Sinterklaas mocht tewaterlating van de Irish Rowan niet zien Nederlandse dag in het vriendelijke Cobh verstro ru i ngsge vaar nog niet geheel geweken Pas in januari debat over Nieuw-Guinea Strijd in Katanga Italiaan bekent de noord op Colombo Lijk verborgen in A'damse bos? e Ex-onderdirecteur T. H. op vrije voeten gesteld De Ierse geestelijken zouden boos worden i Tegen bejaardej moordenaar 15 jaar geëisi vak Ierland Gistermiddag was toestand zeer kritiek Vijf miljard bij „Nationale'* Verzoekschrift door rechtbank geweigerd Zaak-Socrates in hoger beroep Nieuw-Guinea ra a d biedt min. Luns bloemen aan Meppel Gunstiger DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 6 DECEMBER 19, RET WAS een gebeurtenis, die de belangstelling had van tientallen hoge autoriteiten en van duizenden en duizenden uit de omtrek. Tot de gasten van Verolme behoorden niet alleen de president van de Ierse Vrijstaat, De Valera, en zijn echtgenote, maar ook hoe kan het anders op de vijfde december Sinterklaas. Maar de in Nederland zo populaire Spaanse bisschop had minder prettige erva ringen. Toen hij bij het grote hek van de werf zich meldde, kreeg hij te horen; In de directiekamer Hij zag weinig Wel in de krant Toch feest voor Item Dr. Kortenhorst suggereert; Gratie mej. Van Moorst fet op de naam Formica GEBR. PRIIVS BOUWSTOFFEraMBEL tf.V. Wijnhaven 15 - Rotterdam - telefoon 118940 O •-J .1 (Van een onzer verslaggevers) COBH, Zuid-Ierland, 5 dec. TN Cobh, het vriendelijke plaatsje in Zuidoost-Ierïand, dat temidden van een groots heuvellandschap op enkele kilometers 1 van de zee verscholen ligt, was het vandaag alles Nederlands wat de klok sloeg. Daar immers werd op de nieuwste werf van het r Verolmeconcern het eerste zeewaardige vrachtschip, dat ooit in Ierland is gebouwd, het m.s. Irish Bawan, tewater gelaten. verhogen vele stralen water hoog in aan de heer Verolme, die voor een „Neem me niet kwalijk. Sinter klaas, maar u mag er niet door. ,,Dat moet een vergissing zijn," zei Sinterklaas verbaasd. ,,de gro te meneer Verolme heeft rr.e uit genodigd naar Ierland te komen. En nu wilt u toch niet vertel len dat ik geen toegang heb?" Maar de strenge portier was on verbiddelijk, .Sorry, Sir," zei hij, ,.ik beb mijn instructies en daar wijk ik niet van af. Opdracht is opdracht- En daar moet ik mij aan houden." Eén van de directeuren van de ■werf, een Nederlander, snelde toe om de plotseling gerezen moeilijk heden duidelijk te maken. Hij zei: „Sinterklaas, u bent van harte wel kom, maar \ve moeten een beetje aan het decor denken. Wij hebben al twee bisschoppen uitgenodigd om de stapelloop bij te wonen. En die hoge geestelijken zullen vast en ze ker heel boos zijn als zij u straks op het platform ontmoeten. Per slot van rekening zijn we te gast in een vreemd land en we hebben liever geen ruzie." Sinterklaas schudde zijn oude, wij ze hoofd en zei begrijpend: „Ohhhh, zit dat zo. Dan zal ik wel genoegen nemen met een plaatsje voor dit hek, het is wel zonde van de tijd." Maar de directeur, de heer W, H. G. Jacobs, zei: „Beste Sinterklaas, zo bedoel ik het nu ook weer niet. U bent natuur lijk van harte welkom. Maar houdt u zich een beetje gedrukt. Kom mee naar de directiekamer, ik zet een stoel voor het raam en van die plaats hebt u een prachtig uitzicht op de helling en kunt u zien hoe het schip statig te water glijdt." Sinterklaas voor het eerst sinds zijn lange leven in Ierland maak te het de directie niet moeilijker dan zij het al had. Gewillig stapte hij in een gesloten auto en liet hij zich naar het directiekantoor rijden. „Ik zal mijn collega's niet dwarszitten mom pelde hij, tegen zijn zwarte knech ten, die protesteerden tegen de vrien delijke geste van de Sint. In een warme kamer zag Sinter klaas de haastige voorbereidingen voor de stapelloop van de „Irish Ro wan", die voor rekening van de Irish Shipping Company Ltd in Dublin op de Verolmewerf wordt ge bouwd. Eén voor één zag hij de eer ste ministers uit hun deftige, zwar te auto's stappen. Hij zag de ere wacht van de Ierse marine het ge weer presenteren toen de bejaarde president De Valera (78 jaar), bege leid door hoge legerofficieren voor bijliep en hij hoorde de marine-kapel het Ierse volkslied spelen. Even later ontdekte hij de kleine mevrouw Bean de Valera, de doop- ster van het schip, het eerste dat van de ruim 100 jaar oude werf te water zou worden gelaten. En toen volgde de officiële begroeting. Scheepsbouwer Verolme. heette de Ierse president en diens vrouw har telijk welkom. Een kwartier na hun aankomst be klommen de hoge gasten het plat form. Er stonden zoveel mensen op de houten stellage, dat Sinterklaas de officiële plechtigheid niet kon zien. De zegening van het schip, volgens rooms-katholiek gebruik door de bis schop van Cloyne, dr. J. Aherne ont ging hem. Hij kon ook niet zien hoe mevrouw De Valera de champagnefles tegen de grijs, groen en rood geverfde sta len boeg van het schip kapot gooide Vele duizenden mensen, die voor deze historische ogenblikken kilome ters ver waren gekomen, slaakten een zucht van verlichting* toen het 15.000 ton metende vrachtschip te wa ter gleed. Hij hoorde een fluitcon cert, dat de sleepboten aanhieven, om de stoere zeevriend te begroeten én hij zag even later de blusboot voor de lucht spoot Sinterklaas mocht ook niet aan wezig zijn bij het feest, dat na af loop van de voorspoedige stapelloop in de gezellige kantine onder de scheepshelling werd georganiseerd. Scheepsbouwer Cor Verolme, die gisteren de grote man in Ierland was, noemde de tewaterlating een zeer belangrijke gebeurtenis m de geschiedenis van het groene eiland. Telkens onderbroken door geest driftig applaus van de honderden1 aanwezigen zei de heer Verolme:1 „Het is een grote eer geweest datl de president en zijn vrouw deze} plechtigheid hebben willen bijwo nen." Tot de minister-president zei de. scheepsbouwer: ,,U bent de man ge-, weest die ons de grote stoot heeft} gegeven m Ierland te gaan wer-i ken." Verder vertelde de heer Ver olme nog, dat over niet al te lange' tijd ook machines in Cobh zullen' worden gebouwd. Van de kiel tot het topje van de mast zulien dan inj Ierland schepen door Ieren worden} geconstrueerd. i groot aantal vooraanstaande Ieren een banket had aangericht. Uit volle borst zongen de scheeps bouwer en zijn Nederlandse medewer kers van „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht". De kinder vriend kreeg er een brok van in zijn keel. In zijn hotelkamer keek Sinter klaas nog even de Ierse avondkran ten door. Op alle voorpagina's ston den uitvoerige verhalen en foto's over de stapelloop, In een kort be richt las hij dat er met het vlieg tuig, waarmee Nederlandse journa listen naar Ierland waren gekomen, ook Sinterklaas was meegereisd en dat het gezelschap op de luchthaven was begroet niet de eerste natte sneeuw van dit jaar. Ze hebben me toch niet helemaal vergeten, dacht de Sint. voordat hij in een diepe slaap viel. De wijzers van de klok hadden het middernachtelijk uur toen al lang gepasseerd. Het was 6 december. Sinterklaas was jarig. kt All Mevrouw de Valera, echtgenote van de Ierse president, heeft dinsdag op de nieuwe werf van Verolme in Cork met een zilveren bijltje de laatste beletselen weggenomen, die de te waterlating van het eerste daar ge bouwde schip nog in de weg stonden. En even daarna gleed de Irish Roican" te water. Op de foto (twee de van links) mevrouw ie Valera (achter haar blootshoofds met bril) de president en (geheel rechts) h-et echipaar Verolme. Ais aandenken aan de stapelloop bood hij mevrouw De Valera een grote schaal aan, waarin de afbeel ding van de Irish Rowan is gegra veerd. Ais tweede geschenk kreeg de presidentsvrouwe de hals van de stuk gegooide fles champagne, die in een ruiker bloemen was gestopt. Sinterklaas mocht er niet bij zijn. Vrienden uit Holland vertelden hem welke vriendelijke speeches in de kan tine d-oor de heer Verolme, de Ierse reder en de eerste minister-president waren gehouden. Zij vertelden hem ook, dat er bij de duizend Ieren die op de yerolme-werf in Cobh werk zaam zijn, de laatste weken poot-aan; Uit de verschillende delen van ons land waar men in de laatste dagen met wateroverlast te kam pen heeft gehad, komen geen hebben gespeeld om het schip op tijd I onrustbarende berichten klaar te krijgen voor de stapelloop, dat de Irish Rowan volgend jaar april zal worden opgeleverd en dat op de tweede helling, geschikt voor schepen tot 60.000 ton, een bulkcar rier wordt gebouwd voor Canadese rekening. Sinterklaas schudde zijn wijze hoofd meer binnen. In het algemeen is de situatie ïn het uiterste noord oosten van ons land en even zuidelijker daarvan slechter dan in het middenoosten en in het midden. Op dit ogenblik lijkt de (Vervolg van pag. 1) wond. Over de slachtoffers onder de Ka- tanganen lopen de gegevens uiteen. In tussen heeft secr.-generaal Oe Thant de VN-strijdmacht in Katanga gemachtigd, op de grond en in de lucht tot tegenactie over te gaan. Zweedse straaljagers heb ben opdracht gekregen, de grondstrijd krachten van de VN te ondersteunen. Amerika heeft grote transportvliegtui gen aangeboden voor de VN-strijdmacht Door de lucht worden versterkingen naar Eüzabethstad overgebracht. Oe Thant heeft voorts de Indische brigade-generaal Raya benoemd tot bur gerlijk en militair bevelhebber van EUzabethstad. Raya neemt het burger- gezag over van Ivan Smith en Brian Urguhart. Ook heeft Oe Thant de Gha- nees Robert Gardiner, die een van zijn voornaamste raadgevers in Kongolese aangelegenheden is, opgedragen, per vliegtuig naar Leopoldstad te reizen, waar hij een tweetal weken moet ver blijven. Huim 350 man Ierse troepen zijn gis teren in zeven vliegtuigen uit Ierland naar Kongo vertrokken om andere troe pen af te lossen. Vandaag zouden nog 150 militairen volgen. Zij werden vergezeld door de Ierse opperbevelhebber van de VN-troepen in Kongo, generaal Sean McKeown. Deze verklaarde voor zijn vertrek uit Dublin, het eens te zijn met de kritiek van zijn landgenoot O'Brien. Hij deelde tevens mede. ontslag le hebben gevraagd uit zijn dienstverband fel} de Ver. Naties. Bit loopt aan het e:md van deze maand af. McKeown zeide te zullen aanblijven, tot zijn opvolger be noemd is. (Zie voor een uitvoerig verslag over j de gebeurtenissen in Katanga ook elders in dit nummer). Be Nationale levensverzekering-bank N.V. In Rotterdam heeft, naar de di rectie mededeelt, als eerste levensver zekeringmaatschappij in Nederland een verzekerd bedrag van 5 miljard be- reikta In ruim twee jaar tijd nam het verze kerde bedrag bij de „Nationale" met 1 miljard toe. ïn oktober 1959 werd nl. de S miljard bereikt. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst heeft vanmid dag aan het begin van de Kamerver gadering officieel meegedeeld dat eind deze week een uitvoerige rege ringsnota over het N.-Guinea-beleid aan de Kamer zal worden gezonden. Na ontvangst daarvan zal de Kamer zelf moeten beslissen wanneer ze over N.-Guinea wil debatteren. Dr. Kortenhorst suggereerde, dat het debat bij de behandeling van de begro ting van buitenlandse zaken op 2, 3 en 4 januari zou kunnen worden ge houden. De socialistische fractieleider wilde echter niet bij voorbaat uitsluiten, dat dit jaar nog over N.-Guinea kan worden gediscussieerd. Dr. Kortenhorst achtte het echter niet waarschijnlijk dat minister Luns dit jaar nog in de gelegenheid is voor de Kamer te verschijnen. De Kamer nam bij zitten en opstaan het wetsontwerp tot grenswijziging van Beusiehem-Culemborg aan. Vorige week was dit ontwerp bij hoofdelijke stem ming aangenomen, maar de stemming was toen ongeldig omdat het vereiste quorum m de Kamer ontbrak. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam acht zich niet bevoegd ken nis te nemen van het aan deze rechtbank gerichte verzoekschrift tot opheffing van het Hevel tof gevangenneming van de in oktober 1955 tot zes maanden gevan genisstraf veroordeelde mej. E. van Moorst, die het Joodse meisje Anneke Beekman aan het wettige over haar gestelde gezag heeft onttrokken. De raadkamer van de rechtbank is van mening dat mej. .E. van Moorst na hoger beroep door het gerechtshof te Amster dam is veroordeeld. Het bevel tot gevangenneming is ook door dit gerechts hof uitgevaardigd. Om die reden meent de raadkamer dat mej. Van Moorst zich met haar verzoek tot opheffing van dat bevel tot het gerechtshof moet wenden. Zoals bekend heeft mej. E. van Moorst ook een gratieverzoek aan de Koningin gericht. om geving van Gramsbergen. Daar is hef water vanmorgen over de en peuterde bedachtzaam aan de toestand het meest kritiek te zijn stukjes kauwgom. Toen zei hij: „Ik!in het gebied van het waterschap ben toch blij dat ik de vliegreis naar; ne Bovenveeht" in de Ierland heb gemaakt. Ik heb er geen veem m ae spijt van. Al willen <3e Ieren mij dan niet kennen, er zijn hier gelukkig nog 36 Nederlanders, die een gat in de lucht zullen springen als ze weten dat ik toch ben gekomen. En dat deden ze: de voorlieden en stafmensen, die op de Ierse werf van Verolme de supervisie hebben over de bouw van de vrachtboot. In de gro te zaal van het deftige stadhuis van Cork ging een storm van gejuich op, toen-Sinterklaas en zijn Zwarte Piet het podium beklommen, en zich aan: de 2500 gasten (Ierse personeelsleden' en hun dames) voorstelde. in het Duitse graafschap Bentheim even als m Zuidoost Drenthe m de laatste ja ren veel landerijen zijn opgenomen m de waterbeheersing. Al het overtollige wa ter moet nu worden afgevoerd via de Overijsselse Vecht, die echter (hetgeen door uitdieping en verbreding zou kun nen geschieden) nog niet is aangepast aan de nieuwe situatie. Gisteravond en vannacht heeft men ook maatregelen moeten nemen m het gebied van het waterschap Westerwolde (de grensstreek in het noordoosten van «R5L- j-i,i-,, ons land)Er moest, teneinde het vanuit B au de Ot enjsselse v echt Drenthe opkomende water tegen te hou- gestroomd en het loopt nu, zonder! den, een wijk worden afgedamd nabij het «lat ff 'Ter Apeikanaal en verder moesten de echter daadwerkelijk ge- dijken langs andere wijken worden v De officier van justitie bij de reehiJ ibank in Amsterdam heeft vanmorgen provinciaal bestuur, dat zijn raedewcr- een gevangenisstraf van vijftien laar kmg tot een spoedige totstandkoming met aftTek eeëist teren de 72-tn-,v» van deze gemalen heeft toegezega 74-jange ge- 6 s I pensioneerde kapperspatroon G. A. de G. uit Amsterdam, die op 24 maart in zijn woning aan de Bonairestraai eerst zijn 73-jarige vrouw wurgde en later zijn 41-jarige debiele zoon bij thuiskomst een groot aantal hamersla gen toebracht en hem eveneens om het leven bracht. De wateroverlast in dit waterschap JEe<J®0r het constant zakken wijt men voornamelijk aan het feit, ciatlX water m de Woldaa en de vaar voor deze stad bestaat, In de richting Coevorden. Tengevolge van het overstromen van de dyk rijn enkele landerijen onder water komen te staan. Boeren, geholpen door leden van verscheidene jongerenorganisaties uit Gramsber gen, waren vanmorgen herig, rond Tevoren had de Sint in het Imperio- j een tiental boerderijen dijkjes van hotel nog een kort bezoek gebracht zandzakken te leggen. De dertigjarige Italiaanse hor logemaker Sergio Squazzardi, die in de Santé-gevangenis te Parijs is opgesloten, heeft bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan de moord op de Italiaanse zaken man Bruno Colombo. Deze moord geschiedde enkele weken geleden. In verband met deze bekentenis is in Rome aangehouden de stu dent Enrico Frisco, die verdacht wordt van medeplichtigheid. (Advertentie) IlUUK! IlüfIE! IUIIIIHIÜ! J!I! IÜU! j uropese collectie verlovingsringen. In maten, modellen en hoeveelheid, onvergelijkbaar fascinerend overrompelend. mmnmniimtmi, L IJ N B A A N 50 Direct na de bekentenis heeft de kapitein van de Italiaanse politie, de Milanees Scelfo, zich in gezelschap van de broer van de vermoorde Co lombo naar Amsterdam begeven. Na aankomst zijn zij met leden van de Amsterdamse recherche en van het Parket naar het Amsterdamse bos ge gaan, waar een diepgaand onderzoek is ingesteld. De Italiaanse horlogemaker namelijk heeft toegegeven, de zakenman Co lombo met een pistoolschot te hebben gedood en zijn stoffelijk overschot in het Amsterdamse bos te hebben ver stopt. Het speuren naar het stoffelijk overschot heeft nog geen resultaat op geleverd, Hangende het onderzoek wil de hoofdstedelijke politie geen verde re mededelingen verstrekken. De bekentenis is afgelegd tegenover de MJanees Scelfo, die de horlogema ker verhoorde in overleg met het waarnemend hoofd van het Parket te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker. De Amsterdamse politie had gister middag nogmaals een nader onderzoek ingesteld in de Alfa Romeo van de sedert 12 november jl. vermiste Colom bo. Hierbij werd in de rechterportier stijl achter de bekleding een kogel aan getroffen van het kaliber 7,65 mm, dat is een pistooikaiiber. Dit onderzoek, dat op het hoofdbureau van politie werd verricht, geschiedde door technici van de politie op aanwijzing van de recherche. In de auto werd, toen men deze op 27 november in Den Haag op het Lange Voorhout terugvond, een put in het dak geconstateerd. De raadkamer van de rechtbank te Am sterdam heeft de door het waarnemend hoofd van het arrondissementsparket, mr. Hartsuiker, ingediende vordering tot in bewaringstelling van de 30-jarige Itali aanse horlogemaker Sergio Squazzardi toegewezen. Het openbaar ministerie zal nu bij de Franse regering een verzoek indienen tot uitlevering van de Italiaan. I Een Zweeds vrachtschip heeft op 45 mijl ten noordwesten van Brest een vrachtschip van ongeveer 3.000 ton waar genomen, dat stuurloos ronddreef. liet zag er naar nit, dat er brand aan boord was geweest en dat de bemanning het schip had verlaten. hoogd. Ten westen van Ter Apel -spoelde het water enige tijd over een dijk, maar nu is men daar de toestand meester. Van ochtend ging de aandacht van het water schap vooral uit naar de benedenpanden van dit waterschap. Men heeft namelijk vannacht maar weimg kunnen spuien op de Doilard. Kort na de middag zou men indien het weer wat gunstiger wordt cut spuien voortzetten. Gunstiger nieuws komt uit de stre ken rondom Lochem (het midden oosten van het land), rondom Barne- veld (het midden van het land), de omgeving van Meppel (althans voor een. deel van deze stad) en van Alk maar. In het gebied van het water schap van de Berkel zakt het water nog steeds. Wei staan in de grens streek (de buurtschap Bekkeii in de gemeente Eibergen) nog weilanden blank, maar de dijken van de Berkel zijn nergens doorgebroken. Slechts op enkele plaatsen is het water er over heen gekomen. In d'e Gelderse Vallei is het water sinds gistermiddag eerst in langzaam tempo, maar in de loop van de nacht steeds sneller gaan zakken. Vannacht is Ln dit gebied slechts 3 mm neerslag gemeten door het waterschap van de Bameveldse Beek. Vele landerijen 'beginnen al droog te vallen en het waterschapsbestuur ver wacht, dat indien het gunstige weer ter plaatse aanhoudt d'e gehele Gelders val lei morgen tegen de middag droog zal zijn. Ook in de omgeving van de stad Mep pel laat de toestand zich nu wat gunsti ger aanzien dan in -de vorige dagen soms het geval geweest is. Men kan op het ogenblik het Meppelerdiep weer lozen op het waterschap Vollerihove en daar door is de situatie voor het noodooste- lijk deel van de stad wat gunsiiger ge worden. Vanmorgen liep echter het peil in de Hoogeveense Vaart en in de Reest wat op. Als deze stijging zich voortzet en de laatste berichten wijzen daarop wordt de toestand voor het zuidelijk stadsdeel weer kritiek. Oude Vaart het directe gevaar voor hei noordoostelijk deel van Meppel lijkt te zijn geweken, kan thans wor den gesproken van een dreiging voor het zuideiyk deel van de stad. in de Hoogeveensevaart is namelijk ge durende de nacht het water gestegen, evenals in de Reest. Het gevolg hiervan is, dat, hoewel tegen de ochtend het water weer wat zakte, in het Meppelerdiep bij de Meppeler sluis het watter gelijk staat met de kade. In enkele laag gelegen woningen kreeg men door grondwater en via de riolering reeds water op de vloeren. Deze ontwikkeling wordt met zorg gevolgd, temeer daar moge lijk via de Hoogeveense Vaart nog extra water uit Coevorden kan komen. De officier mr. W. K. baron van De- dem, die van mening was dat de door de psychiaters volledig toerekenbaar ver waarde verdachte de dubbele moord na kalm beraad en rustig overleg heeft uit gevoerd, achtte m beide gevallen moord bewezen. Hij achtte een levenslange gevangenis straf gerechtvaardigd, doch de leeftijd van de man en hot fèit dat hij nog nooit met de strafrechter in aanraking is ge weest weerhielden hem van het uitspre ken van deze eis. Volgens militaire functionarisssen tn Algiers zijn dinsdag m Algerije zes Mohammedanen bij aanvallen gedood en vijftien mensen zes Europeanen, drie Joden en zes Mohammedanen .gewond. (Advertentie) want de merknaam Formica geeft garantie voor superieure kwaliteit in kunstharsplaat importeur Viba Den Haag Alleenvertegenwoordiging voor R'dam en omstr. - Ditsl, voor Handel en Industrie, Ook in Noordholland, in de wijde omge ving van Alkmaar zakt het water nu. Vooral m de polder Mijzen, tussen Alk maar en Hoorn maar in mindere mate ook in andere polders in dit gebied zijn landerijen blank komen te staan. Alle polders in dat gebied slaan normaal wa ter over op de Schermerboezem. Toen het „Hoogheemraadschap van de tutwaterende sluizen" het uitwateren op d'e boezem moest verbieden, omdat de ongunstige wind het spuien van deze boe zem op het IJsselmeer onmogelijk maak te, kreeg men in de polders onmiddellijk last van overtollig water. Sinds gister middag drie uur mogen echter de pol ders weer uitmalen op de boezem en nu zakt het water dan ook overal. De afwa tering in het gebied van het hoogheem raadschap is een natuurlijke, die zo als is gebleken bij veel regenval en ongunstige wind wel eens tekort schiet- Vandaar dat het hoogheemraadschap plannen heeft uitgewerkt voor het bou wen van twee gemalen. Dezer dagen is daarover contact opgenomen met het De ex-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank, T. H., is gisteren weer als vrij man de straat opgestapt. De behandeling voor het gerechtshof in Amster dam van zijn aandeel in de zaak- Soerates is voor hem in een happy-ending geëindigd. Na drie zittingen, die tezamen zeventien uur in beslag namen, eindigde de raadsman mr. A. G. Maris uit Den Haag zijn pleidooi van ruim twee en een half uur met een ver zoek tot onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt. Dit ver zoek werd na een raadkamer bijeenkomst van het Hof, die slechts tien minuten duurde, toe gewezen. H. had sinds zijn arrestatie op de dag na Kerstmis van verleden jaar reeds zo vaak een bezoek gebracht aan het Am sterdamse Paleis van Justitie, maar dan als arrestant. Nu kon hïi het gebouw als vrij man verlaten. Mr. Maris formuleer de zijn verzoek tot onmiddellijke invrij- heidsstelling na een uitvoerig juridisch betoog, dat leidde tot de conclusie, dat H. moest worden vrijgesproken of ont slagen moest worden van rechtsvervol ging. Naar zijn mening Is het geval van H. uniek In de Nederlandse rechtspraak, omdat een bankier, een geldsehepper, zich wegens verduistering van geld moet verantwoorden, dat hü niet ter beschik king had. Het enige wat H., volgens mr. aiaris, had gedaan, was, dat lui namens de A, B. een schuld tegenover derden is aangegaan om een vordering voor de bank te verkrijgen. Dat zou tn wezen de kern van de kredietverlening zijn. Mr. Marls noemde H. als kredietverlener een geldschepper. Dat hij een schold heeft aangegaan tegenover derden, betekent nog niet dat van verduistering kan wor den gesproken. Mr. Maris betoogde voorts, dat zijn client weliswaar eigengereid en eigen wijs is, maar hij bleef een goed finan cier, die de A. B. nooit heeft willen be nadelen. De limiet voor de kredietver lening was nooit schriftelijk bij de bank vastgelegd. Wat de te hoge taxatie-rap porten betreft, men kan achteraf zeer gemakkelijk stellen, dat deze te hoog waren, maar H. had rekening te houden met de omstandigheden van toen, die beslist in een gunstige richting wezen. De procureur-generaal bij het gerechts hof, mr. A. S. de Muincic Keizer, had 's middags tegen H. een gevangenisstraf geëist van anderhalf jaar met aftrek. Bij de eerste behandeling van de zaak was tegen H. twee en een half jaar geëist en hij was tot een jaar veroordeeld. De of ficier had tegen dit vonnis appèl aange tekend. Mr. De Muinck Keizer refereerde in zijn requisitoir in grote lijnen aan de conclusie van de officier van justitie. Hjj beschouwde de rol van H. echter ern stiger dan die van Socrates-directeur Den B. Als H. de kredietverlening eer der had gestopt, dan had veel narigheid voorkomen kunnen worden. „De ver dachte heeft zijn directie bedrogen en de naam van het kredietwezen in Nederland bezoedeld," aldus de procureur. De momenteel in Nederland verblij vende delegatie uit de Nieuw-Guinea- raad heeft minister Luns, die gistermid dag om twee uur van het station Hol lands Spoor in Den Haag per trein naar Brussel vertrok ter bijwoning van een conferentie der E.E.G.-ministers van buitenlandse zaken, bloemen aangebo- den. De delegatie wenste op deze wijze uiting le geven aan haar grote waarde ring voor het vele werk, dat door minis ter Luns en zijn medewerkers in New York in het belang van de bevolking van Nederlands-Nieuw-Guinea is ver richt.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2