Algemene beschouwingen in vlot tempo gereed kroni A. Hoek zet socialistisch woordvoerder ..in de hoek" WEINIG LAST VAN BOUWBEPERKINGEN hofstee Ruzie uitpraten: mes getrokken, man gewond coyiY Prins Pernhard bezocht de Dura-Cbignetbouw Raad kwam in Sinterklaassfeer Rotterdam AMERIKA ZET TOCH DOOR! Bliksembezoek aan Wethouder W. Kok beantivoordt reeks vragen w Knap betoog m gemeenteraad VOORJAAR '62 RAPPORT OVER BEJAARDEN Wethouder Van Kinderen tot raad: Cultureel Fonds kreeg al gift Gebruikt tot aanval of veriveer? GE It O VAN ANDEL BE ROTTERDAMMER Advertentie ^ER 196] 120 x ■VSO cm To Voet van kind bij botsing verbrijzeld j Wethouder: over I sporthal geen optimisme Begrip Doorgaan Nieuwigheden GEBR. PKI1VS BOUWSTÖFFENMANÖELIV. V. Wijnhaven 15 - Rotterdam - telefoon 118910 Milder grote glazen ovendeur IV Suecesvolle lancering van nieuw project SINT-SFEER GESCHENKJES Voordeel- Verkoop Lussen-mutsen - imsMÊom ONJUIST GEGROM Systeembouw PHILIPS TELEVISIE en RADIO 1962 Niet prettig vandaag en morgen - - en dagelijks Voor vele uurtjes ge zellig handwerken (bij uitstek op lange winter wouden) of om een zeer welkom Sint-cadeau te geven-^ is zo'n borduurkleed met duidelijk op gedrukt en smaakvol patroon, Juist hetgeen U zoekt. Van 100% katoen geweven, zeer sterk en vol, glad weefsel, dat ook na vele malen wassen mooi blijft. Horgen begint de speciale Sint Nicolaas verkoop van zulke borduurkfeden, normale serie- prijs 4.90, nu voor een ongeloof lijk lage prijs, voor nog géén drie gulden. (Advertentie) let op de naam Formica schenken omdat dit met uit de ge-jreinen niet spoedig bouwrijp worden ge meentekas kon worden gedaan en om- maakt. (Van een onzer verslaggevers) Klokte» twaalf uur konden de aigeme- j ne beschouwingen over de ontwerp-ge- I meentebegroting 19(52 maandagavond reeds worden besloten. B. en W. pres- teerden het om binnen een half uur in tweede instantie te antwoorden op de vragen van de raadsleden. Het hoge tempo van de Schiedamse gemeente- jraad heeft tot gevolg dat reeds van avond, dinsdag, met de behandeling van de begroting in onderdelen kan worden begonnen en bet ziet er zelfs naar uit I dat de behandeling van de Schiedamse I gemeentebegroting vanavond kan wor- i den besloten. De gemeenteraad was in een gemoede- lijke stemming maandagavond, de du- els werden gelardeerd met vele kwink slagen en bij de beantwoording ge- raakte wethouder mr. P. van Bockove zo m Sinterklaasstemming dat hij heel gul boeken ging uitreiken aan de raadsleden. Hij kon geen reële boeken dat zijn persoonlijk budget het hem niet mogelijke maakte, schonk hij daarom de zijns insziens toepasselijke titels van boeken weg. De raad incasseerde, maar tevens stootte de raad terug, zodat het heen en weer schenken van boekentitels voor elkanders kwaliteiten meer een woordenspel tijdens een boekenbal leek. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze borduurkleden, zo uiterst ge schikt als fleurig ontbijt- of koffietafelkleed in de practische 12^x150 cm, 's *vonds tot 9 uur geopend. Op tragische wijze is de 7-jarige Her- manius P. M. Buurman uit de Bein- siusstraat 58 te Schiedam zaterdag met de linkervoet onder het wiel van een zware vrachtauto gekomen. Het kind stak plotseling de rijweg van de Burg. Van Haarenlaan over. Wel remde de chauffeur C. den H. van de zeswielige tankauto hevig, maar hij kon niet voorkomen dat het rechter voorwiel het linkervoetje van het kind verbrijzelde. In de Dr. Noletstichting is het voetje geamputeerd. (Van een onzer verslaggevers) Over de totstandkoming van een sporthal in Schiedam heeft wethouder mr. P. van Bochove zich minder opti mistisch uitgelaten dan de leden van de gemeenteraad hebben gedaan. Mr. Van Bochove zei dat het niet de plaats is waar de sporthal moet staan die het probleem vormt, maar het grote tekort op de exploitatie die de hal jaarlijks zal opleveren. In eerste instantie zei de wethouder dat hij slechts wiet dat een werkcomité zich beijverde voor de totstandkoming van een sporthal. Hij had vertrouwelijk mogen kennisnemen van het rapport dat gereed is gekomen en hij meende dat het rapport uitstekend is opgezet. De verwezenlijking van de hal zal moei lijk zijn. Het zal afhangen van wat de belanghebbenden zullen presteren. De raadsleden ontpopten zich als sup porters voor een sporthal. Mr. H. B. Engelsman (P.v.d.A.) meende dat de gemeente medewerking moet verlenen. Hij dacht aan het sluitend maken van de begroting voor een discutabel be drag. Mevrouw Moll had gehoopt dat de wethouder van sportzaken ook als wethouder van financiën voor honderd procent voor de sporthal zou ijveren. Zij rekende op zijn sportiviteit in dit opzicht. De wethouder tenslotte stelde dat de gemeenteraad wel meer terughoudend heid zou betrachten als men besefte dat het tekort op de exploitatie geen discu tabel, maar een omvangrijk bedrag zou zijn. Wethouder W. Kok was de eerste die tot taak kreeg de vragen van de woord voerders te beantwoorden. De heer Kok was verheugd dat de raad begrip toont voor het feit dat hij nog niet geheel is ingewerkt omdat de heer Kok eerst sinds acht weken wethouder is. De wethouder stelde dat hij het met de raadsleden eens is dat er een par keerprobleem is. Het onderwerp heeft dan ook alle aandacht Nog deze maand zal een gedeelte van het Stadhuisplein worden aangelegd. Daar kunnen 140 auto's worden gepar keerd ter ontlasting van het verkeer in de binnenstad. Dan wordt er gedacht aan een parkeergarage bij de Horvath- weg, meer parkeerruimte bij het Sta tionsplein, ook aan de Kolterdamsedljk zal zoveel mogelijk parkeergelegenheid worden gemaakt, bij de Plantage komt meer parkeergelegenheid als het nieuwe Postkantoor wordt gebouwd, er wordt gedacht van het Plein Eendracht een parkeerplein te maken. Tot de heren TVillemse (KVFi en Col- lé (CPN) zei de wethouder dat de jeugd niet mag worden misdeeld inzake aan leg van speelplaatsen e.d. Hij geloofde dat het Broersveld een reëel aandeel kan hebben in de totstandkoming van de city in de binnenstad. Tot de heer Kuiper zei de heer Kok dat wijziging van de raam van Meeuwensingel of Leeuweriksingel moeilijk zal zijn omdat dan nummerwijziging van de huisnum mers moet volgen De woningbouw zal kunnen doorgaan merkte wethouder Kok op ter gerust stelling van mevrouw Moll-Lips. (WD) die de vrees had geuit dat de werk zaamheden zullen stagneren als de ter- Sprekende over de plannen voor de binnenstad stelde de wethouder dat de historische sfeer van de Oude- Sluis moet worden gehandhaafd. Ook voor de rest van de binnenstad is saneren noga! moeilijk omdat er veel oude gebouwen, als Lmdenhof, St. Ja-j eobsgasthuis, zijn. Het gemeentebe stuur heeft hier een belangrijke taak. Als vertegenwoordiger voor de Briel- se Maas zou hij de kwestie van de speedwayboten. die last aan de zeil- sport veroorzaken, overbrengen. De heer Kok achtte het inderdaad een novum dat rouwkamers op de Al gemene Begraafplaats zullen worden gebouwd, maar zo vreemd vond hij het niet. Het is voor de begrafenisonder nemers niet doenlijk rouwkamers in de stad te onderhouden. Verbetering van het traject Van Deventerstraat-Buiten- havenweg achtte de heer Kok van be lang. Hij deelde mee dat er op het verhoog- de gedeelte van het Fabriplein een speelplaats zal worden aangelegd. De restauratie van het St. Jacobsgasthuis zal volgend jaar kunnen geschieden. Er komt een plan tot verbeterin gvan de Broersvest. Ook de oversteekplaats voor cfe Grensflat zal worden gerealiseerd. Over de plaats voor het Consultatiebu reau voor zuigelingen zal contact wor den opgenomen met het bestuur van de vereniging. want de merknaam Formica geeft garantie voor superieure kwaliteit in kunstharsplaat importeur Viba Den Haag ^233>>2S Alleenvertege iwoordiging voor R'dam en omstr, - IJ its I. voor Handel en Industrie. Sprekende over zijn ..zogenaamde aanval op een overleden wethouder" zei de heer Kok dat ..wie kaatst moet de bal verwachten". „De actie van een uwer fractiegenoten was ongepast", zei de heer Kok tot mevrouw Moll- Lips (Lib.). ..Mijn mening kent u. door mij is de zakelijke ins.ag van uw frac tiegenoot overschat. Ik hoop er rekening mee te houden dat uw fractie niet die zakelijkheid heeft en ik zal uw fractie daarom mil der behandelen" merkte de heer Kok op aan het adres van mevrouw Moll- Lips, die bij de replieken antwoordde ..de onwaardige discussie niet te wil len vervolgen". (Van een onzer verslaggevers) (Advertentie) PUNTEN VAN BELANG jHet gasfornuis Als notaris A. Hoek (A.R.) in de vergaderingen van de Schiedamse ge meenteraad het woord heeft gaan de vertegenwoordigers van de burgerij er eens voor zitten want deze notabel heeft gezag. Zijn woord wordt immer met aandacht gehoord. Dat hebben de raadsleden dan ook maandagavond gedaan en toen hoorden ze met be wondering hoe de heer Hoek op knap pe wijze de woordvoerder van de so cialisten mr. H. B. Engelsman in de hoek zette alsof het jochie in de kleu terklas te veel gepraat had. De heer Hoek geselde gedegen op de van hem zo bekende rustige wijze de woorden van mr. Engelsman, die zo fei eer der had geuit dat het kabinet toch zo z\gak moet zijn. ,,Het is amusant iemand op zijn stokpaardje te zien zitten, maar het moet moeilijk zijn het evenwicht ie bewaren", zei de heer Hoek. ,Als het kabinet zo zwak is wat zou de oppositie het dan gemakkelijk hebben", meende de heer Hoek. „Niets is echter minder waar, het is een algemeen bekend feit dat de op positie tekort is geschoten. Dat zeg ik niet, dat staat hier te lezen", en de heer Hoek citeerde wat het socialisti sche Parool onlangs in een hoofdarti kel over deze kwestie heeft geschre ven. ,,Nu is het of het een of het ander", aldus de heer Hoek, „het kabinet is [middelpunt stelt" De heer Hoek onderwees daarbij de heer Engelsman, die ucidelijk politiek en geloofsovertuiging had verward lou ter om zich te kunnen verdedigen tegen aanvallen van de raadsleden, o.a. de heer H, M. Willemse (K.V.P.) die hem verweten over de hoofden van de raads- HOEWEL het aantal aanme voor het eerste leerjaar fe kweekscholen in het algemeen v Sj laatste jaren sterk was toegenomen Rj den zich voor het eerste leerjaar 83 de Koningin Wilhelmma Kweeksi M aan de Binnenrotte te Rotterdam 8J het cursusjaar 1961—1S62 een lager K tal kandidaten. Men vraagt zich af, dit een ge\o!g is van de zuigkracht v|3 het bedrijfsleven of de omstandigheid dat de Gemeentelijke Kweekschool ijl Rotterdam door het gemeentebestuur in staat wordt gesteld om op ruime schaal aan haar leerlingen boeken in bruikleen te geven. De vier bijzondere kweek scholen delen met in deze faciliteit die uit gemeenschappelijke schatkist wordt gefinancierd. Niettemin waren er voor de cursus 1961—1962 ungeveer driehonderd aanmeldingen voor de Wühelmina Kweekschool. De huisvesting levert moeilijkheden op. Men is van plan de schooi met twee leslokalen uit te breiden aldus het jaarverslag 19601961 Het lerarenkorps breidt zich verder uit Twaalf jaar geleden begon men met tien leraren, nu zijn er 27 docenten. De vereniging van huurders „Vree wijk" en de vereniging van huurders „Bloemnof". wier activiteit betrekking heeft op tezamen 12.000 oudere woning wetwoningen m Rotterdam-Zuid. hebben een adres gericht aan de leden van de ministerraad en en aan de leden van de Tweede Kamer. „Vreewijk" telt thans 2400 leden en „Bloemhof", dat pas kort geleden is opgericht, telt 450 leden In dat adres-wordt gesteld, dat de aanvaar, ding van de door de regering voorge stelde huurverhoging het beleid ten aan zien van de volkshuisvesting op onaan- vaardbare wijze zou ombuigen, de Neder- leden een kritische rede te willen hou- landse concurrentiepositie tegenover hét den tegen het beleid van het kabinet. buitenland onnodig m gevaar zou bren- gen en de uitgaven voor de eerste ie, I vensbehoeften van brede lagen onzer be- lolking, vooral van de laagst bezoldigden in ongewenste mate zou verhogen. Met nadruk wordt van de regering gevraagd zich aan te sluiten bij het door de Sociaal Economische Raad en de drie erkende vakcentrales gegeven advies over het huurbeleid op langete termijn. (Van een onzer verslaggevers! In het voorjaar van 1962 mag een port over het bejaarden vraagstuk te Schiedam worden verwacht. Dit zei wet houder H. Sabel in de Schiedamse raad in antwoord op vragen van het raads lid S. Kuiper (ChrHist.), die zich ver ontrust had geloond over heteit dat er nog geen resultaten zijn van het on derzoek dat de E.T.I. naar het bejaar- denvraagstuk in Schiedam stelt in op dracht van het Schiedamse gemeentebe stuur. ONDER de bewoners van de Tanve- buurt tn Rotterdam-Zuid is een ac tiecomité gevormd met het doei, de hu ren in deze buurt terug te brengen tot het peil van vóór 1 april 1960. dus vóór dc laatste huurverhoging. Dat actieco mité stelt, dat reeds 120 bewoners van deze buurt zich in juli tot de huurad viescommissie heeft gewend met het ver zoek tot terugbrengen van de huren tot liet oude peil, dat de huuradvicscom- missie zeer lang heeft gewacht met haar beslissing, dat geen enkele klacht af- Wethouder Sabel zou het met erg vin- j doende is verholpen door de gemeente den als het rapport als mosterd na de j '!-|!ïe woningstichting, die eigenaresse maaltijd kwam, zoals de heer Kuiper v'an deze woningen is en dat de beslis- vreesde, omdat dan gebleken is dat het suigen van de huuradviescommissie voo? vraagstuk is opgelost. Hij merkte op dat een deel onbillijk zijn voor zover hogers het rapport inderdaad lang uitblijft om-lhHllr moest worden betaald voor \vo- dat het moeilijk was de goede vrijwtili- zwak en dan is de oppositie ook zwak fers aIs enquêteurs te vinden. Er wor- of het kabinet is niet zwak" en daar den.nogal wat eisen gesteld aan de eapa- Advertentie) Na een aantal schoten in de ruimte, die misschien wel resultaat opleveren maar die dan ook een astronomisch getal aan dollars hebben gekost, heeft Amerika thans uitvoering gegeven aan het project Aline. Het project Aline, aangepakt en uitge voerd door Amerika's grote industriële onderneming, General Motors. Behalve vele merken automobielen fabriceert Ge neral Motors al veertig jaar lang de be faamde Frigidaire koelkasten en deze reeks van huishoudelijke apparaten wordt thans voortgezet met de lancering van Aline. Het succes van Aline is over weldigend! Geen wonder, want Aline is de gloednieuwe, bestuurbaar automati sche trommelwasmachine van General Motors. IX maakt geen vinger meer nat en het resultaat is verbluffend! Dat de lancering van Aline juist in Rot terdam zo'n enorm, succes is. is logisch. Het is immers de oudste speciaalzaak op wasmachinegebied de Lange die als G.M. hoofddealer het proefterrein in gereedheid bracht En nu wordt daar verwacht om zelf te ontdekken dat Aline geen schot „in de ruimte" is. Kom met uw eigen was naar de startplaat sen Oude Binnenweg 146148, Beijer- landselaan 31, Jonker Fransstraat 106. Wilt u ook met Aline in „raket snelheid" door uw was heen?- Maak dan gebruik van het volgende speciale aanbod, reeds vanaf heden: geen 1065.maar slechts 895.Blijf niet achter in deze „opmars der techniek". Profiteer van G.M.'s grootste succes sedert 1950. Ook dagelijks demonstraties van de vol automatische Frigidaire centrifuge (prijs nu 250.Desgewenst 1 week gratis op proef. Als derde bijzondere aanbieding in deze cadeaumaand: bij aankoop van een Fri gidaire koelkast van 100—250 liter een mechanisch huishoudapparaat van aan zienlijke waarde GRATIS. Alleen bij De Lange, G.M. Hoofddealer voor Rotterdam e.o. (Van een onzer verslaggevers) al zullen dit jaar minder woningen Schiedam zal weinig last ondervin-J gereed komen dan vorig jaar. De wet den van de beperkingen in de woning- i houder weet dit ten dele aan het feit bouw meent wethouder mr. M. J. M. dat Muys en De Winter de systeem- van Kinderen die maandagavond in de houw heeft moeten onderbreken om raadzaal van het stadhuis uitvoerig over het probleem van woningen en woningbouw heeft gesproken. De ver wachtingen voor 1962 zijn gunstig, ook (Advertentie) TjE ST. Nicolaasfeer was er vrij- dagavond al. Niet vanwege de feestverlichting in de stad want die is (nog pover. Op de Broersvest tin telen lichtjes en bij Schoof aan de Lange Havenmaar of er nog meer komen? De St. Nicolaasstemming was er bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1962 in de ver gadering van de gemeenteraad. Na een mysterieus begin, de bezoekers vonden op hei vastgestelde uur de deuren gesloten vanwege een geheime vergadering, kwam de raad zich presenteren als de goedgeefse gemeen te. Alle leden meenden dat er een sporthal moet komendat er meer subsidie voor de cultuur moet zijn en dat er nog zo wat meer werken ten bate van de gemeenschap op het pro gramma moeten worden genomen. gen zij. B. en W. hebben deze kritiek ook gehoord, het klonk nog vriende lijk, maar in de ondertoon was er een verdekt grommen. Het woord van de heer Ev gelsman was wederom het felst. Hij sprak over de „laakbare houding van het gemeentebestuur" in deze kwestie. TJET STADHUIS bleef in de sfeer van Sint Nicolaas toen zaterdag middag de bekende optocht in Schie dam kwam. Er was wat minder be langstelling dan voorheen, de woorden waren minder talrijk dan voorheen, maar ook ditmaal leerden we dat dat het goed kopen is in de Schiedamse zaken, 's Avonds zagen we het televi siescherm dat ons massale intochtjes van Santa Claus aan de overzijde van de oceaan toon de. Iereen liep mee in die optochten, er waren fantastisch in gerichte voertuigen. Santa Claus to rende boven alles uit. Bij ons komt Sinterklaas in nuchterder vorm, maar wij hadden toch graag gezien dat de goedgeefse man wat meer vreugde had gebracht bij de kleine kijkertjes Alléén Maandagavond en Dinsdag van een zending Italiaanse dé grote mode van dit seizoen. In 6 verschillende moderne kleu ren. Een cadeau bij uitstek. Vanaf maandagavond 7 uur geen 5.90 |2£ 9S maar slechts w# HOOGSTRAAT 219 - VLAARDINGEN T/EEL LOF was er ook voor het ge- meentebestuur en de ambtenaren. Mevrouw A. Moll-Lips begon met een weinig vriendelijk betoog over de n Had de middenstand niet maidenspeech van wethouder IV. Kok, maar zij deed dat met volkomen nega tie van bepaalde weinig positieve pu blicaties die aan de wethoudersver- kiezing waren vooraf gegaan en boven dien lijkt het ons onjuist om aan een bepaalde uitdrukking plotseling meet waarde te gaan hechten dan de volks mond er al jaren aan geeft. Het Ha ventje van Houtman" is een synoniem in de Schiedamse spreektaal, zo inge burgerd is de uitdrukking dat vrijwel niemand daarbij gaat denken aan een functionaris uit het verre verleden. ]\!IET ALLE lof kreeg het gemeente- •I bestuur. Zo drong men aan op een beter personeelsbeleid. De chejs, die geen begrip tonen voor de beteke nis van de medezeggenschapscommis sies, dienen te worden gecorrigeerd menen de raadsleden. Er moeten hoof den van dienst worden aangesteld zeg vele honderden kleine geschenkjes kunnen beschikbaar stellen? Hadden die geschenkjes niet door vele tiental len Zwarte Pieten (leden van de Schiedamse verenigingen) kunnen worden uitgereikt? Hadden niet meer muziekverenigingen kunnen deelne men? Had Kethel niet graag de vele karossen aan de stoet toegevoegd zo dat de colonne indrukwekkend zou worden, zodat het ontvangestcomité Sinterklaas niet alleen de kou had kunnen insturen? Juist voordat de Stichting Cultureel Fonds Schiedam een actie zal aanvan gen voor uitbouw en versterking van het Fonds, is op hartelijke en spontane wijze vanuit het bedrijfsleven daarmede reeds een begin gemaakt. Be N.V. Lenderink Co. heeft na melijk ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe laboratorium een be langrijke gift aan het fonds gedaan. Met des te meer vertrouwen in het resultaat zal het college van regenten zich in de komende weken middels een circulaire wenden tot vele Schiedam mers persoonlijk. Het college hoopt daarmede in korte tijd het fonds een brede basis te ver schaffen. Is dat eenmaal een feit, dan eerst kan het C.F. haar eigenlijke werk aanvangen. de galerijen te bouwen. Zowel voor de woningwetwoningen als voor de premiebouw zal Schiedam systeem bouw gaan toepassen en dit heeft het voordeel dat de toeslag van 25 pet. extra woningen zal worden verkre gen. De heren A. Hoek (AR) en B. E. Col- ié (CPN) hadden er op gewezen dat de Dura Coignetwoningen te Iaat wor den opgeleverd. De wethouder zei dat er inderdaad vertraging is ontstaan. Hij zag niet veel in een eis tot schadever goeding, hoewel de betrokken gemeen ten gezamenlijk wel hebben gerecla meerd. Verwacht was dat de eerste wo ningen op 1 januari zou worden opgele verd. maar het zal nu wel half februari 1962 worden. Het bouwen van bejaar dencentra dient te geschieden van het normale woningeontingent. Speciaal de heer A. Hoek had ge vraagd naar de gang van zaken voor het bauwen van bejaardencentra. De heer Van Kinderen zei dat het bejaar dencentrum dat In Kethel voor de Her vormde gemeente zal worden gebouwd te ruim van opzet Is om onder de wo ningwetwoningensector te vallen. Bij het St. Liduinacentrum Is dat gunstiger. Hier zal het wel gaan. De opzet moet beperkt zijn. De wethouder gaf de raad voor derge lijke centra direct contact op te nemen met de wethouders Sabel (Sociale Za ken) en Van Kinderen (Woningbouw) die dan overleg konden plegen met Den Haag. Uitvoerig verschafte de heer Van Kin deren het raadslid S. Kuiper inlichtin gen over de huurachterstand bij de ge meentelijke woningen. Hij stelde dat het cijfer niet hoog is. Er is in negen jaar op een ontvangst van dertien mil joen gulden huur een achterstand van tien tot twaalfduizend gulden ontstaan. Over de restauratie van de linkervleu gel van het St. Jacobsgasthuis was de wethouder niet zo optimistisch, aange zien het de vraag is welke subsidie het ministerie zal verstrekken. deed de heer Engelsman het mee, wat zuurzoet glimlachend als het kind dat weer blij zal zijn als juf het weer toelaat tot de klas. De heer Hoek bleef bij zijn stelling dat hij de verbetering van de Van De- venterstraat-Buitenhavenweg niet als nuttig zag voor de ontlasting van het verkeer door de traverse van de stad. Ook was. hij het met mr. Engelsman eens dat er diverse mogelijkheden zijn om te bezien aan wie het industrieter rein wordt uitgegeven. De heer Hoek kon begrijpen dat en W. nog geen standpunt hebben over het systeem-Dura Coignet omdat nu blijkt dat deze woningen niet aan het contingent worden toegevoegd. De heer Hoek vroeg of de te benoemen ambte naar voor jeugdzaken een programma van B. en W. zal meekrijgen. Hij zag het opvoeden van de jeugd als een pri maire taak voor de ouders. De heer Hoek bleef erbij dat het leg gen van nieuwe leidingen voor de Tech nische Bedrijven en het ophalen van deze leidingen niet op de begroting onder de kapitaalsdienst kan worden ge bracht. Wethouder mr, M. J. M. van Kinderen kreeg de toestemming van de raad om eerst vanavond over dit onder werp te antwoorden opdat hij eerst nog contact kan opnemen met de econo- misch-direeteur van de technische be. drijven over deze kwestie. Ook was de heer Hoek het met wethou der mr. P. van Bochove eens dat een voorzichtig financieel beleid geboden is. Hij waardeerde de wijze waarop de wet houder in stilte een studie van de raadsleden had gemaakt. Hij wilde hem dan ook even imaginair de boeken Ca mera Obscura van Hildebrand en Gou den Teugels schenken. '„Het beroep op mij is onjuist", zei de heer Hoek, „ik vind het met zo erg om de politiek in de raad te brengen maar ik heb het niet gedaan. Ik heb mijn rede opgezet uit het oogpunt dat onze gemeente leefbaar dient te zijn voor de burgers. De gemeente schept daarvoor slechts de uitwendige voor waarde, maar er_komt meer bij en dat is^ dat de mens zich een ievensbeschou- citeiten van de enquêteurs voor deze moeilijke taak. Toen de vrijwilligers gevonden waren bleken niet allen bereid voor de gehele duur van het onderzoek mee te werken. Daarna moesten weer andere enquêteurs worden aangesteld. Nu is het al zover dat ernaar gestreefd wordt de diverse rapporten af te ronden, zodat met het samenvatten van de conclusies een begin kan worden gemaakt. Hingen van eenzelfde waarde als waar voor de huurverhoging werd ingetrok ken. In een circulaire aan de betrokken bewoners stelt het actie-comité voor. dat deze bewoners met ingang van eind de cember de oude huren weer betalen, het verschil tussen de oude en nieuwe hu ren voorlopig te storten op rekening van het actie-comité in afwachting van door gemeente Rotterdam en huuradviescom missie te nemen maatregelen en deze bedragen, indien de gemeentelijke wo ningstichting de oude huur aanvaardt, terug te storten aan de huurders. (Van een onzer verslaggevers) Enkele buren hebben maandagavond in dc Stationsstraat in Schiedam om kwart voor twaalf onenigheid gehad. Toen de buren de zaak zouden gaan uit praten werd een mes getrokken met als gevolg dat de 24-jarige timmerman J. F. In de linkerhand werd gestoken. Twee vingers en de pink werden gewond, de pees van de linkerwijsvinger werd door gesneden. Over het steken met het mes hebben dader en slachtoffer aparte le zingen. De één meent dat G. R. is gaan steken, de andere zou het mes ter verweer heb- ben gebruikt. De 47-jange ijzerwerker G. li. meende dat het maandagavond om kwart voor twaalf nodig was met de stoel op de grond te bónken. Mogelijk wilde hij enig rumoer bij de buren be dwingen. Maar het bonken had siechts-tot gevolg dat er nog meer herrie ontstond. De be nedenbuurman J. F. ging namelijk op vernaai. Hq betrad de woning van zijn bovenbuurman en deze hanteerde daarna het mes. De gewonde benedenbuurman vluchtte komen werd een andere buurman, de 25-jarige C. J. S., heel aktief. H(j greep een gevulde melkfles en sioeg dit appa raat in het gelaat van de messensteker, deze werd daarop ook gewond. Hij acht te toen verdere strijd niet meer nood zakelijk. De politie jtieett de twee gewonden naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Het gelaat van de dader is gehecht. Het slachtoffer zal onder behandeling van de arts moeten blijven. De messentrekker mocht tijdelijk enige tijd in het politie bureau verblijven. wing moet eigen maken, die God tohrtdoof de'min'mrt hef ZT (Advertentie) een pracht sortering vindt U bij Zeer belangrijk Is dat gediplomeerde monteurs, met jarenlange ervaring steeds tot Uw dienst staan. Aert van Nesstraat 38, tel. 118811 1e Mlddellandrtraat 70, tel. 30340-37434 Zeer gemakkelijke betaling. (Advertentie) Alte morfpllen a IJuwelier V HOOGSTRAAT 152 en 164 BEJJERLANDSEtAAN 176 Kort, zeer kort, is gisteren Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden in het Waterweggebied geweest. Zijn doei was de systeembouw. In Schiedam bekeek de hoge gast de montage van de Dura- Coignetflats In de wijk Nieuwland. In Maassluis vervolgens bracht hij een be zoek aan de reeds bewoonde flats, ge bouwd volgens hetzelfde systeem. Het bezoek was tevoren niet aangekondigd. In beide plaatsen waren de burgemees ters aanwezig om de Prins ie begelei den. Toen de Prins om vijf voor drie Sjij de in aanbouw zijnde Dura-Coig- netflats aan de Parkweg-Mgr. No- lenslaan in Schiedam arriveerde heer ste daar beslist geen grote bedrijvig heid. De aanhoudende regen had het terrein herschapen in een modder- poei. Slechts op de bovenste lagen van wa,ren tekenen van leven. Aelfs de gele bouwkraan werkte niet. Enkele Schiedamse motoragenten be-aveer hu do t geleidden de stoet auto's, waarvan dednivigheid van Ho to^o naa*Lde be- voorste de Koninklijke standaard droeg.ries tien over dr,J £h, anü pre" Het bezoek aan Schiedam duurde pre-1 meester mr I w l burge- cies vijftien minuten. Samen met de tor Tflchmd en W6err,de hand ^ir/ciie de bouwmaatschappij be- naar Maassluis. "S Bernhard Na een fabriek aan de Eemhaven in Rotterdam waarover gisteren reeds iets gemald en het monteren zag dë Prins bewoonde flats in Maassluis Bur- gemeester W. J. D. van Dijck en korps- rip6ho?n po^'.e 'b de Jongh ontvingen de boge gast in Maassiuis. Met directie en commissarissen der r"a frne,t en de Maassluise autoriteiten ging de Prins aan de Jong kindstraat 9a de flat vais het gezln- Van Nassau binnen. Hij Het zich daar °ver samenstelling, indeling en inrichting der woningen. Prins Bern hard toonde zeer veel intresse voor de ze bouwwijze en speciaal in Maas-I siuls voor het gerede produkt, I gaf de prins zich naar de bouwlagen waaraan op dat moment werd gewerkt. Zijne Koninklijke Hoogheid nam in ogenschouw hoe de fabrieksklare onder delen op het bouwterrein in elkaar wer den gezet. De architect, de heer E. F. Groosman, gaf daarbij een toelichting. Dat het hoge bezoek aan de bouw slechts een kort ogenblik duurde, valt te begrijpen. Het was beslist niet pret tig toeven in dat gedeelte van Nieuw land. Om acht over drie stond de prins al Stadhuis: Voortzetting behandeling ge meentebegroting 1692 openbare vergade ring gemeenteraad, 20, Irene: Volksuniversiteit Causerie door vogelkenner G. K. V. van Tienhoven over „Engelse en Schotse Vogelreser vaten en Parc tNational du Pelvoux", 20. Stedelijk Museum: Lezing conservator P. L. A. Janssen „Het betoverende beeld m de spiegel", 20.15. Stadhuis: Openbare Vergadering ge meenteraad, 20. Irene: Familieavond Chr Nat. Vakver bond Filmvertoning. Lezing i r W Wie- ringa, 20. Irene: St. Nicolaasmiddag Vegla, 14. Musis Sacrum: Onderling Belang. St. Nicolaasmiddag. 14 Arcade: Rijksloodsen St. Nicolaasmid dag, 14. Musis Sacrum: Utile Dulci Aanvang Toneelwedstrijden Schiedamse Gemeen schap, 20. Chr, Sociale Belangen: Lasciub, Schie dam Filmavond, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie tel. 64154 b.g.g. tel. 115588 toestel 53 (b.g.g. 80037) alleen voor re uactie-aangelegenheden. i ^Afe!ltse-hap: H- J- Troost, Aleidastraat 45, tel. 65451 (alleen voor klachten, ad- vorientlcs en abonnementen b.g.g. telcf. Apotheek: Gouka. Hoogstraat. Belangrijke telefoonnummers: Brand- alarm 69123. Politiealarm 64666; G.G. en G.D. waarschuwing 69290. i museum: Drie exposities, lo tos EudyPosthuma de Boer (tot en met if Januari 1962; schilderijen Gerard verdijk (tot en met 10 december 1961); werk van de kinderen der Schiedamse kunstklasse tot en met 10 december 1961 alles van 10—17 uur. de Lasciub Schiedam zullen woensdagavond in gebouw Christelijk Belangen films worden ver- ,u? t7 vap het Technisch Filmcentrum wen,j 2,ag- .Vertoond wordt „Key Saw Traffic; Mr. Sax and Cy; Elektronen m Vacuum en Koper in «.atanga. Deze filmavond komt in de plaats van de vastgestelde lezing over e •stalen" aangezien geen deskundige spreker beschikbaar is. lIÉwkïi

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2