4uC\\V Al 35 miljoen gestoken in gemeentegebouwen !6.75 Opbrengst transitcamp De Hoek bijna 3.5 ton Slachtoffer" stelt precair onderwerp aan orde staking dreigt bij koopvaardij IS UIT AGENDA ZAAL,AMERICA" SPOEDIG OPEN TERLENKA 55/45 en 70/30 PANTALONS Opening ivoningbedrijf Vlaardingen Kippen geslacht door vaklieden' DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 VRIJDAG 2 MAART 1962 JONGENSPANTALONS HERENPANTALONS VERGELIJKING VOORBEELD PROGRAMMA BETWIST fabrieks partij Vit nood I Geschenken ROTTERDAM winkelcentrum „Oude" BINNENWEG/ K. D00RMAN5TR. TEL 11.16,70 JJET IS waarlijk een hachelijke onderne ming een triest probleem in de film aan de orde te stellen als de homo- sexualiteit, zonder zich schuldig te maken aan perversiteiten of het wekken van ongezonde spanningen, waartoe het intrigerende trilbeeldzo gauw aanleiding geeft. Maar de Engelse regis seur Basil Dearden heeft het geklaard deze moei lijke materie op waarlijk delicate wijze te behan delen. partij J f ter meuten (Advertentie) Morgen vanaf uur, slechts één dog, a is echte Coster voorjaarsstunt een weergaloze aanbieding in originele (Vervolg van pag. 1) De CKV (die is aangesloten bij het NW) heelt reeds overleg gepleegd met deze vakcentrale en verwacht haar steun. Volgens de heer Van Driel onderschrijven Dok de confessionele vakbonden het stand- punt van de CKV. De confessionele bon den wonen de onderhandelingen wel bij. maar zijn geen contractpartner. De heer C- van Baren, voorzitter van de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale, zei ons desgevraagd met belangstelling kennis genomen te hebben van dit besluit van de CKV. Hij deelde mede dat de CBC zich thans in eigen kring beraadt over de con sequenties van het opzeggen der cao. tol 8 jaar, M "JfJC ALLE MATEN 9-12 jaar, alle maten 13. 75 13-17 jaar, alle maien 15. 75 mét-en zinder i ontslag ROTTERDAM: Ports Hoogstrm 11 Meent hk. Gowlw- tScgel Katendr. tagedijie tik. Dytpjweg WeK-Krciskade 35 LEIDEN: Hsttkrnmemxiêt 55 ZEIST: siotiMu 3SS-1SO T Naar aanleiding van de brief, die de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren heeft geschreven aan de com mandant van het Eerste Legerkorps, luitenant-generaal P. Gips, waarin de dierenbescherming bezwaren maakte te- gen het slachten van kippen tijdens een oefening, heeft generaal Gips de verent ging bericht, dat tijdens deze oefening gebruik is gemaakt van normale slaeht- kippen. „Het slachten is geschied door eer, onderofficier, die lid is van de die renbescherming. samen met een adju dant-onderofficier. die in het bezit is van een slagersdiploma", zo schrijft generaal Gips. Uit de aard der zaak zou een „slacht partij" door hem nimmer zfjn goedge keurd en indien misverstanden onver hoopt plaats gevonden zouden hebben, zou hij hiertegen met gestrengheid zijn opgetreden. Volgens de CKV ligt het knelpunt van het conflict in de weigering van de reders mee te werken aan een contructieve op bouw van lonen en arbeidstijden, zoals die op de wal bestaan. Waar een haven arbeider bijvooorbeeld bij een werkweek van 4391 uur een basisleen heeft van 108,79. verdient een vol-matroos 106,25 bij een. 56-urige werkweek. Daarvoor is die matroos dan nog voordurend van huis, ontbeert hij comfort van de vaste wal. werkt hij in vaak moeilijke klimato logische omstandigheden en krijgt hij geen reiskosten van woonplaats naar schip en omgekeerd vergoed. Het gevolg is dat de belangstelling voor de zee- en kustvaart voortdurend af neemt en velen werk op de wal of bij buitenlandse reders gaan zoeken. Van de 40.000 plaatsen op de vloot worden er thans 11.000 door buitenlanders Ingeno men, waaronder 7000 Aziaten, die niet onder een cao vallen. Zeker 4000 Neder landse zeelieden varen op buitenlandse schepen, waar de arbeidsvoorwaarden gunstiger zijn, „Wij vragen ons af, aldus de heer Van Driel, of met het steeds maar aangroeiend vreemdelingenbestand op on ze koopvaardijschepen nog wel de zeker heid bestaat dat de vloot ook in zorge lijke tijden haar plicht zal kunnen doen. In feiie is het toch zo, dat het voort bestaan van de vrije westerse wereld me de afhankelijk is van de vraag of de ma ritieme landen in staat zijn de scheep vaartverbindingen open te houden en. te gebruiken. Het gaat daarbij niet alleen om de vraag of men over schepen kan beschikken, maar zeker ook hoe zij be- mand zijn. Als voorbeeld haalde de heer Van Driel de gebeurtenissen aan bij de KFM in 1957 toen meer dan de helft van de vloot in Indonesische handen viel ten gevolge van de activiteiten van de In donesische scheepsgezellen. Op basis van The International sea farers charter, in i960 opgesteld door de bonafide westerse organisaties van zee lieden, heeft de CKV een sociaal pro gramma ontworpen, dat voorzag in de sanering van gages en andere arbeids voorwaarden, Dit programma is echter volgens de heer van Driel principieel door de reders verworpen. Zij wilden liever blijven touwtrekken, aldus de CKV -voorzitter. De eisen van de centrale betroffen verhoging en denivellering van de gages, volgens vaste lijn, een hogere toeslag voor langdurige reizen, compensering van de zaterdagmiddag in de vorm van extra verlof, invoering van de 44-urige werk week tijdens de dienst in de haven, een betere vergoeding voor overwek, een betere regeling der havenwaehten, ver goeding van reiskosten van woonplaats naar schip en omgekeerd en een toeslag- regeling voor het dienstdoen in Ameri kaanse wateren. Van al deze eisen zijn vorig jaar slechts de gages bij wijse van voorschot ver hoogd met 10 procent en is de verlof regeling iets verbeterd. Over de verdere realisering van het programma wilden de reders volgens de CKV niet praten, ook niet toen bij wijze van compromis werd voorgesteld de eisen in etappes te reali seren. Dat de economische positie van de scheepvaartbedrijven thans de gevraagde verbeteringen niet zou toelaten, betwist de CKV, daarbij wijzende op de veel hogere loonkosten die buitenlandse reders opbrengen. De bond stelt dat ook het College van rijksbemiddelaars begrip voor de speciale positie van het koop- vaardijpcrsoneel kan opbrengen. (Vaoi een van onze verslaggevers) IN de kantine van het nieuwe gebouw ran het gemeentelijk woningbedrijf te Vlaardingen heeft wethouder T. de Broljn gistermiddag de sleutel van dat zelfde gebouw aan de directeur, de heer P. Neelemaat overhandigd. De wethouder liet aan deze over handiging een toespraak voorafgaan, nadat burgemeester mr. J. Heusdens de genodigden had verwelkomd en de opening van dit gebouw een mijlpaal op de weg van goede huisvesting en outillage van het gemeenteper&oneel genoemd had. In een periode van ruim 15 jaar is vrijwel elke gemeentelijke dienst en be drijf een nieuwe of vernieuwde huisves ting aangeboden, zei de burgemeester, die daarbij een respectabele opsomming gaf van de vele voorzieningen die op dit gebied na de oorlog tot stand geko men zijn. Met inbegrip van bet nog in aanbouw zijnde ziekenhuis is alles bij elkaar voor een bedrag van 35 miljoen geïn vesteerd en wanneer eenmaal ook het gemeentelijk Energiebedrijf en Gemeen- Advertentie Op de enige zonnige dag van dit jaar en Iedereen meende dat het voorjaar werd.., toen kochten wij van een fabrikant die het koude weer al had afgeschreven deze grote partij Phrix Weve- nit damesvesten. Want U zult het met ons eens zijn dat een extra vest in ons klimaat geen weelde is. Morgen koopt U deze vesten, Phrix Wevenit, prettig in het dragen, en die mooi blijven ook na vele malen .wassen. Vesten uit de normale collectie van 8.95 koopt U morgen voor nog géén vier gulden. tewerken en de Geneeskundige Dienst hun n te uwe behuizing gekregen zullen hebben zal dit bedrag tot ruim 40 mil joen zijn toegenomen. i -/v V. V Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van Phrix Wevenit vesten In het meest gewilde model ,inde maten 3d t/m 46 en de kleuren wit, bleu, grijs-mêlée en camel, voor m De heer De Bruijn zei dat het ge meentelijk woningbedrijf uit nood ge boren is. De eerste aanleiding tot stich ting van dit bedrijf was de verwoesting van de Rotterdamse binnenstad in. mei 1940. toen Vlaardingen ten behoeve van de gedupeerden 410 semi-permanente woningen heeft gebouwd in de Babbers- polder. Op 21 november 1940 besloot de ge meenteraad tot de instelling van een woningbedrijf, eerste administrateur werd de heer P. v. d. Broek. De snelle ontwikkeling van dit bedrijf is voor een groot deel te danken aan wijlen de heer A. A. den Boer, destijds chef van de Afdeling Bezittingen,, die hierin, een bijzonder moeilijke taak heeft gehad. In mei 1953 werd de heer P. Neelemaat aangesteld tot administrateur. Toen in oktober 1959 een splitsing van directie en administratie werd doorgevoerd werd hij directeur. De huuropbrengst van het woningbe drijf is voor het jaar 1962 begroot op vijf miljoen gulden. De boekwaarde van het totale woningbezlt die momenteel ongeveer 89 miljoen bedraagt, zaï eind van dit Jaar waarschijnlijk tot 100 mil joen zijn toegenomen. Ook voor de toekomst staat het be drijf echter nog een enorme ontwikke ling te wachten, zei wethouder De Bruijn, die in dit verband op het plan Holy wees. Nadat de heer Neelemaat het collega en de medewerkers aan de bouw had dankgezegd, gaf hij een korte verhan deling over de geschiedenis van de bouwperiode, waarover wij gisteren reeds bijzonderheden hebben gemeld. Namens de commissie voor het wo ningbedrijf bood de heer L. Maat ver volgens een statiefoto van H.M. de Ko ningin en. Z.K.H. de Prins aan, met welk geschenk de heer Neelemaat zich bij zonder. verrast toonde. Architect N. Witstok 'bracht dank voor de uitstenkende medewerking. Hij bood een met de hand vervaardigde vaas met prunissen. aan-. Tenslotte sprak de aannemer, -de heer L. van Rij met gerechtvaardigde trots over zijn „Vlaardingse proefstuk". Uit er kentelijkheid gaf hij de heer Neele maat een windrichting a arsge ver ten geschenke. De officiële ingebruikneming van het nieuwe gebouw werd o.a. bijgewoond door het voltallige college van burge meester en wethouders, de gemeentese cretaris, de heer A. Kranenburg, de commissaris van politie, mr. dr. C, N. Peijster een aantal raadsleden. Advertentie Vier gewapende bandieten hébben de kassier van de veeboerderij te Gua- rico (Venezuela) overvallen en hem een bedra.g van 1,1 miljoen gulden, dat voor de uitbetaling van de lonen bestemd was, afhandig gemaakt. u Naar een voorlopige schatting heeft de veiling van het Engelse transit-camp In Hoek van Holland 350.000 opgebracht. Om zes nar sloot veilingmeester H. v.d Wolf donderdagavond een van de meeat nnleke veilingen in ons land af. De be langstelling was tegen bet einde zeer ge Advertentie POLYESTER VOLANT 4B cm hoog met maeramé kant Pef mtf. 3." TERLENKA VOLANT met ingeweven dessin. 55 cm hoog per mtr. 2.« POLYESTER VOLANT met brede Franse kant 50 cm hoog per mtr. J,K TERLENKA MYSTÊRES rijk geborduurd 165 cm hoog per mtr. 9*7t POLYESTERMYSTERES met elegante mecramé kant en Franse entré-deux 175 cri> hoog per mtr, II." Effen TERLENKA MAR QUISETTE sublieme kwa liteit In diverse breedten. 90 cm per mtr. J,1' „SCHERLI" TERLENKA MARQUISETTE met stijl volle geborduurde dessins 1t2cmbf. per mtr. 4." 150cmbr. per mtr. j," 220 cm br. per mtr. |2.rf daatd. Het was dan ook hoofdzakelijk wat los materiaal, zoals hout en ijzer, dat onder de hamer kwam. Eea oud-ijzer handelaar in Heerlen was geschrokken van de, naar hij noemde, schandalige hoge prijzen. Daarentegen was een Haagse handelaar zeker niet ontevreden. Zeer tevreden waren de veilingmeester en afslager J. Klepke. Na de eerste dag was hun optimisme geste gen. De mede-eigenaar van het kamp, de Hoekse aannemersfirma J. Kleywegt en Zonen heeft voor ongeveer honderd duizend gulden teruggekocht. De oorzaak daarvan is ook dat de prijzen van een aantal kavels zeer hoog v.erden opge jaagd. De verwachting in Hoek van Holland over het verdwijnen van het kamp zijn niet zo hoog gesteld. De kopers zullen meteen beginnen met de sloop. Het kamp is lang genoeg een sta-in-de-weg geweest, voor de ontwikkeling van deze badplaats. Wat zal er echter overblijven als ook de betonnen fundamenten zijn verwijderd? Waarschijnlijk een zandwoestijn. Die fundamenten bergen ook gevaar in zich. Enkele jaren geleden heeft het wegruimen van fundamenten twee slacht offers gëeist toen bij de Berghaven muni tie dat de Duitsers daar in de grond hadden gestopt tot ontploffing kwam. Het zou niet overbodig zijn de terreinen tot ;>-en bepaalde diepte te laten onderzoeken voordat men de draglines en boor machines aan hei werk gaat en voordat men begint met het uit de grond trekken van palen en het sioperi van toegangs wegen. Op de Luchthaven Rotterdam is giste-^en* 18 jr. ren de eerste Carvair van rt„i im vdts-vi Van deze lopende film- week valt weinig nieuws te melden. Behoudens de nieu we film. „Victim" in Arena kenmerkt het programma zich door prolongaties en reprises. m ARENA: „Slachtoffer", 2-7-9.30 uur, 18 jr. CENTRAAL: „Man- vrouw-en het huwelijk", een „sexuele voorlichting" die zich o.i. niet leent voor ver toning in. openbare voorstel lingen, 18 jr., 2-7-9.15 uur. CINEAC NRC: Welkom voor Glenn, bezoek Robert Kennedy, „Edelherten" en een muzikale film met Man- tovanni. CINEAC A.D.: Proion- geert „De held van Troje", een kleurenfilm over de strijd tussen de Griekse helden en de Trojaanse geweldenaars, met S'#ve Reeves in de hoofd rol, 14 jr., 9.309.30 uur. COLOSSEUM: „De dui- velsclub". een amusements film van bedenkelijke inhoud, 2-7-9.15 uur, 18 jr., zaterdag 2 u.: „Stad op stelten" met de komieken Laurel en Hardy. A. L. CORSO: Prolongeert voor de 12e week „El Cid", de spectaculair verfilmde botsingen tussen Spaanse christenen en invallende Mo ren. 2-8 uur, 14 jr. HARMONIE: Reprise 9 van „De Wolgabootsman", een avontuurlijk verhaal over een soldaat die verbannen wordt naar Siberië en in aan raking komt met een troep Wolgaschippers. Een stuk amusement, dat om de lief desperikelen in dit verhaal reserve vraagt voor jeugdi gen. 2-7-9.15 u, 14 jr. Vanaf maandag de thriller „Spook- i huis op de heuvel"; zelfde tij- ren de eerste Carvair van de Britse onderneming Channel Air Bridge ge land, Speciaal voor deze toestellen, die van nu at aan een regelmatige (en graag gezjene) „bezoeker" van hel vliegveld der Maasstad worden werd de outillage verbeterd. Tijdens nachtelijk spoedwerk 'werd de startbaan aan een kant met 120 meter verlengd. Nu zal de baan aan de andere kant ook nog worden verlengd. Een Carvair is een verbouwde DC 4. waarvan de neus speciaal geschikt is gemaakt vour het Iaden en lossen van auto's. Vijf personenwagens kunnen in het laadruim of zevenennalve ton vracht. Achter de laadruimte is een cabine voor 23 passagiers, die een fraai uitzicht ge nieten. De Engelse maatschappij heeft in totaal tien Carvairs besteld, waarvan er nu nog maar een vliegt. De belang stelling van de Britse toeristen, die met auto en al over de Noordzee wilien is groot. En voor Rotterdam is er het ver heugende feit dat het vervoer (met name van vracht) belangrijk zal stijgen. Vorig jaar gingen er 18 auto's en 100 passagiers per dag in beide richtingen. Nu kunnen de cijfers achtereenvolgens 43 en 140 wor den. KRITERION: Proion- geert voor de 2e week: „De nacht", een knappe film van de Italiaanse regisseur Mas- troianni. Thema: de steeds groeiende eenzaamheid tus sen de mensen. Ee; film met pretentie, welke een goed on derscheidingsvermogen eist. 2.30-7-9.30 uur. 18 jr. LUMTÈRE: Voor de zes- de maand wordt de vertoning van „De kanonnen van Na- varone" voortgezet. 2 en 8 uur. 14 jr. METRO: Reprise van de geestige film „Afspraakje in september" met LoUobri- gida. 2-7-9.15 uur. A.L. PASSAGE: Reprise van „La Ciociara" een film van Vittorio de Sica met een meesterlijke creatie van* So phie Loren. Een goede film met enig voorbehoud voor jeugdige kijkers. 18 jr. 2 en 8,15 uur. v Deze mogelijkheid schiep hij zich door het accent niet zozeer te leggen op heit kwaad zelf als wd op de nare ge volgen daarvan voor de be drijvers, meer inzonderheid de nood van hen die onder hun abnormaliteit lijden en elke openbaarheid vrezen en toch niet de kracht hebben, hun neiging te overwinnen. De film „Slachtoffer" speelt in Engeland waar dit kwaad in hoge mate strafbaar is voor de wet en vaak lange gevan genisstraffen tot gevolg heeft. Maar dit heeft als negatieve zijde, dat zulke mensen, wanneer ze in handen vallen van chanteurs, zich met onder politiebescherming durven stellen omdat de wet hen in de eerste plaats zelf tot mis dadiger stempelt Dit drijft zulke mensen soms tot alle mogelijke wanhoopsdaden om aan geld te komen om hun afpersers te voldoen en de laatsien voelen zich ia dit spel erg veilig. Met zo'n bijzonder trieste geschiedenis begint de film. Een jonge man wordt gearres teerd omdat hij zich schuldig gemaakt heeft aan verduis- (Van onze correspondent) De wens is meestal de vader van de gedachte en daarom het geroezemoes in De Hoek over de zaal van hotel Ameri ca die helaas voor feestavonden geslo ten moest worden wegens het intrekken der veiligheidsverklaring. De Hoek is er door gedupeerd dat blijkt wel uit de vele berichten die onC telkens weer bereiken dat de zaal op die en die datum weer te gebruiken is. Per 1 maart zou ook weer de bioscoop gaan draaien maar tot op heden is hier niets van waar. Niettemin kan worden vermeld' dat wel plannen bestaan om de zaal weer spoedig te kunnen openen. Nog even af wachten dus Advertentie tering. Hij heeft geen cent op zak en leeft in armoe en daarom is het voor de poli tie geen vraag: chantage! Maar de jongen wil niet praten en pleegt in de ge vangenis zelfmoord om naam en faam van anderen, inzon derheid van advocaat Mel ville Farr (Dick Bogarde) te redden. Als deze hoort wat er ge beurd is trekt hij zich dat persoo,ilijk a-ui en ziet dit als een moord van de chanteurs. Het boeiende thema wordt nu dat Melville huwelijk, geld, positie en eer op het spel durft te zetten om die diep verachtelijke praktijken te elimineren. Dit wordt uiter aard een smartelijke opera tie voor hem, temeer als zijn vrouw moet ontdekken waar in hij betrokken is. Maar hij zet door en bereikt zijn doel, maar ten koste van alles, behalve de Liefde van zijn vrouw. Dit is een prachtig lichtpunt in deze film en tegelijk een heenwijzing naar de weg die misschien nog ge nezing en redding kan bren gen voor zulke slachtoffers, want zijn vrouw blijft hem terzijde ook in de diepste vernedering. Een veroorde ling van het kwaad, dat over Dirk Bogarde in de film Slachtoffer", waarin hij de hoofdrol vervult met Sylvia Syms als zijn vrouw. Zij vertelt hem hier, dat zijl hem getrouwd had in het! geloof, dat zij hem door haar liefde van zijn zwak- j heid had kunnen genezen. Zij, die vooreen habbekrats eeh van de meest modieuss visite- tassen willen kopen die dit {aar zijn uitgebracht, worden Zater dagmorgen In onze lederwaren afdeling verwacht Want dan begint dff verkoop van een enorme partij visite- tassen uit de series van 12 tot 20 gulden, voor nog géén vier gulden per stuk. Visftetassen, waaronder be kende merken, de meeste met binnen vak en vele modellen met de meest luxueuse beugels. i de gehele wereld in alle rangen en standen voort woekert, ook in ons eigen land, in onze eigen stad en buurt misschien, is een na tuurlijke en gezonde reactie uiteraard, als men dit pro bleem daarmede dan tenmin ste niet als afgedaan be schouwd Want de diepe nood van vele van deze mensen wordt niet genezen door ge vangenisstraf alleen, maar door deze op te vangen in een begrip vol menselijke mededogen, zoals Christus dit heeft voor ons alien.. Als dit misschien de preventieve werking kan zijn van deze rolprent dan is er toch iets bereikt dat de moeite van het aan de orde stellen waard was. H. STEGGERDA. 8 PRINSES: De wereldbe- kende film „De drie muske tiers" naar de roman van Alexandre Dumas. 2.15-7-9.30 uur. 14 jr. REX: „Het zwaard der B Saracenen", een film voi on waarschijnlijke avonturen en veel spectakel, maar niet zon- der vaart verteld. Geschied kundig van geen enkele waarde. 2-7-9.15 uur. 14 jr. THALIA: .Alamo" met John Wayne, een kostbare film in prachtige kleuren, welke bet historisch drama verhaalt dat zich ia 1836 heeft afgespeeld in het vergeten Mexicaanse stadje San An tonio. waar een heldenstrijd is gestreden. 2 en 8 u. 14 jr. 't VENSTER: Tweede B w-eek van „Het meedogen loze oog", een mistroostig stuk samenleving in Amerika, maar te eenzijdig belicht en te geforceerd, waardoor de film aan waarachtigheid ver liest. 2-7-9.15 uur. IS jr. B VICTORIA: Reprise van B de detectivefilm ,,De Saint in actie". Vrijdag 2 en 8 uur. Zat. 7 en 9,30 uur. 18 jr. Re prise van de bekende fiim „Hiroshima, mon amour", maandag en dinsdag 2 en 8 uur, Woeasd, alleen 8 u. Za terdagmiddag 2 u: „Rin-Tin- Tin ie dappere wolfshond". A.Xu. B CEFA ATRIUM: Proion- geert voor de zevende week „Eroiea", het leven van Beet hoven. Morgen 3 en 8 uur. B t SLAG: reprise va» B „De slag om Arnhem", be klemmende herinnering aan I dramatische oorlogshandelin- i gen, 14 jr.. 0.30-8.30 uur. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van dere visite- tassen in een enorm sortiment kleuren en mo dellen, door el kaar voor één prijs, voor

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2