Mr. De Gou had gesprek in Bonn Indonesië toch bereid tot belangrijke concessies? N.-Giiinea zou „tweede o" kunnen worden Kong Bachs Hohe Messe genoot fraaie uitvoering JAN GAST jpviwm WIN! Corry Brokken als diva in Sleeswijk's revue jewarehêlwzu/are! heetmanSk Oudj es liepen 1 jaar voor de lijn Den Haag: Geen activiteiten van particulieren Waarschuwing van prof. Van Baal i Twee roofovervallen in Amsterdam Botersmokkelaars aangehouden Zeehond (in het nauw) bijt paard Week van 551 schepen Inleveringsprij s kalis hoger Visafslag in IJmuiden werd mislukking Daling resultaten bij K.N.S.M. Nederlands schip aan de grond „RotterdaIn-Zllid', in Koninginnekerk Gunstig loonadvies voor bankbedrijf DÉ ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 T\E afwijzende houding, die de Nederlandse regering aan neemt tegenover contacten van particulieren met Indonesische diplomaten, berust op de over tuiging, dat deze het welslagen van de activiteiten van de secre taris-generaal der Ver. Naties, de heer Oe Thant, in gevaar zouden kunnen brengen. Dit staat te lezen in een zaterdag door de Rijksvoorlichtingsdienst ver strekt communiqué. Het volgde op het bericht, volgens hetwelk de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, aan het Eerste Kamerlid, mr. L. de Gou (kath. v), te verstaan had gegeven, dat Nederland alleen ingaat op offi ciële voorstellen, die de regering via haar diplomatieke vertegen woordigers bereiken. Mr. De Gou had in Bonn een gesprek gehad met een vertegenwoordiging van de Indonesische regering en daaruit zou zijn gebleken, dat Djakarta bereid is een aantal belangrijke concessies te doen in het geschil om Westelijk Nieuw- Guinea. NIET BILATERAAL HAKIM VRIJWILLIGERS AUSTRALIË RESOLUTIE Advertentie {van onze parlementsredactie) ALS WIJ Nieuw-Guinea nu overdragen aan Indonesië, zouden wij eraan voorbijgaan, dat een groot aantal Papoea's bezwaar heeft met Indonesië samen te gaan. Na de overdracht zouden zij binnen Nieuw-Guinea verzetshaarden vormen. Niet alleen zou de rust in het land zijn verstoord, maar bovendien zou Nederland evenals België met betrekkina tot Kongo de schuld krijgen, het verzet tegen Indonesië te hebben aangewak kerd. Interkerkelijke samenkomst „Gods Woord voor de mens van deze tijd". Gebondenheid van Djakarta en Djokjakarta zou hij re devoeringen houden. Naar hei persuureau Keuter meldt, zijn de laatste Nederlandse militairen in burger, die in Anchorage (Alaska) '.varen gestrand, toen Japan de K. L. M. DC-8 waarnie zij via Tokio op weg waren naar Nieuw-Guinea, niet wilde I—a laten landen, gisteren met een DC-7 na een tussenlanding in Tokio naar Ook de Indonesische Nieuw-Guinea» Nieuw-Guinea doorgereisd. De Japan- deskundige, Soedjarwo Tjongdronegoro' ners hebben het toestel niet doorzocht. Du Inhoud van de concessies is van morgen in het Algemeen Dagblad gepu bliceerd. Volgens dit blad zou Indonesië bereid zijn onderhandelingen met Nederland te voeren in tegenwoordig heid van een derde mogendheid, bijv. een Amerikaanse ambassadeur. Van verdere bemiddelingspogingen van Oe Thant verwacht men in Djakarta geen enkel heil. Indonesië zou het Neder landse ontwikkelingsplan voor Nieuw- Gplnea willen overnemen en daarbij internationale hijstand aanvaarden. Ook zon Djakarta zich verplichten de Papoea's het zelfbeschikkingsrecht te verlenen voor een periode van bijv. tien jaar. Daarna sou onder inter nationaal toezicht een volksstem-' mlng kunnen worden gehouden over de uiteindelijke politieke status. De voorwaarde zou zijn, dat, zij het met een soepele overgangsregeling,' het be stuur over Nieuw-Guinea aan Indone sië zou worden overgedragen. Maar Djakarta zou er geen bezwaar tegen hebben de kwestie van de juridische soevereiniteit zwevende te laten en de beslissing daarover te laten afhangen van de uitslag van de volksstemming. Mr. De Gou heeft het resultaat van zijn onderhoud In Bonn ter kennis gebracht van prof. De Quay, die hem had mede gedeeld niet op voorstellen van parti culiere tussenpersonen te kunnen ingaan. Hij heeft de Indonesische gesprekspart ners daarna doen weten, dat zij hun voor stellen het beste konden indienen bij de Nederlandse ambassadeur in Bonn. In het zaterdag verstrekte officiële commu niqué werd er nogmaals van regerings zijde op gewezen, dat de regering geen heil ziet in besprekingen met een bila teraal karakter. Gezegd werd, dat de heer öe Thant in bespreking is met vertegen woordigers van Nederland en van Indo nesië met de bedoeling te komen tot een gezamenlijke bespreking in tegenwoor digheid van Oe Thant De Indonesische ambassadeur in West- Duitsiand, Loekman Hakim, ig inmiddels in Djakarta aangekomen. Hij is daarheen ontboden door de Indonesische regering. Bij zijn aankomst gaf SU als reden van zön reis op: .allerlei activiteiten in West- Duitsland, die in verband staan met de kwestie West-Irian". HU voegde daaraan tofe: „WU ondernemen alle mogelijke stap pen om het gebied te bevrijden. Een van deze stappen zal zeker succes hebben." (die heeft deelgenomen aan de bespre kingen met Oe Thant), is in Djakarta teruggekeerd om verslag uit te brengen. Hij verklaarde bij aankomst: „Wij voeren over de kwestie een politiek van con frontatie op alle fronten, met inbegrip van het diplomatieke. Wij behoeven niet pessimistisch te zijn over de afloop. Ik heb vertrouwen in de kracht van het Indonesische volk en in zijn geestdrift om West-Irian te bevrijden". Volgens het Indonesische persbureau Antara is de eerste groep van tienduizend vrijwilligers voor Nieuw-Guinea (allen afkomstig uit het gebied van Djakarta) naar Oost-Indonesië vertrokken. Zfj zul len zowel op het militaire als op het para-militaire vlak taken krijgen om het commando van president Soekarno ter „bevrijding" van het gebied uit ie voe ren. Van hen wordt venvacht, dat zij de Indonesische viag op Nieuw-Guinea zuilen hijsen en de Nieuw-Guinea Kaad zullen afzetten, aldus Antara. Spoedig zullen nieuwe groepen vrij willigers volgen. Het infiltreren van Nieuw-Guinea door Indonesiërs gaat voort, zo verklaarde het persbureau. De chefstaf van het Indonesische leger, gene raal Gatok Soebroto, is naar Makassar, de hoofdstad van Zuid-Celebes, vertrok ken om te confereren met officieren van de drie onderdelen der strijdkrachten. Een groep officieren zal een inspectie tocht ondernemen door de oostelijke ge bieden van Indonesië, die het dichtst bij Nieuw-Guinea liggen. Naar het Franse persbureau A.F.P. meld de zijn vorige week op de Zuid-Moiukken 33 mensen gearresteerd in een actie tegen door Nederlanders geleide opruiende elementen". De arrestaties hielden ver band met het onderzoek naar de mislukte aanslag op Soekarno. De gearresteerden zouden geheime betrekkingen hebben onderhouden met Nederlands gezinde ondergrondse organisaties. De Australische premier Menzies heefi in een perscommuniqué onder meer ver klaard, dat Australië dwaas en onverant woord zou handelen als het om Neder lands Nieuw-Guinea een oorlog met In donesië zou riskeren, onverschillig welke houding Engeland en de Ver. Staten zou den aannemen. Australië erkent weliswaar de Neder landse soevereiniteit over het gebied ten volle, maar weet ook, dat alle Aziati sche landen de Indonesische aanspraak erkennen. Via diplomatieke kanalen dringt Australië aan op de totstandko ming van eeen vreedzame regeling, al dus Menzies, die zei daaraan niet te wanhopen. Het communiqué was een antwoord op de kritiek van de socialistisiche op positieleider Caldwell, die de regering ervan had beschuldigd een onjuiste ver zoeningspolitiek te voeren. Volgens de Nieuwzeelandse oppositieleider, de socia list Walter Nash, kan het vraagstuk Nieuw-Guinea niet woren opgelost door bestuursoverdracht aan Indonesië. Op een kortgeleden gehouden bijeen komst van gedelegeerden der streekge- meenschappen in Australisch Nieuw- Guinea is een resolutie aangenomen, waarin de Indonesische eis tot inlijving van Nederlands Nieuw-Guinea 'catego risch van de hand wordt gewezen. Van daag zou de broer van de Amerikaanse president, Robert Kennedy, op het vlieg veld van Djakarta arriveren. Hij zou on middellijk naar het Merkedapaleis gaan om te spreken met Soekarno. Later zou hij confereren met generaal Nasoetion. Voor de studenten van de universiteiten Tevoren was van de zijde van de Japanse regering medegedeeld, dat 2ij op het ogenblik geen maatregelen over weegt om te beletten, dat Nederlandse militairen via Tokio naar Brak reizen m een lijnvliegtuig. Een aangekondigde demonstratie van een gropp Indonesische studenten in To kio bij de aankomst van het K1.M.- tcestei ging niet door daar geen enkele student kwam opdagen. Een woordvoer der van de groep zei later, dat er in de toekomst waarschijnlijk echter wel beto gingen zullen worden gehouden. Ongeveer 25 Indonesische studenten hebben zaterdag bij de Japanse minister van buitenlandse zaken. Kosaka, een protest ingediend over het feit dat een KLM,-vliegtuig met militairen in Tokio is geland. Zij betuigen tevens hun dank baarheid aan het adres van de Japanse regering, omdat zij met heeft toegestaan dat de grotere DC-3 in Tokio zou landen. Aan boord van de DC-7, die de laatste militairen naar Niemy-Guinea bracht, bevond zich ook een vertegenwoordiger van het Internationale Kode Kruis, An dre Durand, die namens de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Thant, de repatriëring zal regelen van de 52 In donesische militairen die door de Neder landers tijdens het zeegevecht in de Et- nabaai op 15 januari krijgsgevangen zijn gemaakt. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Hollandia werd de heer Durand verwelkomd door de gouverneur, dr. Platteel. __de commandant strijdkrachten, schout-bü-nacht Reeser. de voorzitter van de Nieuw-Guinea Raad, mr. Soüewijn Gelpke. en andere autoriteiten. Na de kennismaking vertrok de heer Durand met de gouverneur naar Hollandia-ha- ven. Daarna werd in de gouverneurswo ning een bespreking gehouden met sehout-bij-nachit Reesèr, de procureur- generaal. een intendant en een officier van de marine, die Durand op zijn reis. samen met eers. ambtenaar van de gou- vemementssecretarie, zal vergezellen. Aanvankelijk hadden leden van het personeel van de luchtvaart-maatschap pij JPe Kroonduif naast een vrij kleine Nederlandse vlag op het vliegveld ooi. een grote V.N.-vlag gehesen, kennelijk door een misverstand over de status van de heer Durand. Even voor de aankomst werd de V.N.-vlag echter gestreken. Vanmiddag zou de heer Durand drie gewonde Indonesische gevangenen m het centrale ziekenhuis bezoeken. Dinsdag vertrekt hij naar Kaimana om de graven te bezoeken van de drie Indonesische ge vangenen. die in de nacht van de vijf tiende januari zijn omgekomen. Dezelf de dag zal hij naar Biak vliegen om daar de inmiddels uit Sorong en Hollandia overgebrachte 48 overige gevangenen te ontmoeten. Het is met bekend of Durand uit Biak tezamen met de gevangenen zal vertrekken. Advertentie Op initiatief van het bestuur der Calvinistische Juristenvereniging, van welke organisatie hij de op richter is geweest, is zaterdag, ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag, pan de zijde van uele vrienden aan prof. mr. A. Anema een eenvoudige maar hartelijke huldiging bereid. De foto vertelt ons wie er waren. Zittend van links naar rechts: mr. J. A. Jonkman, voorzitter Eerste Kamer, mejuf frouw mr. E. H. Garschagen. ?nr. A. Schenkeveld. voorzitter Calv. Jur. Ver., mevrouw Eh. A E. Scholtens-Anema. dochter van de jubilaris, prof. mr. A. Anema zelf, de heer H. Scholtens. schoonzoon, mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen, minister prof. dr. J. Zijl- stra, mr H. Bos Kzn., en mr. G. A. Diepenhorst. Staande van links naar rechts: dr. E. D'emer, de heer C. van der Tas, prof. dr. i. -4. Diepenhorst, mr. J. Algeramr. J. A, Krans. prof. dr. H. Dooyeweerd, F. H. Boomsma, dr. J, Schouten, mr. J. Rozemond, minister mr. J. van Aartsen, dr. J. Donner, staatssecretaris B. Rool- vinkprof. dr. H. Smitskamp, rec tor magnificus van de Vrije Uni versiteit, mr. J. Verdam, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. P J. Verdam, dr. J. A H. J. S. Bruins Slot, dr. W. P. Berghuis, mr. G. Hubée. prof. mr. J. Hedema, de heer A. M. Brouwer en prof. mr. S. Gerbrandy. Zo stamden de aanwezigen uit de kringen waarin prof. Anema zich in het bijzonder heeft, bewogen, te weten de Vrije Universiteit, de Eerste Kamer, de .4. R. Partij, de Calv. Jur. Ver. en de Van Koeverden Adriani-Stich- ting. Op de voorgrond op de foto twee kleinzoons van de jubilaris. Prof. Anema is hartelijk en waar derend toegesproken door mr. Schenkeveld en prof. Smitskamp. Dankbaar en ontroerd heeft de ju bilaris zijn erkentelijkheid geuit. TAE Christelijke Oratorium Vereniging „Rotterdam-Zuid" voert nu al ja ren'achtereen Bachs Hohe Messe uit, en zij heeft daarin een vocale bedre venheid en technische beheersing van dit bij uitstek polyphone werk bereikt, die waarlijk uitermate bewonderens waardig zijn. Verheugend daarbij is tevens, dat de uitvoering dank zij de bezielde leiding van Piet van den Kerkhoff aan muzikale spontaneïteit en overgave niets heeft ingeboet, maar een interpretatieve kracht toont, die de toehoorder nog steeds de grote schoonheid van dit meesterwerk volkomen doet ondergaan. Dit was ook zaterdagavond weer hek geval, toen een geheel bezette Konin ginnekerk met algehele aandacht de vertolking van deze gigantische compo sitie volgde. Met grote zekerheid, stu wing en technische accuratesse kwamen de meest ingewikkelde polyphone passages tot klinken, bovendien in een klank, die uitmuntend genuanceerd en open klonk. Op welk een hoog peil de uitvoering stond, bleek wel uit het feit dat een kleine inzinking in de klankproduetie die in de loop van de avond even optrad, en overigens zeker geen afbreuk van enige betekenis aan deze voortreffelijke zang kon doen, toch direct opviel. Ook de instrumentale bezetting die weer, afgezien van een soms wat te on beheerst geproduceerde klank bij de koperblazers, bij het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, uitstekend aangevuld door Koos Bons, orgel, en Hans Schouw man, clavecünbel, toonde goed vertrouwd geraakt te zijn met de intenties van Van den Kerkhoff. Het resultaat hiervan was een hecht samengaan tussen koor een orkest, hetgeen de uitvoering in haar geheel een zeer respectabele artistieke allure verleende. Dat Van den Kerkhoff er bovendien ook goed aan doet. ieder jaar dezelfde solisten te laten medewerken bleef ook ditmaal weer niet onopgemerkt. Corry Bijster, sopraan, Annie Hennes, alt Jan Waayer, tenor, en Herman Schey, bas, legden dan ook niet alleen in de vertol king van hun partij een uitstekende technische en stilistische beheersing aart den dag, doch toonden tevens een posi tieve bedrevenheid in de weergave der verschillende duetten die deze stukken alle recht deed wedervaren. H. VAN BORN levering en reparatie van alle merken ESRANDSTOFPOMPEN en VERSTUIVERS. ROTTERDAM - Dïergaardesingel 5ó~ó6 TeL (010) 118844 Deze woorden sprak de oud-gouver- nëur van Nieuw-Guinea, prof. dr. J. van "Baal zaterdag in Den Haag op een bijeenkomst van het Comité Zelf beschikking Nieuw-Guinea. Hij ver volgde: „Wanneer aan de andere kant de Papoea's in een versneld tempo zelfstandigheid wordt gege ven, is een „nieuwe Kongo" even min te ve.mijden." ..Zeker", zei prof. Van Baai, ,,ik ben er mede voor verantwoordelijk geweest. dat Nederland begon met een politiek van zelfstandigmaking en ik heb gepleit voor de oprichting van een Nieuw-Gui nea Raad. Ik heb echter niet daarmee bedoeld de leden van die raad over de hele wereld te sleuren. Ik ben uiterma te bezorgd over de grote snelheid, waarmee de zelfstandigmaking wordt nagestreefd." „Naar mijn mening", vervolgde de hoogleraar, „is Nieuw-Guinea daarvoor nog niet rijp. Dit is bewezen door mijn goede vriend Kirihio. Hij handelde als een stamhoofd. Hij ging alléén naar In donesië en activeerde de tegenstelling tussen stammen en groepen." Prof. Van Baal zag in een dergelijk optreden een parallel met dat van Loemoemba. Wat dan wel? Volgens de hoogleraar is momemee] alleen realiseerbaar een oo'itiek .van even de pas inhouden." Nederland moet zei hij, proberen tot zaken te komen mei Indonesië, want de huidige slechte verhouding mag niet duurzaam zijn. Bovendien zijn de mees te Indonesiërs niet haatdragend jegens Nederland. _Tegeliik moeten wij. HM. T»b»ktf»briekJ. Gruno-Nijkerk De prins van Wales, de dertienjarige zoon van koningin Elizabeth, is maandag ochtend vroeg in een kinderziekenhuis in Londen geopereerd wegens een acute blindedarmontsteking. De operatie is geslaagd. Prins Charles had zich zondagochtend niet goed gevoeld en werd even na mid dernacht met spoed van de Cheam school aldus ln Buckinghamshire, waar hij dit jaar prof. Van Baal, doorgaan met de or.t-vo?r laatst is, naar Londen over- wikkeling van het land. zonder de zaak 1 gebracht over de kop te jagen. jaren, van de bonte dinsdagavondtrei- nen tot nu, praktisch geen kans gezien nog verrassende elementen aan him zeer persoonlijke kunst toe te voegen. Hun optreden heeft de kracht de revue bindend te dragen, hoewel enkele sce nes er naar onze smaak niet in thuis hoorden. Rest ons te vermelden, dat de aexobatengroep „Les Tonelys" subliem werk te zien gaven en dat Aart Brou wer, die de vorige revue reeds van de partij was ook nu weer in enkele scenes door zijn geestig optreden opviel. De nieuweling in dit gezelschap Roland Wagter Jr, bij het publiek reeds bekend door de T.V. domineerde nog te wei nig om te beoordelen of hij hier een goede plaats gevonden heeft. Samengevat heeft deze revue voor de liefhebber van dit speciale, lichte, amu sement aantrekkelijkheden genoeg. H. St Het Luxortheater was zaterdagavond een uitverkocht huis bij de Rotterdam se premiere van René Sleeswijk's re vue „Het staat in de sterren". Het fa Sleeswijk's 24ste, waarmede wij wil len zeggen, dat men door de jaren reeds heel wat routine en showraffinement heeft opgedaan, maar dat het kennelijk een moeilijke opgaaf blijft steeds weer een goed en sprankelend stuk amuse ment op te bouwen. Het onberekenba re en verrassende van de bekend ge worden artiesten speelt hierbij een rol van betekenis en dat dit wel eens te leurstelt ligt voor de hand. Het geheel van de voorstelling gaf zeker voor de pauze een wat matte in druk, hoewel deze indruk in het gebrui kelijke kortere deel na de pauze vrij wel werd weggespeeld. Het leek of men er toen pas weer goed in zat. Overi gens is deze revue werkelijk rijk ge monteerd. Kleurwerking en belichting zijn voortreffelijk en „The London Star lets", waaronder wij zes Nederland-se meisjes aantreffen en „The Westend Debonair-s" zijn goed gedisciplineerde dansgroepen in dit geheel eigen kader. Echter de grote aantrekkelijkheid van dit programma is uiteraard het optre den van Corry Brokken en Willy Alber- ti, bekende figuren voor het Nederland se publiek. Aan hun vocale prestaties is een ruime plaats ingeruimd maar het was jammer, dat vooral in het begin teveel op de microfoon werd gezongen, waardoor hun stemmen te scherp en vervormd klonken. Later op de avond werd dit aanzienlijk beter. Corry Brok ken als revuester te zien schitteren was wel een aparte ervaring. Zij mist ken nelijk nog het echte showraffinement maar niettemin bereikte zij hoogtepun ten in „Heel de wereld" en in „zigeu ner Rhapsodic. Maar mag zij er zelf, en het publiek plezier aan beleven, Cor ry Brokken als chansonnière zonder re vue-entourage is ons liever. Willy Alber- ti met zijn Napolitaanse liedjes voelde zich blijkbaar in deze entourage wel thuis. w Snip en Snap zijn voor het publiek een 1 cn een losse schijnwerper. De voor begrip. Zij weten hun publiek nog steeds België bestemde boter is in beslag ge goed te bespelen al hebben zij door de nomen. In de binnenstad van Amsterdam zijn twee roofovervallen gepleegd, waarbij een 38-jarige Chineese kok en een 78- jarige los-werkman van hun geld wer den beroofd. De Chinese kok Tse Fook, die op weg was van,zijn werk naar zijn woning aan de Manegestraat, werd om streeks 's nachts half een door enkele mannen overvallen, die hem een Map op zijn hoofd gaven en er met zijn porte feuille vandoor gingen. Er zat een bedrag in van 1100 in verschillende valuta. De 78-jarige los-werkman W, Z„ die op de Zeedijk had gepassagierd werd door twee mannen vastgegrepen, die hem zijn gortefeuille ontfutselden. Er zou 450 in ebben gezeten. In beide gevallen be schikt de politie over een vaag signale ment. Zaterdag hebben ambtenaren van de centrale douanepost te Roosendaal twee botersmokkelaars aangehouden. Een van de twee gearresteerden is afkomstig uit Baarle-Hartog, de andere kwam uit het Belgische Putte. De aangehoudenen waren bij hun ar restatie bezig met het inladen van een hoeveelheid van 2700 kilogram boter in een oude legertruck, zij deden dit in de nabijheid van een boerderij te Hooger- heide. De truck was gepantserd en was voorzien van zogenaamde terreinban den. In de auto werden kraaipoten aan getroffen, benevens twee rookbommen Gistermiddag is op het strand te Renesse een paard gebeten door een zeehond. Twee ruiters, die een plezierrit over het strand maakten, zagen plotseling een nog jonge zeehond die lag te zonnen. Toen het dier de ruiters ontdekte, probeerde het zo snel mogelijk in het water te komen. Een van de ruiters versperde de zee hond de weg om hem wat beter te bekijken. In het nauw gedreven beet het dier het paard in een der benen om meteen daarop in het water te verdwijnen. In de afgelopen week zijn de Nieuwe Wa terweg binnengekomen: 551 stoom - en motorschepen, roetende 2.149.463 brt. Hiervan waren: 1S5 Ned, 1 Arg, 6 Amer, 2 Belg, 35 Deen. 113 Dts. 75 Eng. 5 Fin, 8 Frans, 1 Ghan. 2 Griek 1 Ier. 3 Ital, 5 Japan. 1 J.Slaaf. 3 Llbtiiï. 7 Liber, 3 Marok, 3 Niger, 39 Noorw, 1 O.Dts, 4 Pan, 7 Pooi, 1 Port, 9 Rus, 6 spanjool, 3 Turk, 1 Uruquay, 1 Var, 4 Ysl, 36 Zweed. 1 Venezuela. Bestemd voor Rotterdam (m.i.v. Pernis en Vond.plaat 467, Schiedam 11 Vlaard 16 Maas sluis 6 Dordrecht 27 Hoek van Holland 14 Zwijndrecht 1 Gap a.d, IJsel 2 overige ha vens 7. In het zelfde tijdvak van 3961 R.H.W. 522 stoom- en motorschepen 2.133.947 brt .Bestemd voor R'dam (m.i.v. Pernis en Vond plaat 439 Schiedam 6 Vlaardingen 17 Maassluis 5 Dordrecht 28 Hoek van Holland 14 Zwijn drecht 1 Cap. a.d. IJsel 1 overige havens 4. Sinds l januari 1961 3.093 schepen metende 12.496.843 brt N.R.W. 1S62 3.223 schepen metende 13.207.618 brt. ("Van een medewerker) De inleveringsprij zen voor kaas liggen 5 cent boger dan die van het voorgaand seizoen. De prijzen gelden voor kaas die gemaakt fa in de periode van II febr, 1962 tot en met 3 november 1962, welke kaas kaa worden Ingeleverd tot en met 6 april 1963, Voor Goudse fabriekskaai gtldt een prijs van 218 per 100 kg als de kaas 23 maanden oud fa. Voor oude re kaas gelden dienovereenkomstig hoge re prjjzen. De prijs voor Edammers Is 199. Het herstel van produkiietoeslag maakt dat momenteel drie verschillende inleveringsprjjzen van kracht zijn. De beurs van vrijdag gaf voor de Goud se cn de Edammers een prijsstijging te zien van één cent tot resp. 1.93-1.84 cn 1.82-1.83, terwijl de prijs van broodkaas met 2 cent opliep tot 1.83-1.84. Dat was één cent beu oden de vóómotering, zodat de kwalificatie van de noteringscommis sie: handel kalm, wel op zijn plaats was. Op de botermarkt blijven de binnenland se omzetten vrij bevredigend. Niet echter de export die moeizaam verloopt. Per 27 jan. was nog 11.333 ton in de koelhuizen aanwezig tegen 4676 ton vorig jaar. In de week van 21-27 jan. werd 635 ton uit- en 168 ton ingeslagen. Uit de produktie I960 wordt 8000 t. ma ger walsenpoeder aangeboden tegen de verlaagde prijs van 88 per 100 kg. Wordt deze poeder uitgevoerd dan kan een toe slag worden verkregen van 49 per 100 kg. Deze toeslag wordt ook gegeven in dien deze poeder, gedenatureerd, ver werkt wordt in andere mengvoeders dan kunstmelk.voeder in het binnenland, Produktiecijfers Kaas In tons volvet 40-i- boter 21-27 jan 1962* 1652 804 884 22.28 jan 1961 1536 681 795 Verged. 1861/1982 +8 +1853 +11% Voorlopige cijfers. Be poging van de IJmuidense en Kat- wijkse reders om de zaterdagmarkt te IJmuiden te handhaven, is zaterdag op een mislukking uitgelopen. De visknech- ten verschenen weer niet in de vishal- len, zodat de verwerking van de vis door de IJmuidense groothandelaren niet mogelijk was. .Wel verschenen de havenarbeiders voor het lossen van de vis uit de aan de vishailen ligende schepen. Vorige week zaterdag weiger den ook deze havenarbeiders Set werk. maar mede op advies van de werkne mersorganisaties hebben zij het werk hervat omdat zit tot rr-*aT*A gebonden zijn aan bepalingen in de be staande c.a.o. De aanvoer was aanzienlijk minder dan men op de zaterdagmarkt gewend is. Vele schippers-eigenaren en reders verwachtten namelijk op deze zaterdag markt een scherpe daling van de prij zen, daar de handel geen vis zou ko pen, omdat de verwerkingsmogelijkhe- den ontbraken door het afwezig zijn van de visknechten. Deze voorspelling is uitgekomen, want de eerste afslag werd al een mis lukking. Door de 200 IJmuidense groot handelaren werd geen vis gekocht. De tongprijs daalde spoedig tot ongeveer 85 cent per kilo, waarna de reders van de twaalf schepen besloten hun vang sten niet verder te verkopen. (Advertentie) ter inleiding van de grote Bijbel-actie uitgaande van de afd. R'dam v, h Ned. Bijbel Genootschap en de R.K. Bijbel stichting „St Willi brord" op woensdag 14 februari a.s. 8 uur n.m. Koninginne kerk. Eerste uitvoering van het deelamatorium Medewerkenden: Leden v. h. Rotterdams Toneel. Muzikale begeleiding door Piet v. d. Kerkhoff (Orgel) Korte toespraken: Dr. K. J. Kraan. Pater A. L DUkzeul MSC en Ds. D. Westerveld. Koorzang. Gemeenschappelijk zingen TOEGANG VRIJ. (yiatls progrümuA aai1 Kerlc* „Ik geloof, dat zoals de zaken op het ogenblik liggen, gebondenheid j van Nieuw-Guinea aan Indonesië een 1 gewenste zaak is. Men moet hier ech ter niet forceren. Men handelt niet - immoreel", aldus prof. Van Baal, „als men rekening houdt met de werkelijkheid. Wél, als men heen-1 stapt over de beloften, die men heeft i gegeven." Tevoren verklaarde de voorzitter van de Papoea-studentenvereniging in ons I land. de heer Z. Sawor. dat overdracht i van zijn land aan Indonesië geen reali teit is ..Wij moeten niet door de knie- en gaan voor onrecht. Wat zou de we reld dan een chaos worden!" riep hij uit. De naakte inwoners van hel binnen land van Nieuw-Guinea zouden, zo meende hij. van een overdracht het slachtoffer worden. De heer Sawor stu- deert tropische landbouw in Deventer. 1 Het comité, dat zaterdag de bijeen komst in Den Haag belegde, zond een telegram aan de Nieuw-Guinea Raad. waarin de trouw aan het beginsel van de zelfbeschikking werd onderschreven. J Advertentie EEN FASCINERENDE TENTOONSTELLING VOOR IEDEREEN DIE VAN MOOIE DINGEN HOUDT! VRIJ TOEGANG! EDELSTËENKUNDIGE f.® a. DIAMANTEXPERT g.i*. LIJNBAAN 92 -ROTTERDAM I De exploitatie-uitkomsten van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatsehappij N.V. vertonen over 196! een daling ten opzichte van 1960 van circa 4,3 miljoen. Niettemin meent de directie dat de resultaten van het scheepvaartbedrijf onder de in het jaar verslag beschreven omstandigheden, niet ai te ongunstig zijn. De spreiding van de belangen heeft opnieuw haar nut bewezen. De exploitatie van de vloot leverde op 22,39 miljoen (v.j. 26,68 miljoen) bruto. De baten uit interest en dividen den namen toe van 2,97 miljoen tot 3,01 miljoen, zodat een bruto over schot ontstond van 25,40 miljoen (v.j. 29,65 miljoen). Het verslag merkt op dat de opleving in de wereldscheepva art, die tegen het einde yan I960 merkbaar was, zich in 1961 niet heeft voortgezet. De plotselin ge revaluatie van de gulden plaatste de directie voor het „ontstellende feit" dat de bruto inkomsten vanaf dat ogenblik met circa vijf procent daalden. De re valuatie betekende niet alleen een ge voelige vermindering van inkomsten, maar ook werden daardoor alle banksal di enz. in het buitenland met vijf pro cent „gedevalueerd". TT LKF, zaterdagmiddag kan men in de omgeving van de Amsterdamse Bosbaan een groep mannen, meren deels dichter bij de 50 dan bij de 30 en waarlijk niet atletisch gebouwd, zien hard lopen. Duidelijk systematisch en met een ernst als gold het de oefening voor een be langrijke wedstrijd. Aan he( hoofd gaat de heer H. Comel- lo, 47 jaar, werkzaam in het reklamevak, 25 jaar lid van de Amsterdamse Atietiek- club. Hij is op het idee van deze „nuttige vrijetijdsbe steding voor ouderen" geko men. Afgelopen zaterdag kreeg de groep bijzondere belang stelling. Het was toen juist een jaar geleden dat deze wekelijkse oefeningen be gonnen. Televisiecamera's hebben op deze eerste ver jaardag de verrichtingen van „de oudjes" vastgelegd. De deelnemers zijn die dag ook voor het eerst na hun uurtje lopen bijeengebleven. In het Bosbaanrestaurant hebben zij het jaarfeest gevierd met huldigende woorden en een geschenk voor de heer Co raello en een pittige hart versterking, waarop deze zijn „atleten" trakteerde. De jarige groep is een heel merkwaardige. Het Is geen vereniging o( club. Regle ment, inschrijving of contri butie bestaan niet. De man nen kennen elkaar niet of nauwelijks van naam. Het zijn anonimi, die eenvoudig wekelijks samenkomen hard lopen. Tot de trouwe kern van twintig man behoren een K.L.M.-piloot, een glazen wasser, een directeur van een farmaceutische fabriek, enkele kantoorbedienden, twee leraren m.o., een bont werker. Alles gaat heel ge moedelijk. De kleding, die voor de oefening door een trainingspak wordt vervan gen, wordt eenvoudig opge borgen in de auto's van en kele deelnemers. Een sprekend voorbeeld van een gewenst resultaat is de deelnemer die in nog geen drie maanden 28 pond van zijn zeer ruime overwicht heeft weggetraind. De löoncornmissie van de Stichting van de Arbeid heeft een gunstig advies uitgebracht over voorstellen van werk gevers en werknemers in het bankbedrijf ter verbetering van de salarissen met 6 procent. 0e verwachting bestaat, dat het college volgende week zal beslissen over de salaris verbetering. ,.5®.. Neó'eriandse kustvaarder Tufeker (332 brt) heeft gemeld ter hoogte van de zuidoostkust van Zweden, vier A vijf mijl ten noordoosten van Santihatmmeren aan de grond gelopen te zijn. De machine* kamer staat half onder water en de mo tor is uitgevallen. Er heerst ter plaats# een storm met windkracht 9.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2