Gulf raffinaderij in 1963 gereed VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK Bloemenhulde voor Valentin uit Maasdijk Inbreker vond sleutel brandkast in bureau.... „COMPLETE" STAD WORDT CEVEILD Belangstelling ook uit buitenland ZIE AL DIE PRACHTIGE TELEVISIE PROGRAMMA'S OP UW EIGEN PHILIPS- TOESTEL! Ben Groeneveld overleden - in Europoort - Met Nederlanders is het plezierig zaken doen SÉüBS! Valentijndag, dag der vriendschap Mensen zijn niet veel veranderd Eiland gevraagd om te bewonen... Meisjes niet verplichten tot hulpverlening Grote buit lag voor het grijpen! Aandelenemissie Batenbrug N.V. Officier eist twee jaar Vier jaar voor kapitein van rondvaartboot Jaarvergadering Rotterdamsche Bank N.V. Roofovervallen in Buenos Aires: 975.* DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 2 A DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 Toneelleider en auteur (Van een onzer redacteuren) Naar de verwachting is zal op korte termijn met de houw van de raffinaderij van Gulf Oil Cor poration in Europoort worden be gonnen. Het is de bedoeling, dat zij in de tweede helft van 1963 in bedrijf wordt gesteld. Gisteren, woensdag, is te Rotterdam het contract getekend tussen de ver tegenwoordigers van Gulf Oil en Kellogg International Corporati on te Londen, die de raffinaderij gaat bouwen en haar zal over dragen als zij in volle werking is. Ongeveer duizend man zijn bij de bouw betr-okken. Na de vol tooiing van het project zullen er slechts tweehonderd werkne mers nodig zijn om het bedrijf op gang te houden. Dubbeïgro®*, Ideaal-Persil verzorg! uw was ideaal Verantwoord Klare dictie Pijpleiding N. T van der Graaf onderscheiden TVE officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 28-jarige losse werkman H. B. Hij heeft bekend in oktober en november van het afgelopen jaar inbraken te hebben gepleegd in kantoren aan de Schiedamsedijk en in een r.k.-school aan de Hildegardis- straat. Weinig moeite U BENT AAN EEN MODERN TOESTEL TOE! J KORTE HOOGSTRAAT 15 RADIO EN T ECIAALZAAK Woensdagavond 5S in Amsterdam op 63-jarige leeftijd overleden de toneelspe ler-regisseur en schrijver G. P. M. (Ben) Groeneveld. Tot aan zijn plotseling ziek worden (op 17 januari) trad hij nog bij hnsetnble als gast op in het jubileum stuk van Magda Janssens ,,Een vrije dag J -• De heer Groeneveld werd in Breda geboren. Hij begon zijn loopbaan als re gisseur met jeugdige acteurs voor school voorstelling en. Na te hebben ge- regiseerd en gespeeld bij verscheidene gezelschappen werd, lrij medeleider van r1929 opgerichte „Groot Volksto neel In. 1932 vormde hij zijn eigen ge zelschap „De Jonge Spelers". De groep werd in de oorlog door de cultuurkamer ontbonden. Ben Groeneveld gal mede leiding aan het kunstenaarsverzet. Na de oorlog richtte hij het Neder- a.Tid'S Volkstonee-1 op^ Deze groep bleef tot 1953 voortbestaan. Met voorstellin gen van „Het Woord" van Kay Munck nam Ben Groeneveld afscheid bij het Volkstoneel om vervolgens artistiek lei der en adviseur te worden van de To neelgroep „Studio", in 1960 was hij ar- iistiekleider van de landelijke vijf-mei viering. Groeneveld was o.m. voorzitter van te Stichting Werkcentrum voor Leken- tcxneel en Creatief spel. Vele publikaties verschenen van zijn hand o.a. „Ben volkstoneel in Nederland", „Het leken spel", De waarde van het lekenspel", ..Be nieuwe planeet" en „Spreken en zeggen" (1955). De begrafenis is vastgesteld op maan dag des middags een uur op Zorgvliet. Vóórdien is er gelegenheid afscheid te nemen in de als chapelle ardente inge richte hal van de Amsterdamse Stads schouwburg. Zoals eerder vermeld is deze nieu we raffinaderij gesitueerd, even voor bij het oude Verversingskanaal. Het terrein is een tweehonderd hectare groot, waarvan voorlopig vijftig hec tare wordt bebouwd, In totaal zal de bouw een investering vergen van een negentig miljoen gulden, Er wordt op gerekend, dat de raffinaderij per jaar anderhalf miljoen ton - dat is pet- dag 30.000 barrels ruwe olie zal verwerken, die geleverd worden door Gulfs bronnen uit alle delen van de wereld. Een aanzienlijk deel van de produktie is bestemd voor Gulfs af nemers in Nederland en België, de rest wordt geëxporteerd. De voornaamste produktie-eenhe- den van de nieuwe raffinaderij zijn: 1 een installatie voor de behande- -*• ling van ruwe olie onder atmos ferische druk en onder vacuum; een „vis-breaking"-installatie: (Advertentie) een installatie voor het ontzwa velen en reformenvan nafta; twee ontzwavelingsinstallaties voor de bereiding van gasolie met een laag ziuavelgehalte, en een installatie voor extractie met behulp van zwaveldioxide. Uflr-dien 24 ct SB» Verdien Speciale Franse „Tartuïfe" werd saluut aan Molière T7\AAB leefden zij dan weer voor H enkele uren op het toneel van de Rotterdamse Schouwburg: de mensen die Molière bijna driehonderd jaar geleden beschreef in zijn „Tartuffe", het scherpste hekeldicht tegen de schijnheiligheid. Met Pierre Bertin gaven leden van „La Compagnie Anne Carrère Favre Bertin" woensdagavond gestalte aan deze mensen, die ook nu nog uit het leven kunnen zijn gegrepen. Molière zou het be-amen: de karakters zijn na zoveel jaren nauwelijks veranderd. Ze zijn er nog steeds, de goedgelovi- geu die voor vroomheid houden wat in feite schijnheiligheid is. Die, als vader Orgon in „Tartuffe", aan een schavui- tige femelaar hun geld en goed, ja zelfs hun dochter willen uitleveren. Maar er bestaan, meer nog dan vroeger, ook mensen als de felle knaap Damis en de furieuze spraakwaterval Dorine, die on middellijk door de schijnvrome mom- bakes sen heen kijken. En vrouwen gelijk Orgons ega Marianne die zo'n glibberige Tartuffe door de knieën jagen op het moment dat hij meent te overwinnen. Pierre Bertin was gisteravond op en top een Tartuffe. Die schijnheiligheid kleefde op zijn gezicht en droop a£ van zijn kwezelige oraties. Bij de omzwaai naar openlijke boosaardigheid hadden wij echter wat meer accent gelegd willen zien op het hyena-achtige in 't karakter van Tartuffe. Wij doelen hier op de uit beelding, want psychologisch heeft Mo lière zijn hoofdfiguur volkomen uitge diept. Dat kan van vrijwel alle personages in dit spel worden gezegd. De groot meester van de klassieke Franse Co- medie had slechts weinig woorden nodig om het wezen van zijn figuren aan te duiden, er complete mensen van te maken. Een mooi voorbeeld is de deur waarder. Hij verschijnt pas aan het slot en dan voor enkele ogenblikken. Deson danks wordt ook hij een afgeronde figuur. Het Franse gezelschap presenteerde homogeen een zeer verdienstelijke voor stelling. fn de geest van Molière lag bij alle spelers het zwaartepunt op de tekst behandeling. Het is immers vanuit de dialogen en niet door de verwikkelingen dat men de Molièremensen leert kennen. Op dit punt leverde naast Pierre Bertin vooral Germ a ine Risse (als de radde en expressieve Dorine) opvallende presta ties in boeiend geschakeerde zegging. Alle andere medewerkenden verdie nen trouwens lof voor hun klare en be wegelijke dictie, waardoor er voortdu rend veel te genieten viel ook wanneer de plastische uitbeelding soms minder overtuigend was. De voorstelling, tegen een simpel zwart-op-wit achtergrondje, kreeg onder auspiciën van de Alliance Frangaise de hartelijke belangstelling van de Franse kolonie en van vele Nederlanders voor wie een Molière-spel dubbel genot be tekent als het in de oorspronkelijke, zo verrukkelijk beeldende taal wordt ge geven TON HYDRA De secretaris-generaal der VN, Oe Thant, heeft uit Londen van een za kenman, de 32-jarige Bernard Stan- burg, een merkwaardig verzoek ont vangen: toewijzing van een eiland, al dan niet bewoond, voor vestiging van een gemeenschap die zich interna tionale groep van een honderdtal vol wassenen en hun kinderen" noemt. Wij zijn van plan uit onze respec tieve landen te emigreren naar een eiland waar wij onze eigen gemeen schap op coöperatieve grondslag waarin allen gelijk zijn. kunnen stich ten. Wij hopen er landbouw te beoe fenen. een visserij-industrie te vesti- geu en ons geheel zelf te kunnen ver zorgen. Met de opbrengst van ons werk willen wij een onderwijsinstel ling stichten waar verdienstelijke stu denten van alle landen zich ver van de wisselvalligheden van de huidige beschaving, kunnen wijden aan de landbouwsociologie de. schone kun sten. wijsbegeerte enz., aldus het ver zoek dat gisteren als VN-document werd gepubliceerd. Het plan heeft een moderne trek: het eiland zou onder het beheerschav van de VN moeten worden geplaatst. Het VN-document werd onder een ernstige aanduiding gepubliceerd: „Verzoek van mr. B. Stanburi) aan gaande de gebieden onder beheer- schap". De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Rotterdam, heeft van haar hoofdbestuur enkele interessante onderwerpen ter studie voorgelegd ge kregen. Een daarvan Is de vraag, hoe de leden denken over de verplichting voor meisjes, om een jaar lang in de verzorgende beroepen werkzaam te zijn. In een groep van vijfentwintig leden is over dit onderwerp gediscussieerd. Vanmorgen bracht mevrouw A. H. Schilthuis-van Bruggen tijdens de jaar vergadering aan de Delftsestraat ver slag uit over de resultaten van uit on derzoek. Over het algemeen bleek men gekant te zijn tegen de verplichting. Deze zou een verschuiving in het tekort aan arbeidskrachten te weeg brengen en bovendien zijn, zo meende men, ve le meisjes niet geschikt voor een taak in een zieken of bejaardentehuis. Over hulpverlening op vrijwillige basis door bet jonge meisje werd gunstig geoor deeld, mits hiermee een juiste voorlich ting over de beroepen in de verzorgen de sector gepaard gaat. en de werk sfeer goed is. Men was van mening, dat hier ook voor de gehuwde vrouw een taak kan liggen. Mevrouw F. Goedhart-Goudsmit van de onderafdeling Sohiebroek bracht rapport uit over de opinie van een vijfentwintig dames, die het onder werp, herziening van de vakantie-in deling der schooljeugd" hebben be studeerd. Voor het merendeel bepleit te men gelijke vakanties voor de di verse scholen; voorts een zo lang mogelijke zomervakantie, ook voor de lagere school, en twee weken va kantie in de herfst en omstreeks kerstmis. Een belangrijk punt op de agenda vormde de bestuursmutatie. Mevrouw J. A. E. C. P. Mellema van der Meer, die op 9 februari 1961 voor een jaar het presidentschap van de Rotterdamse af deling op zich nam, heeft vanmorgen deze functie overgedragen aan me vrouw A. H. Schilthuis-van Bruggen, tot nu toe presidente van de onderafde ling Schiebroek. Mevrouw J. van de Velde-Bokhorst werd als eerste peri- ningmeesteresse herkozen. De dames J. Duhoux-Fikkert, M. M. S. R. de Lind van Wijngaarden-van der Minne, A. C. Sollewijn Gelpke-Geest en L. Wigleven- van Beest traden af en de dames A. Schiebergen-Zeilstra, A. W. Thijs-Wol- dring en L. A. in "t Veld-van Bergen werden als bestuursleden gekozen. De heer C. D. Read, vice-president van Gulf Eastern Company, die gis- teren met nog enkele topfunctionaris sen van de Gulf Oil in Rotterdam ver toefde, vertelde ons. dat bij het zoe ken van een plaats in Europa, die ge schikt zou zijn voor de vestiging van een raffinaderij, juist het oog op Eu ropoort was gevallen, omdat in de eerste plaats de grootste tankers van de maatschappij in Europoort kunnen binnenvaren, maar daarnaast ook om dat Rotterdam een bijzonder goede ge legenheid biedt op economisch verant woorde wijze een raffinaderij te ex ploiteren. En, zei hij charmant, het is met Nederlanders plezierig zaken doen. Gulf Oil heeft in Europa grootse plannen, Op het ogenblik wordt eveneens door Kellogg International Corporation een raffinaderij ge bouwd te Stigsnaes in Denemarken. Definitieve plannen voor de bouw van een derde raffinaderij in ons wereld deel zijn er nog wel niet, maar de mo gelijkheid daarvoor wordt wel onder zocht. In Denemarken en ook in Italië zijn grote opslagplaatsen voor voorra den aardgas. In onderzoek is nog of de afzet van petrochemische produkten in Europa kan worden vergroot. (Van een onzer verslaggevers) GISTEREN was het VaientUndag, de dag waarop men aan mensen op wie men erg gesteld is kleine gesehen- ken aanbiedt, meestal In de vorm van een bloemehuide. Valentljndag 1962 stond In het teken van het nuttige werk dat de welfarcmedewerksters van het Rode Kruis verrichten. Het bestuur van de bloemistenpatroonsvereniglng voor Den Haag en omgeving heeft dan ook gemeend aan veertig van de honderden welfare werksters een bloemenhulde te brengen. In het hoofdbureau van het Rode Kruis aan de Prinsessegracht in Den Haag werden zeven van de veertig „uitver korenen" ontvangen en in de bloeme tjes gezet. De anderen kregen hun boeket thuisbezorgd. Een van die ze ven was mejuffrouw A, Valentin, Blauwbek 19 te Maasdijk. Deze wel farewerkster kreeg echter ook een boeket voor een van haar patiënten, mevrouw Kortekaas uit 's-Gravenzan- de. De 48-jarige mejuffrouw Valentin, een zeer toepasselijke naam op deze Va- lentijndag, is in april zeven jaar wel farewerkster. Twee jaar langer is zij al verbonden aan de Rode Kruiseolon- ne in Maasdijk. Acht jaar geleden werd een film vertoond over het wel- farewerk van 'het Rode Kruis die me juffrouw Valentin zo trok dat zij be sloot zich hierbij aan te sluiten. Ge durende drie maanden volgde zij een cursus in Rotterdam. Daarbij had zij, na de dood van haar moeder, de zorg over haar 83-jarige vader en haar geestelijk gestoorde broer. Na het verzamelen van voldoende ken- nis werd zij ingedeeld bij het nu ze^ ven werksters tellende Maasdijkse rayon, waarvan mevrouw J. Vinger- ling-Steenks leidster is. Haar eerste patiënte was mevrouw Kortekaas die zij a! zeven jaar lang anderhalf uur per week bezoekt. Toen ik levrouw Kortekaas voor het eerst bezocht, zegt mejuffrouw Vaien- tin, en haar opwekte eens met hand werken te beginnen zei ze ontmoedigd O nee. dat kan ik toch niet. Maar we hebben samen doorgezet en al aardige resultaten bereikt". Mejuffrouw Valentin doet haar werk graag en nauwgezet. Ze zegt vol over- tuiging; ,.Ik ben blij dat ik dit kan en mag doen". Een uitspraak van een vrouw die al jaren op de bres staat voor haar medemens. Een vrouw, die bloemen kreeg op Vaientijndag, de dag der vriendschap. Voorts vertelde de heer Read, dat de bestaande pijpleiding van Rotter dam naar West-Duitsland geen ge bruik zal worden gemaakt Gulf Oil heeft tot op heden geen afzetgebied in West-Duitsland, de produkten vinden tot nu toe alleen hun weg in de Bene- lux-landen. De vloot van de maatschappij deelde hij mede ondergaat nog steeds uitbreiding. Op 24 februari wordt in Zweden een tanker te water gelaten, groot 40.000 ton, die de naam Gulf Hollander zal gaan dragen. De minister voor maatschappelijk werk mejuffrouw dr. Marga Klompe is uit genodigd de tewaterlating te verrich ten. Bekend is, dat voor de exploitatie van de raffinaderij in Europoort een nieuwe vennootschap is opgericht, Gulf Oil Raffinaderij N.V., waarvan de heer Zane Q. Johnson, reeds tal" van jaren in dienst van Gulf, tot di recteur is benoemd. De heer Johnson, die al enige tijd in Rotterdam ver toeft „Rotterdam is een prachtige stad" en voorbereidingen treft voor het ontvangen van enkele Amerika nen, die direct by de bouw van de raf finaderij zijn betrokken, vertelde, dat hij met tal van problemen wordt ge confronteerd. Een van die problemen is het huizenprobieem. „Ais u eens een huis voor me heeft vroeg hij laat het me dan ogenblikkelijk weten". De tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders van Batenburg N.V. te Rotterdam heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorgestelde statuten wijziging. Zoals bekend houden de voor gestelde wijzingen een verhoging van het maatschappelijk kapitaal in van een miljoen gulden tot 2.510.000, als mede een omzetting van het gehele pre ferente aandelenkapitaal 100.000) in gewone aandelen. Dit ter verruiming van de markt in deze stukken. Tevens werd besloten tot de uitgifte van 10.000 prioriteitsaandelen a pari aan de gewe zen houders van preferente aandelen. De vergadering machtigde tenslotte de directie tot de uitgifte van 500.000 aandelen, waarbij bestaande aandeel houders recht van voorkeur verkrijgen in de verhouding van twee oude aande len op een nieuw. De koers van uitgifte vormt nog steeds een punt van bespre king. Het officiële prospectus zal om streeks begin mei verschijnen. Het doel van de emissie is versteviging van de liquiditeitspositie van de vennootschap, die door uitbreiding en vernieuwing van het hoofdkantoor ongunstig beïnvloed werd. De toenemende orderportefeuille maakt het daarnaast noodzakelijk over meer liquiditeiten te beschikken. Omtrent de gang van zaken over het afgelopen boekjaar deelde de directie desgevraagd mede dat de toestand bij de vennootschap niet onbevredigend is geweest. Voor 1962 behoeft men zijn verwachtingen niet veel lager te stel len. J De ere-medalje in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau is toe gekend aan de heer N, T. van der Graaf, als eerste ambtenaar voor sociaal werk C werkzaam bij de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. De heer Van der Graag was 10 februari veertig jaar bij de dienst. Drs. J. Bastiaarase, ad junct-directeur, speldde de jubilaris de versierselen behorende bij de onderschei ding, op. i (Van een onzer verslaggevers) De losse werkman, die al vijf ver oordelingen achter de rug heeft („hij heeft het grootste deel van zijn leven in inrichtingen doorgebracht"), was in. april 1961 weer op vrije voeten ge komen. Tot de dag, waarop hij werd gearresteerd, heeft B. een lange serie inbraken gepleegd. In de dagvaarding waren hem slechts drie inbraken ten laste gelegd. De eerste inbraak in een kantoor aan de Schiedamsedijk (B. klom door het ge opende tuimelraam naar binnen) lever- Advertentie) WAS- EN DROOGKOMBINATiES Hatf- en vol-automatisch CGUZY - 1e Middellandstraat 72 Zetr gemakkelijke beuling de hem een radio, een electrische boor- tol, rookwaar en reclamemateriaal op. Ongeveer een maand later in no vember klom B. (weer via het ge opende tuimelraam) een ander kantoor binnen. In een bureaulade vond hij de sleu tel van de brandkast, die was gevuld met zevenduizend Nederlandse gul dens, elfhonderd Duitse Marken en vijfenzestigduizend (oude) Franse francs. Een gedeelte van het geld zette B. op de spaarbank, verder kocht hij geschen ken voor zijn kostbaas en diens vrouw en kinderen, kleding voor zichzelf en vol deed hij enkele achterstallige afbeta lingstermijnen. Bij zijn arrestatie had de losse werkman nog een groot bedrag in zijn bezit. De inbraak in de school aan de Hilde- gardïsstraat kostte B. eveneens weinig moeite. De vrouw van zijn kostbaas hield de school schoon en bezat dus de sleutel van het gebouw. Op de avond van 1 november nam de losse werkman de sleutel weg en ging hij de school binnen, waar hij een pla tenspeler, een fototoestel en enig geld buitmaakte. Het fototoestel gooide hij later in het water, hetgeen voor de pre sident reden was op te merken, „dat je toch niet iets gaat stelen om het in het water te gooien". Uit het psychiatrisch rapport bleek, dat B. sterk verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht. De 65-jarige voetganger G. H. Po ker uit Mussel, die maandagavond werd aangereden door een motorrijder is gis teren aan zijn verwondingen overleden. (Van een onzer verslaggevers) jQE rechtbank te Rotterdam heeft van- morgen de 29-jarige rondvaart- kapitein J. E, H. V., die in de nacht van vrijdag 2 op zaterdag, 3 juni 1961 aan boord van het passagiers schip Rijnhaven de 33-jarige losse werkman W. van Leeuwen van het leven heeft beroofd, op grond van het subsidiair in de dagvaarding teniastegelegde zware mishande ling de dood ten gevolge hebbende veroordeeld tot een gevangenis straf var, vier jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Het primair in de dagvaarding ten iastegelegde Heit, doodslag, achtte de rechtbank niet bewezen. Zij sprak de rondvaartkapitein daarvan vrij. De officier van justitie had tegen V. een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek geëist. In haar overweging stelde de recht bank, dat de rondvaartkapitein zich bewust moet zijn geweest van het zware lichamelijke letsel, dat hij de losse werkman toebracht, toen hij hem met een zware staaf op het hoofd sloeg. Volgens de rechtbank is er geen sprake van geweest, dat V. uit noodweer heeft gehandeld tegen de aanrandingspogingen van het slachtoffer. De terbeschikking stelling van de regering achtte de rechtbank noodzakelijk, gezien het strafregister van V. en het psy chiatrisch rapport, dat over hem is uitgebracht (Van een onzer redacteuren) TAeurwaarder L. C. Breed- veld zal op woensdag 28 februari en op donderdag 1 maart a.s. de.inventarissen en opstallen van het beken de transip-eamp te Hoek van Holland, de „stad", waarin een tiental jaren Engelse militairen onderdak hebben gevonden, publiekelijk in veiling brengen. Deze vei ling omvat o.m honderd tachtig Ronny-nissen lood sen, barakken en hutten, een modem ingericht en uit- neerabaar woonhuis, vier kante golfplaten loodsen, waaronder veel dubbelwan dig gegalvaniseerd golfplaat en zo goed als alle in 1961 vernieuwd en grotendeels met hardboard betimmerd in verscheidene breedten. Kort voor hun vertrek lie ten de Engelsen nl. voor de som van ongeveer drie ton vijfhonderd ton nieuw ge galvaniseerde platen aan brengen. De catalogus omvat in totaal 949 nummers. Hieronder bevinden zich gevlochten ko peren bovenleiding met tele foonpalen, afrasteringen, inrij- hekken, sanitair, verwarming, verlichtingsapparatuur, een Lips kluisdeur, vier brandkas ten en voorts vruchtbomen en aanplantingen. Ook worden geveild een Citroen D.S. 19, bouwjaar 1957, een Volkswagen de luxe mei roldak bouwjaar 1953, en een caravan. Hoewel moeilijk is te schat ten hoe groot de opbrengst van de veiling zal zijn, reke nen insiders toch op een be drag van ongeveer vier ton. Eerder hebben we reeds ge meld, dat een combinatie van vier Nederlandse aanne mers de inboedel van de En gelsen hebben gekocht onder voorwaarde, dat eind juli a.s. het gehele terrein geëgali seerd wordt opgeleverd. Deze combinatie nu heeft de make laar en veilingmeester H. van der "Wolf, de man, die ook de Floriade veilde, verzocht het transitcamp te veilen. Van morgen vertelde hij ons, dat niet alleen uit Nederland, maar ook uit België en Enge land verzoeken om inlichtin gen over de veiling zijn bin nengekomen. Verwacht wordt, dat meer dan duizend belangstellenden twee dagen lang in Den Hoek zullen zijn, en niet alleen uit nieuwsgierigheid maar ook om te kopen. Vooral voor sportverenigingen, aldus de heer Van der Wolf, bevat de veiling waardevolle objecten. In verband met de verwachte drukte zal de veiling niet geschieden in hotel Amerika, zoals oorspronkelijk gedacht, maar in een nieuw op te zet ten loods op het terrein aan de Rietdijkstraat. Naast deze loods zal nog een cantine wor den opgetrokken. Zaterdag 24, maandag 26 en dinsdag 27 februari a.s. van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags zullen eventu ele kopers in de gelegenheid worden gesteld de te veilen goederen te bezichtigen. Een motie om de tantièmes van het bestuur met een gulden te verminde ren, is een veelbesproken punt gewor den op de woensdag gehouden jaarver gadering van de Rotterdamsche Bank N.V. De betrokken aandeelhouder wilde met dit voorstel zijn ongenoegen tot ui ting brengen over het feit dat het divi dend onveranderd op 12 proeent was voorgesteld, terwijl de tantièmes met ca 30 procent verhoogd waren van ca 1,3 miljoen gulden tot 1,7 miljoen gul- den. Hij noemde dat „onelegant' en vond ook dat daardoor de positie van de bank ln de onderhandelingen met het personeel onnodig verzwakt werd. In een met scherpe woorden en toe spelingen gekruide toelichting op de winstverdelmg toonde de directeur van het concern, dr. C. F. Karsten, aan dat de verdeling statutair volkomen juist had plaats gehad en dat de verhoging van dertig procent der tantièmes slechts een ogenschijnlijke was, als een direct gevolg van de integratie met de Nationale Handelsbank. De resultaten van die bank zijn nog niet in de eigen jaarcijfers verwerkt. Bij de bestrijding van de motie, die uiteindelijk werd verworpen met 169 te gen 1 s'emmen. ondervond dr. Karsten krachtige steun van vooral ir. P. F, S. Ottert, een der commissarissen der bank. Wat de Nationale Handelsbank be treft: over twee a drie maanden zal het jaarverslag worden gepubliceerd. De bank heeft kantoren in Japan (2), Hongkong, Bangkok en Singapore. De directie wordt qualitate qua gevoerd door de directie van de Rotterdamsche Bank N.V., die daarvoor geen salaris ontvangt, noch tantièmes. De bank ver wierf in 1961 een bescheiden deelne ming in de United Bank for Africa ltd., Nigeria. Op een vraag werd medege deeld dat er beslist geen plannen zijn voor deelnemingen in Zuid-Amerika, De revaluatie heeft een beperkt ver- lies (minder dan 250.000 gulden) tot ge volg gehad. Vrijwel alle posten waren gedekt. De bedoeling is dat de controle op de jaarstukken in de toekomst wordt opge dragen aan een accountantskantoor. Daarover worden op het ogenblik be sprekingen gevoerd. Tot nieuwe com missaris werd gekozen de heer F. J. Tempel. Jbr. P. R. Faith en mr. W. F, J. Borgman werden bij acclamatie her benoemd in deze functie. In een filiaal van een Belgisch-Itali aanse bank in een van de buitenwijken van Buenos Aires is gisteren een roof overval gepleegd. Vijf met revolvers ge wapende bandieten wisten te ontkomen met een buit van 137.000 gulden (3 mil joen peso). De bandieten bedreigden het personeel en ontfutselden de directeur de sleutels van de kluis. Zij vulden twee actentassen met bank biljetten en vluchtten met een groene automobiel. De laatste maanden is bij bankover vallen in de Argentijnse hoofdstad in totaal 150 miljoen peso (circa 7,2 miljoen gulden) buitgemaakt Op 25 en 26 mei zal de Nederlandse zondagsschoolvereniging haar jaarverga dering in Utrecht houden. De toogdagen zijn op vrijdag en zaterdag vastgesteld' zodat velen deze manifestatie van het zondagsschoolwehk kunnen, meemaken. Utrecht werd gekozen omdat deze stad zeer centraal gelegen is. Over het pro gramma is nog niets bekend gemaakt. ZATERDAGMIDDAG Skiën, rechtstr. reportage Wereldkampioenschappen schaatsenrijden, rechtstr. reportage. -AVOND „Luipaard op schoot" komedie: „Mijn zuster Eileen", 6e deel. ZONDAGMIDDAG „Geef ze de ruimte", programma over het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken. MAANDAGAVOND „Afrika vandaag" „Auto-biografie", filmri pnrtage over de ontwikkeling van de automobiel. DINSDAGAVOND filmavond „Gervalse". WOENSDAGMIDDAG Tom Poes en de schatkamer van Opa Bastiaan. „Logboek". -AVOND Interland goochelen. DONDERDAGAVOND „Kijk op kunst" T.v.-spel „De rode pullover". VRIJDAGAVOND Het Israëlisch Danstheater „Karmon", PHILIPS 23TX 320 A/..B met ingeb. UHF-kanalenkiezer voor ontvangst zenders in banden IV en V Desgewenst kunt u bij het aanschaffen van televisie gebruik maken van ons voordelig BOOGAARD-KREDIET b.v. een - PHILIPS T.V. 43 cm Contant 200— In 1 jaar 12 x 49 480— TOTAAL,680,dus voor 70 ct per week een heel jaar eerder televisie. V'

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2