NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Schiedam ziet hem node vertrekken.... Gijsbert Nieuwland krijgt S.G.-penning HEEFT U EEN GROTE MAAT? M. P. Heyboer, hoofd W. de Z.-ulo, nu met pensioen 1.1 ,i SG-tijdschriit komt met keurig Kerstnummer uit Vrijspraak in moeilijké Kantonrechter in zaak van botsing onzekerheid Rotterdamse L "k Ar i. kroniek VERMEULEN (jr/tader tin// SC V-damesteam speelt gelijk Veel waardering ,?/fe voel me volledige Schiedammer99 „De Eendracht" neemt afscheid A. Goudswaard dsihjjüpjbt! Burgerlijke stand Veel schade bij twee branden de rotterdammer zijn^verSeni leider Orpheus mmniH Adjudant benoemd Indringer betrapt PAGINA 3 DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 Maakt U geen zorgen. Voor een chique japon of mantel slaagt U zeker bij HOLCON. Modetrefpunt voor dames en meisjes Vandaas en morgen en dagelijks Verhuizen Stimulans aLa.1 CLOLA^ CÜL X iS^S\AjLs „MALLETJE" GREEPJE TOCH GOED NIEUWS ÖNAESTHETISCH HOOGSTRAAT 150 VLAAR0IN5EN Niet mooi VLAARD1NGEN. Tel. 2075 te*- v Advertentie) N.E.N (Van een medewerker). Het eerste dames-zestal van de Schie- damse Volleybal Club heelt de eerste plaats in de le klasse niet veilig kunnen stellen. Na een spannende strijd tegen de mede-gegadigde, het Vlaardingse Ag gredior, werden de punten broederlijk gedeeld (22). In de beide eerste sets gaf de grotere routine van de Schiedamse meisjes de doorslag. Deze waren met 158 en 15—7 voor S.V.C. Toen echter bleek de conditie van de Vlaardingse 'speelsters beter en via 3—15 en 9—15 kwamen de twee laatste sets bij Aggredior. Een volkomen juiste uitslag, aangezien de beide ploegen elkaar in technisch en taktiseh opzicht niets ont liepen. Ook aanval en verdediging waren volkomen gelijkwaardig. Met het Rotterdamse D.R.L. staan de ploegen nu op een gedeelde le plaats, allen met 12 punten uit 7 wedstrijden. In de komende week de laatste wedstrijden in 1961. zullen de voorlopige beslissingen vallen. Dan worden gespeeld: DRL 1 SVC-1 Aggredior 1SVC 2. Dus een zware opgave voor de Schiedamse meis jes en een taak voor de reserves. Dames 2 verloor met 3—0 van Concor dia 2 na een slappe wedstrijd, wente lend van fouten. Dames- 3 zegevierde met 3—0 oyer Concordia 3. Heren 2 won wederom, ditmaal van Hou Stand 3. Dit team staat met 12 pun ten uit 6 wedstrijden nu stevig op de eerste plaats. Heren 3 verloor met 31 van Concordia 4. De junioren tenslotte wonnen via 15 4, 1511 en 158 op fraaie wijze van het sterke RLVC A „IIIEO hiep hoera, hoeeoeoeraaaa, hij levehhhh lannnggg!klonk het 7 I woensdagavond in de grote zaal van DOOI' Ofirf'f JY/7TÏ P gebouw Arcada waar het Koninklijk COIL tbUf/lC Schiedams Mannenkoor .Orpheus" af scheid heeft genomen van bert Nieuwland, Wegens sten voor het culturele leven iii Schie dam heeft de voorzitter van de Schie damse Gemeenschap, de heer F. A. de Wolff, de scheidende functionaris de gent aan te trekken. Het werd Gijsbert IkOUUIItUjK .Orpheus" af- 7 y -j ïven in Snhim penning van verdienste uitgereikt. Het magistrale koor heeft op su blieme wijze een drietal liederen ten gehore gebracht, waarbij in het af scheidslied „Hoera" het huldebetoon voor Nieuwland met veel vriend schap doorklonk. De heer Nieuw land en zijn echtgenote kregen vele vriendelijke woorden te horen, die vergezeld gingen van bloemen en ge schenken. 4 Over de naoorlogse periode van Or pheus heeft voorzitter P. Smit gespro ken. Hij vertelde dat het heel moeilijk was veertien jaar geleden óm een diri- Advertentie KORTE HOOGSTRAAT 37 T£l 4364 Nieuwland, die toen stelde dat hij weg zou gaan als het koor beneden de hon derd zangers kwam. Het werd minder dan honderd maar toen vond Nieuwland het ai zo gezellig dat hij niet meer wegwilde. „D heeft gezorgd dat we naar bui ten konden optreden, dat we samen konden werken met de Marinierskapel waarvan u toen majoor was." zei de heer Smit, die dacht aan de gczelige NCRV-steravonden. die Orpheus niets kosten, maar zelfs geld opbrachten. „U heeft gezorgd dat we voor de radio, voorde televisie en op de grammo foonplaat kwamen". ,,U mopperde wel eens. van.... ,,er zijn te weinig tenoren" e.d. maar steeds heeft u ons weten te stimuleren". De heer Smit memoreerde de vele hoogtepunten van het 95-jarige corps. Hij dacht aan. het kerstconcert 1956, aan het zingen van The Messiah vorig jaar ,en vorige week. Hij sprak over het feit dat de heer Nieuwland een konijn wilde ontwijken met zijn auto op weg naar huis, daardoor reed hij verkeerd. Het gevolg was een geblesseerde arm, (Van een onzer verslaggevers) VAKAVOND om half acht zal in Musis Sacrum te Schiedam een afscheidsreceptie worden gehouden ter gelegenheid van de heer M. P. Advertentie vertrouwen Passagetheater: O.B.K., Concert, 20. Musis Sacrum: Willem de Zwijger ULO, Ouderavond, 20. Sursum Corda: Stichting 40-45, Kerst viering, 20. Sursum Corda: Jeugdclubs wijkge- meente 4, Ned. Herv. Kerk, Kerstfeest, 20. Wijkcentrum Nieuwland: Wijkgemeen- te 7, Ned. Herv. Gem., Kerstwijding, 20, Irene: Wijkgemeente 3, Ned. Herv. Ge meente, Kerstwijding, 20," Chr. Sociale Belangen: Jeugdkerk wij ken 2, 3 en 4, Nea', Herv. Gem. Kerst feest. 20. Musis Sacrum: Nationale Reserve Con tactavond, 20. Sursum Corda: Watersportvereniging De Schie, ledenvergadering, 20. Wijkcentrum Nieuwland: Geref. Evan gelisatie, Kerstviering, 20. Irene: Evangelisatie West Kerstvie ring, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie tel. 64154 b.g.g. tel. 115588 toestel 51 (b.g.g. 80037) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap: H J. Troost, Aleidastraa) 23, tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. telef. 115588). Apotheek: Jansen. SwammerdamsmgeJ en Nieuwland, Dr. Wibautplein. Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123. Politiealarm 64666; G.G. en G.D. waarschuwing 69290. Sted. Museum: Exposities schilderijen romant. periode, foto's Eddy Posthuma de Boer en eigen bezit. Heyboer, die hoofd van.de Willem de Zwijger ULO is geweest. Hij geniet grote bekendheid in Schiedam. „Ik voel me volledig Schiedammer" zegt deze geboren Zeeuw, die in Schiedam illegaal werk heeft verricht, die bij di Luchtbescherming diende, die voorzitter van de afdeling Schiedam van het Mobiiisatiekruis was en die o.a. commandant van het kamp De Bataaf, waar NSB'-ers en andere landverraders waren vastgezet, was v ak na de oorlog. De heer Heyboer is verheugd dat hij de laatste twee jaar van zijn on- derwijzersschap hoofd heeft mogen zijn van de modernste ULO-school in Nederland. Hij is ervan overtuigd dat de nieuwe school in de St. Lidnuina- straat behoort tot de beste in Neder land. De heer Heijboer studeeerde aan de kweekschool te Middelburg. Hij was bij het reservekader als adspirant vaan drig van 1915 tot 1919. Als tweede luite nant kwam hij de dienst uit. hl 1940 verzorgde hij de opleiding van recruten bij Valkenburg, waar hij al spoedig met grasgroene militairen tegen de pa rachutisten in het veld moest bij Den Haag en in. de Wippolder. In 1920 werkte hij in Rotterdam en door zijn huwelijk met een Schiedamse kwam hij naar deze stad waar hij op i september bij het ULO-onderwijs op de school van Martens kwam. De grote uitbreiding van Schiedam-West bezorg de de school in de Huysmanstraat een toevloed van leerlingen. Het werd daar om steeds een kwestie van uitbreiden. Van de Huysmanstraat trok de heer Heijboer naar het Oude Kerkhof» daarna kwamen er dependances in Prins Mauritsstraat en Frans Halsplein. De heer Martens werd opgevolgd door de heer Lemson en in 1941 volgde de heer Heijboer de heer Lemson op. De oorlogsjaren waren heel moeilijk. Soms moest de school binnen veertien dagen tweemaal verhuizen en zelfs werd gebruik gemaakt van de kleuter scholen in Laan en Leliestraat. De ge boortegolven to de naoorlogse Jaren bezorgden andere moeilijkheden- Soms zaten er vijftig leerlingen In een klas. Nu hebben we een droomschool" zegt de heer Heijboer „vorig jaar met 635 leerlingen, het zouden er nu 674 ge weest zijn. maar er is een nieuwe school onder de heer M. van der Kraan, zo dat we nu 19 klassen heebben met 5OT leerlingen. Het leerlingenaantal blijft stijgen. Het ULO heeft zijn waarde wel bewezen. Het bureau huisvesting te Schie dam zal tussen Kerst en Nieuwjaar voor het publiek gesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) De bouwvereniging „De Eendracht" te Schiedam heeft een geanimeerde jaar vergadering gehouden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Er werd een be langwekkende gedachtenwisselirag gehou den. De heren A. Goudswaard jr. en G. van Toor werden bij acclamatie herko zen. Tot de scheidende heer A. Gouds waard sr. werden vele vriendelijke woorden gesproken door de voorzitter de heer M. van Ossewaarde en secretaris W. Nieuwstraten. De heer Goudswaard sr. had zich niet meer beschikbaar gesteld in verband met zijn leeftijd. De heer Nieuwstraten bood de scheidende functionaris een kist je sigaren aan. De heer Goudszwaaxd jr. nam de post van -de heer Goudszwaard sr. in het bestuur in. Bij de installatie stelde de heer Nieuwstraten dat het met de bouwvereniging goed zal gaan als Goudszwaard jr. de voetsporen van zijn vader zal drukken. In de vacature voor commissaris werd de heer K. Wijnstekers gekozen. Benoemd in de commissie tot nazien van de boeken zijn de heren J. M. van Putten, J. dé Ron, A. van Veen sr. met als reserve de heer J. A. Blom. Bij de rondvraag kwamen nog vele vragen aan de orde, die naar genoegen konden wor den beantwoord. Dank werd gebracht aan de tweede secretaris A. Goudszwaard sr, die voor het laatst de notulen heeft gemaakt. Het bestuur is nu als volgt ge wijzigd: voorzitter H. de Ronde, tweede voorzitter G. van Toor; secretaris "W. Nieuwstraten, tweede secretaris A. Goudszwaard jr en leden de heren S. Ouwens, A. Wiegel en M. van Osse waarde. maar Nieuwland dirigeerde met één arm ook al leek dat niet mogelijk. ..Op uw initiatief werd het jongens koor Jong Orpheus opgericht, op uw initiatief hebben we The Messiah uitge voerd" zei de heer Smit, die opmerk te het te kunnen begrijpen dat het voor de heer Nieuwland tenslotte -te moei lijk werd steeds weer van Hilversum naar Schiedam en terug te moeten rij den. Hij bood de dirigent een schom melstoel en mevrouw Nieuwland bloe men aan. Burgemeester mr. J. W, Peek sprak van de waardering die in brede kringen voor Orpheus ieeft. Hij stelde zijn voor ganger burgemeester Honnerlage Gre- te ten voorbeeld, een actief medewer ker van „Orpheus" die er fit bij is ge bleven want hij werd 103 jaar, „De uitvoeringen van Orpheus zijn uitge groeid tot een traditie" zei mr. Peek. „Mede door uw optreden is het mu zikale peil jarenlang zeer hoog ge weest in Schiedam in vergelijking met andere gemeenten. Niemand hoeft onze stad te verlaten om goede cencerten te willen horen. Met de goe de concerten heeft Orpheus een eer volle plaats ingenomen." De heer Peek zei dat de huidige welvaart zich kenmerkt door een bedenkelijke te ruggang in het culturele leven. Hij was de heer Nieuwland dankbaar dat hij zich door zijn houding had verzet tegen de passiviteit. „Het valt zeer te waarderen als mensen als u zich inzetten." Ook de heer F. A. de Woü'f sprak van de waardering voor de functiona ris die zijn beste krachten heeft gege ven. „Uw trouw en toewijding is een feit, dat blijkt wel dat u naar Schiedam bleef komen hoewel u in Hilversum ging wonen. Dat is voor Orpheus een stimulans geweest." De heer De Wolff memoreerde de prettige relatie met de SG. De Marinierskapel werkte aan de eerste vakantiefeesten mee en zo is het gebleven. De verheffing van het culturele peil in Schiedam was ten dele Nieuwlands werk, die een selectieorkest samenstel de, die de leiding had bij de gemeen- sehapsconcerten. „Wij zijn u als Schie dammer gaan geschouwen, we zien u node vertrekken. We zijn n erkentelijk voor de wijze waarop u het devies van de SG „Eendrachtig Samenstrevend" heeft in praktijk gebracht" aldus de heer De Wolff. Het koor schaarde zich daarna rond de piano, de dirigent van zustervereni ging Excelsior Leo Smit hief de han den en gloedvol klonken de afscheids liederen. Na de pauze heeft de heer P. W. van Vonderen voor Jong Orpheus gesproken, de heer De Braaf sprak voor Excelsior, de secretaris van Orpheus de heer J. de Koster overhandigde een aandenken namens het bestuur. De heer Nieuwland heeft voor het vele hul debetoon dank gezegd. Met ingang van 1 januari is benoemd tot adjudant van politie te Schiedam bij de surveillance-dienst de brigadier A, Stolk. De heer Stolk is op 5 maart 1910 te Rotterdam geboren Hij werd bij de Schiedamse politie als agent aangesteld 15 juli 1939. Op 1 april 1947 werd: hij bevorderd tot hoofdagent, en op 1 ja nuari 1954 volgde zijn bevordering tot brigadier. Advertentie ^fosterL DE NATIONALE Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Land bouw „Centraal Bureau" G.A. te Rot terdam behaalde over het boekjaar 1960-61 een totale omzet van 2.24 mil joen ton (v.j. 2.28 miljoen ton) en ruim 454 miljoen gulden (v.j. 489 miljoen gul den). Van de diverse afdelingen gaven alleen de twee grootste meststoffen en voerartikelen een omzetdaling te zien. De omzet in bestrijdingsmiddelen bleef vrijwel gelijk, terwijl in. kolen, zaaizaad en pootgoed, aardolieprodukten en land bouwwerktuigen aanzienlijk meer werd omgezet dan in het vorige boekjaar. De landbouwwerktuigenomzet steeg zelfs met ruim 30 procent tot 16,6 miljoen. Ook de afdeling aardolieprodukten, waar van de omzet thans 27 miljoen bedraagt, kon weer een flinke vooruitgang boeken (14 procent). VAN ALLE aan- en verkoopcoöpera- ties gezamenlijk, die zijn verenigd in het Centraal Bureau G.A., gevestigd te Rotterdam, heeft de omzet in 1960-1961 ongeveer 600 miljoen bedragen. On danks de geringe omzetdaling en de op waartse beweging van het kostenpeil waren de financiële resultaten van het Centraal Bureau over het afgelopen boek jaar zeer bevredigend. Voor de uitkering aan de leden-coöpératies komt volgens het voorstel van het bestuur aan de Alge. mene 'Vergadering een bedrag van ruim 673.000 beschikbaar, terwijl de reserve na aftrek van de vennootschapsbelasting, met ongeveer 1,7 miljoen kon worden versterkt. In het afgelopen jaar is voor 3,4 miljoen geïnvesteerd. De omvang van dit bedrag werd. mede beïnvloed door de bouw van het nieuwe hoofdkan toor aan de Westblaak te Rotterdam. ""DEGEN de 45-jarige adjunct-directeur L N, van S. uit Papendrecht is voor de rechtbank in Rotterdam een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. Hij zou in de jaren 1959, 1960 en 1961 ruim 12.000 hebben ver duisterd ten nadele van de N.V. te Schie dam, waarvan hij adjunct-directeur was. S. had dit gedaan door steeds kleinere bedragen van klanten te boeken, dan zij in werkelijkheid betaalden. Hij zou er toe gekomen zijn. doordat hij op te grote voet leefde. De officier van justitie, mr. J. D. de Jong, verweet verdachte, dat hij misbruik van vertrouwen heeft gemaakt, maar overwoog ook, dat de adjunct directeur in het bewuste bedrijf vele fun-cties had, waardoor de zaak hem boven het hoofd groeide. Zoals de raads vrouwe, mr. L. H. P. Sonneveld zei: hij was jongste bediende en directeur tege lijk, Zij vroeg voor haar cliënt een ver oordeling, gelijk aan het voorarrest, met een voorwaardelijke straf. Haar verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. T\E RECHTBANK te Rotterdam heeft Lr het voormalig gemeenteraadslid de 48-jarige verf deskundige L. M. B. te Hoek van Holland vrijgesproken van het hem tenlastegelegde: het bekend maken van bijzonderheden waarvan hem door zijn werkgever geheimhouding was opgelegd. De rechtbank achtte niet bewezen dat TJUF jaar getreiter van Oostelijke bezoekers moet ons, naïeve Ne derlanders wel te argeloos hebben ge maakt voor de geneugten van het Westen want hoe vreugdevol hebben we de rijkdom van de techniek van onze Anglo-Amerikanen aangestaard. Nu hebben we het dan ook: de goe de motoren, radio's en teevee. Buur man laat de motor knallen buiten, en zet de teevee binnen ook maar aan anders moet men toch meeluisteren met andere buurtjes. Eén van die eerste naoorlogse wondertjes was de plasticspuitmachine. Verbluft hebben we er naar gekeken. Het is een kwes tie van een „malletje". Dat malletje bepaalt welk gebruiksvoorwerp in een nimmer aflatende stroom uit de spuit- machine komt. Het is daarbij dan te vens nog een kwestie van vulling van de gietmachine. Stop er wat korrels in en draai de kam-mal, of de zeep- doos-mal of telefoon-mal op het uit einde en onafgebroken stuwen de kammen, de zeepdozen of de telefoon- vormen uit het apparaat. We moesten er aan denken toen we de kleuter van veertien maanden al heel deskun dig met de plastic hoorn van het plas tic kindertelefoontje zagen „bellen". Jaja, we raken wel vertrouwd met de modernste apparatuur. INDERDAAD, we raken er zeer mee vertrouwd, dat toont de lijst met uitdijende Schiedamse telefoonnum mers wel aan, dat tonen ook de vrien den die de redactie van hun krant op bellen (met dank en gaarne, voor Schiedam: 64154). Laten we een greepje doen uit wat dat rinkelende geval ons via vriendenmond vertelt. ,Jieb je die gekke advertentie gezien van... (sstt, mag niet, reclame) ge zien?" „Nee, niet gezien". „Nou, die man is naar Nieuwland gegaan in een nieuwe zaak, hij dankt zijn vroegere clientele uit Schiedam-Oost, die hem nu om de een of andere reden niet kan bezoeken, voor het in hem ge stelde vertrouwen in de achter ons liggende jaren. Link hé, zo wekt ie ze toch nog op bij hem te kopen?" „Ja. heel link." - I-JET eboniet of zal het polyesterol, pvc, polyaeihyleen, teflon, noem maar wat identieke plasticjes op, zijn? in de hand en de geachte le zer vraagt ons hoe het komt dat wij vermeldden dat reeds op dinsdag avond 12 december om vijf voor half zes de twee brugdekken voor de Proveniers- brug gelegd waren en dat liefst vier andere kranten schreven dat het ene deel op 12 en het andere deel op der tien december zou zijn gelegd. „Hoe kan dat nou?" vraagt deze contact man. „Tja, moeten we dat vertellen, het zal een kwestie van observatie zijn. Ze lagen er toch heus al op dins dag, dat valt te bewijzen en te beves tigen. Het verklaart ook dat de meer derheid niet altijd gelijk heeft. NAUWELIJKS is het schelletje tot rust gekomen of we bepalen ons tot twee berichten die we zaterdag pu bliceerden. Het ene vermeldde dat de bouw van de Gereformeerde Kerk, voor Nieuwland is aanbesteed, het an dere bracht het nieuws dat ds. J. Na- wijn beroepen is te Amsterdam. „Daar staat „Goed nieuws voor de Gereformeerden" in een van de Schie damse kranten van maandag", zegt onze telefonist. ,/oemen ze dat nou goed nieuws, ik dacht eerst dat onze geloofsgenoten in een bevoorrechte po sitie zouden komen of dat misschien wel een milliardairaan Schiedam heeft gedachtmeende onze souffleur ironisch. Hij vond het zulk goed nieuws niet als. bij een beslist geen wereld schokkende aanbesteding blijkt dat de bouw van de kerk vele duizenden duur der, wordt dan oorspronkelijk is ge raamd en nog minder goed noemde hij het bericht dat ds. Nawijn Schie dam kan gaan verlaten. Nee, inder daad, er zijn andere opvattingen van goed nieuws. fEN vrouwenstem, lieflijke vocaal. Het Emmaplantsoen was nu heel kaal. Jazeker, volkomen kaal, zelfs de bomen die er zouden blijven staan sneven al.. Zo erg kaal was het er en nu heeft 'men kennelijk vergeten dat de vele bosschages en bomen bij het bepaalde huisje aan de zijde van de Singelkerk ook een bepaalde functie hadden. Men keek nu zo de onbe schermde zijde van dat zeer speciale gebouwtje in. Of we dat niet heel on- aesthetisch vonden. Jazeker, geachte Ie-eres, het is geen, gezicht om zo te zeggen. J5ic*chien lezen de autoriteiten deze cursieve "brick, dan gaan. ze (misschien natuurlijk, misschien) dut huisie wel weer orriplanten met de noodzakelijke afschermingen of mis schien moet het gebouwtje wel voor goed. verdwijnen zoals ook die nutti ge kinderspeelplaatsen al gesloopt ztjn op het vroegere ruste.ilandje in.Schie dams centrum. Van vier meter hoogte is woensdag- morgen om vijf voor half twaalf de' Rot terdamse glazenwasser B. J- Goosen uit de Korenaarstraat 19 in de beplantin0 van de Burgem. van Haareulaan. te Schiedam gevallen. De glazenwasser was .deruiten van de familie Jacobs. Burgem. van Haarenlaan 120, op de eer ste verdieping aan het schoonmaken, toen de ladder in de vette aarde weg gleed. De heer Goosen is met een pijn lijk rechter dijbeen naar het Schie damse Gemeenteziekenhuis vervoerd. De ladder gleed door een ruit van l,a meter, bij2,90 m. een chemische industrie in De Hoek, heeft willen benadelen door na beëindi ging van het dienstverband gebruik te maken van wetenschap, die B- by ge noemde werkgever heeft vergaard. B. zou bij het verbreken van het dienstver band geen geheimhouding zijn opgelegd. De broer van B,, de 40-jarige driver J. B„- aan wien ten, laste was gelegd recep ten aan L. M. B. te hebben doorgegeven, is veroordeeld tot 300 boete of 60 dagen hechtenis. Het O.M. had in beide zaken B. opzettelijk zijn vroegere werkgever, 500 of 25 dagen geëist. Uw bril 1 jaar gratis verzekerd tegen diefstal, verlies en breuk (Van een onzer verslaggevers) MET een keurig Kerstnummer van meer dan dertig pagina's is deze week het tijdschrift van de Schiedam se Gemeenschap verschenen. Aan dit blad Is alle zorg besteed, de omslag is van een fraai ontwerp in sfeervolle kleuren. Ook bij de vele artikelen zijn kleuren toegepast, tevens zijn tal van tekeningen en foto's opgenomen. Voorzitter F. A de Wolff wijst in het openingsartikel op de zin van, het kerstgebeuren. Burgemeester mr. J. W. Peek heeft een karakterschets van de scheidende gemeentesecretaris mr. N. J. Post gegeven. Een goed idee is de opname van een zestal brieven van Schiedammers in andere (en heel ver re) landen, die allen getuigen van hun waardering voor het feit dat Schiedam een eigen en zulk een mooi tijdschrift heeft. Mr. dr. ir. M. M. van Praag spreekt over het werk van toneelrninnenden in de dertiger jaren, die goede toneel- j ge. gezelschappen naar Schiedam haalden. Karei Scholten schrijft navrant, maar ook indringend over de confrontatie met zijn tijdelijke woonstad Schiedam 12 jaar geleden. Nic. van Loopik geeft een overzicht van de wegen om de belangrijke Proveniersbrug die vol- gend jaar tot stand komen. De plantenkundige heer H. C. van der Gaag spreekt over het Sterrebos uit de goede oude tijd. Fred Pfeiffer behan delt zeer bekwaam de materie van het L.O.M.-onderwijs. Alleen dit arti kel al verdient meer aandacht want hoevele opvoedingsfouten worden niet gemaakt omdat het gehandicapte kind niet begrepen wordt. Dan zijn er nog artikelen over de Schie damse Muziekschool, speciaal het Volksmuzïekonderwijs, en uiteraard het ontwerp van de Sporthal. Bespro ken wordt de expositie Roem der Ro mantiek in een bijdrage van Cees van der Geer. Liefhebbers voor dit fraaie tijdschrift kunnen zich wenden tot het bureau van de Schiedamse Gemeen- meenschap aan de kop van de Planta- (Van een onzer verslaggevers) O ET goede recht vraagt om zeker- beid. Als die mooie basis ont breekt zal de rechter zich van con clusies onthouden. Daarom begonnen de wnd.-substituut officier van justi ce mr. J. L. F. van Moorsel en de kantonrechter mr. P. B. Cos bij het kantongerecht te Schiedam woensdag te twijfelen ioen de 37-jarige verbali sant C. T. H. zijn verklaringen ging afleggen over wat hem met zeker heid bekend was in de aangehouden zaak tegen de heer K. De verdachte was al eerder voor de balie in Schiedam geweest. Hij had toen gezegd dat er wel een botsing was geweest in de Prof. Kamerlingh Onneslaan maar dat het niet zo ge gaan is zoals men dacht dat was ge schied. Hij verklaarde dat hij stü stond me' zijn bromfiets midden op de weg en dat een auto hem toen had ge torpedeerd. De voertuigen zouden echter zijn verplaatst voordat de poli tie kwam. Ook de politieman meende dat de bromfiets zou zijn verplaatst. De auto van dg heer N. D. de B. zou nog ge staan hebben op de plaats van oe bot sing. De officier begon te twijfelen, Hij aangewezen, het zou toch ook mogelijk zijn dat b. de schuldige was. „Och, dat moet wel want K. zal verkeerd voor de rijrichting van de auto hebben gereden", zei de verbalisant, „Ja. dat denkt u. maar het kan toch ook zo ge weest zijn dat de auto rechts passerend n-.-g normaal kon doorrijden", meende de officier. „Het is zo niet gebeurd zoals in het verbaal staat, mijnheer de edelachtbare, ik stond stil en ik ben toen door die auto geschept, dat verklaart toch wel dat ik me helemaal niet bezeerd heb", stelde de verdachte en toen de getuige verscheen werd de" onzekerheid van de officier nog groter. „Ik zag die brom mer niet eens, hij zat ineens vlak naast me, ik denk dat ie linksaf wilde slaan, maar ik heb hem niet gezien", zei de Rotterdamse etaleur N. D. de B., die met K. in botsing is geweest. „Dan vraag ik vrijspraak", besloot de officier. De wielen van de auto stonden niet mooi genoeg. Tenminste dat meende mevrouw J. van S.-R. Ze ging daarom nog even terug naar de personenauto o;- de avond van de veertiende sep tember voor haar woning in de Jan Steenstraat met het doel de houding ven, Eén van de kinderen besteedde op dat moment ook al aandacht aan die auto, deze was de raampjes «art het sluiten. Mevrouw S.-R. draaide even aan het stuur en toen begon het. De kantonrechter en de officier luis terden woensdag geïnteresseerd want ze vonden het „een gek geval". Het was eerst zelfs niet bekend wie de schuldige zou zijn. „Hij stond met de banden langs het stoepje, mijn voet moet op de pedaal geschoten zijn. ik reed een meter vooruit, plots schoot de auto als een haas op het trottoir, tegen een paaltje aan en toen tegen het tuinhekje van de buren. Het was heel vervelend want die jongen zat aan dat ruitje. ïk wist eerst niet wat er gebeurde". (Advertentie) vroeg waarom K, als verdachte was van de auto het juiste aanzien te ge- Modern en degelijk t'RANSENSTK. S - VPAALSTR. SS „Ja, de schade aan het tuinhekje was vergoed." „De ben schuldig", zei mevrouw Van S. nog, zodat de officier niet meer behoefde te twijfelen. „U was het slachtoffer van het per- feetionisme", constateerde hij. Vijfen twintig gulden boete of vijf dagen hech tenis. Tot haar grote schrik zag de weduwe mevrouw A. C. T. van der V. vannacht om kwart voor vier een lichtschijnsel in haar kamer aan de Marconistraat 57 te Schiedam. Zij zag een onbekende man in de hoek van de kamer staan, die het licht van een zaklantaarn op haar liet schijnen. Op haar gegil verliet de man de wo ning kalm. zoals hij er ook was ingeko men namelijk door de openstaande ach terdeur en via de brandgang van de wonngen. SCHIEDAM Geboren: Adrian* M H d v TCP Roeling en W G M van der Meer; Gerrlt J z v J G van Konijnenburg en X Winkelman. overleden: A G van Noortwtjk 4 maanden. De afdeling Schiedam van de Nat. Chr. Geheelonthouders Vereniging zal zaterdag 23 december weer een col lecte houden. Het is de 35e Kerstcol lecte ten bate van bejaarden, zieken, en behoeftigen. Medewerkers voor de ze collecte worden verzocht zich vrij dagavond van zeven tot acht uur of zaterdagmorgen na negen, uur te wil len melden, in gebouw Christelijk So ciale Belangen Lange Haven 73. Burgemeester mr. J .W. Peek zal vanavond om negen uur in de Schie damse raadszaal het actiecomité „10 x 10" installeren. In dit comité heb ben zitting als voorzitter L. J- van As (Openbaar Onderwijs), secretares se mej. A Vermey (Moderne Jeugd raad), penningmeester E. A van Dijck (kath. jeugdbeweging), leden A Bouman (Jonge Strijd), C. A van Deijk (Gereformeerde Jeugdcentrale) D. "L.Ingelse jr. (Rijks HBS), P. de Jong (CJV), H. Kadifcs (Clubhuis St. Joris -Doele), mej.* M. Kamp (Ned. Gidsen Beweging). L. Mientjes (Kath. Jeugd Beweging) en mej. M. van Ree-, (Ned. Padvindsters Gilde). Het harmonieorkest O.B.K. zal van avond in het Passagetheater te Schie- dam concerteren. Medewerking verle nen het mannenkoor Hermandad uit Rotterdam, het dameskoor Zanglust uit Rotterdam en het Gemend Koor van het Dordrechts Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Dick Koster. Het programma ver- meldbt een veertiental werken waar van Mars der Medici van Withers, Slavische Rapsodie. Begin the Beguine van Porter, Judex van Gounod, ouver ture Don Fasquale, Zigeunerbaron van Strauss, selectie uit My Fair La dy. Met ingang van 1 januari is tot adjunct-directeur van de N.V. Levens verzekering Mij „Hav-Bank" te Schie dam benoemd de heer J. B. J. Bol le rm an, lid NIVA Hij was tot dus ver administrateur; hem is tevens procuratie verleend. De 52-jarige Schiedammer I. v. d. K. heeft vannacht om kwart voor één een verkeerszuil in de Marconistraat omver gereden.. Hij raakte wanwege de gladheid van de weg de macht over het stuur kwijt. In verband met de Kerstdagen en de jaarwisseling zal de Schiedamse huis vuilophaaldienst van dinsdag 26 december worden verschoven naar woensdag 27 december en die van maandag 1 januari naar woensdag 3 januari. In plaats van op maandag 25 december zal het huisvuil worden afgehaald op donderdag 28 decem ber. Met ingang van heden zal bet ver bindingspad tussen Singel en Broers- vest te Schiedam voor het openbaar verkeer worden gesloten in veband met de uitvoering van riolerings- en bestratings werkzaamheden. Doon onbekende oorzaak brak van nacht omstreeks een uur onder het af dakje naast een garage van het aanne mersbedrijf N.V. vil. H. Troost aan de Ringdijk in Pemis brand uit De brandweer had het vuur onder leiding van onderbrandir.eester N. Spring vloed in korte tijd onder de knie met drie stralen. De schade wordt geschat op een bedrag van tienduizend gulden. On der het afdakje stonden een groot aantal accu's en enkele kostbare geiykrichters. Twee uur tevoren was brand ooodekt in een kamer achter de winkel van de heer H. Balkenstein aan de Westvnrken- oordseweg Het. vuur richtte voor veer tienhonderd gulden schade aan aan meu bilair, vloerbedekking en behang. De blussing stond onder ieidlag van onderbrandmeester G. Soldaat "»s,1f)W

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1