Gezamenlijk probleem van alcoholisme overwinnen Opbrengst veiling transitcamp gunstig Brits L Nieuwe kantoorvleugel R.V.S. geopend Pianorecital in kader van Stndinm Generale Luns jW Èm m op op EPEOA «MMS Internationaal goederenverkeer toegenomen Werkgroep Alcoholics Anonymous Ontkurken van fles is vaak ceremonie Kerkje bracht f 2400 TOERMALIJN heetman^ Voleindiging ivacht op goedkeuring ft. 0. H Wegtransport in nieuw kantoor In beslag genomen auto verkocht Geld verduisterd om cade airs te kopen: eis 1 jaar Man gewond bij binnenbrandje Lien Egberts met gezin verenigd Bod van I.C.I. is onvoorwaardelijk Senaat (ondanks lof): deugt Vissers voorlichting Ambonezen naar Indonesië Werkman voerde eigen „actie Ee«sge>-.-id tegen vlagdiserimina tie Nederlandsche Economische Hoogeschool Interpellatie-Bakker heèft de tijd nog Spoorliavenbrug gesloten TSe Sflplgfif DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DONDERDAG 1 MAART 196 Kerk en bioscoop steen van de maand maart gouden sleradenmet toermalijn vanaf f99.- HET PIANORECITAL, dat Mar garet Olivier dinsdagochtend in de Nederlandsche Economische Hoogeschool in het kader van het Studium Generale gaf, bereikte een boeiend peil. (Advertentie,1 EPEDA-MATRASSEN O.M. VERKRIJGBAAR BIJ: ROTTERDAMWed. Pierre Bimingh en Zn. am*1SiM9(M95 ROTTERDAM: 1 - (Vervolg van pag, 1) REDENEN OE THANT V) Advertentie Het internationaal goederenverkeer op en van Rotterdam ts vorig jaar met ca. 7,8 proeent toegenomen, nl. van ruim 126 miljoen ton tot ruim 136 miljoen ton. aldus cijfers van het C.B.S. De sterkste stijging (absoluut) ver toonde de aan- en afvoer met zeesche pen: van 83,4 miljoen ton tot 90,1 mil joen ton (toename 8 procent), vooral als resultaat van een toename van de invoer met 14 procent. Ook het goede- i renvervoer per spoor en vrachtwagens steeg, respectievelijk mei 13 en 19 pro- cent. De aan- en afvoer per binnenschip; daarentegen daalde van 37,9 miljoen totj 37,2 miljoen ton, d.i. met circa 2 pro-' cent. Een belangrijke bijdrage tot deze gunstige cijfers leverde het transport via de oliepijpleiding van Rotterdam naar het Ruhrgebied. dat steeg van 2.4 miljoen ton tot 5.8- miljoen ton. of met 142 procent. Alleen in de volgende sectoren was er vorig jaar een daling: De invoer per binnenschip (6 procent), de uitvoer per binnenschip (17 procent) en de invoer per spoor '3 procent). Toename was er vooral bij de uitvoer per spoor (37 pro cent) en de doorvoer per vrachtauto (resD. gelost 21 procent en geladen 27 procent). Noy niet zo lang geleden, zo zei dn. van Londen gisteravond op de bij eenkomst van de werkgroep-C. der Alcoholics Anonymousis ?ne?i tot de erkenning gekomen, dut alcoholisme aen ziekte is. Een alcoholist kan niet sociaal drinken. Dit vormt het grote struikelblok, daar in onze cultuur alcohol een grote rol speelt. Het ont'- kurken van de fles op verjaardags feesten bezit een welhaast ceremoniële betekenis. Zo ontstaat voor de alcoho list een vicieuze cirkel.- drinkt hij niet, dan voelt hij zich buitengesloten, doet hij het weldan wordt hij eveneens uit- „MET GRATIS CHOCOLADE (Van een onzer verslaggevers) Voor leden van de Havenvereniging ..Rotterdam" heeft de heer W. Veder, voorzitter van de Koninklijke Neder - 1 and sc he Reedersvereoniging, woens dagavond in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw een interessante inleiding gehouden over de historische ontwikke ling en de tegenwoordige positie van de Nederlandse koopvaardijvloot. Het aandeel, dat de Nederlandse koopvaardij heeft in de wereldvloot, is in de afgelopen 25 jaar gelijk gebleven, hetgeen van de vloten van andere, gro te landen niet kan worden gezegd. De Nederlandse vloot van koopvaardijsche pen meet op het ogenblik vijf miljoen bruto-registerton. Ernstige kritiek leverde de heer Ve der op vlagdiscriminerende bepalingen van bv. de Amerikaanse regering, die haar vloot verkapte hulp en subsidie verleent. De landen van de E.E.G., die samen een vloot hebben van 21 miljoen bruto-rsgisterton, zullen een front moe ten vormen en door eensgezindheid druk moeten uitoefenen op regeringen, die haar vloten beschermen. Na de pauze werden enkele films vertoond, o.a. de rolprent ..Van Varen", die Ed. van der Elsken in opdracht van de K.N.R.V. heeft gemaakt. Van onze correspondent TJET veilen van het Britse transit- I camp in Hoek van Holland gaat j onverdroten voort. Was de stand na de eerste dag f 164.000, vanmiddag j om een uur, bij het sluiten van de t ochtend veiling, was dat reeds f 250.000. i De zeer optimistische veilingmeester en makelaar II. de Wolf verwachtte dat aan het einde van deze tweede L veilingdag de stand zon oplopen tot 359.000. Er zijn namelijk nog vele waardevolle kavels te vellen. De prijzen waren, vanmorgen wat on gunstiger voor de kopers, de belangstel ling echter veei groter. Vanmorgen begon men met catalogusnummer 713. Er zijn er 950, welk getal door veel kleingoed wel de duizend zal halen. Door de grotere en langere nissen- hutten die vanmorgen werden geveild lagen de prijzen aanmerkelijk hoger. De bioscoop-barak ging voor 9360 van de hand aan de J. Otting. Het voormalige kerkje (zie bijgaande foto), dubbelwan- dit en met stenen achterwand, inclusief Adnertentie Een heel aparte, decoratieve steen, doof zijn veie zachte, haast dromerige tinten bij uitstek geschild om te verwerken in flatteuze, typisch vrouwelijke sieraden Een flonkerend compliment aan de char me van de vrouw die de2e maand, jarig is! edefsfeenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 82 fi!iaal:oostzeedijlc155-t57, rotterdam MET een bijzonder druk bezochte receptie Is gistermiddag de eer ste viengel van het nieuwe kantoor van de Rotterdamse Verzekerings-so- clëteiten aan de Westerstraat en het Willemsplein te Rotterdam in gebrnlk genomen. Met deze nieuwe vleugel is, zoals men weet. zeker geen einde gekomen aan de bouwplannen van de R.V.S. Maar voor de completering van het nieuwe hoofdkantoor met een vleugel langs de Westerstraat moet nog rijks- goedkeuring worden verworven. Als die bijtijds komt, zal misschien kunnen wor den voldaan aan de wens van de di rectie van de R.V.S.de 125-ste ver Vanmorgen heeft de heer C. P. G. van Yperen, algemeen secretaris-penning meester van de Nationale Organisatie Beroepsgoederen vervoer Wegtransport, het nieuwe kantoor van het district Huid-Holland van deze organisatie, die van de Van Vollenhovenstraat naar de Scheepmakershaven te Rotterdam is ge bruikt. officieel in gebruik genomen. Het overbrengen naar de Scheepma kershaven betekende voor het district Zuid-Holland van N O B. Wegtransport niet alleen het betrekken van een hoogst modern jand maar vooral ook een aan zienlijk- uitbreiding van de beschikbare ruimte. Provinciaal secretaris D. W. Stijfhoorn beschikt nu over een directie kamer. een behoorlijke ruimte voor het personeel en een doelmatig ingerichte lokaliteit bestemd voor vergaderingen en vooral voor de opleiding ten behoeve van het diploma dat is vereist voor ieder, die zich wil vestigen als onderne mer op het gebied van het wegvervoer. Met de vroegere ruimte in de Van Vol lenhovenstraat is de Eigen Vervoerders Organisatie haar kantoren uitgebreid. Met deze organisatie heeft het N.O.B. een nauw contact. Vele vraagstukken werden en worden gemeenschappelijk aangepakt. Bij het in gebruik nemen werd van morgen het woord gevoerd door mr. W. Kampers namens de rijksverkeersin spectie. door de heer D. van den Berg. voorzitter van het rayon Zuid-Holland buiten Rotterdam en door de heer J. Schut, voorzitter van het rayon Rotter dam. jaardag in 1963 te kunnen vieren in een volledig nieuw kantoor! Maar voorlopig bestaat het volledige hoofdkantoor alleen nog maar in de vorm van een maquette, die gistermid dag in een der directiekamers aan de bezoekers op de receptie werd getoond. Inmiddels heeft het Wfllemsplein door het gedeelte van het R.V.S.-ge- bouw dat thans in gebruik is genomen een geheel nieuw aanzicht gekregen. De bebouwing is zo langzamerhand ge sloten en er is een harmonisch en strak-modern plein ontstaan, dat ener zijds een aantrekkelijk uitzicht biedt op de Nieuwe Maas en de drukte van de varende schepen en daartegenover ook van de rivierzijde een mooie afsluiting vormt in het stadssilhouet. Het gedeelte dat in de Westerstraat zal komen net als het thans in ge bruik genomen gedeelte een schepping van het Rotterdamse architectenbureau H. M. en ir. E. H. Kraaijvanger zal worden gebouwd op de plaats, waar zich thans nog het oude kantoor van de R.V.S. bevindt. Het is de bedoeling dat dit oude kantoor zo snel mogelijk tegen de grond gaat. De vleugel, die daarvoor in de plaats zal komen, krijgt dezelfde hoogte en architectuur als de gisteren in gebruik genomen vleugel. gesloten. Vandaar het belang van ..Al coholics Anonymouseen groep, waar in de alcoholist zich thuisvoelt. Dr. Van Londen, die sinds drie jaar aan het Deltaziekenhuis verbonden is achtte het contact tussen leden vair de A.A. en de patiënten-alcoholisten in dit ziekenhuis van groot belang. De A.A. kan een verlengstuk zijn van de behandeLing m een ziekenhuis, het contact met deze groep kan ook aan de verpleging voor afgaan, beide kunnen tevens samengaan. De bijeenkomst in De Boemerang werd geopend door een der ieden van de groep, die uiteenzette, wat A.A. is. De definitie luidt: A.A. is een gemeenschap" van man nen en vrouwen, die gezamenlijk hun er varing, hun kracht en hun vertrouwen aanwenden om het probleem dat ieder van hen persoonlijk moet overwinnen tot oplossing te brengen en anderen te helpen om herstel te vinden van alcohol, isme. De enige vereiste voor het lidmaat schap is het verlangen om op te houden met drinken. Als omschrijving voor het woord alco holist gaf hij: iemand die de controle over zijn drankgebruik verloren heeft. Hij verwierp de term ex- of oud-alcoholist voor de leden van de groep, omdat iemand die alcohilist is, dit zijn hele leven blijft, of hij alcohol drinkt of niet. Ais men tot deze erkenning is gekomen, heeft men de eerste stap tot de A.A. ge daan. De heer W. den Baas, directeur van het consultatiebureau voor alcoholisme, gaf commentaar en inleiding van de film „Alcoholism", een film, waarin vooral aandacht wordt besteed aan de vraag: hoe herkent men een alcoholist. Een A.A.'er kwam in een voordracht tot de conclusie, dat de alcoholist zijn i gehele leven alcoholist blijft, maar in de A.A. tot het bewustzijn komt. dat hij niet kan drinken. Dit inzicht geeft spanningen, die hij vroeger in de roes verdronk, maar die hij nu, samen met de andere leden, moet overwinnen. Een forum, waarin zitting hadden dc heer De Baas, dr. Van Londen en drie A.A.'ers kreeg tot slot enkele interessante vragen te beantwoorden. Rijkswaterstaat gaat bij de werkzaamheden tot uitbreiding van de havenmond van IJmuiden een nieuwe werkmethode toepassen, die, wat de werktuigen betreft, waarschijnlijk a's een wereldprimeur mag worden be schouwd. De u;erf Gusto in Schiedam heeft namelijk opdracht gekregen twee hefpontons te bouwen, elk voor zien van een rijdende elektrische grijperkraan met een hijsvermogen van 25 ton op een vlucht van 56 meter. Het is de bedoeling de twee kraaneilanden reeds volgend voorjaar in gebruik te nemen. Zoals men weet wordt de havenmond van IJmuiden geschikt gemaakt voor schepen tot 75000 ton, onder meer door het ver lengen van het Zulder- en Noorderhavenhoofd met respectievelijk 1400 en 600 meter. Wanneer de ponton op de plaats van bestemming is gevaren zal men de acht palen laten zakken tot zij rusten op de zeebodem. Daar na wordt de ponton langs de palen hydraulisch opgevijzeld. de betimmeringen en de elektrische installatie werd voor slechts 2400 ver kocht aan de heer H. Mansholt. Het eerste woonhuisje vond vanmor gen. in mevrouw A. Maarsen, die er helemaal voor uit Limburg moest kom een koopster voor 5565. Voor een sp prijsje nam mevrouw Maarsen meteen een aantal baddingen mee om het woninkje weer op te bouwen. De ge vangenis ging in onderdelen weg De landbouwer J. Logtenberg uit YV'ijhe had nog geen kans gezien een nissenhul le kopen. De prijzen waren voor hem te hoog. Een slaapzakken- fabrikant uit Leidschendam, wiens bkdrijf enige tijd geleden door brand werd verwoest, wil zijn bedrijf her bouwen door voor een zacht prijsje een groot aantal ramen, deuren en los hout te kopen. Het circus Boltinl wfet beslag te leggen op een aantal inrjj- hekken en een grote.loods. Eigenaars van sloopbedrijven bieden zeer hoog voor mssenhutten (waarvoor de prijs varieert van vijf- tot vijftien duizend gulden), sanitair .en verwar- mingsinstülaties. De meest gehoorde namen zijn de heren L. Kleywegt uit Hoek van Holland, en J. Buizer uit Dordrecht. Samen jagen deze heren de prijzen hoog op, hetgeen voor de koopjes jagers minder prettig is. (Van onze rechtbankverslaggeefster) De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en drie jaar toezicht geëist in de zaak van de 27-jarige administrateur E. M. die heeft bekend zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van 850, ten nadele van een aantal mensen van wie hij geld ontving voor de aankoop van be paalde artikelen. M. gef toe dit geld on der meer te hebben gebruikt om grote cadeaus voor zijn verloofde te kopen. De officier van justitie was van me-, nine dat M. die in dienst was een ser vicebedrijf voor scheepsradio's op eigen houtje handel heeft willen drijven en te vens zijn meisje met dure cadeaus aan zich heeft willen binden. De raadsman, mr. M. E. Jonker, wees er op dat het object van M.'s ziekelijke aanhankelijkheid hem is ontvallen: het meisje heeft, toen zij hoorde hoe haar vriend aan zijn kostbare geschenken kwam, de verloving verbroken. Verder herinnerde mr. Jonker er aan dat M. zichzelf heeft aangegeven. De raadsman gecombineerde straf met Een inwoner van Den Haag. de 45- jarige M. V. M., heeft gisteravond bij een -binnenbrand in zijn woning in de Reinkenstraat zeer ernstige -brandwon den opgelopen. Hij moest in zorgwek kende toestand worden opgenomen in het Rode-Kruisziekenhuis. Vermoedelijk is brand ontstaan omdat M. tegen de petroleumkachel in zijn woonkamer op de eerste verdieping van het 'huis is gelopen, waardoor de kachel is omgevallen. Bovenburen ontdekten gisteravond om streeks negen uur dat er brand was. Het Nederlandse meisje Engelïen Eg berts (18) is vandaag, bij aankomst van de Zuiderkruis ia Melbourne, met haar familie herenigd. Haar vader, Egbert Eg berts, vertelde zijn dochter dat hij geen bezwaar had tegen haar verloving met Ton Ruytenbeek (19) maar dat ze twéé jaar moest wachten voordat ze met'hem mocht trouwen. Vorige maand tien dagen voordat de familie met de Zuiderkruis zou emigreren liep Engelien weg uit Leiden, waar het gezin woonde, om bij haar verloofde te kunnen, blijven. Engelien werd echter door overheidsinstanties op een vliegtuig naar Australië gezet en vanmorgen werd ze door haar Oom, Karei Egberts, verge zeld naar de kade waar de Zuiderkruis zou meren. De voorafgaande dagen had ze bij Oom Karei in Geelong gelogeerd. Toen het schip de kade naderde en Engelien haar ouders en negen broers en zusters kon onderscheiden, snelde ze naar voren om als eerste aan boord te gaan. Doodstil keken de familieleden toe ter wijl moeder Egberts haar dochter in de armen sloot. Haar vader zei daarna: „We hebben Ton ontmoet Het is een aardige jongen en we hebben onze volledige toestemming gegeven voor het huwelijk. Maar Enge lien is te jong om al te trouwen", en wij zend op de ring die Engelien aan haar linkerhand droeg, zei hij: „In Nederland is dat een verelovingsring". Deze pianiste, die voor Rotterdam geen onbekende meer is, beschikt over een groot technisch kunnen, dat zij ge heel in dienst van het te spelen werk weet te stellen. Zonder enige gemanië reerdheid of uiterlijk vertoon is haar musiceertrant toch zeer expressief en beantwoordt daarbij zeer aantrekkelijk aan de sfeer en inhoud van de verschil lende muzieken. Dit laatste kwam fraai tot uitdrukking in de ten onrechte zelden uitgevoerde Ballade in g opus 24 van Grieg, een compositie, die weliswaar aan de uitge sponnen kant is, maar die, wanneer zij met een sterke muzikale vaart en stu wing wordt gespeeld gelijk Margaret Olivier dit deed., stellig de aandacht weet te boeien, door haar verrassende harmo nische inventies en mooie melodiek. De weergave van de twee stukken van Chopin, te weten de Polonaise opus 71 no. 3 en de Ballade in g opus 23, bezat eveneens vele fraaie kwaliteiten. Hoewel de pianiste deze werken met meer stoere dan poëtische accenten speelde, De communist Bakker heeft gisteren toestemming gekregen om de minister president en/of de minister van buiten landse zaken te interpelleren over het Nieuw-Gumeabeleid. De interpellatie zal plaats hebben, zo besloot de Tweede Kamer, op een nader te bepalen tijd stip. Over dit laatste was de heer Bakker weinig tevreden. Hij verklaarde de vol gende week te willen interpelleren. Voorzitter Kortenhorst wees erop, dat minister Luns de komende weken af wezig zal zijn. Voorts hield hij de com munist voor, dat het niet zeker is of de regering bereid zal zijn op zijn vra gen in te gaan. Hierop antwoordde de heer Bakker dat minister-president De Quay als minister van buitenlandse za ken ad interim, toch in staat moet zijn, zijn vragen te beantwoorden. Niettemin bieef de Kamer bij zijn oor spronkelijke besluit, de datum van de interpellatie nu nog niet vast, te stel len. bleek haar pianistiek toch ook ruim schoots de nodige differentiatie en dyna mische schakeringen te bezitten om de vertolking een volkomen boeiend karak ter te verschaffen. Het programma opende Margaret Olivier met drie sonates van Scarlatti, fraaie barokstukken, die geheel gaaf en stijlvol tot klinken kwamen. Voor de zeer nadrukkelijke en lang durige bijval dankte de pianiste met een Intermezzo van Brahms. H. van Bom In verband met werkzaamheden de Spoorhavenbrug in Rotterdam deze brug in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen 21 en 6 uur voor alle verkeer zijn afgesloten. Borden zullen de verkeersomlegging via de Rosestraat aangeven. aan zal booleltte een De 25-jarige aannemer H. T. heeft een een kor;t,r voorwaardelijk gedeelte dan personenauto, waarop wettelijk beslag was gelegd, verkocht. Wel mocht hij de wagen gebruiken. Als uitvlucht zei hij dat hij tijdens een tochtje door Spanje een aanrijding had gekregen en dat daarbij de wagen zo zwaar was bescha digd dat hij die had moeten achterlaten. De Rotterdamse politie schakelde In terpol in. Maar inplaats van uit Spanje kwam er bericht uit Den Haag. De aan nemer had de wagen namelijk al de officier had gevraagd. Uitspraak over veertien dagen. kocht 'voordat hij naar Spanje reed. is in verzekerde bewaring gesteld. Een Londense bioscoop is gisteren tot de grond toe afgebrand. Niet lang tevoren hadden 1.500 schoolkinderen een voorstelling bijgewoond. De Amerikaanse zangeres Ella Fitzgerald zou zondag in !de bioscoop zijn opgetreden. De adver- ver-j tentie hiervoor luidde: „Zet uzelf in vuur Hijlcn vlam. Kom naar de teren", ;rote Ella luis- McpiTC IMTEB1C1IDC HOOGSTRAAT 9599101 3rli5-!NltKleUK> - (nabij Emporium) - TeL 13.37.57 De Imperial Chemical Industries heèft gisteren aan de Courtalds mede gedeeld, dat zij heeft besloten haar bod op gewone aandelen Courtaulds onvoor waardelijk te maken, ongeacht het per centage aanvaardingen, dat op de slui tingsdatum (8 maart a.s.) zal zijn bin nengekomen. De maatschappij deelde voorts mede dat zij zodra de situatie op 8 maart bekend is, zal beslissen over het al dan niet verlengen van het (Van onze p&rlementsredactie) Een groot aanbal Eerste -Ka merleden heeft grote waardering voor het snelle en effectieve optreden van de koninklijke marine bij de Indonesische landingspo ging ten zuiden van Nieuw-Guinea, Deze senatoren brengen hun erkentelijkheid onder woorden in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van defensie voor 1962. Het i> echter niet alles waardering wat uit dit voorlopig verslag blijkt. Veel le den naar uit het verband valt op te maken waarschijnlijk de socialistische fractie delen mee, met grote verbazing ervan kennis te hebben genomen, dat de regering voor het aflossen van op Nieuw- Guinea gelegerde militairen was overge gaan tot het inschakelen van charter vliegtuigen. Dit maakte hert aanvragen van speciale laadingsvergurtningen on vermijdelijk. Het viel toch te verwachten, aldus deze leden, dat de kans op een negatieve re actie van de zijde der "betrokken regerin gen groot was. Waarom is de Nederlandse regering dan niet gebleven bij het sys teem, de aflossing te regelen door tran sport per lijnvliegtuig zo vragen zij. De aan het woord zijnde senatoren me nen. dat minister Visser onvoldoende is opgewassen tegen zijn zware taak. Met name hebben zij kritiek op de wat zij noemen verwarde voorlichting, die het departement van defensie over de Nieuw- Guinea-aangelegenheden verstrekt. Ove rigens houdt de voorlichting niet alleen deze kamerleden bezig. Vanmorgen zijn drie bussen met Am bonezen uit Delfzijl naar Amsterdam ver trokken. De groep bestond uit 23 gezin nen en drie vrijgezellen. De drie bussen stonden reeds om half negen gereed in „De Schepperij", de Ambonezen wijk. D» bagageruimten werden gevuld met etens waren en flessen melk, bestemd voor de lange treinreis naar Messina, Zaterdag morgen zullen de Ambonezen daar aan komen en zich 's avonds kunnen insche pen op de „Fair Sea", die hen naar In donesië zal brengen. Rillend van de kou hebben de Am bonezen in groepjes voor hun lege wo- wingen staan wachten op het moment dat ze in de bussen konden stappen- De ach terblijvers sloegen enigszins gereserveerd het vertrek gade. Snikkende vrouwen, die in de bussen plaats namen, wisten met zakdoeken tranen van het gezicht. Gisteravond is er een feestelijke af scheidsavond gehouden in de zaal van het Ceramezenkerkje. Het was opmerkelijk, dat over het algemeen de mannen en thousiaster bleken dan de vrouwen over het teruggaan naar Indonesië. In de Delfzijlse Ambonezenwijk staan thans 23 woningen leeg. Deze zullen door de inspectie Ambonezenzorg worden op geknapt en daarna worden toegewezen aan andere Ambonese gezinnen, die nog in kampen in Nederland wonen. het Nederlandse' kabinet. Waarschijnlijk zullen zijn collega's in de 'minister raad. die vanmorgen werd gehouden, de bewindsman van buitenlandse zaken can opheldering hebben gevraagd. Wat dreef mr. Luns om Kennedy in Parijs op te zoeken? Naar verluidt heeft hij willen reageren op de uitlating van de Amerikaanse minister, dat deze ook in Nederland personen had aangetroffen, die het Nieuw-Guineavraagstuk op emo tionele wijze benaderen, en heeft hij Kennedy willen zeggen, dat dit met be trekking tot sommige vooraanstaande personen wel juist koit' zijn, maar dat hij, Luns, bereid was zijn emoties ter zijde te schuiven en met alle kracht te streven naar een regeling met Indone- sië. Zelfs kon men in Den Haag beluis teren, dat minister Luns zich bereH zou hebben verklaard zonder de aanwezigheid van derden met Indone sië te onderhandelen, maar dit ge rucht is niet In overeenstemming met de inhoud van de officiële verklartuj over de reis van mr. Luns. die gis teravond in Den Haag werd uitgegts ven en hierboven reeds Is vermeld. Ongebruikelijk was de terugkeer van minister Luns uit Parijs op Schiphol De auto van de minister reed het plat form op tot vlak voor de trap van bet vliegtuig. Mr. Luns stapten direct in zijn wagen. Een kwartier lang: wachtte hij daarin op zijn bagage. Daarna reed hij naar Den Haag. In Parijs heeft Kennedy evenals m Den Haag grote zwijgzaamheid aan d» dag gelegd. Hij deelde slechts mee, evenals hij in Den Haag had gedaan, een vreedzame regeling van de kwes tie Nieuw-Guinea te verwachten. Hij zei evenwel niet van oordeel te zijn, dat er onmiddellijk een regeling zal ko men. Er zou wel enige tjjd, mee ge moeid zijn. Inmiddels is er gisteren in New Tort een eerste gedachtenwlsseiing geweest tussen de Nederlandse ambassadeur ia de Ver. Staten, dr. J. K. van Eoijen, en Oe Thant. Het gesprek werd ge voerd, zo viel na afloop te beluisteren, in afwachting van het bezoek van mi nister Luns aan Washington. Tot nu toe was het steeds de perma nente vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, die bet overleg met Oe Thant voerde. Mr. Schürmann vergezelde dr. Van Roijen gisteren bij diens bezoek aan de secretaris-generaal. Het gesprek duurde een half uur. Na afloop zei een woordvoerder, dat het onderhoud gevoerd werd „binnen het kader van het overleg, dat eerder tussen mr. Schürmann en Oe Thant werd gepleegd," Verwacht wordt, dat minister Luns donderdag op het vlieg veld van New York mr. Sehünmana zal ontmoeten, alvorens naar Washington te reizen. "Uit Tokio werti gisteren gemeH, da' minister Luns tijdens zijn bezoek aan de Japanse hoofdstad met de Japanse minister van buitenlandse zaken een ge sprek zal hebben over de kwestie Nieuw» Guinea. Het bezoek van.mr. Luns aan Tokio staat, zoals men weet, in ver band met de achttiende conferentie vaa de Economische Commissie voor Aïle en het Verre Oosten. De Indonesische premier Djoeanda heeft in Djakarta het kabinet meege deeld, dat Indonesië weliswaar met grote economische moeilijkheden heelt te kampen, maar dat de regering met overweegt „enigerlei bijzondere mone taire maatregelen te treffen om .de toe stand te bestrijden". De verklaring van Djoeanda volgde op de publikatiê van het jaarrapport van de Indonesische ontwikkelingsbank, waarin o.m. weto verklaard, dat het onmogelijk zou zijn ontwikkelingsplannen uit te voeren als er niet op korte termijn wijzig®? kwam in de huidige toestand. Volgens Djoeanda kan de crisis wor den opgelost zolang Indonesië zich by toekomstig werk aan belangrijke princi pes houdt, „Wij moeten in de mineer dringende projecten zuiniger zijn, jnaar belangrijke kwesties, zoals de ca ne voor West-Irian, volledig ten brengen". Djoeanda. die de laatste maand® herhaaldelijk zijn bezorgdheid heeft tul- gesproken over de economische situatie, stelde voor, dat er betere controle zou worden uitgeoefend op routine-uitgav® en op ontwikkelingskosten. Indonesia's buitenlandse valutareser ves nemen af en in de steden de prijzen tot astronomische hoogte- Verder wordt in het jaarrapport va» de ontwikkelingsbank verklaard, dat In donesië niet al te verheugd moet zijn over nieuwe projecten, die in feite Ws op papier staan, terwijl er minder aan dacht wordt besteed aan het bestaande produktie-apparaat. Voor de, niet bestaande, actie 2x1® (kennelijk een actie ten eigen bate) hcP de 25-jarige losse werkman E. K. in e® straat in Rotterdam-Zuid met een „m®' serblikje" te collecteren. Hij had reeds 1,67 voor zijn „goede" doel ingezameld toen de politie van het bureau Nassau- kade hem in zijn kraag greep. H(J het geld zichzelf toebedacht. Ook herinnerde de politie zich dat «e man een Rotterdamse taxichauffeur n® opgelicht voor 160, zijnde de ritpriJ* RotterdamVenlo v.v.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2