Gunstige resultaten schoolenquête Chr. sportfederatie moet propaganda maken meer PERSKADE IN KETHEL r Weinig ongelukken en veel extra werk Wilton's schepen liggen aan Vlaardingerdijk en ,wonen' dicht bijeen Grote belangstelling voor damkampioenschap Lunchconcert in schouwburg 10we*- PRACHTIGE KERSTPLATEN RADIO FRANKEN Rotterdamse kroniek DOE AAN MIJ EEN TEKEN TEN GOEDE HBSSen OD1' i geld nódig Burgerlijke stand LUCARDIE Schiedam in greep der gladheid Politie zocht naar zeeman.... Voorivedstrijd begint 2 januari Boeiend aspect van industrie (je Ltilde DCevsiqesfhenken Jp5 li SPINWIEL AK1JHOED s© DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 20 DECEMBER 1961-1 IS©- T jl©' II" Vandaan en morgen en dagelijks Gramofoonplaten en bladmuziek vnatuurlijk volop bij Joh.de HEER zn. 'ROTTERDAM Advertentie Sr 0°K Advertentie interieurs in nieuwe stüi Kerst-expositie van bankstellen en eetkamers. Een zeer waardevol boek' ZEER RUIM GESORTEERD DUIKT U EENS IN ONZE KELDERSHOW VOOR MUZIKALE KLANKEN Maison Westliuis: Ned. Ver. Voor Huis vrouwen. Kerstmiddag. 14.15 Opslandingskerk: Wijkge'meentc 2. Herv, Gemeente, Kerstwijdingsavond, Mevrouw Lea de Boer speelt harp en zmgt oude Kerstliederen. 20. Irene: Schiedamse Klavar Accordeon Ver., Kerstconcert, 20. Chr. Sociale Belangen: Ora et Labora Bijeenkomst, 20. Sacrum: Willem de Zwijger ULO, Ouderavond, 20. Sursum Corda: Wijkgemeente 4, Ned. Herv. Gemeente Kerstviering. 20. Sursum Corda: Gezinsverzorgsters Herv, Maatschappelijk Werk. Kerstvie ring. 20. Wijkcentrum Nieuwland: NCVB-Nieuw- land. Kerstavond, 20. Passagetheater: O.B.K., Concert. 20. Musis Sacrum: Willem de Zwijger ULO, Ouderavond, 20. Sursum Corda: Stichting 40-45. Kerst viering, 20. Sursum Corda: Jeugdclubs wijkge- meente 4, Ned. Herv. Kerk, Kerstfeest. 20. Wijkcentrum Nieuwland: Wijkgemeen- te 7, Ned. Herv. Gem., Kerstwijding, 20. Irene: Wijkgemeente 3. Ned. Herv. Ge meente, Kerstwijding, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie tel. 64154 b.g.g. tel. 115588 toestel 51 (b.g.g, 80037) alleen voor redactie-aangelegenheden.' Agentschap: H. J. Troost. Aleidastraat 23, tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. telef. 115588), Apotheek: Jansen, Swammerdamsingel en Nieuwland, Dr. Wibautplein. Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123. Politiealarm 64866*, G.G. en G.D. waarschuwing 69290, Sted. Museum: Exposities schilderijen romant. periode, foto's Eddy Posthuma de Boer en eigen bezit. GINDER voorzitterschap van de heer H, Roozenbeek hebben de afge- 1. syïnjnr)-}-! 1looï vaardigden van de prot. chr, sport- c U 'JL l l VUtiL verenigingen in Schiedam dinsdag [avond de problemen van de prot ehr. sportwereld besproken tijdens i de jaarvergadering van de prot. chr. sportfederatie in het Gereformeerde Jeugdhuis. De jaarverslagen wer den goedgekeurd. Penningmeester A. Winter memoreerde dat er 29,30 in kas is. De verenigingen zullen bezien hoe er meer financiële bijdragen (Van een onzer verslaggevers) AdveHentie) Noordmolenstraat 71 tel. 40.4.43 's avonds geopend voor de federatie kunnen worden verkregen, zodat de federatie ook ak- tief en propagandistisch kan werken. Besproken is de enquête die onlangs onder de leerlingen van de Chr. Huishoudschool, Chr. Technische School, Rehoboth-Ulo en de twee Prinses Irene Ulo's is gehouden. Tientallen jongelui hebben tijdens deze enquête te kennen gegeven sport te willen beoefenen. De namen van de liefhebbers zijn doorgegeven, aan de sportverenigingen, behalve de jonge ren. Dit kon niet omdat er vier pro testants-christelijke gymnastiekvereni gingen zijn in Schiedam. Deze jonge lui ontvangen formulieren met ver melding van de plaatsen en de oefen tijden van de vier verenigingen T ANGS c U the! is de Vlaardingerweg in Ke rnen thans begonnen met het aanleggen van een perskade. Het land bier, ten zuiden van de Vlaar dingerweg dus, zal opgespoten wor den met zand. Op deze manier zal de gTond bouwrijp gemaakt worden en kan het uitbreidingsplan verwe zenlijkt worden. Met de bouw van de perskade is een begin gemaakt ten oosten van de taan van Bolnes, terwijl juist de eerste boerderij langs de Vlaardinger weg nog niet bereikt is. SCHIEDAM: Geboren Cornells J. z. v. C. J. van Hooijdonk en J. van Oort; Eddy z. v. I. M. J. Jansen en B. Jansen: Jolanda d. v. W. van Eijk en C. Rodenburg: Comelis B. z. v. D Scheepmaker en A. van Meeleren: Neeltje J. d.v. J. van der Vllst en M. J. Kool; Jacobus z. v. J. Suttorp en T. J. W. de Vries. Overleden: A. Smaling, 57 Jr.: S. E. Sloot weg, 67 jr.; H. Rijken, 75 jr.; C. J. de Jong. 72 jr. 6 Opgave van in Schiedam gevonden voorwerpen: Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9-12.30 uur en 2-6 uur: glacé herenhandschoen (R); motorwant (L); geruite shawl; Post Ketbel: wit babyschoentje. Te bevragen bij de vinders: Contactsleu teltje, Van Riet, Hoogstraat 233, stof bril, A. Bonefaas, Klaas Katerstraat 114; een paar schaatsen, H. Melief, Rotterdamsedijk 415a; 2 slagersmes sen, Kleinherenbrink, Bosboomlaan 34; honderiem, V. Dalen, Lorentz- plein 24; zaklantaarn, J. Buitenhuis, Lorentzlaan 19b; tasje met portemon nee, J. Schouten, Berkenlaan 16, Ket- hel; wollen shawl, V. d. Heuvel. Lan ge Kerkstraat 6; shawl, J. Smits, Beierlandsestraat 49a; vitrage en "Willemskade 49a: mohair shawl, C. v. Riet, Burg, Cijsenlaan 72; 2 rok- Rotterdam; jongensjack, L. v. d. Hon- del, Prof. Keesoomstraat 8a; mohair shawl, Kiekens, Dr. Curtiusstraat 55; bedrag aan geld. Van Kroost, Volta"- straat 30; boekje met Kespunten, Kortland, Rotterdamsedijk 397a; be drag aan geld, Houtman, p-a Hav- bank, tel. 69304, toestel 52; kinder- wantje, V. d. Kooy, St. Jacobs Gast huis, B, K. Laan; berenwant, Puöe- len. Polderweg 196. Kethel; een paar kinderwantjes, J. Buitenhuis, Lorentz laan. 19b; een paar kinderwantjes, A. Sla, Schaperiaaa 59. i Met ingang van 1 januari 1962 is wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd aan mr. N. J. Post eervol ontslag verleend als se- dretaris der gemeente Schiedam zo als bekend. In verband hiermede zal vrijdag 29 december tussen 17 en 18.15 uur in de Aula van het Stedelijk Museum hoogstraat 112, een recep tie .worden gehouden, waar iedere be langstellende welkom is. D.O.K., Animo, Juliana en O.D.O. Dan kunnen ze kiezen. Ook bleek er veel belangstelling voor zwemmen te zijn. In een school waren er liefst 91 liefhebbers voor zwemmen. De handicap is dat er geen protestants- christelijke zwemvereniging is in Schie dam. Gevraagd werd aan de afgevaar digden of zij via de besturen medewer kers beschikbaar kunnen stellen die van het gekregen cijfermateriaal een gedegen rapport met conclusies kun nen maken. Dit. rapport zal de instanties te zij ner tijd worden aangeboden. Bekeken moet worden hoe de kwes tie van de leerlingen van de uitge breid lagere scholen, die in neutra le verenigingen sport beoefenen, moet worden aangepakt, In maart zullen tijdens een vergadering van de fede ratie deze problemen wederom wor den besproken. Gesproken is over het beschikbaar stellen van bijdragen voor het christelijk nationaal sport fonds ten bate van noodlijdende ver enigingen. Gewezen werd op de problemen in eigen kring. H.B.S.S. en. O.D.I. hebben veel kapitaal nodig om de bouw van een prot. christelijk sportcentrum in Harga te kunnen venvezenlijken. Bezien zal worden op welke wijze de aangesloten clubs steun kunnen verlenen aan H.B.S.S. en O.D.I, dit mogelijk door medewerking aan wedstrijden en de monstraties. Het bestuur wordt nog gevormd door voorzitter H. Roozenbeek, secretaris P. E. Koelman en penningmeester A Win ter. De verenigingen dienen kandida ten beschikbaar te .stellen voor uitbrei ding van het bestuur. De heer Roozen beek heeft deze bijeenkomst met gebed en bijbellezing geopend. De heer Koel man kon eerst na twaalf uur het slui tingswoord uitspreken. 4711 ECIjTE 4711 "Tosca" 4711 «"Carat" 4711 "Rheingold" 4711 "Juditen" NtJCH* (.TOS CA Eau de Cologne Eau de Cologne Eau de Cologne Eau de Cologne Eau de Cologne in grote verscheidenheid van smaak volle gesdienkverpakkingen. r'\ 1.65 tot 23.25 1.20 tot 27.10 3.75 tot 15.50 TTET is zo langzamerhand wel bekend G dat het met de ontwikkeling van de Rotterdamse luchthaven, Zestienhoven crescendo gaat. Het pas verschenen ver slag van luchthaven en heliport beves tigt dit met klinkende cijfers. Het aantal passagiers bijv. steeg met niet minder dan 155%. In 1960 werden namelijk 85.606 passagiers vervoerd tegen 33.567 in 1959. Ook het aantal met chartervliegtuigen reizende passagiers steeg: 43.836 in 1960 tegen 21.886 in 1959. Het goederenver voer steeg eveneens: 3920 ton in 1959 tot 7061 ton in 1960. Die stijging voltrok zich ondanks de belemmeringen, die het vrachtvervoer ondervindt door de te hoge tarieven in vergelijking met ver voer over de grond. Het aantal „bewe gingen" op het vliegveld vermeerderde van 7037 in 1959 tot 11,720 in 1960, het geen een stijging van 85% inhoudt. De instructieluchtvaart verminderde met 31.782 bewegingen in 1960 tegen 33.958 in 1959. RONDE woorden spreekt het jaarver slag over de accommodatie van het vliegveld in de tweede havenstad van de wereld: „De Rotterdamse luchthaven heeft, wat zijn accommodatie betreft nog steeds een aanzienlijke achterstand ten opzichte van de meeste Europese luchthavens welke achterstand des. te kritieker is nu naast het toenemend, aantal passagiers ook het goederenver voer steeds meer in de belangstelling komt te staan." En verder: „Niet alleen dat de gebouwen zelf weinig ruimte bie den, maar ook wat het interieur betreft maakt het geheel een primitieve indruk. De mogelijkheden tot improvisatie zijii geheel uitgeput." De belangstelling voor het maken van een rondvlucht boven Rotterdam bleek minder groot te zijn. Het aantal bezoekers aan de luchthaven liep eveneens terug. Het ontbreken van een comfortabele verbinding met de stad bleek herhaaldelijk. v u Advertentie „185 jaar het vertrouwen" KORTE IUNBAAN 18" ROTTERDAM OOK Schiedam heeft gedurende meer dan tien uur in de greep van de gladheid verkeerd. Grote on gelukken kwamen niet voor, kenne lijk omdat velen te verstandig waren om naar bniten te gaan en de overige weggebruikers die gedwongen waren op de weg te zijn hebben zo voor zichtig mogelijk gereden. Reeds vroeg In de avond Was Schiedam een glimmende spiegel. Auto's gleden als sleden over de beslist niet egale weg dekken. Voetgangers maakten onder pijnlijke en soms schaterende kreten de meest mogelijke en soms onmoge lijke duikelingen. De auto van de GG en GD kruiste plichtsgetrouw door de stad, maar de patiënten konden niet snel worden in gehaald omdat ook een auto van de GG en GD geen wapens heeft tegen de gladheid. De politie speurde ver geefs naar de automobilisten die bij hun vreemde verkeersmar.oeuvres verkeerszuilen hebben geramd. De politie zocht tijdens de gladheid zelfs naar een Griekse zeeman, die als vermist werd opgegeven. Mogelijk dat deze Hollandse gladheid hem te veel was. Ook vanmorgen nog vergisten velen zich in de al opdrogende, maar toch nog natte straten. Vooral bij plasjes boven ijslagen geraakten de voetgan gers aan het schuiven met een harde plof als meestentijds eindresultaat. De gladheid in Schiedam eiste slechts twee slachtoffers gisteravond. Om 12.30 uur kwam de 52-jarige me vrouw C.M.-M. op de Burgemeester Knappertlaan te vallen. Zij liep een linkerarm-fractuur op. De wagen van de G.G. en G.D. heeft haar naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Om 22.40 uur viel vanwege de glad heid de 22-jarige mej. R.J.L.S. met haar fiets op de Broersvest, na haar val klaagde zij over pijn in haar heup. Zij is naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Het personeel van de Gemeentelijke Reinigingsdienst had jn handen, vol aan de gladheid gisteravond. Men heeft namelijk van "s avonds 11 tot 's nachts 04.30 uur zand en pekel moeten strooien curt de wegen weer enigszins berijdbaar te maken. Ook de politie nam maatregelen. Bij de voetgangersoversteekplaatsen werd er nauwlettend op toegezien dat er geen ongelukken konden gebeuren. "Vanaf tien uur tot 1 uur hebben de sur veillancewagens niet meer gereden. De surveillance werd door de agenten te voet of per rijwiel voortgezet. De R.E.T. staakte de busdiensten. Velen, die een avondje uit waren ge weest, hadden hierop niet gerekend, en moesten meer glijdend dan lopend naar huis. En dat kostte wel enige uurtjes van wilskrachtig doorzetten. 9 Bejaarden vierden Kerstfeest in kan tine van de Nefaver gisteravond. Door de gladheid van de weg konden zij niet naar huis, de Schiedamse ziekenauto's hebben af en aan g" reden om de oudjes weg te brengen. Verbaasde Schiedam mers dachten dat er ongelukken ia se rie waren gebeurd. prlje par fles f. S,70 VIEUX Uproeft er de echt* Franse cognac in! TV700NWIÏK en industrie naderen elkaar in Schiedam. Nergens is dat zo harmonisch het geval als aan de Vlaardingerdijk waar d e twee torenflats ter markering aan Schiedams grens ook een binding hebben gekregen met de nijverheid in een van Neerlands belangrijkste scheepswerven. Vanuit de vele wo ningen naar de bedrijvigheid is Wil tons gecompliceerde werkmaat schappij nog prettiger geworden nu de haven zover is verlengd dat de grote schepen als het ware bij de Vlaardingerdijk liggen. Er is nog net voldoende afstand gehouden dat wo ningen en werkterrein elkaar niet tot last zijn. De foto toont een boeiend aspect van deze ontmoeting tussen twee werel den. Het is een mooi plaatje dat Wil tons bekwame fotografen voor ons maakten. Links de Flat Vijfsluizen die als het ware de hoeksteen van Schiedams grensgebied met Vlaar- dingen vormt. Rechts op de voorgrond de nieuwe te- Jefooncentrale. die verplaatst en ver- i bouwd moest worden toen de haven j moest worden verlengd. Het is ge lijk een heel moderne telefooncentrale met moderne apparatuur geworden geschikt voor het intense telefoonver keer dat een bedrijf van zesduizend man onderhoudt In het midden het nieuwe verkeersplein dat aansluit op de wegen naar de kantoren en fabrieken aan beide zij den van de havens. Hopelijk zai de weg naar de uitgang aan de zijde van de Vlaardingerdijk met lang meer gebruikt worden want het vele verkeer dat van deze in- en uitgang gebruik maakt is een last voor het r- nog omvangrijker verkeer de Vlaardingerdijk tussen Schiedam en Vlaardingen rijdt. Ongelukken ko men dan ook voor. De toegang tot het bedrijf van WF zal mogelijk volgend jaar aan de rijde van de Jnlianalaan worden gemaakt. Dan Scan de Vlaardingerdijk worden verbreed en meer geschikt gemaakt voor het talrijke verkeer. over Links op de voorgrond een nieuwe hef kraan in wording, die nodig werd om het ruimere havengebied te bestrij ken. Het is een van de laatste hefkra nen die WF voorlopig zai hebben ge bouwd. Dan is voor lange tijd in een behoefte voorzien. In het nieuwe ge deelte var) de haven liggen (op de fo to) de vier duwbakken, nieuwe speci men van scheepsbouw. die WF on langs te -water heeft gelaten. De nieuwe waterplas die in de rich ting van de Vlaardingerdijk aan de oude haven is toegevoegd heeft tot gevolg dat de Dokken 5 en 3 kun nen (konden) worden verlengd. Boven dien zullen meer en ook de grootste schepen in bet vervolg een goede lig plaats kunnen krijgen in deze belang rijke industriehaven. (Van een onzer verslaggevers) De voorwedstrijden om het persoon lijk damkampioenschap van Vlaardin gen 1962 zullen zo vroeg mogelijk in het nieuwe jaar en wel op dinsdag 2 januari een aanvang nemen. De deel neming is groter dan verwacht werd, want zowel in de hoofd-, als in de eerste klasse hebben zich twaalf lief hebbers gemeld. Indien alle partijen een vlot verloop hebben, kan dezelfde maand nog be kend zijn, welke spelers overgaan naar de finale. Er zijn namelijk in iedere klasse twee groepen van zes personen gevormd, die dus elk vijf partijen spe len. Deze worden dan gespeeld op de dinsdagen 2. 9, 16. 23 en 30 januari a.s. Groep A van de hoofdklasse wordt ge vormd door de heren: J. J. van Leeuwen, C. Biel, W. F. Verburg, N. Voogt J. Ver meulen en P. Ipema. In groep B zullen W. H. Niestadt, H. Lansbergen, C. van Veelen, K. van Oudheusden, D. Mast en W. Koogje onder elkaar uitmaken wie van hen (twee personen) zich voor de finale klasseren om dgar hun krachten te meten met de „vrijgestelden", J. H. de Kluyver en D. v. d. Kerkhoff. De eerste klasse wordt gevormd door: groep A. W. Acherberg, E. C. van Woer den, S. Nieuwstraten, G. Vos, F. A. Prins en J. Leewis. Groep B. J. "Voerman, C. L. den Boer, J. Lucassen, S. M. Korver, L. Boudewijns en C. v, d. Graaf. Het aanvangsuur van de partijen is ge steld op 19.45 uur. Het Speeltempo be draagt 60 zetten per uur, daarna 15 zet ten per half uur. Van elke groep gaan 'de nummers 1. 2 en 3 over naar de finale, die zo spoedig mogelijk na afloop van de voorwedstrij- de Rotterdamse heliport boekte weer gunstige cijfers. De terugslag van het jaar 1959 is overwonnen. In I960 nam het aantal passagiers weer toe met 19 pet namelijk van 3790 in 1959 tot 4500 in 1960. De plannen van de Sabena om behalve passagiers ook vracht per heli copter te gaan vervoeren werden, voor zover dit de verbinding tussen Rotter dam en Antwerpen -Brussel betrof, nog niet gerealiseerd. Nog steeds vliegt de Sabena met de Sikorsky S 58. Verwacht mag worden, dat in de tweede helft van het komende jaar meer bekend zal worden over de toekomstige rol van de helicopter in het regelmatige verkeer. /"YPGEWEKT heeft gisteren de Rotter- w damse politie, afscheid genomen van een wat bijzondere figuur uit haar mid den., Het is hoofdinspecteur W. C. Rijp- ma, chef der afdelingen bereden politie, arrestanten, bibliotheek, centrale con trole en gevonden voorwerpen. Vooral door de eerste afdeling is de heer Rijp- ma bekend, omdat hij te paard veis evenementen als commanderend officier bijwoonde. Hoofdinspecteur Rijpma is nu' 55 jaar en dus gerechtigd de dienst te verlaten. Het bijzondere is echter dat zijn gehechtheid nan zijn paard Sa ski a zo groot is dat hij kans zag dit paard mee te krijgen. Ook bijzonder is dat zijn liefde voor paarden in het algemeen de heer Rijpma heeft gebracht tot een nieuw beroep, namelijk het fokken van pony's. Hij gaat dit boefenen op een boerderij in het Brabantse Uden. De heer Rijpma heeft er 31 jaar hij de po litie „opzitten". Hij werd geroemd als een sportieve en energieke figuur, een goed voorbeeld. Voor het lunchconcert, dat Henk Lagen- daal dinsdag in de Rotterdamse Schouw burg gaf, had hij een programma samen gesteld dat vier werken van Chopin be vatte. Lagendaal's interpretatie van de kunst van deze Pools-Franse meester had iets objectiefs, dat wil zeggen, hij speelde deze muziek niet romantisch geaccen tueerd. doch legde veeleer de nadruk op de aesthetische zijde ervan. Lagendaal kan zich dit echter veroorloven, want zijn pianistiek klinkt technisch buitengewoon gaaf, en zijn toucher is klaar en doorzich tig en veelzijdig gedifferentieerd. Deze eigenschappen dan wist hij zowel in de eerste Nocturne als in de vierde Ballade prachtig tot ontwikkeling te bren gen. Bovendien zorgde de vertolking van de Berceuse voor een fraaie tegenstelling, terwijl de weergave van de Baccaxolle voor een boeiend slot van hét Tecital zorgde. De zaai was uitmuntend bezet en het heeft de pianist zeker niet asm bijval ent- broken. den wordt gehouden. Indien twee*öf meer spelers gelijk eindigen, zullen op korte termijn beslissingswedstrijden worden ge speeld. Ale partijen dienen te worden gespeeld in het clubgebouw van V.D.V., in de bovenzaal van gebouw Excelsior aan de Oosthavenkade. Even ais de voorgaande jaren wordt het toernooi georganiseerd door de Vlaar- dingse Dam Vereniging V.D.V. Zie Donderdag- en Vrijdagavond onze artifort, bovenkamp, geiderland, g-plan e.a. Voorradige garnituren hebt U, indien gewenst, nog voor de Kerstdagen in huisl WONINGINRICHTING BROERSVEST 44-46 GESPREKKEN OVER DOOP EN AVONDMAAL In dit boek zq de schitterende zondagavondlezingen die Prof. Lekkerkerker voor de NCRV hield, gebundeld. De boeiende stijl van „het gesprek" Is In het boek bewaard gebleven. De schrijver maakt bij zijn behan deling voortdurend ernst met allerlei persoonlijke geloofs- moeilijkheden. Breedvoerig gaat hij in op de hem gestelde vragen, die betrek king hebben zowel op het wezen der sacramenten als op de deep en avondmaalspraktljk. Dt A f. g LEKKERKERKEK Gebonden f 8.90. Verkrijgbaar in de boekhandel NV GE8R „ZOMER S KEUNINGS UIIGEVtRSMII WAGENINGEN HOOGSTRAAT 78 - TELEFOOJt Zm

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2