VAART EN KOERS: WESTWAARTS Is fluoridering van het drinkwater schadelijk? „Laat ons getuigen van gezamenlijke waarden" Str eekbej aar dencentriim komt in zomer gereed WIELERBAAN .KLINKT IN' Bedevaartganger zoekt innerlijke vrede Rotterdamse kroniek R.k. Boeiende „Taal van materiaal" Spanjaarden gaan in onze haven werken Vlaardinger oppert bezwaren Instructiebijeenkomst bijbelactie weer en protestant bijeen Von Kara jan legt functie neer Bijeenkomst In de Rechte Straat' Middagpauzeconcert in Laurenskerk DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 am J Toetreding tot.E.E.G. Denemarken vraagt overgangsperiode Geen verbod Straat voor straat Doorslagge vend concert i Niet zo gezond O Tram botst tegen „ijzeren hond" opera Vrolijk jaarfeest N.O.V. Charlois Actie weekend-liulp in ziekenhuizen een succes toneel revue exposities A J^OTTERDAM breekt door naar het toesten. Zoals op de hierbij geplaatste foto is te zien komt er al heel wat tekening in de Westblaak, die binnenkort als een brede boulevard van de Schiedamsevest naar de Westersingel zal lopen, dwars door de Rotterdamse krantenwijk; in dit stadsdeel hebben de meeste te Rotterdam verschijnende bladen hun zetel. Links zijn de bovenste etages te zien van het gebouw van „De Rotterdammer"daar achter het silhouet van het Dijkzigt-ziekenhuis en van het hoofd kantoor van Unilever. Geheel rechts in de hoek de elektrische centrale aan de Gallïle'istraat. Daartussen langs de horizon het front van de rivier met de boeiende wir-ioar van hijskranen. Op de voorgrond komt het K. P. van der Mandeleplein, zowel boven als onder de grond een belangrijk verkeersknooppunt. De nieuwe oost-westboulevard zal hier onder de Schiedamsevest doorduïken, terwijl bovendien de metrotunnel en een tramtunnel elkaar zullen kruisen. Het knooppunt zal nog loorden gemarkeerd door een metrostation in de noordhoek van het plein. De gisteren in Brussel voortgezette conferentie over de toetreding van De nemarken tot de Europese Economische Gemeenschap heeft geleid tot het vor men van twee werkgroepen, die de vraagstukken van het gemeenschappe lijke buitentarief van de gemeenschap en sociale kwestie zullen onderzoeken. De Deense delegatie onder leiding van de minister van buitenlandse zaken, Krag, en de minister van de zes E.E.G.- landen kwamen overeen, dat op 10 maart de ambtelijke deskundigen ter bespre king van deze vraagstukken en die van de landbouw bijeen zullen komen en dat zo spoedig mogelijk daarna opnieuw een ministeriële bijeenkomst zal worden ge houden. (Van een onzer redacteuren) Het nog steeds voortdurend tekort aan havenarbeiders heeft de Scheepvaart Vereniging Zuid doen besluiten een proef te nemen met het aantrekken van havenarbeiders uit Spanje. Getracht wordt vijfentwintig Spanjaarden te wer ven voor het werk in de Rotterdamse haven en aan de hand van de opgeda ne ervaringen te beslissen ot er meer Spanjaarden in de gelegenheid zullen worden gesteld naar Rotterdam te ko men. Naar wij vernemen zijn onderha" delingen tussen het Gewestelijk Arbeids bureau en de Spaanse instanties ge opend. De eerste Spanjaarden zullen worden opgeleid tot instructeur, zodat zij even tuele volgende groepen landgenoten kun nen inwijden in het werk m de haven. Op het ogenblik wordt door de Scheep vaart Vereniging Zuid reeds naarstig ge zocht naar kosthuizen voor de Spanjaar den. EEN Zweeds persbureau heeft het be richt gepubliceerd, dat de Zweedse scheepswerf Falkenberg aan de bevoegde instanties zou hebben gevraagd het Ne derlandse s,s. Deneb aan de ketting te leggen, omdat de eigenaars van dit schip Nievelt Goudriaan Co.'s Stoomvaart Maatschappij N.V. te Rotterdam, de werf de som van driehonderdduizend Zweedse kronen schuldig zou zijn. Van de zijde van Nievelt Goudriaan echter werd mee gedeeld, dat dit bericht op. onware feiten berust. De Deneb werd op 7 september 1951 op de werf Falkenberg te water ge laten, waar het was gebouwd voor reke ning van de rederij E. Kekonius te Go thenburg. Deze rederij heeft het, nog voor de afbouw, doorverkocht aan Nie velt Goudriaan, die ten aanzien van de afbouw enkele wensen had en op de aan te brengen wijzigingen een som vooruit betaalde. Aan deze wensen is niet tege moet gekomen en het schip is ook niet door Nievelt Goudriaan overgenomen. Het is dus geenszins haar schip. Van het aan de ketting leggen van een schip van Nievelt Goudriaan kan dan ook geen "sprake zijn. DE PARKHAVEN te Rotterdam is het m.s. Straat Chatham overgedragen aan de K.T.C.P.L. Kort daarop is het schip met ballast aan boord naar Afrika vertrokken met als gezagvoerder kapi tein S. Joehems. Na de vlagverwisseling werd in de stampvolle salon het woord gevoerd door de heer Chr. Hoenderkamp, directeur van de bouwwerf (De Mer— wede, Hardinxveld). die de K.J.C.PX,. als geschenk een bijzonder fraai luxe model van het schip aanbood, dat een plaats zal krijgen in het kantoor. De „Straat Chatham" is voorlopig het laat ste schip dat De Menvede voor deze rederij heeft gebouwd. Drs. L. Speel man, directeur van de K.J.C.P.L., zei in een toespraak dat de „Straat Chatham" het vijfde en laatste vaartuig is van een serie. De Merwede heeft er drie van ge bouwd en ook twee schepen voor de K.P.M. Met deze vaartuigen heeft men zeer gunstige ervaringen. Van dit nieuwe 'schip zal meteen al weer afstand doen. Het vertrekt naar verre zeeën en men zal het in het moederland waarschijnlijk nooit terugzien. Verder herinnerde hij eraan, dat de „Straat Chatham" het 26ste schip is dat na de oorlog aan deze vloot wordt toegevoegd en het 21ste nieuw- bouwschip. TN -i- hi DE NOORDOOSTENWIND van de laat ste dagen heeft de bewoners van een aantal oude panden aan de Zestien- hovensekade te Overschie weer eens een ■onaangename verrassing gebracht in de vorm van omhoog komend water. Som migen van ben kregen tien centimeter water in huis. Wateroverlast is iets, waar de laaggelegen oude woningen aan de Zestienhovensekade telken jare mee hebben te kampen en men kan dan ook begrijpen dat de stemming van de be woners van deze huizen elk jaar slechter wordt. Herhaalde malen zijn adressen naar allerlei instanties verzonden en nog onlangs is een dergelijk adres in de wijk raad ter sprake gekomen. De wijkraad besloot toen bij de gemeente Rotterdam aan te dringen op maatregelen. Enkele bewoners menen, dat het euvel zou kun nen worden, bestreden met plaatsing van een betonnen waterkering zoais die. wel ke eertijds achter de nog resterende groep huizen van het complex ,.De Elf Plagen" is aangebracht, „De Elf Plagen" •worden nu niet meer geplaagd door het water. Na het aanleggen van deze be tonnen waterkering werd van deze hui zen uit een klein gezamenlijk riool ge legd naar het hoofdnool in de Zestien- hovensekade, zodat het waterpeil in „De Elf Plagen" niet meer zoals vroeger kan worden beïnvloed door een naar de Schie lopend riool. (Van een onzer verslaggevers) Ongeveer honderd Rotterdammers, protestanten .en rooms-katholiken, wa ren vrijdagavond bijeen voor de twee de instructiebijeenkomst in het kader van de komende interkerkelijke bij belverspreiding. Ditmaal was men op rooms-katholieke bodem, namelijk in het gebouw „Het Steiger" naast de r.k. kerk aan het Hang. Het onder werp was „De katholiek en de bij bel", waarover rector H. Sondaal een belangwekkende uiteenzetting heeft •gegeven. Wat de oecumenische bete kenis van de gezamenlijke bijbelver spreiding betreft zei de inleider 'p.a.: „Laat ons tonen wat wü gezamen lijk aan oerchristelijke waarden be zitten en laat ons, zij het met veel opoffering van tijd en moeiten, daar van getuigen. Als wij voor de deuren staan dienen wij te bedenken wat de Schrift zegt: „Het rijk der hemelen is nabij en staat voor de deur." Rector Sondaal wees verder op de getuigenis van de dichter Gabriël Smit in de opdracht van zijn Psalm berijming, dat de H. Schrift van jongs af aan de mens in zijn hele le ven tot steun en troost zal blijken. Hij wees ook op het verlangen van Paus Johannes XXIII en van de bis schoppen, dat de katholiek de Bijbel zal lezen al zullen zoals de rector zei- de, voor de katholiek bij het lezen van de H. Schrift andere normen gel den dan voor de reformatorische chris tenen, maar „wie met bereidwillig heid en met een gelovig hart de Schrift opneemt, zal een beter Chris ten worden." De rector wees er op, dat door alle eeuwen de Bijbel een ereplaats ver kreeg in het leven en de liturgie van de r.k. Kerk; de H. Schrift is altijd de leidraad voor de verkondiging ge weest. Maar erkend dient te worden, dat in de latere eeuwen de H. Schrift steeds minder ter hand werd genomen. Men moet dit, zei rector Son daal, ook zien als een reactie op de zeer verdienstelijke vertaling in de landstaal door Luther; voor de katho liek bleef toen de latijnse tekst de enig aangewezene. Voorts groeide er een zekere angst, dat wat men als „duistere plekken" in de Bijbel be schouwt, tot aarzeling en twijfel zou leiden bij wat men de „beminde ge lovigen" placht te noemen. De gelegenheid tot vragenstellen, die hierop ontstond, heeft ongetwijfeld tot verhelderend inzicht bijgedragen. Zo kwam o.a. uit reformatorische kring de vraag naar voren, welke betekenis het verbod tot Bijbellezen voor rooms-ka- tholieken had. Rector Sondaal wees er op, dat het verbod alleen geldt voor de „met kerkelijk goedgekeurde uitga ven". omdat de kerk de leiding wil be houden bij de bijbel-uitleg: men vondt dit terug in de zgn. bijbelkringen. Voorts zijn hele generaties opgevoed met het katechismuswoord: „het le zen van de Bijbel is wel nuttig, maar niet noodzakelijk", waardoor velen de nuttigheid veronachtzaamden. Een ver bod heeft dus nooit gegolden. Na de pauze heeft pater A. Dijk- zeul nog even gesproken over de dis cussies rond de Vijf Kerken-tocht Hij zeide daarover, dat men begrip diende te hebben voor anderen, die bezwaren aanvoeren. De komende Bijbel-verspreiding, die zich dit jaar, bij wijze van proef, zal beperken tot Crooswijk en het oude Noorden, zoals gemeld de actie wordt gevoerd met twee bijbelwagens, die straat voor straat zullen bewerken. Naast de twee man vaste bemanning zullen acht vrijwilligers, telkens in twee-tallen en zo mogelijk telkens een protestant en een katholiek huis aan huis bellen en een Bijbel te koop aanbieden. Men kan zich als medewerker opgeven aan het adres Mathenesserlaan 309 met opgave van dag en tijd dat men ervoor beschik baar is in de weken van 25 februari tot 3 maart en van 5 tot 10 maart. Woensdag 14 februari is er een in terkerkelijke bijeenkomst in de Konin- ginnekerk en vrijdag 9 maart in de St. Barbarakerk, Crooswijkseweg, beide om 8 uur. De dirigent Herbert von Karajan heeft woensdag zijn functie van artis tiek leider van de Weense Staatsopera neergelegd. In een brief aan de Oosten rijkse minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zegt Von Karajan, dat een onlangs met het technisch personeel van de opera bereikt com promis over lonen en vergoedingen voor overwerk buiten de artistieke directie om tot stand is gebracht. Hij betreurt, dat „de omstandigheden sterker zijn dan hij". De minister heeft opdracht gegeven direct te beginnen met de voorberei dingen tot aanwijzing van een op volger. Tevens heeft hij de directeur van de Weense Volksopera, dr. Salm- hofer, die met vakantie is. telegrafisch verzocht voorlopig de artistieke leiding van de Staatsopera op zich te nemen Dr. Salmhofer is reeds van 1945 tot 1955 directeur van deze opera geweest. Het aftreden van Von Karajan brengt geen verandering in zijn voor genomen wereldreis met. het Weens Filharmonisch Orkest, die volgende maand begint en waarbij onder zijn leiding concerten zullen worden ge geven in de Sowjetunie, Noorwegen, Denemarken, Zweden. West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) De heer P. M. Maat tc Vlaardingen heeft zich met een adres tot de Vlaar- dingse gemeenteraad gewend, waarin hij bezwaren oppert tegen fluoridering van liet drinkwater. De gemeenteraad van Rotterdam kan namelijk binnenkort een voorstel van zijn college van B. en W. verwach ten inzake toevoeging van fluor aan het drinkwater, en gezien hei feit dai de gemeente Vlaardingen haar drink water van Rotterdam betrekt, wijst de heer Maat de Vlaardingse gemeen teraad erop dat noch de Nederlandse regering, noch het college van B. en IV. van Rotterdam m hun desbetref fend voorstel, enige aandacht schen ken aan de evidente bezwaren die aan deze maatregel voor de volksgezond heid verbonden zouden zijn. Boven dien meent de heer Maat dat met de ze maatregel de grondslagen van de rechtsstaat worden aangetast. Adressant wijst op een onlangs ge houden vergadering van het „Genoot schap voor den Rechtsstaat", waar de vraag of de overheid zich moet bemoeien met het toevoegen van het giftige fluo ride aan het drinkwater, dat men door verplichte aansluiting moet consumeren (terwijl het hier niet gaat om de be strijding van een besmettelijke ziek te) ontkennend werd beantwoord. Fluoridering, zo schrijft de heer Maat. betekont massale toediening van een ge neesmiddel, dat men willens of met-wil- lens heelt in te nemen. Hiermede wordt het principe van de rechtsstaat geweld aangedaan. Bezwaren van chemische en jur.- dische zijden zijn reeds duidelijke waarschuwingen, maar uitspraken van medische kant waarin fluoridering ont raden wordt, acht de heer Maat van door slaggevende betekenis. Amerikaanse medici hebben nl. aan getoond dat sommige mensen aller gisch voor fluor zijn. dat fluoride scha delijk natrium afstaat en aan het U- goschnften, dat de mens van deze tijd lang met zo gezond is als hij er uil ziet. Zijn gezondheidstoestand is onsta biel en ligt op de grens van ziekte. Daar om dient de methode om hierin verbe tering te brengen uit haar isolement te worden gehaald en in verband te worden gebracht met allerlei schadelijke invloe den waaraan de mens voortdurend is blootgesteld en die zijn gezondheid in ernstige mate aantasten. Tot deze schadelijke zaken moeten vooral gerekend worden: 1. de ernstige verontreiniging van lucht en water door industriële afvalstoffen; 2. het toevoe gen van schadelijke kleur- en conserve- rlngsstoffen aan levensmiddelen;^ 3. het gebruik van velerlei kunstmeststoffen en giftige bespuitlngsmiddelen. Aan dit aspect van dc gezondheidszorg besteedt de overheid nog steeds in on voldoende mate aandacht, aldus de heer Maat. VfOOR de tiende maal vraagt de „Taal van het materiaal" aparte aandacht. Deze manifestatie van de Grafische kunsiinnchting ..De Repro ductie Compagnie" n.v. te Rotter dam. vastgelegd in een steevast per februari beginnende kalender, is ook VANAVOND zal de Chr. Omoriumver- eniging „Rotterdam-Zuid" in de Koningin- nckerk de „Ilnhe Messe" van Joli. Seb. Bach uitvoeren ouder leiding van Piet van den Kerkhoff. Medewerkenden zijn: Corrv Bijt- ter, Annie Hennes, Jan Waayer, Herman Sehey, Koos Bons, llans Schouwman en liet Rotterdams Phiiharntomsch Orkest. 20.00 uur. Addic de Jong bespeelt deze avond het orgel van de Wilhelminakerk aan de Oran- jelmonistruat in Rotterdam-Zuid. Hij brengt «erken ten gehore vun J. S. en O. Pb. E. Bacil, Fronck, Bastiaan», Widor en een eigen improt iaatie. 20.15 uur, DINSDAG is het vijfde solisteneoneert van do Rotterdamse Kunststichting in de aula van het Museum Boymans-van Beunin- gen. Ubo Dijkstra - fluit en Ifans Bonte - piano, spelen werken van Blavet, Beetho ven. Dnnzi en Martinu. Les law Simon viool, en Bram Boelee - piano, voeren sonates van Mozart en Brahms uit. 20,00 uur. Het Rotterdams Conservaioriumorkest geeft deze avond o.l.v. Hans Liehtenstein een uitvoering in de grote zaal van „Lom merrijk" aan de Straatweg. Programma: Ouverture Fidelio van Beethoven, Concert voor viool en orkest op. 35 van Tsjaikofsky -olistRedly van Driesten) en Symphonïe in d van Gesar Franek. 20.00 uur. Ifet hinehronecr! in de Rotterdamse Schouwburg wordt dinsdag verzorgd door *ïe pianist Kees Steinroth. Hij speelt wer ken van Schubert. Liszt en Rachmaninoff, 12.45 uur. WOENSDAG concerteren Agu-tin Leon- Ara - viool, en Nieole Auhert - piano, in de Rotterdamse Kunstkring. Werken van Le- clair. Bach. Mozart, Bartók en Turina staan voor dit jaar een boeiend, „hoopsftmd-j 0p h„t programma. 20.00 uur. w" voor wat betreft clicheer-en druk-1 .mvncünir u i n j techniek DONDERDAG speelt het Rotterdams 1 De ..Taal" bij dit tweede-lustrumca- Fhilhurmimi.ch Orkest in de schouwburg iendarium verhaalt -an de grote ver scheidenheid in de moderne beeldende kunst; een kunst die zo zegt de cri ticus C. Doelman terecht in zijn bijbe horende toelichting hypenndividualis- tiseh is. Het twaalfvoudig overzicht begint met een kleurig raam in gekit glas van Joh. van den Broek. Dan volgt een voortref- - felijke reproductie van een van Willem chaam ae nodige calcium ontneemt. Hussems non-figuratieve olieverven, dat fluor een langzaam werkend ver- bekende aquatint van Herman Ber- gif is dat zich in de organen ophoopt en zich na verloop van tijd openbaart in schadelijke werking op hart, herse nen. bloedvaten en andere lichaams delen, dat het voortijdige geboorten bevordert en de kwaal van hart- en diabetespatiënten verergert. O "Dc: 29-iarige Amsterdamse onder wijzeres W. J. de J. is gisteren met haar auto op eert vluchtheuvel od het Julianaplein in Amsterdam gereden» waar velen op de bus stonden te wach- i ten. Zij trof de twaalfjarige scholiere Wetenschappelijk is aangetoond, zo Anneke Reuvers dodelijk. Een vrouw en i schrijft de heer Maat, zijn adres stavend twee meisjes werden gewond. met vele citaten uit wetenschappelijke Op de Mathenesserdijk ter Hoogte van de Zou'fczieders-straat te Rotterdam is van morgen een tramwagen van lijn 16, die ■bij het remmen doorgleed', tegen de zg, „ijzeren hond", een drieivielig bestel- wa'gentje, van de 52-jarige melkbezor ger M. Timmermans uit de Weizicht- straat gebotst. De mesebezorger, die naast de wagen liep, kreeg een klap van de stuurstang en werd met kwetsuren aan de rug naar ihet Dijfazigtziekenhuis overgebracht. j De politie van het bureau Marconi- plein verzoekt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen j voor het geven van inlichtingen. i serik ide etser in zijn atelier) wordt een interessante tegenhanger. Een char mante miereneter in geglazuurde cha- motte behoort tot het fijnzinnig werk van de bejaarde kunstenares Etie van Rees. Wally Elenbaas is naar haar. ver tegenwoordigd niet een recente kleuren litho. Een bizar soort „stilleven" vertelt iets van het vakmanschap van de etser Ro Chailloux Sterk naar voren springt dan een fragment van Louis van Roode's reuzachtige glas-in-bctonversiering aan het imposante Spoorwegpostkantoor te aan 'Ir ,-Verf mn Nesstraat onfier leiding van Dt-an Dixon. Programma; Variatie» op een thema van Haydn floor Brahms, Piano- roncert van Selnmiann (soliste: Anni Fischer) en de Derde Symfonie van Sibe lius. 20.15 uur. De ha- Rirhard Bouwman en de pianiste EU van Resteren verzorgen donderdag hst pauzeconrert in 't Venster aan «Ie Gouverne- straol. Liederen van Schubert, Brahms, Wolf en Britten staan op liet programma. 12.45 ti. VRIJDAG herhaalt liet Rotterdams Phil- harmonisch Orkest gijn concert in de Rol. terdamse Schouwburg. 20,15 uur. In de middagpauze bespeelt André Ver- woerd zijn orgel in de Pauluskerk aan dr Maurit'weg te Rotterdam, waar tot medio opril de wekelijkse puuzeroncerten worden gegeven in verband met de tijdelijke slui ting; van de Laurenskerk. 12.45 uur. ZATERDAG concerteert het Rotterdams Barok Ensemble o.l.v. Laurens van Win gerden in de Salvatorkerk aan de Mozart- Rotterdam. Als een samenspel vanu enorme goudklompen is Wessel Couztjns ?üan te_Hdieger»berg. Medewerkenden zijn: S-GRAVENZANDE krijgt er een nieuw en fraai gebouw bij: Het her vormd Streekbejaardencentrum aan de Naaldwijkseweg, dat waarschijn lijk begin augustus gereed zal ko men. Het ontwerp van dit ongeveer twee miljoen gulden kostende com plex werd gemaakt door het archi- tectenbureau G. W. van Essen uit Den Haag, de bouwwerkzaamheden werden aangenomen door de Apel- doornse firma B. Meyer. In het tehuis, waarvan de exploitatie wordt verzorgd door de hervormde gemeenten van 's-Gravenzande, Wate ringen, Honselersdijk, Maasdijk en Hoek van Holland, de hervormde noodgemeente van Naaldwijk, alsme de de Evangelische Unie van 's-Gra venzande, kunnen tachtig valide hulp behoevende bejaarden opgenomen worden. Het reeds een halve eeuw bestaande hervormde rusthuis aan de Sand-Am- bachtstraat zal, indien daar een ver gunning wordt afgegeven, worden uit gebreid en „getransformeerd" in een tehuis voor invalide hulpbehoevende bejaarden met een accommodatie voor dertig patiënten. Met de bouw van het nieuwe bejaar dencentrum dat dus het karakter van een streekrusthuis zal krijgen werd in juli van het afgelopen jaar een begin gemaakt. Inmiddels is voor het rusthuis een directrice benoemd. Het is mejuffrouw N. A. de Boer, die als hoofdzuster in het Haagse zieken huis Zuidwal heeft gewerkt. Het exploitatietekort van het gebouw, dat op 150.000 wordt geschat. zal worden „opgevangen" door de streek- diaconieèn. Mocht er dan nog een te kort zijn, dan zal er bij de burgerlijke gemeente 's-Gravenzande een verzoek tot een borgstelling worden ingediend. bronsreliëf gereproduceerd. Van een geheel andere expressievorm getuigt de ietwat epigomstische penseel tekening van Lex Metz, waarvan wij meer de afdruktechniek dan het origi neel zelf bewonderen. Knap in de sug gestie van stofuitdrukking is de repro ductie van een abstract doek van Ge rard Verdijk en van een door Lies Maes ontworpen „ruimtelijke" plas tiek. Een grafisch kunstige, doch voor het oog wat matte textielcollage van Annie Apol sluit deze begerenswaardi ge kalender af. De organist Jan Brandwijk heeft de reeks middagpauzeconcerten in de Lau renskerk, die de eerstkomende weken door restauratie-werkzaamheden van dit kerkgebouw in de Pauluskerk voort gang zal vinden, vrijdag besloten met een programma, dat aan drie werken van Bach gewijd was. Brandwijk toonde zich een begaafd Bach-vertolker, want de koraalvoorspe- len „Liebser Jesu, wir sind hier" en „Wir glauben all an einen Gott" geno ten niet alleen een technisch gave, doch ook een prijzenswaardige stilis tische vertolking. De registratie was daarbij uitstekend gekozen en mede door het strakke rit me, kreeg men een bij voortduring fraaie en open klank te horen. Tussen deze beide stukken in, bracht Brandwijk de kernachtige en briljant klinkende Sonate in C ten gehore. Ook de weergave van dit werk kon grote voldoening schenken. Brandwijk's spel kenmerkte zich hierin eveneens door een knappe technische beheersing, goed getroffen tempi en een ritmische vast heid. terwijl ook hier de juist gekozen registratie zorgde voor een mooi even wichtig en doorzichtig klankbeeld. Met "dit korte recital heeft Jan Brand wijk zien dan ook weer een zeer talent vol organist getoond. H.v. B. Koo» Bon», het Clir. Rotterdams Jongen- koor flir. Fr. Velders en Annie Hazel- zet - oldigautorgel en eontinuo. Uitgevoerd worden composities van Fresrobaldi, Swee- linrk, Corelli, Bach en Handel. 20.00 uur. Mini van der Panne bespeelt deze avond het orgel van dc Putsrpleinkerk in Rotter dam-Zuid. 20.15 uur. MAANDAG geeft de Nederlandse Opera in de Rotterdamse Schouwburg een voor stelling van de opera „Fnnst" van Gounod. Onder directie van Arrigo Guamieri treden hierin op: Gefry dt Groot, Nel Duval, Ettore Babinï, Jos Btirrksen en Jos Borelli. Frans Boerlage heeft de opvoering gere gisseerd. 20.00 uur. In <3e zeer goed bezette Vrij Evan gelische Kerk aan de Jan van Loons- laan heeft ds. J. Gravendeel uit Bel gië, voorzitter van „In de Rechte Straat" vrijdagavond van zijn reizen door België, Frankrijk en Spanje ver teld. In deze landen is de bijbel vaak een verboden boek. Om de protes tanten te laten zien onder welk een druk de rooms-katholieken leven heb ben ds. Gravendeel en de bekeerde priester en hoogleraar in de theolo gie en filosofie, ds, H. J. Hegger, dia's gemaakt Aan de hand van Marcus 2, waarin wordt verteld over een verlamde man die tot Jezus wordt gebracht, heeft ds. Gravendeel in een korte preek de pro testanten gewezen op de dure plicht, die zij hebben om mensen in nood, vooral zielenood. tot Jezus te brengen, „Stel uw huis open en handel naar de letterlijke tekst van de Bijbel." „Als er al één groot probleem in de wereld is", zo zei de predikant, dan is het dit. -dat de Bijbel niet meer letter lijk wordt geloofd. Grijpt toch uw kans, komt toch uit uw laksheid en wijst de miljoenen, die zoeken naar vreae. de Bijbel. Er zijn volken, vooral in Spanje en Zuid-Frankrijk, die de Bijbel niet ken nen. Laat toch ook deze mensen kennis maken met het woord van God. Ds. Gravendeel legde er de nadruk op op, dat het in geen geval de bedoeling van de Stichting „In de Rechte Straat" is, de mensen fanatiek op te zetten te- zen het rooms-katholicisme. Wel wil de Stichting de protestanten wijzen op de grote geestelijke armoede, die er is onder rooms-katholieken en de ver plichtingen, die wij daarom nebben „Want God wil zijn kinderen gebruiken om ook hen. die op een dwaalspoor zijn tot het ware geloof te brengen." De dia's die de Belgische predikant, vertoonde, lieten o.a. Lourdes en Mon- serrat zien. ..Deze bedevaartplaatsen zijn slechts uiterlijk vertoon, en zeker! niet door Christus gewild „Alle men sen", zo meende de spreker, „die op deze plaatsen naar genezing zoeken, verlangen nog méér naar vrede. En die kan de Bijbel gever.. Wij moeten hen die leren kennen." Aan deze avond werkte mee het Glo rie-duo en het X.J.E. koor uit Rotter dam-noord. I^NKELE honderden meters ten J ten van de grens mei Vlaardingen ligt de m aanbouw zijnde Schiedam- se wielerbaan nu „in te klinken". Met keien heeft men de aarden wallen geballast en de wacht is nu nog maar hoe ver een en ander gaat zakken om de definitieve afwerking van de baan le bepalen. Overigens is het nog met bekend, hoe die definitieve afwerking zal wor den. Dat wil zeggen: men heeft nog niet kunnen beslissen welke materia len zulien worden toegepast. Als ge volg van allerlei omstandigheden zal in ieder geval deze zomer de baan nog niet berijdbaar zijn. Het wordt wel volgend jaar voordat de wielerclub de nieuwe aanwinst kan openstellen. Overigens zal het voor veel liefhebbers van wielerwedstrijden in Vlaardingen verheugend zijn dat ze veel dichter bij de baan wonen dan de meeste Schie dammers. Op de achtergrond van de foto ziet men heel duidelijk de beton nen huizen van het Vlaardingse Spoor- wijk en geheel rechts de flat aan de Sporti a an. De actie „weekend-hulp in ziekenhui zen", waartoe de oecumenische jonge renkring Oidenbroek enige tijd geleden het initiatief nam. vindt navolging. ALler- eerst in de directe omgeving, waar m Harderwijk een groep zich heeft ingezet om in het Boehhaaveziekenhuis aldaar op de zaterdagen en zondagen hulp te gaan bieden. Dat betekent dat meer dan 200 deelnemers aan deze gezamenlijke aetie diensten verrichten in de psychia trische inrichting „Veldwijk" en in het sanatorium 's-Heerenloo-Lozenoord" te Ermelo. In een bejaardentehuis te Ol- dembroek en in het ziekenhuis te Har derwijk. Ter bevordering van de team geest houden de jongeren regelmatig ccrntactavonden en krijgen de deelnemers elke maand een contactbrief. De actie blijkt na enkele proefmaanden een suc ces te zijn. In verschillende plaatsen zijn nu al soortgelijke acties gestart of in voorbereiding. Zo zijn jongeren .bezig in St. Nicolaasga. Heerenveen, Sneek, Jou rs Appelscha. Zeühern, Baarn. Amster dam, Den Haag. Delft. Apeldoorn en Zwolle. Leden van de Nederlandse Oranjever eniging te Rotterdam-Charlois hebben donderdag en vrijdag in het Carnisse- huis hun jaarlijkse feestavond gevierd. Het programma van deze avond werd verzorgd door de toneelgroep „Hey- plaat", en dat bleek een bijzonder ge lukkige keus te zijn. Opgevoerd werd het toneelstuk „Truuske" van Adri Klijssen. Hoofdfiguren in dit spel zijn Klaas de Miers, een gierige, schraperi ge boer en zijn zuster Mie, die uit het zelfde hout is gesneden. Samen houden zij het bedrijf draaiende op de goed- koooste manier. Met behulp van Teun, de zoon van Klaas, die tegen kost. inwoning en kle ding zijn werk doet. Als Mie door ouder dom dreigt uit te vallen, beramen de beide schrapers een huwelijksplan voor Teun, dat een nieuwe, goedkope ar beidskracht moet opleveren. Maar Teun, als altijd volgzaam, gaat buiten alle berekeningen om houden van het meis je dat hem is toebedacht. Dat meisje zelf, Truus, blijkt verder niet van zins zich bij het heersende systeem aan te passen en weet dat bij elke voorkomen de gelegenheid ook duidelijk te zeggen. Zo hebben de beide sluwe huwelijksma kelaars met deze transactie de kat m hun eigen gordijnen gejaagd en het breekt ze zeer zuur op. Op deze avond heeft de vereniging ook hulde gebracht aan haar scheidende voorzitter, de heer G. van Dam, die lange tijd de vereniging als bestuurslid en de laatste twaalf jaren als voorzit ter heeft gediend. De 2e voorzitter P. A. Luhrman heeft hem daarvoor in gloedvolle woorden dank gebracht en hem als herinnering een Delfts Blauw wandbord aangeboden. De heer Van Dam is tevens benoemd tot ere-voorzit- ter van dg vereniging. VANAVOND herhaalt het Rotterdams Toneel in eigen huis de voorstelling ian Edrunud Rostand» heldencomedie „Cyrano de Bergerac". Het verslug \an de gifteren gegeven première treft men elders in dit blad. 20.00 uur. DINSDAG'geeft de Nederlandse Coniedie de eerste voorstelling In de Rotterdamse Schouwburg van „Caroline" van Somerset Maugham. Onder regie van Jan Teuling» werken hieraan o.a. mede: Mary Dressel- huys, Lous Hensen, Elisabeth Hoytink. Joan Remnielts, Jan Teulings, Wil) van Seist en Heieen van Meurs. 20.00 uur. WOENSDAG i« La Compagnie Anne Carrere-Favrc Berlin ouder auspiriën van de Alliance FrancaGp in de Rotterdamse Schouwburg met Molière's „Tartuffe". 20.30 uur. VRIJDAG brengt de Toneelgroep „Cen trum" ill „De Lantaren" aan de Gouverne- stront de Rotterdamse première van „Het Verjaardagsfeest" van Harold Pinter. Hier in treden op: Sara Heyblom, Jan flundlirig. Henk van UI sen, Yoka Berretty, Wim van den Brink en Piet Romer. Walter Kou- heeft de regie. 20.15 uur. ZATERDAG is liet Rotterdams Toneel ill eigen huis terug met „Cyrano de Ber gerac", 29.15 uur. VANAVOND is in liet Luxor Theater de Rotterdamse première vati de nieuwe Snip Snap-revue ,,'t Staat in de sterren". Aan de top van deze René Sloeswijk-productie staan Willy Walden, Piel Muvselaar, Corry Brokken en V illy Alhertï. Er zijn in totaal tachtig medewerkenden. Snip en Snap blij ven tot eind maart in Rotterdam. 20.00 uur. Een volgeladen vrachtauto heeft gis termiddag op de NCB-laan in Veghel de 51-jarige fietser C. van de Pol uit Eerde aangereden. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken na de aan rijding. Juist toen de vrachtauto pas seerde, moet de heer Van de Pol een onverwachte zwenking hebben gemaakt, waardoor de chauffeur hem n„ t meer kon ontwijken. ROTTERDAM: Museum B«ymans-\an Heuningen: Middeleeuws aurdewerk, opge graven na do bombardementen op de Cit> van Louden (1 apr,); Kant uit de negen tiende eeuw (eind apr,) en prenten met mythologische onderwerpen (18 febr.). Rot terdamse Kunstkring, W. de Wilhstr,: schil derijen van Willem Husgem (4 mrt,). Rot terdamse Kunststichting, K. Lijnbaan: schilderijen _cn sculpturen van GunI Romijn (4 mrt.). Kunstcentrum 't Venster, Goti- venifatr.; gouaches van Wjni Gerritsen (23 febr.). Galerie „Delta*1 (in Kunstkring): werk van Armando, Van Bohemen, Gentils lVIou, Schoonhoven, Tajiri, Vandercani eti pagemaker (6 mrt.). Euromast: schilde rijen en gouaches van Jog Jansen (28 febr.). hit Constigh Werek, Ottdedijk: ceramiek uit eigen bezit (23 febr.). Museum voor Land en Volkenkunde, Willemskade: verschei dene exotische exposities, waaronder be- Jangwekkende o\er Peru vóór en tijdens de Incatijd. Maritiem Museum, Burg. s' Ja- cobpiein: Rotterdamse zeilschepen in d« negentiende eeuw (4 mrt.). Bouwcentrum, weena: Bouwkunst tan vroeger en nu |2I nirt.) en „Stedebouw en Aetkeer11 (2.1 jehj j. A.M.V.J., Mauritsweg: „UuptutV wetk van rijf fotografen (19 febrj. Gemeente- archief, Math.laan: „Van liaienstud tot Zeehaven vierhonderd iaar Rotterdam ui tekeningen, prenten en foto's (4 mrt.). DORDRECHT: Dordrechts Musnim: ex- poMhe \nn aankopen „Openbuur Ktin-t- hezit (28 fehr.) en tekeningen van Fran* Leb ret f j iprjj, Donljse Kiin>tiin jrl't nj? J uut .11 br|uiiletd»ii|iei-nitanfhjj rijen eu gouache* \.{li jvees (in-nt (in'1 L V

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2