Lande i k voor gestolen leider gijzelaar 10x1 O-bol Gastdirigent Dean Dixon brengt noviteit begint morgen! Albert Heijn Rotterdamse ulo-jeugd houdt Europa-dag Monsieur Jacques „gids op wijktentoonstelling Chroesj t s j ef dreigt met nieuw wapen CITROEN Poging om garagehouder f 15.000 af te persen HAAL NU UW KIENKAART Willem Ruys en Waterman terug Vanavond wordt de buit geruild Machinist viel in ruim duizenden fantastische prijzen Damesbijeenkomst A.R.P. in Utrecht Bromfiets botste tegen auto Mercators atlas weer uitgegeven Tafeltennis voor rijksambtenaren W ijd perspectief Olieboortorens in storm voor de jongere generatie Wijkraden gaan samenwerken In nota aan Kennedy Dean Rusk ook naar Schroder Kinderen waren geen OAS-leden „Wij beschikken over bommen" Geen reductie bij gebruik tram door bejaarden Onachtzaamheid is oorzaak vergaan Hunze VI R.Pii.O. in Rotterdamse Schouwburg FORUIMAYOND IN HOOGVLIET Luns zegt hulp toe aan Zuidoost-Azië Bestuur van Stichting Oecumenisch Lyceum Sentimentaliteiten Ministers Interpellatie over loonpolitiek Kinderen Herkend Officier uit Spaanse burgeroorlog thans adviseur van Castro DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 7 MAART 1962 GOUDA. De wereldbol, het 2J5ÏÏÏ5 Pitcairn aan te lopen. Daar-'go langzamerhand, beroemd gewor- den symbool vah de landelijke ..10 x 10", dat tot voot kort het stationsplein van Gouda sierde en daarna door een S.s. „Waterman-, eigendom iaantaE ion9e Rotterdammers werd scheepvaartmaatschappij i geroofd, bevindt zich momenteel ergensin Amsterdam. Bij een pogingvan Goudse jongelui om de bol gisteravond weer op eigen erf te brengen, bleek daar slechts de landelijke leider van de actie, de 21-jarige. Piet Kersten, aanwezig te zijn. De rechtmatige eigenaars, verbolgen van woede, bedachten zich gee.n ogenblik en namen de landelijk leider gevangen. In tri omf werd hij meegevoerd naar Gouda, waar hij als een trofee achter de tralies van een politie cel verdween. Advertentie) Meesterwerk (met rode opdruk) 1 De Russische premier Chroesj- tsjef heeft met een stok achter de deur geschermd voor het geval de Amerikaanse kernproeven in de dampkring doorgang zullen vinden. In een antwoordnota aan president Kennedy zegt hij dat de Sowjetunie nieuwe kernwa penproeven zal nemen „om een nieuw soort wapen te vervolma ken" indien het Westen proefne mingen met kernwapens gaat doen. - Hij noemde het Amerikaanse be sluit „een nieuwe uiting van de agressieve Amerikaanse koers op het gebied van de buitenlandse politiek". In de scherpste taal welke hij de laatste maanden heeft gebruikt, gaf de premier te verstaan dat door de hervatting van de Amerikaanse proe ven de ontwapeningsconferentie, die op 14 maart in Genève zal beginnen, vrijwel tot mislukking is gedoemd. Oplichters, die zich uitgaven voor leden van de O.A.S. en dreig den met aanslagen van plastiek- bommen, hebben geprobeerd een Amsterdamse garagehouder 15.000 gulden af te persen. De Amster damse recherche heeft drie man nen aangehouden, die ervan wor den verdacht deze afpersing op hun geweten te hebben en de ga ragehouder te hebben willen ver moorden, wanneer deze in gebreke bleef bij de betaling. Aan deze arrestatie is een intensief vooron derzoek vooraf gegaan, dat bijna de aanhouding van drie kinderen ten gevolge had. Twee van de ge arresteerden zijn inmiddels weer vrijgelaten. Zij bevonden zich toe vallig in gezelschap van de derde gearresteerde, de 28-jarige handels- vertegenwoordiger R. J. Vrijdagmorgen wordt het vlagge- sehip van de Koninklijke Rotterdam, eche Uoyd, de „Willem Ruys", in de Rotterdamse haven terug verwacht van zijn 15e reis rond de wereld. De ontscheping begint om halt negen. De „Willem Ruys", onder comman. do van kapitein Herman van den Heu. vel uit Roermond, week op deze reis van een traditie af door niet het entegen was wel Peru's hoofdstad Li- - - - - - ma in de route opgenomen, zodat de passagiers er waren er op deze a.nU-honqeractie reis ruim 2000 de gelegenheid den kennis te maken ca-cultuur. met de had- oude In- Ook het van de „Trans-Oceaan" maar in beheer bij" "dé heeft in de afgelopen maanden Üe2 reis orawereld gemaakt. Dat gebeurde onder commando van kapi tein I. J. L. Risseeuw uit Den Haag. De tocht zou aanvankelijk 80 dagen duren, maar de „Waterman" deed er eer, dag langer over. Het schip zal dinsdagochtend langs de Lloydkade af meren- De debarkatie der passagiers onder wie vele ouders van emi granten, die een bezoek aan hun kin deren hebben gebracht begint daar om half negen. De „Waterman" maakte de uitreis naar Nieuw-Zeeland en Australië via het Panamakanaal. Terug ging de reis via het Suezkanaa'. Op Nieuw Guinea werd een kleine 200 passagiers aan board genomen. UET KOMENDE donderdagavond- en 1 vrijdagavondconcert van het Rot terdams Philharmonisch Orkest gaat de gastdirigent Dean Dixon openen met een noviteit. Het is het opus „Quartro Poemi" (vier gedichten) voor orkest van de in 1926 geboren Duitse com ponist Hans-Werner Henze. Na enige jaren als artistiek leider van het ballet van het theater te Wiesbaden te hebben gewerkt, greep Henze in 1952 de kans zich in Zuid-ïtalië te vestigen, waar bij zich sedertdien uitsluitend aan het componeren wijdt. Hans-Wemer Henze, die zich in het buitenland een grote naam heeft ver worven. heeft in zestien jaar tijds ge componeerd: vier avondvullende opera's, twee radio-opera's, vier symfonieën, con- certen voor vlooi, piano en cello, strijk kwartetten, liederen met orkest, tien gro te balletten en een aantal pianowerken. Henze wordt wel vergeleken met zijn grote voorganger Richard Strauss (1864— 1949). Tussen beide figuren bestaan in derdaad grote overeenkomsten: het schrij ven van een groot en veelzijdig oeuvre; beiden, begonnen als extremist en kozen later een vloeiender en milder klank idioom; de premières van hun grote wer ken veroorzaakten steeds sensaties. Dat de zonnige Italiaanse hemel be vrijdend op Henze werkte blijkt wel uit het feit, dat Bellini en Verdi hem lang niet onberoerd lieten en dat hij zich losmaakte van het starre cerebrale dode- kafonische systeem, dat hij thans sma lend een „gladde gebruiksaanwijzing" noemt den geleid, waar zich tegelijk een dele gatie uit Amsterdam zal vervoegen. En hier wordt het vanzelfsprekend een kwestie van „gelijk oversteken". Om herhaling van een mogelijke ontvoering van de bol te voorkomen heeft het Goudse comité besloten zijn „schat" vast te lassen aan de ketting en de sokkel, waarin Piet Kersten vanavond zal worden voorgeleid. De ketting kost echter geld en om deze te kunnen bekostigen, zal vanavond tijdens de officiële overdracht een collecte worden gehouden. De baten rullen moeten worden overgemaakt aan het hoofdbestuur van.de landelij ke actie- In de machinekamer van het Engelse s.s. La Estancia dat in de Maashaven te Rotterdam ligt, is dinsdagavond de En gelse machinist Mc. Dean Russel, 24 jaar, van een trap gegleden. De machinist maakte een val van vier meter. Hij liep een wervelfractuur op. Het slachtoffer wordt in het Havenziekenhuis verpleegd. 2'serie 10 grootbeeld-iv's, 15 wtscombinaties, 17 afwasmachines, 96 fmxrnasteri» 89 kook toestellen, enz,, enz. Haal meteen de nieuwe GRATIS kien- Icaarten. Bewaar zc goed. Speel za tegen het AH-Klenspei 2e serie no. 1, volgende week in deze krant. 75 Jaar... en aktiever dan ooit! De avond -wordt besloten met een uit voering van de Eerste Symfonie van Brahms. Dat deze eerste reeds een vol slagen meesterwerk is, moet gezocht wor den in het feit, dat de componist er eerst op zijn dertigste jaar aan begon, maar pas dertien jaar later, na er steeds mee bezig te zijn geweest, er de laatste hand aan legde voor hij deze symfonie aan de openbaarheid prijs gaf. Deze minutieuze, angstvallige werkwij ze, laat zich evenwel gemakkelijk begrij pen, indien men weet, dat zijn tijdgeno ten Brahms als een voortzetter van Beet- hovens kunst zagen. En dit drukte de be scheiden Brahms zeer. Aan een van zijn vrienden schreef hij: „Je hebt er geen begrip van, boe het mij te moede is, wan neer ik steeds weer de stap van die reus achter mi) boor." Met die reus bedoelde Brahms de componist Beethoven. Brahms was dus 43 jaar, toen hij dan eindelijk met zijn eerste symfonie naar! buiten trad. Dit iange waehten had danl zeker zijn positieve zijde, want nu trad hij naar voren als een rijp kunstenaaroc oe etl met een symfonie van een zeer persoon- lijke allure, een symfonie, die naast de werken van de grote klassieken en ook naast die van Beethoven kon staan. En ofschoon er in deze eersteling nog wei enige Beethoviaanse invloeden aan wijsbaar zijn. toont zij echter zeer sterk een eigen gezicht. Het is een monumen taal werk, met felle compositaire span ningen vol van echt-Brahmse melodieën, die worden gedragen door een zeer ex pressieve harmoniek en hun beslag vin den in een prachtige kleurrijke instru mentatie. De beroemde pianist Wilhelm Backhaus is solist in het Vijfde Pianoconcert van Beethoven. Deze compositie onderscheidt zich wat het karakter betreft wel zeer van zijn voorganger, het concert in G Dit immers is geheel op het lyrische in Landelijke 10 x 10 aktieleider Piet Kersten achter de tralies. Al direct na de ontvoering van de wereldbol door de Rotterdammers be zonnen de jonge Gouwenaars zich op wraak. Bij het vernemen van de tijding dat de bol zich in de tuin van het lande lijk actie-comitê-gebouw aan de Henri Polaklaan te Amsterdam bevond, stelde een firma een speciaal voor dit doel geschikte vrachtwagen beschikbaar, waarmee een kleine commandotroep van „10x10" kon worden vervoerd. Ge- maskers drong men in Amsterdam het centrale gebouw binnen. Maar toen bleek dat de bol onvindbaar was, aar zelden de jongelui uit Gouda geen mo ment met de ingevangennemïng van big boss Piet Kersten. Per slot van re kening kon men niet met 'ege handen thuis komen. Het gerucht, dat de landelijke leider was ontvoerd, verspreidde zich als een lopend vuurtje. Inmiddels heeft het actie-comité Gou da besprekingen gehouden uier dat te Amsterdam en daarbij is overeengeko men, dat het Goudse symbool heden avond publiekelijk zal worden ingeruild tegen de landelijke leider Piet Kersten. Deze zal daartoe om half acht met een open wagen naar het Stationsplein wor- Het bestuur van de centrale A.R. kies- eniging te Rotterdam zal voor het :oeken van de grote Anti-Revolutio naire damesbijeenkomst op donderdag 22 maart in Tivoli te Utrecht, een aan- Op de Charlcise Lagedijk in Rotterdam is dinsdagmiddag tegen vijf uur de zeven tienjarige elektricien W. Regt uit Oud- Beyerland met zijn bromfiets tegen een personenauto gebotst. De wagen kwam uit tegenovergestelde richting. De brom fietser brak zijn linkerbeen. Hij is in het Zuiderziekenhuis opgenomen. In 10(59 stelde de beroemde cartograaf Gerard Mercator een merkwaardige atla-) samen uit drie exemplaren van zijn we reldkaart. Deze atlas kwam in 1932, mede dank zij het scherpe inzicht van directeur J", W. van Nouhuys, in hot bezit van het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam. De geschiedenis van het ver krijgen van d"ze atlas wordt wel eens een stuik romantiek in het museumbeheer genoemd. De atlas wordt dan ook beschouwd als bet belangrijkste stuk van dit museum. Belangrijker door de zeldzaamheid ihet stuk is een unicum) maar niet minder door de wetenschappelijke betekenis van dit document. In samenwerking met de uitgeverij Mouton en Co. in Den Haag en in ver band met de 430ste geboortedag van Gerard Mercator op 5 maart, publiceert de museumdirectie een fascimile uitgaaf. Mr. B, van 't Hoff, rijksarchivaris, heeft er een wetenschappelijke verhandeling bij geschreven in verband met de geschie denis der cartografie. Donderdag zal de directie van het museum om half elf in de bibliotheek de eerste exemplaren uitreiken aan de genen die nauw bij de geschiedenis van deze atlas in de laatste dertig jaar zijn betrokken. Een van hen is de heer J. w. van Nouhuys. (Van onze correspondent) Zestig rijksambtenaren uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Den Haag zullen in Hoek van Holland deel nemen aan het tafeltennistoernooi van de vereniging van douane-beambten. Deze vereniging heeft drie mooie bekers be schikbaar gesteld. Het tournooi wordt gespeeld in de visitatiehal en zal om 14 uur beginnen, nadat de voorzitter van de federatie van rijksambtenaren van het ministerie van financiën, de heer J. Schoorl, het start schot heeft gelost. De beste speler van het vorige tour nooi was de achttienjarige L. Slobbe uit den Haag. Deze jeugdige Hagenaar zal ook dit maal van de 'partij zijn. gesteld, terwijl het Vijfde, ook wel het „Keizerconeert" genoemd een krachtige heroïsche inslag heeft. Het martiale, im posante karakter van het eerste deel, vindt zijn boeiende tegenstelling in het wonderbaarlijk-scbone Adagio, dat uit loopt in het vitale Rondo, waarvan het thema reeds schuchter had geklonken in het Adagio. Het transport van L. Smit en Co's zeesleper „Oceaan" met de ponton en drie olieboortorens naar de Perzische Golf verloopt zonder moeilijkbeden, hoewel de slepers in de iaatste dagen zeer slecht weer hebben gehad. i voorzitter van de wijkraad te Hoogvliet Gisteren zat de sleep in een zuid-mr, jj. a. B. L. van Meeteïen. Verder oosterstorm met windkracht 10. In- zat het forum bestaan uit de heren: air. middels is deze afgezwakt tot wind- dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede kracht 7. De „Oceaan" bevindt zich Kamer iV.V.D.»: H. van Evsden, lid nu in de Golf van Biscaje. Er wordtvan de Tweede Kamer fA.RÜ; H. Kik- gesleept met een snelheid van 4 a 5: Hert. lid van de Tweede Kamer, mijl per uur. Het transport verliet de i iC.H.U.)G. Z. de Vos. wethouder van Nieuwe Waterweg op 28 februari. De Rotterdam (K.V.P.); mr, M. Vrolijk reis duurt ruim twee maanden. lid van de Tweede Kamer (P.v.d.A.). AM een goed Europeaan te zijn, be- -* hoort men een goed Nederlander te zijn. Aan de jongere generatie wordt thans een perspectief getoond, waar voor het de moeite waard is, te wer ken, aldus de heer A, Mozer, kabi netschef van de tweede voorzitter van de E.E.G. te Brussel, die een reis door Oostenrijk had onderbroken om van morgen in het Luxor-Theater te Rot terdam enige honderden leerlingen van de derde en vierde oJ.».-klassen toe te spreken. Die scholieren waren daar samenge komen voor de Europa-dag, georgani seerd door de u.l.o.-commissie voor buitenschoolse ontwikkeling en ontspan ning van de Rotterdamse raad voor lichamelijke opvoeding. De heer Mozer, die vertelde, hoe hij als Hongaar te München is geboren, daar de Duitse nationaliteit verwierf, jni puiobussen inzet.en. He. ngt in de jjern m ,je nazi-tijd is ontnomen en bedoe-mg, dat de bussen omstreeks half si0tte na tijdens de oorlog in de il- een _zutten vertrekken \an gebouwjegaliuit in Nederland te hebben ge- „Atrium aan de Kare, Doormanstraat jwerkt tot Nederlander werd genatura- te Ro.terdam, De bijeenkomst m T.vo [iseerd, belichtte de geschiedenis van begmt om 13.4o uur en zal tot 16.3fl groe. naar een verenigd Europa, die ;ur auren. Deze samenkomst zal wo.- thans, zij het soms zeer moeizaam, voltrekt. De heer Mozer beschreef het ontstaan van de E.E.G., het samengaan van de zes landen, van Kléin-Europa uit de vijf tien lander, van de Europese raad, de offers die elke stap naar een Verenigd Europa van de deelnemende landen vergt. Zeer belangrijk achtte de heer Mozer eert verenigd Europa voor de zeventig miljoen mensen -meer dan een hele Europese natie! die tengevolge van de oorlog uit hun geboortestreek zijn verdreven, of die door grenswijziging van nationaliteit zijn veranderd. Een Verenigd Europa achtte hij de enige manier om uit de Europese bur geroorlogen" te komen en een behoor lijke volkerenhurslhouding te stichten, waarin ieder een behoorlijke plaats heeft. En hij meende, dat hetgeen in eigen kring wordt bereikt zal moeten den uitgezonden in het N.C.R.V.-pro- gramma. Muzikale -ledewerking zullen verlenen een koperkwartet, het vocaal ensemb'e en he! Bartiméuskoor. Mari- nus Voorberg zal de samenzang leiden. De voorzitter van de A.R.P.. dr. W. P. Berghuis, zal een kort welkomstwoord spreken. Daarna zullen het woord voe- ren: prof. dr. C. H. J. van der Molen, i prof dr J Zijlstra en de ere-voorzit- i ter van het Centraal-Comité, dr J. Schouten. Voor uiterlijk 14 maart kan men schriftelijk, dan wel telefonisch, een plaats in" een van de bussen reserveren. Dit kan geschieden bij mevrouw Van der Laar., Essenburgsingel 66, tel. 30110, mevr. M. C van Rij-van As. Stadhou dersplein 3d. tel. 49710 en bij de secre tariaten van de kiesverenigingen. De gezamenlijke politieke partijen te Hoogvliet beleggen maandagavond een,! openbare forumavond, waar gelegenheid is tot het stellen van vragen op alge meen politiek terrein. Deze avond wordt gehouden in de Vaste Burcht-Kerk aan de Aveüng en begint om 20 uur. Als forumvoorzirter zal optreden de (Van een onzer verslaggevers) De wijkraad voor Nieuw-Charlois heeft dinsdagavond besloten in commissiever band nauw samen te gaan werken met de wijkraden voor Oud-Charlois en Usselmonde en het sociaal wijkopbouw- orgaa» Zuid wijk in gevallen van gemeen schappelijk belang, die het zuidelijk stads deel van Rotterdam betreffen. Het wijk- college is van mening, dat de samenwer king tussen organen, die dezelfde taak hebben, zeer wenselijk is. I» de vergadering, die na afloop van de opening van de wijktentoonsteUing Stads- v beelden werd gehouden, werd voorts een Stadfbeeiden die dins commissie uit de wijkraad voor openbare Madsöeetaen, f "be werken en verkeer in het leven geroe- uagaiond tn net cte pen ïn deze commissie hebben ir. J. J- jmenshuis aan de Grut- Tekelenburg (voorzitter) en de heren J. tosiraat in Charlois of- Wildervanck en J. W. de Roon zitting. ficieel werd geopend. Het is zeer de vraag of de commissie j q„ een <0jo bij de deur vakantiebesteding de komende zomer j sjaaj. bij bijna levens- wederom zal medewerken aan het vakan- t lepra gramma. De resultaten van het af gelopen jaar zijn bepaald teleurstellend geweest. De wijkraad vraagt zien daarom af of het nog langer verantwoordiseen groot bedrag voor de vakantiebesteding ^JDe^heer B. Boer werd ais nieuw wijk- raadslid begroet Hij vervult de vacature, die is ontstaan door het vertrek van me vrouw D. M- Bruins Slot-Barber. Minister Luas heeft gisteren in Tokio meegedeeld, dat Nederland heeft besloten 500.000 gulden bij te dragen aan het Me kong-project, dat irrigatiewerken en krachtcentrales omvat ten behoeve van Vietnam, Thailand, Cambodja en Laos. Minister Luns zei dit in een rede op de 18de zitting van de economische com missie voor Azië en het Verre Oosten 'Ecafe), die in Tokio wordt gehouden. Hij staat aan het hoofd van de Neder landse afvaardiging. Hij legde de nadruk op de behoefte aan grote economischt samenwerking tus sen de leden van de Ecafe om te komen tot een verboging van de levensstan daard in Zuidoost-Azië en verklaarde dat zijn regering in dit verband in het bijzonder beiang stelde in het Mekong- I project. worden gebruikt voor de landen, die economisch nog een achterstand hebben. Na de uiteenzetting van de heer Mozer werd de film „Nieuwe Morgen" ge toond. die onder regie van Leopold Lindtberg in het Pestaliozzi-dorp in Zwitserland tot stand is gekomen. Deze film laat zien, hoe de jeugd van na de oorlog zelfs moreel de landsgrenzen kan overschrijden en dit doende, een belofte geeft voor de toekomst. Het bestuur van de Stichting oecume nisch Lyceum te Rotterdam is als volgt samengesteld: H. F, van "t Hoogerhuys (voorzitter), drs. B. J. Udink (penning meester), ds. E. L. Ruitenberg, ds. W. S. Bakker (secretaris), mr. H L Ben jamins en C Kleywegt, lid van de Tweede Kamer. Advertentie Hoofdagent voof Citroen «n Penhord automobielen veer Rotterdam'*» omstreken. 0YK4MQSTR. 16 - TEL 013-176700 Achter hel verzamelgebouw R'dam-Zuid Vijftien jaar lang zijn ontwapenings- besprekingen gevoerd zonder dat deze enig resultaat hebben opgeleverd, zo zegt hij in de nota. Het zou kortzichtig zijn om opnieuw zijn toevlucht te ne men tot werkwijzen, die in het verleden reeds ondoelmatig zijn gebleken. Het is duidelijk de plicht van de V.S., aldus Chroesjtsjef, nieuwe en betrouwbaarder onderhandelingsmethoden te vinden. Mogelijk verwacht men, zo vervolgt de premier, dat de Sowjetunie voor dat de V S. hun kernproeven gaan her vatten, zich bereid zal verklaren een overeenkomst aan te gaan, die reeds door ons verworpen voorwaarden zou bevatten. Dit zou op een soort chanta ge met kernwapens lijken, zo zegt hij. Vrijwel onmiddellijk heeft president Kennedy op de Russische nota geant woord. Hij sprak zijn voldoening uit over het aanvaarden door de Sowjet- premler van bet voorste! om de ontwa peningsconferentie te beginnen op het niveau van de ministers van buiten landse saken. Voorts schreef hij kort en zakelijk: ons doel moet nu zijn we zenlijke vooruitgang te boeken tn de richting van ontwapening en niet ons bezig te houden met een steriele uitwis seling van propaganda. Kennedy voegde hieraan toe in deze geest niet in te willen gaan op de „vele sentimentaliteiten in Chroesjtsjef's brief, waarmee de Amerikaanse rege ring niet eens is". Ook de Britse premier Macmillan heeft Chroesjtsjef een nota doen toeko men. Daarin betuigt hij er zijn leedwe zen over dat zijn voorstel om het werk van de ontwapeningsconferentie in aan wezigheid der regeringsleiders te doen beginnen, voor zijn Britse ambtgenoot onaanvaardbaar is. Naar aanleiding van MacmïUans standpunt dat de aanwezigheid der re geringsleiders slechts dan nuttig zou zijn, indien ter conferentie bevredigen de vorderingen zouden zijn gemaakt, merkte Chroesjtsjef op: „dit kan op verschillende wijzen worden uitgelegd. Hoe zouden wij moeten uitmaken of er bevredigende en definitieve vorderin gen zijn gemaakt?" In officiële kringen te Washington Is vernomen dat de besprekingen over Berlijn tussen de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, en de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet unie, Thompson, volkomen zijn vast gelopen. Het gesprek van gisteren heeft in het geheel niets opgeleverd. De be. sprekingen zyn altijd in een sfeer van hoffelijkheid gevoerd, maar geen van beide partijen heeft de ander ertoe kun nen brengen zijn standpunt op te geven. (Van een onzer verslag gevers) MONSIEUR JACQUES, het parmantige heer tje. dat de dingen om 2ich heen „van een af stand'' bekijkt, wil de gids zijn op de nieuwe wijktentoonsteUing groot afgedrukt, als een suppoost, die de bezoe kers uitnodigt de expo sitie te gaan bezichti gen. Monsieur Jacques wil hen voorgaan langs de verzameling foto's van in Rotterdam staan de beeldhouwwerken en hen poor sorer zij dat al niet zijn vertrouwd maken met het moderne beeld, dat een levend onderdeel van de stad gaat morden. De wethouder voor kunstzaken, tnejuffrouw mr. J. Zeelvnberg be- noemde het gezette man netje tot gids. toen zij de wijktentoonsteUing de tiende voor geopend verklaarde. In haar toe spraak tot het gezel schap genodigden deelde zij mee, dat nog drie wijktentoonstellingen de beeldende fcunst tot on derwerp zuilen hebben. Ook zal nog een expo sitie worden gewijd aan de bezienswaardigheden rondom Rotterdam. De vorige negen wijkten- toonstellingen hebbben meer dan tachtigdui zend bezoekers getrok ken. Tenslotte vertelde de wethouder, dat een. plan in voorbereiding is om in Hoogvliet moderne beelden een functionele plaats te geven. De (bescheidenexpo sitie Stadsbeelden, die hoofdzakelijk bestaat uit foto's van Rotterdamse beeldhouwwerken, bevat ook enkele kleinere af beeldingen en copieën can in de De Tweede Kamer heeft vanmiddag bij de aanvang der vergadering in be handeling genomen het verzoek van drs. D. Roemers soc.) om verlof tol het rich ten van vragen aan de minister van so ciale zaken en volksgezondheid over de loonpolitieke situatie in het algemeen en de jongste aanwijzing der regering in het bijzonder. De voorzitter stelde voor dit verzoek toe te staan. De Kamer verklaarde zich daarmee akkoord. Op zijn vroegst zal deze interpellatie woensdag 14 maart aan de orde komen. dekt m de omgeving opgesteld. Het wachten was nu op wat er zou gaan ge beuren. Om kwart over vier vanmorgen heeft eer. uit Brielle afkomstige tankauto met aanhangwagen in de bocht van de Qide- gaarde en Groene Kruisweg in Rotter- j i_ ,j Maasstad, dam over een afstand van tien meter de s.aande beelden. grasberm vernield. In de bocht was het De tentoonstelling is rechtervoorwiel van de vrachtwagen in tot 15 maart op werk- berm geraakt. Hierdoor maakte de dagen geopend van twee' *:rckkl'r c,'n kwartslag naar links. De ca- tot i j if >- rnirtrlnnc bme vun dc auto wercl gedeeltelijk in In -,l ?'r a olkaar gedrukt doordat de aanhangwa- 2et<en tot tien j gen op de vrachtwagen schoot. De uur s avondsi chauffeur liep geen letsel op. De pogingen tot afpersing waren op. 18 februari begonnen. Op die dag was het slachtoffer, de garagehouder H. Ta-1 n„ bak, zelf niet thuis. De volgende mor- had meit.miS* i *6 hefr Tabak gen kreeg hij weer een telefoontje, waar-1meegeluisterd en herkende positief in hem werd gevraagd of zijn leven hem j ixS™ vaf efn, z*henrelatle. Deze, de 15.000 gulden waard was. „U spreekt met'"J, hapdelsvertegenwoordiger K. de OAS", werd de heer Tabak gezegd,1 Ij ls. «ndsdien onafgebroken gevolgd, „en u weet. dat wij over bommen be- j hoopte hem op heterdaad te betrap- schikken. Vanavond ontvangt u nieuweP'n; Zoyer Is het echter niet gekomen, instructies". j Gisteren besloot de justitie in te grijpen zonder langer te waehten. zodat de re- s Avonds kreeg de heer Tabak de-1 cherche tot arrestatie overging, zelfde man aan de telefoon. De garage houder verzon allerlei uitvluchten en wist Uiteindelijk te bereiken, dat de man genoegen nam met een betaling in twee termijnen. De heer Tabak moest de vol gende middag om 1 uur een enveloppe met 7500 gulden deponeren in de zand bak op de Nieuwe Doelenbrug en zich daarna onmiddellijk verwijderen. De po litie mocht niet in de zaak gemengd wor den op straffe van een bomaanslag. Niet temin waarschuwde de heer Tabak de politie. Op het afgesproken tijdstip werd het geld in de zandbak gedeponeerd, De en veloppe en de bankbiljetten waren ge merkt en rechercheurs hadden zich ver- Na ruim een uur gebeurde er iets geheel onverwachts: drie kinderen lie pen naar de zandbak, lichtten het dek sel ervan op en een hunner, een jon getje van 8 jaar, griste de enveloppe uit het zand, stak die bij zich en liep met ac beide andere kinderen door. De ver baasde rechercheurs volgden het drie tal, Toen z(j de Cineac wilden binnen gaan pakten de politiemensen hen in de kraag. De kinderen bleken echter geheel ter goeder trouw. Door louter toeval had den zij het geld gevonden. Ze kwamen van een bruiloft en hadden kaartjes ge kregen voor de bioscoop. De bruide gom, die uiteraard aan een verhoor werd onderworpen, bleek volkomen onwetend te zijn van de chantagepoging. In de avond van diezelfde dag werd de heer Tabak weer opgebeld. De afper ser vroeg waarom hij het geld niet in de bas had gelegd. Verontwaardigd ant woordde de bedreigde: „Dat heb ik wel gedaan. Wat is dat voor onzin. Bent u wel van de OAS?". Klaarblijkelijk ge ïntimideerd brak de afperser het ge sprek af: „U hoort nog nader van mij". Inmiddels wordt verwacht dat reeds dit weekend de ministers van buiten, landse zaken van de V.S. en Engeland, resp. Dean Rusk en Lord Home in Ge nève besprekingen zullen beginnen. Ook hun Russische collega Gromyko zal hiervoor naar Genève komen. Zoals be. kend heeft Frankrijk geweigerd bij de ze besprekingen aanwezig te zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse sa- ben heeft meegedeeld, dat minister Dean Rusk voor de opening van de ont wapeningsconferentie ook een ontmoe ting zal hebben met zijn Westduitse ambtgenoot Schroder, die op het ogen blik met vakantie in Zwitserland ver blijft.' Het ministerie sprak berichten tegen als zou Rusk eveneens Bonn aan doen voor een onderhoud met honds, kanselier Adenauer, die daarom sou hebben verzocht. De woordvoerder ont kende dat Adenauer een dergelijk ver- zoek had gedaan. Gemeld wordt voorts dat de Britse ambassadeur in de V.S., Sir Ormsby. Gore, die op het ogenblik een bezoek aan New Orleans brengt, daar tijdens een persconferentie heeft verklaard, dat er aanwijzingen zijn dat er in de Russische politiek in de komende twee weken verandering zal optreden. Chroesjtsjefs bereidverklaring om de ontwapeningsconferentie in Genève te beginnen met een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, was kennelijk veroorzaakt door een omscha keling in de Sowjet-politiek als gevolg van druk binnen het communistische blok, aldus de Britse ambassadeur. Ve le krachten binnen het communistische blok oefenen druk uit op de premier en veroorzaken nieuwe pressie in het Krem lin. zo zei Sir Ormsby-Gore. Voor bejaarden in Den Haag ml niet de mogelijkheid bestaan om tegen gereduceerde tarieven gebruik te maken van bus of tram. Wel overwegen B. en W. van deze stad om bij het opstellen van de gemeentebegroting voor 1963 sa te gaan, of op dit terrein iets zal kunnen worden gedaan voor de bejaarden, die een uitkering van de dienst voor sociale belangen ontvangen. Een en ander valt te lezen in een nota 3ie B. en W. de gemeenteraadsleden heb ben gezonden. De nota is het gevolg van ♦en indertijd, bij de behandeling van de gemeentebegroting 1961, door de raad aangenomen motte, waarin B. en W. wer den uitgenodigd, „te overwegen of het ïewenst was de mogelijkheid te schep pen tot tegemoetkoming aan personen van 65 jaar en ouder ia de kosten, ver- bonden aan het gebruik buiten de spits uren van vervoermiddelen van do H.T.M." Invoering van een „bejaardentarief zou voor de H.T.M. zodanige financiële na delen meebrengen, dat B. en W. dit niet verantwoord achten. De Raad voor de Scheepvaart heeft geconcludeerd dat het vergaan van de Groninger kustvaarder Hunze VI bij Langenoog voor de kust van Oost-Fries land (het schip was onderweg van Ham- bu,g naar Delfzijl) op 16 augustus vo rig jaar te wijten is geweest aan het veronachtzamen van de voorschriften. Afgekeurd werd dat het schip de reis van Hamburg naar Delfzijl heeft onder nomen en voortgezet, hoewel men bij Cuxhaven het signaal voor NW-stonn heeft gezien. Twee \an de drie opvaren den kwamen, zoals bekend, bij de ramp om het leven: de 64-jarige kapitein E. Karei en de 31-jarige matroos H. Hes- ling, beiden uit Groningen. De onmiddellijke aanleiding tot het vergaan is, volgens de raad, het feit dat de kapitein heeft gepoogd de Ai- kumer Ee binnen te lopen, terwijl dat onder de toen heersende omstandighe den vae wind en water uiterst gevaar lijk was. Daarbij is een grondzee het schip fataal geworden. Geheel onzeker is het gebleven waarom kapitein Ka- rel gepoogd heeft dit gat binnen te lo pen. Als enige getuige werd de enige overlevende, de 4I-jarige bestman. C. Troost, gehoord. Enrique Lister, een man die een be langrijke rol speelde in de Spaanse burgeroorlog en die in de tweede wereldoorlog als politiek officier in het Rode leger diende, treedt tnans op als militair adviseur van Fidel Castro, aldus hebben functionarissen van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken verklaard. Lister. een bekende figuur in de inter nationale communistische beweging, is op 2 juni 1961 te Havanna publiekelijk begroet door dr. Ernesto (Che) Guevara, de Cubaanse economische tsaar. Lister, een van de opperbevelhebbers van de internationale brigade in de Spaanse burgeroorlog. is thans verant woordelijk voor alle militaire materieel, dat Cuba van achter het ijzeren gordijn binnenstroomt. Na een verhoor werden de 58-jarige directeur van een reclamebureau. W. G. en diens zoon F. G., weer vrijgelaten. R. J. blijft pertinent ontkennen, maar dé politie heeft hem toch in hechtenis houden. ge- De 56-jarige kunstsmid W'. de Bruyn uit Franeker is gisteren bij het dorp Twijzel op de Rijksstraatweg Leeuwar- den-Groningen met zijn bestelauto in botsing gekomen met een autobus. De heer De Bruijn werd bij het ongeval ernstig gewond. Hij overleed later in een ziekenhuis. VISSERIJ BERICHT SCHEVENUfGEX OEN KAAG. 7 maart. Hedenmorgen wa ren aan de markt vier kustvissers met in to taal f 11.405 aan verse vis. ■Besommingen spanvissers: SCH 38 en 44 met 2.360, TX 48 en 46 mei 5.330, TX 10 en 11 met 10.320, OO 28 en 36 met 3.045. GO ?L„en 27 met 3-«40- GO 16 en SL 31 met I,990. OD 1 en 20 met 3.120, OD 10 en 19 met 3.070. OD 6 eo a met 1.470. SU 4 ea -i: «net 3.645, UK 31 en «3 met 3.1»), UK^103 en 318 met 3.950. UK 32 en 35 met Notering per kilogramgrote tong 3.90— 4,16 gre-d! middel 3,20—3.40, klein middel 334-4, 1 3.85-4,34, 2 3.72—4.20. trt»: 1 5,105.43. 2 '3—<1.50. 3 2-450. 4 1,50-4.70. griet 1 150—2, 2 1.40—.1,80. Notering per 40 kilogramgroot mktdeUrotioi 18—37, mKtdei 18—20. kleine 17.00—19,50, wli" mg (gestript) 12—15,50, wijting idcht) 7— II. sctïar 30—31, bol 10>12. middeikabeljauw 40—54. kabeljauw 'I 43—44, 2 J8—42, 3 34— 36. Notering per 100 kilogram: grote kabeljauw 128130. Notering per 50 kilogram verse ha- rog 1'! .50—113. Verwachte aanvoer voor don- derdiagmorgen: ut de noord de SCH 164. Van de kust de SCH 90 ca SCH 125 en tra» tien kust en «parrvisseri.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2