Bijzondere maatregelen niet nodig zijn nog Soekarno Felle vuurzee bedreigt van Dort" „Hofje Onderwijsdebat leverde niet veel nieuws op (I Verhouding tot Rotterdam prettig, zegt mr. Van Hall ■Mm Mej. Klompé vervangt minister Cals V:rijspraak zaak- A'damsche Bank Na de rede van Soekarno Officiële reactie in Den Haag UW WERKEZEL... Leden N.-Guinea Raad spraken met Kamerleden Timmermanswerkplaats verwoest H. van Eysden besprak belastingvragen Zijdelings kwam mammoetwet ter sprake Geesing komt in de Energieiial Onderwijzer verduistert vakantiegeld Aandelenuitgifte Excelsior Kritisch Wit voetje Maidenspeech SCHMIDT Postzakken in het water gevallen m Ti ÖE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 19 DECEMBER 1961 Advertentie Maatregelen als die welke president Soekarno heeft aange kondigd met betrekking tot een opvoering van de paraatheid der i DE VOLAUTOMATISCHE DAF PICK-UP de regering van Indonesië haar verplichtingen als lid van de Ver. Naties zal naleven en bereid zal blijven om alle middelen te onderzoeken, die tot een vreed zame regeling kunnen leiden. Aldus het slot van het officiële commentaar, dat een woodvoer- der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag (Vervolg van pag. 1) y^-r-af r L crrn of t c DE begrotingsrace in de Tweede Kamer is gisteren voortgezet met de behandeling van de be groting 1962 voor onderwijs, kun sten en wetenschappen. Bij die gelegenheid had niet minister Cals die nog steeds ziek is achter de regeringstafel plaats genomen, maar zijn plaatsver vangster minister Klompé (maat schappelijk werk)Deze werd aan het begin van het debat door het onlangs nit New York terugge keerde KVP-kamerlid mej. dr. J. C. H, H, de Vink begroet met twee hartelijke kussen. Voorwaar een ongewone geste in ons parlement. Voor de kankerbestrijding IN HET ROSSE SCHIJNSEL van een geweldige vuurzee ontvluchtten tientallen bewoners van het zg. Hofje van Dort aan de 's-G raven* weg in Rotterdam-Kralingen maandagavond hun huisjes. Gekleed in pyjama, waarover zij haastig een winterjas hadden aangetrokken, sjouwden zij in paniek meubels en kleding naar buiten; ruim een. uur dreigde het gevaar, dat de metershoge vlammen, die de timmermans werkplaats achter het hofje in een reusachtige brandende fakkel hadden veranderd, naar de woninkjes zouden overslaan. De zwakke oostenwind dreef de vlammen gelukkig' een andere kant op. Het houten gebouw, waarin het aannemersbedrijf je van de Gebr. van Dort was gevestigd, brandde tot de grond toe af, maar de'buisjes op het hofje, die vroeger als koestal waren ingericht, bleven gespaard. Achttien gezinnen haalden opgelucht adem. 't-helpt en't is lékker J(c^\ |{|p§g|| De hele dag voor U in de weer, A! Uw kleine transport (tot 300 kg per keer) voor een beetje benzine en een mini mum aan andere kosten. Wat 'n gemak zo'n „werkezel" voor Uw zaak! Naar het oordeel van de Nederlandse Vlakke laadvloer 1.17x1.42 m. nuttig hcden heeft geggvcn op de rede laadvermogen laadbak 300 kg. Lever- baar met 600 cc - 22 pk of 750 cc - 1 van Soekarn<> 30 pk motor. Open laadbak of laadbak met huif (tegen meerprijs). Breng vaart in Uw bedrijf met de DAF Pick-Up! Vanaf f 3975: I 1 Intussen heeft Engeland zijn bondge- noten gewaarschuwd voor het gevaar van een Indonesische aanval in Goa-stijl «I fabriek inef.v«t*rarrmng. 140 dealers in Nederland, - J COUPON Stuur mij zonder enige verplichting uitvoe rïge Inlichtingen over de OAF-P.ck-Up- Nsam: Straat: Plaats: tn ooen envelop zenden aan: DAK Eindhoven. Frankeren ais drukwerk. Indonesische strijdkrachten kun-1 regering bestaat er voor de door de nen uiteraard pogingen om totIndonesische president aangekondigde een vreedzame nnlossinir van ,i«»™aatreSelen gee« enkele aanleiding, een vreedzameoplossing van de j Herinnerd wordt aaR de vèrstrekken- kwestie-Nieuw-Guinea te geraken j de voorstellen inzake Nieuw-Guinea slechts bemoeilijken. De Neder-1 en aan de discussies in de Algemene landse regering blijft hopen, dat Verg®de™g der Ver. Naties. Toen het zg. plan-Luns met de vereiste twee derde meerderheid kon halen is Neder land actief voortgegaan met het zoeken naar andere mogelijkheden om tot een constructieve regeling voor de toekomst van Nieuw-Guinea te ge raken. De regering is van mening, aldus ver klaarde de woordvoerder, dat m de pro cedure om tot een dergelijke oplossing te geraken zeer waarschijnlijk een onder handelingsfase zal moeten voorkomen. Onder meer wordt onderzocht ui hoe verre de door de V.N. in het leven ge roepen z.g. commissie van zeventien hiertoe zou kunnen worden ingeschakeld. Voorts zijn besprekingen gevoerd met de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. Een woordvoerder van de minister van defensie verklaarde, dat de houding van Soekarno momenteel nog geen aanleiding geeft tot het nemen van bijzondere maat regelen. De strijdkrachten in Nieuw- Gumea zijn voor 75 tot 100 procent prak tisch steeds paraat, omdat zij tot nu toe voortdurend met de mogelijkheid van Indonesische infiltraties tekening moes ten houden. Uiteraard heeft de regering onder ogen gezien welke maatregelen genomen moeten worden als het mder- daa dtot een gewapend conflict komt. Daarbij is ook de mogelijkheid onder ogen gezien om, als de situatie dat nodig maakt, militaire versterkingen naar, Nieuw-Guinea te zenden. Nederland beschikt in Neiuw-Gumea op Nieuw-Guinea, aldus bericht de Daily Mail. De Indische aanval op Goa kan er 11 volgens het blad sterk toe bijdragen, dat VAN DOORNE'S automobielfabriek N.V. EINDHOVEN TEL 04900-62062 Soekarno tot de aanval op Nieuw-Guinea overgaat. Een Britse officiële woordvoer der verklaarde: ..Wij hebben er nier rechtstreeks mee te maken, maar deze kwestie mag met met geweld worden geregeld." Amerikaanse functionarissen zijn teleur gesteld over de toenemend ernstige mo- I gelijkheid van een „Tweede Goa" in het* geschil over Westelijk Nieuw-Guinea, Zij j geven toe dat de kans op strijd tussen I beide landen naderbij is gekomen. 1 Maar enige opluchting is er In Washing- j ton duidelijk nu Soekarno afziet van. een PICK-UP opdracht tot een onmiddellijke aanval in zijn rede waarin hij zei dat algemene mobilisatie „spoedig" zou worden gege ven. Zijn rede is de eerste duidelijke wenk, dat Indonesië India mogelijk: zal volgen in het gebruik van militaire macht om zijn territoriale aanspraak ten opzichte j van een Europese macht te steunen. i op de hoogte gehouden van de ontwikke lingen. Van officiële zijde in Ilollandia werd eveneens nog commentaar geweigerd. Wel heeft het lid van de Nieuw- Guinea Baad, de heer Kaisiepo, ver klaard er een groot vertrouwen in te hebben, dat de Papoea's zich niet zullen laten opruien. Hij zei o.m.: „Ik geloof, dat Soekarno zijn laatste bevel niet heeft gegeven voor Indonesië, maar voor de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea, speciaal ook voor de pro-Indonesische, elementen, om daarmee een actie of zelfs een opstand uit te lokken. Ik vergelijk Soekarno's houding met die van iemand, die een steen werpt en dan gauw zijn handen verbergt.;' Voorts zei de heer Kaisiepo, dat Soe- heeft gelegd van het Indonesische volk, er zelf naast kan gaan staan wanneer dat volk militair iets tegen Nieuw-Guinea wil beginnen. Reeds maandagavond heeft de heer Kaisiepo voor de radio te Biak de bevolking aangemaand niet bang te zijn voor elke rood-witte vlag die zou worden gehesen, maar deze met vlagge- stok en al te vernietigen en de daders niet los te laten. Hij verwachtte, dat het gouvernement stapper, zal ondernemen om pro-Indonesische elementen te belet ten Soekarno's orders uit te voeren. Inmiddels heeft de heer Kaisiepo zijn vertrouwen opgezegd in de leiding van de Ned. Hervormde Kerk en mogelijk ook in de leiding van de Evangelisch- Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea. naar aanleiding van de recente oproep van het breed moderamen van de generale syno de der Hervormde Kerk tot de bevolking en de regering van Nederland om te ko men tot .spoedige onderhandelingen met Indonesië over Nieuw-Guinea. Buitenlandse waarnemers in Djakarta waren na de rede van Soekarno van oor deel, dat Indonesië niet zal overgaan tot verbaasd over de betrekkelijk gematigde het gebruiken van geweld. Zij waren De dertien leden van de N.-Guinea- raad, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengen, hebben gistermiddag een gesprek gevoerd met de vaste Twee de-Kamercommissie voor jN.-Guineaza- ken. Er werden over en weer vragen ge- steld en de Papoea-leden Jouwe en Wom- siwor gaven een schets van hun ervarin gen m New York, waar zij het V.N.-de- bat hebben bijgewoond. Men verwacht, dat de delegatie nog deze week haar oriënterende besprekin gen met staatsseeretars Bot (N.-Guinea- zaken) zal afsluiten. Er is geen verande ring gekomen in het standpunt van de delegatie, dat een gesprek met Indonesië alleen op basis van het zelfbeschikkings recht der Papoea's kan worden gehouden. Directie en commissarissen van de N.V. Metaalbuizenfabrieken maatschap, pij Excelsior, gevestigd te Schiedam, delen mee, dat de maandagmiddag ge houden buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders het voorite! tot uitgifte van gewone aandelen tot een maximaal bedrag van 750.000 tegen inwisseling van aandelen der naamloze vennootschap N.V. Doetinchemse Ijzer gieterij, gevestigd te Doetinchem, op de voet van vier aandelen der N.V. Doe tinchemse Ijzergieterij tegen drie aan delen van Excelsior heeft aangenomen. Tevens is de heer J, J. G. Boot te Hilversum benoemd tot commissaris van Excelsior, terwijl de heer H. J. Ten- kink is benoemd tot directeur der ven nootschap. JTEN baaierd van vuur heeft maan dagavond de huisjes op het Hofjs van Dort aan de 's-Gravenweg be dreigd. over ongeveer 4000 goed geoefende null- toon van de rede. Naar hun mening zal T O I t*A 11 TA tltAfAW HttT *1 1011M1 Kntn I - men in de komende maanden getuige kunnqn zijn van Indonesische subversie ve acties in Nieuw-Guinea tegen de Ne derlanders. teneinde het vormen van een onafhankelijke Papoea-staat te beletten, tairen, te weten het Nieuw-Gumea-batal- jon van de landmacht (ondergebracht in zeven garnizoenen), een detachement mariniers, een dozijn Hawker-Hunter- straaljagers, en een eenheid van marine, bestaande uit de jager Utrecht en dc fregatten Kortënaer en Evertsen, als mede een aantal kleinere vaartuigen, zestien Neptune-vliegtuigen voor pa- trouiUevluchten en een aantal jachtvlieg tuigen van de Marineluchtvaartdienst. Of minister Luns op korte termijn uit Brussel (waar hij de delegatie in de ministerraad van de E.E.G. leidt) naar Den Haag zal terugkeren was nog niet bekend. Hij wenste geen commentaar te geven. De minister werd door koeriers Voor de leden van de a.r.-kiesvereni- ging Nederland en Oranje 9, 13 en 14a Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanochtend de 48-jarige ex-onder directeur van de Amsterdamsehe Bank, (Van een onzer verslaggevers) heeft het Tweede Kamerlid, de heer H. j T. H. uit Bussum, voiledig vrijgespro- van Eysden maandagavond een lezing ken van de hem ten laste gelegde gehouden in Jeugdhuis ,,'t Slag" te Rot- twee gevallen van verduistering' in Hef stond eigenlijk al bij voorbaat vast, dat het OJECW.-debat dit jaar niet erg boeiend zou worden, omdat door de afwezigheid van minister Cals de algemene beleidslijnen niet of nau welijks in discussie konden komen. De meeste sprekers beperkten zich dan ook tot zakelijke kwesties, zodat mi nister Klotnpé het bij de voorberei ding van haar antwoord niet al te moeilijk zal hebben. Toch kwam nog wel even de omstreden mammoetwet ter sprake, zij het slechts zijdelings. Zo verklaarde de K.V.P.'er dr. Altering nog eens. dat zijn fractie op een aantal punten bezwaren heeft tegen het ontwerp (met name voor wat betreft de positie der maatschappelijke organen en de planningsprocedure). In de hoop, dat minister Cals daaraan tegemoet zal ko men. wil de K.V.P. aan de totstandkoming van cle wet „op constructieve wijze" mee werken. De heer Van Bennekom (a.r.) zei. dat de bezwaren die in onderwijs kringen tegen de mamoetwet naar voren zijn gebracht, door zijn fractie „in sterke mate" worden gedeeld. Maar ook hij zegde constructieve medewerking toe. Mevrouw Van Someren-Downer Hib.) meende, dat demammoetwet niet de oplossing heeft gebracht, die haar fractie zo graag zou hebben gezien. Intussen hoopt de V.V.D., dat hei ontwerp na amendering een voor haar meer aanvaard bare vorm zal krijgen Het betoog van mevrouw Van Som eren was gisteren vrijwel het enige dat een beetje politieke kleur had en wel in kri tische zin. De K.V.P.'er J. M. Peters be tichtte haar naderhand zelfs van „krib bige oppositie". De liberale spreekster betwijfelde of minister Cals gezien zijn beleidsprestaties wel aanspraak kan ma ken op het epitheton ..eerzuchtig", waar mee men hem pleegt te sieren. De be windsman heeft in de algelopen jaren immers geen wezenlijke voortgang ge boekt in. het oplossen van de kernproble men van ons onderwijs. Wat zijn benoemingsbeleid betreft: ge rust zijn de liberalen daar oog niet over, ondanks dc verzekering van de minister, dat alles in orde is. Tot dusverre bleek niet, dat in de werkelijke topfuncties bü O-, K. en W- positieve en actieve voor standers van het openbaar onderwijs zitten- In dit verhand wees mevrouw Van Som eren er nog op, dat de kosten stijging bü het bijzonder lager onderwijs 7 miljoen bedraagt en bij het openbaar 0. De strydlust van mevrouw Van So- meren werd niet getemperd door het Van. verschillende kanten drong men er bij de regering op aan nu ernst to gaan maken met de verlenging van de leerplicht. De socialistische mevrouw Heroma Meilink wees er in dit verband op, dat handhaving van de 3-jarige leerplicht vanuit sociaal en onderwijskundig oog- feit, dat zij tijdelijk hatf-invalideis. Pun* stoöds minder bevrediging wekt. w imrlAnn nrf ilionl r*-i nTntn mat TtPOP Haar rechterarm zat gisteren in het verband. In de wandelgangen wist men te vertellen, dat zij vorige week tijdens een judo-les een gekneusd schouderblad en enkele gescheurde spieren had op geiopen. De c.h. fractieleider dr. Tilanus die deze keer niet over de mammoet wet repte bracht o.m. de stijging vcth het begrotingsbedrag (met bijna f miljoen voor 1962) ter sprake. Het verheugde hem dat minister Cals bij t.%in ambtgenoot van financiën ken nelijk een wit voetje heeft gehaald", maar er zijn ook kostenstijgingen die de heer Tilanus niet begreep. Zo bij voorbeeld die van de afdeling buiten landse betrekkingen. „Er wordt daar ie veel geschreven" zo stelde hij vast, doelend op het te grote aantal aange trokken schrijvers. Soortgelijke be zwaren had hij ook tegen het voor de afdeling „watersnood" geraamde be drag. Dr. Tilanus bepleitte voorts verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor kleuterleidsters tot 60 jaar. Voor het kleuteronderwijs achtte hij de uitwer king van een dergelijke maatregel over enige jaren van groot belang, omdat dan niet meer al te oude leidsters voor de klas komen te staan. De verlenging dient daarom niet naar 1970 te worden verschoven. De regering geve de Kamer in de loop van het komend jaar berekeningen en prognoses zodat de consequenties van een en ander zijn te overzien. Ds. M. A. Mieras van de SGP-fractie hield bij dit debat zijn maidenspeech. Hij had waardering voor de arbeid van minister en staatssecretarissen, maar niet voor de grondslag van het O.K.W.-beleid, dat immers niet ge baseerd is op de Heilige Schrift. Vele begrotingsposten (zoals die voor to neel, televisie, dans e.d.) wees hij af, omdat ze in strijd zijn met het begin sel der staatkundig-gereformeerden. Advertentie MiDDELLANDSTRAAT 73» TEL 34912 De heer Mieras pleitte wel voor subsidiëring van bepaalde protestants- christelijke scholen, zoals de chr. b.b.s. te Axel. Dat deed ook de heer Van Bennekom (a.r.) die zich er overigens oVer verheugde dat minister Cals dit jaar een redelijk aantal protestantse scholen op de subsidielijst heeft geplaatst. Een tweede christelijk-historische spre ker, de heer De Ruiter, geloofde dat invoering van de vijfdaagse schoolweek bü het g.l.o. niet alleen aanbevelens waardig maar ook heel eenvoudig is. Waar ze reeds bestond deden zich in de praktijk zelden of nooit moeilijk heden voor. Het beste is de vrije woens dagmiddag maar af te schaffen. Ér werden voorts nog opmerkingen gemaakt over om. de scholenbouw, die vanmiddag na minister Klompé aan het woord komt zal ingaan. Uiteraard werd van praktisch alle zijden minister Cals een spoedig herstel toegewenst. terdam-Zuid over „Belastingvragen en de voorgestelde belastingverlaging." Na een inleiding over belasting heffen in het algemeen, het recht van de overheid om dit te doen. zette de heer Van Eysden uit een wat er nodig is om de staathuishouding, te doen draaien, Zo zijn de staatsuitgaven in tweeën te splitsen: de collectieve behoeften en de overdrachtsuitgaven. Onder 'collec tieve behoeften vallen dan defensie, waterstaat en het aanleggen van wegen bruggen enzo voorts, de bevordering van de sociale veiligheid van de bevolking en onderwijs. Overdrachtsuigaven zijn betalingen die bepaalde groepen ten goede komen, zoals subsidies voor sociaal-culturele doeleinden. Over de belasting verlaging o.a. die van de gehuwde vrouw zei de heer Van Eysden. dat wij nooit via een omweg, in dit geval met verminderde belas ting voor het inkomen van de buitens huis werkende vrouw, vrouwelijke arbeidskrachten mogen aantrekken. Deze nevenwerking is zeer onverant woordelijk, aldus de spreker. Hij prees verder het beleid van minis ter Zijlstra. in zijn streven om het gevaar van overbesteding in een tijd van hoog conjunctuur binnen de perken te hou den. Nu dan toch de belastingverlaging er door is met ingang vari juni 1962 zal er langs andere weg een tegendruk ge vonden moeten worden om het evenwicht bij de besteding te bewaren. dienstbetrekking (resp, j ZYi miljoen en f 150.040) en een geval van op lichting in vereniging met de Socrates- directeur Den B. 500.000). Bij het inladen van postzakken in de nachtboot van de Harwichlijn, het s.s. Amsterdam te Hoek van Holland zijn maandagavond om half twaalf een aantal postzakken in het water gevallen, door dat een touw brak. Twee sleepboten en de reddingboot pres. Jan Leis uit De Hoek hebben reeds enige zakken opgevist. Enkele zijn er echter nog zoek. De Rotterdammers kunnen de wereld kampioen judo, de Utrechtenaar Anton Geesink, volgende week donderdagavond aan het werk zien. De afdeling Rotter dam van de Ned. vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmtnafonds voor de kankerbestrijding is er in geslaagd voor 28 december een sportavond te or ganiseren waaraan veie vooraanstaande sportmensen hun medewerking hebben toegezegd. Als eerste nummer staat op het pro gramma, dat in de Energiehal wordt af gewerkt, de handbal wedstrijd tussen de twee sterke Rotterdamse ploegen Dyna mo en Schutters. Onder de leiding van promotor Muti wordt er een demonstra tie trampoline-springen gegeven. Onder meer kan met de jeugdkampioen van Ne derland Dick Gerritsen aan het werk zien. De fennisleraren Jerry Parleiviiet en Joop de Mos verzorgen het nummer ten nis. Naast een demonstratie van de kam- pioensploeg heren lange mat, vertonen de dames hun kunnen op evenwichtsbaik en brug met ongelijke leggers. Daarna geeft Reimer Hulsker uit Schiedam een demonstratie jiu jitsu als afsluiting van het eerste gedeelte. Wethouder R. Langerak heeft zich be reid verklaard namens de Rotterdamse burgerij een huldigingswoord tot de nieu we wereldkampioen te spreken. Het hoofdnummer van de avond is een uur judo door teams gevormd door Anten Geesink uit Utrecht en Hein Essink uit Eindhoven. Essink is op het ogenblik nog bezig zijn tiental samen te stellen. De titelhouder komt uit met Mackaay, (open kampioen van Duitsland) Mast wijk, Bos, Stroes, Grijpink en Tergouw Zoals bekend werd H. veertien dagen geleden na het driedaags proces voor het gerechtshof op verzoek van zijn, raadsman meteen op vrije voeten ge steld, hoewel de procureur-generaal een gevangenisstraf van vijftien maanden had geëist. Hij achtte zowel de verduistering m dienstbetrekking als de oplichting in vereniging bewezen. H. beeft elf maanden in voorarrest gezeten. Wat betreft de beide verduisteringen overwoog het hof in 2ijn arrest dat de verdachte, hoewel mogelijk laakbaar door het niet geven van bepaalde inlich tingen aan zijn directie, niet wederrech telijk heeft gehandeld en dat hij niet wist of moest begrijpen dat de N.V. So crates onvoldoende dekking bood. De kredietverlening ten behoeve van het Scala-project in Rotterdam (bijna 2% miljoen gulden) geschiedde volgens het hof in het belang van de Amsterdam sehe Bank, omdat bij het niet doorgaan van deze transactie de N.V. Socrates met een boete van 6 ton werd bedreigd. Ook ten aanzien van het tweede ten laste gelegde geval van verduistering in dienstbetrekking (de verstrekking van een krediet van 150.000 gulden ten be hoeve van Socrates als eerste aanbeta ling op de koopsom voor gronden in Amsterdam-Noord en Oostzaan) over woog het hof dat de verdachte niet wist dat onvoldoende dekking aanwezig was. De rechtbank veroordeelde H. destijds alleen voor deze zaak tot een gevange nisstraf van een jaar met aftrek, nadat de officier van justitie 2% jaar had geëist. Ook ten aanzien van de oplichting in vereniging met Den B. van de Rembours- en industriebank in Amsterdam (500.000 gulden als hypotheek op percelen m Venlo) werd H. vrijgesproken. Volgens het gerechtshof heeft de verdachte de goede informatie over Socrates niet aan de Rembours- en ina'ustriebank afge geven en evenmin wist of begreep hij op welke wijze de naderhand dubieus ge- gbleken taxatierapporten voor deze needs met een tweede hypotheek belaste per celen tot stand waren gekomen. De 31-jarige matroos N. van der Bent uit Katwijk aan Zee is, tengevolge van kolendampvergiftiging, overleden. Hij werd vanmorgen bewusteloos aangetrof fen in de kajuit van de Tanker B P- Holland II, die digplaats heeft gekozen in de Laakhaven in Den Haag. - Het vuur werd even na tien uur ont dekt door de „oude Willem de Klerk", die zijn hondje uitliet. Hij waarschuwde onmiddellijk zijn buurman J. L. Wande- maker, wiens vrouw eerst de Rotter damse brandweer en daarna de andere bewoners van het hofje alarmeerde De brandweer had inmiddels vele meldingen gekregen, o.a. van bewoners van de 's Gravenweg en van de con ducteur van een tramwagen van lijn 17, die bij het eindpunt stond. In de tijd van enkele minuten was de timmermanswerkplaats een baaierd van vuur. Aan alle kanten van net vijftien meter brede, vijftien meter lange en acht meter hoge gebouw sloegen vlam men naar buiten. Weldra stortte ook het dak in. In het gebouw waren een werkplaats, een verf- en houtwinkel, een kantoortje en een grote opslagruimte voor hout (op de eerste verdieping en op de vl.e- ring) ingericht. De brandweer, met groot materieel uitgerukt" kon niets redden van her oe- drijf. Anderhalf uur later markeerden rokende balken, die zich scherp alteke- nen tegen de donkerblauwe lucht, de plaats, waar het tachtig jaar oude gebouw had gestaan. De timmermanswerkplaats werd geëx ploiteerd door de heer H. J. van Don gen. die op de Heerjansweg in Rotter dam-zuid woont. Vier jaar geleden was hij firmant van het bedrijfje ge worden. Nauwelijks kon hij zijn tra nen bedwingen, toen hij zag, dat de vlammenzee het gebouw met de grond gelijk maakte.... j Honderden bewoners Yan Kralingen 2er a. H. W. wordt ervan verdacht van waren ondanks de bijtende vrieskou naar de brand komen kijken. Onder hen bevond zich ook burgemeester mr. G. E. van Walsum, die in de Hof- laan niet ver van de 's Graven- weg woont. Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL De 63-jarige Rotterdamse onderwjj- Advertentie) N. BINNENWEG 397 ZWARTJANSTRAAT 85 ROTTERDAM V MGR.NOLÊNS'LAAN 512 SCHIEDAM Hetsdmg en Lugten uit Hilversum. De entree is vastgesteld rp ƒ3 per per soon. Wanneer men echter op het kan toor van ons dagblad een kaart koopt, krijgt men een redactie van ƒ0.50 per plaats. De baten van deze groots opge- .uit Utrecht en Dadenia <Ned. kampioen I zette binnensportshow komen geheel ten 3de dan van Nederland), Warmerdam, goede aan de kankerbestrijding. c ©Pt 8 5-.,, tsmutut róo6 Het bluswater, dat over de straat stroomde, bevroor vrijwel onmiddel lijk. De nauwe toegangsweg naar de timmermanswerkplaats was spoedig een spiegelgladde ijsbaan. Het tramverkeer met lijn 17 was ge ruime tijd gestagneerd. De tramwa gen, die bij het eindpunt stond, kon niet meer been of weer, omdat slangen de rails versperden. Later keerden tram wagens van deze lijn via de lus in de Avenue Concordia en de Voorschoter laan. Over de oorzaak van de brand staat nog niets met zekerheid vast. Het be drag van de schade wordt geschat op vele tienduizenden guldens. De brandweer die in totaal tien stra len op de vlammen richtte, was uitge rukt met de N 1, eenheid 121, de A 8. L 2, G 6, eenheid 122 en de vliegende patrouille. De leiding berustte achter eenvolgens bij brandmeester J. P. Hak. hoofdbrandmeester K. Zwankhuizen en hoofdman J.Peterson. De nabiussing duurde tot diep in de nacht. een vakantiecommissie in Rotterdam een bedrag van vierduizend gulden te hebben verduisterd. De man was ad ministrateur van de commissie en nam als zodanig een centrale positie in. Bij hem kwamen alle spaargelden, be stemd om kinderen met vakantie te sturen, binnen. W. was een geziene figuur, zowel bij zijn collega's als bij de schoolkinderen. Hij stond bekend als bijzonder royaal. Zijn gulheid is hem echter noodlottig geworden. Dezer dagen kwam bij een controle het tekort aan het licht. Het gaat om spaar gelden, waarvoor de jeugd dit jaar reeds met vakantie is geweest. De politie heeft de onderwijzer gear resteerd. De netto intrinsieke waarde van de aandelen van de beleggingsmaatschappij Unitas N.V. in Rotterdam bedroeg per 15 december jl. 506, zo heeft de direc tie meegedeeld Dit komt overeen met pro-forma afgitteprijs van 527. Com missarissen hebben voorts besloten jhr. mr. D. P. M. Graswinckel tot hun voor zitter te benoemen. „Zowel Amsterdam als Rotterdam is, geloof ik, gelukkig dat na bet onweer naar aanleiding van tnhla laatste nieuwjaarstoespraak, de lucht gezuiverd is. De ergernissen, die wjj Amsterdammers ondervonden zijn weg, de verhouding met Rotterdam Is prettig, wat gezten de groetende Europese gedachte, een goede oplossing is", zo zei Amsterdams burge meester, mr, G. van Hall gisteren tijdens een federatieve bijeenkomst van de Amsterdamse pers in Krasnapolskl. Mr. Van Hall merkte op dat de verhouding met Rotterdam op zichzelf geen moeilijkheden hoeft te geven. „Ik had gedacht dat er na mijn nieuwjaarsrede een verkoeling in de verhouding zou kunnen optreden, maar het tegendeel Is het geval. Dc bijkomende onaangenaamheden zijn verdwenen. Het blijkt goed dat de lucht gezuiverd is.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2