Zijn wij over de top van de hoogconjunctuur Lijk Colombo gevonden m Stopzetten van emigratie heeft weinig invloed Driehuys leidde bekwaam ,,Hoffmanns vertellingen" RAFFINADERIJ VAN GULF IN EUROPOORTGEBIED Bouwactiviteit steeg met f 80 min t.o.v* 1960 Verbeteringen in nieuwe c.a.o.'s matigen ff Minister weet niets van vRotte-Woud"af Gehuwde vrouiv aarzelt rAanwijzingen zijnl nog zeer vaag Leen Smit op station in Willemstad mm Wateroverlast is vrijwel voorbij Mr. Haveman over arbeidsmarkt De tweede in Europa Rlioonsc jongen weer terecht Russische vrouiv de ruimte in? In eerste negen maanden van 1961 Vertraging in het treinverkeer Storm teistert Europa Moeilijkheden hij loonformule Demonstratie zelfverdediging Bejaarde man in woning beroofd Maria Zamorra bij botsing gewond Ben Bella c.s. nu in kasteel P.T.T.-dienst op Kerstdagen en Nieuwjaarsdag Leden Nw.-Guinea Raad bezoeken Van Nelle DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 Moeilijk te plaatsen Akkoord bereikt in Dom. Republiek Hoewel de Nederlandse rege ring, zoals blijkt uit mededelin gen van minister Veldkamp, de actieve steun aan de emigranten met ingang van volgend jaar denkt te verminderen, heeft de regeringscommissaris voor de emigratie, mr..ir. B. W. Have man, gisteren de idee, dat stop zetting der emigratie veel in vloed zou hebben op de over spanning der arbeidsmarkt, ver- Nieuwe enscenering van Nederlandse Opera liep van huis weg) Zwakke plekken (Van onze soc.-econ. redactie) Waarschijnlijk zullen in ver schillende ontwerp-c.a.o.'s, waar over reeds overeenstemming werd bereikt tussen werkgevers en werknemers, alsnog wijzigin gen moeten worden aangebracht. De overeenstemming werd name lijk in sommige gevallen bereikt nog voordat het loonakkoord tus sen regering en Stichting van den Arbeid bekend was. In de meeste gevallen zullen te hoge loonsver hogingen of te forse verbeterin gen in de secondaire sfeer over eengekomen zijn, welke thans als nog dientjn te worden gematigd. Zo werd reeds voor de vele be drijfstakken in de zogenaamde Bedrijfsverenigingen krijgen hoger loon Klemmetaal overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 4,50 per week op 1 januari a.s. en van 2,25 per 1 april van het volgend jaar. Moeilijkheden worpen. Hij bepleitte een actieve steun van het bedrijfsleven aar, de voortvarende emigrant. In een rede voor het departement Hrt Gooi van de Nederlandse maatschanni voor nijverheid en handel te Hilversum verklaarde mr. Haveman, dat er ge«n sprake van is, dat de emigratie op grote schaal door werkloosheid en dergelijk? zou zijn mislukt. Ook is het niet waar dat vele emigranten teleurgesteld 2iin teruggekeerd, aldus mr. Haveman dj» daarmede de idee van. de „spijtemigran ten" verwierp. $0 SL T7K 2iin tekenen van een zeer flauwe aanwijzing, dat wy voor wat be treft sommige bedrijfstakken misschien over de top van de hoogconjunctuur heen zijn. Die tekenen zijn voor wat betreft de Rotterdamse arbeidsmarkt nog te weinig concreet om ze nader te preciseren, aldus de heer A. P. M. van Riel, directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Rotterdam. Er zijn ontslaggevallen in de schroot- handel en ook de toestand in de textiel industrie kan wellicht een aanwijzing inhouden. In Rotterdam zijn er geen factoren, die aanleiding kunnen geven tot reële ge volgtrekkingen. Integendeel, de toestand op de arbeidsmarkt is in de afgelopen maanden in wezen onveranderd gebleven. Een geringe vermindering van de span ning in de bouwnijverheid hangt samen met de tijd van het jaar, het afnemen van de geregistreerde vraag naar jeug dige arbeidskrachten heeft slechts statis tische doch geen reële betekenis: die hangt samen, met het leerplan van de scholen, die in deze tijd geen abituriënten afleveren en met de opbouw van de bedrijfsopleidingen. De mogelijkheden voor de arbeid van de gehuwde vrouw hebben in geheel Nederland grote aandacht getrokken, maar het feitelijk aanbod is in Rotter dam betrekkelijk gering. Er is wel een begin, maar men kan nu nog niet zeg gen dat de actie voor ar'beid van ge huwde vrouwen is geslaagd. Zij is echter ook niet mislukt Daarbij komt, dat de aangekondigde belastingfacilitei ten nog niet zijn ingegaan. Een merkwaardigheid is, dat vooral dames van middelbaar en hoiger niveau j belangstelling hebben voor werk in gedeeltelijke dagtaak. Maar juist voor deze categorie is de werkgelegenheid gering. Het bedrijfsleven vraagt vooral arbeidskrachten met praktijkervaring voor de industrie. Bij het Rotterdamse gewestelijke arbeidsbureau hebben zich vijftig vrouwen gemeld. Daarv.an konden er veertig vlot worden geplaatst, maar de overige tien bleken door hrjn gebrek aan praktijkervaring zeer moeilijk onder te brengen. Vanmorgen om half twaalf is op het terrein ten zuidoosten van het Vogel eiland in het Amsterdamse bos het lijk gevonden van de Italiaanse ver tegenwoordiger Bruno Colombo. Toen de officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam air. E. H. van Renesse dit vanmiddag aan de pers meedeelde, was men nog druk doende het stoffelijk overschot uit te graven. Het lag op ongeveer een meter diepte op een afstand van ongeveer vijftien meter van een rijwielpad. De plaats waar het lijk zich bevond was gisteravond door de verdachte Italiaanse horlogemaker Sergio Squaz- zardi medegedeeld aan enkele leden van de Amsterdamse recherche, die hem in Parijs een verhoor afnamen. Het stoffelijk overschot zal naar het sectielokaal van de Amsterdamse politie aan de Overtoom worden overgebracht. Daar zal de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust uit Den Haag de sectie ver richten. Commissaris H. J. Moll, hoofd van de Amsterdamse recherche, deelde mede dat men nu ook het vuurwapen heeft., Het is een Llama, een pistool van Spaanse makelij, kaliber 7,65 mm (de Kogel die Colombo zou hebben gedood, is zoals bekend op vijf december door de Amsterdame politie in de auto van Colombo gevonden). Inmiddels heeft de Italiaanse student Enrico Prisco die gisteren in Rome ge arresteerd werd in verband met de moord op Colombo ontkend medeplich tig te zijn. De Italiaanse kapitein van politie Scetfo die onlangs te Amsterdam overleg heeft gepleegd met de Neder landse inspecteurs van politie Sanders en Hoegee, heeft Prisco aan een zes uur durend verhoor onderworpen. De regering en oppositie in de Domi nicaanse republiek hebben gisteravond een akkoord bereikt om een einde te maken aan de crisis in het land. Dit heeft de Chileense diplomaat Oyarzun, die als bemiddelaar in het conflict optreedt, mee gedeeld. De overeenstemming zou tot stand zijn gekomen doordat de groepering van na tionale burgerlijke eenheid, de voor naamste oppositiegroep, haar eis tot het onmiddellijke heengaan van president Balaguer heeft laten vallen en heeft in gestemd met een overgangsregime onder zijn leiding. Het schijnt dat de grote lijnen van het door Balaguer voorgestelde plan zijn aan vaard. Deze houden in dat er een staats raad wordt gevormd onder leiding van Balaguer. die vijf of zeven vertegen woordigers van de verschillende groe peringen, met inbegrip van het leger, om vat, De beide Kamers zouden worden ont bonden en de raad krijgt uitvoerende en wetgevende bevoegdheden. Op het ogenblik brengt een uan de directeuren van L. Sinit en Ct»'s In ternationale Sleepdienst de he .ar P. E. Kleyn van Willigen, een bezoek aan Willemstad (Curaïao). Dit- be zoek luidt het begin in van eem ge combineerd sleep- en bergingrssta- tion, dat dezer dagen is gaan wexken en waarvoor een der sterkste sReep- boten van het bedrijf naar Willem stad zal worden gedirigeerd. Met de ze sleepboot zal het Caribische ge bied woerden bestreken, waarbij de haven van Willemstad als basis zal j gaan dienen. De sleepboot zal in principe niet buiten een gebied ko- men, dat, gerekend van Willemstad uit, een actieradius zal hebben wan duizend tot 1.500 mijl. Het schip zal constant in dit deel van de wereld blijven, maar zal van tijd tot tijd van bemanning wisselen. Heit ligt in de bedoeling voor de bemanning ook Antilliaanse krachten aan te trek ken, die aanvankelijk op het dek en in de machinekamer te werk zullen wor den gesteld, doch zo heeft de maat schappij uitdrukkelijk gesteld de zelfde kansen zullen krijgen als het ove rige personeel. Uitblinkers zullen in staat worden gesteld een verdere oplei ding te volgen. De sleepboot Maas onder eommanco van kapitein Van der Poel uit Maas sluis is In de haven van Willemstad aangekomen. Deze sleepboot is reeds uitgevaren, omdat het ruim 14.600 brt. metende Zweedse tankschip Astrid On stad ten Noorden van Venezuela zijn schroef heeft verloren. De Maas zal echter worden vervan gen door, zoals gezegd, een der sterk ste sleepboten van de maatschappij. Welke dat zal worden is nog niet be kend. -rWW-'X' De gunsitige wind em het gunstige weer hebben er mede toe bijgedra gen dat de in vele delen van ons land voorgekomen wateroverlast weer zo goed als tot het verleden behoort. Wel staan nog tal van landerijen blank, maar van overlast is thans geen sprake meer. De algemene vervrachting is, dat op korte termijn de nu nog overstroom de gebieden weer geheel water-vrij, zul len zijn. Zowel in de Gelderse Vallei, als in een groot gedeelte van de Achterhoek (het stroomgebied van de Berkel tussen Winterswijk en Zutphen) en in het stroomgebied van de Re est (bij Mep pel) zakt het water eai wordt die situatie thans weer normaal of bijna nosmaal genoemd. Uit de omgevini? van Cöevorden wordt gemeld, dat ook daar de situatie beter is, dan in de laatste d&gjen het geval is geweest. Het water van <de Overijsselse Vecht kan weer geloosd worden op het Zwarte water. Een echo-apparaat, dat precies kan vaststellen of de speklaag van een varken mager of vet is, werd door een Engelse fabriek ontwikkeld. Het instrument reageert op teruggekaatste geluidsgolven. Zowel levende als dode varkens kunnen er mee onderzocht worden. De Gulf Oil Corporation heeft be sloten nog: een raffinaderij in Europa te houwen. Dit nieuwe bedrijf komt in Rotterdams Europoortgebied, aldus is te Londen bekend gemaakt door de ikeer C. D. Read, vice president, Refi- itiing, van de Gulf Eastern Company. De is 19-jarige W. B. uit Rhoon woensdagmiddag op de Nieuwe Vlis- singseweg te- Middelburg plotseling in elkaar gezakt. Hij was woensdagmorgen van huis weggelopen en door honger en kou verzwakt. Een sergeant-majoor van de landmacht, die juist met een militai re kolonne voorbijging, bracht B. over naar rijn huis en gaf hem daar te eten. Tevens waarschuwde de sergeant-ma joor de politie. Nadat dokter Visser de jongeman had onderzocht werd hij over gebracht naar het politiebureau. De ou ders van B. die door de politie werden verwittigd, hebben vandaag, donderdag him zoon afgehaald en weer naar Rhoon gebracht. Dc Russische luitenant-generaal van de genie Kamanin, die thans", tezamen mei ruimtevaarder nummer een Gagarin een bezoek aan India brengt heeft te Hyde rabad verklaard dat de Sowjetunie voor nemens is in de niet te ver verwijderde toekomst een door eenvrouw bemand ruimtevoertuig te lanceren. Hij zei ook dat zich in het volgende Russische ruimteschip meer dan één luchtreiziger zou bevinden. „De Sowjet unie heeft na de reis van majoor Titof geen ruimtevoertuigen meer gelanceerd, omdat onze geleerden nog steeds de ge gevens bestuderen, die de luchtreizen van de majoors Gagarin en Titof hebben op geleverd", aldus luitenant-generaal Ka, mania. Het wordt Gulfs tweede raffinaderij in Europa. De eerste is in aanbouw te Stigsnaes in Denemarken. De Europoort-raffinaderij zal per jaar 1.500.000 ton dat is per dag 30.000 barrels ruwe olie verwerken van de in aile delen der wereld gele gear velden van het concern. Een aan zienlijk deel van de produktie der Europoort raff made rij zal bestemd zijn voor Gulf's afzetgebieden in Neder land! en België; de rest zal naar andere landen gaan. Vevwacht wordt, dat begin 1962 een aanvang met de bouw van de nieuwe raffinaderij gemaakt zal worden. Van het terrein rn het Europoortgebied van 200 hsa wordt voorlopig 50 ha in ge bruik genomen. Het bedrijf zal perma nent sian 200 personen werk bieden, ierwjjf voor de bouw ruim I.OOQ man nodig izijn. De raffinaderij wordt vol gens dis modernste methoden gebouwd en zal de gebruikelijke reeks raffinage- produiriEen leveren. De nieuwste raffi- nagetedhnieken zullen worden toege past. De raffinaderij krijgt twee havens. In de esie wordt de ra we olie uit su pertankers gelost, in de andere rallen de raffiimgeprodnkten in grote sche pen geladen worden. Ook komen er faciliteiten voor het laden van L.P.G. en het beiaden van binnenvaartuigen- Het bericht dat de Gulf Oil Corpo ration besloten heeft een raffinaderij in het JEnropoortgebled te bonwen, heeft uiteraard bij de Rotterdamse autoriteiten grote voldoening gewekt. Weliswaar zal formeel de gemeente raad nog toestemming moeten geven voor de gronduïtgifte, maar dat die toe stemming et komen zal, wordt niet betwijfeld. Men ziet in bet besluit van de Gulf Oil een bewijs van de grote aantrekke lijkheid van Rotterdam voor de olie- industrie. Er zijn na de bouw van de Gulf Raf finaderij straks vier raffinaderijen in het Rotterdamse havengebied: een van de Shell met een jaarlijkse capaciteit van 15 miljoen ton, een van de Esso met een capaciteit van 4,5 miljoen ton. een even grote van de Caltex en dan de raffinaderij van Gulf Oil met een capaciteit van miljoen ton, teza men dos ruim 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. Daarmede is het Rotterdamse haven gebied veruit het belangrijkste olie centrum van Europa. In het Europoortgebied waar Gulf Oil de raffinaderij heeft geprojecteerd rijn m reeds aanwezig of in opbouw, zgn., Terminalsolie-opslagplaatsen. die door pijpleidingen met raffinaderijen verbonden zijn van Shell, Caltex Esso en Tidewater. De komst van Gutt Oil in dit gebied zal het vraagstuk van de monding naar zee van de Europoort nog urgenter maken, zo -werd ons van. bevoegde zijde gezegd. De jonge Haagse musicus |Leo Drie huys had> reeds enkele irep rises by de Nederlandse Opera gedirigeerd en daar bij een zo opvallende begaafdheid ge toond, dat de directie hem een première toevertrouwde. Instuderen, de. voorstel ling in elkaar zetten met hialp van regis seur Frans Vroons en ensceiseur prof. Charles Roelofsz, kortom alles kreeg Leo Driehuys nu zelf te doen. Woensdag avond dirigeerde hvj dan in de Utrechtse Schouwburg zijn eerste premidre. Deze is voor hem een groot en verdiend suc ces geworden. Zijn opdracht was lang niet gemakkelijk, nl. Offenbach's „Les Contes d' Hoffmann". Sinds 1953 was deze opera niet meer opgevoerd. Een nieuwe enscenering en regie kwamen tot stand, al werd wel de Nederlandse vertaling, in 1947 «floor Jan Engelman gemaakt, ook nu gebruikt. Nu moeten wij in onze beoordeling wel zorgvuldig onderscheid maken tussen het aandeel van Leo Driehuys en de kwaliteit van de opvoering. Want hierin speelden tal van omstandigheden buiten schuld van Driehuys "mee. en kostuums van lrrof. mislukking De decors Charles Roelofsz bleken een lelijk van kleur, druk en onhandig in de opstelling. De regie bood enerzijds aan de spelers weinig houvast en voerde aan de andere kant tal van overboelige zaken in. Als dan nog daarbij gevoegd wordt, dat Johan van der Zalm in de- hoofdrol van Hoffmann vocaal allerminst' fraai was en Theo Bayle in de partij van de duivelse tegenspelers ook teleur stelde de twee voornaamste figuren dus dan begrijpt men, dat deze voor stelling vele zwakke plekken had. Dat da voorstelling desondanks steuk de aandacht trok, pleit voor de capaci teiten van Leo Driehuys. Het orkest had een verfijnde klank, de detaillering was goed uitgewerkt, de ensembles verliepen vrijwel steeds uitstekend al zal bet con tact tussen toneel en bak zeker hechter moeten worden, en als op het toneel de 'Spanning dreigde weg te zakken, dan nam Driehuys steeds weer de draad op Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in de eerste negen maanden van 1961 aan woningen en andere gebouwen (zon der normaal onderhoud en werken van minder ian 2.000) voor een be drag van ƒ2.104 min. geproduceerd. Dit is ƒ80 min. of 4 pet. meer dan in dezelfde periode van 1960. in de woningbouw bedroeg de pro duktie ƒ1.09" min. (stijging ƒ69 min. of 7 pet). Voor enkele andere sectoren luiden, de produktiebedragen als volgt: Bedrijfsgebouwen voor de nijverheid ƒ325 min. (stijging 32 min. of 11 pet.); Bedrijfsgebouwen voor handel en ver keer 183 min. (stijging 6 min. of 3 pet.); Scholen 157 min. (daling f 10 min. of 6 pet.). Het onderhanden werk steeg van ƒ3.478 min. op 1 oktober I960 tot ƒ4.253 min. op 1 oktober 1961, een stij ging van 22 pet. Voor de woningbouw lag dit bedrag 521 min. of 29 pet. ho ger en op werken met een bouwsom van 10.000 en meer (woningen en an dere gebouwen) waren op 1 oktober 1961 119.100 arbeiders werkzaam tegen 111.300 op 1 oktober 1960 en 116.700 op 1 juli 1981. De stijging komt voorna melijk voor rekening van de woning bouw. In deze sector werden op 1 okto ber 1961 63.700 arbeiders geteld tegen 53.700 op 1 oktober I960 en 66.100 op 1 juli 1961. In de eerste negen maanden van 1961 werden 73.453 woningen in uitvoering genomen tegen 62.931 in de overeen komstige periode van ,960. Hiervan was 69 pet. opgedragen door particulieren (eerste negen maanden 1960: 57 pet.). Van de 78.453 begonnen woningen wor den 29.081 of 37 pet. gebouwd in de zg. vrije sector. Op 1 oktober 1961 waren 109.945 woningen in uitvoering tegen 90.978 woningen op 1 oktober 1960. Onder de 80.752 woningen waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning werd a,gegeven bevonden zich 33.457 wonin gen (48 pet.) in de zg. vrije sector. Aan weg- en waterbouwkundige kapi- taalswerken werd in de eerste negen maanden van 1961 562 min. geprodu ceerd. Dit is 14 pet. meer dan in de overeenkomstige periode van 1960. Door het breken van een treksian'g in een goederentrein te Geldennalsen trad in het treinverkeer UtrechtDen Bosch, alsmede de Betuwelijn van morgen enige vertraging op. Enige treinen tussen Gel- dermalsen en. Dordrecht werden op geheven. Door het niet tijdig oristeken van de wissel verwarming in Hoogeveen werd het treinverkeer van en naar het noorden ver traagd. De scheepvaart op de Noord- en Oostzee heeft woensdag veel te lijden gehad van stormen. De politie van Cuxhaven heeft jgemeld dat een Duitse loods en twee ni atrozen vermist wor den. De motorboot waarin zij zaten, was in de monding van de Elbe om geslagen. Dinsdagavond al is de veer boot tussen Denemarken en Duitsland niet meer uitgevaren. Het Westduitse schip „Thueringtov" is in het Kattegat aan de grond galopen, De bemanning is gered. Uit diverse streken tussen Zweden en Nederiand worden overstro mingen gemeld. Vooral de kustgebie den van Neder-Sa&sen en Sleeswijk-Hol- stein hebben van .het water te lijden. In Gothenburg is de storm hevig te keer gegaan. Dafcmn werden van de huizen gerukt en bomen ontworteld. Oost-Berïijn vertoonde hetzelfde beeld. •Schotland is ai ia de greep van een barre winter. Sneeuwploegen hadden maar weinig succes bij hun strijd om 15 hoofdwegen, die door de sneeuw ge blokkeerd waren, vri j te krijgen. (Van onze soc.-econ. redactie) Na heel lang wachten is dan eindelijk de beslissing van het College van Rijks bemiddelaars afgekomen voor een nieuwe salarisregeling voor het personeel van de bedrijfsverenigingen voor de sociale ver zekering en het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor. Gevraagd was de verbeteringen te doen ingaan roet terug werkende kracht tot 1 januari 1961. Het college heeft echter als datum van ingang bepaald 1 juli 1961. Per 1 januari a.s. zullen de salarissen echter opnieuw worden, bezien en de bonden van administratief personeel, waarbij genoemde werknemers zijn ge organiseerd, hopen dan nog verdergaande verbeteringen te kunnen aanbrengen. De salarisverbeteringen welke thans zijn doorgevoerd zijn een gevolg van de toepassing van werkclassifieatie. Naar wij van de zijde van de Chris telijke Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en Elektrotechnische Industrie vernemen, wordt het reeds noodzakelijk geacht zich nader te beraden over de vraag in hoeverre de voorsteilen voor de Klemmetaal gehandhaafd zullen kunnen worden. Het wordt reeds duidelijk ge noemd, dat althans enkele voorstellen herzien moeten worden. De „ruimte", welke hiervoor nodig is. is volgens de nieuwe loonformule van regering en Stichting van den Arbeid niet aanwezig, Waar het overleg over loonsverbeterin gen reeds was begonnen of al tot stand kwam, daar zal men zeker op moeilijk heden stuiten. Mr. G. C. van Dam, algemeen secreta ris van het Verbond van Prot. Chr. "Werkgevers, gelooft dat in deze gevallen hernieuwd beraad nodig zal zijn. Dit zal dan tot lagere uitkomsten leiden met alle psychologische gevolgen van dien. Een streven zal er ontstaan zich van de matiging in het loonbeleid af te maken door gebruik te maken van de beleids- marges; in de spelregels. Ook dit strookt echter niet, aldus mr, Van Dam, met de beoogd!» ombuiging van de loonontwikke ling. Het zal nodig zijn, dat de spelregels nauwgezet worden toegepast en gehand haafd. en voerde het verloop van muziek en verhaal verder. Misschien was het geheel wat aan de voorzichtige kant, maar Leo Driehuys wenste terecht geen enkel risico te nemen. En zo deed hij zich. kennen als een ijverig, nauwgezet werker, die na tuurlijk nog meer in temperament en in opvatting zal moeten rijpen. Maar hij weet wat theater is, en hij weet ook „schmiere" en eöectjagerij te vermijden. En nu de voorstelling zelf. Men weet wellicht dat Offenbachs tekstdichter Jules Barbier zijn gegevens haaide uit het toneelstuk „Les Contes d'Hoffmann", dat berustte op enkele van de fantas tische verhalen van de romantische schrijver E. Th. A. Hoffmann. De dich ter Hoffmann zelf vertelt in een bier kelder zijn belevenissen: steeds wordt hij bij het veroveren van de geliefde vrouw verslagen door zijn rivaal, die onder steeds ander mom dezelfde dui velse gedaante blijkt te bezitten. Maar zijn muze redt hem telkens van de ondergang. Typisch Duits-Romantisch is deze ver- menging van het fantastische, de droom, met de werkelijkheid en dit aspect brengt iets spookachtigs in de taferelen. Over de vertolking van Hoffmann door Johan van der Zaun schreven wij al: „scenisch aanvaardbaar, vocaal beslist niet". Bayle, die vroeger in de rollen van Lindorf, Coppelius, Daper Tutto en dr. Mirakel schitterde, kon niet het demoni sche in zijn acteren leggen en. ook in stem domineerde hij niet meer, hetgeen zich in de 2e acte als dr. Mirakel pijnlijk manifesteerde. De positieve kanten waren te vinden bij de datnes. "Wïima Driessen was een schattige Olympia. Zij zong de coloratuur partij voortreffelijk, glasheider en zuiver. Jeannette van Dijck speelde de rel van Antonia, het jonge, dweepzieke meisje. ZSj beeldde deze rol uitnemend uit en vocaal was zg bewonderenswaardig. Haar lyrische sopraan paste hierin precies en in haar zang vond zij de juiste accenten. Giulietta. de Venetiaanse courtisane, wend vertolkt door Antoinette Tiemessen, die jeen levendige vorai aan deze partij gaf.".' - Voor de rol van Muze, die Hoffmann uit <Sees, avonturen redt, had men Cora Cannc Meyer gekozen. Zij maakte haar travestie heel aannemelijk. Van. de vele bijfiguren noemen wij Chris Iteumer en Jos Burcksen. Het koor had niet veel te doen en het baliet evenmin. Dra. H. E. KokeeVan den Berge Hij meende, dat er nog vele voort varende emigranten zijn, die in he* buitenland willen bewijzen, wat zij jn hun mars hebben en daarom dringend de steun van het bedrijfsleven nodie hebben. Het bedrijfsleven, aldus ar Haveman, kan daarvan zelf de vruchten plukken. Hij bepleitte eveneens steun voor het intergouvernementele comité voor Europese migratie, waarvan hii binnenkort als directeur de leiding on zich zal nemen. Mr. Haveman verwachtte een verdere daling van bet aantal emigranten tot ongeveer 10.000 tn 1963. In totaal fijn sinds 1945 390.000 personen via de or ganen voor de emigratie naar overzeese bestemmingen vertrokken. Dertien pro cent van de emigranten komt terug door moeilijkheden hij de aanpassing, maar van hen emigreert na korter of langer tijd de helft opnieuw. Mr. Haveman was over het algemeen vol lof over de pres taties van de Nederlandse emigranten. Woensdagochtend 20 december zullen 40 taxichauffeurs op de Nieuwe Kern wee te Amsterdam (nabij Houtveem N.V.) een demonstratie geven van zelf verdediging. Enige weken geleden is een cursus opgericht, met thans ongeveer 400 deel- nemers; om taxichauffeurs en automo bilisten in staat te stellen zich bij even- tuele "overvallen te kunnen verdedigen. De leerlingen die de demonstratie ge. ven, hebben nu vijf van de tien lessen durende cursus achter de rug. Ook zullen dan enige meisjesleerlin gen van de sportschool (sportschool Beeht) waar de chauffeurs de lessen volgen, tonen hoe zij zich in' geval van nood het beste kunnen verweren. Twee tot dusver onbekende mannen zijn gisteravond omstreeks zeven uur een arbeiderswoning in Heijningen in de gemeente Fijnaart binnengedrongen. Zij hebben daar de 78-jarige alleenstaan de bewoner G. van G. met een hard voorwerp enige slagen op het hoofd toe gebracht. Daarna hebben zij zich mees ter gemaakt van een bedrag van 500 gulden, het spaargeld van de bejaarde man. Deze liep ernstige verwondingen op, maar behoefde niet naar een ziekenhuis te worden overgebracht. De politie heeft de omgeving geduren de enkele uren afgezocht en zou van daag het onderzoek voortzetten. Op de rijksweg Amersfoort-Apcl- doora is in de afgelopen nacht een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de radiozangeries Maria Zamorra ge wond werd. Het ongeluk: gebeurde omstreeks twee uur bij Tersdhuur (gemeente Barne- veld). Twee personenauto's kwamen frontaal met esöcaar in botsing doordat de bestuurder van een der wagens door zware sneeuwval werd verblind. In een van deze auto'sbevonden zich de zan geres Maria Zamorra en haar echtge noot. Doordat het verkeer op de weg als gevolg van de ravage werd gestagneerd, moest een vrachtauto wachten. Even la ter botste een andere personenauto op de stilstaande vrachtauto en kort daar op volgde nog een aanrijding, toen een vierde personenauto op de andere wa gens inreed. Drie auto's werden totaal vernield. De andere wagens liepen ernstige schade op. Zes inzittenden van de betrokken personenauto's, onder wie de zangeres en haar echtgenoot moesten worden overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort. De toestand van Maria Za morra is niet zo ernstig als het zich aanvankelijk liet aanziejn. De Algerijnse opstandelingenleider Ben Bella en zijn vier lotgenoten Mo hammed Boudiaf, Rabah Bï-at, Hocine Ait Ahmed en Mohammed Khider zijn vanmorgen per hefschoefvliegtuig van het ziekenhuis in Garches, overgebracht naar het kasteel d'Aunoy, nabij Meïun, ten zuidoosten van Parijs. Boudiaf en Rabah, die eerat in de ziekenzaal van de gevangenis in Fresnes waren opgenomen, werden maandag eveneens naar Garches overgebracht, waar Ben Bella, Hocine Ahmed en Mo hammed Khider reeds eerder werden verpleegd na hun hongerstaking van twmtig dagen. ft verband met de storm werden voorts de loodsdiensten Wielingen, Oost-' gat, Hoek van Holland en IJmuiden ge staakt voor alle schepen. Gistermiddag f?. eeJ} "'!i0 jri5a.k. van de rijks waterstart l, die dienst doet m het Sloe voor de aan leg van de nieuwe haven, op drift ge raakt. Later op de middag strandde die bak op de dijk bij Baarland. Er bevoia- üen zich geen personen aan boord. De P.T.T. heeft enige bijzondere maat regelen moeten nemen voor de Kerstda gen en Nieuwjaarsdag, die dit jaar aan de zondag aansluiten. In het algemeen zal de postdienst op de zaterdagen 23 ca 30 december worden uitgevoerd als op normale zaterdagen. Er zullen echter ook aangetekende stukken, "hriefpakjes en massa-drukwerken werden besteld. Van zondag 24 tm. dinsdag 26 decem ber, op zondag 3 december en op maandag I januari zal de dienst warden uitgevoerd als op normale zondagen. Wel zullen enkele extra buslichtingen plaatsvinden a-s op maandag. Zo nodig zullen op de kantoren extra-maatregelen worden getroffen om te bereiken dat al le tijdens de feestdagen geposte corres pondentie uiterlijk met het dagnet wordt verzonden. In verband met de te ver wachten extra drukte aan de loketten zal op deze dag op de postinrichtingen, waar de behandeling van sommige geld zaken tot 15.00 uur plaatsvindt, ook na dit tijdstip, tot het normale sluitingsuur, gelegenheid bestaan tot het verrichten van alle geldzaken. Op donderdag 28 dec. is de dienstuit voering als op andere donderdagen, be houdens dat voor het verrichten van geldzaken hetzelfde geldt als voor woensdag 27 dec. Ten aanzien van de briefpos tbestcïïing en -verzending geldt op dinsdag 2 janua ri betzelfde als voor woensdag 27 dec. De loket-openstelling is als normaal op dinsdag. Op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag wordt de dienst op de hoofd-, bij- en hulpkantoren en stations uitgevoerd als op zondag. Acht leden van de Niemv-Guinca Raad, die momenteel een bezoek brengen aan Nederland, werden woensdag op het be drijf van De Erven de Wed. J. van Nelle N.V. in Rotterdam. De delegatie bestond uit mevrouw D. Tokoro-Hanasbey, Pater Dr. L. J. van de Berg en de Heren J. H. F. Sollewijn Gelpe, A K. Gebze, A. S. Onim, F. T?oa- na. Mr. J. O. de Rijke en P. Torey. In de morgen uren werden verschillen de afdelingen van Van Nelle bezocht. De leden van de Raad kregen op deze wijze een goede indruk van de manier van wer ken in een modern bedrijf. Na de lunch gaf de heer J. P. Coelingh, Directeur van Van Nelle, een uiteenzet ting over de economische en sociale ach tergronden van het bedrijf. Het gezel schap toonde hiervoor grote belangstel ling. De voorzitter van de Nieuw-Guinea- Raad, de heer J. H. F, Sollewijn Gelpke, merkte tijdens een toespraak op. dat de delegatie de weg naar Van Nelle in de Spaansepolder gemakkelijk had kunnen vinden. Al van verre zagen zij de vlag van West-Papua, die pas vorige week of ficieel in gebruik werd genomen en ho ven het Van Neile gebouwencomplex wapperde. Hij merkte op, deze van goe de wil getuigende geste zeer fijngevoelig te vinden. Het was de eerste keer, dat de vlag van West-Papua (Nieuw-Guinea) op een met-officieel gebouw was gehesen. Minister Kinmn» oaz.? Pari«nentsredactie) Minister Kiompe, die tijdens zijn ziekte hatir collega Tweede Kamer mep. niet on Ha _r mr. Cals vervangt, deelt ^3^WnaUmmS^aat!eten1oostei?tra!n(Rotter^m p,annen tot stichting* van ëen vraag gesteld, of minister Cals bereid is, mee te werken aan de stichting van het 1

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2