Chr. school voor LOM mits ouders meewerken Spannende strijd in alle eerste klassen Mevr. Heusdens-Mansholt erepresidente van UW Gibson met opmerkelijke gastdirectie bij R,Ph.O, Man - boos op R.E.T. - liep paaltje omver: boete V ier zangverenigingen gaven populair concert Voor Schiedam, Vlaarclingen en Maassluis Cementoversla g aan Eemhaven Twintig cruises van 5-80 dagen Noodzakelijkheid bepleit in boeiende causerie Gunning van bouwwerken Nieuwe voorzitster - frisse wind Soliste met muzikale doping? Weer jachtrit naar De Hoek „Wacht 80 uur per iveek op tram m Expositie vogels „De Zebravink in Hoogvliet Zelfbedieningszaak aan Goudsesingel Eerste paal voor particuliere bouw in Hilleirersberg In de tafeltenniscompetitie Opvoeden is jezelf overbodig maken Bïotemsierkimst Machinist 40 jaar hij sleephootdienst Twee slippartijtjes In Groote Schouwburg-Zuid DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1%1 Moeilijk Weerzin Trots opzij Prevaleren Klassiek Hard Niets geleerd Liggen Mü fel»! Wtrnm». ■BSI i Aan de Eemhaven te Rotterdam zal Zeer binnenkort worden begonnen met een cementoverslagbedryf van de Neder landse Cement Handel Mij. N.V. te Den Haag. Dit werk stond vermeld op de lijst van rijksgoedkeuringen, die begin no vember door het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid werd uit gegeven. Die lijst was te laat, want zij sloeg, zoals er nadrukkelijk in was ver meld, op het derde kwartaal van dit jaar. De lijst voor het vierde kwartaal, dat dus reeds grotendeels is verlopen, moet nog komen. Het ontwerp voor het csmentoverslaig- oodnjf aan de Eemhaven is van de ar chitecten ir. J. P. van Bruggen, G. Drex- nage jr., J. J. Sterkenbur.g en A. Bodon. Het werk wordt uitgevoerd door Dura's Aanneming Mij. N.V. Het complex zal acht silo's omvatten met een gezamenlijke capaciteit van vierduizend ton, een lift, een jacobs- ladder en een kraan met zeven tot tien meter reikwijdte. Voorts zullen in het complex een. kantoorgebouw en een woning worden opgenomen. Het is de bedoeling, dat het werk in het voorjaar van 1963 gereed is. Ook deze winter verzorgen de schepen van de Holland-Amerika Lijn. het groot ste cruiseprogramma vanuit New York. Een keuze kan gedaan worden uit 19 cruises met bestemmingen variërend van Bermuda en West-Indië tot de Mid dellandse Zee en de gehele wereld. Het Amerikaanse programma wordt dit jaar aangevuld met een „Sunshine Cruise" van de „MAASDAM", die eind december vanuit Rotterdam vertrekt naar de Canarlscbe Eilanden. De „ROTTERDAM" zal m 80 dagen de wereld rond varen, nadat zji 3 Cara- ibische cruises heeft gemaakt. De ge moderniseerde „NIEUW AMSTER DAM"-zal worden ingewijd op eveneens 8 reizen naar de Carai'bische Zee, een 5-daagse reis naar Bermuda en een op merkelijke 40-daagse cruise naar de Middellandse Zee, waarbij de passagiers de Paasdagen in het Heilige Land zul len doorbrengen Van het gehele pro gramma neemt de „STATENDAM" 10 cruises voor haar rekening, waarvan 9 Caraïbische reizen en één cruise naar Bermuda. Nieuw is deze winter: „kleiduiven «chieten in volle zee" i de jongste aan vulling van de reeks dekspelen en De firma Gebr. De Jong opent van daag haar verbouwde zaak aan de Goudsesingel 63 te Rotterdam. De win kel is veranderd in een zelfbedienings zaak, waardoor meer ruimte en een be oer overzicht van het assortiment is verkregen. De verkoop van kaas en worst is semi-zelfbediening. Het pand aan de Goudsesingel is de eerste winkel, die de heer De Jong na de oorlogsjaren opende. Thans heeft hij in Rotterdam negen filialen. Woensdagmiddag is m de zaak. die werd opgesierd door vele tientallen bloemstukjes, een drukbezochte recep tie gehouden. O O (Van een onzer verslaggevers) HET Christelijk Onderwijs In Schie dam, Vlaardingen en eventueel Maassluis krijgt een L.O.M.-school, mits er dezer dagen aanmeldingen van ouders en leerkrachten van de chr. scholen in deze plaatsen ko men van tenminste 43 leerlingen. Dat vertelde de voorzitter van de Ver. voor Chr, B.L.O. in Schiedam de heer H. IJsselstein woensdagavond in het Gereformeerd Jeugdhuis te Schiedam waar voor ouders en leer krachten een bijeenkomst werdi ge houden ter introductie van de oprich ting van een schooi voor Leer- en Opvoedingsmoeilijkheden. Getracht zal worden de school in Vlaardingen. te doen plaatsen. Van de minister is de mededeling al ontvan gen dat subsidie zal worden verstrekt als de vereniging voldoet aan de wet telijke voorschriften. Nu kan het be roep op de burgerlijke autoriteiten worden gedaan om een schooi of sehooluimte beschikbaar te willen stellen. Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer De Jager, hoofd van een Chr. P.O.M.-sehooi gesproken over „Nut en noodzaak van een L.O.M.-school". Dit heeft hij vorige week in Vlaardingen ook al gedaan. Toen was er niet veel belangstelling, maar nu diende de beheerder van het Gerfeormeerd jeugd huis vele malen stoelen bij te plaatsen. Voorzitter IJsselstein memoreerde bij de aanvang dat er sinds jaren een pret tige samenwerking is met de Viaarding- se vereniging. Hij vertelde dat er enke Ie maanden geleden contact is opgeno men om te komen tot de vorming van een L.O.M.-school. Via de schoolhoofden werden formulieren gezonden maar de weerklank was nog niet overtuigend. Daarom is een deskundig spreker ge vraagd. De heer De Jager begon met te zeg gen dat hij begon te spreken over een onderwerp dat voor hem nog minder duidelijk is dan dat hij dacht toen hij er zes jaar geleden mee begon. Het is heel moeilijk. We moeten het kind be kijken, niet het verschijnsel. Er mag geen slagzin voor bedrieglijke zekerheid komen. Spreker ging in op de constel latie van alle ouders. Men begint altijd de hoogste eisen te stellen. Dan komt het kind met de Leer- en Opvoedings moeilijkheden. Het kind blijkt wel intelligent soms heel intelligent, maar het kan niet le zen. Het is woordblind. Het kind. komt De EendraeJit-teams mogen dan niet al tegero 3—HiE 0—10. (Luxaflex 2—Centrum 4 5—s. beat geklasseerd zijn. bet vijfde team maakt hierop een zeer gunstige nitzonderlng. Want door de grote 10—0 zege op Mllksteamers 4 en het gelijke spel tussen Xerxes 2 en Roteb nebben de Eendrachtenaren Xerxes nit C van de Rotterdamse tafeltenniscompetitie van de eerste plaats verdrongen. In de wed strijd tegen Mllksteamers 4 vestigde bet dob- belkoppel Wlssink/v. d. Rhee een rekord door In de derde game de uitslag 3631 te be reiken. Xerxes mocht nog blij zijn, dat San- nes van Roteb er volkomen uitwas, want an ders had bet er lelijk uitgezien. Nu bleef het bij een hattrick van Van Hnoksloot plus een overwinning Yin invaller Hommers op Roest, terwijl ten slotte Sarnies met van Huuksloot het dobbelspel won. Mllksteamers 2 en Xerxes hielden In lb de eerste plaats stevig in handen. Milk- steamers kraakte Nationale met 91, terwijl Xerxes met 73 Zuidwijk overmees terde. Jos Reu rings fungeerde hierbij ais topscorer. Maar ook Van Hessen gaf geen krimp en won met 7—3 van Elan 2, terwijl in afdeling A Kaveka Xerxes op de voet bleef volgen dank zij een gedecideerde I zege op Eendracht 7. Var. Bijloo en Van Keulen scoorden hierbij hattricks. In alle afdelingen Is er dus spanning ge noeg aan de kop van de ranglijst, omdat er overal tussen de nrs. 1 en 2 slechts een ver schil van 1 punt is. BTTC smaakte het ge noegen de eerste zege binnen te halen tegen Shell 2. Miep v. d. Ree-Munters mocht inval len en deed dit lang niet kwaad. Eendracht 4 vindt twee man schijnbaar mooi genoeg want nu ontbrak Swijnenburg voor de variatie, dit belette Arnold Verwij en Eerland echter niet om tegen Milksteamers 3 een draw te bewerkstelligen. USV 2 komt er ook beter in en klopte Germinai 2 met 82. Overschie won met 73 van Noad terwijl Steinweg en HTTC 2 de punten deelden. standen IA: Xerxes Kaveka USV 2 Milksteamers 3 Zuidwijk BTTC Sheil 2 Eendracht 4 Eendracht 7 Germinal 3 IB: Milksteamers 2 Vanfcessen Feijenoord Uitslagen week van 13 november tot en met 38 november 1861. 3 A: Eendracht 4Kaveka 46, Xerxes Zuidwijk 73, USV 2Germinal 82, Een dracht 4Milkst. 3 55, Eendracht 7Kaveka 1—9. BTTC—Shell 6—4. 1 B: Overschie— NOAD 2 7—3, Shell—Xerxes 3 3—7, Milkst. 3Nationale 9X. v HessenElan 2 7—3. 1 C: SteinwegHTTC 2 55, Eendracht 5 Milkst. 4 10—0. BotebXerxes 2 55. 2 A: TSF—Elan 4 1—9. Germinal 4—Ser vice 5—5, Intiem—Wilton 3 19—0, GGD—Fa voriet 2 2—8. NKF—Insulinde 3 10—0. 2 B: Xerxes 5—NOAD 4 73. Insulinde 2HTTC 3 61. HPVTelefoon 5—5, Zuid-Intiem 61. 1 C: Xerxes 4Reflex 4 100, Contact 2—USV 3 55, BTTC 2—Germinal 5 5—5, Her mandadNebaro 62. 2 D: Elan 3Insulinde 4—6, NOAD 3—Nassaukade 37, Wilton 2 Contact 3—7. 2 E: RET—Roteb 2 3 -7, Na tionale 2HoUandiaan 2B, Elan 5Tava 55. Centrum 2—Wilton 61, Germinal 6— Eendracht 8 64. 3 ASKBContact 3 7—3, Reflex 3Milkst g 19, JustltlaGGD 2 4—6, HageroElan 6 O10, Telefoon 2— Stokvis 2 61. 3 B: Raket —Germinai 8 10—0, StadhuisRaket 45. USV 4SVA 2 2—8, Roteb 3—Intiem 3 8—1. HPV 3de Viersprong 28. 3C: JKSNeba ro j 6—1 WTV—Milkst 8 61, SVA—Service 2 8—2. Zuidwijk 2—HPV 3—7. 3 D: N I sau- kade 2SVA 3 28. TOGB 2Emba 2 1—9. BET 2Pelmolen 4—6, Milkst 7—Luxaflex 4—6. Shell 5TB SM 0—10. 3 E: Eendracht 9 pTTS 46, Stadhuis 2—21-Up 5 28, Natio nale 3Emba 3 35, RAP 2—Robaver 2 91. 3 F: Emba—Xerxes 7 6—4, 'HoUandiaan—Een dracht 6—4 RN—VBP 2 2—8, Milkst 5—'Dive- ko 1—9. Sunlight—Shell 4 5—5. 3 G: USV 5— Eendracht 10 1 E&R—Overschie 2 3—7, HoogvlietTOGB 64, Centrum 3HTTC 5 (t—2, Xerxes 6—GGD 3 6—4. 3H: TOGB 3— Hermandad 2 19. SVA 4NOAD 5 46. BTTC 3Muilerco 55, TSF 2— Robaver 3—7. 3 I: Elan 7—CB 1—9. Insulinde—Piet Hetn l9, K&KFeljenoord 3 5—5, HTTC 4VBP it .3. 4 A: Hagero 3—PVA 3 1—9, Zuidwijk 5— Nationale 4 64, Caltex 2—Intiem 6 64, Ha- Elan. 2 4 5 Overschie 5 5 Xerxes 4 S 4 5 10 Noad 2 4 2 5 9 Nationale 5 2 5 7 Shell 2 5 2 5 6 Eendracht 4 1 4 4 IC: 4 3 Eendracht 5 4 8 5 3 Xerxes 2 4 5 2 Centrum 5 5 5 2 PVA 3 4 5 2 Hefl ex 4 4 1 HTTC 2 5 4 5 10 Roteb 4 3 5 Q Steinweg- 5 2 4 6 Milksteamers 4 5 1 PVA 3—FCP 2 19-0- 4 B: Emba 4—HPV 4 9—1, FCP—Cincinnati 7—3, de IJssel—Shell 6 100. 21-Up 7Constant 04. 4 C: Con stant 2—Xerxes 8 4—6. TRSM 2—JKS 2 8—2. E&R 2Hagero 2 73. Intiem 5Telefoon 3 82. 4 D: Xerxes 9Deroda 030, Centrum 5Favoriet 4 91, Eendracht 13Stadhuis 4 1—9, K&K 2—USV 6 10—9. 4 E: TSF 4—Ger- minal 10 91, Germinal 10Hollandlaan 3 010, Gakaro—Deroda 2 6—4, Wilton 4— Wtodm. 3 7—3, Telefoon 5—TSF 4 3—7. 4 F: TSF 3Eendracht 12 6—4, Zuidwijk 3Elan 8 55. Overschie 3Windm. 37, Reflex 4 Roteb 4 37. Sorry—Stadhuis 3 82. 4 G: Tava 3NKF 2 28. Intiem 4Favoriet 3 82, Muilerco 2'Hobart 2 73, Telefoon 4 Gakaro 2 8—2, PVA 2—Sorry 2 7—3. 4 H: Windm. 2Sunlight 2 19. v MelleCaltex 3 9—1. Hudigco—CB 2 91. DNMHoDandiaan 4 2—6. Raket 3—ViJüP 3 10 0, TOG 2—RaKet 8—2. 4 I: Eendracht—21-Up 6 2—8, NOAD 6 Zuidwijk 4 2—8, Americano 2Dlveko 2 5—5. 5 A: Constant 3Stadhuis 5 46, Wiedm. —Hudigco 4 55, Gakaro 3—Goud 2 82. Cincinnati 2—Service 7 64. 5 B: Elan 9 21-Up 9 9—1, Caltex 4—iNKF 3 8—2. TJC— Eendracht 15 10—0, Service 4CSS.M 100. 5 C: Eendracht 17Elan 11 46, Hobart 3— GGD 5 64. Contact 4Xerxes 10 010, Ser vice 5—Eendracht 8—2. CB 4—K&K 3 10—0. 5 D: TBSM 3JKS 3 10—0, CSSM 2—Telefoon 6 55. Eendracht 16Germinal 11 91. 5 E: v Melle 3Justitia 2 82, Diveko 4Sozaro 2 28. Centrum—Baket 4—6, XerxesHoog vliet 3 10—0. 5 F: TBSM 4—RET 3 8—2, In sulinde 5Centrum 7 S—5, Zuid 3TVOK 1—9. 5 G: Dlveko 3—v Melle 2 3—7, CB 3— Plet Hein 2 46, Deroda 3Caltex 5 010. 5 H; HoUandiaan 5Raket 5 7—3, Telefoon 7— Service 6 55, Hudigco—SVA 5 100. voor onvervulbare opdrachten die het niet begrijpt te staan, Het kind moet boven het geestelijk kunnen werken. Op school heeft het geen vrijheid zo als in de spelsituatie en het kind valt dan ook uit de groep. De mislukking verstoort de veiligheid van het kind. Zijn wereldbeeld verliest de ver trouwdheid. Al zou het kind over uit zonderlijke kwaliteiten beschikken het gaat zich toch schuldig voelen. Voor het kind met een partieel de fect, of met dislexie verliest alles zijn fleur, het wekt zijn weerzin. Daardoor ziet men vaak dat ook de vorderingen in andere vakken achteruit gaan. Het kind gaat dan soms onverschilligheid, agressie vertonen, maar daar gaat veel leed achter schuil. Spreker stelde ech ter dat het nog gevaarlijker is als het kind zich terugtrekt achter veel braaf heid want dan wordt het leed niet ge uit. In deze periode kan zich het ge drag ontwikkelen dat van betekenis is voor de zijnswijze van de volwassen heid. Het is een somber beeld stelde spreker, je kunt hier wel vier of vijf lezingen over houden. De heer De Jager stelde dat een L.O.M.-school absoluut noodzakelijk is voor kinderen met lees- en rekenmoei- lljkheden. De gedragsmoellljke kinderen horen er niet. Men moet geen wonde ren van de school verwachten. Hij ver wees naar grote figuren als Churchill. Aart van der Leeuw e.d. die ook woord blind waren en die in hun jeugd voor heel dom werden gehouden. Hij stelde dat de deskundigen vele theorieën hebben: de bloedvaten in de hersenen zouden te nauw zijn, het kind is gauw moe, gauw afgeleid, er kan een hersenbeschadiging zijn, er is mogelijk een storing in de relatie van het gezin, men meent ook wel dat de kinderen niet woordblind zijn maar juist bijzon der gevoelig 1de situatie Aart van der Het interessante onderwerp „Opvoe den tot Eenvoud" heeft mejuffrouw Langman, bedrijfspsychologe, woens dagavond besproken in. de Maranatha- •kerk te Overschie, voor de afdelin« Overschie van de Ned. Christen Vrou wenbond. De opvoeding tot eenvoud is terug te wieren tot zelfopvoeding en zelfinzicht. Helaas voelen we er zo vaak zo weinig voor om onze levenshouding te veran deren. Het „ik ben nu eenmaal zo" gaat ons zo gemakkkelijk af. Dit heeft tot gevolg, dat de banden in het gezin los ser worden en vele huwelijken stranden door eigengereidheid." Mejuffrouw Langman wees er vervol gens op, dat ware opvoeding betekent je zelf overbodig te maken. Goede opvoe ders kennen een gecontroleerde vrijheid, die geboren wordt uit inzicht en respect en waarbij het leren wachten een be langrijke rol speelt. „Het goede voor beeld in het gezin, zo meende zij, zal leiden tot een sfeer van veiligheid, lief de en geloof." Leeuw, die schreef). zulke prachtige boeken De ouders moeten hun trots opzij zetten en direct gaan praten met de deskundigen zet spreker. Zelfs als de kinderen niet geschikt zijn voor de L.O.M.-school dan nog moeten zij ze naar de B.L.O.school sturen. Spreker beklemtoonde dat de L.O.M.-schoicn er zijn voor normale kinderen, maar de omstandigheden zijn anders in de L.O.M.-scholen. De klassen zijn kleiner, de kinderen krijgen meer aandacht en ze kunnen het eigen tempo bepalen. Er zijn soms kinderen die in Voor een blok van negen winkels en 311 fiats aan de Weissenbruchlann in Hille- gersberg, aansluitend aan het bestaande complex winkets en woonhuizen, heeft gistermiddag de directeur van de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw van Rotterdam, ir. Th. Brouwer de eerste paal geslagen. Dit nieuwe complex wordt gebouwd in opdracht van de Levensverzekering Mij „Stad Rotterdam" N.V., de architectuur is van het Rotterdamse architectenbu reau Fioiet. De bouw wordt uitgevoerd i door het Bouw- en Aannemingsbedrijf misplaatste I H. W. Schapers te Schiebroek. De bouwtijd is ongeveer anderhalf jaar. Het architecten- en ingenieursbureau deze (Vermeer Van Herwaarden heeft na scholen vier, vijf, zes bepaalde boekjes mens de Spaarbank te Rotterdam het doorwerken in een jaar. Dat geeft j bouwen van 24 woningen, vijf wmkeis weer geestkracht en ook de overige re-;en een bijkantoor van de Spaarbank sulfaten stijgen dan. Spreker beklem-aan de Molenvliet in Lombardijen na toonde eveneens dat de L.O.M.-school onderhandse aanbesteding opgedragen geen debielenschool is, het is een schoot j aan de N.V. Schiehü tc Rotterdam, voor kinderen met normale intelligentie, j Het Rotterdamse architectenbureau Hij las voor dat de school is ingedeeldLookhorst. Koldewijn, Van Eijk heeft bij veertien typen in de richtlijnen van'namens A. do Hoop N.V. het verhogen de minister. j met ten dele twee en ten dele een ver- I Spreker liet voorbeelden zien van dedieping van de elektrotechnische fa- studie van dergelijke kinderen, dié hunjbriek aan de VVillingestraat te Rotter- I tekort verhullen door, soms hele bladzij- j dam opgedragen aan het Bouw- en Aan- j den of boekjes uit net hoofd te leren.nemingsbeclrijf Gebr. Gerritse. Spreker stelde dat het levensgeluk van; Het bouwen van een fabriek voor de het kind op het spel staat indien erj vervaardiging van rubber transportban- niets wordt gedaan, de woordblindheid i den aan de Van JUaasdijkweg te Rot- e.d. blijft gemeenlijk, maar er kan veel i ter Jam voor de N.V. Teleflex is door worden verbeterd en gered. Daartoede architecten J. de Bert en A. Doode- dient men naar de eskundigen te gaan. i waard nernens hun principaal opgedra- Een psycholoog, een psychiater en hetgen aan de C.V. De Nieuwe Rotterdam- schoolhoofd van de L.O.M.-school beslis- j sche. sen over toelating. Het architectenbureau B. Buurman en Voor inlichtingen en aanmeldingenir. M. G. Schutte te Leiden heeft na- voor de eerste Chr. L.O.M.-school in i mens de C.V. Hudig Pieters het bou- Vlaardingen en omstreken kanmen in-1 wen van een douaneloods voor de fer- iichtingen verkrijgen enzich aanmelden i rydienst aan de Merwehaven opgedra- bij secretaris A. van der Blom, Graaf gen aan de Fa. W. Buurman Zn te Florisstraat 40 te Schiedam. I Rotterdam. De heer C. D. van Leeuwen heeft vandaag zijn eerste zaak geopend aan de Zamenhofstraat 54 te Rotterdam on der de naam Bloemsierkunst C. D. van Leeuwen. Het pand. dat voorheen eveneens als bloemenmagazijn dienst deed. is door eigen mensen gemoderniseerd. Woensdagavond is een receptie gehou den in de zaak, waarbij velen van de gelegenheid gebruik maakten de eige naar de hand te drukken. De 'bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is uitge reikt aan de heer G. J. Kruysheer, van daag veertig jaar geleden in dienst ge komen bij de N.V. Stoomsleepd'ienst Maas" te Rotterdam. Tijdens een bijeenkomst in het kan toor van de maatschappij is de heer Kruysheer, machinist van beroep, har telijk gehuldigd. De heer J. Burger, di recteur van „Maas" herinnerde de aan wezigen eraan dat de jubilaris in dienst is gekomen toen de techniek nog niet zo ontwikkeld was als nu. Op bewonde renswaardige wijce is de Kruysheer echter met zijn tijd meegegaan en hij weet nu zelfs om te gaan met de motoren van de grootste sleepboten. Velen kwamen de heer Kruysheer en zijn echtgenote met zijn jubileum ge lukwensen. (Van een onzer verslaggevers) DE afdeling Vlaardingen van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers heeft in haar gistermiddag gehouden ledenvergadering een zwarte pagina in haar geschiedenis omgeslagen. Me vrouw H, M. Houtman-Jeilema, de provinciaal presidente, die voor deze gelegenheid de vergadering voorzat, memoreerde de moeilijkheden die door allerlei grieven in de afdeling waren ontstaan, hetgeen tot onvermij delijk gevolg moest hebben dat de bom zou barsten. Nu er gemeenschappelijk overleg is geweest leek het mevrouw Hout man het beste de zwarte pagina maar om te slaan en gezamenlijk te trach ten in harmonie de helpende hand te bieden. Alleen dan kunnen wij het vaandel van de U.V.V. hoog houden, aldus spreekster. Mevrouw J. C. Ru- seler-Schoel mocht ais dank voor haar achtjarige leiding aan het plaatselijk U.V.V.- werk een boekenbon van de presidente in ontvangst nemen. Mevrouw Houtman achtte het vervol gens een eer mevrouw Th. A. Heus dens-Mansholt te mogen installeren als ere-presidente. Zij vond het een riem onder het hart die de afdeling Vlaar dingen nodig heeft en sprak de wens uit dat de dames zouden mogen profi teren van de inzichten van haar ere presidente. Nadat mevrouw Heusdens met de U.V.V.-speld was getooid dankte zij het bestuur dat haar deze eer waar dig heeft geacht. Mevrouw Heusdens vertelde tot voor kort van inzicht te zijn geweest dat haar presidentschap van de Federatie het persoonlijk lid maatschap van de daarbij aangeslo ten organisaties in de weg stond. In tussen heeft mevrouw Heusdens dit inzicht gewijzigd en nu allerlei orga nisaties ook voor haar veel werk ver oorzaken is het moeilijk nog meer ac- tief werk op de schouders te halen. De Individuele Zelfbescherming. zo vervolgde mevrouw Heusdens, moet in ieder geval prevaleren boven alle ande re dir.gen die ik doe. Niettemin, heeft de U.V.V. een grote plaats in mijn hart en zal ik heus wel kritiek uiten als iets mij niet zint. Daartegenover stelde de nieuwe ere-presidente de dames in het vooruitzicht gaarne bereid te zijn de af deling met raad en daad bij te .staan. In deze vergadering werd mevrouw A. E. Groeneveld-van Mourik tot pen- ningmeesteresse en mevrouw I. Teding van Berkhout-Miedema tot presidente benoemd. Mevrouw Houtman sprak de verwach ting uit dat met de komst van mevrouw Teding van Berkhout een frisse wind in de afdeling zou gaan waaien. Zij speld de de nieuwe presidente het U.V.V.-em- bieem op en overhandigde haar de voorzittershamer, waarop mevrouw Te- ding van Berkhout de hoop uitsprak het in haar gestelde vertrouwen waardig te zuilen zijn. f)E kwaliteiten van de Engelse gast- dirigent Alexander Gibson wij hebben de neiging om tiaar moderne trant tussen de voor- en achternaam de woorden „ivelï-done'' te voegen maakten het concert dat het Rotter dams PhiUinrmonisch. Orkest woens dagavond in een half-vollc hoorzaal voor het VKC verzorgde tot een opmerkelijke en zeer aangename gebeurtenis, waarbij gemusiceerd werd op een wijze die in het Vlaar- ding se muziekleven allerminst alle daags is. Als muzikaal en nationaal herken- ningsviaggetje voerde de dirigent het Concerto voor 2 Strijkorkesten van zijn landgenoot Michael Tippett. Het bleek een stuk heel prettige, levendige speelmuziek, melodieus de soli van viool en cello in het langzame deel! ook wel wat aan de koele kant, niet overrijk aan thematisch materi aal en te eenvormig in de begeleiden de partijen. Het was opvallend de strijkersgroepen van het orkest geheel in tweeën ge splitst op het podium aan te treffen en bij de uitvoering accentueerde dat de aardige vondsten zoals de begeleiding van de solisten van het ene orkest door het andere en de polymetriek, die de componist van het maken van een ver brokkelde indruk heeft kunnen weerhou den Het was een èn de dirigent èn het gehalte van het concert waardige ouver ture, zij het een slechts héél weinig moderne, waarachter Elgar zich niet helemaal verdekt had opgesteld. Het was bijzonder welke vorm en nu- ances Gibson met een betrekkelijk kort, simpel gebaar van het orkest verkreeg. Zijn reproductie van Van Beethoven's vierde symphonie, die het concert be sloot. was een zeer mooie klassieke, strakke, die helder en bijna didactisch de struktuur van het werk demonstreer de. Gibson toonde zich een leider van wei-overwogen grenzen en maxima, en het is ons wél als men dat gereser veerd wenst te noemen, maar de weergave die daarvan het resultaat is bestaat alleen bij de gratie van een persoonlijke, aan de partituur superi eure opvatting, die de muziek plaatst boven de filosofie en die de emotie een grote dosis gezond verstand mee geeft. Het was meer „Londen" dan „Wenen", maar een continentaal „Londen" waar wij ons uitstekend thuis hebben gevoeld. Een merkwaardige aangelegenheid was het optreden van de Amerikaanse Ann Schein in het Pianoconcert van Schumann. Ann Schein is een op een bepaalde manier bewuste en gevormde muzikale persoonlijkheid, een bekwaam musicienne, voor wier spel enkele tech- nische_ tekortkomingen de rechter hand in enkele moeilijke snelle passa ges in geen enkel opzicht essentieel zijn. Maar die „bepaalde" bewustheid uit zich in een speelwijze en een opvat ting die aan geestelijke, muzikale „do. ping" deden denken, een tranee waarin nog wel van ideeën en reflexen maar niet meer van gerichte, beheerste schep. Stadsge-1 Plnff sprake is. Het harde maar toch niet nuchter-zakclijke van haar spel was synchroon aan een onbeperkte ge voelsuiting, waarvan het bijna-exhibltlo- nistische door de physieke houding werd onderstreept. Dat zij hiertoe pianistisch in staat was is wel een zeer eenzijdi ge verdienste, die uiteraard die gevoe lens niet vermocht echt te maken. De hulde voor de uitvoerenden was groot en Gibson heeft het orkest en de aanvoerders van de eerste en tweede violen en celli royaal laten delen in het slotapplaus. Mr. E. I). Kraan (Van onze correspondent) Men zal zich de jachtrit van het vo rige jaar vanuit Maasland herinneren Het was toen een prachtig gezicht, de ruiters met hun fleurige kledij op hun fiere paarden te zien achter de meute honden. Het verplaatste ons weer naar eeuwen terug en deze folklore is weer in hei leven geroepen door leden van diverse verenigingen. Zaterdagmiddag is er weer een der- gelijke rit. Dan trekken de ruitets weer achter de honden aan en gaat het over heggen en sloten van uit Maasland naar Hoek van Holland wat het einddoel van de rit is. Om 14 uur wordt in Maasland ge- start, vanaf de Huis te Veldelaan Aan de jachtrit nemen deel de Koninklijke Nederlandse jagers vereniging, de Zuid- Hollandse Jagersvereniging, de Haagse politie en leden van landelijke rijver- enigingen. In totaal worden ongeveer 70 ruite-s verwacht en 25 a 30 honden. Na de start gaat de tocht door Westgaag. ToL Schenkelsdijk, boerderij Noordermeer, vervolgens boerderij Van Beusichem, Blauwhek, Staalduinsebos en Hilwoninz (Hoek van Holland). F\E argeloze mens die meent dat de RET toch maar een prachtig dienstverlenend bedrijf is zou bedro gen zijn uitgekomen als hij woensdag het requisitoir van de 58-jarige Rot terdamse reparateur P. B, had ge hoord. De man was heel boos, maar hij was niet kwaad omdat hij op 2 september 's morgen om vijf voor half negen een verkeerszuiitje omver had gelopen toen hij uit de tram stapte op de Rotterdamsedyk. De kantonrechter nar. P. B. Cos en de substituut-officier van justitie mr. H. van Moorsel kregen de indruk dat B. dit omver duwen een gewone zaak acht, althans dat veronderstelden zij want B. meende dat zijn uitstappen uit lijn 4 „vrij gewoon" was. De tram stond stil, toen was hij er uitgestapt en daarna was de tram gaan rijden. Met stelligheid bestreden kan tonrechter en officier deze bewering. Men mag pas uitstappen als de tram stil staat en als de tram dan ook nog bij een halte staat beweerden zij. Zo zou het met zijn gebeurd en de balie vond het nog minder netjes dat B. het zuiltje zonder meer op de grond had laten liggen. Verdachte was toen zelfs snel wegge rend. „Ik had haast" zei hij „ik had al 18 minuten op de tram staan wachten. Dte tram kost me toch al twee week gelden per week en dan staan ze nog op het Marconiplein met elkaar te oreren DE UCR H.VAK HOlUMVQ VLfcARDINCEK of de een of de ander voor zal gaan. Ik heb niets betaald voor dat verkeers zuiitje, ik kijk daar uit, ze betalen mij ook niet en ik ben wel 27 keer verkou den geworden in dte tochtige tram, 75 keer per jaar word ik verkouden en ik wacht wel tachtig uur per week op die tram, datis een heel verlies, daar houdt niemand rekening mee en ik maar sap pelen." „U snapt er niets van, u had wel dood kunnen zijn toen u tegen dat paaltje aan viel", probeerde mr. Cos nog maar ver dachte was in het offensief. Hij zei dan ook vinnig: „Ja en dan was het een heel eigenaardig proces geworden...." „Mijnheer, heeft niets geleerd" meende de officier „dertig gulden boete of zes dagen hechtenis." De kantonrechter conform, maar B. meende dat hij zoveel geld „nooit zou kunnen verdienen." Jong was de bijrijder H. M. P. V. De officier begreep niet hoe een jon gen van achttien jaar er op klaarlichte dag (2 augustus, vijf voor een) toe kon komen languit op de Koemarkt te gaan liggen. De knaap beloofde het nooit meer te doen, hij had in een distilleerderij gewerkt, daarom was hij nu bijrijder geworden. „Je hebt dus de goede knecht gespeeld", veronderstelde de officier. Vijftien gulden boete of drie dagen hechtenis. In het recreatiegebouw „Flamingo" te Hoogvliet heeft mr. M. A. B L. van Meeteten, voorzitter van de wijkraad voor Hoogvliet woensdagavond de expo sitie van de vogelvereniging „De Zebra- vink" geopend. De tentoonstelling geeft onde meer een beeld van de resultaten ate kunnen worden verkregen uit eigen kweek. De vele inzendingen waren dan ook verdeeld in twee hoofdgroepen, eigen kweek en vrije klasse. De Nederlandse Bona van Vogelliefhebbers had voor de eerste categorie prijzen beschikbaar ge stéld. In zijn openingswoord merkte mr. van Meeteten onder meer op dat reeds meer dere malen publicaties zijn verschenen waarin do aandacht werd gevestigd op de sociale problematiek die zich in Hoog- vlft zou voordoen, met name de moei lijkheden om de Koogviietse bevolking passende recreatie te bieden. Nu gaat het zeker niet aan dit pro- bleem te miskennen, doch anderzijds moet dit toch ook niet worden overtrok» ken en zeer zeker niet. nu in Hoogvliet het verenigingsleven steeds meer tot ontwikkeling wordt gebracht en ver sterkt zei hij. Tenslotte stelde de wijkraadsvoorzit- ter vast dat gezien de prestaties van de lecfen bij de opstelling van deze expositie, een grote belangstelling gewettigd was j11 bij wilde hen dan ook gaarne namens de wijkraad met dit mooie resultaat ge lukwensen. De tentoonstelling waar vele fraaie vo- gels van de meest uiteenlopende rassen zijn ingezonden, duurt tot en met zater dag. Op de Schiedamse Maasdijk ontston- den gisteravond een tweetal slippar- tijtjes. Om 23.05 uur slipte op het glad de wegdek de bromfietsberijder A. G. E. Hij en zijn duopassagier liepen enkele kleme verwondingen op. Na door de G.G. en G.D. verbonden te zijn konden betden op eigen gelegenheid weer naar huis. Ongeveer vijf minuten later stipte de scooterberijder J. J. van K. eveneens op aie plaats. Ook hij kwam er gena dig af, evenals zijn vrouw, die achter op zat. Zij konden ook op eigen gele genheid naar huis gaan. De Mexicaanse tanker Veracruz is gisteren in de rivier de Coatzacoalcos (Mexico) op een gasbuis gestoten en in brand gevlogen, toen het ontsnappende gas door open vuur aan dek ontvlamde. Twee bemanningsleden die over boord sprongen, zijn verdronken. Van de veer tig andere opvarenden zijn slechts enke len licht gewond. De rioolwaterzuiveringsinstallatie, die de gemeente Maasland heeft doen bouwen in de Dijkpolder (bij de Prins Beatrixlaant is bijna gereed. Vrijdag 1 december zal zij officieel in gebruik worden genomen. Dat geschiedt dan tijdens een bijeenkomst, die om li uur begint bij de installatie. Bijgaand plaatje geeft een. indruk van deze aan winst voor Maasland. Men is thans nog druk doende de laatste werkzaam heden, zoals monteren, installeren van apparatuur, bestraten van paden, te voltooien. De Installatie za 1 geheel Maasland bedfenen. Als zij gereed is kunnen ook diverse sloten worden ge dempt, zodat het al met al een verbe- tering zal worden. Schietvereniging Maasland: Korps wedstrijd op basis van 50 punten; M. P. Hanemaaijer 49. T. Vermeer 49, C. Kleijn Hesselink 49, Fr. van Staaldui nen Wzn 48, J. J, van Buuren 47, H. Mos 46, P. Kalkman 46, H. Korpel 45, O. Simons 44, J. C. Groanewegen 44, P. Boekestijn 43, A. Poot 41. Th. Bui telaar 40, J. Kleijwegt 40, W. L. Si mons 39, J. van Zwienen 39, G. Simons 36 en C. J. Poot 35 punten. Vrije baan op basis van 30 punten: T. Vermeer 30, H. Korpel 29, Fr. van Staalduinen Wzn 29, M. P. Hanemaaijer 29. J. C. Groenewegen 29, J. Kleijwegt 29, A. Poot 29, K. van Roon 28, J. W. Groe newegen 28 en G. Simons 27 punten. De Christelijke Besturenbond in Vlaardingen houdt woensdag 29 no vember een Familie-avond in de Stadsgehoorzaal, waar dr. W. Albeda, secretaris van het C.N.V., za) spre ken over het onderwerp „De vrijheids vaan". Verder zal de Christelijke To neelvereniging „Animo" het toneelstuk in- drie bedriiven „Aili" Wolven om de duivelskloof' van A. van der Lugt opvoeren. Maandagavond zal in het Rode Kruisgebouw aan de Emmastraat te Vlaardingen ds. A. Romein, hervormd predikant te Woordeloos, voor de Her vormde mannenvereniging „Schrift en belijdenis" spreken over het onderwerp „De Kerk en de Pinkstergemeente". Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond begint om 20 uur. St. Nicolaas ook in Rozenburg. Bege leid door de ponyclub en de harmonie- vereniging UDI zal de Sint een rondrit door het centrum van de gemeente ma ken, na op het gemeentehuis door het college van B. en W. ontvangen te zijn. Eindpunt van de rondrit is „De Schans" waar een bezoek gebracht zal worden aan de bejaardensociëteit. De door de tuinders georganiseerde i spruitenverkoop ten bate van het S:. 1 Nico'.aasfees: voor de schooljeugd heeft ruim 500 opgebracht. j 9 Verhuizingen in Rozenburg. Ver- I trokken: W. Varekamp en echtgen. j van Binnendijk 5 naar'Maassluis; G. Romers-Romers van Standi, dijk 52 naar Maassluis; J. Romers van Mo lenweg 33 naar Maasslusi. O De gemeenteraad van Rozenburg vergadert dmasag 28 november des avor.ds 19.30 uur ten gemeentehuize. j Voor de 16e maal hield de accordc-i onvereniging D.O.V. te Maasdijk haar jaarvergadering. In de Oranjeschoo! was het overwegend jeugdig gezelschap bijna compleet aanwezig toen dc voor zitter L. van Hoeven opende. De ge bruikelijke agenda werd vlot afgewerkt In de vacature-mej. Overkleeft werd mej. B. Sonneveld gekozen. De jaar lijkse uitvoering is in februari 1962. Daarbij zal een toneelgezelschap me- dewerken. Het donatiegeld moet gezien de steeds stijgende kosten verhoogd worden tot 2.50 per jaar. 9 In de druk bezochte jaarvergade ring van de Coöp. tuinbouwvereni- ging ..VVesterlee" te Maasdijk kon de voorzitter, de heer J. v. d. Hout in zijn openingswoord gewagen van een zeer gunstige ontwikkeling. Het om zetcijfer steeg met ruim 3 ton tot. 2.750.000, zodat ook de reserve be langrijk opgevoerd kon worden. De bedrijïsoutillage onderging tal van ver beteringen en uitbreidingen, o.m. werd een nieuwe showroom geopend, een hclvorktruc werd aangeschaft, kolen- boxen kwamen gereed enz. De jaarverslagen van „Westerlee" te Maasdijk de balans en de resulta tenrekening werden vastgesteld. Be sloten werd 1 pet. van de afname te storten op ledenrekening. Herkozen werden de aftredende bestuursleden Joh. de Bloois en A. v. d. Knijff. Het bestuursvoorstel met de Coöp. Raffei- senbank te Utrecht in contact te treden voor een geldlening werd aangenomen. 9 Het tweede tiental van M.D.C. te Maasdijk speelde een competitiedam- wedstrijd tegen H.C.D.V. 3 te Den Haag. Door winst aan co borden 1, 4. 5 en remises aan bord 2, 3. 7, 9 en 10 won M.D.C. met 11—9. Vier zangverenigingen, te tveten „Hoek's Mannenkoor", Hiliegersbergse Christelijk Mannenkoor, Het Mannen koor „Vereenigde Zangers" en Man nenkoor „Zanglust", traden dinsdag avond in de Groote Schouwburg op onder leiding van Jan Lucas. Zodoende werd er dus één zeer groot koor gevormd, dat in staat was een klank te produceren, zonder dat deze gevaar liep in het forte geforceerd te jenan klinken. Lucas streefde evident ernaar dit euvel te onderdrukken en het resultaat hij bereikte verdiende dun ook alle waardering. De drie a eaoella werkjes „Pater Noster", „Tibur" en ,.'t Geuzenvendel op de thuismars", respectievelijk van X. Imialof, A. Diepcnbrock en Fred. Roeske, genoten direct al een weergave, die van een zeer goed gehalte was. Er werd zuiver, goed genuanceerd en wat de voordracht betrof zeer beschaafd en muzikaal levendig gezongen. De medewerkende Harmonie „S.V.D.B." deed zich onder leiding van zij- dirigent Henk Hogervorst o.a. horen in 7-,alo's Ouverture ,,Le Roi d'Ys", een zeker niet gemakkelijk te vertolken compositie, die mede om haar open klankbeeld ook van muzikaal standpunt beschouwd zeer specifieke eisen stelt. Dc- uitvoering ervan beantwoordde in verschillende opzichten zeker respectabel aan de inhoud van deze muziek. Wel zouden de inzetten nog aan licht heid kunnen winnen de modulalorische wendingen directer en minder moeizaam kunnen klinken. Maar daar stond tegen over. dat het streven naar een genuan ceerde en beheerste klank zeker niet onbeloond bleef, want over het geheel genomen werd deze muziek zeker wel gerealiseerd in een musiceertrant, die een beschaafd en spontaan karakter droeg. Natuurlijk werd de instrumentale medewerking benut om enige koorfrag menten uit opera's te begeleiden. In het Soldatenkoor uit Gounod's „Faust" ble ven enige schommelingen tussen koor en orkest niet uit, maar in het hieraan voorafgaande gezongen Pelgrimskoor uit „Tannhauser" van Wagner werd een prijzenswaardige en muzikaal klinkende eenheid bereikt, waarmede Jan Lucas en zijn mannen de nodigs eer inlegden. Het concert, dat een populair karakter droeg en wat dit laatste betreft vooral in het tweede programmadeel tot uit drukking kwam, werd verder nog enige malen afgewisseld door de sopraan Christine Spierenburg en de tenor Bert Robbe, die met de voordracht van duet ten uit operettes het nodige succes wisten te behalen. Zij werden uitstekend begeleid aan de vleugel door Co van der Heide Wijrna, D-e zaal was goed bezet en de bijval voor alle uitvoerenden gul en veelvuldig. H. VAN BORN

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2