NA EEN JAAR METRO-BOUW m Zonder een warboel in binnenstad chaotische Rotterdams te maken DG8 tijdelijk Voedsel voorr aad-tips bij de winkelier Mag auto op tramrails staan bij linies afslaan? Verlies van KX.M. is al gestegen tot 41,4 min. Op 14 november 1960 op 14 november 1961 vervangen op de Poolroute MÜEilEJ' r>*'*cv \i Ook Belgische bakkers willen gaan staken Rechtbank moet uitspraak doen uper~mode in cjoucl LEO van IERLAND FIRMANS "TT Geen aardgas uit Nederland Geruchten rond dr. Van Konijnenburg Bent U al spaarder bij de N.H.M.? 1> DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 Hofplein Soldaat verongelukt doordat vrachtwagen te veel links hield Weena leeg sloeg secretaris-generaal mr. A. H. C. Gieben van het departe ment van verkeer en waterstaat bij het Centraal Station te Rotterdam de eerste damwandsectie voor het bouwdok aan het Weena, waarmede de metro-werken officieel werden ingezet. Achter de heer Gieben ziet men op de foto links burgemeester mr. G. E. van Walsum. Nu staat er op het eiland Van Brienenoord een machtige betonfabriekeen bouwdok is daar geheel gereedde stalen bekistingeh voor de tunnelsecties staan daar al gesteld zie foto hieronder en over twee dagen zal daar de produktie van de eigenlijke tunnel kunnen beginnen. Men zou dus kunnen stellendat precies na een jaar voor bereidende arbeid het eigenlijke werk is begonnen zij het dandat deze bewering niet helemaal opgaat, want van het station Leuvehaven staat er al heel wat en ook bij de Meent vordert de bouw van het krachtstation, de pompenkamer en eveneens een metro-station. Er is heel wat aan de gang Advertentie Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. Het aangekondigde vouwblad „Voedselvoorraad in het gezin" als aanvulling op de brochure „Toelichting op de wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf" zat in de loop van deze week verschijnen en zal, in eerste aanleg, via de winkels van het algemene levensmiddelenbedrijf worden verspreid. Ongeval in de suikerfabriek Is een automobilist strafbaar wanneer hij bij het links afslaan op de tramrails terecht komt en dus een tram in haar loop belem mert? De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. G. R. Nubé meent deze vraag bevestigend te moeten beantwoor den, doch de raadsman van een Amsterdamse rij-instructeur, die zich voor een door het centraal bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen (C.E.R.) aangespannen appèlzaak als proefkonijn beschikbaar heeft ge steld, sprak in zijn gistermiddag voor -de appèllenkamer van de rechtbank gehouden pleidooi over „een conflict van rechts plichten". LIJNBAAN cv ,f U EI is de bedoeling daf donderdeg aal worden I begonner met het storten van de metro- twnnetsegmenten ir> het bouwdok op het eiland Van Br ierte noord- Dat rs dan een jaar en twee dagen nadat het metro-werk in Rotterdam officieel is begonnen. Want vandaag is het foist een jaar geleden, dat de secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, mr. H. C. Gieben tussen Weena en Oelftsestraat A. vlak bij het Centraal Station, de eerste damwand- sectie in de grond dreef voor d'e bouwput waarin nu het Weeroa-bouwdok in aanbouw is. In precies een jaar tijd zijn de metro-bouwers dus zover gevorderd, dat het eigenlijke werk. Het maken van de tunnebecfies, een aanvang kan nemen. Natuurlijk is dat niet in alle oprichten juist. Want er zijn onderdelen, die niet bestaan uit in bouwdokken te construeren tun nel secties, zoals het krachtstation in de Coolsingel bij de Meent en het station Leuvehaven In de Schiedamsedijk. En van dat station is al heel veel te rien: bodem, perrons en de paddelstoelvormige kolommen op die perrons zijn al klaar en een dezer dagen gaat men het dak beginnen. Inmiddels is er in Rotterdam heel' wat veran derd. "r.i Zwartkijkende lieden vreesden er voor, dat de binnenstad in een chaos zoa worden herschapen. Dat het onmogelijk zou zijn, de enorme verkeersstroom, die tot dusverre over Coolsingel en Weena liep, langs andere wegen te leiden, zon der allerlei onontwarbare conges ties. Dat is tot nu toe allemaal hard meegevallen. De R.E.T. legde de trams om, er kwamen verkeers lichten en borden, grote moeilijk heden. zijn uitgebleven en men heelt gegronde hoop, dat die in de toekomst ook zullen uitblijven. Het metro-werk voltrekt zich zeer ge leidelijk en deze geleidelijkheid geeft de Rotterdammers gelegen heid, zich telkens bij de verande rende toestanden aan te passen. Het belangrijkste deel van het werk moet nog komen. Op Van Brienenoord is men ei genlijk het verst gevorderd. Daar staat een betonfabriek, daar is een bouwdok in bedrijf met vier grote portaalkranen, vier torenkranen en een aantal stalen bekistingen. Daar zijn de schuine wanden van dit bouwdak reeds begroeid met gras. Op dit gras lopen schapen, die niet alleen het gras kort houden maar die ook de ondergrond vast trappen, een soort levende trilmachin&s dus. Als «vermogen het eerste beton in de stalen bekisting gaat, is daar het werk-aan-de-lopende-band be gonnen. Zo'n bekisting is 15 m. lang en een tunnelseetie bestaat uit zes (sommige uit vijf) van deze 15 m. lange moten, die door flexi bel blijvende dilletaüevoegen zijn gescheiden. Als twee tonnelsecties die naast elkaar worden ge bouwd gereed zijn, kan de dam tassen bouwdok en de Nieuwe Maas worden weggebaggerd en dan wordt die dam vervangen door een dokdear. 1 De twee eerste turmelsecties zul len over een half jaar het dok moeten verlaten. Grote veranderingen staan dus hier niet te wachten: het is op Van Brienenoord nu alleen nog maar een kwestie van productie. Neen, de grote veranderingen zullen binnenkort komen rond het Hofplein. Daar is men thans bezig met de bouw van een verkeersbrug over het kanaal, dat van het Wee na naar de CooLsingel moet gaan en dat óók al in aanleg is. Over een maand zal het verkeer over deze brug kunnen gaan. De opritten zijn al klaar en ook al bestraat. In januari zal worden begonnen met de montage van twee tram- bruggen. Daarmee heeft men moe ten wachten, tot de verkeersbrug In gebruik is. Vlak bij het Hilton- Hotel komt een tweede verkeers brug. Dan kan in vlot tempo worden doorgewerkt aan de Meent. Daar zullen de bekende snel-heimachines aanrukken om de damwandsecties te slaan. De eerstkomende maanden zal' het lawaai van de -heiers dus over de Coolsingel dreunen, maar, gezien het tempo, waarin de dam- wanden bij het Weena de grond in gingen, zal dat niet te lang duren. Oostzijde en westzijde van de Cool singel tussen Hofplein en Meent zul len dus het komende voorjaar van elkander worden gescheiden door Omstreeks zes uur gisteravond is op de Apeldoomseweg in Otterloo (gemeen te Ede) een verkeersongeluk gebpird. dat aan een 21-jarige militair het leven heeft gekost. Een militaire vrachtauto met twee inzittenden kreeg panne en wera aan de rechterkant van de weg xn de berm geparkeerd. De twee inzittenden stap ten uit en kwamen op een gegeven mo ment op de weg schuin links voor de auto te staan. Op dat moment naderde uit de andere richting een vrachtauto, die dermate links hield, dat de soldaat G. Kolle uit Amsterdam, werd gegre pen en meegesleurd. Het slachtoffer was op slag dood. De vrachtauto reed door. een kanaal, waarover echter wel enige voetbruggen zullen komen. Zoals de oplettende Rotterdam mer zelf heeft kunnen zien, is het bouwdok aan het Weena inmiddels drooggepompt. Er ligt daarin nu een schone en droge zandbodem en over enkele dagen wordt begonnen met het storten van de betonnen werkvloer. Die betonvloer moet half december al gereed zijn. Tege lijkertijd zal worden begonnen met het heiwerk voor de drempel, waar op straks de dokdeur komt te rus ten. Het storten van de veertien tun nelsecties, die in het bouwdok aan het Weena worden gemaakt, is in- m De KLM zal met ingang van dinsdag 21 november a.s. de DC-8 op de twee maal wekelijks bevlogen Poolroute tijdelijk vervangen door de DC-7c. Dit is een gevolg van het feit, dat de onderhoudswerkzaamheden ten be hoeve van de DC-8 meer tijd vergen dan was voorzien. Als deze maatregel niet zou worden getroffen zou dit op de dienstuitvoering van het gehele DC-8 net haar uitwerking hebben. Deze maatregel, die een tijdelijk karakter heeft, is wenselijk gebleken, omdat de KLM het een primair belang acht het reizend publiek een maximale regel maat in de dienstuitvoering te bieden. De tijdelijke vervanging bleek op de Poolroute het eenvoudigst te verwezen lijken, omdat deze pas sinds augustus jl. tweemaal per week wordt gevlogen en op de DC-7e geschoold vliegend personeel beschikbaar is, dat geheel vertrouwd is met de Poolroute. Het ziet er naar uit, dat de DC-7c op deze route over enkele maanden weer door de DC-8 kan worden ver vangen. Tokio en Nieuw-Guinea blij ven (via de zuidelijke route) ook per DC-8 bereikbaar. In Eibergen is gistermiddag op de rijksweg Ruurlo-Groerdo een verkeers ongeluk gebeurd, waarvan de achtjari ge W. J- Massop uit Beltrum (gemeen te Eibergen) het slachtoffer is gewor den. Het jongetje reed met zijn fietsje plotseling de weg op, juist toen een personenauto naderde. Hij kwam met de auto in botsing en was vrijwel op slag dood. De auto kwam in de 'beek langs de weg terecht, doch de bestuur der, de heer H. H. N, uit Winterswijk, bleef ongedeerd. Volg het voorbeeld van enige tien duizenden andere Nederlanders die een spaarrekening bij de N.H.M. hebben geopend. Uw spaargelden zijn er vol komen veilig. Andere belangrijke voor delen zijn: 3'A rente een soepele opvragingsregeling Uw belastingaanslagen op tijd betaald - niet te vroeg, niet te Iaat geen kosten NEDERLANbSCHkHANOEL-MA^tr^lHiAPPIJ^N.V. In het vouwblad wordt aandacht ge schonken aan het deel van de voor- (Advertentie) bestrijdt u sneller met REGT0-SEROL de uit natuarlijka stoffen bereide aambeien-zalf, die door een com- binatie van heilzaam werkende bestanddelen, klachten zoals jeuk. pijn en branderig gevoel direct wegneemt Reeds na enkele dagen geregeld gebruik treedt verbetering op. Complete verpakking f. 3.9S Verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist middels opgedragen aan de N.V. tot Aanneming van Werken v.h. H, J. Nederhorst te Rotterdam en Spijkenisse. Enkele dagen geleden zijn de drie heimachines in de twaalf en een halve meter diepe bouwput op de hoek van Coolsingel en Meent met hun werk gereed gekomen. De pa len voor de fundering van station, pompenkelder en krachtstation zit ten dus in de bodem. Er wordt nu gewerkt aan de zandlaag en de wa pening en eind november of begin november kan ook hier worden be gonnen met beton storten. Daarvan zullen de Rotterdammers niet veel merken: dat gehele werk speelt zich af buiten het gezicht van de voorbijgangers. In maart is de gehele betonnen ruwbouw van het station Leuveha ven gereed. Aan het bouwdok-Blaak, dat op de plaats komt, waar vroe ger de oude Bijenkorf heeft gestaan, wordt nu nog niet gewerkt. Ten slotte zal ook deze week wor den begonnen met het heiwerk van de palen, waarop straks de op het eiland Van Brienenoord gebouwde tunnelsecties komen te rusten. Dat heiwerk geschiedt in de sleuf tussen het station Leuvehaven en de ri vier. Aan heiwerk in de open rivier zelf zijn de metro-bouwers nog niet toe, maar het werk aan de west punt van het Noordereiland zal nog in november gereed komen. Men kan dus constateren, dat, nu de metro-bouw officieel een jaar aan de gang is, de voorbereidende en bijkomende werken zo langza merhand gereed komen en dat men thans begint aan de eigenlijke tun nel. Er zal nu steeds meer te zien komen, kanalen en bruggen zullen in de binnenstad komen. Maar de Rotterdammers hebben er tot nu toe niet al te grote moeilijkheden van ondervonden en het ziet er naar uit, dat ook in de toekomst dat bet geval zal blijven. De Engelse eerste divisieclub Aston Villa heeft maandagavond de Russische kampioensploeg Dynamo Kiev met 21 verslagen. Met de rust was de stand 11. Dynamo Kiev bereikte geen ogen blik een grote hoogte in deze wedstrijd, die zich nauwelijks kon ontplooien door een sterke wind over het veld en een gladde bal, die goed voetbal moeilijk maakte. min en in januari t/m september van 393,6 min tot 435,9 min. Berekend In guldens per gewoon aan deel van 109 beliep het verlies in het derde kwartaal 2,86 (winst 9,13) en voor de eerste negen maanden 28,44 (winst 7,30). OUD-GASTEL Maandagmiddag is de 43-jarige arbeider W. de Vugt uit Oud-Gastel op de suikerfabriek „Dintel- oord" te Stampersgat verongelukt. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur, even voor het aflossen van de ploe gen. De man viel in een modderput, waarna hij werd meegezogen in de pulp, die van de fabriek wordt afgevoerd. Mede-arbeiders hebben nog getracht het slachtoffer te grijpen, doch dit lukte niet. De heer De Vugt was gehuwd en vader van vijf kinderen. Volgens het Westduitse blad „Soldat und Technik" worden momenteel in gericht, die zich allen in de omgeving Hongarije 14 Russische reketbases op- van Boedapest zouden bevinden. Daarom vroeg hij van de recht bank een principiële uitspraak, te meer, omdat alle automobilisten in spe wordt geleerd, dat zij zich bij links afslaan naar de as van de weg moeten begeven en. daarbij op de tramrails mogen verblijven om aan andere wettelijke verplichtingen te voldoen. De 33-jarige Amsterdamse rij-instruc teur L. Treffers werd door de kanton rechter tot 11 of twee dagen hechte nis veroordeeld, omdat hij op 14 janua ri jl. een tram in haar loop had be lemmerd, Hij was overeenkomstig de instructies in het C.B.R.-boekje „Eisen voor rijvaardigheid" op de kruising Kleine Gartmanplantsoen Leidse- plein in Amsterdam op de trambaan gaan staan, omdat hij linksaf in de richting Stadhouderskade wilde rijden. Het stoplicht stond op rood, een tram stond stil voor de halte. Op dat mo ment werd de heer Treffers bekeurd. „Wat ik deed was ia overeenstemming met de instructies in het C.B.R.-boekje en met artikel 28 van het Wegenver keersreglement" zei de verdachte. Ook de getuige-deskundige mr. C. Pijl Ho- geweg van het C.B.R. uit Den Haag gaf te kennen dat de heer Treffers juist heeft gehandeld. „In deze gevallen moet de voorkeur worden gegeven aan arti kel 28 (links voorsorteren) boven arti kel 25 (tram niet in haar loop belem meren)" zo meende hij. De ervaring heeft geleerd dat wanneer voorsorteren half wordt uitgevoerd grote narigheid daarvan het gevolg is. Als plaatsvervangend lid van de com missie veiligheid wegverkeer kon hij de rechtbank -laten weten, dat deze com missie heeft besloten artikel 25 van het W.V.R. te laten vervallen, omdat het in strijd is met artikel 28. waaraan een grotere waarde wordt toegekend. De officier van justitie meende dat er rechts van de auto van de heer Treffers nog voldoende ruimte was, zodat hij niet op de tramrails had be hoeven te staan. Als men t gen de trambaan gaat rijden, is voor het overige verkeer duidelijk genoeg dat men links af wil slaan. De raadsman inr. E. C. Goudsmit uit Amsterdam stelde voorop dat het C.B.R. in deze zaak een principiële uitspraak op prijs stelt. De gebodsbepaling, dat men niet op een trambaan mag verblij ven of stilstaan, wanneer men daardoor de tram in haar loop zou belemmeren, betreft naar zijn mening een rijdende of dicht genaderde tram. Daarvan was in dit geval geen sprake. Mr. Goud smit gaf de voorkeur aan artikel 28. Het doet daarbij niet terzake of er rechts voldoende ruimte was. Het ver keer moet zoveel mogelijk rijruimte worden geboden en er mag geen mis verstand bestaan over de vraag of ie mand links wil af slaan. Mr. Goudsmit concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. Indien de rechtbank toch anders mocht oordelen; dan geloofde hij dat de da-der evenmin strafbaar, kan worden - gesteld, omdat hem de gedragslijn zo is geleerd door het C.B.R., een semi-overheidsinstel ling. „Als een leerling bet anders doet, wordt dat als een ernstige fout aange rekend" zei mr. Pijl Hogeweg nog. De rechtbank zal in deze -principiële zaak op 27 november uitspraak doen. (Advertentie) .cfk\ J fo„ De Britse minister van energie, Ri chard Wood, heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat de mogelijk heid, dat er in de naaste toekomst aardgas uit Nederland beschikbaar zou komen, geen voMoende recht vaardiging was om „concrete" rege lingen voor de invoer van aardgas uit de Sahara af te wijzen. Zoals bekend is de vorige week be kendgemaakt, dat Engeland belangrij ke hoeveelheden aardgas uit de Sahara zou invoeren. De Labourafgevaardigde .1 ames Boyden vroeg aan de minister, of hij de mogelijkheden van invoer van aardgas uit Nederland volledig had on derzocht, welke invoer misschien goed koper en geschikter zou blijken te zijn. De minister gaf toe, dat een dergelijke mogelijkheid waard was verder onder zocht te worden, doch zei, dat voorzo ver hij wist „de omvang van de aard- gaslagen in Nederland nog steeds onze ker is, en-de mogelijkheid, dat er aard gas voor export beschikbaar zou zijn, nog veel onzekerder". raad dat bij -verblijf in de schuilgele- genheid dienst moet doen om de voed selvoorziening in het gezin gaande te houden tijdens een noodtoestand, waarin de gastoevoer kan zijn onder broken, de elektriciteitsvoorziening uitgevallen en het drinkwater (radio actief) besmet kan zijn. Als artikelen, die zonder nadere be werking direct v-oor consumptie ge schikt zijn en zich door langere houd baarheid en geschikte verpakking er bijzonder toe lenen in de noodvoor raad te worden opgenomen, worden, o.m. genoemd: noodbiseuits,. melkpro- dukten, suiker en houdbare dranken., De produktie van noodbiseuits in klei nere eenheden is thans op gang. Aan gezien het een nieuw artikel betreft zullen deze in blik verpakte moodbis- cuits niet direct in ruime mate ver-: krijgbaar zijn. In het vouwblad wordt voorts een' aantal artikelen genoemd als bouw stenen voor de voorraad, die onder eventuele noodomstandigheden goede diensten bewijzen. Ook bevat het vouwblad, in aansluiting op de aan-, beveling tot geleidelijke aanschaffing van de artikelen, een advies tot over leg met de kleinhandel in levensmid delen, inzake bestellingen en leve ringstermijn. De Nationale Vereniging van bakkers en banketbakkers in België heeft be sloten met ingang van 20 november ia staking te gaan, indien voor deze da tum geen overeenstemming zal zijn be reikt over de broodprijs in België. Sinds gistermorgen hebben de meeste Belgische meelfabrikanten de leveran tie van meel aan de bakkers stopgezet uit protest tegen de naar hun mening te lage prijzen, die zij voor hun piodukt mogen berekenen. Een voorstel van de regering voor een verhoging van de broodprijs met ongeveer twee cent per kilo" werd door de fabrikanten afgewe zen. Ook de organisatie van bakkers, die ongeveer 13.000 leden telt, heeft thans de verhoging van twee cent afgewezen. De prijsverhoging zal door de bakkers niet worden toegepast. Naar aanleiding vari een mededeling, dat de regering het leger zou inzetten om de levering van meel aan de bakke rijen te garanderen hebben de Belgische bakkers in een communioué medege deeld, dat zij „meel, dat door het leger wordt geleverd, zullen weigeren in ont vangst te nemen'.' (Van onze speciale verslaggever) Dr. E. van Konijnenburg, één van de onder-directeuren van de K.LJVI., heeft door zijn optreden in de grocp-Rjjkens nogal wat stekeligheden gezet. Zijn maatschappij is thans doende een onder zoek in te stellen naar zijn op het per soonlijke vlak liggende contacten en uit latingen Inzake Nienw-Guinea en de in opspraak gebrachte betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Op het gerucht dat de heer Van Konijnenburg het ultimatum zou zijn gesteld zijn relaties met de groep- Rijkens te verbreken, geeft de K.L.M. officieel geen commentaar. De oorzaak hiervan schuilt waarschijnlijk in het feit, dat het op dit moment niet mogelijk is vast te stellen, waar de persoonlijke rol de zakelijke doorkruist. Zoals reeds eerder bericht, is dr. Van Konijnenburg erin geslaagd de K.L.M. vijf miljoen gulden in het laatje te spe len. In opdracht van de president directeur, drs. H. E. van der Beugel, trad hij als onderhandelaar op in het geschil met de Indonesische luchtvaart maatschappij Garoeda. die dit bedrag reeds jaren aan de K.LJVI. schuldig was. Hoewel dus vaststaat dat de heer Van Konijnenburg de K.LJVI. bijzondere dien sten heeft bewezen, kan de maatschappij niet toestaan dat haar naam in opspraak of in verband wordt gebracht met een kwestie, die in brede lagen van de be volking als „weinig nationaal" wordt betiteld. Dit temeer, omdat de Neder landse staat, die zich door middel van liet ministerie van buitenlandse zaken bepaald afwijzend tegenover de groep- Rijkens heeft uitgelaten, de grootste aan deelhouder is. De zeer teleurstellende gang van zaken bij de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij N.V., die blijkt uit de over de eerste negen maanden van 1961 behaalde he* drjjfsresultaten, zal naar het zich laat aanzien in het vierde kwartaal niet verbeteren, zodat er geen vooruitzichten zijn voor een dividend op dc gewone aan delen over het boekjaar 1961, zo deelt de directie mede in haar verslag over het derde kwartaal. Onder deze omstandigheden heeft zij met goedkeuring van de raad van com missarissen besloten geen interimdivi- dend uit te keren. Over 1960 declareer de de K.L.M. een dividend van 5 pet. waarvan 2,5 pet interim werd uitge keerd. In het derde kwartaal leed de K.L.M. blijkens voorlopige cijfers, een verlies van 4,2 min (v.j. w>nst 13.2 min), waarmede het verlies over de eerste negen maanden steeg tot 41,4 min te gen een winst van 10,6 min in het zelfde tijdvak van .1960. De vervoersinkomsten daalden in het derde kwartaal vergeleken met dezelfde periode van 1960 van 181 min tot f 164.4 min en in de eerste drie kwar talen van 433,2 min tot 424.9 min. De overige inkomsten namen in dezelf de periodes resp. toe van 12,1 min tot 13,5 min en van 31,0 min tot 36,5 min. De bedrijfskosten stegen in het derde kwartaal van 148,3 min tot 153,4

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2