Lohvaardig initiatief vers voor de H. v. d. Meer is nieuwe V.\'V.-funetionaris Geen Va bestuur chr. meer ui school Gemeenteprogram C.H.U.: k ges een gebiedende eis D Hervormd Kethel speelt voor „Surprice" or Rotterdamse couturiers 1962 openden hun deuren Niet geheel volledig en soms onjuist Schiedam meer in belangstelling Door vallende kraanarjn verpletterd Tegen lichtmast geslipt L. Valstar in Maasdijk gehuldigd Schiedamse kinderen gaan weer naar zee Foto-expositie hij Pontier Sport-Centrum Fraaie creatie van dienstbode Joor) HTS-Bond houdt jazzconcours Cees Terleth Praktische mede NCGOV - ook zonder spreker - geslaagd O Cargelli AGENDA DE KOTTER DAMMER PAGINA 4 ZATERDAG 3 MAART 1962 Fraedè kaft rug. Vragen Niet afkeurend Grote bloei Van een onzer redacteuren E Christelijk-Historisehe Unie heeft haar gemeen teprogram voor Rotter dam in de openbaarheid gebracht, en op haar bijeen komst, waarop het aan de pers werd uitgereikt heeft een woord voerder er de nadruk opgelegd, dat dit program dient te worden gezien als een bescheiden stoot tot een uitgebreid^ gedachten- wisseling over de toekomst van onze stad. De tijd, zo zei hij, is voorbij, dat Rotterdam kan leven van probleem tot probleem, en dat van geval tot geval naar een oplossing wordt gezocht. De vraag vandaag de dag is: welke kant gaat Rotterdam uit, wat zijn de richtlijnen voor de toe komst? Visie Verhoudingen Recreatie Ten aanzie- ™an de passieve en ac tieve recreatie en de vrijetijdsbeste ding vestigt het program er de aan dacht op, da: de stijgende welvaart via een toenemend bezit van gemoto riseerde voertuigen en via de vijf. daagse werkweek grote mogelijkheden schept. Het geweldige recreatiegebied van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden straks na de uitvoering van de Deltawerken gemakkelijk van Rotterdam uit bereikbaar moet door passende overheidsmaatre gelen voor de werkende mens in de Rotterdamse samenleving beschik baar komen. Produktie DEZE week was, wat de mode betreft, ongetwijfeld een zeer belangrijke: twee van onze Rotterdamse haute couturiers Cargelli en Cees Terleth openden namelijk de deuren van hun smaakvol inge richte modehuizen respectievelijk aan de Claes de Vrieselaan en de Mathenesserlaan om belangstellen den te laten zien waarin deze ontwerpers deze zo mer, en vooral dit voor jaar, de vrouw gekleed willen zien. Beiden hadden zij een bepaald thema ge kozen, van waaruit zij hun collectie samenstelden. MEEK Vandaag i en morgen en maandag ....en dagelijks VANDAAG verschijnt de „Gids voor Schiedam". De Schiedamse Gemeenschap heeft het lofwaardige initiatief genomen om een keurig boekje te doen samenstellen waarin gegevens zijn opgenomen over orga nisaties, instellingen, verenigingen, dienstverlenende instanties e.d. in Schiedam. Aan een dergelijke vraag baak bestaat een grote behoefte. Bo vendien is een plattegrond van Schie dam in dit boekje, dat een gulden kost, opgenomen. Sinds jaren was er en dergelijke plattegrond niet met als gevolg dat geen Schiedammer al le straten in Schiedam kende omdat vrij regelmatig nieuwe straten in de nieuwe wijken in gebroik worden ge nomen. De plattegrond is zelfs zover bijgewerkt dat allerlei (zoals de nieu we sportvelden in Harga) al is aan geduid hoewel nog niet alles is aan gelegd. Zelfs Vlaardingse en Rotter damse straten worden vermeld; ook is de aanleg van de Reneluxweg over de twee velden van HBSS en over het volkstuinencomplex getekend. Zes jaar geleden verscheen voor het laatst een vraagbaak van Schiedam. Studio Van Oosten vervaar-dige toen de adressenlijst. Een vergelijking is moeilijk te raaien omdat Van Oosten wel en de SG vrijwel geen adverten ties hebben opgenomen. De opzet van het boekje van de SG moest eenbou- dig gehouden worden, omdat de kos ten niet te hoog mogen zijn. Er is ge streefd naar volledigheid, maar met al het adressenraateriaal is bij de SG bekend. Voor het vervaardigen vau> de plattegrond is medewerking verkregen van het gemeentebestuur, «tedebouwkundig tekenaar de heer Jansen, zorgde.voor de exacte teke- •jiing. Deze eerste gids zal om de twee Jaar verschijnen, de SG is zich be wust dat het adressenmateriaal spoe dig veroudert. De gids zal gratis wor den uitgereikt aan Jonggehuwden en aan personen die zich in Schiedam vestigen. De Gids voor Schiedam wordt gesierd rii^t een fraaie kaft in kleuren, de foto is van ir. ,G. den Butter -en de lay-out is van kunstschilder Dick Bos. De in- htkid vermeldt als rubrieken Gemeente bestuur en gemeentelijke instellingen, géestelijke stromingen, volksgezondheid onderwsjs, rijksinstellingen, instellingen van openbaar nut, diversen. Schiedam se Gemeenschap, verenigingen, organi saties e.d. Pagina 3 vermeldt het adres- searnateriaal van B. en V?. Het adres van de gemeentesecretaris mr. M. J. Blok kon nog niet worden vermeld want deze functionaris heeft nog geen woning in Schiedam. "Wethouder H. Sabel beheert niet al leen Onderwijs en Sociale Zaken, maar ook Volksgezondheid. Het laatste is niet vermeid. Dan is er een lijst van ge meenteraadsleden roet hun adressen. Helaas is de lijst over enkele maanden al verouderd want o.a. de heren A. Hoek, C. van der Hoek, J. P. Kloppers en J. J. van Weerkom keren.met de-, Uiteen wordt gezet wat de VVV doet, wat en. waar de diverse instellingen zijn. Prettig is ook dat In enkele regels doel en betekenis van dergelijke ambtelijke instellingen werden vermeld. Wij mis ten de Raad van Arbeid. Bij de geeste lijke stromingen worden wel genoemd Hervormde Keek, Gereformeerde Kerk, K.K. Kerk e.d., maar niet Baptistenge meente, Vrije Chr. Geref. Gemeente, Oud-Geref. Gemeente, Apostolische Ge meente. De rubriek Volksgezondheid •vermeldt adressen van GG .en GD, dok toren, apothekers, zwembaden, specia listen, ziekenhuizen, verenigingen. "Uiteraard kan ook het adressenmate riaal van het Onderwijs niet ..bij blij ven" aangezien zich hier nogal muta- tiës voordoen. Zo zijn de heren T. G. Polderman en S. van Aspcren - geen hoofden meer van resp. dr. De Visser- school en Eehoboth-ULO. Niet duidelijk is ons -waarom de Hervormde scholen Pröt. Christelijke scholen moeten wor den genoemd en de Gereformeerde scholen gereformeerd. De laatsten dient men to-ch ook prot. chr. te noe men? In de rubriek Rijksinstellingen zijn kantongerecht, PTT, Rji'-sbelastin- gen en de advocaten, proc.-eurs er> deurwaarder opgenomen. In een slechte stijl wordt uiteengezet wat het Stedetijk Museum te bieden' heeft, de openings tijden zijn vermeld, evenals van lees zalen, bankinstellingen, Arbeidsbureau, Kamer van Koophandel. (Van een onzer verslaggevers) Bij Diversen krijgt het RET-vervoer de aandacht, verder de hotels. Sub jectief lijkt ons de keuze voor het onderwerp „Pers", zelfs een dagblad combinatie met een agentschap op de Hoogstraat is niet vermeld. Win kelsluiting en adressen van zajen sluiten de rij Diversen, Wat de Stich ting de Schiedamse Gemeenschap is en doet wordt helder uiteen gezet op drie pagina's. In de rubriek Vereni gingen, Organisaties e.d. kunnen on getwijfeld meer adressen worden toe gevoegd. Wc missen bijvoorbeeld de balletscholen, de sportscholen Bfshoff, Janse, Hulsker, diverse muzlekgroep- jes en -clubjes. Bij de afdeling voetbal wordt wel vermeid dat enkele clubs ook een honk balafdeling hebben, maar niet vermeld Is dat HDVS en Excelsior goede cricket- afdelingen hebben, dat SW ook nog een atletiefcafdeling heeft, dat Schiedam ook nog een bloeiende softbalafdeling heeft. Wel vermeld is het spoorwegvoetbal, maar-niet het nog sterkere PTT-voetbal. Secretaris van de ABC is sinds jaren niet meer Luuk Franken, maar Nico Mout. Er „zijn meer volleybalclubs dan SVC .(bijvoorbeeld: Juliana), er zijn meer badmintonclubs (bijvoorbeek TSF), er zijn meer schaakverenigingen (bijvoorbeeld Wilton Fijenoord en Gus to). bij het toneel ontbreekt het oude K.N.A. (en ook Fontyne, Gemeentewer ken), bij de volkstuinders is niet de heer Zuidgeest maar de heer Rosman secretaris van N.O., niet alle verenigin gen zijn vermeld, er zijn 'meer buurt verenigingen (o.a. Willem Brouwer- straat), we misten Christelijke Midden stands Vereniging, -Christelijk Volkson derwijs. het Gereformeerd Politiek Ver bond, de PJCS. Onze bemerkingen dienen echter niet te worden gezienals afkeurende kri tiek, maar meer "om aan te tonen dat nog vele secretarissen zich dienen te melden met hun gegevens bij het bu reau van de Schiedamse Gemeenschap. Deze gids zal vele Schiedammers vele goede diensten gaan bewijzen in de ko mende maanden. Verwacht mag dan ook worden dat de drieduizend exem plaren spoedig uitverkocht zijn. het zal de SG stimuleren tot een nog uitgebrei der dienstverlening met meer adressen- materiaal, misschien dan ook met wat meer foto's in het boekje en mogelijk met noè Wat vermelding van historie, ontwikkeling en belangwekkende gege vens over de stad hiedam. erslaggevers) VW in Schiedam (Van een onzer ve: HET bureau van de VW heeft een nieuwe functionaris. Tot opvolger van de heer H. van Lohuizen is benoemd de jeugdige heer H. van der Meer. Deze gaat het bureau behe ren in de functie van personeelslid van de Schiedamse Gemeenschap, zodat hij naast het VVV-werk ook SG-werk zal kunnen doen. Mej. de Kievit, die het VVV-werk tot heden deed, zal wegens studieredenen voorlopig voor halve da gen in het bureau van de VVV werk zaam zijn. Hef dagelijks bestuur van de Schie damse; Gemeenschap heeft tijdelijk de taak van het bestuur van de WV (ais sectie van de SG) op zich genomen om dat enkele bestuursleden van de VW we gens Vertrek naar elders e.d. hun func tie ter beschikking hebben gesteld. Bin nenkort zal 'een nieuw bestuur van de VW worden'benoemd. k Toen vrijdagavond door sneeuwal het laden van kustvaarder Maria Christine bij de E. N, V. K. te VlaardLugen moest worden gestopt en de kra an arm met transportband werd opgehaald, brak een staaldraad, waardoor de kraan- arm op bet schip terecht is gekomen. Onder de kraanamm kwam de 36-ja- rige arbeider G. P. van Wijk uit Hal steren in Noord-Brabant terecht. Om de kraanarm te lichten moest een drij vende bok worden ingeschakeld, zodat het enige uren duurde eer het inmid dels overleden slachtoffer kon worden bevrijd. De beer Van Wijk was gehuwd en had twee kinderen. Recherche en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. Vrijdagavond is de 32-jarige bedrijfs leider L. M. V. van der Weels uit Rid derkerk met zijnauto geslipt in een bocht in de Sehilderstraat te Roterdam. De auto kwam tegen een lichtmast te recht en de heer Van der Weele werd met snij wonden aan het gezicht naar het Dijkzigtziekenlxuis gebracht. Wagen en lichtmast werden ernstig beschadigd. IN 1899 btj de stichting van de chr. schoolvereniging te Maasdijk werd nu wijlen de heer P. VaUtar een der bestuursleden. Hij bleef dat, vele jaren ais voorzitter tot hij in 1939 afscheid nam. In zijn plaats werd gekozen zijn zoon I" Valstar die in 1946 de beer V. d. hagt ais voorzitter opvolgend, nadien de leiding op zich had. Maar sedert de zeer druk bezochte ledenvergadering die de 83e jaarvergadering was, is de directe band tassen school en Valstar verbroken, teeftijdsbezwaren noopte de heer L. Valstar zijn plaats aan een Jongere kracht over te dragen. Bij dit afscheid zijn hartelijke en waarderende woorden gericht tot de scheidende voorzitter die bij monde van de heer G. v. d. Ende de dank van de vereniging zich hoorde toegevoegd. De heer V. d. Ende stelde vast dat de schooi zeer veel aan de heer Valstar te danken heeft, omdat de liefde tot Chris tus hem bewoog zich in te zetten voor de school met den Bijbel. Namens bestuur er> vereniging werden enige boekwerken aangeboden. Het hoofd der schooi de heer J- Olijve gewaagde van zeer prettige verhoudin gen Onder leiding van de heer Valstar mocht de schooi tot grote bloei komen. Spreker bood namens het personeel een boekwerk aar). In het huishoudelijk gedeelte van de ze vergadering bracht de secretaris J. yy. v.d. Beukei het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de positie van de school zeer gunstig was. Het aantal leer lingen bedroeg oer ultimo december 173. De heer 1. H. K. de Haan vertrok als fidiogsonderwijzer naar Nieuw-Guinea; deze vacature werd benoemd de heer van Vliet. Als eerste van de drie plaatselijke lagere scholen ging de chr. ioboal over tot de vijfdaagse scbool- t'.-é# week. De heer Joh. van Loenen gaf een over zicht van de financiële toestand die al- lerzins gunstig is. De exploitatiereke ning sluit op 69.499.77, terwijl de ba- 31.411,28. lans een eindcijfer aangeeft van De verkiezingen brachten enige wij zigingen in het bestuur. De heer F. KaLlsvaart werd herkozen. In de vaca ture L. Valstar werd gekozen C. van Rijn C2. De heer J. van boenen, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd opgevolgd door de heer P. Quak. Besloten werd het hnte van het hoofd der school te moderniseren. Na de woorden van dank en waardering, sprak de heer L. Valstar een dank woord. De aanstelling van de heer Van der Meer tot beheerder van het bureau van de WV is in wezen een reorganisatie van het bureauwerk omdat de binding van WV met SG nu hechter is geworden dan voorheen. Het bestuur van de Schie damse Gemeenschap heeft dan ook goe de verwachtingen van de nieuwe situa tie. Het werk van de VW maakt sedert jaren een goede ontwikkeling door, uit binnen- en buitenland wordt er belang stelling getoond en verwacht wórdt dat het werk tot nog groter bloei kan wor den gebracht. Van veel belang is danook dat overheid, 'bedrijfsleven*' en midden stand in Schiedam voldoende gelden beschikbaar zullen stellen zodat het goede voorliehtingswerk op nog. rui- mére'schaal "kan worden gedaan. Nu -reeds zijn enkele nieuwe folders* ver vaardigd. Zo zal een folder in het Ne derlands over het Prinses Beatrixpark verschijnen, een folder in vier talen prijst Bad Groenoord en er komt een folder over een wandeling door Oud- Schiedam. Daartoe worden speciale mapjes met plattegronden vervaar digd. y-tv-gj- ffè- vf* )Met de film, die Jan Schaper na goed keuring van de gemeenteraad over Schiedam gaat vervaardigen, krijgt Schiedam er zo weer heel wat materi aal op voorüchtingsgebied bij. Ook dit jaar zal de Schiedamse Ge meenschap. in samenwerking met het Bureau Vakantievreugd aan Zee van de Rotterdamse Raad voor Lichamelijke Oefening, weer dagtochten organiseren voor alle Schiedamse schoolkinderen naar Hoek van Holland. Vorig jaar heb ben 1500 kinderen zoveel plezier beleefd in de badplaats dat de SG goede ver wachtingen heeft voor deze zomer. De tochten worden van 23 juli tot 18 augustus gehouden. De kosten bedragen weer tien gulden voor het eerste kind uit een gezin, acht gulden per week voor het tweede kind en zes gulden voor het derde kind. Voor Pasen kunnen de ouders zich bij de scholen voor deelna me van hun kinderen doen inschrijven. De Schiedamse Gemeenschap streeft er naar dat de kinderen dit seizoen meer malen naar zee en het strand zul len gaan dan vorig jaar het geval was. Daartoe is echter meer toezicht nodig. De SG hoopt dan ook dat de Schiedam se Reddings Brigade vrijwilligers be schikbaar zou kunnen stellen, die tijdens de vakantieweken toezicht kunnen uit oefenen op het -baden in zee. Ook zal voor de kinderen meer spel materiaal worden Verschaft. Vorig jaar heeft de SG zoveel blijken van waarde ring van ouders en kinderen vernomen dat de nieuwe tochten met vertrouwen worden georganiseerd. Toen waren er zelfs kinderen die gedurende de gehele periode mee gingen, proeentsgewïjs zijn dan ook meer Schiedamse dan Rotter damse kinderen naar de kampen gegaan. Door een misverstand is de vergade ring van de afdeling Vlaardingen van de N.C.G.O.V. in het Cojohonk bijna misgelopen. De spreker, de heer G. de Snoo, uit Maassluis, die het onderwerp ..Thomas" vrijdagavond had moeien behandelen, was er niet. Het is niet on mogelijk dat een vergissing van de se cretaris hiervan de oorzaak was. Toch is dit een bijzonder vruchtbare vergadering geweest. Na de gebruikelij ke inleiding van de voorzitter de heer W. M. W. Don, die nog eens wees op het belangrijke werk van de Anonyme Alcoholisten, kwam het belang van de propaganda extra naar voren. Er werd bovendien een oproep ge daan voor de algemene landelijke ver gadering op 26 en 27 april. Deze ver gadering zal gehouden worden in Den Haag. We schreven reeds dat de eigenlijke spreker er niet was. Wel was er een lid de heer J. Borsboom, die met orgelbe geleiding toonde een voortreffelijk kunstfluiter te zijn. „Droomland" en de ..Holy City" werden dan ook met een dankbaar applaus beloond. Met een de clamatie van een van de aanwezigen werd deze avond gesloten. In de -winkel van boekverkoper Aart Pontier in de Smalle Havenstraat te Vlaardingen is een kleine foto-expositie te bezichtigen, onder de titel ..Vrouwen uit Verschillende landen". Het materiaal bestaat uit een veertig tal foto's op royaal formaat (35 x 35 cm), ontleend aan de bekende Zwarte Beertjes-fotopockets. De verzameling is het eigendom van de uitgeverij A W. Bruna en Zoon te Utrecht en werd het laatst in Suriname tentoongesteld. De ophameri zijn van de fotografen Nico Jesse, E. van Moerkerken, Mare Ribaud en Sam Wagenaar. De fraaie col lectie is tot en met 17 maart gratis te bezichtigen. In de inleiding tot het program laat de Christelijk-Historïsche Unie er geen twijfel over bestaan, dat zij grote waar de hecht aan een gedachtenwissgling, ..Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat de grote stad haar eigen moeilijkhe den heeft. Er is veei misverstand en af stand -tussen de mensen die elkaar niet wezenlijk meer ontmoeten. Het is niet moeilijk vele gebreken van de heden daagse maatschappij onder deze noemer terug te brengen. Slechts wanneer men sen tijd voor elkander nemen bestaat, er kans op een gesprek en op een persoon lijke relatie, waarbij de menselijkheid tot haar recht komt. Wij menen, dat dit ook bijbels geboden is. Aan de ontmoe ting met Christus ontspruit de begeerte de medemens wezenlijk te ontmoeten. Wie door Christus gekend is, wenst zich ook werkelijk te laten kennen en zich vooral niet anders voor te doen dan hij is. Een christelijke partij mag en kan aan dit verlangen niet vooorbijgaan'V. Wat zijn de richtlijnen .voor de toe komst? Het program geeft een 'visie van uit een christelijk-sociale gezichtshoek. De ontwikkeling van Rotterdam in de komende decennia kan worden, gety peerd als: van wereldhaven tot wereld stad. Maar deze ontwikkeling zal ge paard gaan met een veelheid van pro- Zaterdagavond komen meer dan hon derd bruine- en zwarte banddragers naar Schiedam om te trachten de zwar te band of een graad hoger te halen. Deze wedstrijden zijn voor de deelne mers altijd erg zwaar en moeilijk, om dat zij van vier partijen er drie moe ten -winnen met ippon (vol punt) of wa- za ari, (bijna vol punt of zoals de ge ijkte uitdrukking luidt: half punt). De deelnemers zijn om 19 uur opgeroepen, zodat verwacht mag worden dat de poels om kwart; over zeven,..tegen, half acht, ingedeeld zullen zijn en de, eigen lijke strijd-een begin kan hemen. Voor de derde daii'zien wij in afctie. koméh De 'Léèuw uit Katwijk en Dries de Lan ge uit Den Haag, knapen, die altijd een machtig stuk vuurwerk laten zien. blemen. In het program heeft de Chris- tetijk-Historische Unie in. de eerste plaats aandacht geschonken aan de vraagstukken, die een oplossing behoe ven teneinde in deze grote en groeiende stad een zodanig maatschappelijk en so ciaal klimaat te scheppen, dat daarin ook een ieder een menswaardig bestaan temidden van zijn medeburgers kan vin den. Daartoe behoren de sociale vraag stukken, onderwijs, kunsten en weten schappen. volksgezondheid, volkshuisves ting, recreatie en de vrijetijdsbesteding. Over de sociale verhoudingen in de grote stad vermeldt het program: „In de bedrijven brengt de mens een groot deel van zijn tijd door. Vervlakking en massificatie zijn hier grote gevaren. De menselijke waardigheid mag niet verlo ren gaan. Daarom zullen* de juste ver houdingen tussen chef en ondergeschik te, tussen werkgever en werknemer tot stand moeten komen. Juist de christen die in gehoorzaamheid aan God geroe pen is tot dienst aan de naaste zal zich moeten beijveren deze verhoudingen in het leven te roepenHet is o.m. de taak van de Christelijk-His- torische Unie om in het maatschappelijk leven er bij voortduring aan te herin neren, dat de eerbied voor de mense lijke persoonlijkheid ook in het zakenle ven tot uiting moet komen". En over de mede-verantwoordelijkheid schrijft het: „Het vormen, van onderoe-' mingsraden is een eerste stap. Concreet en reëel dienen ze tot taak te hebben het sociale klimaat in de onderneming te verbeteren. Op deze wijze is het mo gelijk de werknemers de gelegenheid te geven zich te ontplooien tot mensen, die verantwoordelijkheid dragen voor het be drijf. waarin zij werken", zie Inzet 8.13m Maar van het grootste belang is voor iéder mens een goede woning. „Wil het gezinsleven zich op de juiste wijze kun nen ontplooien, dan zal de woning aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. De troosteloosheid van verscheidene volkswijken, ook in Rotterdam, zij een waarschuwend voorbeeld. Op déze ma nier mag zeker niet meer worden ge bouwd. Niet alleen aan goede woningen moet worden gedacht, tenminste even zeer is het van belang goedkope wonin gen te bouwen. De belangen van grote gezinnen, bejaarden en alleenstaanden ■mogen niet uit het oog worden verloren." Om de produktie van de woningbouw te verhogen wordt in het program da suggestie aan de hand gedaan zich bij de bouw te bepalen tot complex-grootten van 80-150 woningen, die „als.de meest- economische en meest-betrouwbare vorm van bouwen worden beschouwd. Deze werkwijze heeft in enkele jaren' veel goeds tot stand gebracht. De prijzen daalden naarmate de complexen meer werden herhaald en beter aaneensloten, terwijl de kwaliteit zienderogen toenam. Helaas heeft men deze bouw verlaten en is men overgaan op de methode van de zg. bouwcapaciteit, die echter een mislukking bleek ie zijn". Om de bouwtijd te verkorten dient de periode, die aan de bouw voorafgaat in de eerste plaats te worden verkort. „Die. verkorting kan worden gevonden in het gemeentelijk beleid: bij het ma ken vast een uitbreidingsplan, het ont eigenen van de grond en het bouwrijp maken van het geheel". TRUUS Bijl-van der Bos heeft vrijdag avond de honderden belangstellenden in de grote zaal van De Rank In Schie dam een uitstekende avond bezorgd. Zij zette als hoofdrolspeelster een fraaie creatie van de dienstbode Zwaantje Jongbloed op de planken in het blij spel „De surprise" van Stien tte Brijn en Ben Heuer. Zwaantje Jongbloed is een' meisje dat gaarne intellectualisti sche woorden brabbelt om indruk te kunnen maken, maar zij verhaspelt de woorden en daardoor veroorzaakt zij tel kens lachorkanen, o.a, door" van legaat gelaat te maken. De -toneelgroep van de Hervormde gemeente Kethel speelt De surprise-fel* bate. van* het orgelfonds van De Rank, zoals de toneelgroep vroeger voorstellingen gaf ten bate van het bouwfonds van het Hervormde Wijkcen Terleth bijzonder be- (Van een onner verslaggevers) De Rotterdamse HTS-boad heeft sloten een jazzconcours voor amateur-1 orkesten te organiseren. Dit evene- j ment, dat raar men hoopt, jaarlijks zal terugkeren, -wordt gehouden op za- terdagavond, 17 maart in gebouw Odeon. Acht ensembles uit Rotterdam zullen kampen om een wisselprijs. i In de jury voor dit concours hebben zitting de critici Michiel de Ruyter en Wouter van Gooi en de musicus Ab de j Molenaar. De deelnemende orkesten zijn: Dixieland: The Harbour Jazzband j (onder leiding van Ferdi Meijer), The Riverside Jazzband (Gerard Lamers), i The Perdldo Street Paraders (Maarten j v. d. Dool), Les Saboteurs du Jazz (Hans Hol)modem: Jan Rad-trio. Trio ïfans v- Leeuwen, Quintet Rob Buskop en Trio Frans Wieringa. Voor Cargelli was het thema de plooi; „La donna a la mo de plis" had hij zijn' collectie genoemd. Deze plooien paste hij natuurlijk vooral toe in de - rokken. Het beste beviel ons zijn model dat van achteren gerend of iets klokkend is, en waarvan het voorpand in een diepe plooi is gelegd; een zakklepje op de heup comple teerde soms het geheel. Maar ook in zijn mantels vaak crème-kleurig ver werkte hij de stof veelal op deze wijze. Maar waren de plooien van de rokken los, bij de mantels werden ze inge streken: schuingeknipte van uit de zijnaad, rechtvallende aan een soort pasje op de rug, waaiervormig uitspringende vanuit de coupenaad, onder zakken vandaan, en zo waren er nog talrijke andere variaties. Maar behalve door plooien werden de mantels nu eens gesierd door cravates of grote stola's, die soms op de rug werden gestrikt, dan weet door lucifer-stiksels, of iets onder de taille aangerimpelde rokken. Zijn meeste japonnetjes wa ren uiterst, soms tè eenvou dig: kraagloos. mouwloos en uiteraard met plooirokken. Maar de stoffen hiervoor wa ren op zich dan ook al zo prachtig, zoals een geborduur de kwaliteit, dat ze de model- letjes vaak toch een chique aaven. "c" k vormen de tailleurs, gecombineerd ..jet a. „ze o.oemenhoed- jes. Dit was Cargelli op zijn oest. Eenvoudige en uiterst chique jasjes met blinde slui tingen, waardoor de grote sier- knopen of de grappige strikjes Een typische zacht-oranje Cargelh-mantel: ingestreken plooien vanu.it de coup-naden, geaccentueerd door een strik je, kraagloos; en daarbij één van die prachtige hoedies die achter op het hoofd ge 'gen worden en die, overtken met de stof van het model, bezaaid waren met zachte or- ganza-bloemetjes in harmoni ërende tinten. Over een donkergrijze shan tung japon een grote genopte pellerine-kraag. Door de van achter in een punt uitlopen de kraag, de V-hals en de iets wijd uitlopende rok paste Cees Terleth ook hierbij de diabolo-lijn toe. mooi tot hun recht kwamen, kraaglqos de kragen die we zagen waren, onflatteus en klein en gedragen op be weeglijke, slankafkledende rokken, vórmden ons inziens het beste deel* van zijn show. IN tegenstelling tot Cargelli, die ziek was en zich door Karin Kraaykamp uitstekend liet vervangen, verzorgde Cees Terleth de explicatie bij zijn modellen zelf. Het eerste wat hij ons ver telde, was dat zijn uitgangs punt de „diabolo-lijn" vormde; en het was verbluffend op hoevee! manieren hij deze lijn wist te variëren, soms alleen maar door bijzondere plaat sing van de knopen of accen tuering van de diagonale cou penaden. Over heel eenvoudige tail leurs en japonnetjes liet hij driehoekige pellerines dragen. X-vormige stiksels over de ge hele japon, schuinwegk lende taiüeurjasjes wat we o .k al bij Cargelli zagen drrihoe- kige stiksels op de rok, vaal- ervormig ingestreken pk tien of plisees. V-vormige halslij, ncn, dit alles bepaalde deze diagonale lijn, die tot in de kleinste details voerd. De sluitingen liepen natuur lijk schuin. Een wit midden stuk van een blauwe Japon was vanzelfsprekend diagonaal aangezet. Bovendien werd bij dit toilet nog een driehoekige pellerïne gedragen. Om deze flatteuze lijn volledig tot haar recht te laten komenen dat kwam zij inderdaad had Cees Terleth bijna uitsluitend effen stoffen gebruikt. En als er bijvoorbeeld een streep werd verwerkt, gebeurde dat schuim Hoe kon het ook anders. - Min of meer afwijkend van zijn uitgangspunt waren*.de „grote" toiletten. De staffep treden hier immers meer .op de voorgrond, vooral de op het ogenblik bijzonder geliefde* voile en mousseline, en vra gen dus uiteraard andere'" dikwijls geplisseerde enge drapeerde modellen. Ea' toch kon hij het soms niet na- laten om bijvoorbeeld- een* ge- plisseerd toilet schuin aan een glad bo venstukje te bevesti gen. Maar of het nu was in deze avondtoiletjes, of in zijn schitterende overige creaties, uit alles bleek dat Cees Ter leth een talentvol ontwerper is. en dit jaar bijzonder ge ïnspireerd was. ps^fffppj|||5|ipspes -v l vrouw gericht waren op de zelfnaaiende twee andere shows deze week. Op de Margriet-show, die in ge bouw Emporium werd gehou den. werd bewezen dat ook ia de knippatronen de grote mo de op de voet gevolgd wordt. We zagen alle nieuwe snufjes, zoals cravates, en natuurlijk de nieuwe, opvallende rokken. Bijzonder mooi vonden wo de redingotes, de iets getail leerde mantels dus. De strand en nachtkleding getuigden vaa een grote fantasie bij de ont werpers Kleine geestigheidjes, zoals een strandrok waaronder nog de pijpjes varf de bijpas sende bermuda-short zicht baar waren: een tweekleurig jurkje, links blauw, rechts rood; een zonnejurk met één hlote schouder, die bedekt werd als er een bijpassend bolerootje over werd gedra gen; en een aantal suggesties voor carnavalskleding, gaven het geheel nog meer fleur. Voor al deze modellen moet er natuurlijk stof worden ge kocht. En om ons te laten zien wat er bijvoorbeeld al niet voor leuks in katoen be staat. toonden Franse manne quins ons de Boussac-show. Want in deze 100 pet. katoe nen stof zijn weer tal van nieuwe kwaliteiten te bewon deren, Allereerst de kortlussi- o Een cocktail-toilet van een ■nieuwe BouSsac-stof: de ka toenen crêpe. De stof is be drukt niet Oosterse motieven in donkere gloedvolle kleu ren, en zo kreeg dit model de naam Teheran. De aange knipte stola is een variatie op de cravate, en kan. ook. als een dubbel rugpand gedragen worden. ge badstoffen, die nu niet meer overal aan blijven ha ken en dus ook voor panta lons kunnen worden gebruikt Maar ook een andere sportie ve kwaliteit, de wat zwaarde re, linnen-achtige katoen, staat in het middelpunt van de belangstelling. Voor "s avonds zijn dè stoffen van het seizoen voile en crêpe, en ook die heeft Boussac van ka toen in zijn collectie. Er is dus voor het zelf te maken modelletje keus te over, zo wel wat patroon, als stof be treft. - Opvallend was overigens, dat op geen van al deze shows een bepaalde kleur in het middelpunt stond; natuur lijk, pasteltinten zijn geliefd, maar de donkere kleuren, en ook weer zwart, worden toch ook nog steeds volop verwerkt. trom In Kethel. De eerste avond werd dankzij het enthousiaste spel van" de tien tonelisten een groot succes. Ook vanavond zal de groep nog een voor stelling verzorgen. - Met veel genoegen kon de heer J. Breugem het welkomstwoord spreken. Hij constateerde dat de gemeenschaps- zin goed is in Kethel. Duidelijk staan de leden van de Hervormde kerk ir. Kethel achter de werkzaamheden van het actiecomité. Hervormd Kethel ziet uit naar een orgel voor de grofe- van De Rank. Het was daarbriï verrassing dat er ditmaal een, mpoi elektronisch pij ploosWurlitzer orgel neergezet was. Niemand minder dan de bekwame or ganist Joop Walvis, die zo lang het or gel van het Passagetheater bespeelde, heeft dit orgel voor 'de vele belangstel lenden, gedemonstreerd. Toen hij als toegift het Ave Verum speelde, beseften de Kethelaars dat zij voorde belangrij ke beslissing stonden het benodigde'geld voor het orgel bijeen te moeten brengen, maar tevens te moeten besluiten of een dergelijk orgel zal worden aangeschaft. Het toneelstuk„Desurprise" heeft een gegeven, gebaseerd op bekende ele menten.' Arie van Oort moet de- fabri kant Hènri de Ridder spelen, die geen miver verleden heeft. Hij deed dit goed, zijhet 'ïöêtaltijd mét overtuiging. Rèi- na Rodgnburg-Jurgens speelt voor Loes, zijn yzotiw,*'en zij geeft de dominerende ■echtgenote-gped, gestalte. Er zijn een ./Aóun. èeD pleegzoon; een nichtje, een "vriendin en een-: schilder en dat is-de juiste samenstelling-voor toekomstige hu welijken in het derde bedrijt. -. Voor diet zover is haalt'Zwaantje als dévdjeristbode. die geen 'Hienstmeisje haar fratseri-uit.- DeibToer:vaö"Henri de Ridder is vroeger naat Amerika-gegaan, daar was alle reden. tóëj~imaar de: schuld van een .vergrijp, ligt bi jHenri. AIS" de broer overleden is, zal het nichtje-later de, ópm .met-zijp wandaad confronteren. Uiteraard is het' .Zwkantjè;' die- é'erst zö kwistigmet r haar" landelijke 'aecênf. ge- gtróqïC, heeft, die, dér.^sleutel -van alle raadsels in -handen heeft. Zij zorgt ook voor de happy-ending.v ;J ,- -De surprise werd mèf vaart en ver ve opgevoerd. Joop Van Pelt had ïh de aanvang wat moeite de, student Dick te vertolken,Gre Rosihga-Monteban, Trudi Hoogslag-de Keyzer en Jeanne Poot waren lieflijke en ook typischs meisjes met uiteenlopende karakters. Wim van. der Giéssen bracht beroering als .schilder Jacobs en Reini Vermaït- Sneuemahs leverde een aardige bijdra ge als deftige freule Sabine van Wave- ren. - VLAARDINGEN: Geb. Obadja. Kerk dienst ZevendeDagsadventisten, 10, Betheikerk, Avondgebed. 19.30. Stads gehoorzaal, Spelgroep „Argus" met „Hamlet", 19.30 Zaal Emmauskerk, Arjos-Vlaardinger-Ambacht, 20. Vis- bank, Foto-tentoonstelling „De plaats waarin wij wonen', 17817 en 19821 (laat ste dag). MAASLAND: - Trefpunt, - Fostz.club 14.30. Trefpunt, Te Deunt Lauda- mus, 20. VLAARINGEN, Betheikerk, dienst, 10 uur. Jeugd- VLAARDINGEN: Excelsior, Feestel. bijeenk Volksbond tegen drankmisbruik, 20 uur Zaal Keyzer, Landstr., Ruilbeurs „De verzamelaar", 20 uur. Stadsgehoor- zaal, Rotterd. Toneel „Huwelijksles sen", 20 uur. Bijkantoor Vlaardingen: Smalle Haven- straat 11 voor red., adm. en adv..- tel 67/o (b.g.g. voor. red. 010—115588). Apotheek: Nachtdienst, A. Bot, Billi- tonlaan 86, tel. 4729. Klachten bezorging: F. Brongers, Bos- Iaan 17, tel. 3345, maandag tot en met vrijdag van 18.30 tot 19.30 uur, 's zater dags van 17 tot 18' uur. ,^gentcn: w- Hagenstein, Emmastraat 103; mevrouw C. M. de Keijzer-van de Bie, P. C. Hooftstraat 17; F, Brongers, Boslaan 17. tel. 3345. Belangrijke telefoonnummers: Mel- dmgspost brand en ongevallen 4444, GGD-waarschuwjig 5241.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2