®SffOM METRO AL VORM KRIJGT RVlam maakt ongunstige reputatie ongedaan Gouverneur in Nieuw-Guinea Vorstelijke receptie Drie belangrijke pijlers voor opvoeding kind Wijkraad: klachten over buslijn 50 zijn juist X Bk ROKOCENT lange- riften- rijder Bü het oversteken aangereden :rü ■it"- heetman (JoorÜ#^^ Eerste aardolie uit Libië in Rotterdam Defecte claxon „oorzaak" van aanrijding Onderwijs ïs ergste nood te boven Straks ook 28 buitenlandse journalisten Straat genoemd naar prof. Gerbrandy Aanhanger staat trams in de weg Mej. dra. T. Langman voor NCVB: Brief naar R.E.T.-directie Busje door trein gegrepen mmzipiim; D! EflX? "c/e schatkamer onder dé Hij Ned. motorschip bij Stockholm gestrand Amerikaans éskader met Kerstdagen naar Rotterdam DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 22 NOVEMBER &6i (AdwrtantUs) Vmgt vering die voldoet e? élk wegdek, snelheid, forte acceleratie. Tip voor hem <Ce SKODA wU zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET H.IK6LEBERT H.V. ■4$£B£ Éli'W^r—r-;g5A r, w it "•-« Vanmorgen is het chartervliej tuig met aan boord gouverneu] Nelson Rockefeller, zijn getrouwd dochter Mary Straworidge, zij perschef en lijfwacht, alsmed veertien buitenlandse joumalistei fotografen en filmoperateurs n een half uur oponthoud te Hollar dia doorgevlogen naar Merauk< Op het vliegveld Sentani te Ho landia was het gezelschap begrot door gouverneur Platteel, die aa de hand van een grote landkaa een uiteenzetting gaf van hetgee Michael Rockefeller en de her Wassing is overkomen. Mevrouw Hilkemeyèr ECHTE ANTRACIET Rotterdamsche Kolen Centrale Vindt in .KODA: overgang van atfah op klinker» ze'fg vrijwei Onvoelbaar, top op 125 bij 100 fan kruissnelheid. 2ittingen die vermoeidheid voorkómen (spons rubber ruim uitzicht rondom. Degelijke afwerking die 't meest intensieve gebruik tot ver over de 100.000 glansrijk doorstaat eompUat net verwor. mlng, rethoas, tlospben- ka», mix. 5250.* «HtiakandaonderdeUn» voorziening meer den (0 dealen fn Nederland Dobbeweg 2, Voorschoten, Teh 01717-3010* DEALERS: GOQSEN, Rotterdam N. Binnanw. 311. tel. 33546 Gar. BUGRA, Rotterdam Blonkenb.str. 145, tel. 74319 AUTOCENTRALE. Schiedam Noordvost 111-113, tel. 65606 NIEUWENHUIJZfc, Rhoon Dorpsdijk 204. tel. 2729 Gar. KUIL, Vlaardingen Soendaloan .30. tel. 4279 LIMBORGH, Krimpen a/d L Ooster Lekaiik 24 tel 2933 Morgen, donderdag 23 november, zal de Nederlandse tanker „Esso Amster dam" onder kapitein L. C. L. Theunis- sen. *s morgens omstreeks zeven uur meren aan pier 1 van de Esso Raffi naderij Rotterdam aan de 3e Petroleum haven. Het schip ral de eerste lading aardolie uit Libië in Nederland aanvoe ren voor verwerking in de Esso-raffina- derij. Het schip vertrok op 16 november uit Port Brega met een lading van bijna 32.350 ton ruwe olie, afkomstig uit het nieuwe olieveld Zeiten. Port Brega is een aan de Golf van Syrte gelegen nieu we havenplaats in Libië, waar de pijp leiding van het olieveld Zeiten naar de kist uitmondt. Deze pijpleiding loopt over een afstand van 160 km door de Libische provincie Cyrenaica. Zoals bekend werd deze pijpleiding Zeiten-Port Brega op 25 oktober offici eel in gebruik gesteld door koning Idris I van Libië. Het Zelten-veld is een van de meest produkiieve olievelden van het gebied van het Nabije Oosten en Noord-Afrika. Het werd in 1959 door Es- so Standard fLibya) Inc. ontdekt en zal in 1962 reeds een dagprodbktie van 20.000 ton ruwe olie hebben. In de toekomst zal deze Libische olie in be langrijke mate bijdragen tot de olie voorziening van West-Europa. De ontdekking, dat zijn claxon defect was, heeft een automobilist dinsdagmid dag in de Adrianalaan te Rotterdam de macht over het stuur doen verliezen. Het gevolg was, dat de tienjarige Erik Im- mink van de Teldersweg met zijn fiets werd aangereden. Met vermoedelijk een hersenschudding werd de jongen naar het Bergwegzieken huis overgebracht. Het personeelstekort bij de Amster damse politie 'bedroeg op 1 oktober jL 389 man. Ondanks dit nijpende perso neelstekort worden alle taken van de politie zo goed mogelijk vervuld. Dit delen B. en W. -van Amsterdam mede In de memorie van beantwoording op het verslag der raadsafdelingen. over de ont- werp-begroting 1962. Bij het oversteken van de Doxdtse- straatweg te Rotterdam werd de negen jarige Marian. Erwich uit de Miltonstraat dinsdagmiddag aangereden door een per sonenauto. Het meisje kreeg een gecompliceerde rechter onderbeenbreuk en schaafwonden aan het gezicht. Zij werd naar het Dijk- zigtziekenhuïs gebracht. *5 4, Smtt - .SëSÖièt Lil IX Orrrn j'TY-T i-r> VjV ÏXV SKi.Zm TIET werk aan het metrostation Leu- 1 vehavenis, zoals wij verleden week, toen juist een jaar geleden de metro-werken te Rotterdam officieel zijn begonnen, constateerden, reeds zover gevorderd, dat daaraan reeds nu duidelijk is te zien, hoe straks het innerlijkvan een Rotterdams me tro-station zal worden. De beide hierbij geplaatste foto's geven daarvan een goed beeld. Boven ziet men de ligging van het station Leuvehaven in de Schiedamsedijk. Op de achtergrond de Blaak met de nieu we bebouwing. Daarbovenuit steken rechts de St. Laurenstoren en links de stadhuistoren. Zoals men weet, wordt het station Leuvehaven het laatste station van de metro op de noordelijke Maasoever, vóór de metro onder de Nieuwe Maas doorduifet. Het wordt 120 m. lang. De onderste foto toont het inwendige van het station met de paddestaelvor- mige zuilen op het middenperron. Bin nenkort zal men beginnen aan het plafond en dan zal de hele zaak on der de grond verdwijnen. Naar de perschef van gouverneu Rockefeller Memanus meedeelde wet het gezelschap vanmorgen in Biak Of gewacht door de commandant van Nederlandse strijdkrachten L. E. Reeser en resident J. W. H. Kouwenj hoven van de afdeling Geelvinkbaaf, die Rockefeller inlichtte over de op sporingswerkzaamheden. Memanus vertelde dat de marine in Biak een proef had genomen met een marinier die in het water sprong en zich eveneens drijvende hield met twee lege jerrycans, zoals Michael dit heeft gedaan. De jerrycans werden door de radar van een tot dat doel ingezet ver kenningsvliegtuig opgemerkt. Dit was voor gouverneur Rockefeller enigszins hoopgevend, daar de aan de zuidwest kust patrouillerende toestellen niets der gelijks op het radarscherm hebben waar genomen. In het gezelschap van de gouverneur bevond zich ook dr. Robert Gardner, de leider van de Amerikaanse filmexpedi- tie van de Harvarduniversiteit die zes maanden in de Bali err,vallei heeft ver toefd- Michael maakte deel uit van deze expeditie. Gardner kent het betrokken gebied, waar Michael wordt vermist, uit eigen ervaring. In totaal zullen dezer dagen 28 bui tenlandse journalisten, fotografen en cameralieden met twee Dakotavlieg- tulgen in Nederlands Nieuw-Guinea aankomen. Deze onverwachte toevloed van buitenlanders stelt de autoriteiten voor grote huisvestingsproblemen. Vrijwel onopgemerkt, doordat haar vliegtuig enkele minuten later dan"»i (Van een onzer redacteuren) TfEN gulden stroom van vorstelijke ~r geschenken vloeide rijkelijk op de receptie, die de heer A, Jungerhans Sr. gistermiddag voor relaties hield ter gelegenheid van het feitdat hij veer tig ,ja#r ..geladen werd, benoemd dot directeur' panJungerhans,- Haast 'de len van het kostbare Wedgwood di ner serilies -'voor twaalf -- peirsórion (prachtig Engels porcelein waarop OTTERDAM maakt zijn ongunsti - ge reputatie op het gebied van het onderwijs ongedaan. Jarenlang heeft het onderwijs door een te kort aan scholen en leerkachten en de grote toevloed van leerlingen in een zeer moeilijke positie ver keerd. «Op het ogenblik is de ergste nood gelukkig achter de rug. En dat is te danken aan de intensieve sa menwerking tussen gemeente en schoolbesturen, die na de bevrijding slechts één doel voor ogen hadden: scholen bouwen. Wethouder A. J. van der Vlerk, de geestelijke vader van vele scholenbóuw- programma's, zei dinsdagavond tijdens zijn inleiding voor leden van de wijk raad voor Nieuw-Charlois: „Rotterdam heeft de trap van het onderwijsstelsel al een heel eind bestegen. Het gemid delde aantal leerlingen per klas daalt; het aantal kleuterscholen is bijna toe reikend en over een of twee jaar zal Rotterdam ook voldoende gymnastieklo kalen hebben." Talrijk waren de problemen, waarvoor na bet einde van de tweede wereld oorlog een oplossing moest worden gevonden. Rotterdam had zeshonderd schoollokalen verloren, de toevloed van leerlingen was met ongeveer vijf- De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten, de naam van een gedeelte van de Kanaalweg te wijzigen in Professor P. S. Gerbrandyweg, zulks met het oog op de zeer grote verdiensten van wijlen prof. mr. P. S. Gerbrandy gedurende de oorlogsjaren en mede gelet op de omstandigheid, dat hij vele jaren in woner van Den Haag is geweest. Hiermede werd voldaan aan het ver zoek van het bestuur van het oud strijders legioen 's-Gravenhage en om streken, om een straat in de residentie naar die onlangs overleden oud-minister president te noemen. De meest geschikte oplossing achtten B. en W. een naamsverandering van het gedeelte van de Kanaalweg, waaraan zich het huis bevindt, dat door prof. Gerbrardy is bewoond. tig procent toegenomen, het aantal leerkrachten was duizend en het per centage leerlingen, dat na de lagere school voortgezet onderwijs ging vol- gen, groeide ook zeer snel (in 1947: 48 procent, thans 93 procent). Het team van gemeente-ambtenaren en schoolbesturen sloeg aan het werk. Er kwamen scholen: eerst de zg. nis- senhut-scholen, later de houten en ste nen Hollander-scholen. Het aantal on derwijzers nam toe tot ruim vijftiendui zend en het klasse-gemiddelde daalde van vijftig (in 1945) tot 36 (in 1961). Grote aandacht heeft Rotterdam ook besteed aan uitbreiding van het voortge zet onderwijs. Ongeveer veertig procent van het aantal leerlingen gaat na de la gere school naar een nijverheidsschool. In verband hiermee is alleen al voor 1963 een groot bedrag (zestig procent van het totaal) uitgetrokken voor de bouw van nijverheidsscholen. Voorts deelde de wethouder mee, dat voor het einde van 1963 alle Rotterdam se scholen worden voorzien van nieuw meubilair en lesmateriaal. De school gebouwen krijgen verder aansluiting op het telefoonnet en de draadomroep. Een fout geparkeerde aanhanger heeft het tramverkeer in de Rusthoflaan te Rotterdam dinsdagavond gedurende een uur ernstig gestagneerd. De chauffeur had de aanhanger in de Rusthoflaan laten staan, omdat twee ban den waren geklapt. Met de vrachtwagen had hij zijn reis naar Utrecht voortge zet. Een takelwagen van de R.E.T. heeft de aanhanger, die de tramwagens van lijn 15 uit de richting Paradijslaan de weg versperde, verplaatst. Van kwart voor zeven tot kwart voor acht werden de tramwagens via de Pa radij sla an en de Linker Rottekade over zg. „verkeerd spoor" geleid. De renault automobielfabrieken heb ben bekend gemaakt dat met de Italiaan se Alfa-Romeofabrieken een nieuwe maatschappij is opgericht die zich bezig zal houden met de assemblage en de fa bricage van onderdelen van de nieuwe kleine Renault R-4. (Van een onzer verslaggevers) 1 wijkraad voor Nieuw-Charlois heeft begrip voor de klachten over de dienstregeling van buslijn 50 en sympathiseert met het petitionnement, dat een aantal bewoners van het zuidelijk stadsdeel naar het gemeentebestuur en de R.E.T.-directie heeft gestuurd. De directie van de R.E.T. heeft, meteen nadat zij van de klachten op de hoog te was gesteld, opdracht gegeven enkele tellingen te verrichten. Volgens de wijkraad, die de cijfers zonder enig commentaar heeft ontvangen, geeft het on derzoek een te beperkt inzicht. Bovendien is er geteld op dagen, waarop de weersomstandigheden vrij gunstig waren. De practijk leert echter, dat het rei zigersaanbod aanzienlijk groter is, als het regent. Het wijkcollege zal de K.E.T. verzoeken de extra-bussan van lijn 50 in plaats van op het Breeplein op de Mijnsherenlaan (bij bet eindpunt van de oude tramlijn 12) te laten starten. Voorts zal de wijkraad er bij de R.E.T.-directie op aandringen gedurende een langere periode tellingen te doen. De eerste tel lingen hebben overigens al aangetoond, dat het vrij regelmatig voorkomt, dat reizigers een of twee volle autobussen voorbij moeten laten gaan (Van een onzer verslaggevers) HET WAS dinsdagavond zo vol in de zaal van het Rode Kruisge- bonw aan de Emmastraat, dat de presidente van de afdeling Vïaardin- gen-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, mevrouw T. Aalbersberg-van Boven, de opmer king maakte, dat er blijkbaar veel moeders zijn, die moeilijkheden on dervinden met de opvoeding van hun kinderen. Deze avond hield namelijk mej. dra. T. A. Langman uit Rotter dam een toespraak over het onder werpen „Opvoeden tot eenvoud". Mevrouw Aalbersberg vond het ver heugend. dat zovele gasten aanwezig waren, onder wie zich enkele bevon den, die voor het eerst kennismaakten met de N.C.V.B. De presidente las een gedeelte uit Romeinen 8 en hield naar aanleiding daarvan een korte meditatie. Mej. Langman zei, dat eenvoud het kenmerk is van het ware, dus zonder franje of opsmuk. Zij spoorde aan om te zoeken naar het ware van het leven, naar hetgene, dat kan blijven bestaan. Het gaat daarbij niet om de dagelijkse gewoonten in het leven, men mag en moet niet tevreden zijn ais de buiten kant van het leven goed verzorgd is. Eenvoud betekent ook één-vouw, dat wil zeggen dat vouwen in het psychi sche leven zo veel mogelijk moeten wor den voorkomen. Maak zo weinig moge lijk kreukels in het leven, aldus dra. Langman. Bij opvoeden denkt men in de eerste plaats aan kinderen, stelde mej. Lang man, maar dan is men in feite ook be- zig zichzelf op te voeden. Dikwijls is het struikelblok, dat men zich zelf niet meer vertrouwt, door te zeggen ,,ik kan het niet anders dan zo". We staan als opvoeders niet blanco in het leven; kin deren, die te streng of te slap worden opgevoed, komen beide te kort. Ge tracht moet worden het positieve uit het leven te halen. Over het algemeen leeft men te veel uit reacties. Dra. Langman bond de aanwezigen op het hart, om te proberen de dingen te Advertentie XV' 1vl' 1 EDELSTËENKUNDSGE t.fl.a. D tAM ANTEXPERT g.i.a. LiJNSAAN 92-ROTTERDAM I BUMP verwerken inplaats van het gemakkelijk „basta, zand erover". Opvoeden bete kent zichzelf overbodig maken. Het the ma moet steeds zijn. zichzelf een stap achteruit zetten, totdat het kind zelf standig is geworden. De mens moet leren zijn eigen gren zen te kennen en deze niet te over- en te onderschatten. Onjuist is het als ouders geen grenzen en geen eisen stellen. Kinderen moeten worden ge traind tot in de kleinste dingen, zo niet, dan kunnen de gevolgen later zeer ernstig worden. De ware eenvoud is ver weg, als men zich zelf niet kent. Men moet'niet zijn eigen stem pel op dat van het kind drukken, maar zich vormen naar het karakter en type van het kind, dat men bezig is op te voeden. Tenslotte legde dra. Langman de nadruk op drie belangrijke pijlers, waarop het kind zich kan ontwikkelen, namelijk: „Veiligheid, liefde en geloof". Neme men als uitgangspunt de liefde zoals die beschreven staat in Corin- thiër.s 13, dan zal het zeker wel lukken, zo stelde zij. Een volkswagehbusje afkomstig uit Welt-Ammerzoden in de Bommelerwaard is dinsdagavond op een door knipperltch ten beveiligde overweg te Geldermalsen In botsing gekomen met een personen trein. Drie van de acht inzittenden wer den naar een ziekenhuis te Cuiemborg vervoerd. Het busje was van het aanne mersbedrijf Kraay uit Well-Ammerzoden Men keerde terug van het werk in de Voetakker te DeU, waar men bezig is met het bonwen van een kippenfarm. Op weg van Deil 'naar Ammerzoden moet men de door knipperlichten bevei ligde overweg aan het Laageinde te Gel dermalsen passeren. Volgens chauffeur Kraay en de andere passagiers brandde er geen rood licht. „Ik was vlakbij de overweg toen ik de bel hoorde", zei hij, „en ik heb de trein niet gezien. Toen jk de bel hoorde trapte ik uit alle macht op de rem, maar toch botste de auto tegen de trein. We reden op dat moment nog 10 km. Het volkswagenbusje werd door de sneltrein weggeslingerd en een van de inzittenden, de heer M. van Ooijen uit Ammerzoden, werd er uitgeworpen. Hij liep een arm- en een enkelbreuk op, als mede een diepe wond aan zijn hoofd. Er was even paniek onder de passa giers. De heren T. van Oort en W. Durks hadden hoofdwonden en andere kwetsu ren opgelopen. Met een ambulance wer den de drie gewonden naar het zieken huis te Cuiemborg vervoerd. Ook zaten er nog drie kinderen uit Well in het busje. Als door een wonder werden zij niet gewond. Dokter Muis van der Moer uit Geldermalsen verleende eerste hulp. De meeste van de inzittende kregen schaafwonden. Ze werden alle liefderijk opgenomen in de boerderij van de heer van Kranenburg, waar ze weer wat op verhaal kwamen. Het mag een wonder genoemd worden, dat dit ongeval niet meer slachtoffers eiste. Had de chauffeur op het laatste moment de bel niet gehoord, dan waren de gevolgen zeker veel ernstiger geweest. De politie stelt een onderzoek in of de knipperlichten gewerkt hebben. een klimopmotief is verwerkt), een voorbeeld van vakmanschap, ge schenk van het personeel, stonden aan het eind van de middag op een lange tafel uitgestald een fraaie Empire- vaas, afkomstig uit een van de oudste porceleinfabrieken ter wereld, die van yürstenoerg, en een blaizur- porcelei- nen kobaltvaas van de Lcrenz Hut- schereutherfabrieken uit Selb (Beie ren), een prachtig Delfts blauwe scho tel van De Porceleyne Flesch, uitzon derlijk mooi van kleur, een brons, een boogschutter voorstellende, ver vaardigd door de in Nederland le vende Hongaarse kunstenaar Essayan, een waardevolle collectie boeken over Italiaanse kunst, en voorts tal van bloemstukken, uxe dozen sigaren en verrukkelijke wijnen. Lang, zeer lang. ook -was de rij van bezoekers, die de jubilerende directeur, die tevens zijn vijfenzestigste verjaar dag vierde, hun gelukwensen kwamen aanbieden. Onder hen bevond zich Rotterdams burgemeester mr. G. E, van Walsum. En hoog was de stapel schriftelijke en telegrafische gelukwen sen, die de heer Jungerhans uit alle de len van de wereld gewerd. Telegram men en brieven, die getuigden van de grote waardering en genegenheid, die men allerwege de jubilaris toe draagt. „U hebt aangetoond zo schreef o.a. drs. Hub. L. Jansen namens S.E.R. welke waarde het persoon lijk ondernemerschap ook onder de mo derne omstandigheden de detailhandel nog steeds blijft toegewezen". Je gouverneur kwam gisteravond laat In Biak aan. Daar stond een Da- kota voor hem klaar, die hem via Kollandia naar Merauke bracht. In HoUandia sprak Rockefeller een uur met de gouverneur-generaal van Nederlands Nieuw-Guinea, dr, P j PlatteeL In Merauke staat een Catalina vlieg- boot te wachten op het Amerikianie gezelschap, waar zich inmiddels ook dr. J. N. de Bruin (Junglepimperne!) bü heeft gevoegd. De Catalina zal het gezelschap naar het gebied vliegen, waar Michael Rockefeller wordt ver mist. Advertentie P.HL. ROKOCENT HIP so) 14.35 SEVEN SISTERS 111(30 M) 13.90 ROKOCENT IV ('0 is) 12:40 SEVEN SISTERS IV('O ic) T2-- ROKOCENT V(g,jo) 9.- REKLAME V ?.)0) 8.25 Voorhaven 58-60 - Tel. 17.25.80 D:e waardering en genegenheid kwa men ook tot uiting in de twee korte. hartelijke toespraken. De heer J. Zeiler r?'3 directeur van de Gero-fabrieken, woord-1CK>rnen "St voerder van een grote schare relaties, Het 800 ton metende Nederlandse motorschip Zwaantina uit Delfzijl is aan de grond gelopen in een ondiepe inham even buiten de archipel van Stockholm dichtbij Stansnaess. De boek van het schip ligt droog en steekt bijna een dennebos binnen. Het Zweedse bergingsvaartuig Karl is ter plaatse. Er is geen gevaar voor de bemanning. Een van de Zweedse ochtendbladen bracht vanmorgen een foto, waarop de vrijwel geheel tussen de zei: „De naam Jungerhans is een be grip geworden tot ver over onze grenzen en hij is synoniem voor het woord stan ding. U bent een man, die weet wat aan pakken is. Wij behoeven slechts te wij zen op hetgeen u in de jaren na de oor- lög tot stand bracht". Deze relaties lie ten het niet bij woorden. Zij boden de heer Jungerhans een groot bedrag aan geld aan 5.000) voor het maken van een lange reis. Verrast was de jubilaris door het geschenk van de heer P. C. Boone, directeur van De Porce leyne Flesch; een Delfts blauw schotel, pendant van de schotel, die een kwart eeuw geleden aan de toenmalige presi dent-commissaris van De Porcelevne Flesch werd aangeboden en die de be wondering had van de heer Jungerhans. Maar op deze schotel staat het nieuwe pand van de firma, (zie foto. Links de heer A. Jungerhans jr.) Tien personen zijn om het leven ge komen en 33 gewond' toen een bus gisteren in Manilla tegen een boom vloog (Van een onzer verslaggevers) Een klein eskader marineschepen van de Amerikaanse zesde vloot patrouille rend in de Middellandse zee, zal met de Kerstdagen onofficieel op bezoek zijn in Rotterdam. Het eskader bestaat uit een vliegtuig- moederschip, zeven jagers en een be? voorradingsschip (tanker). Een derde van alle opvarenden blijft gedurende de negen dagen van het bezoek aan boord. De overigen namelijk 4500 manschap pen, officieren en onderofficieren zul len de Kerstdagen en vermoedelijk ook oud- en nieuwjaar aan de wal doorbren gen. ïn Algerije zijn gisteren ten gevolge van aanslagen zes doden gevallen, onder wie vier Europeanen, yeertien mensen1 hoogte Gisteravond is op de weg van Arn hem naar Otterloo een ongeluk gebeurd, waarbij de heer A. van de Ham, uil Otterloo om het leven is gekomen. Ter van Oud-Keemst botste zijn werden gewond. Er werden achttien aan-1 wagen tegen een boom. De heer Van de slagen met kneedoommen gepleegd. I Ham was op slag dood.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2