NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Techn. Bedrijven maken ontwikkeling door grote Bromfietscursus werd genoeglijk besloten lp l&IIÊÊÈk Geheim van onderneming bekend gemaakt Beyersbergerfs historie Eerste syst eemhuizen Larsen-Nielsen klaar Omzet in tien jaar bijna verdubbeld Gezamenlijke was 8,5 ton Rotterdamse kroniek Maandag voor 45 gezinnen nieuwe flat „Harpe Davids helpt collega Alle 38 deelnemers slaagden Weer boek over Schiedam uit I Mijlpaal voor „Panagro" en Vlaardingen V erkeerstelling op Sinterklaas: weinig hoger ttig Sintf bejaarden SPINWIEL ✓VRIJMOED Eindelijk puntje SVC (2-2) voor D DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 O 200 objecten GENOEG BEWONDERING ere morgen en dagelijks ONDOENLIJK LEUK Demonstraties Zonder fouten Ook winkels (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) Harpe Davids, dal onlangs bij het veertigjarig bestaan als jubileumge schenk een nieuw instrumentarium m 'age stemming kreeg, heeft een Schie- jamse zustervereniging gelukkig kunnen naken. Het oude instrumentarium (in loge stemming) is overgedragen aan e muziekvereniging „Crescendo". Wel is het merendeel van de oude in- rumenten van de chr. muziekvereni- ng Harpe Davids volkomen versleten, aar er waren ook nog instrumenten vrij recent ter vervanging waren Ogeschaft. Met ..Harpe Davids" be- orde ..Crescendo" tot de muziekver- igtngen tn Schiedam die in grote nood ■keerden Het instrumentarium van ,'rescendo" was zo mogelijk nog slech- r dan dat van Harpe Davids. Nu kunnen de musici van „Crescen- een keuze doen uit het verkregen atenaal waardoor weer sprake zal n van een vrijwel vernieuwd ..Cres- ndo". De opbrengst van de oude Tn- umenten is voor het actiecomité van rpe Davids een welkome bijdrage om tekort voor de p ïrkoop an het we instrumentari,.n veg- ken. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) T'OT de belangrijke Schiedamse ge- -* f\ S~ f\ meentelijke diensten behoren de 'I 111, I ^Of Technische Bedrijven die blijkens het LV L' Lö 1 1,1 X l/ jaarverslag 196» een enorme ontwik keling doormaken. De omzet van gas steeg met 3,5 pet., van water met 1,5 pet. en van electriciteit met 3,9 pet. In vergelijking met tien jaar ge leden levert de gemeente nu reeds bijna'tweemaal zoveel gas, water en tor geplaatst om het verlies van span ning op te vangen. Er werden 222 nieu we kabelaansluitingen gemaakt, 33 aan sluitingen vernieuwd wegens uitbreiding en dertien wegens storing, acht aanslui tingen werden verplaatst, 21 bouwaan- sluitingen werden gemaakt en 69 kabel aansluitingen werden verwijderd. Een aanvang is gemaakt met de verbetering van de verlichting op de Kotterdamse- dijk. Binnenkort zal verschijnen het boek ..Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeinv" Drs H. Schmitz uit Rotterdam heeft het geschreven De uitgave is tot stand gekomen met i de medewerking van het gemeentebe-j stuur van Schiedam, en wordt aanbevo-j len door de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en de stichting „Schiedam- se Gemeenschap". Het boek behandelt de economische en sociale geschiedenis van Schiedam en de religieuze en politieke verhou dingen gedurende de negentiende eeuw. Het gaat met name over de jaren 1850 1890, tijdperk waarin de bran derijnijverheid achteruit ging en Schie dam naar nieuwe middelen van be staan ging zoeken. TAankzij de gastvrijheid van de Coca- Lr Cola-fabrieken heeft het Verbond voor veilig Verkeer maandagavond aan de deelnemers van de jaarlijkse brom fietscursus in Schiedam een genoeglijke sluitingsavond kunnen aanbieden. Daar bij zijn tevens de diploma's uitgedeeld. Inspecteur H. Willems van Beveren. die zich in de afgelopen weken wederom heeft ontpopt, als een bekwaam cursus leider, was ook nu de animator. De sluitingsavond werd bijgewoond door de commissaris van politie, de heer K. Rijpma. De voorzitter van de afdeling Schie dam van het Verbond voor Veilig Ver keer, de heer H. W G Hoek heeft de cursisten toegesproken. Hij was ver heugd dat er weer zulk een goede be langstelling voor de verkeerscursussen voor bromfietsers is geweest. Hij zag in de cursisten mensen van goede wille. Hij hoopte dat hun voorbeeld ertoe zou leiden dat veel meer Schiedammers ani mo voor deelname aan deze cursussen zullen betonen. Kennis van de verkeers regels en bevordering van de verkeers veiligheid is van groot belang. Hij wekte de cursisten op om met hun kennis de verkeersveiligheid in Schiedam te willen bevorderen. Ditmaal hebben 38 cursisten deelgenomen aan deze verkeerscursussen, die gedurende vijf avonden worden ge houden. langrijkheid van deze cursussen voor bromfietsers. Zij bood de heer Willems van Beveren een bloemetje aan. Daarna zijn cursisten en autoriteiten nog genoeglijk bijeen gebleven. Er werd een film vertoond, getiteld ..Sterrit naar Uddel". die speciale foutjes van brom fietsers toonde. De belangstellenden in het zaaltje gaven daarbij spontaan com mentaar, waarbij zij blijk gaven het zo juist geleerde goed te kennen. Ten slotte werd een film ,,De wondermooie wereld vertoond, waarin tal van fraaie plekjes van Europa m beeld zijn gebracht (Van een onzer verslaggevers) Voor de bejaardenclub ,,De Onderlip ge Band" is dinsdag m de consistorie! van de Julianakerk te Schiedam een genoeglijk St. Nicolaasfeest gevierd. Daarbij bleek dat ook de ouderen heel verheugd zijn als Smt hen een persoon lijk bezoek brengt. Met veel pleizicr hebben de deelnemers de pakjes in oi\- vangst genomen van de bejaarde Span jaard, pakjes die door de leden ge maakt zijn. De koffie met het dikke speculaas werd een goede tractatie voor de Om derhnge Band. Na een gezamenlijke kof fiemaaltijd hebben allen met animo deelgenomen., aan spelletjes. Daarbij bleek dat zowel de heren als de dames volleerde touwspringers zijn. Bij de thee was er heerlijke cake en aan het slot van het feest werden allen nog verrast met een zakje speculaas zodat de bejaarden in de beste stem ming huiswaarts keerden. (Adverten*ie) prlj« per fles f, 6,70 VIEUX IJ proeft er de echte Franse cognac in! electriciteit aan de verbruikers. De hoeveelheid verstrekte electriciteit steeg van 58,216 millioen kwh in 1950 naar 107,358 millioen kwh ir I960. De kostenoverzichten ten behoeve van de kostenboekhoudmg '.verden m 1960 voor het eerst mechanisch ver vaardigd door middel van een pons- kaarteninstaliatie. Ook de adminis tratie van de magazijngoederen en de uren verdeling voor de technische afdelingen is via de ponskaartenin stallatie uitgewerkt. Ten behoeve van de administratie van het gemeente ziekenhuis werd begonnen met het vervaardigen van periodieke over zichten van statistische gegevens. De instrumentmakerij repareerde in 1980 217 gasmeters, 784 watermeters en 2333 electriciteitsmeters. Ten behoeve vr-. de modernisering en de uitbrei ding werd in 1960 voor 2.383.000 geïn vesteerd. Voor de woningbouw aan het Newtonplein, voor 454 woningen m Nieuwland en 93 z.g. Wiltonwoningen in Nieuwland, voor de woningbouw van Baron m Kethel. de profielwijziging van de Nieuwe Haven tussen Vlaardmger- dijk en Burgemeester Knappertlaan en voor de vernieuwing van het leidingnet en de dienstleidingen van de gas- en waterbedrijven in Strijensestraat en Middelhamissestraat kwamen de werk zaamheden gereed. De Technische Bedrijven moeten nog ongeveer 200 objecten afwerken. voe dingskabels voor het electriciteitsbe- dnjf werden gelegd van het schakelsta- *ion Singel naar Schiedam-Npord en Schiedam-West, van het schakelsta tion West naar Nieuwland, ten bate van de spoorwegwerken werden kabels om- ee'egd op de Overschieseweg. De Groeneweg in Kethel wera eleetrische aansluitingen voorzien, het Prinses Beatrixpark kwamen aan sluitingen en de gasverlichting m fran- cois Ha ver s chm idtla an, Vriendschaps van in J-IET IS nog wel niet helemaal voor- n bij, maar toch gaan we elkaar vanaf heden vertellen dat we genoeg hebben van de boterletters, het mar sepein, suikergoed en de verdere lek kernijen. Heus, wij zeggen het be leefdheidshalve ooJe. het staat anders zo inhalig en het snoepen is niet goed voor de gewenste lijn, maar toch Het is prettig te vernemen dat weer zovelen zo velen verrest hebben. Een ieder heeft zich beijverd om cadeautjes te maken al of niet op rijm en al of met in de stromende regen aange schaft. Minder prettig is het dat ook in deze weelderige tijd nog vele lieden en dan helaas ook uiteraard vele kin derengeen deelgenoot zijn van de feestvreitgde omdat zij beneden het bestaansminimum leven. Het is goed juist tn deze sfeervolle decemberdagen aan deze medemensen te denken, of nog tiener te trachten juist deze mede mensen te gedenken. Geen groter vreugde dan het verschaffen van vreugde QVER1GENS verdient de oudste Spanjaard ons aller bewondering. Wij maakten onlangs mee dat een be paalde sector van het bedrijfsleven enkele avonden per week op het appel diende te verschijnen, bij de tweede avond vielen al enkele loonwerkers af, Passagetheater: Ned. Padv. biieumrevue, 20. Ver., Ju- Dagblad „De Rotterdammer", Schie- darnse redactie tel. 64154 b.g.g- tel. llo5Bo toestel 51 (b.g.g. 80037) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap: H J. Troost. Aleidastrant 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. teler. 115588). Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaan 127 "Belangrijke telefoonnummers; Brand alarm 69123. Polittealarm 64666; u.u. en G.D. waarschuwing 69290, Stedelijk Museum: Drie exposities, fo to's Eddy Posthuma de Boer (tot en mei 14 januari 1962; schilderijen Gera" met 10 december 196! Verdijk (tot en „j-~ •werk van de kinderen der Scluedam .taara vu.it u,,,. kunstklasse tot en met 10 december 1961 GtgheUge sparren trapt, alles van 1017 uur, zij staakten de strijd om half elf hoe wel de overigen nog doorgingenzij he£ niet energiek. Toen de avondlijke nerkactiviteiten achter de rug waren klaagden allen over vermoeidheid, zelfs van pijn in de rug omdat men nogal onhoffelijk op harde banken had moe ten zitten. Het vele werk bezorgde allen slaap en bovendien een vorm van kortstondige ziekte. Stel daar nu eens de activiteit van de goede Smt tegen over. rtE BIJZONDER oude Spanjool, de enige die hier eeuwenlang komen mag, presteert het om de gehele dag door overal in Schiedam te zijn. Dan weer is hij in badin het Sportfond- senbad bedoelen wij, dan weer bezoekt hij dertig sportverenigingen of veer tig scholen tegelijk, soms zwaait hij zelfs de dirigeerstok bij de Mariniers- ka pel in Arcade, hij komt bij jong en bij oud en hij zal dat voorlopig nog wel blijven doen tot dicht bij Kerstmis toe. Uiteraard is het ondoenlijk voor de verslaggever om van elk St. Nico laasfeest getuige te zijn, dat zou voor de verslaggever ongenietelijk worden. Daarom verheugt het ons dat de goede functionarissen ons de verslagen zen- den van hun activiteiten ten opzichte van Sints-verjaardaQ TVRIJWEL ALLE Schiedammers heb- ben zich dezer dagen actief be ijverd om het St. Nicolaasfeest veel sfeer te geven. Een van de leukste daden vonden wiji de prestatie van de negenjarige Marijke van Heerde van de Prinses Marijkeschool (vierde klas). Zij schreef zelfs een geheel St. Nico- laasspel waarin moeder, de sint, zwar te piet, Carla, AliceJaap, Piet, Kees en nog wat kinderen het feest voor hun schoolvriendjes op de planken hebben gebracht. Het is een aardig toneelstuk in zes bedrijven waarin op directe wijze in een verhaal met zang en ge sprekjes in een goede logische ontwik keling tekening mtdt gegeven aan het vijfdecembergeb-t* 'en. Kia, Cokkieles en Paul, Marijke, Mary, Gerrie, Kees, Frans en de overige kinderen zullen dit spel een grote belevenis hebben gevonden. Overigens gaan wij allen weer welgemoed naar de volgende feestdagen toe. Het programma ver meldt nog wel veel St. Nicolaasfestij- nen, maar ijverige winkeliers zagen wij al in hun etalages de veranderin gen aanbrengen waardoor toe gedu rende twee, drie weken aan het Kerst feest zullen denken en op enkele •Santsen in de stad zijn de geurige wstbomen zelfs al gelegd. Ais het paard van Sint nu maar niet in die straat. Houtstraat en Huysman- straat werd vervangen door eleetrische verlichting. Het gasbedrijf maakte in I960 306.222,82 winst, het electriciteitsbe- drijf had 444.589,04 winst en het wi lt bedrijf boekte ƒ106.831,19 winst. In 1960 kon weer een demonstratrice worden aangesteld zodat m het tweede half jaar 22 bak- en kookdemonstra ties e.d. werden gegeven voor 417 per sonen tegen 18 bijeenkomsten voor 454 belangstellenden in 1,959. Er werden 1995 adviezen verstrekt op het gebied van apparaten voor huishoudelijk en in dustrieel gebruik. Ook de voorlichting inzake betere huisverlxchtmg en veiligheid werd tot ontwikkeling gebracht. Het bijkantoor aan de Broersvest verrichtte 75 pet. van de loketwerkzaamheden. Vorig jaar heeft de N.V. J. K. Simon Aannemingsbedrijf een gasmen ggebouw op het terrein voor de grote gashouder gebouwd. Tevens werden fundatieblok- ken gemaakt ter ondersteuning van twee propaantanks, die dienst gaan doen als de raffinaderijgasaanvoer zou stagneren. Op 1 maart werd een nieu we telefooncentrale in het kantoor in gebruik genomen. Tijdens het verslagjaar werd beslo ten om de koolgasproductie tegen de jaarwisseling definitief stop te zetten en daarvoor in de plaats de ovens te be nutten voor het katalytiseh omzetten van raffinaderij gas. De gemeenteraad stelde voor het treffen van de nodige voorzieningen een krediet van 65.000 beschikbaar. Als gevolg van de perso- neelsschaarste konden in 1960 slechts 53 gaslantaarns worden vervangen door eleetrische lantaarns. Nu zijn nog 374 lantaarns in gebruik met in totaal 862 vl: mm en. In 1960 zijn de waterleidingbuizen ontroest in Nieuwe Maasstraat, Beyer- landsestraat, Buitenhavenweg, Nieuwe Haven vanaf Hoofdstraat tot B. K. Laan, Hoogstraat en Lange Haven met tussengelegen straten voor een bedrag van ƒ22.000. Vier nieuwe transformatorhuisies voor de electriclteltsvoorzlening werden geplaatst in het verslagjaar. Op de Groeneweg werd een regeltransforma- Het eerste herenzestal van de Schie- damse Volleybal Club heeft eindelijk een winstpuntje in de wacht kunnen slepen. Op bezoek bij het Haagse Cele bes werd via de set-standen 1513. 12 15, 1115, 1511 een kostbare punt be haald in een gelijkopgaande wedstrijd. Verwacht wordt dat de Schiedammers dit ene puntje als teken aan de wand zullen beschouwen en voortaan voor be tere resultaten zullen gaan zorgen. De overige S.V.C.-teams waren vrij. Deze week worden gespeeld: S.V.C 1S.V.C. 2. dames: S.V.C. 3Aggre- dior 2. Junioren: S.V.C. ALibanon C. Heren Concordia 2S.V.C. I. DE RECHTBANK te Rotterdam heeft zich gisteren de gehele dag bezig ge houden met de behandeling van de zaak die door een chemische industrie te Hoek van Holland drie en een half jaar gele den aanhangig werd gemaakt tegen de 48-jarige verfdeskundige L. M. B,, oud gemeenteraadslid van Rotterdam. De of ficier van justitie heeft aan B. twee fei ten ten laste gelegd vallend onder art. 273 vaa het Wetboek van strafrecht. Dit art. luidt: Hi! die opzettelijk aangaande een onderne...ing bijzonderheden waar van hem geheimhouding is opgelegd, be kend maakt wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste zes maanden of maximaal 600 boete. Het O.M. achtte de twee feiten (aan wijzing geven bij het stoken van een harstpreparaat aan een verffahrïkant te Deil en het verkopen van een harstrecept voor ƒ250 aan een verffahrïkant te Rot terdam) bewezen en eiste 500 of 25 da gen hechtenis en drie maanden gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar. B. verklaarde op de dag van zijn ont slag te zijn ontheven van het zg. concur rentiebeding. Hij had gemeend dat de plicht tot geheimhouding hiermee tege lijkertijd was vervallen. Van kwade trouw of opzettelijk gebruik maken van gehei me wetenschap was 'bij hem geen sprake geweest. Bij het verhoor kwam duidelijk naar voren (vele getuigen, 'bevestigden dit) dat de harsreeeptuur regelmatig van overheidswege via de economische voor lichtingsdienst onder de ogen van iedere belangstellende komt. De directie van de industrie te Hoek van Holland stelde zich, als getuige gehoord, echter op het stand punt dat B geen gebruik had mogen ma ken van de ervaring en wetenschap die hij in haar dienst heeft verworven. De president van de rechtbank sprak er zijn bevreemding over uit dat genoem de directie B. bij zijn ontslag niet na drukkelijk heeft gewezen op het blijven bestaan van de plicht tot geheimhouding, maar wel heeft gesproken over het con currentiebeding. De directie zei geheim houding als vanzelfsprekend te hebben beschouwd. Mr. Van Dongen betoogde dat zijn cliënt zich niet bewust is geweest nog een plicht tot geheimhouding te hebben en bovendien niet heeft beseft dat hij geheimen heeft prijsgegeven. De raads man laakte het feit dat de verbalisanten uitsluitend hebben gevaren op het com- pas van de directie van de chemische industrie te Hoek van Holland en niet zijn overgegaan tot vergelijking van de recepten die in het geding ter sprake zijn gekomen. Het ging hier om d'e prak- tijkvoering (toegestaan door de fabrikant te Hoek van Holland!) niet om het prijs geven van geheimen. Stoken valt onder praktijkvoering en het verkochte recept was te vinden in de uitgaven van de economische voorlichtingsdienst, aldus de raadsman. Het kan een verdeeld re cept worden genoemd en het was niet afkomstig van a'e oude werkgever. Mr. Van Dongen vroeg vrijspraak. De broer van B., de 46-jarige driver J. B. stond terecht verdacht van hetzelf de feti. Hij zou de inhoud van recepten aan de vorige verdachte hebben over gebriefd. Zijn raadsman, mr. M. J. Pool, vroeg voor J. B. eveneens vrijspraak daar ieder spoor van 'bewijs ontbreekt in deze zaak. Over veertien dagen zal d'e rechtbank uitspraak doen. De kennis van de verkeersregels en de getoonde belangstelling is heel groot, want bij de gehouden examens bleek dat de resultaten zeer goed zijn. Geen enkele kandidaat faalde. Slechts enkele deelne mers behaalden het minimum voorge schreven aantal punten. Twee kandidaten, de heren K. Bol en H. C. de Wildt presteerden het zelfs om het examen zonder fouten af te leggen. De oudste deelnemer was de heer L. Put ter, die 68 jaar is en de jongste deelnemer was de 16-jarige heer J. Bleecke. Voor de cursisten heeft de jongste deelnemer aan de hoofdinspecteur H. Willems van Be veren dank gezegd voor zijn duidelijke instructies. Hij bood de cursusleider een boekenbon aan. Ook de bekende maatschappelijk werkster mej. Visser, die ditmaal tot de deelnemers behoorde, getuigde van haar waardering voor het nut en de be- TTf'-f'-ys (Van een onzer verslaggevers) EEN kijkje op Beyersbergen en wat Schiedammers tachtig jaar geleden. Toen heette Beyersbergen ..het loge ment De Visscherij". Rechts staat het pand, dat enkele jaren geleden eigendom was van de firma Th. J.L. van den Berg Etemiet en dat nog niet lang geleden al is gesloopt. Op de voorgrond, op de plaats waar nu een zebra-oversteekplaats is, is het wachthuisje voor de "tol geplaatst. Hier moest men komende vanuit Vlaardin- gen over de hoge zeedijk tol betalen om Schiedam binnen te kunnen komen. Erg gastvrij was Schiedam toen blijk baar niet,, ook al was de Vlaardinger- poort nog niet lang geleden gesloopt. De Geref. toneelvereniging „Geron" te Schiedam zal op dinsdag 12 en don derdag 14 december m gebouw Musis Sacrum opvoeringen geven van het to neelspel „Het is tjjd, dr. Schweitzer" van Gilbert Cesbron. De regie heeft Theo Kling, Mies den Hanog-Visser en de heren Koos de Groot, Teus Hem- mmga, Freek Kegel en Mar Hemmin- ga zijn de toneelspelers in dit stuk. Donderdagavond kunnen vanat zeven uur de toegangskaarten worden be sproken in de consistorie van de Oos- terkerk. Jong Orpheus te Schiedam zal mede werken aan de zangavond, die Orpheus tezamen met Exceisior onder leiding van Leo Smit volgende week houdt. Dan zullen de grote koren The Mes siah uitvoeren. Jong Orpheus zingt vooraf Rondeau der Herders, O Her ders laat uw bokskens en schapen, aanctus. Op maandag 18 december zal van de N.V. Werf Gusto te Schiedam het koel- schip Calanca te water worden gelaten. Het schip is in aanbouw voor de St, Gotthard Schiffahrts AG te Chur, Zwitserland. Het heeft een lengte ven 83,55 m en is 12.30 m breed. Het vaar tuig, dat bestemd is voor barmerve-- voer, zal door mevrouw dr. B. Galli uit Lugano worden gedoopt. Burgemeester mr. J. \Y'. Peek van Schiedam heeft vanmiddag om vier uur aan Gerard van der Roest wo nende Havendijk 6 een herinnering uitgereikt namens het Carnegie Hel denfonds. Maandagavond zal de Ned. Ver. De Verzamelaar te Schiedam weer een ruilbeurs houden m gebouw Arcade, Aanvang half acht. Dinsdag hebben wij een vergissing begaan, abusievelijk hebben wij ge meld dat de oude instrumenten van Harpe Davids te Schiedam aan Ex celsior zijn overgedragen, maar dit moet zijn aan het plaatselijke muziek korps Crescendo. Het bericht wordt daarom herplaatst. Uit de Lutherse kerk te Schiedam is een zendingsbusje, inhoudende onge veer tten gulden ontvreemd. MAANDAG is er voor 45 gezinnen in Vlaardingen een primeur: Zij mo gen namelijk de flatwoningen in het eerste blok Larsen-Nielsenbouw be trekken. Die dag wordt dat blok op geleverd en kannen de op de lijst staande 45 gezinshoofden de sleutels van hun nieuwe huis halen. Dit bete kent een mijlpaal voor het Panagro- bedrijf, dat hiermee zijn eerste pro- dukt kant en klaar aflevert. Het be tekent ook een stapje verder in de ontwikkeling van de Viaardingse Westwijk, waar in totaal 756 Panagro- Larsen-Nielsenhuizen zullen komen te staan. Maandag 11 december zal dus een wat feestelijke dag zijn. Het is nog met bekend op welke wijze het ge meentebestuur van Vlaardingen en de directie van Panagro hieraan luister willen gaan bijzetten. Eerst had men dr. ir. H. M. Buskens, directeur-gene raal van de bouwnijverheid willen uit nodigen om een eerste sleutel uit te reiken, maar deze functionaris was die dag reeds bezet. De geschiedenis van het concrete Pa- nagrowerk in dit gebied is nog r.iet zo oud: Tegen het voorj3ar van 1960 be gon in Maassluis de bouw van de eie- mentenfabriek voor deze systeembouw. Dit miljoenenproject kwam binnen een jaar gereed. Op 20 april van dit jaar verrichtte minister mr. J. van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) de officiële opening van dit aantrekkelijke en doelmatige huizenbedriif. Sedertdien is de produktie van 1000 (Van een onzer redacteuren) Vlaardingen en 252 voor Maassluis. Het was namelijk die opdracht van de be trokken gemeentebesturen, die de basis is geweest om de fabriek te bouwen, waarin N.V. Nationaal Grondbezit, Den Haag, waarvan Panagro een dochteron derneming is. 2.6 miljoen stak. De fabricage van deze woningen kan men m hoofdzaak in twee delen onder scheiden, namelijk het maken van ele menten (met alles er op en erin) in de fabriek en de montage daarvan op de bouwplaats, gebruikmakend van tevoren gestorte en onderheide onderhuizen. Wat Het bestuur van het Reactor Cen trum Nederland heeft besloten voor de bouw van het laboratorium voor sterk- radioactieve objecten in het centrum te Petten de levering en montage van de staalconstructies, rijdende deuren e.d. voor de zg. beioncellen op te dra gen aan Gusto Staalbouw te Schiedam. Het laboratorium wordt ingericht om aan radioactieve voorwerpen met een gezamenlijke bronsterkte van één mil joen curie onderzoekingen te verrich ten. Dit wordt achter zware betonnen muren met behulp van op afstand be diende apparatuur gedaan. De totale kosten van het laboratorium, inclusief bouwkosten en apparatuur zijn huizen op gang gekomen: 756 voor ongeveer zes miljoen gulden. de montage betreft, zijn er allerlei moeilijkheden geweest. Kinderziekten, d.e aan elk nieuw produki, aan elke nieuwe methode kleven, hebben Pana gro met onberoerd gelaten. Maar alle vraagstukken zijn overwonnen. Het eerste blok, dat nu wordt opge leverd. is echt wei: ,>het moeilijke blok" geweest. De montage daarvan duurde namelijk niet minder dan 59 dagen, als gevolg van tegenslagen. En hoewel deze laatste zin rijmt is de feitelijke inhoud daarvan geen surprise geweest. Met eni ge trots kon ir. F. Brouwer, directeur van Panagro. hieraan echter toevoegen dat de montage van het tweede blok 30 dagen minder in beslag nam: 29. Verder ziet het montagelijstje er a's volgt uit: derde blok 22 dagen, vierde blok ook 22 dagen, vijfde blok onder handen. Als alles normaal gaat en de dag is met te kort zoals nu de temperatuur niet te laag en de neerslag met te veel, zei ir. Brouwer, dan kun nen we een dergelijk blok in 20 dagen monteren. Over ruim een maand zal het tweede blok kunnen worden betrokken. Als men vlot kan doorwerken zal in ieder geval de gehele Viaardingse order m 1962 af gewerkt zijn. Daaronder vallen dan ook de 24 winkels in. de buurt Lage Weide, een extra-opdracht voor Panagro, een complex met drie woonlagen. Met de eerste werkzaamheden hiervoor is men inmiddels begonnen. Is de mon tage in Vlaardingen klaar, dan komt Maassluis aan de beurt. e dienstregeling van de R.E.T. is de laatste dagen hopeloos in de war. Om de termen van het weer te blijven: het regent klachten. De R.E.T. is het mikpunt van honderden grieven. De oor zaken liggen voor de hand. Iedereen, die gewoon is met fiets of brommer naar zijn werk te gaan, neemt tram of bus. als het regent. Gevolg het passagiersaanbod is wel 25 of 50 procent groter. Er worden, extra-trams en bussen ingelegd, maar het resultaat is nauwelijks te merken. Bij de haltes worden de stoptijden, langer, alle verkeer rijdt op de gladde straten voor zichtiger. Gevolg: vertragingen. De direc tie van de R.E.T., die alle begrip heeft voor de klachten en haar uiterste best doet om de vertragingen zo kort mogelijk te houden, zit met de handen in het haar. Een dienstregeling, die tot op de minuut klopt „zit er niet in". Zelfs wanneer de R.E.T. voldoende personeel en mate rieel had zou het nog niet kloppen. De drukte in deze Sinterklaastijd is abnor maal groot geweest. De R.E.T-directie is eigenlijk blij dat de zaak in deze omstan digheden nog zo draait. Zij heeft de groot ste bewondering voor het personeel, waar op nooit tevergeefs een beroep wordt ge daan. Wagenbestuurders, conducteurs en chauffeurs offeren vrijwillig hun vrije dagen op als de toestand kritiek is. En dat is nogal eens het geval Maar ja, als men een half uur tot drie kwartier aan de halte staat en de bus of tram gaat steeds (vol) voorbij dan heeft de K.E.T. het gedaanDe bruggen en de tunnels vormen de grootste knelpunten. Diverse werkzaamheden aan straten leveren ook al oponthoud. Sinterklaas heeft een uitgebreid ver langlijstje der R.E.T.-directie kunnen zien. Een van de belangrijkste wensen is: meer autonoom railvervoer. Het open baar vervoer heeft een grotere voorrang nodig dan nu in de praktijk het geval is. zo betoogt men, vooral op kruispunten. Dan staan er twee wensen op waarvoor Sinterklaas zeker geen oplossing heeft kunnen bieden. Dat zijn dan die proble men van bruggen en tunnel. De laatste wens is meer personeel. Er zijn ongeveer 80 man tekort. Maar vergeleken met de openbare vervoersbedrijven van Amster dam komt het Rotterdamse niet slecht uit de bus: De eerste elf maanden van dit jaar liep de R.E.T. 15 man in op het tekort, maar Amsterdam zag 84 man ver trekken. Naar Rotterdam zijn nu vijf Ita lianen gekomen, (er* is werk voor 50). Drie van hen worden nu opgeleid als trambe stuurder. AAN DE werknemers in dienst van de gemeente Rotterdam, die onder de regeling van de verdienstebeloning val len, wordt over het eerste kwartaal van dit jaar een uitkering van 8 pet. toege kend, zo is door B. en W. besloten. Aan het begin van dit jaar is reeds een voor schot op de prestatiebeloning van 3 pet. verstrekt, zodat er nu nog een uitkering van 5 pet. rest. Zoals men weet, is men per 1 april van dit jaar in de Rotterdam se gemeentebedrijven provisorisch begon nen mat de invoering van de verdienste beloning op basis van 0. 5, 8 en 12 pro cent De invoering van dit systeem heeft onvermijdelijk met zich meegebracht, dat er enkele fouten werden gemaakt. En de indruk bestaat, dat de invoering in enkele bedrijven niet gelukkig is ver lopen. Met name bij de R.E.T. en de Drinkwaterleiding is er onder het perso neel ontevredenheid ontstaan. WTJ WILLEN dan ook een dringend beroep op u doen om te bevorderen, dat op zo kort mogelijke termijn de reclameborden aan de Coolsingel langs het Metro-tracé worden verwijderd". Dit heeft de Rotterdamse Middenstandsver eniging „Handel en Nijverheid" aan de gemeenteraad van Rotterdam geschreven. De middenstandsvereniging maakt grote bezweren tegen deze borden, die het on gerief van de winkeliers door de aanleg van de Metro nog in aanzienlijke mate vergroten. In de praktijk, aldus de brief van de middenstandsvereniging, is het moeilijk een vergunning te krijgen voor het aanbrengen van een neonreclame, maar voor deze borden is blijkbaar op eenvoudige wijze toestemming verkre gen. „Het zou ons zeer spijten", zo schrijft men, „als wij hieruit zouden moeten af leiden, dat m Rotterdam met twee maten wordt gemeten. (Van een onzer verslaggevers) Ieder_ jaar houdt de Schiedamse poli tie op 5 december verkeerstellingen op de Koemarktbrug. Hoewel het verkeer over deze brug steeds drukker wordt le verde de telling ditmaal weinig hogere cijfers op. vermoedelijk omdat steeds meer bedrijven vroeger sluiten op Sin terklaas en mogeiijk ook omdat de weersomstandigheden van invloed zijn op de verkeersdrukte. Gisteren pa seerden tussen 10 en 12 uur 3.294 auto's. 47 motoren, 16 andere voertuigen en 1121 rijwielen, in totaal 44iS de Koemarktbrug in beide richtin- t'd') waren deze getallen 3162 auto's, 86 motoren, 22 andere voer tuigen en 1598 rijwielen, in totaal 4868 voertuigen. Voor 1959 waren de getal- len tussen 10 en 12 uur. 3050 auto's, 135 motoren, 29 andere voertuigen en 1367 rijwielen, totaal 4691, voor 1958: 3.430 auto s. 87 motoren. 14 andere voertui gen en 1752 rijwielen, totaal 5283 voer tuigen. Tf^ens w.erd hgt verkeer op de Koe marktbrug in beide richtingen geteld tussen 4 en 6 uur. Voor gisteren zijn de cijfers, 4.231 auto's, 354 motoren, 19 ,erol,y0ertuigen- 4-237 rijwielen, to taal 8841 voertuigen, m 1960: 3 507 auto s, 345 motoren, 7 andere voertui- gen, 5.34a rijwielen, totaal 9.204 voertm- m 1959: 4.113 auto's. 247 motoren, acht andere voertuigen, 4761 rijwielen, totaal 9 129 voertuigen; in 1958: 3.291 auto s, 305 motoren, 9 andere voertui- ®erl liefst 6.774 rijwielen, zodat in 2 uur tijds toen 10.429 voertuigen in beide richtingen over de brug reden.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1