Pï Gemeenten niet te klein Brieïioeksgesprefc met Papoea's GOLDEN FICTION Betekenis van de biecht bij de bielszorg Citroën: ,Jn deze tijd van ismen zichzelf gebleven" Sierk Schöder exposeert in Vlaardingen PRACHTIG GOLVEND HAAR 4 I 4 i Q Rotterdamse kroniek De samenvoeging van gemeenten; Auto van vermiste Italiaan gevonden Eén is genoeg om de typisch Amerikaanse zachtheid te ontdekken van Golden Fiction. Proef en geniet! Laurens U.S.A. tabakken zijn de zachtste *ö§5van Amerika. U proeft het onmiddellijk: zij maken de zachtste van alle! Dr. Arntzen voor ouderlingen: I p 1 I I 1 P DE ROTTER DAMMEK PAGINA 4 MAANDAG 27 NOVEMBER 1% NtejjweAmerPtaanse wonderrindlng jeeftö zinder permênent-rloelstoffen KAM HET ERIN niet temden f is geid terug! iROTESTANTS-Christelijk Fiakkee wijst unaniem en scherp de in een wetsontwerp neergelegde plannen tot herzie ning van de gemeentelijke inde ling op het eiland af. Dat is al duidelijk geworden uit de raads vergaderingen, die in zes van de dertien gemeenten zijn gehouden, en het is nog zeer geprononceerd naar voren gebracht tijdens een protestvergadering, die zater dagmiddag werd gehouden in het Hervormd verenigingsge bouw „Onder de Wiek" te Dïrks- land, die werd georganiseerd door een gezamenlijk actiecomité van de A.RC.H.- en S.G.-kies- verenigingen op Goeree-Over- fïakkee. Men iqntrslnnfiJe daareen volledige eensgezindheid in het afwiizend stand punt, waarin ook de spreker van' de C.H.U.. het Tweede Kamerlid, de heer J. de Ruiter uit Aluhen aan de Rijn, ffeen wijziging bleek te kunnen bren gen, door een vergelijking te maken met de omvangrijke, vele kerkdorpen omvattende gemeenten in Friesland en te wijzen op de grote verande ringen, die zullen ontstaan als gevolg van de ontsluiting door de Deltawer ken. De vergadering nam zonder stemming een motie aan, waarin het wetsontwerp in alle opzichten wordt afgewezen en waarin de minister van binnenlandse zaken wordt verzocht het terug te nemen. De vergadering werd gepresideerd door ds. J. van Drenth, hervormd predi kant te Ooltgensplaat, die hiervoor door de contactcommissie van de kiesvereni gingen was uitgenodigd. Behalve de heer De Ruiter traden ais sprekers op de heren A. Vlasblom. SGP-lid van Frov. Staten van Zuid-Holland, en mr. dr. J. P. L. van der Wilde, ar-raadsliü te Voorschoten. ^^SSSS^Sl^S^SSS^!SS^!SSSSSmSSmSSS^B^SS^mSS^BSSBSWSBS!^SmSSSS^SSSSSBaSSt Eerst over jaren Verwerpelijk k p P p 1 uvy iiiiiLÜ (joldendidiofi Colden3ktim iJWPS *63349 „Een driehoeksgesprek met Nederland, Indonesië en de Pa poea's als gelijkwaardige part ners is de beste oplossing voor de kwestie Nieuw-Guinea". Dat was het (persoonlijke) stand punt, dat mr. J. in 't Veld, lid (Advertentie) 'van de Eerste-Kamer voor de PvdA, zaterdagmiddag vertolkte op een lorum over Nieuw-Guinea, gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de debat- ting-club „Rotterdam". De ande re leden van het forum waren het C.H. Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering en prof. mr. F. J. F. M. Duynstee. Een spoedige oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea, is volgens mr. In '1. Veld, niet alleen noodzakelijk voor Nederland en Indonesië zelf, .naar ook voor de gehele westerse wereld. Er is namelijk het gevaar, dat de zogenaamde niet-gebonden landen vervreemden van het westen, als de zaak'nog langer slepende blijft. I Mr. In 't Veld vroeg zich af of Ne- I derland, met gedachten aan zelfbeschik king, de Papoea's niet meer belooft dan het in werkelijkheid geven kan. Indo nesië zal niet tevreden, zijn met een. andere oplossing dan overname van de souvereiniteit. STEUN ST. NICOLAAS Alles kepen in „ANIMO"-WINKELS. Indringende prediking WAND- COMBINATIE JOH-GROEN Izk Portretschilder 0 w—wi—BB—i—mmm it—na—mm» I Advertentie) *t li[gewoonweg een wonder! Eén be- handeling met Perform en relfs 'on handelbaar1 haar krijgt rijke golven en slagen - alsof u met golvend haar bent geboren! En die golven blijven. Op de achtste dag nog even mooi ais op de eerste. Uw haar glanst gezond en voel eens, wat heerlijk zacht, wat stevig die krullen. En zo eenvoudïgte gebruiken: een weinig Perform aanbrengen en goed door uw haar kammen. Maak het op zoals udat gewoon bent, met schuifspelden of krul spelden. U wordt wakker met een droom- kapset rijk als natuurlijk golvend haarl Verbluffend economisch, voldoende voor ruimschoots 12 droomkapsels. Volmaakt Veilig voor ieder type haar - ook als-u een spoeling in hebt. Doe wat aan'saai' haar haal vandaag nog Perform! 5,90. fa/fa" wijst plan nen af Vanochtend vroeg: is de witte Alfa Borneo van dé sedert 12 november jl. .'in Amsterdam vermiste 35-jarige Italiaanse vertegenwoordiger Bruno Colombo in Den Haag teruggevonden De wagen heeft daar volgens de po Htie vermoedelijk aï enige dagen ge staan. Uit het Onderzoek, van cl- „mster- damse centrale recherche is gebleken dat de man in de nacht van 11 op 112 november gelogeerd heeft in het mu seum-hotel. Tijdens dit weekend heeft hy kennis gemaakt met een drietal landgenoten. Twee van hen, die als studenten stonden ingeschreven in een hotel in de Marnixstraat, zijn op 16 november naar Italië terugge keerd. De politie in Amsterdam heeft intussen bericht ontvangen dat zij daar ook zijn aangekomen. De derde Italiaan, wiens beroep horlogemaker zou zijn, en in een kosthuis' woonde is twee dagen later uit de hoofdstad met onbekende bestemming verdwe nen. Een meisje, dat bü de Italianen was toen Colombo met hen in kennis kwam heeft de recherche een aantal inlichtingen over de kennismaking tussen Colombo en zijn drie landge noten en wat er tussen hen werd af gesproken verschaft. Gezien het feit, dat de vertegenwoordiger veel geld bij zich had en de drie Italianen plot seling uit Amsterdam verdwenen zijn houdt de recherche uiteraard ernstig rekening met het feit dat er misdrijf in het spel is. f Advertentie) op Ih zijn inleidend woord verklaarde ds. Van Drenth de.-betekenis van het woord protesteren: getuigenis afleggen, het opnemen voor een rechtvaardige zaak en er voor pleiten, dat de overheid gerechtigheid zal uitoefenen. Hij hoopte, dat de vergadering zich niet tot een ,rteen" zou bepalen, louter om het neèn, maar dat men wijsheid zou tonen en dat men zich ook buiten deze bijeenkomst met betrekking tot de samenvoegings plannen niet zal laten meeslepen, door wilde stemmingen. De heer Vlasblom, die al eerder het eiland voor de SGF-kiesvereni- gingen had gesproken, achtte de Flak- keese gemeenten geenszins te klein, be stuurskracht tonen zjj voldoende te be zitten en de bereidheid tot onderlinge samenwerking is ten volle aanwezig. Daar staat tegenover, dat men Fiakkee in talloze opzichten aan zichzelf heeft overgelaten; eerst moest de streek zelf het initiatief nemen om uit het isolement te geraken, voordat provinciale staten er wat geld voor gingen uittrekken. Nu gaat men over tot aantasting van de plaatselijke autonomie, wat de heer Vlasblom in strijd met de rechten van de mens noemde. Voorts vroeg hij zich af wat er op en met Fiakkee in 1953, met de ramp, gebeurd zou zijn als men toen vier gemeenten had geteld. Zou het ook de dwaasheid niet gekroond zijn als men dertien gemeenten ging opheffen en een administratieve chaos ging schep pen, juist nu de gehele wereld in span ning leeft en een nieuwe oorlog dreigt? „Waarom moet een hobby op Fiakkee botvieren, zei de heer Vlasblom, die ten slotte het ontwerp in strijd met het karakter van de kerk en de maat schappij op het eiland noemde, in strijd ook met alle belangen an ook met de democratie. Samenvoeging, zo voor- spelde hij, zal de doodsteek voor het eiland zijn: deerkamer. „Is het ruimtelijke orde ning of ordenende ruimte; achter het tekenbord is alles mogelijk!", zei hij voorts merkte hij op de mens in het ontwerp te missen. ,,lk heb er geen behoefte aan over grenswijzigingen te spreken. Het plan staat geheel in h teken van de lust tot experimenteren en het getuigt niet van visie, zodat het verwerpelijk is", besloot mr. Van de Wilde. Mr. dr. J, F. L. van de WUde onder schreef de oproep van de contactcommis sie voor deze vergadering voor wat be treft dat het met dit wetsontwerp gaat om zijn of niet zijn van de dertien Flak- keese gemeenten. De regering heeft de vorming van vier gemeenten voor ogen, vanwege het Deltaplan, maar hij achtte de argumenten van de minister niet sterk. In feite gaat het om de mogelijkheden voor wonen, werken, verkeer en recrea tie. Hiermede ligt het veel eenvoudiger dan in de memorie van toelichting wordt voorgesteld. De heer Van der Wilde noemde het geen goed plan, o.a. omdat Ooltgensplaat in het oosten en Goederee de en Ouddorp in het westen door rijks- wegen van de rest van het eiland zullen keese VVD-afdeling verklaren, dat men worden afgesneden, maar toch met ande- ook in deze kring de samenvoegingsplan- re gemeenten zullen worden samenge-1 nen, zoals in het wetsontwerp neergelegd, De heer De Ruiter zei als lid van de Commissie Deltazaken uit de Kamer zich nogal eens met Fiakkee bemoeid te heb ben en hij kon zich indenken, dat de mi nister dit ontwerp wil lanceren. Fiakkee heeft maar vier burgemeesters meer over! Hij zei in Friesland geboren te zijn. in een gemeente, die 28 kerkdorpen telt en heus, men. vindt het geen bezwaar om soms van veraf naar het gemeente huis te rijden om te trouwen. De vrees, dat er in kerkelijk opzicht iets zal ver anderen deelde de heer De Ruiter r.iet en hij zou de mening van de bevolking wel eens willen weten. Velen kunnen in de streek zelf hun brood niet verdienen en moeten pendelen. Daarin kan de industrie verbetering brengen, maar om industrie te kunnen aantrekken moet men kerngemeente zijn; grotere gemeenten hebben in dezen veel meer kansen. Alles draait om de ontwik keling van het eiland. De heer De Ruiter stelde de aanwezi gen In zoverre gerost, dat dit nog niet het uiteindelijke wetsontwerp is. Daar. zo voorspelde hp, zijn nog jaren mee ge moeid en hij verwachtte zelfs de eerste twee jaar nog geen ontwerp in de Ka mer, Tijdens de discussie, die op de redevoe ringen volgde, richtte een groot aantal aanwezigen, raadsleden en niet-raadsle- den, zich tegen de heer De Ruiter. Zo zei de heer A. Brinkman, uit Stellendam, dat de raden door de bevolking zijn gekozen en dat men derhalve in de raden ook de stem van de bevolking hoort Anderen, en daartoe behoorden in uitvoeriger be woordingen- ook de twee andere sprekers van deze middag, hielden het er bij, dat het ontwerp geen recht doet aan de streek en de inwoners en dat er dus geen heil van te verwachten valt O1- vergadering nam daarop de motie aan. Aan het slot van de bijeenkomst kwam de heer Joh. van Bijke, uit Mellssant, namens de VVD-kieskringen en de Flak- IX, IKt P Kt* ra ra vj h ra ra 53 ra ra ra ra S3 53 ra ra 53 ra 53 53 53 M 53 23 ra 53 ra 53 VIRGINIA. VIRGINIA CIGARETTES voegd. volledig afwijst en dat men zich derhalve Tenslotte schetste mr. Van der Wilde het [aansluit bij conclusie en motie van deze ontwerp als een produkt van de stu- (Van een onzer verslaggevers) De komt ook voor u Uw handen kunnen nooit warmer zijn dan gestoken in deze wol mousse Nylon herenhand schoenen. Met zo'n paar handschoenen, die bijzonder rekbaar zijn en altijd passen... op de fiets of brommer, bij Uw wérk bulten In de strenge koude. Eenmaal gekocht wilt U ze noolc'meer missen; Dinsdag verkopen wij ze, deze warme, bijzonder sterke en rek bare handschoenen, bijna voor de helft van de normale prijs, per paar voor nog géén drie gulden. (Van een onzer verslaggevers) - nViOH ^gpenti3 Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze wollen Mousse Nylon herenhand schoenen, de binnenkant licht geruwd, dus lekker warm, in een mooie kleur grijs, pér paar voor Hij toonde waardering voor het plan- Luns, omdat dit het gesprek weer op gang heeft gebracht. Vervolgens merkte mr. In 't Veld op, dat de kwestie inmiddels op drift is ge raakt; „Er is een groot gevaar, dat het initiatief aan de Nederlandse regering ontglipt." „Nederland zal er dan ook aan moe ten meewerken, dat de Assemblee der Ver. Naties tot een uitspraak komt, ook al is die ongunstiger dan het plan-Luns, want anders is er kans op gewapend op treden van Indonesië." De beste oplos sing is, volgens mr. In 't Veld, ds sug gestie van de zg. Brazzaville-landen. Die geeft Nederland de mogelijkheid op een zo groot mogelijke mate van zelfbeschik king voor de Papoea's. Het Amerikaanse voorstel houdt het gevaar in, dat In donesië indirect de souvereiniteit ver krijgt, zonder dat Nederland nog iets voor de Papoea's kan doen. Hef standpunt van ror. In 't Veld werd 'vrijwel geheel gesteund door de Nijmeegse hoogleraar, die als zijn mening gaf, dat zelfbeschikking voor de Papoea's een voor Indonesië niet te accepteren eis is en ook geen reële oplossing. „Er is geen schijn van kans, 'dat de Papoea's in staat zijn lot zelfbeschikking", aldus prof. Duyn stee, ook al, omdat er bij Nieuw- Guinea geen sprake is van een volk, maar van een agglomeraat van volken en stammen. In tegenstelling tot de beide andere forumleden vond de heer Van de Wete ring het zelfbeschikkingsrecht wel een reële zaak. Hij was, dank zij de gewij zigde houding vari Amerika, minder nessimistisch ten aanzien van de mo gelijkheden van het plan-Luns. Maar toch is volgens hem een oplossing drin gend noodzakelijk, gezien de labiele si tuatie in het verre oosten. „De com munistische invloeden in Indonesië moe ten niet worden onderschat." Nederland is door een minder goede jubilerende vereniging er op, dat dc dinlomatie lange tijd >n het defensief Debatingclub „Rotterdam" een gezonde vergadering. De gouverneur van de Amerikaanse staat New York Rockefeller heeft in Hollandia (Nieuw-Guinea) een persconferentie toegestaan aan de vele verslaggevers, die daarheen zijn gekomen, na de vermissing van de jongste zoon van de gouverneur. Naast de heer Rockefeller ziet men diens dochter Mary, een tweelingszuster van de vermiste Michael. Er is intussen weer een sprankje hoop, dat de jongeman toch nog zal toorden peuonden. gereformeerde ouderlingen In d« Classis Schiedam heeft zaterdagmiddag In een van de zalen van de Ooslcrkcrk in Vlaardingen haar najaarsconferentie ge houden. Dr. M. J. Arntzen, gereformeerd predikant te 's-Gravend eel, heeft daar een referaat gehouden over „De betekenis van de biecht bij onze zielszorg". De predikant begon z^n betoog door er op te wijzen dat ook onder reformato rische christenen de biecht niet vreemd is. Ieder kent de noodzaak van de z.g. ..hartebiecht". het belijden van de zon den voor God, en ook de „verzoenings- biecht" volgens Matth. 5 23. Verder is de openbare schuldbelijdenis in de ere dienst een vorm van biecht Tegen een persoonlijke, geheime schuldbelijdenis voor een kerkelijk ambtsdrager, die daarna in Christus' naam de zonden ver geeft. bestaan echter in reformatorische kringen grote bezwaren. Dr. Arntzen wees echter op een man ais Luther, die ondanks zijn bezwaren tegen de biecht van Rome. de private zonden belijdenis hoog waardeerde. Ook Calvijn en dr. A. Kuyper Sr. hebben zich op meerdere plaatsen waarderend over de persoonlijke biecht uitgelaten. Op de Duitse Kirchentag is over de persoonlijke biecht uitvoerig gesproken en ook in on land doen zich de laatste jaren warme voorstanders van deze persoonlijke schuld belijdenis horen (Gunning. Stegenga. Ros- cam Abbing). Spreker toonde vervolgens aan dat de Bijbel deze biecht geenszins veroordeelt, maar veeleer aanbeveelt (Jac. 5: 16 en Jwh. 20:23). Ds. Arntzen achtte het niet mogelijk dc Advertentie „private biecht" zonder meer kerkelijk In te voeren. Dit moet langzaam groeien. Er is reeds veel gewonnen als de predikanten de tijd nemen voor Intieme zielszorg en anderzijds de gemeenteleden ook weten dat zij met 'hun noden In de pastorie terecht kunnen en ook weten dat hun geheimen bij de ambtsdrager veilig ziln. Ten aanzien van het huisbezoek maakte de predikant de opmerking dat dit vaak teveel het karakter van de in tieme zielszorg mist. In het algemeen is er vee] te weinig openheid onder ons en te veel schroom om ook met eikaar over hét persodnlijk geestelijk léven te spreken. Dr. Arntzen achtte het ten slotte zeer gewenst dat er bij ons meer „gebiecht" wordt. De behoefte daartoe is rr wel. maar men laat zich weer houden door allerlei oorzaken. Een biechtvader moet geduldig weten te luisteren naar de strijd en moeiten van hen die tot hem komen en hen ook heipen in die strijd. Indringende prediking en concreet zelfonderzoek kunnen ons bren gen tot diepere zondenkennis. die op haar beurt weer zal leiden tot meer behoefte aan schuldbelijdenis en vergeving. De overtuiging dat wij alleen door het geloof gerechtvaardigd worden behoeft de per soonlijke biecht in geen geval te schaden, aldus dr. Arntzen. Na het referaat werden verschillende vragen gesteld die door de referent be antwoord werden. De conferentie werd voorgezeten door de heer B. Buitenhuis uit Vlaardingen. Op een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders in Unilever N.V.. zijn de heren prof. dr. P. .Kuin uit Wassenaar en S. G. Sweetman uit Lon den 'benoemd tot leden van de Raad van Bestuur der Vennootschap. Sinds 17 november Jl. maken de beide heren reeds deel uit van de Raad van Bestuur van Unilever Limited. De Westberlljnse politie meldt dat dit weekeinde uit Oost-Duitsiand 22 vluchtelingen in West-Berlijn zijn aan gekomen. Zaterdagavond konden velen van hen, geholpen door dichte mist over de muur en door prikkeldraadversperringen knij pen. Gisteren klaarde het weer echter op en werd de grensafsluiting weer even doelmatig als voorheen. (Advertentie) .lOOO- EN 7 MOfiFI UKF-ictqc-m MAAK ZELF UW AFROTEAK, IIM6A EIKEH KOREHAAlttTTtAAr ój --TEIEF. 30801- ROTTERDAM t> J.W iNQWROOM I WERK van de schilder Sier Schroder kenmerkt zich door zijn natuurlijke begaafdheid. Schroder wil in de eerste plaats zijn de kunste naar die de natuur nabootst. Wat hij schildert moet men kunnen begrij pen en hij heeft het klaar gespeeld om in deze tijd van „ismen" zichzelf te blijven." Het is de heer Paul te blijven". Het is de heer Paul Citroen die met grote nadruk het bo venstaande naar voren bracht in zijn rede waarmee hij de expositie van de Wassenaarse kunstschilder prof. Sierk Schroder opende, In de Visbank aan de Westhavenkade. zal vanaf zaterdag 25 november tot en met 10 december het werk van Sierk Schroder te zien zijn. Deze ex positie, georganiseerd door de Com missie van Beeldende Kunsten te Vlaardingen, wil mede trachten vorm te geven aan het gevoel voor goede kunst. Ir. A. L. Backer, sprekende namens deze commissie legde hier in eerste instantie de nadruk op. Dank brengend aan de gemeente die het mogelijk maakt dergelijke exposi ties te houden, geloofde spreker dat de commissie met de figuur van Sierk Schroder een goede keus gedaan had. Juist daarom verheugde het Sr. A. L. Bakker eet: welkom te mogen toeror pen aan de heren afgevaardigden van de Culturele Raad voor Zuid-Holland, enige raadsleden van het gemeente bestuur van Vlaardingen. Ook de familieleden van de heer Schro der, alsmede zijn vrienden die met hem waren meegekomen werden har telijk welkom geheten. Spreker bracht eveneens dank aan de kunst- geweest in de zaak-Nieuw-Guinea, zo zei de heer Van de Wetering. Het plan- Luns heeft zijns inziens de impasse -"onrbroken. fn het berin van dc bijeenkomst wees reniging Is, doch dat helaas te weinig jongeren de weg naar de club weten te vinden. De mlddagrbijeenkomst werd door de pianist Henk Lagendaal muzi- lt.na' on'Ust. Op het feestdiner volgde de heer P. Rijkee, voorzitter van de i een ge. oegiijk samenzijn. schilder, dat hij de tijd had weten te vinden, deze expositie zelf geheel ltlaar te maken. De heer Paul Citroen, vriend van de kunstschilder, legde er in zijn openings toespraak sterk ue nadruk op dat Sierk Schroder steeds zichzelf is gebleven. Zijn vakmanschap is tot stand gekomen door ijverige arbeid. Nooit heeft hij zich, zoals zovele anderen laten verleiden om alles maar tot kunst te bestempe len. De oorspróng van de kunst is de nabootsing van de natuur. Daaraan heeft Schroder zich steeds gehouden. Daarom zijn zijn portretten ook wer kelijk gelijkend. En zijn figuren ana tomisch juist. Wie zijn schilderijen ziet, weet wat het voorstelt. Het werk' van deze kunstenaar in onze tijd is een werkelijke verademing. In de overtuiging dat de aanwezigen veel zouden genieten van de tentoongestel de schilderijen, tekeningen en aquarel len, opende Paul Citroen de expositie. De hoogleraar aan de Amsterdamse Academie is in de wereld van de Ne derlandse schilderkunst beslist niet de eerste de beste. Speciaal door zijn por- Iretwerl is hij beroemd en vele hoogge- - plaatste personen werden door hem ge- schilderd. Ook Hare Majaesteit koningin Juliana. Sierk Schröder werd geboren in Am- bon in 1903. Hij studeerde, na het vol gen van de Indische Landbouwschool, voor het eerst aan de Haagse Academie in de schilderkunst. In Parijs zet hij dan zijn studie voort en brengt het zo ver dat hij de Koninklijke Subsidie krijgt toegewezen. Kort daarop komt hij in aanmerking voor de Thérèse van Duyll- Schwartze prijs. Ook als illustrator maakt hij naam en zelfs worden door hem ontwerpen voor postzegels ge maakt. Eveneens weet hij de prijs van de Jacob Marisstichting te verdienen alsmede prijzen van de Haagse Salon. In het Gemeente Museum van Den Haag ziin verschillende van zijn wer ken te vinden. Op de expositie in Vlaardingen ligt de nadruk op het portret, de grote kracht van deze kunstenaar. Natuurlijk zijn er ook tekeningen: en enige aquarellen van hem te bewonderen, maar uit alles blijkt dat de mens deze'schilder zeer dicht nabij staat. Zijn portretten zijn le vende afspiegelingen geworden, van hen die er voor geposeerd hebben. Paul Citroen zegt van Sierk Schrö der, dat hij zijn talent heeft veroverd met hard werken en een grote liefde voor de natuur. In. wezen was Schrö der met weinig talent gezegend, maar juist zijn verlangen de natuur na te bootsen heeft het mogelijk gemaakt dat juist hij de man kon zijn, die als hoogleraar in de vrije schilderkunst aan de Amsterdamse Academie op de juiste plaats zit. Mevrouw M. Kruyff uit Hoek van Holland was zaterdagavond de enige prijswinnares tijdens het Avro-tv-programma ,,Kom er maar eens achterdat door Mies Bouwman werd gepresen teerd. Zij wist de rebus ,De won deren zijn de wereld nog niet uit" op te lossen en sleepte een fraaie reeks cadeaus in de wacht. D OTTERDAM heeft per 1 januari as. XI de beschikking over grond binnen de gemeentegrenzen voor 14.000 woningen, aldus delen B, en W, van de Maasstad mee in de memorie van antwoord op de tientallen vragen van raadsleden in het zg. centraal rapport. In de loop der jaren, zal vervolgens nog grond binnen de grenzen voor 36.000 woningen beschik baar komen. Van dit aantal van 50.000 totaal zal een groot deel worden ge realiseerd in het oosten, waar in het kader van een structuurplan en in samen werking met Capelle aan de IJssel een nieuwe stad gaat verrijzen, die in de volksmond reeds „Alexanderstad" heet. omdat in de Prins Alexanderpolder wordt gebouwd. De eerste paal voor die nieuwe stad is reeds geslagen. Een com plex van 350 woningen zal het eerste zijn, met een complex van 400 woningen wordt binnenkort begonnen, evenals met de bouw van 660 woningwetwoningen in vier hoge woongebouwen van 12 bouw lagen. O.a. in Capelle a. d. IJssel werd een woningcomplex uit het Rotterdamse contingent gezet. Een dergelijke samen werking zal naar het zich laat aanzien in de toekomst nog wel meer voorkomen. DE TREK is oostwaarts, zou men kun nen zeggen, B. en W. van Rotterdam hebben namelijk een voorstel ingediend- om de afdeling plantsoenen en begraaf plaatsen van gemeentewerken ie ver plaatsen naar de Prins Alexanderpolder, op een terrein aan de rand van de te bouwen nieuwe stad dus. Deze afdeling neemt nu een deel van het Kralingse Bos in beslag aan de noordrand, bij de spoorweg naar Utrecht. Zij zal dan straks komen enkele kilometers verder oostwaarts, tussen de Hoofdweg en de spoorlijn naar Utrecht. Het plan voor deze nieuwe vestiging voorziet in een complex met ruime gara ges, werkplaatsen, een service-station, kantoren, magazijnen, een houtbewer kingsafdeling en een kantine. Bovendien is op het terrein een dienstwoning ge projecteerd, eventueel te bouwen in combinatie met een op hef aangrenzende terrein te bouwen dienstwoning voor de afdeling bestratingen. De bouwkosten worden geraamd opj 2.800.000. terwijl de grondkosten glo-; baal op 388,750 worden geraamd. B. en W. stellen de Rotterdamse raaa dan ook. voor. ten behoeve van deze nieuwe ves-' tiging een bedrag van 3.188.750 te voteren. FtE ROTTERDAMSE, rivierpolitie heeft X-X er een snelle, zeer wendbare en zee-' waardige kruiser bij. Het schin maakte dezer dagen zijn proefvaart (bij wind kracht 9._ en is nu in dienst gesteld. Voorlopig in de Petroleumhavens, maar later als het scheepvaartverkeer druk-: ker is in de Euronoorthavens en om-'' geving. In verband hiermee zijn er ook plannen om een dependance van de politie in het nieuwe havencomplex te stichten. Politie X is de aanduiding van het schip, dat onderdeks door middel van waterdichte schotten in zeven ruimten verdeeld. De ^gewondenhut. tevens be- manningsverblijf is ingericht voor het vervoer van vijf gewonden of zieken. Het vaartuig heeft een radio-zend- en ontvangstinstallatie voor de verbinding met het bureau van de rivierpolitie. Voorts is het nieuwe schip, dat bii de N.V. Kerstholt in Groningen is gebouwd, uitgerust met radar, een elektrische dieptemeter en een zoeklicht. De belang rijkste afmetingen zijn: lengte over alles 25.05 meter, breedte over de spanten 5.20 meter, gemiddelde diepgang 1.80 meter. De waterverplaatsing is negentig ton. De Rotterdamse dienst van Gemeentewerken heeft de kruiser ontworpen. De bouw heeft ongeveer acht maanden geduurd. De rivierpolitie heeft thans een vioot van van schepen. Zes vaartuigen zijn na de oorlog gebouwd.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2