Hamburg lijkt spookstad Dijk op Schiermonnikoog met zandzakken gedicht 1953 WAS JAAR VOL WAARSCHUWINGEN Hamburg beschikte niet over alarmcentrale JAN GAST Wintersportceiilra door lawines geïsoleerd Tal van schepen moeilijkheden m Giro no. 777 voor Hamburg Doorbraak was niet nodig geweest Bij storm met orkaankracht Situatie dreigend bij Innsbruck SQF De Oostzee trok Liberiaan vlot Predikant raakte te water mmm Bezoek rv-,.,y Engeland DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 .(Vervolg van pag. 1) SPOOKSTAD DUIDELIJK De dijk op Schiermonnikoog is weer dicht. Niet langer kan de zee de 400 ha. grote Banckpolder ongehinderd binnenstromen. Be woners van Schiermonnikoog, Rijkswaterstaat, provinciale wa terstaat, arbeiders van de firma die de nieuwe pier bouwt, een duizenden zakken nodig zijn om twintigtal landarbeiders uit Lem mer en niet te vergeten ruim honderd militairen van de 42ste afdeling Veldartillerie uit de Jo- han Willem Frisokazerne te As sen hebben daarvoor gezorgd. Maar er moet nog veel gebeuren voor de dijk weer zover hersteld is dat hij een stormachtige zee kan keren. Ruim twee meter hoog liggen de zandzakken in dekkleden thans en er zullen nog NEDERLANDSE HULP EVACUATIE GEVAAR OOSTDUITSERS V~ het vijlen vijl tig meier breae en zes meter aiepe gat, dat ae zee m de aijK sloeg, ie dienten. Een groot aantal lawines heeft zowel in Zwitserland als in Oos tenrijk verscheidene wintersport- centra^ volkomen geïsoleerd en ongeveer tweeduizend toeristen zijn van de buitenwereld afgeslo ten doordat de wegen en spoor wegen zijn geblokkeerd. In heel westelijk Oostenrijk geldt vanaf gisteren een algemene waarschu wing voor lawinegevaar, aange zien-er voor de komende nacht weer zware sneeuwval wordt ver wacht. Bepaald dreigend Is de situatie in de omgeving' van Innsbruck, waar twee grote lawines, die met donderend geweid omlaag kwamen, de buiten wijken van de stad hebben bereikt. De lawines kwamen tot staan op een afstand van slechts honderd meter van de hotels en villa's van de buitenwijk Hungerburg. De politie heeft waar- schuwingsposten laten stationeren op de hellingen van de Nordkette om dreigende nieuwe lawines direct te kunnen signaleren. DENEMARKEN ^Kl@@S©gill_ NEDERLAND. WEST km DUITSLAND Tempo D getroffen wijk Harburg werd een ster bende vrouw gedragen, wie het niet vergund was rustig, temidden van, haar familieleden, heen te gaan. Hamburg bleek deze en vorige nacht welhaast een spookstad te zijn, daar de verlichting op vele plaatsen was uitge vallen. Als in oorlogstijd zat men met kaarsen op tafel. Schimmen van militai ren bewogen zich door de straten, terwijl lichtaggregaten hun schijnsel op de ver dronken wijken richtten. Er waren, zo werd althans officieel verzekerd, geen mensen meer, die in direct levensgevaar verkeerden, doch wel vele duizenden, die nog moesten worden geëvacueerd. Op verschillende plaatsen heeft de po litie het moeilijk gehad de mensen te bewegen hun huizen te verlaten. Waar het niet goedschiks ging, moest het kwaadschiks. De autoriteiten stonden er op dat het rampgebied door de bewoners werd verlaten, daar kalamiteitcn ais het Instorten van hnizen tot de mogelijk heden bleven behoren. Wat dit laatste betreft, gaat de ver gelijking van de watersnood in Tuin- dorp-Oostzaan (1959) niet op. In de Amsterdamse wijk is het water met als een kolkende vloed binnengestroomd. In Wilhelmsburg en Harburg is dit wel ge beurd, waarbij de muren en de funda menten van woningen kunnen zijn ver zwakt. Met hoeveel kracht het water is binnengedrongen blijkt wel uit de hui- zenruïnes die hier en daar zijn achter gebleven. Een hoop verwrongen staal van zes in elkaar gedrukte auto's spre ken even duidelijke taal. Een nadeel is dat beide wijken bene den A.P. liggen. Het water kan dan ook niet worden geloosd, doch moet worden weggepompt. Men kan hier echter pas mee beginnen, als de dijken gedicht zijn. Wat de eigen verzorging betreft, hebben de ingeslotenen het bijzonder moeilijk gehad. Er was geen vuur, geen gas en geen electriciteit; velen hadden een nat pak gehaald. Ook de levensmiddelen positie was allesbehalve rooskleurig. Waar mogelijk zorgden de militairen voor de bevoorrading, inclusief warme dranken en drinkwater. Als gevolg van het gevaar van typhus en paratyphus hebben zich al heel wat Hamburgers voor inenting aangemeld. Tegenover de.nationale en ook inter nationale hulp. welke geboden is en 'ge-, boden wordt, staan enkele kleine geval len van plundering. De politie maakte gisteravond bekend dat er zonder waar schuwing op individuen zal worden ge schoten, die bij het roven betrapt wor den. Het leeghalen van winkels en pak huizen om in de primaire levensbehoef ten te voorzien gisteren herhaaldelijk door groepjes geïsoleerden gedaan dient volgens de autoriteiten getolereerd te worden. Ook Duitse militairen zijn ingeschakeld bij het omvangrijke reddingswerk in het Noordduitse rampgebied. Koortsachtig wordt overal gezocht naar overlevenden van de watersnoodramp, die ons weer de februaridagen van 1953 in de herinnering terugroept. Een „Kustenplan" op papier kon liet water niet keren! Vandaag hoopt men er in te slagen alle mensen, die nog op zoldertjes en wat dies meer zij, zitten, voorlopig uit het rampgebied te krijgen. Na het springtij en als het water uiteraard is gezakt, mogen de bewoners weer naar hun oude omgeving terugkeren. Dit kan echter wel even duren, daar de meeste dij ken eerst hersteld zullen moeten worden. De vele duizenden mensen m Ham burg, die hun huizen niet kunnen ver- daten, worden door de lucht.en met boot jes van het allernodigste (voedsel en drinkwater) voorzien. Amerikaanse en Britse "militairen "werken samen met Duitse soldaten, politie-agenten en vrij willigers om hulp te bieden en de ra vage op te ruimen. Het Amerikaanse le ger heeft talrijke helikopters ingescha keld. Het elfde Nederlandse geniebataljon, dat tijdelijk voor oefeningen In West- Duitsl&nd vertoeft, is in het door wa tersnood getroffen gebied tussen Bre men en Hamburg (met name te Stade en Bermervoerde) ingezet om hulp te verlenen. Stade ligt aan de linkeroever van de Elbe tennoordwesten v,an Ham burg. Ook deze stad Is ernstig getrof fen en vrijwel geheel geïsoleerd. Hun hulp komt de Duitsers zeer goed van pas» omdat zij over genie-uitrusting be schikken. Daartoe behoren pontons en rubberboten. Tienduizenden mensen brachten bun derde nacht door in huizen, waarin en waarom het water klotst. De evacuatie van deze mensen werd vanochtend ai dadelijk met helikopters voortgezet. Ia de overstroomde gebieden begint gebrek te heersen. Het drinkwater was al ge rantsoeneerd. De meeste huizen zijn ver stoken van licht en warmte, omdat de energievoorziening is uitgevallen. Het zoeken naar stoffelijke resten werd van daag intensiever voortgezet. Een aantal speciale eenheden zal de geteisterde ge bieden systematisch gaan doorzoeken. Het water is flink gezakt, maar er staan nog vele honderden kilometers land blank. Gevreesd wordt, dat het kolkende wa ter vele slachtoffers van de ramp naar zee heeft meegesleurd. Alleen in Ham burg waren vanochtend al meer dan 100 doden getelt en 109 mensen als vermist (vermoedelijk omgekomen) opgegeven. In het kustgebied van Nedersaksen zijn 24 mensen omgekomen. In de stad-staat Bremen zijn zeven slachtoffers gemeld. In Sleeswijk-Holstein is een bejaarde man verdronken, terwijl vier Duitse soldaten tijdens reddlngoperaties verongelukt zijn. De wind was totdusver krachtig genoeg om de reddingswerkzaamheden in Ham burg en omgeving ernstig te belemme ren. In het bijzonder was het moeilijk, de hefschroefvliegtuigen te gebruiken voor redden van geïsoleerde mensen. Als deze toestellen te laag kwamen, liepen ze ge vaar door luchtwervelingen in het water te worden gedrukt. De militairen, die aanvankelijk met rubberbootjes werkten, ondervonden veel last van de golven en de stroming. Daar kwam nog bij, dat deze vaartuigjes soms lek werden door dat zij in. aanraking kwamen met hekken en and'ere ijzeren voorwerpen, die onder het wateroppervlak verborgen waren. Later heeft men om houten en stalen boten van de genie verzocht. Op het dak van een kerk in Hamburg-Neuenfelde heeft een dertigtal mensen een goed heenkomen gezocht in afwachting van de redding. Op sommige plaatsen weigerden de mensen halsstarrig, hun door het water omringende huizen te verlaten. Ze vragen alleen maar om voedsel en drinkwater. Intussen was het weer in vergelijking met gisteren, toen lange tijd de zon scheen vandaag weer slechter gewor den. De rivierdijken lopen over honderden kilometers nog gevaar. Op de linker El'oe-oever ten noordwesten van Ham- b-jr" zijn vele doorbraken. Ook de Weser- duk is op enkele plaatsen inaestort.De zee-.ïj'ken tussen Bremerhaven eri Cux- haven hebben zwaar geleden en zullen aan e"n n'euvve stormvloed nauweliiks n0tr weerstand bieden. Volgens deskun digen zijn de dijken te laag- De gefeva- cueerden hebben geklaagd, dat er geen waarschuwing voor overstrnmnisrovaar is seveven De meesten hebben weinig of niets" van hun bezittingen in veilghed kunnen brengen. Vele gezinnen zijn uit elkaar geraakt. In de vermaakswtik van Hamburg, te Beeoerbalm, ging het nachtleven volgens npi ongestoord verder. Er was daar nog elektrische stroom, zodat de neonverlich- (Telefonisch van onze speciale verslag gever Link van Bruggen) HAMBURG, maandagmorgen DE VRAAG hoe een massale dijkdoorbraak als die in Noord-Westduitsland heeft kun nen gebeuren, houdt in gebieden als Nedersaksen en Sleeswijk Holstein overal de gemoederen bezig. Dat men. reeds nu het ant woord gevonden heeft, lijkt net iets te veel gezegd, doch men is er wel dicht bij. De regering in Bonn, zo hoort men in ,,het ach tergebleven gebied" in de buurt van de steden Hamburg en Bre men. zeggen, heeft te weinig aan dacht aan de versterking van de zeeweringen geschonken, zowel die op het vaste land als die op de Duitse „Wadden en de Halli- gen". Als jaar van de alarmklok wordt 1953 genoemd, toen op de eerste fe bruari Nederland en Engeland tezamen meer dan 2000 mensen bij een storm vloed moesten betreuren. Noord-West duitsland kwam er toen betrekkelijk goed af, maar het verlies van mensen levens en de materiële schade in het buitenland zetten ook de regeringen van de aan de kuststreek grenzende „Lander" aan het denken. In navol ging van Nederland werd besloten de dijken te verhogen en te versterken, althans daar waar dit nodig was. Advertentie l Levering en reparatie van alle merken AUTORADIO'S en AUTO-PORTABLES ROTTERDAM - Diergaardesingel 56-66 Tel. (010) 118844 ting brandde. Nauwelijks 300 meter ver der zaten enige honderden geëvacueer- den ia noodverblijven bij kaarslicht. Volgens deskundigen zou de ramp, die Hamburg getroffen heeft, nog veel ern stiger zijn geweest als de dijken langs de Elbemonding ten noorden van de stad niet waren bezweken. Hierdoor kon een deel van het opgestuwde water weglopen, voordat het Hamburg bereikte. In de nacht van vrijdag op zaterdag bereikte het water een stand* van 5.60 m. boven normaal. Dit was volgens bedoelde des kundigen 36 centimeter hoger dan het peil van de hoogste stormvloed sinds 24 februari 1825. De dijken, die het geweld van de storm en de golven hebben weerstaan belem meren thans het wegstromen van het binnengedrongen zeewater. Men heeft er al enkele doorgestoken om de val van het water in de ondergelopen polders te be spoedigen. In Oost-Duiisland heeft men aanvan kelijk getracht, politieke munt te slaan uit de ramp, die West-Duitsland getrof fen heeft. De autoriteiten in Bonn en Hamburg werden er van beschuldigd, dat zjj niet voldoende op een dergelijke nood toestand voorbereid waren geweest, deels als gevolg van de „geforceerde herbewa pening". Enkele uren later moest de Oost- duitse radio echter melden, dat ook aan de Oostduitse Oostzeekust de dijken waren bezweken. Elke toespeling op de kosten van de herbewapening van de Sowjetzone van Duitsland bleef toen achterwege. Op 1 april 1955 werd door Bonn het zogenaamde Kustenplan in werking ge steld. Dit plan, dat voor een periode van 10 jaar is opgesteld, voorziet in de ver sterking en/ol verhoging van 1100 km zeewering langs de Noordzeekust In to taal heeft Duitsland 1600 km. Noordzee kustwering. Slechts li deel ervan werd dus als voldoende betrouwbaar be schouwd. De tijd deed vergeten en. Bonn liet het pitje van het Kustenplan steeds lager branden. Van de éénzeventiende miljard.' die over een periode van 10 jaar moest worden geïnvesteerd, is in 8 'jaar tijd precies driehonderdtweeënzestig miljoen beschikbaar gekomen, of ongeveer Vt deel van de som, die had moeten worden ge- spandeerd. De stormvloed van zaterdagnacht heeft op sommige plaatsen een verhoging van 314 meter te zien gegeven. Men kan dus ook spreken van een. uitzonderlijk geval de Duitserszeggen zelfs sinds vele eeuwen. In Hamburg en Brem-n vraagt men zich echter af. of de gevolgen niet aan zienlijk geringer zouden zijn geweest, als het Kustenplan volgens schema zou zijn uitgevoerd. De meeste zeeweringen zou den dan op dit moment tot acht meter verhoogd zijn geweest, terwijl de dijken van Elbe en Wezer het misschien hadden kunnen houden. Een ander punt. waarover druk wordt gespeculeerd, is de efficiency van het alarmsysteem. In Nedersaksen, Bremen en Sleeswijk-Holstein heeft alles geklopt. In die gebieden bevindt zich namelijk een vaste catastrofe-centrale, die uit ver tegenwoordigers van de brandweer, de BB., de politie, de ziekenhuizen en nog enkele andere instanties bestaat. De instelling van een catastrofe-cen trale ook al na de stormvloed van 1953 in het leven geroepen heeft Ham burg echter nooit noodzakelijk gevon den, Men achtte zich te ver van de zee vandaan (100 km.) om zich erdoor be dreigd te voelen. Bewoners van de zwaar getroffen wijl ken Wilhelmsburg en Hamburg beklagen zich er thans over dat ze helemaal niet of veel te laat gewaarschuwd zijn. Dit klopt wel enigszins met de feiten, want pas na het binnendringen van het water is de politie met radio-anto's In de stra ten verschenen. In de omgeving van Bremen, waren al vijf uur vor de eigenlijke vloedgolf waarschuwingen uitgegeven. In het ge bied van Hollenburg en -Sleeswijk-Hol stein eveneens. De zeven mensen die in Bremen verdronken zijn. hebben, on danks herhaalde aanmaningen om te evacueren, hun woning niet willen ver laten. In Hamburg wijst men erop dat in die gebieden, welke een eigen catastrofe centrale hadden, de minste slachtoffers zijn gevallen. Hoewel wordt toegegeven dat de vloed golf als gevolg van de windrichting ster ker de Elbe dan de Wezer is opgestuwd, is men van mening dat er slachtoffers voorkomen hadden kunnen worden, als er slechts een alarmsysteem was geweest. Hamburg heeft thans een catastrofe centrale. Zij werd zaterdagmiddag in de haast gevormd, geschoeid op dezelf de leest als de instellingen elders. Verwacht kan worden dat Hamburg van nu af aan een alarmsysteem zal aanhouden. Tegelijkertijd kan ver wacht worden dat Bonn de versterking van de zeewering van de Noordzee kust met meer kracht ter hand zal nemen dan het tot nog toe heeft ge daan. Op het aanbod van het Neder- landsche Roode Kruis aan het Westduitse Rode Kruis voor mate riële en personele hulpverlening is telegrafisch bericht terugontvangen, dat van de aangeboden hulp geen gebruik hoeft te worden gemaakt. Het Westduitse Rode Kruis heeft zijn dank betuigd voor het aanbod. Onafhankelijk hiervan is het spe ciale gironummer 177 ten name van het hoofdbestuur van het Neder- Iandsche Roode Kruis in Den Haag opengesteld voor giften, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van het getroffen gebied in Duitsland. De reddingsploegen varen met Duitse watersnoodgebied, waar bootjes over de onafzienbare de bewoners op het dak uren- watervlakte. Hier zien we red- lang hebben gewacht, tot zij ders bezig- bij een huis in het naar de veiligheid zouden wor den gevaren. Nog staat de Banckpolder grotendeels blanK. Boerderijen zijn sieehis door het water te oerenten. De schaae loopt m ae miljoenen en, zeggen ae bewoners van Bcmermonnittoog, „net was allemaal met noaig geweest, ais door de werkzaam heden aan ae nieuwe pier de a ijk mei zo verzwakt was, nadoen we ook üe storm van vrijdagavond gemaxKelijK doorstaan.Het getuid aat men ait week einde oijna overat op cut zo traaie waadeneuand kon horen. „Bulldozers, vracntaucos en ae graalwerKzaamheaen bij ae dijk hebben üe dijken zwak ge- gemaakt", zegt men op Scmermonnikoog. „aijk, toen ze die pier gingen bouwen, naaaen ze eerst de ojjk in ae omgeving moeten verstevigen. Maar wat is er ge daan, de dijk is juist verzwakt en toen kwam vrijdagavond het water. Het sloeg tegen de pier en stroomde tussen de dijk en de pier de polders binnen." De dijk begaf het, ae polder kwam blank te staan. Vrijdagmiddag vier uur werd een beperkte dijkbewaking gelast maar er was bijna niemand aanwezig. Niemand van de firma die de pier maakt. De arbeiders waren met de boot naar huis gegaan om daar het weekend door te brengen. SchiermonniKoogers werden gealar meerd, gingen naar de dijk en zagen daar dat de dijk het met hield. Ze deden wat ze konden om het water te keren. Zakken werden m de duinen vol zand geschept en naar de dijk gebracht waar een aatal mannen en eén vrouw, echt genote van de kapper van het eiland, de zakken in steeds breder wordende gat gooide. Vijfenvijftig meter dijk sleurde de zee mee, de nieuwe pier werd over dertig meter beschadigd. En ook op andere plaatsen waar werkzaamheden werden verricht (o.a. daar waar da af gelopen herfst de nieuwe riolering door de dijk was gelegd) richtte het water veel schade aan. Er was de eerste tijd behoefte aan mensen. Die kwamen om half drie in de nacht. Veertig mannen waadden door het water, dat over de oude aanlegsteiger stroomde en de Ree weg bedekte. Nat en verkleumd sloegen zjj bij de nieuwe aanlegsteiger met de Schiermonnikogers aan het werk. De veerboot „Bra-kzand" voer nog een keer naar Oostmahorn om daar twintig man van de provinciale waterstaat en 20 landarbeiders uit de Lemmer op te halen. Het zou vijf uur duren voordat zij op Schiermonnikoog konden stappen, want het water stond zo hoog, dat de ,3rakzand" er niet kon meren. Zaterdagavond om half acht arriveer den vijftig militairen uit de Johan Wil lem Frisokazerne in Assen. Ook ai vrij willigers. De jongens hadden de gehele week in Oldebroek geoefend. Velen van hen waren eerst zaterdagmiddag om half vier in de kazerne teruggekeerd. „Vrijwilligers voor" werd er gezegd. En ze kwamen. Op Schiermonnikoog kregen zij eerst gelegenheid om wat te gaan eten. want dat hadden ze nog niet gedaan. Vervolgens werden zij op land- bouwwagens naar het gat bij de nieuwe pier gebracht. Een rit over de omge woelde dVabbenge Duinweg, en over de Kwelling. Een grote omweg, maar alleen op die manier was het gat te bereiken. Toen de militairen daar aankwamen, stroomde het water uit de polder in zee, want de watersand in de polder was ho ger met afnemend getij. Onmiddellijk be gon een aantal artilleristen zandzakken te vullen. Anderen vormden "een lange ketting en zo werden de zakken doorge geven tot de laatste militairen, die tot over him knieën in het water stonden de zakken in het gat gooiden. De commissaris van de Koningin in Friesland, mr, H. P, Linthorst Homais heeft zich gisteravond van de situatiie op Schiermonnikoog op de hoogte ge steld. Voorts kwamen ook de comman dant van de eerste divisie, generaal- majoor C. J- van Hootigem, de com mandant van de Frisokazerne in Assen en de commandant van de 42ste afde ling Veldartillerie een kjjkje nemen. Zjj allen spraken hnn waardering uit voor het vele werk dat de militairen hadden verricht. Er is d;t weekeinde had gewerkt op Schiermonnigonog, maar ook veel gesproken. Steeds weer over het hetzelf de onderwerp: ..het was niet nodig ge weest". „De dijk de in 1860 werd aan gelegd, heeft het toch steeds gehouden. Het s alleen te wijten aan de nieuwe oier waar we helemaal niet blij mee zijn", aldus veel eilandbewoners.! Met man en macht zal men trachten de dijk te versterken. Dit moet nog snel gebeuren ook, want in de nacht van dinsdag op woensdag is het spring tij. „Als het dan weer zo stormt, gaan de dijken er weer aan", denken de Schjermonnikogers hamburg^ VVoUbd, Aftona Fliasbwfl rrljft Finken- werder Rcmp gebied wilhelmsbupg Harburg rmrar» SLEESWUK- Kei4« HOLSTEiN i t Keumimler Mztfcce Leb, - - Vniraidt HEMEMATEI Midi temwMt, t pwMu •rratnirtt lUrb.rjVj^' K_JCtbt Ewtrmna lt»a» JAMBU6 6MNINGEK Zeedijk tweor beschadigd Ltmbarg «BAEMCO llnuirf Getroffen eilonden NEDER SAKSEN Zwoor getroffen gebied V PCLT1632131 Ten Zuidwesten en Westen van Inns bruck en in het gebied van Arlberg zijn verscheidene bergdalen volkomen ge ïsoleerd. Gendarmes en speciaal uitge ruste bergwaohten staan klaar om zo spoedig als dat mogelijk is de bewoners van afgelegen boerderijen in veiligheid te brengen. In het plaatsje Oberlautern zijn 1500 wintersportgasten door lawines aan hun hotel gebonden. Met man en macht wordt er gewerkt om de wegen naar het berg- stadje weer begaanbaar te maken, maar het werk zal nog wel drie dagen in be slag nemen, mits er geen nieuwe lawines extra sneeuwmassa's aanvoeren. Voor de toeristen bestaat geen ogenblikkelijk ge vaar en de voorraden levensmiddelen zijn toereikend voor verscheidene dagen. Bijzonder dreigend is het lawinegevaar Ln het Oostenrijks-Duitse grensgebied, waar reeds een pak sneeuw van drie meter dikte ligt. Minsten twaalf lawines hebben in Zwitserland toeristen aan hun hotel ge bonden. In Davos kwam een enorme lawine tot staan in een bos vlak bij de stad. Grote massa's sneeuw en aarde drongen enkele gebouwen binnen. De zoon van de Alpengids Eitler werd in zijn slaapkamer bedolven onder een zwaar pak sneeuw. De jongen kwam om het leven. De Engelse minister van volkshuls- vesting, dr. Hill, heeft gisteren verklaard dat in de Industriestad Sheffield van elke drie huizen er twee schade hebben opgelopen tengevolge van de orkaan die Yorkshire heeft geteisterd. De minister die een tocht door het getroffen gebied heeft gemaakt, heeft vandaag met pre mier Macmillan gesproken over maat regelen ter leniging van de nood. Naar tot dusver bekend is, heeft de orkaan twaalf mensenlevens geëist. In Denemarken zijn twee mensen om het leven gekomen doordat hun wonin gen het begaven in de zware storm. Ook wordt er schade gemeld aan een groot aantal gebouwen en zijn vele wegen ge blokkeerd door omgewaaide bomen. Giuseppe Rossi, een boerenknecht, die door de Italiaanse pers „Het mon ster van Tremosine" wordt genoemd, is zaterdagavond tot levenslang veroor deeld, omdat hij zijn moeder, zijn vader en zijn kleine zusje vermoord heeft. Hij bekende, dat hij hen dood geschoten had terwijl zij lagen te sla pen omdat hij vreesde door zijn vader uitgefoeterd te zullen worden vanwege zijn luie leven en zijn geringe ver diensten. De advocaten van de verdedi ging slaagden er niet in de rechtbank ervan te overtuigen dat de 19-jarige iongen geestesziek is. De openbare aan klager zei. dat „hij alleen maar een goedkope opschepper is". - Tijdens de hevige storm, die van vrij dagmiddag tot zaterdagavond met orkaankracht op de Noordzee heeft gewoed, zijn in totaal twaalf schepen in moeilijkheden geraakt. Zes schepen lagen in de Duitse Bocht ten Noorden van de Nederlandse en Duitse Wadden eilanden, waar het stormweer op zijn hevigst is geweest. Onder de Neder landse kust tussen Den Helder en Hoek van Holland kwamen drie schepen in moeilijkheden, in de Noordelijke Noordzee drie schepen bij de Noord punt van Denemarken en bij* Schot land. Doordat de Westduitse zeesleepboten niet in staat waren Borkifm en Cuxhaven te verlaten en ook de Duitse moforred- dingboten niet in zee konden komen, hebben de meeste schepen zeer lang op assistentie moeten wachten. Een van de eerste schepen, die in nood kwam te verkeren, was (vrijdagavond omstreeks half tien) de Nederlandse kustvaarder Tempo D van de rederij H, Dijken te Groningen. Het 199 ton meten de schip had machineschade en tevens een defect aan de stuurinrichting. Het dreef op 15 mijl ten Noorden van Nor- deney. Uit IJmuiden was inmiddels de Titan naar de Tempo D vertrokken. In stilte voer deze sleepboot tot ter hoogte van Terschelling. Daar werd zaterdag middag de radiostilte verbroken en hulp aan de Tempo D aangeboden. De kapi tein van de kustvaarder accepteerde deze onmiddellijk. Vrijwel gelijktijdig met de Tempo D kwam onder de Nederlandse kust de 1820 ton grote Duitse vrachtvaarder Bari ter hoogte van Scheveningen in moeilijk heden. Uit IJmuiden vertrokken zeesle pers, maar de Bari kon de machinescha de later verhelpen. Op dat ogenblik werd ook de West duitse kustvaarder Zeus 2 als vermist op gegeven ter hoogte van het lichtschip Texel. Later bleek dit schip nog ter hoogte van Terschelling in stormweer te liggen. Alles .aan boord was in orde. Vrijdagavond meldde zich ook de 400 ton metende Duitse Antje Oltman, die 30 mijl ten Noorden van Nordeney op de Noordzee ronddreef en evenals de Tem po D in de richting van de Duitse kust werd gestuwd. Dit schip had ook machi neschade. De Nederlandse kustvaarder Fokke de Jong Sr. bleef in de nabijheid van de Antje Oltman, waarvan twee man overboord sloegen. Beide mannen zijn niet teruggevonden. Ook de Antje Oltman bleef om reddingboot- en sleep boothulp vragen, uur na uur. Het schip strandde echter zaterdagmiddag op het Duitse Waddeneiland Spiekeroog. Het was in 18 uur 30 mijl afgedreven. In de Elbemonding, ter hoogte van Brunsbuttel verzocht zaterdagmorgen vroeg ook de Zweedse 2.261 ton grote Silona om hulp, toen het schip van de ankers sloeg en twee en een halve mijl ten zuiden van Brunsbuttel dreigde te stranden. Ook hier bleef assistentie uit en de Silona kwam op een zandbank te zitten. Meer op de Nederlandse kust kwam zaterdagmiddag omstreeks een uur de Griekse 8.474 ton grote Costin in nood te verkeren. Het schip was drie mijl ten noorden van de Westpunt van Schier monnikoog en dreigde te stranden door dat men het schip niet langer op de zee kon houden en niet voor anker kon brengen. De Duitse sleper Atlas en de Holland van Terschelling boden assis tentie aan, maar deze hulp was later niet meer nodig, daar omstreeks vier uur zaterdagmiddag werd gemeld, dat de Costin het zelf had geklaard. Als vermist zijn opgegeven het Deense schip Majlith, onderweg van Engeland naar Brunshuttel, en de Duit se Ute Parchmann onderweg van Ant werpen naar Kiel. De scheepvaart is verzocht naar heide schepen uit te zien. Zaterdagavond, toen het stormweer nog steeds Noord-West/windkracht acht was, strandde het Britse schip Kingsgate op de rotsen van Farne- eiland. Het schip iag hevig op de rot sen te stoten en het water drong al het schip binnen. Vanmorgen zijn veertig vissersboten uit Kopenhagen uitgevaren om te gaan zoeken naaf de twee vermiste Deense kotters Karna Schroeder uit Esbjerg en Torovig uit Hirthals. De schepen vorm den een keten met kleine tussenruimten. Ook watervliegtuigen van de Deense luchtmacht nemen aan de actie deel. Te vens wordt uitgekeken naar de drie le den van de bemanning van de kotter Lrents Nielsen die op de Noordzee ge zonken is. De zeesleper Oostzee van L. Smit Co heeft kans gezien om het Liberiaan se vrachtschip Zermatt vlot te krijgen van de Nigeriaanse kust, waar de vrachtvaarder vorige week met een gro te lading hout was vastgelopen. De Zer matt zat daar op 15 mijl ten oosten van Lagos op het strand. Donderdagmorgen om zeven uur had de Oostzee al een verbinding tot stand gebracht en toen ook waren reeds de bergingsankers uitgezet. Maar het ber gingswerk werd enigszins vertraagd doordat ca 600 ton hout moest worden gelost. Gistermiddag kreeg men de Zer matt tenslotte in open water. Het schip werd naar Lagos gebracht. Voor de Hervormde en de Gerefor meerde predikant op Schiermonikoog zijn de afgelopen dagen zeer druk geweest. Vrijdagavond- en nacht wa ren ze bij het gat van de dijk te vinden, waar ds. E. J. Alberts (Her vormd) de eilanders van brood en koffie voorzag en waar ds. J. A. A. de Boer (Gereformeerd) vaardig de schop hanteerde. Zaterdag verzocht burgemeester O. G. de Boer hun te zorgen voor droge kleren voor drijfnatte werkers die in het water in het gat hadden gestaan en te zorgen dat de eerste ploeg militairen van eten en onderdak werd voorzien. Daarbij kwam nog, dat zij besloten hadden een nieuwe preek te maken die van toepassing was op de huidige situatie (Psalm 93 4). De beide predikanten hadden dus hun handen vol. Alles werd piekfijn georganiseerd. Toch liep er nog wat mis. Ds. De Boer zou namelijk de militairen van de boot halen en hen naar hotel Duin zicht brengen, waar zou worden ge geten. Ds. De Boer is echter niet op de aanlegsteiger gekomen, want op de Reeweg blies een rukwind hem pardoes van zijn fiets inde sloot. Ds. De Boer kroop op de weg en sopte rillend van de kou naar huis. „Ik ben van Rijkswaterstaat", zei iemand op de aanlegsteiger en hij boezemde zoveel vertrouwen in, dat, toen hij zei dat hij voor eten zou zorgen, iedereen hem geloofde. Hij zorgde^ er ook voor, maar hij bracht de militairen naar een ander hotel Gisteren hebben de predikanten dit even recht gezet en nu eten de mili tairen toch in hotel Duinzicht. - I5® Westduitse Bundesbank heeft vrijdag bekendgemaakt, dat zij weldra zal overgaan tot de uitgifte van nieuwe bankbiljetten van 100 mark. De oude biljetten van 100 mark zullen in omloop blijven.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2