Verzilting. verkeer en samengaan A.R.-C.H. Vraag bleef„Hoe neemt het heil gestalte aan?" Residentie-Orkest voor het laatst dinsdag? Wat waar 8 1 Duizenden watertoeristen varen binnenkort in een fuik BELT, VóóR HET boo Rijksweg wordt westelijk van de Rotte aangelegd De „lime- juicer'' Birkdale Rotterdamse kroniek ALS U NU BOOGAARD HEBT U WEEKEND PHILIPS TELEVISIE THUIS Forum-avond met 101 vragen Politie waagt inlichtingen Causerie Evangelie in industrie Test voor Vlaardingen en Steun gevraagd voor speeltuin in Rozenburg Aanvulling van rijkswegenplan Onbekende reed auto aan horizon-taal uit een wereldhaven DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 2 DONDERDAG 8 FEBRUARI 196 Nog niet bereikbaar Chr. schippersschool Teer punt Discussie Doorvaarthoogte U BENT AAN EEN MODERN TOESTEL TOE! KORTE HOOGSTRAAT 15 RADIO- EN T.V.-SPECIAALZAAK TTET is de bedoeling het Rijks- 11 wegenplan aan te vullen met een weg, die van de Van Brienen- oordbrug direct naar het noorden aftakt. De plannen voor deze nieu we rijksweg, die ten westen van de Rotte werdt aangelegd, verke ren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zodra de weg in het Rijkswegen plan is opgeno men, denkt men met de aanleg te beginnen. Angst Monumentenzorg tfÜNNEN anti-revolutionairen en christelijk-historiscben niet sa mengaan? Zijn zij in één partij niet sterker dan in twee? Wat wordt er gedaan aan de verbetering van de verkeerssituatie op het Stieltjesplein? Hoe staat het met het nieuwe provin ciehuis in Den Haag-? Kunnen er in het centrum van Botterdam wellicht openbare damestoiletten komen, die vooral voor ouderen een gemak zijn? Welke maatregelen neemt men tegen verztlting van grond? Hoe staat het met onze bejaardenzorg? Hoe kan bos- en trampersoneel optreden tegen onordelijke passagiers en zich mis dragende schoolkinderen? Kan de tram des winters niet worden ver warmd? Al deze vragen en nog veel meer werden woensdagavond in behandeling genomen op een geanimeerde forum avond, belegd door de Christelijk His torische Vrouwenstudiegroep te Rotter dam. Het forum, dat deze vragen kreeg voorgelegd, bestond uit het Eerste-Ka- merlid H. C. Kranenburg en de Rotter damse raadsleden ir. P. Boersma, dr. F. J, Krop en A. in 't Veld Czn. Voorzit ter was de heer Kranenburg. Ir. Boersma schetste de historische groei van de gedachte tot samenwer king tussen a.r. en c.h. na de oorlog. Inderdaad zou één partij een goed ide aal zijn, maar vooral ten plattelande bestaan daartegen bezwaren: er is ver schil in kerkelijk klimaat tussen c.h.- leden en a.r.-leden. al zijn beide par tijen interkerkelijk. Samengaan zou waarschijnlijk leiden tot afsplintering van degenen die het daarmee niet eens zijn. Bovendien wordt de kiezer be perkt, hetgeen hem in verwarring kan brengen. In Den Haag kreeg de ge meenschappelijke lijst minder zetels in de raad, dan te voren beide partijen te zamen hadden! In de provinciale staten en in de Rot terdamse raad bestaan gemeenschappe lijke fractievergaderingen, waar de raadsagenda gezamenlijk wordt bespro ken en dit is een zeer goede vorm van samenwerking. De heer In "t Veld kreeg de bejaar denzorg te Rotterdam te verwe' ten. Hij zette uiteen, hoe Rotterdam zestig tot zeventigduizend bewoners boven de 65 jaar heeft en stelde, dat men bejaar den zo lahg als mogelijk is in hun eigen huis en omgeving moet laten. Er zijn vele bejaardenwoningen gebouwd en er zijn ook verzorgingscentra gebouwd en in aanbouw. Betreffende het wijkradenvraagstuk en de sociale wijkopbouw kon de heer In 't Veid mededelen, dat de tegenwoor dige toestand niet bevredigt en dat de bevoegdheden van de wijkraden eigen lijk dienen te worden uitgebreid. Maar dat. laat de gemeentewet nog jiet toe. Dit vraagstuk komt herhaaldelijk aan de orde. Dr. Krop zag een christelijke schip persschool als iets, dat zeker de moeite waard is en memoreerde de activiteit van r.k. zijde op dit gebied. Hij kon aankondigen, dat het ge meentebestuur zoekt naar een ver plichte parkeergelegenheid voor grote vrachtauto's in het Rotter damse havengebied en dat er plan nen bestaan voor een uitgebreid recreatiecentrum op Van Brienen- oord met zwembad, kunstijsbaan en andere attracties. Voorts wordt er gedacht aan uit breiding van het aantal fonteinen en denkt de gemeente aan een fon tein op het Van der Mandeleplein, het grote verkeersplein, dat er komt tussen Blaak en Westblaak, waar de tram straks via een tun nel onderdoor zal gaan. Ook leeft de idee van een zwembad zonder entreeheffing in het Zuiderpark. De heer Boersma kreeg ten slotte nog een aantal vragen over dé metro voorge legd, als antwoord schetste hij in het kort de gang van zaken. Van de narig heid op Westersingel en Coolsingel was men tevoren op de hoogte, maar die is nu eenmaal onvermijdelijk. Over een jaar of zes, als de metro rijdt, zijn we daarvan af. (Van een onzer verslaggevers) TAE politie van het bureau Ooster- vantstraat verzoekt degenen, die inlichtingen kunnen verstrekken over de 6!-jarige Deense makelaar E. Jessen uit Antwerpen, zich met haar in verbinding te stelien. Zijn signalement luidt als volgt: ongeveer 1.70 meter lang, gezond uiterlijk, blauwe gabardine regenjas zwartgrijs gestreept costuum, wit overhemd, grijze gestreepte strop das, grijze hoed, blauwe sokken en lange zwarte schoenen. De makelaar heeft' vorig jaar re gelmatig zakenreizen naar Rotter dam en Amsterdam gemaakt. Het telefoonnummer van het bu reau Oostervantstraat is 35888, toe stel 3. Ook de verhoging van de tramtarie- ven kwam aan de orde. De heer In 't Veld moest constateren, dat de R.E.T. zeven miljoen verlies lijdt, terwijl het G.E.B. acht miljoen winst maakt, terwijl het eigenlijk de bedoeling is, dat een overheidsbedrijf geen winst of ver lies mag geven. Voor huurverhoging van wonir.gen die meer dan 50 jaar oud zijn moest de heer In "t Veld verwijzen naar de daar voor geldende bepalingen en naar de huuradviescommissie. ER is, wiait het probleem van vraag en aanbod van arbeidskrachten betreft, een belangrijke psychologische verande ring ingetreden volgens het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam. Enkele maanden geleden zag men nog slechts het tekort. Nu heeft men zich in kringen van handel en bedrijfsleven er mee verzoend en is men er toe overgegaan het eigen bedrijf te saneren. Er komen dus van werkgeverszijde wat meer aanvragen voor ontslagvergunmngen, maar over het algemeen is de situatie stabiel. De voort durend stijgende behoefte aan arbeids krachten is afgeremd. Het bedrijfsleven is ook selectiever geworden. Dit geldt ook voor de werknemers. Het „wilde" gaat er een beetje af. Voor oudere werkkrach ten in de administratieve en commer ciële sector is het niet eenvoudig een passende werkkring te vinden met een dienovereenkomstige beloning. Deze mgn- sen mogen echter niet vergeten dat zij carrière in een bedrijf moeten maken. Een oudere boekhouder is een z-oede be loning waard, niet om zijn boekhoudkun dige kennis, maar om zijn kennis van het bedrijf, de klantenkring e.d. Komt hij in een ander bedrijf, dan is hij dus slechts een boekhouder. Dit geldt niet of nau welijks voor technici en vaklieden. Met de geïmporteerde Spaanse en Italiaanse werkkrachten, nu in het Rijnmondgebied ruim 1600, zijn de ervaringen bevredi gend. Volgende week komen er weer 100 Spaanse bouwvakarbeiders. ACHT maanden met aftrek heeft de of ficier van justitie bij "de rechtbank te Rotterdam geëist tegen een 29-jarige Su rinaamse zeeman, die ontkent zich te hebben schuldig gemaakt aan beroving van een Duitser en bekent Ln een arres tantenlokaal een raam met tralies te heb ben vernield. Het betrof een beroving van 110 DM er. 170, welk geld bij de arrestatie in de sok van verdachte werd gevonden. Een vriendin van verdachte zou hem het geld hebben gegeven en hem aangeraden hebben het te verstop pen. toen de Duitser het miste. De vrien din verklaarde als getuige dat verdachte, de Duitser en zij een café hadden be zocht.. Gezamenlijk zou men vervolgens (Van een onzer verslaggevers) Op nltnodiging van de Vlaardlngse Christelijke Besturenbond heeft de her vormde Industriepredikant voor het IJmondgebied, d$, W. Ph. Leenman, gisteravond voor de ambtsdragers van de protestantse kerken In Vlaardingen gesproken over het Evangelie in de in dustrie. Ds. Leenman had als titel voor zijn onderwerp gekozen „Hoe neemt het heil gestalte aan in de moderne sa menleving", maar Is in zijn betoog niet verder gekomen dan het stellen van de ze vraag. Het w-erk van de industriepredikanten is geboren uit verlegenheid van de kerken over de toenemende onkerke lijkheid. De methode van het alleen maar overbrengen van vastliggende waarheden en ontgoochelde mensen wijzen op een zalig hiernamaals, wees spreker af. Wij weten geen raad met wat er om ons heen gebeurt en daarom lokken wij als ambtsdragers de mensen weg uit het veld waarin zij leven, naar het veld van onze christelijke leer, omdat we dan pas het gevoel hebben te komen op het niveau van het geestelijk gesprek. Wij moesten echter dat wat ons treft en aanvreet gaan zien ais het inslaan in ons leven van de levende God, als Zijn nieuw verschijnen aan ons. Ais God binnenkomt bij ons, dan vaagt Hij onze hele bibliotheek van godskennis weg. Er gebeuren vandaag nieuwe daden Gods onder ons en wij hebben ogen maar zien niet en oren, maar horen niet. Eerst zal ons horen en zien moeten vergaan om te bemerken dat God vandaag nieuwe gebieden onder het kruis brengt. Van de Kerk wordt meer gevraagd dan zij redelijkerwijs kan opbrengen. Zij moet haar leven op 't spel zetten. De tijd van de confessies is voorbij, Zijn de buitenkerkelijken wellicht de stenen waaruit God zich A raham-kin- deren gaat verwekken? Wij, die missc-hien jaren r cdikant of ouderling zijn geweest zullen opnieuw leerlingen moeten worden. De industrie vraagt om mensen die haar duidelijk kunnen maken wat haar werkelijk overkomt, aldus ds. Leenman die zijn betoog ten slotte samenvatte in de vraag: „Achten wij het mogelijk dat naast de bekende goede werken van Rome (aflaat e.d.) en Reformatie (ge bed, bijbellezen), nog nieuw geloof door God geschonken, nieuwe werken zal kunnen voortbrengen? De zeer levenige discussie die op de ze inleiding volgde was één grote vraag om een praktisch antwoord op de vraag die ds. Leenman als titel van zijn on naar een ander café zijn getrokken om daarna weer naar het eerste terug te ke ren. Onderweg zouden verdachte en ge tuige de portefeuille, waarin het geld had gezeten, leeg op straat hebben ge vonden. De officier van justitie achtte de diefstal bewezen, daar het geld bij verdachte is gevonden. Het is niet geblel ken, dat de vriendin de hand in het spel heeft gehad. Els: acht maanden met af trek. derwerp had gekozen. De vragen lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Ds. S. van den Bos, hervormd predi kant te Vlaardingen, zei rondnit teleur gesteld te zijn in het betoog van ds. Leenman, Hij had verwacht dat deze op zijn minst enkele lijnen voor de aan pak van dit werk uitgestippeld zou heb ben, Na herhaald verzoek van ds. Van den Bos heeft ds. Leenman ten slotte Iels over de organisatie van zijn werk in de Stichting IJmond verteld. Het winstpunt van deze avond ge loven wij te moeten zien in het feit dat de aanwezige ambtsdragers aan het denken gebracht zijn over deze moeilijke materie, ook al bleef het betoog van de referent wat ongrijp baar en hebben enkele van zijn denk beelden op zijn minst enige weer stand wakkergeroepen, J~lE zandtirechters in onze vorige opgave staan aan de Wijnhaven. Er is nogal wat misverstand gerezen over die plaats. Verscheidene le zers meenden dat het de Bot lek teas, anderen zagen er de Aelbreehtskade in. Zo ook de heer L. Visser uit de Paul us Potterstraat 34 die ditmaal de gelukkige winnaar is. Twee dagen later stuurde hij ons de goede oplossing na de eerst een wandeling van en kele uren gemaakt te hebben voor hij de juiste plaats ge vonden had. Het plaatje van deze week zal waarschijnlijk weinig moeilijkhedeii opleve ren. Als gewoonlijk worden oplossingen weer ingewacht voor woensdag 14 februari aan de redactie. In linkerbo venhoek van brief of kaart vermelden „Wat en Waar". DEZE PLAATS schreven we kortgeleden over de moeilijkheden van de Rotter damse watertoerist. Over vaar wegen via welke men binnen enkele uren een aantrekkelijk recreatiegebied kan bereiken. Een van die vaarwegeti loopt door de Rotte, Rottemeren, Hen- nipsloot bij Zevenhuizen en de Ringvaart van de Zuidplaspol- der naar Gouda en de Reeu- wijkse Plassen. En in feite is dit de enige toeristische vaarweg. De Nieuwe Maas is te gevaar lijk en door de Schie over Delft en Den Haag naar de Kaag te lang. Tot nu toe was het door de vervui ling moeilijk de Ringvaart te be varen. Iedereen weigerde deze vaar weg schoon te houden en uit te bag geren. Desondanks was de vaart nog bereikbaar zij het niet bevaar baar. Nu dreigt echter het onher roepelijke: men wil in Zevenhui zen de oude (houten) beweegbare brug vervangen door een vaste ste nen. Het polderbestuur heeft aan Ged. Staten toestemming gevraag dit plan te mogen verwezenlijken. Prov. Waterstaat steunt het plan want het verkeer over de brug be draagt nu al duizend auto's per dag en neemt nog elke dag toe. Burgemeester A. Boer van Ze venhuizen heeft alle begrip voor de watertoerist maar ziet op het ogen blik nog geen oplossing. De moei lijkheid is gelegen in het feit dat de Dorpsstraat, waarin de brug ligt, de verbinding vormt tussen twee tertiaire wegen en onder be heer van de gemeente Zevenhuizen valt. Provinciale subsidie voor de bouw van een nieuwe brug mag dan ook niet gegeven worden. Het kostenverschil tussen een beweeg bare en een vaste brug is van dien aard dat het polderbestuur er een voudig niet aan denkt een beweeg bare brug te maken. Met dit alles dreigt de Rotter damse watertoerist nu echt en voor altijd in de knel te raken. Wethou der Langerak van Rotterdam heeft de zaak bepleit bij het provinciaal bestuur. We twijfelen er niet aan of daar zal alles degelijk onder zocht worden, ook al gezien het aantal bezwaarschriften dat is bin nengekomen. Maar alles blijft toch draaien om het geld. Wie moet de meerprijs betalen die het ver schil vormt tussen „vast en be weegbaar"? Burgemeester Boer, die zitting heeft in de provinciale commissie voor recreatie, doet pogingen de voorgestelde doorvaarthoogte van 1.30 m. te brengen op 1.60 m., wat betekent dat alleen kleine zeilboten met aanhangmotor en gestreken zeil onder deze brug door kunnen. Hoe moet het met alle andere sche pen? Voor de watertoerist zal de doorvaarthoogte toch plm. 2.50 m. moeten zijn wil men werkelijk van een open vaarweg kunnen blijven spreken. Maar dat houdt weer in ZATERDAGMIDDAG „Anno", show business in de jaren twintig „De laatste der Mohicanen", film. „Flipje, de tovenaarsleerling. 0 -AVOND „De avonturen van Ivanhoe", film. „Zaterdagavond-akkoorden". 0 MAANDAGAVOND „Aansluiting gemijt", een-akter. Begie: Willy van Hemert. DINSDAGAVOND Sport: Skiën. Film: „Straaljager nr. J antwoordt niet". 0 WOENSDAGMIDDAG Kwartfinale voetbal Europa Cup, Dukla Praba—Tottenham Hotspur. Pipo de Clown. 0 -AVOND Skiën. „Pas geperst". „Beter benijd dan bewonderd", momenten uit de loopbaan van een anonieme heils officier. 0 DONDERDAGMIDDAG Skiën. 0 -AVOND Toneelavond: „Een poppenhuis". 0 VRIJDAGAVOND Skiën. „Brandpunt", T.V. magazine. PHILIPS Z3TX 330 A/.B met ingeb. UHF-Sunalenkiezer voor ontvangst senders in banden X? Q7? IV en V 7 Desgewenst kunt u bij het aanschaffen van televisie gebruik maken van ons voordelig BOOGAARD-KREDIET b.v. een f 645 PHILIPS T.V. 43 cm. Contant 200.-— In 1 jaar 12 46 480.— TOTAALf 680.— dus voor 70 ct per weefc een heel jaar eerder televisie. (Vsta een onzer verslaggevers) DINSDAG 13 februari treedt te Vlaar dingen het Residentie Orkest op ln de Stadsgehoorzaal met solistische me dewerking van de Spaanse meesterpia- ntet Eduardo del Pueyo in „Nachten in de tuinen van Spanje" van zijn landge noot Manuel de Falla, Voor een bril jante vertolking van dit gloedvolle werk had men zich geen betere solist kunnen denken. Het orkest treedt voorts op met de uit voering van het sprookjesachtige ,,She- herezade" van N. Rimsky-Korsakoff. Het programma wordt afgerond met de Etudes voor strijkorkest van Frank "Men zou geneigd zijn te zeggen dat de resultaten van de door het Vlaardmgs Kunstcentrum ingestelde enquête - de same zo sterk past jVUTiSlVfctJti. Ui" i- invloed zijn geweest op de samenstel- dit programma ling van dit zich aan bij de geuite verlangens. Een gote opkomst van het Viajirdingse publiek is echter ook noodzakelijk om dat de leiding van het Residentie Or kest heeft moeten besluiten een even tueel optreden van het orkest te Vlaar dingen tn het volgend seizoen afhan kelijk te stellen van de opkomst op dinsdag. Door de belangstelling die in andere ste den voor dit ensemble aan de dag wordt gelegd, is de taak van de orkest leden en hun dirigent zo omvangrijk, dat men vindt dat het de moeite niet loont voor een paar honderd mensen naar Vlaardingen te komen. Het zou te betreuren zijn ais het be stuur van het Vlaardings Kunstcen trum door gebrek aan belangstelling het programma zou moeten gaan in krimpen en als eerste uiting daarvan in het komende seizoen het Haagse muziekgezelschap zou moeten missen. (Van onze correspondent) Het is thans ruim 5 jaar geleden dat de Stichting Speeltuinvereniging Rozen burg een realiteit werd. Mét zeer veel moeite en inspanning gelukte het de stichting een eerste speelterreintje voor de jeugd open te stelien. Naar het zich laat aanzien zulten in de zeer nabije toe- korist meer speelterreine. worden ge creëerd. Eveneens gedurende de laatste 5 iaren organiseerde het speeltui robes-tuur telken- jare een St. Nicolaasfeest voor de ge hele Rozenburgse jeugd. Het zal allen duidelijk zijn dat aan eer: dergelijk kin derfeest zeer hoge kosten zijn verbonden. Nooit echter heeft het speeltuinbestuur een beroep behoeven te doen op de Ro zenburgse bevolking in het algemeen om mede te helpen de grote kosten te dragen. Voor het eerst sinds het de activiteiten begon, kempt het stichtingsbestuur thans met een financieel te kort. Na een diep gaand overleg met B. en W. werd het bestuur toestemming verleend een huis- aan-huiscollecte te houden om mede j daardoor het tekort fo dokken. Deze col- iecte zal worden gehouden in de week i van 12 tot en met 17 februari. Het stich-! tingsbestuur spreekt gaarne het vertrou-i ••ven uit dat ieder het ziine zal bijdra- i gen om het ontstane tekort zoveel mo gelijk op te heffen. (Van een onzer verslaggevers) Het tracee van de nieuwe rijksweg loopt via Terbregge-Bleiswijk-Hoogm-ade ei*. Velzen (diagonale verbinding in het rijkswegennet). De aanleg van deze weg betekent, ö'at de noord-zuid ver binding naar /"■"termeer zou kunnen "crvallcn. Van het plan- om de rijksweg aan de oostzijde van de Rotte aan te leggen, is afgezien, omdat deze verbinding een nodeloze omweg zal betekenen voor het verkeer uit het noorden met be stemming het centrum van Rotterdam en voor het verkeer richting Dor drecht, Noord-Brabant en Antwerpen. Ten aanzien van de nieuwe rijksweg links van de Rotte, hebben Geó'epu- teerde Staten van Zuid-Holland het standpunt ingenomen, dat de provin ciale weg, gezien de regionale belan gen, niet overbodig is. Gedadht wordt verder aan een weg Moercapelie-Ouó'ekerk a. d. IJssel-Slie- dretóht die in de toekomst het verkeer over de Van Brienenoordbruig zou kun nen otnlasten Voor een diagonale verbinding Rotter dam-Oost-Leiden zullen de noorde lijke voortzetting van de Rijtksweg 16 en -het westelijke ged'eelte van een nieuwe rijksweg 11 (Van de Haagse Schouw over Voorschoten naar rijks weg 12 onder Bodegraven) goed kun nen dienen. "oor de uitbreiding van wegen tussen Den Haag en Rotterdam wordt verder gedacht aan een weg in het verlengde van d'e Landsc'hcHingsweg (rijksweg 14> uitkomend op de Schiewag ln Rot terdam. Het beloop van de provinciale weg 21, door deze weg aan te sluiten op rijks weg 16 naar de weg ten Oosten van Haarlem, die aansluit op de Velzer- tunnel, onmogelijk. (Van onze correspondent) Een in de Joubertstraat in Maassluis geparkeerde personenauto werd dinsdag morgen aangereden en beschadigd. De dader is nog onbekend. De inspecteur van de politie te Maassluis verzoekt de genen die inlichtingen kunnen verschaf fen, zich met hem in verbinding te «tel len. Dinsdagmiddag is de 18-jarige Maas- sluisse bromfietser P. Huisman op de Noordvliet aangereden door een uit de Nauwe Koestraat kamende vrachtwagen. De bromfiets werd beschadigd. De 18-jarige bromfietser L. Stigter uit Maassluis is op de Laan 1940-1945 door een vrachtwagen aangereden. De heer Stigter liep enkele ontvellingen aan zijn handen op. Zijn bromfiets weid bescha digd. Uit de Rotterdammer van 28 okt. '61 nu kRftiïlël: hebben - .smischsra ijs de btiangrt'kste: jf f W ebXhei \vr.V.wer V «reken' voor hs'..té tm i woerd* ii. De dat het te lanLis,: is niet donkbëeï- dig. De zenwnre Zevenhuizen k f. heelt een plan.klaar iiggen. ®v vcr-t vsnging^vsrr ..eer, oude houten .be- j weegharc:br,tgtdcc.r ee» vaste ste- nevu \Vannser ti-.i plan. .'.doergang yriïwR'' sjnS.twst.de waterteerist be- jtrcCt, idé- helss' Rinjvairtivsn de 4 f.Z.tai^lxspsMev di«M groeten.''- want f d.»n is de laatste «itvalspoort tot^| I wesen!ifk«"vr<«r$Miè't''ie -.watsr oas* f AhaH gebracht: 1 f D.it__do:c .wrst 'veof tic plannen! \.van Zevenhuizen'- niet -bo vrerrod v |ia heeft.,hel- verleden, geleerd, .Kom. i'tnea vroeger door fis Ringvaart he- P- lasniftt naar 'Gouda varen; ao men verpkcht gebruik;' te maken j van he: Snelle'Sluis ca.het daadsra snikje over 4e TJssot. t Ji K-ikeie WrenrcR-den U n.!. ten in H" heulen' «tnfsje ver-, 4 vaagon door .eer» dam. NashaadJf vap.d hot de ineeiio watri t; nieuwe?:: sluis tr bauwen, Ués'-ïi-, - naterirc-- n-t drrisrt.lan'allc fcanirn tust *rn «vai oh whip' tcwehi re taii mm; ï>il betekent «lat ongeveer f lO.Orh) rïicïvrn gedcpeenl nor- en niel onzi ibrh al kleine «ikheid tot retre'.uie is het raak dat hierfsnol en afdoend wordt ir.tetrepcn. t V' jC.;HÏ#n 'en fei mngetii dat de opritten veel langer moeten worden én wie zal die kosten dan betalen? En zal de middenstand htift Zevenhuizen '-ü&rtegefigeen 'bezwaren "hebben? Het «komt ons .trouwens voor dat dé middenstand'niet onsympa- tiek staat tegenover een lage vaste brug. Een passerende toerist be steedt nu eenmaal minder geld dan de toerist die, gedwongen d-oor de omstandigheden, zich als het ware in een fuik bevindt. Wat zal monumentenzorg van de ze affaire zeggen? De brug waar het om gaat is een Hameibrug die al enkele honderden jaren oud is. Burgemeester Boer meent dat ze het ding maar in zijn geheel naar het Openluchtmuseum bij Arnhem moeten brengen. Wij zijn daar min der enthousiast over. Het is na tuurlijk prettig te weten dat we over een plaats beschikken waar we onze cultuur kunnen concentre ren maar het zijn juist de molens en de bruggen, kleine juwelen in een zetting van groen polderland, die mede ons land zo uniek maken in de wereld. Het wordt hoog tijd dat we ons realiseren dat we niet mogen blij ven offreren aan de verkeersmoloch. Al genoeg moet in de oude steden worden prijs gegeven. Wanneer we nn ook nog aan het platteland be-o beginnen sal het nageslacht ons daar beslist niet dankbaar voor zijn. Zo zijn er rond deze brug noga) wat tegenstrijdige belangen. Wan neer men echter aan tafel gaat zit ten met het vaste voornemen een beetje begrip te hebben voor de moeilijkheden van een ander dan moet er een compromis gevonden kunnen worden waarmee alle par tijen vrede hebben. Naar aanleiding van het artikel over het zeilschip Birkdale waar kapitein Albrink op heeft geva ren bereikte ons een reactie van een lezeres die meende dal wij de laatste dagen van de zeilvaart een beetje al te zwart hebben afgeschilderd. Op de meeste Ne derlandse zeilschepen was de toestand heel anders, meent ze. We haasten ons dan ook te verklaren, dat zowel kapitein Albrink als wij, geenszins de be doeling hebben gehad om te sug gereren «lat bet op alle zeilsche pen ilit die tijd een losgeslagen troep zou zijn. Alleen op de Birkdale ging bet een beetje wild toe en daar alleen hebben we over willen schrijven. Dat neemt niet weg dat we graag eens «vat zouden vernemen over het leven op de. Nederlandse schepen uit die tijd en we gelo ven dat onze lezeres daar «vel bet een en ander over zou kunnen ver lellen. Missehirn «vil zij zo vriendelijk zijn haar adres be- kond te maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2