Nieuwe Boazbank geopend in centrum van Maasland Herman v. d. Horst toont wonderen der natuur Leen Smit's vloot met Thames uitgebreid Reflex I behaalde niet verwachte overwinning MAANDEN Ec. Hogeschool zoekt naar nieuwe wegen wxwmtw PHILIPS T.V. IN HUIS Spoorweg mannen voor Rotterdam en Amsterdam Mogen velen bouiven op deze sterkte Vijftig jaar en 55 jaar getrouwd Spoorloos meisje was op zolder Overdracht op gladde Noordzee Anderhalf jaar wegens verkoop pornografie Inkeer nodig in deze tijd van welvaart Man moest betalen voor vreemde hond DUBBEL FEESTELIJKE FEESTDAGEN MET „Pan"-film geen „zwanenzang" KV. Internationale Transport Agenturen Wij ivillen pensioen en geen A.O.W. R.Ph.O. in Rotterdamse Schouwburg brengt: Brand in school "t OE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 Advertentie) WW 1e KERSTDAG 1 JANUARI 1962 NIEUWJAARS CONCERT IN DE WEENSE OPERA Iets gemeen (Van een onzer verslaggevers) T EEN SMIT Co's Internatio- ■*-J nale Sleepdienst te Rotter dam heeft haar vloot uitgebreid met de zeesleper Thames, een zusterschip van de Mississippi, die ruim een jaar geleden in ge bruik werd genomen. Tegenstellingen Qiuifgiratg'ais'ars, Bethlehem De realisatie In de eerste klasse der "Vlaardingse tafeltenniscompctitie behaalde Reflex I een onverwachte zege op Centrum L Dankzij het gewonnen dubbelspel werd het weliswaar een krappe 64 over winning. De Bruin rehabiliteerde, zich door evenals Hoogendijk6 tweemaal te scoren. De Graaf won eenmaal en samen met De Bruin het dubbelspel- De zeer belangrijke uitwedstrijd van Intiem 1 tegen Favoriet 2 is een debacle geworden voor de Inciemers.Meiliefst een 82 nederlaag werden zij naar huis gestuurd. De oorzaak ligt in het feit, dat zowel Van der Knaap als IJtsma zich niet „happy" vijelden en dat Stolk zich moest laten vervangen door het nieuwe Intiem- lid W. Dwarshuis, die zelfs nog-voor een tegenpunt zorgde. Ook Intiem' 2 zat het danig tegen. Dit team leed reeds de vijfde 6—4 nederlaag. Ditmaal tegen Stokvis 1. Noordhoek bracht het er nog het beste*df met twee overwinningen. Het eerste team van de Hollandiaan ontmoet weinig tegen stand. Vorige week werd het een 8—2 zege op Elan 5. De twee tegen punten werden op Top behaald. - Goede prestatie O© allernieuwste Philips T.V. in don- I kere of lichte uitvoering of in teak. I Keuze uit 4 typen. I Prachtige vlaegeitafel. Modern van vormgeving, mooie houtsoort Draai- I haar bovenblad, speciaal blad voor radio, inbouwmogeiijkheid voor platen speler of -wisselaar. U KUNT KIEZEN UIT 4 TYPEN PHILIPS T.V. 17 TX 291 A, 43 cm beeldbuis, Ine!. lofel en antenne #795,- of f 8,25 per week. Met UHF Kanalenkierer f 80.- eulra. 19 TX 330 A, 48 cm beeldbuis incl. tafel en antenne en UHF Kanalankiuer f 975,- ol f 10,35 per week. 23 TX 315, 59 em beeldbuis Ine!, tafe! en antenna f 1015,. of f 10,80 per week. Met UHF Kanaienkiezer #80,- extra. 23 TX 312, 59 cm beeldbuis, incl. antenne f 1070,. of f 11,50 per week,. Met UHF Kenalcnkiezer f 80,- extra. Do nieuwste 3-eJembnts antenne. Garandeert haarscherpe, ongestoorde ontvangst; wordt gratis geïnstalleerd. UWTELEV1SISVAM OUDSHOOHNTEGEN AU-ES EN ALLES VERZEKESO VOOR FM-PER JAAR VOOR AUES WAT UW HUIS TOT THUIS MAAKT! ROTTERDAM MEENT 22-34 - TEL. 116440 OVERSCH. DORPSSTRAAT 12 TEL. 41228 De Nederlandse Spoorwegen heb ben onder haar personeel een circu laire doen uitgaan, waarin aan ran- geerpersonecl, dat vrijwillig een overplaatsing naar Rotterdam of Am sterdam wil aanvaarden, een uitke ring van 300.wordt toegezegd. Zij, die een detachering van ten min ste dertig dagen tot uiterlijk mei 1962 willen accepteren, komen in aan merking voor een uitkering van 75.De aanmelding is openge steld tot 1 maart. Van de zijde van de directie van de Nederlandse Spoorwegen vernemen wij, dat er m de beide grote havensteden een chronisch tekort is aan rangeerper- soneel. Het vrachtaanbod is des winters over toet algemeen hoger maar ook veel wisselvalliger dan des zomers. Vooral als ijsgang de binnenscheepvaart be lemmert, bestaat in Rotterdam en Am sterdam de kans op congestie van goe deren, die niet per binnenschip landin waarts kunnen worden vervoerd. Om een dergelijke vrachtophoping te kunnen verwerken moet extra-materieel naar Rotterdam en. Amsterdam worden gedirigeerd, terwijl ook moet worden voorzien in personeel om dit extra-ma terieel te bedienen. Daarvan kunnen de genen, die voorgoed naar Rotterdam of Amsterdam willen, helpen voorzien, in het chronisch daar bestaande perso neelstekort. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag was het zover dat de nieuwe Boaz-bank te Maasland offi cieel kon worden geopend. De voor zitter, de heer D, J. Lock, verwelkom de o.a. burgemeester F. J. Groot Enzerink en de 83-jarige heer B. M. van den Bos, een der oprichters. In een kort overzicht wees de heer Lock op de voorgeschiedenis van de bank. Met enige toepasselijke woorden, waarbij hij de wens uitsprak dat het de direc teur, de heer A. Korpershoek, gegeven moge zijn onder God's zegen zijn werk te verricht, bood hij deze functionaris de sleutels van de kluizen aan en ver klaarde hiermee de bank voor geopend. De heer S. Moordam, een der oprich ters. memoreerde de oprichting en merkte op dat wijlen de heer Van der Wel aan dit alles de grootste stoot heeft gegeven. De heer Noordam merkte hier bij op dat de eerste jaren de bank gevestigd was in een oude koestal. Hij eindigde met de woorden: „De Heere heeft grote dingen aan ons gedaan, hiervoor mogen wij God dankbaar zijn. De heer Leenheer van de Zuidholiandse Bank sprak over prettige samenwerking. De heer B. J. N. Muizelaar, directeur van de Coöp. Boerenleenbank, gewaagde van de collegialiteit tussen de banken onder ling. en wees erop dat de banken in de Onze nationale filmdichter Herman van. der Horst is gereedgekomen met zijn film „Pan" een film die zich afspeelt op de plassen van Kortenhoef en andere rietlanden van ons land, het domein van onze watervogels. Er ko men ook zwanen in deze film voor en insiders, die van de plannen wisten, spraken soms ironisch over Van der Horsts „zwanenfilm" met een lichte knipoog naar de figuurlijke betekenis van zwanenzang. Thans is de film uit en het is geens zins een „zwanenfilm" in de zin van het laatste. Het is een vreugde te bemerken, hoe Van der Horst, de man van o.a. De heer J. C. van de Velde en me vrouw P. van de Velde-Bernard zijn vandaag vijftig jaar getrouwd. Him wo ning aan de Kerkhoflaan 46 in Rotter dam heeft ai dagenlang een feestelijk aanzien door de vele bloemen. Het gouden echtpaar heeft vier kin deren en tien kleinkinderen, die woens dag alien het bijzondere feest mee komen vieren. De bruid is geboren in Ridderkerk, de bruidegom is een geboren en geto gen Rotterdammer. Mevrouw Van de Velde is 71 en de heer Van de Velde 74 jaar. Maar deze leeftijd is hun niet aan te zien. Het echtpaar is nog goed gezond, opgewekt en vitaal. Het huishouden doet de bruid nog altijd zelf en ook de bruidegom zit niet graag stil. Zijn kleinkinderen zor- gen er wel voor, dat er voor hem altijd genoeg karweitjes zijn te doen. „Prijs de Zee" en „Faja Lobhï", in zijn kunst enorm vitaal blijkt te zijn. Naast zijn in Suriname opgenomen oerwoud- film „Faja Lobhi" bewijst Van der Horst in deze rietlandfilm. dat hij over de natuur nog lang niet is uitgepraat. Uiteraard herkent men de maker, maar de elementen, waaruit beide films zijn opgebouwd, zijn zo verschillend en ko men tot zulk verrassend andere resul taten, dat men in alle opzichten van een nieuw weiik mag spreken. Het is thans Van der Horsts bedoeling het geheim van de rijke wereld der wa tervogels te betrappen. Hij is daar meer malen verbluffend im geslaagd. Zulke opnamen bijv. als van de hermelijn, die het nest van een meerkoet overvalt en uitroeit; of van de liefdebedrijvende zwanen, of van het verscholen nest der geheimzinnige wouwaapjes zijn zo uniek, dat het ongetwijfeld een enorm geduld moet hebben gekost, dit zo voor de lens te krijgen Het verhaal is eenvoudig: het druk- bedrijvige vogelland wordt verstoord door een jongen in een roeiboot. Zolang hij als mens herkenbaar blijft, wordt hij ais een vreemde indringer beschouwd en blijven de geheimen van het natuurlijke leven der watervogels voor hem ver- oorgen. Wanneer hij echter .zich met waterplanten tooit, wordt hij opgeno men in deze overweldigend rijke wereld der natuur en als hij op zijn panfluit speelt, worden de vogels verlokt door deze liefelijke antuurtonen en komen zij tot het ongedwongen spel, tot de hoge levensvreugde van hun bestaan. In een overstromende rijkdom van beeld en geluid weet Van der Horst deze rijkgeschakeerde wereld der natuur open te leggen. Uiteraard is dit een film, die speciaal de vogelliefhebbers enthousiast zal maken, want ihaast de volledige serie van de in ons land levende watervogel- soorten Icomt hier op het doefk. Maar zelfs als men geen enkele vogel van naam kent, wordt men in hoge mate ge- b°Van der Horst activiteit is meesle pend, zodat men zich afvraagt of hij éen heel belangrijk aspect der naUnir niet over hef hoofd heeft gezien: dat van de stilte, die er bij tijden toch ookja. Het suizen van de zachte stilte is ook een openbaringsvorm der schepping. Van der Horst geeft veel, enorm veel, maar hiervoor schijnt hij doet te zip, zowel in het beeld, als in het geluid, dat ook in deze film door zijnhpgefrequen- tie weer 'n oorverdovendtypisch Van der Horst-geluid is. Het leven is met enkel activiteit, het mag bijwijlen gelukkig ook rust en stilte zijn. Dat Van der Horst dit over het hoofd ziet, kan men slechts betreuren. Zijn werk zou er veelzijdiger door worden. Voor het overige mag u zich de film „Pan" niet laten ontgaan. samenleving een zeer grote plaats nemen. Burgemeester F. J. Groot Enze rink merkte op dat de naam Boaz sterkte betekende. Hij hoopte dat velen op de sterkte van deze bank mogen bouwen. Ook noemde hij de nieuwe bank, welke op de plaats staat van een oud pakhuis, een sieraad voor de gemeente. Namens de veiling sprak de heer A. Moerman. Hij wees erop, dat de bank voor de agrariërs van grote betekenis is. De bank heeft iets met de veiling ge meen, werd de eerste zitting van de bank gehouden in een stal. de eerste veilingen begonnen op een biljart. Spreker wenste de bank een goede toekomst toe. De heer Jac. van der Woud sprak namens C.B.T.B., L.T.B. en Coöperatieve Aankoopvereni ging. De heer Van den Bos uitte zijn blijdschap over het feit dat men niet vergeten had hem een uitnodiging te zen den, De zware reis had hij er graag voor over. De heer C. C. Oosterlee sprak namens de raad van toezicht en de leden. Archi tect A. Warnaar richtte woorden van dank tot de bouwers en de hoofdaan nemer, de heer J. W. Schoneveld. Ten slotte sprak deze laatste zijn felicitaties uit. Hij bood het bestuur een klok aan met de woorden dat tijd geld is. (Van «en onzer verslaggevers) Een 9-jarig meisje uit de Piet Hein- straat in Vlaardingen leek woensdag middag te zijn verdwenen. Het kind was met haar moeder naar het ijs geweest en daarna mee naar huis gegaan. Bij de woning gekomen wilde het meisje weer naar het ijs, hetgeen de moeder verbood. Daarna was het kind nergens meer te zien. De politie werd ingeschakeld, doch zonder succes. Vannacht omstreeks twee uur berichtte de vader de politie dat hij het kind slapend op de vliering van de woning had aangetroffen. Het meisje was daar om 17 uur weggekropen, omdat zij van haar vader een standje verwachtte. (Van een onzer redacteur) In het begin van deze maand is zo wel door het gemeentebestuur' van Rotterdam als door het curatorium van de Nederlandsche Economische Hoogeschool een bespreking gevoerd met de commissie ad hoe uit de Twee de Kamer, die de nota van minister Cals over de spreiding van het hoger onderwijs aan een nadere beschou wing onderwerpt. Bij die gelegenheid is de commissie een resolutie aangeboden, waarin zowel het gemeentebestuur als de hogeschool er voor pleiten, dat aan de N.E.H. een juridische faculteit wordt verbonden, die samen met de bestaande economi sche faculteit en een op te richten fa culteit voor sociale wetenschappen de Nederlandse Economische Hoogeschool zullen doen uitgroeien tot een hoge school voor maatschappij-wetenschap pen. Daarnaast wordt gepleit voor het doen uitgroeien van de Stichting Kli nisch Hoger Onderwijs in Rotterdam tot een volledige medisce faculteit. Daarna hoopt men door het samen trekken van deze vier faculteiten te kunnen geraken tot een Rotterdamse umversiteit, die uiteraard op den duur voor verdere uitbreiding vatbaar dient te zijn. Deze resolutie was vergezeld van een toelichting, waarin de samenvoeging van de uit de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs voort te komen medische faculteit met de als eenheid optredende uit de drie faculteiten bestaande hoge school voor maatschappij-wetenschap pen nader wordt aangeduid. De plannen, zoals ze thans zijn ontwik keld, veronderstellen, dat de eerste fase, het vormen van een hogeschool voor maatschappij-wetenschappen, in 1963/1964 hun beslag zullen krijgen. Om trent de vorming van een medische faculteit kan men zich niet aan voor spelling wagen. De overdracht van het nieuwe schip geschiedde dinsdag tijdens de officiële proefvaart op de spiegelgladde Noord zee. Na korte speeches van ir. W. van Beelen, directeur van J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk en de heer Murk Leis, een der directeuren van Leen Smit werd de vlag van de scheepswerf neergehaald en ging de vlag van de rederij in top. De zeegaande vloot van Leen Smit en van de maatschappijen, waarmee de sleepdienst nauw samenwerkt, telt thans 26 schepen. Negen slepers hebben een vermogen van meer dan drieduizend pk. De Thames gaat het bergingsstation bij Bahrein in de Perzische Golf bezet ten. In verband hiermee is het schip uitgerust met een airconditioningsinstal- latie van grote capaciteit. Aan boord is voorts een installatie aangebracht, die de door zandstormen verontreinigde lucht zuivert, voordat deze in de ma chinekamer wordt geblazen. De zeesleper, die een vermogen heeft van 3250 pk, heeft accommodatie voor 24 bemanningsleden en twaalf runners of twaalf man bergingspersoneeL De voortstuwing geschiedt door twee ehkelwerken.de direct omkeerbare Smit- M.A.N. viertact dieselmotoren met op lading, die het schip een topsnelheid van veertien mijl geven. De uitrusting, die de Thames heeft voor brandblussing en berging is uitge breider dan die van de Mississippi. Op bordessen in de achtermast en de voor mast staan waterkanonnen fresp. twee en een), waarmee ook schuim kan wor den gespoten. In de schoorsteen bevindt zich een tank voor opslag van schuim. Voorts heeft de Thames een verdeel kast, waarop acht brandslangen kunnen worden aangesloten. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft een jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist in de zaak van 68-jarige boekhandelaar G. R., die terecht heeft gestaan, verdacht van verkoop van pornografie. Bij het verhoor kwam naar voren dat 42.1 foto's en 497 boeken in beslag zijn ge nomen Het O.M. sprak over een grote pornografische zaak. De president van de rechtbank hield verdachte voor dat hij zich moest schamen. „Er is geen bedrijf, dat de volksgezondheid dermate onder mijnt als het uwe", aldus de president. Na zijn laatste vonnis in 1955 heeft R. zijn bedrijf voortgezet „omdat,", naar hij zei. „de klanten zulke hoge bedragen boden". De boekhandelaar had het bedrijf inmiddels overgedaan aan zijn zoon. Voor de Staatkundig Gereformeerde Kiesvereniging „De Banier 15" sprak dinsdagavond in Lotnbardijen, sis, Hui- zinga. Ned. Herv. predikant te Ouderkerk a. d. IJssel. „Nog boven bidden en ver wachting" was de titel van zijn toe spraak, die een dringende oproep -tot inkeer inhield. Als achtergrond van zijn betoog had spreker gekozen de geschie denis van bet volk Israël dat hg Rafidim tegen Mores in opstand komt omdat het gebrek aan water heeft. Dit volk, dat steeds zich zo lijdelijk heeft getoond, wordt plotseling actief ais het in het natuurlijke leven iets moet missen. Dat is ook kenmerkend voor on ze dagen. Waar men zich druk maakt voor welvaart, maar nooit ernstig zoekt naar het vertroostend licht van Gods aangezicht Dan wordt al het wonderwerk dat God in de historie heeft willen doen, wegge daan en een ander juk aangedaan met het ongeloof Maar de dienst des Heren kan niet gemist worden. Voor het uiterlijk wel zijn niet, dus zeker niet voor het gees telijk. Bij Israël is er één man die voor dit hele volk tot de Here inkeert en dan geeft God Zijn zegen, ook daar waar er niet om gevraagd wordt. Wij hebben een andere bidder, Chris tus, die altijd voor ons biddend is bij de Vader. Israël kreeg water door de staf van Mozes en die staf is het Woord. Er is alleen verwachting waar nog naar dat Woord gevraagd wordt Daar zal het levende water uitstromen, aldus da. Hui- zinga. In de woning aan de Willem Buyte- wechtstraat 91 b in Rotterdam is het vandaag eveneens feest. De heer J. Bakker en mevrouw J. C. Bakker-Tui- jienburg zijn 55 jaar getrouwd. De bruid !s 80 jaar, de bruidegom 79 jaar. Zij zijn beiden niet meer zo goed ter been, maar samen kunnen ze het nog best redderen in hun huishoudentje. De heer Bakker is modelmaker ge weest m een ijzergieterij. Later werd hij kantinebeheerder in het gebouw van de Volksbond tegen drankmisbruik aan de Westzeedijk. Zijn vrouw heeft hem daarbij in al die vijfentwintig jaar. dat hij daar heeft gewerkt, steeds ge holpen. De laatste achttien jaar woont het echtpaar aan de Willem Buyte- Wechstraat. Zij hebben geen kinderen. Gistermorgen heeft een passagier van een uit Rotterdam komende trem een jachtnc-nd bij het dierentehuis in Schie dam afgeleverd. Het dier was m Rot terdam met de reiziger langs de con- trole gelopen en was daarna ook in de trein gesprongen. In de trem heeft de man zelfs voor de hond moeten betalen. Het dier behoort tot het ras der Duitse Staanders. De directie van de N.V, Stoomvaart Maatschappij Nederland in Amsterdam deelt mede, dat eind november is op gericht de N.V. Internationale transport Agenturen Nederland, Deze vennootschap, die eind 19(81 met haar werkzaamheden zal beginnen, be oogt de voortzetting onder een naam van de werkzaamheden tot dusverre verricht door het vrachtbureau der N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land in Amsterdam, de N.V. Rotter- damsche Scheepsagentuur in Rotter dam en de C.V. Hesta, Grans en Co in Amsterdam met haar overige kantoren in Nederland. Door deze samenvoeging van activi teiten is het thans mogelijk op elk ge bied van het vervoerswezen, "hetzij voor zee- en luchtvaart of voor passages, dan wel op het terrein van cargadoors expeditie- en assurantiewerkzaamhe- den een volledige en uitgebreide servi ce te verlenen. De directie van de nieuwe vennoot schap zal worden gevoerd door de he ren L. M. Fleers, P. J. Gaillard en W. H. van Hasselt. Alles wat we willen bereiken is een pensionering en geen bodempensioen of steun meer. Wij zijn mensen die ons leven lang hard gewerkt hebben en nu op ons vijfenzestigste moeten leven van een A.O.W. uitkering van 35. Deze toezeg ging van de Kamer op een verhoging in vijf étappen is geen oplossing vim het probleem. Wij willen geen aanvulling op een bodempensioen maar een pensioen regeling. De positie waarin de bejaarden in Nederland verkeren moet veranderen. Wij hebben recht op een menswaardig bestaan. Mystère de la Nativité" van Martin in première OP HET donderdag- en vrijdag- tivité" koos Martin uit de proloog en 91 In deze trant hield dinsdagmiddag de heer P. C. Trouwborst, voorzitter van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen, afdeling Rotterdam, een toespraak tot een aantal bejaarden in het gebouw „Sarto" aan het Afrikaanderplein te Rotterdam. De bejaarden waren het met de bondsvoorzitter volmaakt eens. Rumoe rig en stormachtig gaven zij commentaar op de voorsteilen van de heer Trouw borst. „Men had misschien iets kunnen bereiken als men op zestien december, toen de A O W. in de Kamer werd be sproken, zelf in Den Haag was geweest, zo meende de heer Trouwborst Hij ont vouwde het plan om over enige tijd als nog met vierhonderd bejaarden per bus naar Den Haag te gaan." .Alleen als we zelf onze zaak bepleiten kunnen we re sultaten verwachten", aldus de voorzitter. avondconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest In de Rotter damse Schouwburg, zal in première voor Nederland het mysteriespel „Le Mystère de Ia Nativité" van Frank Martin worden uitgevoerd. Martin, die in 1896 te Genève gebo ren werd geldt als een van. de belang rijkste componisten van onze tijd. Of schoon hij reeds een aantal belangrij ke werken op zijn naam had staan, ver wierf Martin eerst in 1945 met zijn „Petite symphonie concertante" een in ternationale erkenning. Sedertdien steeg zijn scheppende productiviteit in een buitengewoon sterke mate en na zijn vijftigste jaar schreef hij een reeks werken, die getuigen van een buiten gemeen krachtige scheppingsdrang, daarbij een groot evenwicht tonende tussen vorm en inhoud. En daartoe moet zeker ook het oratorium „Mystère de la Nativité" worden gerekend waarvan de wereldpremière plaats vond op 23 december 1959 te Genève. De vrouwelijke vocale solo-partijen werden toen vertolkt door Elly Ame- ling en Aafje Heynis, die ook thans aan deze uitvoeringen zullen medewer ken. Martin schreef vele religieuze wer ken en daarvan dan is „Le Mystère de la Nativité" dat zowel in scènische als in statische (concert) vorm kan worden uitgevoerd, de laatste voltooi de toondichting op dit gebied. De tekst van de Mystère de Ia Na- het eerste deel van de „Mystère de la Passion", dat omstreeks 1450 door Ar- noul Gréban werd geschreven. Uit de ze uit 35.000 regels bestaande Fran se tekst maakte Frank Martin een zeer nauwgezette keuze en hield daarbij nauwkeurig rekening met de drie „plans" waarop het mysteriespel zich beweegt, te weten de hemel, de aarde en de onderwereld; dit driedelige werk is dan verder onderverdeeld in twaalf scènes. Een veelheid van gedachten wordt in deze twaalf scènes tot uitdrukking ge bracht. Scherp getroffen hierbij zijn de tegenstellingen. Nadat een koor de mens heid eraan heeft herinnerd, dat de Zoon van God ons lijden zou komen delen en de engel Gabriel met het koor der en- elen lofzangen op de Schepper heb- en gezongen, worden we al spoedig geconfronteerd met de duivelen in de onderwereld, die feestvieren ter gele genheid van de aankomst van de eer ste mensen. Het geweeklaag van Adam en Eva, dat bij deze gelegenheid gehoord wordt, symboliseert het lijden der mensheid die Christus, haar verlosser, verwacht. "Van hier af wordt de essentie van het werk snel benaderd. Nadat in drie vol gende scènes de engel Gabriel naar Ma ria i3 gezonden om haar te verkondi gen, dat zij de moeder van Jezus za) worden: de korte dialoog van Maria en Josef heeft plaatsgevonden, de onge- RIB n rustheid in de onderwereld, (die ont staat omdat Lucifer voorvoelt, dat een Mens zal worden geboren, wiens volko men zondeloosheid zijn rijk met de on dergang bedreigt) en ten slotte God opdracht aan Gabriel heeft gegeven de geboorte van Christus aan de herders te gaan verkondigen, verplaatst de achtste scène ons naar Bethlehem, waar Jozef en Maria aankomen en waar de engelen nederdalen bij de ge boorte van Christus. In de volgende vier scènes horen de herders op het veld de engelen het Gloria zingen en spoeden zich naar Bethlehem, om het Kind te aanbidden. Achtereenvolgens dan horen wij de profeet Simeon, die vreest te moeten sterven zonder Christus te hebben ge zien en worden wij geconfronteerd met de aanbidding van het Kind door de Drie Koningen. Een boeiend hoogtepunt vormt de slotscène waarin Jozef en Maria het kind Jezus in de tempel te Jerusalem brengen en Simeon de profeet en An na de profetes zijn lijden en zijn ver heerlijking voorspellen. De mensheid bezingt dan ten slotte de komst van de Zaligmaker en het koor der Engelen stemt met haar in. Martin maakte voor de realisatie van dit gegeven gebruik van een zeer uitgebreid vocaal en orkestraal appa raat. Er werken aan de uitvoering ne gen vocale solisten (sopraan, alt, drie tenoren, twee baritons en twee bassen), een groot en klein gemengd koor. een klein mannenkoor en een uitgebreid symphonie-orkest mee. In dit werk legde de componist zich met vast aan een star klankidioom, ai zijn in de compositorische conceptie de reeds aangeduide drie „plans" duide- ujk te onderscheiden. Zij worden dan ook elk in een bewust gekozen stijl verklankt- De datum voor de première van de ,ie Mystère de la Nativité" koos Eduard Flipse, onder wiens leiding dit oratorium zal worden uitgevoerd, speciaal met het oog op de komende kerstweek. H. VAN BONN In de Meidoornstraat is gisteren een kleme uitslaande brand ontstaan in de school. Aan de blussing namen deel de eenheid 221 en de gereedschapswagen 7. Het vuur werd met twee hngedrukstra- len bestreden. De schade, vooral aan het dak van de school bedraagt ongeveer ƒ3.500. De oorzaak van deze brand i3 een foutive schoorsteenconstructie. Derde klasse: Reflex 3 deed haar plicht door van het zwakke Contact 3 te winnen, hoewel de 73 uitslag nog vrij krap was. Ook Caltex 1 had- een gemakkelijke tegenstander in U.S.V. 4, dat met 8—2 de kous op haar kop kreeg. In de ontmoeting H.F.V. 3—Intiem 3 ging de strijd gelijk op, zodat tenslotte de punten broederlijk wer den verdeeld. Assenberg en Hoos wopnen beiden tweemaal, waaraan invaller Van. der Hoek er één toevoegde. Ook De Hol landiaan 2 speelde gelijk. Dit eerste verliespunt werd opgelopen bij Diveko 1. Er was nog een dubbelspel voor nodig om tot dit resultaat te 'komen. Niettemin leidt De Hollandiaan 2 nog met 1 punt voorsprong op Diveko 1. Sunlight I verrastte met een prachtige 64 overwinning op het veel sterkere Eendracht 11. De Jong was wederom topscorer, terwijl Soudijn tweemaal succes had en Padmos geen enkele maal. Het dubbelspel werd echter een prooi van de zeepmensen. Vierde klasse: Caltex 2 behaalde vorige week een glorieuze 100 overwinning op concurrent Centrum 4, dat voordien slechts twee punten achterstand had op het leidende en ongeslagen Caltex 2. Een prachtige prestatie van de heren De Lange, Van der Bos en Holzhauer. In dezelfde afdeling deed Intiem 6 met suc ces een greep naar de derde plaats door een nette 64 overwinning op P.V_A. 3, Huybens. Huisman en Hoogland wonnen allen tweemaal. Cincinnati 1 won met dezelfde cijfers van het sterke De IJssel 1. Via het dubbelspel konden Santing c.s. de beide punten mee naar huis nemen. Ook Intiem 3 speelde 64 In hasr voor deel. waarmee dit team ongeslagen blijft Ook T.B.S.M. is echter nog zonder verlles- punten en deze week ontmoeten belde teams elkaar. De zege van vorige week was in hoofdzaak te danken aan de fraaie hattrick van Korpershoek, waardoor J.K.S. 2 de genadeslag kreeg. De Hollandiaan 3 overspeelde met 82 het derde team van Robaver. Windmolens 3 speelde 55 tegen het nog puntloze Germinal 10. In de belangrijke ontmoeting tegen Sorry werd Windmolens 1 definitief naar de tweede plaats verwezen. Het werd een 82 nederlaag. Van der Zwan zorgde voor de twee tegenpunten. Rieken deed van zich spreken in de wedstrijd Intiem 4 Hobart 2. Hij scoorde de hattrick, waar door zijn team met 64 won. De Hollan diaan 4 verloor met 73 van Raket 3. Een verrassing was de 64 zege van Windmolens 2 op Caltex 3. Brobbel won driemaal. Sunlight 2 behaalde een be nauwde 64 overwinning op het zwakke D.N M. 1. Vijfde klasse; Overwinningen van Cin cinnati 2 op Shell 7, uitslag 8—2: van Sunlight 3 op Deroda 3. eveneens 82. Een gelijkspel van Caltex 5 tegen C.B. 3 en nederlagen van Caltex 4 tegen Stein- weg 2. uitslag 4—6; en Windmolens 4 tegen Serv'/^ 7. uitslag 4—6. Junioren: De Hollandiaao-junioren won nen met 64 van Sparta. danL zij de hat trick van Teo Jansen. Reflex 1 moest mei 73 de eer laten aan het sterke Gea* minal 1.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1