Proef in R'dam: vijftien ;en post vrouwen van omroep voor 18 fondsen Maandag paal graanproject ZUHODA DELFLAND" WIL DE ANDEREN DWINGEN Westlands schip ging in e te water Gusto bouwt drijvende stalen werkeilanden Beslissingen op gebied scholen- en woningbouw 05 Rotterdamse kroniek këRDMMD Over tivee a drie weken! Chauffeuses op postauto's Reactie op gebruik Veronica Ook PTT zonder gratificatie voor man die wachtmeester neer Loos alarm in Bijenkorf JONGENS EN MEISJES ZUID-HOLLANDSE DARMENHANDEL Maaslandse reactie stroomkwestie Voor nieuwe pieren bij IJmuiden Koopvaardij -cao; Zaterdagteam-ZFC gaat niet door Spurs lootten tegen Benfica Lissabon J. van Tilburg voorzitter van S.V.Z.? Anders dan andere JL '..JL Rozenburgse raad handelt snel Willem de Boer overleden de rotterdammer Goede verwa chting PAGINA 4 DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 nu beduidend goedkoper CHAUFFEUSES Acht palen Geen behoefte VER UITEEN I W ano B ijbelo n de r richt DE Rotterdamse Chr. Besturen Bond bestaat 1 april 60 jaar. Dat diaman ten jubileum zal op die datum worden gevierd met een receptie en enkele da- S»~,a'er met- een feestavond, waarop de CNV-voorzitter C. J van Mastrigi een rede uitspreekt. De RCB zal een ge denkboekje uitgeven, waarin een uitge breid verslag is vervat over de afgelo pen zestig jaar chr. vakbewegingen in de Maasstad. De Rotterdamse Christelijke Besturen- or'. neemt thans een geheel andere positie in dan vroeger. De werkwijze en de verhoudingen zijn totaal gewij- zlgd, in zeer veel zaken ten goede. De verantwoordelijkheid van de vak beweging is zeer toegenomen. De nieu we - maatschappelijke verhoudingen eisen aantrekking vun academische spe cialisten, zoals juristen en economen. De. band tussen de leden en de be- besturen. is losser geworden Veel leden zeggen nu „het bestuur maakt het wel klaar" en geloven het verder wel. Er zijn echter nu ook vergelijkenderwijze heel wat minder mensen rechtstreeks betrokken bij het overleg en bij het bepalen van de verhouding tussen het werk van de specialisten geworden en het brengt mee, dat de bestuurder van vroeger meer individueel met zijn leden in aanraking kwam dan de bestuurder van nu. De vakbeweging is uitgegroeid tot een maatschappelijk instituut, onmisbaar in het, moderne sociaal-economische leven. Zij heeft daarin een eigen verantwoor delijkheid, die door iedereen, ook door de overheid als noodzakelijk wordt er kend. .En met die verantwoordelijkheid gaat de Rotterdamse Christelijke Bestu renbond zijn zestigste verjaardag tege moet. DE negentienjarige Duitse matroos op de binnenvaart heeft in de periode van 14 tot 20 februari aan boord van binnenschepen in de Rotterdamse ha vens bedragen van in totaal achthon derd Nederlandse guldens en 433 Duitse Marken gestolen. De Duitser werd ge pakt kor' na een diefstal op een Duits binnenschip, waar hij veertig Duitse Marken had ontvreemd. Vanmorgen is hij voor de officier van justitie geleid. De jeugdige Duitser was zonder werk in Rotterdam achtergebleven, nadat zijn schip was vertrokken. Onder het voor wendsel, dat hij een baan zocht, ging hij aan boord van binnenschepen en kwam hij in contact met de bemanning. Als hij zijn kans schoon zag. ging hij op roof uit, meestal in de manschappenver blijven. Zo slaagde hij er in geld te ste len op binnenschepen, die langs de Prins Hendrikkade en Maaskade en in j de Rijnhaven lagen. Aan boord van een kustvaarder in de Rijnhaven stal hij bovendien een radiotoestel. De mat roos liep tegen, de lamp, nadat hij geld van een landgenoot op een Duits binnen schip had gestolen. Het bemanningslid ontdekte de diefstal. toen de matroos korte tijd van boord was. De politie werd gewaarschuwd en even later werd j de matroos in een café m de buurt ge- pakt. MEVROUW mr. J. M. van Walsum- I Quispel heeft bij de opening van de fan cy-fair ten bate van 10 x 10 in Schie-1 broek ernstige kritiek geleverd op „een jongerencomitè, dat de actie 10 x 10j doorkruist". Rotterdams eerste burgeres i doelde op de werkzaamheden van Jahal-1 mo (Jeugd Anti-Honger Actie Linker-1 Maasoever), dat op eigen houtje in het zuidelijk stadsdeel geld voor 10 x 10 in zamelt. De echtgenote van de burge meester noemde de activiteiten van „het andere comité" een voorbeeld van „Holland op z'n smalst", door „een eigen hokje af te schieten en op eigen kracht«en met;;eerr -ergen - gironummer vodr-,10 x.10 aan de sïag te gaan". „Op het-Publiek maakt ;het een uitermate verwarrende indruk", zei mevrouw Van Walsum. De Gereformeerde predikant ds. A. C. Hofland, een van de beide adviseurs van Jahalmo. zei als commen taar op de woorden van mevrouw Van Walsum: „Er is geen sprake van naast elkaar werkèn. Jahalmo heeft een giro rekening geopend om te laten zien welk bedrag in het zuidelijk stadsdeel is inge zameld". Voorts noemde ds. Hofland de kritiek van. mevrouw Van Walsum „een voorbarige beoordeling". (Van een onzer verslaggevers) HET Postdistrict Rotterdam gaat over twee a drie weken -— bij wijze van .proef voorlopig vijftien vrouwen inschakelen! bij de postbestelling. Het bijzon-! der nijpende tekort aan manne lijk personeel heeft het Post district gedwongen vrouwelijke postbodes (gehuwd of ongehuwd) in diénst te nemen. Het aantal reacties, dat het Post district naar aanleiding van zijn ad vertenties heeft ontvangen, heeft alle verwachtingen overtroffen. Op het ogenblik is de directie bezig met de behandeling van nog dertig a veertig sollicitaties, zodat in de aanloop periode het aantal van vijftien vrou- Aduertentie Slechts één dag en beslist niet langer verkopen \vij onze hele voorraad uni-stoffen voor een ongekend lage prijs. Moderne overgordijnstof (normale prijs 4,75 per meter) in een bijzonder geslaagd fantasie weefsel, verkopen wij gedu rende één dag (woensdag) per meter voor nog géén twee gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be- gint de verkoop van deze. .mo derne unl-stoffen, in dè'kiéuren blauw, groen grijs, paars enz. per meter voor m lp|E Nederlandse Radio Unie U en de Nederlandse Televisie Stichting hebben vanmorgen be kendgemaakt, dat instellingen die voor hun propaganda gebruik maken van zenders aan welke geen golflengte is toegewezen, van de Unie en de Stichting geen omroepsteun meer zullen ontvangen. De Unie en de Stich ting zullen voortaan aan achttien landelijke instellingen gedurende een week „radio- en televisic- steun" verlenen. Dit besluit is het resultaat van be sprekingen. die de laatste tijd zijn ge voerd. Aan dit overleg hebben deel genomen vertegenwoordigers van de besturen van NRtJ en NTS en van het Centraal archief cn inlichtingenbu reau inzake maatschappelijk hulpbe toon, de Stichting centraal overleg fondsenwervingsacties en de collecte- plancommissie. In onderling beraad is men tot de conclusie gekomen, dat door partijen de noodzaak wordt gezien om te geraken tot een redelijke beperking van het be roep op de offervaardigheid van het 'Nederlandse volk door middel van radio- en televisie-uitzendingen. Zoals bekend zijn er in de laatste tijd bedenkingen gerezen tegen het feit dat het „Koningin Wilhelmina Fonds" en het „Koningin Juliana Fonds" direct of indirect gebruik, maken van de zender „Veronica" voor het maken van propa ganda. Twee medewerkers van de N.C.R.V., de heren Johan Bodegraven en Gerard Hoek, schreven een brief aan het „Koningin Wilhelmina Fonds", waarin zij onder meer stelden het dragen vaun het gouden ereteken van het fonds, dat ze ontvingen voor hun activiteiten ten bate van de actie „Haak-in", nauwelijks meer als een eer te beschouwen. Naar aanleiding van deze berichten heeft het „Koningin Wilhelminafonds" meegedeeld dat de beslissing van N.R.J- cn N.T.S. een punt van overweging zal uitmaken zodra de verlenging van de overeenkomst tussen de betrokken luci fersfabrikant en „radio-Veronica" aan de orde komt. Var. de zijde van het „Koningin Ju- lianafonds" wordt vernomen, dat het be sluit op donderdag 1 maart tijdens een bestuursvergadering zal worden besproken. iveiijke postbodes waarschijnlijk be langrijk zal worden uitgebreid. De directie van het Postdistrict Rot terdam heeft zich bij zijn besluit vrouwen in te schakelen bij de postbestelling laten leiden door de overweging, dat de bezorging van post zowel door mannen als door vrouwen kan gebeuren. In andere grote steden zijn reeds sinds geruime tijd vrouwelijke postbodes werkzaam; in Rotterdam geldt het. besluit van het Postdis trict vrouwen in dienst te nemen voor de bestelling vooralsnog als een experiment. Als de proef slaagt, is de kans groot, dat het Postdistrict over niet al te lange tijd ook vrouwelijke chauf feurs voor de kleine bestelwagens gaat opleiden, Ook zouden vrouwen in de zg. e'iectro-cars (door electro- motoren aangedreven voertuigjes, waarvoor geen rijbewijs nodig is) kunnen gaan. rijden. In de loop van maart verwacht het Postdistrict Rotterdam een groot aantal vier-wielige bestel wagentjes, waarmee de bezorgers de post gaan rondbrengen. Aanvankelijk had het nieuws, dat „volwassen kerels aan zo'n wagentje gingen trekken" eni ge weerstand opgeroepen. Thans zijn demeeste postbodes echter van mening, dat de bestehva-gentjes hun taak aanzienlijk zullen verlich ten. In elk geval hoeven zij dan niet meer de achttien kilo zware tas op hun rug te sjouwen. Op de wagentjes kan meer post worden geladen dan in de tassen, zodat de bestellers in een. keer een grotere vracht post stukken kunnen meenemen. (Van onze soe.-ec. redactie) Ook het PTT-personeei, dat de laatste jaren bij wijze van waarderingstoeslag een gratificatie kreeg uitgekeerd, zal het er over 1961 evenals het rijks- j personeel zonder moeten doen. Minis ter Toxopeus heeft de directie van het staatsbedrijf geen toestemming ge geven de maandlóners de gebruikelijke toeslag van 2 tot -4 pet. te verstrekken. De gratificatie gold niet voorhe'tPTT- personeel in het algemeen, maar werd uitsluitend verstrekt aan personeelsleden die als goede dan wel uitstekende dienstuitvoerders beoordeeld werden. De invoering van een stelsel van prestatie beloning voor de voormalige weekloners per 1 januari 1961 maakte, dat alleen de maandlóners over het afgelopen jaar voor een gratificatie in' aanmerking zouden komen. De minister heeft hier voor dus nu een stokje gestoken. Volgens een verklaring van de PTT heeft de minister bezwaar tegen de graitificaties, omdat de premies enigs zins het karakter hebben van prestatie beloning en de regering een dergelijk stelsel voor ambtenaren op maandloon ongewengt acht Bovendien vindt de minister de gratificaties niet aanvaard baar, nu de regering hetrijkspersoneel een uitkering ineens, zoals door de ambtenarencentrales was gevraagd, heeft moeten onthouden. Een en ander betekent niet dat er bij PTT nu helemaal geen gratificaties zul len worden verstrekt De directie heeft namelijk de bevoegdheid op grond van ambtenarenreglement en bezoldigingsbe sluit in incidentele gevallen extra uit keringen te verstrekken bij gebleken prestaties. Aangenomen kan worden.dat de directie wel van deze bevoegdheid gebruik zal maken en aldus ongeveer 10 procent van de maandlóners toch nog een douceurtje, zal aanbieden, hetzij in de vorm van een extra uitkering, hetzij n de vorm van een. extra-periodiek. De rechtbank in Den Haag heeft van morgen de dertigjarige radiotechnicus C. B. uit Schiedam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Op 27 juli vaar het vorige jaar heeft hij in het bureau van de rijkspolitie te Ber- kel en Rodenrijs de 44-jarige wacht meester van de rijkspolitie D. Roeleveld, die hem meegenomen had naar het bu reau, daar hij hem van diefstal verdacht, met een ploertendoder van eigen makelij neergeslagen. Twee -weken geleden eiste de officier van justitie "tegen de Schiedammer, die sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht, twee jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Burgemeester J. C- Aschoff van Ro zenburg zal maandag 5 maart om 11 uur de eerste paal slaan voor het graan project in de Botlek. De gemeente Rot terdam laat de steigers bouwen voor het graan op- en overslagbedrijf van de Graan Elevator Maatschappij en de Graan Silo Maatschappij. Over dit bedrijf, dat ligt op grondge bied van de gemeenten Rozenburg. Geer vliet en Spijkenisse, schreven wii inder tijd uitvoerig. Bij de plechtigheid van het eerste paalslaan zullen ook de bur gemeesters van Rotterdam, Geervliet en Spijkenisse aanwezig zijn. Een storing in het brandmeldingsysteem heeft vanmorgen om even over half elf opwinding gebracht in en rondom de Rotterdamse Bijehkorf, waar verkoop sters en winkelende huismoeders zich verbijsterd afvroegen of het sirenegeloei van de brandweerwagens op gevaar voor hen duidde. De Rotterdamse brandweer had name lijk geen enkel risico genomen en was met groot materiaal uitgerukt. Maar toen de eerste wagen al na vier minuten ar riveerde, kvvam er, de ontnuchterende mededeling, dat het slechts loos alarm was. (Advertentie! Weet U, dat bij ons de velletjes van de worst gemaakt worden? Het „verpakkingsmateriaal" voor dit levens middel wordt door zorgzame handen gemaakt, om aan de huidige eisen te kunnen voldoen. Voor dit verantwoordelijke en afwisselende werk kunnen wij' nog plaatsen: voor de sorteerderij. KOM EENS KIJKEN! Goede soc. voorzieningen en ZATERDAGS VRIJ. Oostliavenkade 53 VLAARDINGEN Telefoon 6859 - 8882. NADAT het op de helling' enige ogenblikken had geaarzeld, is vanmorgen bij A. Vuyk en Zonen's scheepswerven N.V. te Capelle aan den IJssel vlot te water gegaan het zevende schip van de vloot van Wa ling van Geest en Zonen N.V. te 's-Gravenzande, het m.s. Geestsluis. Doop en tewaterlating werden ver richt door mejuffrouw Nel van Geest, de kleindochter vn de opridhter van deze bekende Westlandse rederij. Met inbegrip van de Geestsluis telt de vloot van Waling van Geest vijf coas ters en twee bananenschepen. De Geestsluis meet 430 .ton dw of 350 brt. Zij zal worden uitgerust met een 400 p.k. dieselmotor, die het schip een maximum snelheid van 11 zeemijlen per uur kan geven. De bemanning telt 8 per- sonen, gezagvoerder is kapitein L. Brob- bel uit Maassluis. Het is de bedoeling dat de Geestsluis begin mei in de vaart zal komen. Zoals alle coasters van Waling van Geest N.V. wordt de Geestsluis soeciaal ingericht voor het vervoer van Europees fruit en groente, terwijl zij ook geschikt is voor veevervoer. Het schip komt te varen in de vaste route tussen Maas sluis en Boston in Lincolnshire. De h«er P. Vuyk bood mejuffrouw Van Geest als herinnering aan deze tewater lating namens de directie van A. Vuyk en Zonen een broche aan. Burgemeester H. B. Mumsers van "s-Gravezande constateerde, dat de Geestsluis is genoemd naar Maassluis, de thuishaven. Hij hoopte, dat het eerst volgende schip de Geestzande zou he ten, naar zijn eigen gemeente, waar im mers de rederij is gevestigd. Tot zijn spijt mo-est burgemeester Mumsen vaststellen, dat de haven van Maassluis nog steeds niet een goede ac commodatie kon bieden, maar dit acht te hij zeker niet de schuld van Maas sluis. Er zijn plannen voor een heel wat betere haven, maar allerlei instanties hebben daaromheen de laatste jaren een muur van moeilijkheden gebouwd. Loco-burgemeester P. v. d. Snoek van Maassluis kon zich bij deze woorden on middellijk aansluiten. Maassluis zit al jaren met een havenprobleem en als men een plan in eigen hand kan hou den, kan alles goed gaan, maar zodra allerlei instanties zich daarmee gaan be moeien komen de moeilijkheden. De heer Snoek kon gelukkig de toekomst wat minder zorgelijk bezien, nu hij weet. dat de havenplannen weer in een acuut stadium zijn gekomen. En hij con stateerde met vreugde, hoe een West- landse burgemeester Maassluis zag als de haven van het Westland. De oprictoter van Waling van Geest en Zonen N.V., de heer W, van Geest 64 jaar oud memoreerde ten slotte de man, die voor de rederijop de schepen dienst doe met mooi weer maar ook bij zware stormen. Hij beval het zee-, 'mansberöep zeer aan in Jezus' hoedé én was er dankbaar, voor, dat bij de laat ste sormen geen-van de zeevarenden van de rederij het leven heeft verloren. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Maasland betreuren hef dat van de zijde van het elektriciteitsbedrijf .Delfland" tel kenmale berichten lanceert alsof de ze instelling uitsluitend en alleen kan voldoen aan de steeds groeiende eisen op het gebied van stroomvoospening, aldus een verklaring van het college aan de pers. B. en W. doelen hier bij op de nieuwjaarsrede van wet houder J. H. Baas van Delft, voor zitter van „Delfland", waarin deze zich richtte ook tot de niet bij het bedrijf aangesloten gemeenten. De heer Baas zei toen o.a.: „Het blijft te betreuren, dat nog niet alle in aanmerking komende ge meenten de stap hebben^ kunnen of willen doen om zich bij Delfland aan te sluiten. Delfland zou dan nog be ter aan de steeds groeiende eisen kun nen voldoen. De ontwikkeling in de afgelopen jaren in de aaneengesloten gemeenten kan verheugend worden genoemd. Er is zo goed mogelijk vol daan aan het devies van Delfland: onbelemmerde eleetriciteitslewering van goede kwaliteit tegen de laagst mogelijke prijs." Het Maaslandse college meende dat reactie hierop van zijn kant niet ach terwege, mag -blijven. Deze,-zaak dreigt naar de .mening "van Bt en W-. van -Maasland een onverkwikkelijk karakter ite krijgen, mede gezien ook "bepaalde publicaties. Het verbaast B. en W. dat (Van een onzer verslaggevers) TVE werf Gusto te Schiedam heeft de belangrijke opdracht ontvangen twee drijvende eilanden te vervaardigen ten behoeve van rijkswaterstaat. Gusto maakte al eerder een drijvend boor eiland, de Sesshell, dat in het Midden- Oosten in zee naar olie boort. Het stalen eiland kan drijven, maar ook boven de zeespiegel worden opgetild door middel van enorme, stevige stalen vierkante „poten". Tevens kan op het eiland een helikopter landen. Bij de bouw van de Sesshell heeft Gusto enkele patenten verworven, die nu zullen worden toe gepast. Op de nieuwe eilanden zullen twee hefkranen worden geplaatst. De twee eilanden, die nu gebouwd moeten worden, zijn bestemd om ge bruikt te worden bij de bouw van nieuwe pieren bij de haven van IJmuiden, waar alle zeeschepen, die Amsterdam tot bestemming hebben, moeten passeren Als dit werk uitge voerd is, zullen schepen tot 75.000 ton daar kunnen binnenlopen. De zuider- pier zal een lengte krijgen van 2800 meter; de noorderpier zal 2200 meter lang worden. De twee i Handen zullen aan weers zijden van de In aanbouw zijnde pier worden geplaatst Het vroegere systeem, waarbij de kranen over de in aanbouw zijnde pieren rijden (met alle daaraan verbonden risico's), zal dan hebben plaats gemaakt voor het moderne systeem van het bouwen met drijvende eilanden. Dit systeem geeft bovendien een enorme kostenbesparing. Ieder eiland krijgt acht palen, waar langs het hydraulisch omhoog en om laag kan gaan. Dank zij het Gusto- patent kan dit stijgen en dalen snel geschieden. De palen kunnen twee meter vrij vallen, om zodoende stevig in de steenbodem aan de voet van de pier te kunnen staan Wanneer h'et eiland op zijn palen staat, is het bestand tegen alle windkrachten en golfhoogten die voor onze kust ver wacht worden, zodat zomer en winter gewerkt kan worden. Er kan zelfs door gewerkt worden bij windkracht zeven (Beaufort) De hoofd,afmetingen van de pontons zy'n: 70 bij 35 bij 4,30 meter. De elek trische stroom wordt opgewekt door drie generatoren, die aangedreven worden door dieselmotoren van totaal 250 pk bij 1500 omw/min. De hydrau lische installatie wordt bediend door pompen, die aangedreven worden door acht elektromotoren, een negende pomp met elektromotor dient voor reserve. De drijvende eilanden kunnen wer ken in water tot achttien meter diep; voor andere doeleinden kunnen de palen worden verlengd tot 57 meter. Er komt een moderne accommodatie aan_ boord voor een bemanning van zestien koppen De verblijven en de machinekamers zijn onder het dek ge projecteerd om aan dek zoveel moge lijk werkruimte te verkrijgen. De -elektrische 25-tons grijperkranen hebben een bereik van 56 meter bij een bereik van 25 meter kunnen zij een last van 50 ton heffen, hetgeen genoeg is voor het monteren en demonteren van de palen. De kranen kunnen over de gehele lengte van het ponton rijden. Wanneer het werk aan de pieren van IJmuiden gereed zal zijn, zullen de eilanden elders bij verschillende werk zaamheden kunnen worden gebruikt. de verhoudingen tussen Delfland en de „buitengemeenten", die na eindelijke moeite, nu voortreffelijk waren, thans gaan verslechteren en wederom niet als gevolg van de houding der „buiten gemeenten". De „buitengemeenten" hebben geen behoefte aan verslechtering van die ver houdingen. Zij hebben in goede harmo nie een overeenkomst met Delft geslo ten voor de stroomlevering. In die over eenkomst Is bepaald dat de tarieven voor de buitengemeenten parallel lopen met die van Delft, met een zeer kleine differentiatiemogelijkheid. Het devies van Delft „onbelemmerde elektriciteits levering van goede kwaliteit tegen lage prijs" geldt dus onverkort voor de an dere gemeenten. Hoe kan men zeggen, stellen B. en W. van Maasland dat af zonderlijke bedrijven hogere tarieven rekenen als eenheid in de tariefvoering wordt bevorderd door overleg in een speciale commissie. Er Is een variant op tuinders gehied. Een suggestie van Delfland om de tuin ders tegen kostprijs te laten betalen, zodat Delft het benodigde bedrag aan meerprijs kon verkrijgen uit de tarieven, die gelden voor de industrie hebben de juitengemeenten verworpen, icij hebben wel tuinders en geen industrie en dau zuu er dus geen .marge zijn. Daarbij komt nog. daLhet onlogisch is,iets tegenl standpunt bekendmaken kostprijs teMeyeren. -|f - - Adl-'-> B. eh: van Maasland krijgeri de indruk dat men nu deze gehele zaak in de publiciteit brengt om de buitengemeenten op de knieën te krijgen. De voorstelling van zaken is bovendien scheef. Alles wat „De land" onderneemt voor anderen wordt betaald via afrekeningen met de buitengemeenten. Het con tract op dit gebied heeft Delft geac cepteerd en dat was gebaseerd op de kosten van de investeringen, -waarbij komt dat Delft zich haast om bepaalde financiële consequen ties, die buiten het contract kunnen worden geredeneerd, zoveel moge lijk er buiten te houden", aldus B. en W. van Maasland. (Advertentie) PHILIPS TELEVISIE 1962 Ingebouwd in moderne en klassieke stijlmeubelen COUZY - Aert van Nesstraat 38 Ie Middellandstraat 72 Zeer gemakkelijke betaling (Vervolg van pag. 1) confessionele centrales zijn echter ge bonden aan de overeenkomst Zij nemen deel aan de onderhandelingen. In totaal is ongeveer de helft van de circa 31,000 officieren en scheepsgezellen van Neder landse nationaliteit op onze koopvaardij vloot georganiseerd in de CKV, de beide confessionele centrales en in de enkele jaren geleden opgerichte categorale organisatie „Vereniging van Nederlandse koopvaardjjofficieren", De onderhandelingen tussen de CKV en de Raad van bestuur voor de zee vaart, de wtrkgeverspartner, over de nieuwe cao begonnen in mei 1961 en werden na een korte onderbreking ia september jL hervat. Tijdens de onder breking werd in augustus }L overeen stemming bereikt over verbeteringen ia de loon* en arbeidsvoorwaarden. Masr geen akkoord werd gevonden voor iet punt dat de CKV als de belangrijkste der onderhandelingen beschouwt: de sociale positie der zeevarenden. De zienswijzen ten aanzien daarvan liggen ver uiteen en daarop ook zijn de onder handelingen vastgelopen, noewel beide partijen vorige maanden tegenvoorstel len hadden ingediend. De directeur van de raad van bestuur voor de zeevaart, de heer K. de Graai, heeft vanochtend medegedeeld, dat deze raad via radio en pers heeft vernomen, dat de C.K.V. de c.a.o. voor de koop vaardij heeft opgezegd De heer De Graaf zei te verwachten, dat indien de brief waarin de overeenkomst wordt opgezegd de raad zou bereiken, de raad op zeer korte termijn vermoedelijk nog deze week zou vergaderen en de toestand zou bespreken. De raad zal daarna zijn De wedstrijd tussen de eerste divi sieclub ZFC en het bonds saterdag elftal, die morgen (woensdag) iu Zaandam zou worden gespeeld, gaat niet door in verband met de ge steldheid van het ZFC-terrem. Benfica (Lissabon) zal in de demi-fi nale van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen uitkomen tegen Tottenham Hotspur, terwijl Stan daard-Luik spelen zal tegen de winnaar van de ontmoeting van Juventus-Real Madrid, die morgen in Parijs wordt ge speeld. Da loting heeft vandaag plaats gehad op toet bureau van de Franse voetbalbond. De demi-finales sullen voor 15 april gespeeld moeten züa (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) De Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ) te Rotterdam heeft de heer J. van'Tilburg, die op 1 me: aftreedt als -ouverneur van Suriname, benaderd mi*t de vraag of hij het voorzitterschap op'ziJb wil nemen. De heer Van Tilburg heeft het verzoek in beraad gehouden. De heer Van Tilburg komt naar ons land terug in verband met zijn gezond heidstoestand. De 61-jarige gouverneur is wethouder van financien cn later van h&venaangelegenheden geweest m Rot terdam. Voorts heeft hij voor de P-v-d A. zitting gehad in de Provinciale S.aten van Zuid-Holland en de Eerste Kamer. In 1958 werd hij benoemd tot gouverneur van Suriname. De S.VZ heeft sinds de benoeming van dr- W. F. Lichtenauer fot lid van de Raad van State geen voorzitter. *9 C CAB ALLER O f| Nw, II» ©PIB «boe (Van onze correspondent) TIJDENS de raadsvergadering vah Bozenburg zijn op vlotte wijze vele belangrijke agendapunten afge handeld. Zo werd besloten mede werking te verlenen voor de bouw van een prot-.chr. kleuterschool, een r.k. kleuterschool en een r.k. lagere school. Een krediet werd verleend voor de bouw van 45 woningwetwo ningen, aan welk besluit de heer G. v. Seters (CHU) een gelukwens voor B. en W. verbond omdat het gelukt is een aannemer te vinden voor dit project (fa. In 't Veld, Heinenoord). In dit verband pleitte de heer J. Mo lenaar (AR) voor aansluitende bouw m volgende jaren, daar dit het voorde ligste is. De voorzitter burgemeester J. C. Aschhoff deelde mee, dat hij juist over dit probleem de gehele dag ge sproken had. Ook werd een krediet ver leend voor de bouw van 60 woningwet woningen. die gebouwd zullen worden door de fa. Stam te Dordrecht De raad ging eveneens aceoord met de aanschaf- I fing van een üohtdrukmachïne voor de I dienst van gemeentewerken. Met betrekking tot de onteigening van een tweetal percelen In het uitbrei dingsplan Langeplaat vroeg dc heer Van Seters zich af of we dit niet eer der hadden kunnen weten. B. en W. vertrouwen er 4e veel op, dat alles voorspoedig zal gaan. We moeten eer der beginnen met onderhandelen. De voorzitter merkte echte- op da» het uitbreidingsplan niet eerder klaar was. Er is tot het uiterste georobeerd om langs minnelijke weg de eigendom te verkrijgen. Wethouder Westdijk had verwacht dat door verhoging van de grondprijs tot 1.50 per ca meer be langhebbenden accoord zouden gaan met aankoop. De raad ging akkoord met de onteigening. De heer J. W. Kleijwegt 'PvdA) vond het voorstel van B. en W. tot verh> ging van de vergoeding tot ƒ75 per les uur per jaar voor bijbelonderricht op de o.l. scholen aan de lage kant. Hij achtte dit onderwijs zeer nuttig De voorzitter vond het moeilijk een bedrag vast te stellen. De heer B. Lievaart (CW) wees er nog op, dat in Spijke nisse een veel hoger bedrag wordt ge geven. Met de toezegging van de voor zitter deze kwestie bij de volgende be groting nog eens nader te zullen bezien, werdmet het voorstel accoord gegaan. De bejaarden-sociëteit kreeg een sub sidie van 100 voor bijzondere uitgs- ven, waarvoor de heer J, W. Kleijwegt zijn erkentelijkheid betuigde. Aan het Algemeen Burgerlijk* Pensi oenfonds werd een perceel bouwterrein verkocht in het uitbreidingsplan Kool land, Het onderhoud van de Binnendijk en het laatste gedeelte van de Bomen- dijk werd van de polder Rozenburg en Blankenburg overgenomen, waarbij het polderbestuur zich verplicht heeft een bijdrage van 750 per jaar in het onder houd te betalen. De datum van toetreding tot de inter communale IZA-regeling Zuid-Holland werd gewijzigd van 1 april in 1 mei 1962. Het ambtenarenreglement werd op het punt van de ziektekosten aange vuld met de noodzakelijks bepalingen. In Zürich Is op de leeftijd van 77 jaar overleden de violist en componist "Willem de Boer. die in Amsterdam Is geboren waar hij aan het conservatorium heeft gestudeerd. De heer De Boer zette rijn studie in Parijs en Berlijn voort. In Zürich nam hij leiding op rich van de virtuozenklasae van het conservatorium aldaar. HU speelde een belangrijke rol in het muzikale leven van de Zwitserse stad.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2