EERSTE NEDERLANDSCHE Gemeentebestuur Hengelo bezocht Vlaardingen Sierhuis Union, brug van huis naar maatschappij ggj Prinses Beatrix bezoekt Levend Vervallen schoolgebouw bestaat nu 120 jaar Vriendelijke dame berooft bejaarde mannen heetman rt N Men constateerde drie deugden Officiële opening 23 november Bromfietser door auto gegrepen gedood en Slachtoffer Baarnse moord begraven Expositie trekt groot aantal bezoekers Twee gewonden in de haven Schip plotseling gekanteld Viruly causeert over vliegen Oud-burgemeester van Dordrecht (76) overleden Teenager-Spotje in Ons Huis" Dames Land in Muziekschool met recital Houtwormen knagen in Maasland Jeugd gaat demonstreren fUJ» Sb» Vrome wens Boeiend betoog over Israël voor „mVON Hoeks poliofonrfs doet schenking mw< W\ v Dodelijk ongeluk SPINWIEL /VR1JM0ED "de schiïtkanier onder ^de lijnSaan" Bloemenschikcursus CJV iverd succes DE KOTTERDAMMER PAGINA 4 WüjL>L IsO'i LikREK 1961 :V1#: ZESENTWINTIG meisjes uit vele verschillende plaatsen van ons land hebben al enkele maanden haar „tehuis" gevonden aan de Westzeedijk 144 te Rotterdam. Onopvallend staat het ,JSterhuis Union" tussen de andere panden en slechts een klein bordje geeft aan dat de Nederlandse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes haar enige te huis in de Maasstad hier heeft ge vestigd. Rond vier uur gistermiddag arriveerde volkomen onverwacht was niet op de hoogte prinses Beatrix bij het „Bouwcentrum" Rotterdam voor een bezoek m aan de tentoonstelling „Levend Erfdeel". De Prinses, gekleed in een bruin mantelpakje, bestuurde zelf haar auto en was alleen ver gezeld van haar secretaresse, mejuffrouw M. Wijnen. /"- s'1' i (Advertentie) E.N. fk- C ,H -v V 1 •- Jy ra||i«B9K t.:C' -V '.Vvü Ia vrijwel alle grote steden in Neder land, w.o. Amsterdam, Den Haag en Utrecht beeft de vereniging haar ster- huizen. Haar grondslag is Protestants-Ghris felijlc. De bedoeling is om in de sterhuizen aan meisjes van alle gezindten, in leef tijd variërend van ongeveer 18 tot 25 jaar, een kamer te verburen om op de ze manier een overgang te vormen van het ouderlijk buis naar bet geheel op eigen benen staan in de maatschappij. Dé huizen kenben geen hospita, maar een leidster, die bereid is de meisjes op elk uur van de dag met raad en daad te helpen. Natuurlijk gelden voor het tehuis ook enkele vaste regels. Ieder meisje beeft haar eigen kamer, die ze zelf stof- vrij moet houden. Ze moet haar bed op maken en haar broodmaaltijden verzor gen. De warme maaltijden gebruiken de meisjes gezamenlijk in de eetzaal op de p-rterre. .Wie 's avonds het liefst op haar eigen kamer is, is daarin geheel vrij. Wie liever niet alleen is vindt gezel ligheid in de grote buiskamer, waar altijd wel iets te doen is. Vriendinnen, familie of verloofde mogen de meis- jes ook op haar kamer ontvangen. Wel geldt de regel, dat het bezoek om elf uur moet vertrekken. Regel is ook dat de meisjes om elf uur Struis moeten zijn en alleen bij een geldige reden, die ze dan tevoren aan de leidster bekend maken, wordt hiervan afgeweken. De kamerhuur is uiteraard zo laag mogelijk gehouden. Sommige meisjes hebben haar school in Rotterdam of heb- (Van een onzer verslaggeefsters) Ih de nacht van maandag op dinsdag werd de 33-jarlge bromfietser A. van der Worp nit Winterswijk op de oprit van de brug over de Noord te Albias- serdam door een auto aangereden en gedood. Om ongeveer half vier werd het stof felijk overschot aangetroffen door een chauffeur van een melkauto van De Graafstroom. Aangezien het horloge van de ongelukkige op kwart voor drie stil was blijven staan, vermoedt men, dat het ongeluk drie kwartier te voren ge schiedde. Vermoedelijk is het slachtoffer ver keerd gereden en inplaats van op het fietspad op de autoweg terecht gekomen. Te oordelen «aar de gevonden delen van de auto zou de bromfiets aangere den kunnen zij.» door een metaalgroene Vauxhall-Velox, die de man van achte ren moet hebben gegrepen en daarna doorgereden is. Het slachtoffer was ver moedelijk op sl—k dood. In de loop va» de dag Is het de Al- blasserdamse politie in samenwerking met die van Gorinchem gelukt de chauf feur van de auto, de 23-jarige P. L. V. kapitein van de binnenvaart te Gorin- cheni, te achterhalen. Na met enkele vrienden de Gorinchomse kermis te heb ben bezocht reed men naar Rotterdam om daar verder te feesten. Op de oprit van de brug reed hi ij de bromfietser aan. De lust om naar Rotterdam te gaan wns de feestgangers blijkbaar vergaan. Zon der naar het slachtoffer om te zien keer de men direct na de aanrijding naar Go rinchem terug. Theo Mastwijk, het 14-jarige slacht offer van de Baarnse moord is vanoch tend ter aarde besteld. Gisteravond wer den de stoffelijke resten in het zieken huis van Baam opgebaard, van waaruit de kist. die gedekt werd door een vier tal bloemstukken van familieleden en Kennissen, naar de ouderlijke worung in Soest werd vervoerd. Het ouderpaar Mastwijk en de belde -zusies van bet slachtoffer waren de eer sten die na de liturs'ivhe ple-hticheden bloemen strooiden op het graf van hun zoon en broertje. ben een vaste werkkring in de Maas stad en studeren nog 's avonds. Daar om is er ook voor studeren volop gele genheid in het tehuis. i De kamers worden gemeubileerd ver huurd. Maar de meisjes hebben er met de. combinatie van eigen spulletjes een geheel eigen kamertje van weten te ma ken. Ieder vertrek heeft een andere sfeer en verraadt de persoonlijkheid van haar bewoonster. Op 3 augustus van dit jaar is het te huis aan de Westzeedijk in gebruik ge nomen. In december 1954 verhuisde het Sterhuis van de Mathenesserlaan naar de Nieuwe Binnenweg 176. In dit huis deelden de meisjes een kamer maxi maal met haar vijven. Het huis was ge heel bezet en ook van de „open tafels" werd druk gebruik gemaakt. Door de toename van goedkope eetgelegenheden in de stad kwam hierin echter verande ring. De eisen van het personeel wer den hoger en ook van de meisjes, die liever een eigen kamertje hadden. Het contact met het bestuur van de Vereniging voor werkende vrouwen bracht de oplossing. Ze verhuurde haar pand aan de Westzeedijk, dat o.a. 27 kleine kamers, een huiskamer, eetzaal en clublokaal bevat. De vereniging ontvangt geen subsi die. Ze werkt uiteraard zonder winst bejag. Behalve een dagelijks bestuur heeft ze leden en ontvangt derhalve contributies en giften. In januari zal, gelegenheid zijn voor jongeren, die in de buurt werken of op school gaan, hun boterhammetje voor tussen de middag in het tehuis te ge bruiken. Voorts is het ook de bedoeling in de toekomst weer „open tafels" te heb ben. Ook zal het mogelijk zijn straks een nachtje in het tehuis te logeren. Ere-presidente van de afd. Rotter dam van de vereniging, de echtgenote van Rotterdams burgemeester me vrouw mr. J. M. van Walsnm-Qulspel zal het Sierhuis Union op 23 november om half drie officieel openen. de „Stichting Levend erfdeel", werd ontvangen. Ir. B. Meischke, directeur van de rijksdienst voor monumentenzorg, nam de taak op zich de Prinses rond te leiden en te informeren. Prinses Beatrix bleek vooral be langstelling te hebben voor de pro blemen die vastzitten aan de sane ring van de oude stadskernen, de pro blemen die het steeds stijgend ver- zelfs de Rotterdamse politie keer veroorzaken en de problemen die r ontstaan als het er om gaat, oude, t Vele bezoekers van het Bouwcen trum wisten niet wie deze gast was, die door de directeur van het insti tuut, ir. J. van Ettinger, en generaal b.d. mr. H. J. Kruis, voorzitter van De achttieniarige leerling-controleur P. de Leeuw van de Katendreehtse La- gedijk te Rotterdam is dinsdagmiddag aan boord van het Italiaanse motor schip Ercta in de Waalhaven in een open mangat gestapt. Hij viel in een ruim van negen meter diep. De jonge man is met verwondingen aan zijn rug naar het Havenziekenhuis gebracht. De zesentwintigjarige expeditieknecht H. A. van Linden uit de Atjehstraat te Rotterdam heeft dinsdagmiddag aan boord van het proviandbootje Ilse, dat langszij het Zweedse motorschip Vivex, in de Maashaven lag, een stuk bevro ren vlees van twintig kilo tegen zijn hoofd en schouder gekregen. Het vlees gleed uit een hijs. De expeditieknedht .s naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. monumenteaie woonhuizen te rest au reren. Bijna een uur vertoefde de prinses in het Bouwcentrum. Pas tegen vijf uur verliet ze Rotterdam weer. Men zal zich herinneren, dat de ex positie op 24 oktober door prinses Ire ne werd geopend. Het bestuurvan de stichting le vend erfdeel" deelde mee, dat de be langstelling voor de tentoonstelling groot is en uit een veel bredere kring komt dan men aanvankelijk had ver wacht, waaruit blijkt aldus het stichtingsbestuur dat ons erfdeel laan monumenten inderdaad levend is. (Van onze correspondent) In de tweede 'binnenhaven van Vlis- singen is dinsdagmorgen zonder aan wijsbare oorzaak een z.g. penetreer- sehip .gekanteld en gezonken. Het schip, a'e circa 350 ton metende Bitumarin II van de N.V. Bitumarin in Rosmalen, is voorzien van een asfaltinstallatie. Hét schip kan asfalt penetreren op onder zeese oevers. Gewoonlijk wordt het be mand door vijftien personen. Niemand van hen was echter op het ogenblik, dat het vaartuig scherp kantelde en lang- zaanf onder water verdween, aan boord. In de loop van dinsdag is het 'bergings bedrijf Van den Akker met de grote bok Walcheren begonnen met het lich ten van de Bitumarin n. daarbij ge assisteerd door het bergingsvaartuig Zeearend van hetzelfde bedrijf en de Temt II van Rijkswaterstaat. wa- Ia het ziekenhuis te Bilihoven is op 76-jarige leeftijd overleden de heer J. Bleeker, die van 19371950 (met een onderbreking gedurende de jaren 1943- 1945) burgemeester van Dordrecht Is ge weest. De heer Bleker was ridder in Orde van de Nederlandse Leeuw en Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bleeker werd in 1885 te Dokkum geboren. Hij was burgemees ter van Utingeradeel en van Opsterland. welke laatste gemeente hij in 1937 ver wisselde voor de gemeente Dordrecht. Tijdens de bezetting werd hij in 1943 als burgemeester van Dordrecht ontslagen. Direct na de bevrijding keerde hij als eerste burger in Dordrecht terug. In 1950 werd hem als zodanig eervol ont slag verleend. De heer Bleeker heeft verschillende functies op maatschappe lijk en sociaal terrein bekleed. In „Ons Huis" bij het schijnsel van De Lantaren" aan de Gouvernestraat te Rotterdam is een nieuwe jongeren sociëteit gevestigd ,,'t Spotje". Spotje is de afkorting van Sociëteits-plek voor Ontmoeting van Tien-Jongeren rond de Euromast. Het laatste woord is slechts een aanduiding, dat het. een Rotterdam se zaak is. De bedoeling is vooral, dat leerlingen van ulo, technische en nijverheidsscho len de laatste twee jaar van hun schoolleven lid van de sociëteit zullen zijn en dit blijven gedurende het eerste jaar van htm nieuwe bestaan in de maatschappij. Alle teenagers, die leerling zijn van genoemde scholen of van middelbare scholen of andere vakscholen kunnen zich voor dit seizoen laten inschrijven tegen betaling van twee kwartjes. De contributie van een, twee of drie kwart jes moet per avond worden betaald. Het Spotje staat verder voor alle belang stellenden open. Tot januari zullen er alleen zaterdag avond bijeenkomsten zijn. In de week bestaat er de mogelijkheid om deel te nemen aan allerlei kringen, zoals voor fotografie, muziek, cabaret, televisie, film, expressie, gesprek en dans. Elke donderdag- en vrijdagmiddag van vier tot zes uur kan men zich in Ons Huis laten inschrijven. Een folder over het Spotje Ligt er overigens altijd voor iedereen klaar. De eerste avond wordt zaterdag 18 november gehouden met medewerking van de Riverside Jazz Band. De avond begint om half acht. Maarschalk Montgomery is door een Londense rechter bij verstek ver oordeeld tot 100 gulden boete en ruim 50 gulden gerechtskosten wegens ge vaarlijk rijden en het rijden in verboden richting. In een brief aan de rechter schreef de niet verschenen burggraaf van El Alamein: „Ik rijd ai vijftig jaar. Ik heb allerlei voertuigen 'bestuurd, van EI Alamein tot aan Berlijn, en niemand overlast aangedaan.... behalve d'e Duit sers dan". (Van een onzer verslaggevers) De leden der Zakenstudiekring ren in groten getale gekomen naar de bovenzaal van Harmonie, waar de be kende vlieger-schrijver Adriaan Viruly op geestige wijze sprak over „Vliegen toen, nu enBM straks." !De „lueht- miljonair", die van 1925 tot 1955 zijn beroep uitoefende, deed slechts enkele grepen uit zijn loopbaan, maar deze waren dan ook de moeite waard te be luisteren, want hij deed dat soms heel komisch en de stemming was daar ook naar. Het eerste vijftal jaren maakte Viru-, ly mee als militair vlieger. De grens I Snrf idin" van Nederland heeft hij toen nooit ge- K zien, maar toch werd er veel 'beleefd. In 1925 was het al een hele prestatie als men een geslaagde noodlanding kon uitvoeren, want dat bleek noga! eens nodig te zijn. Geloof maar niet, dat men van Stavoren naar Enkhuizen de toenmalige Zuiderzee overvloog, want om een nat pak te voorkomen, verkoos men liever de route via de provincies Utrecht, Gelderland en Overijssel. Het begrip noodlandingen behoort thans vrijwel tot het verleden; het vliegtuig is thuisgekomen" in z'n ele ment, de lucht. Het vak is totaal ver anderd. Groot is het verschil tussen vroeger en nu. Respect voor het wa ter heft men nietmeer. zoals in de pioniersjaren van de K.L.M. Ook vertelde de heer Viruly, dat in de beginperiode een luchtreis Amster- dam-Batavia, die tien dagen duurde, 2500 harde- „Colijn-guldens" kostte, waarbij de service bestond uit de aan bieding van een sneedje brood af en toe, met we'ke bediening de technicus was belastU Het gemeentebestuur van Hengelo heeft gisteren een bezoek aan Vlaardin gen gebracht. De Hengelose burgemees ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, ver tolkte gistermiddag In de wandelgangen van de Stadsgehoorzaal de dank van het gezelschap toen hij o.a. zei met veel bewondering te hebben gezien wat na de oorlog in Vlaardingen werd tot stand ge bracht. De problematiek die daaraan verbonden geweest is moet wel enorm groot geweest zijn, aldus mr. Von Fi senne, die drie deugden noemde waarin de stad Vlaardingen een voorbeeld is: waakzaamheid, bezinning en werkzaam heid. Behalve B. en W. en gemeenteraads leden waren in het gezelschap aanwe zig de heer J. W. J. ten Bokum, loko- gemeentesecretaris van Hengelo, mr. R. M. Pel, commissaris van politie en ir. J. van Dalen, directeur gemeente werken. Het gezelschap werd 's morgens ont vangen in het stadhu>s door burgemees ter mr. J. Heusdens, waarna wethouder T. de Bruijn een betoog hield over de totstandkoming van de nieuwe wijken en de nieuwbouw in de binnenstad. (Van onze correspondent) Vanmorgen, woensdag, is in Maas sluis ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Joh. Pols. die bij vele Maassluizers bekend is. Zater dag overleed de heer Pols in het Alge meen Ziekenhuis te Vlaardingen aan de gevolgen van een aanrijding, die vrij dagavond gebeurde in de Westgaag te Maasland. Iri de aula sprak ds. C. Mak, geref. predikant, aan de groeve dankte een zoon voor de belangstelling. 0 Drie Marokkaanse ministers hebben gisteravond een persoonlrk beroep ge daan op president De Gaulle om de Algerrnse rebellenleider Mohammed Ben Bella en twee van zijn ministers vrij te laten. ook op een groot aantal sollicitanten uit Hengelo.... De dames en heren kregen als her innering het bekende fotoboek „Vlaar dingen" van J. Schaper rnee naar de textielstad. Burgemeester Von Fisenne hoopte het Vlaardingse gemeentebestuur in Hengelo terug te zien, maar niet binnen enkele maanden en ook niet binnen een jaar. Over twee jaar zijn wij klaar met ons nieuwe stadhuis, lot weerziens din, in Hengelo, aidus mr. Von Fisenne. In de Vlaardingse Muziekschool heb ben -de dames De-bora en Boukje Land een pianorecital gegeven met een vrij uitgebreid programma, van Mozart tot Fr. Schubert. Over het geheel geno men was het gebrachte zeer aanneme lijk. Dc dames hadden het voor hun vierhandig pianospel niet gemakkelijk. Het zaaltje, waar de vleugel staat op gesteld is wat het geluid betreft beslist niet gelukkig. Daardoor is veel schoons verloren gegaan. Van Mozart brachten de twee kunste naressen de Sonate C gr.t. K.V. 521 en wel Allegro - Andante en Allegretto. Dit werk werd gevoelvol gebracht ea met een juiste beheersing van de into natie. Iets minder vonden wij het Alle gro brillant op. 92 van Mendelssohn Bartholdy en Sostenuto op. 94 van Max Keger. Het was duidelijk dat hier de vermoeidheid parten speelde, want de aanslag was wat onzeker. Na een korte pauze werd verder nog gebracht Valses iets ie hebben kunnen tonen dat voldoe- j Sentimentales op. 21 en Valses Nobles ntng geeft. Uiteraard zinspeelde mr.°P- 52 van Flothuis. De werken van de- Heusdens op de Hengelose textielindus-bijna onbekende componist dwongen trie. Om de economische spreiding in j het publiek een enthousiast applaus af. Vlaardingen wat groter te maken stelde I In de uitvoering van de Six Epigra- stelde hij voor een deel van die indns-lPhes Antiques van C. Debussy, hebben trie naar Vlaardingen over te brengen... de dames beslist het hoogtepunt van de avond bereikt. Met een ragfijne aan slag. vooral in het ,,Pour un tombeaq., sans ncm". werden deze zes werkjes voorgedragen. De aanwezigen hebben er muisstil naar geluisterd. Iets te krachtig was, naar het ons lijkt het laatste nummer Variationen opus 10 über ein Französisches Lied van Fr. Schubert. Niettemin kon ook deze ver tolking het publiek tot een geestdriftig applaus brengen. Als toegift werd nog gebracht een Polonaise van Fr. Schu bert. De dames Verschoor, die de directie voeren van de Vlaardingse Muziek school, hebben, met dit piano-recital in besloten kring een zeer goed werk ge daan. Het selecte publiek was dan ook terecht enthousiast. Nadat in het Delta Hotel de lunch ge bruikt was werd een rondrit door de stad gemaakt, waarbij diverse typen woningen werden bezichtigd en vooral de ontwikkeling van de verschillende bouwtypen werden bewonderd. Men be gon namelijk bij de woningen die vlak na 1940 gebouwd werden en bezichtigde daarna de complexen die daarop ge volgd zijn om ten slotte te eindigen bij het thans in aanbouw zijnde complex. Bij het afscheid in de Stadsgehoorzaal zei burgemeester Heusdens dat het met alle spot en humor die over en weer soms tentoongespreid kan worden toch ook voor de gastheren prettig was De burgemeester sprak ook over de bijzonder sterke onderbezetting van het Vlaardingse politiekorps, een euvel dat zich, zoals hij vernomen had, in Hengelo niet voordoet. Hij hoopte dan Advertentie prïj» por floo f. 6,70 VIEUX U proeft er de echte Franse cognac in! (Van een onzer verslaggevers) DE 28-jarige mevrouw G. v. d. B.-J. uit Rotterdam, die de laatste tijd oude, alleen staande mannen geld afhandig heeft weten te maken, is gisteren door de re cherche van het bureau Boezemsingel gearresteerd. De methode van deze dame was om 's avonds in café's en ook wel op straat erg vriendelijk te doen tegen bejaarde mannen. Ze verleidt haar slachtoffer dan ergens iets warms te drinken. Ook speelt ze het klaar met haar „bejaarde vriend" naar huis te gaan. In toet huis wordt mevrouw B. dan zeer gedienstig en ziet er niet tegenop aller lei karweitjes op te knappen. Maar ziet ze haar kans schoon, dan slaat zij haar slag en verdwijnt met de noorderzon. Ook zou ze geprobeerd hebben mannen, die wat te veel hebben gedronken, te beroven. Van enkele gevallen heeft de politie aangifte gekregen. Maar de rechercheurs van. het bureau Boezemsingel (tel. 115720) wil graag weten of de dame nog meer op haar kerfstok heeft. (Van onze correspondent) f~IP de hoek van de Kerkstraat en het Kerkplein in Maasland staat dc oude openbare school. De Kerk straat is maar een kort straatje, aan de ene zijde staan de riante burge meesterswoning en de voormalige po litiepost en aan de andere zijde een oud woninkje dat dienst doet als melkcontrólestation, een manufactu ren- en sigarenzaak, dat is alles. Een brug over de vliet geeft toegang tot dit straatje. Het is al lang geleden dat de school in verband met het te geringe aantal leerlingen gesloten werd. Zeer vele Maaslanders hebben in vroeger tijden in deze school, de let ters van het alfabet met een griffel op een lei leren schrijven en nog kan men verhalen horen hoe de onderwij zers met de steel van hun lange Goudse pijp de plaatsen op de land kaart aanwezen. Diverse verenigingen hebben in de loop der jaren, onder dak in een of meer lokalen gevonden, (Advertentie) EDELSTEENKUNDIGE f.g.a. DIAMANTEXPERT g,(.a. LIJNBAAN 92 ROTTERDAM s o.a. de' Burgerwacht, Schietvereniging, de EHBO. Rustig staat de school daar in de schaduw van de hoge kerkmuren ver stoken van het zonlicht. Onder haar dakpannen nestelen de vogels en hun gesjilp, verbreekt in de vroege morgen, de rust op het Kerkplein. Totdat om negen uur de kleuters ko men, om de oude school weer te be volken. Dan wordt alles leven op het voorheen zo stille plein. Immers in de laatste 25 jaar doet de school weer dienst en wel als kleuterschool. Voor al le Maaslandse kleuters is de school te klein, er blijven steeds namen op de wachtlijst staan. De kinderen gaan graag naar school, een teken dat ze met de leidsters goed overweg kunnen. De schooi bestaat deze week, om precies te zijn donderdag 120 jaar. Het gebouw verkeert in een zeer vervallen toestand. Reeds een vier'al jaren komt een nieuwe school op c 'irgentieiijst voor, maar tot op heden blijft alles bij een vrome wens. Als het in de school heel stil is, kan men de houtworm horen knagen en als het regent, dan laten de druppels die regelmatig en dan weer onregelma tig in de neergezette potjes vallen een symphonie horen, waar een componist van zou watertanden. Het zonlicht is In de schooi onbekend, maar de Maas landse jeugd voelt zich gelukkig bij de ze Spartaanse leerwijze. Het is enkele malen voorgekomen, dat één der leidsters door de vloer zakte, maar dat vinden ze niet zo erg. Erger vinden ze het dat veel kostbaar speel goed onder deze vloer zoek raakt als gevolg van de gaten. Men hoopt dat straks St, Nicolaas het verlorene aan zal vullen! Het 120-jarig bestaan der schooi, zal De gemengde groep van de C.J.V. in Maassluis heeft in de afgelopen we ken een cursus bloemschikken georga niseerd die maandag het hoogtepunt bereikte. Na vier lessen had men na melijk besloten een onderlinge wed strijd te houden iri Sursum Corda. De docent, bloemist E. D. v. d. Bur ger. legde veel eer in met zijn werk, want wat twintig deelnemende dames presteerden was uitstekend. De jury, beztaande uit de dames mevrouw Van Hartingsveld en mejuffrouw Van der Hidde en de heer V, d. Burger, ken den de volgende prijzen toe: eerste prijs mevrouw v. d. Linde, tweede me juffrouw Van Seyen, derde mevrouw v. d. Linde, vierde mejuffrouw Ver- kley, vijfde mejuffrouw Groeneveld en zesde mejuffrouw Van Seyen. Na de uitreiking van de prijzen wer den de werkstukjes nogeens kritisch bekeken. 55 ten zien hoe het vroeger was. In hoofd zaak echter zal in deze demonstratie de vraag naar een nieuwe schooi de bo ventoon voeren. We twijfelen er niet aan of veie onders zuilen de demon stratie van hun kinderen bijwonen. De burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen. heeft meege deeld. dat de Baarnse rechercheurs I Smit en Pit van hem een tevredenheids- Ibelui"ing en een jrati'icatie hebben 'ontvangen voor hun opsporingswerk in de Baarnse moordzaak. (Van een onzer verslaggevers) „Sabra" is de naam die de Arabarieren uit de Negebwoestijn geven aan de vrucht van de cactus. Zij bedoelen ermee dat de vrucht aan de buitenkant hard en stekelig is maar aan de binnenkant zoet en sappig. „Sabra" is ook de naam van de jeugd in Israël. Jeugd die het h3rd heeft, maar zich ontwikkeld tot de kern van het nieuwe volk van het Beloofde Land. Dit vertelde de near Jos van Dijk, die samen met zijn vrouw maandenlang heeft mogen rond zwerven door de vlakten van Israël. Dank zij de :..:dewerking van de Israëlische ambassade in Nederland en de autoritei ten in Jerusalem, heeft hij prachtige foto's en films kunnen maken van dit schitte rende land. Maandagavond wa; hij met deze foto's en films de gastspreker bij de Nivon, af deling Vlaardingen. Voor een totaal be zette zaal Excelsior, aan de Oosthaven- ka.*. heeft hij verteld van dit land dat zich bevindt in alle stadia van ontwikke ling. Het land Israël, waar dagelijks nieu we bewoners komen om mee te werken aan de opbouw van het hen beloofde land. Want uit alle delen van de wereld trek- -ken de Joden terug naar de grond, die van hen is. Samen werken zij om die grond vruchtbaar te maken. En het wonder geschiedt. Negeb-woes- tijn waar de Kinderen van Israël door- he 'li trokken om vanuit Egypte de weg naar Kanaan te volgen, draagt nu vruch ten. Dankzij het water, dat vanuit 3* diepte wordt opgepompt. In dat water kunnen de nomaden hun dieren dren- ken. Eer ontstaat een nieuwe vege- getatie en in sommige kibboetsen groeien prachtige druiven op de ee-is dorre grond. Rond het meer van Gethsemané, liggen de groene tuinen -an Israel. Hier is de natuur het rijkst, maar nog even en dan zn.l in Israël alles groen zpn. Nieuwe steden schieten ais padde stoelen de grond uit. Fabrieken verrijzen en mijnen worden geëxploiteerd. Israël werl hard. In Hoek van Holland Is nog steeds een fi f in?,van het Prinses Beatrix Poiio- fonas. Hoewel men niet meer actief be- 15 jn te zamelen, heeft men nog Ce? sa.ldo van achtduizend gul- j 1960. Dit geld zou worden be- w5n Poliopatiënten in Hoek van rtoiiana. Het overblijvende gedeelte zou worden bestemd voor het polioreva'ida- tiecentrum van Rotterdam in Katwijk. overleg met de directie van het re- ri„ï i-'foontrum heeft men een zaag- riets laten maken in Amsterdam. Deze j er z''n er slechts twee in Ne- ae.land, gemaakt door de uitvinder, een Enrrelse dorpssmid. is de erste van Ne derlandse makelij en tevens de derde in land. Deze fiets wordt gebruikt voor pollopa- tienten die hun benen nog kunnen bewe gen. Het is een kostbaar apparaat maar »6t au b jna opgeheven Hoeftse po'io- fonüs had er hei geld graag voor over.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 4