In Stellendam komt een grote Verolme-werf Speciale lift tilt schepen uit ivater Thans slecht bouwen is straks slecht wonen Lloyd heeft wind nog tegen Algerije Engeland bereid tot compromis Synres heeft belangrijk jaar achter de rug asro L Bolly koek Hugo Clausprogramma was een slaapmiddel Onze woensdag tip Jaarvergadering d' Oranjeboom Staan wij machteloos tegenover griep? Beslissingen op wetenschappelijke hasis geboden Rusland stemt in met kernoverleg V erkeer op veer wordt geregeld per radiozender dat is andere lïÈ/" koek! Arbeidsoverschot Goeree-Overflakkee verdivijnt Als het er al staat Telkens anders Scheepslift JONGENS PANTALON BRITSE DESERTEURS IN DE HOEK GEPAKT Morgen begint debat over mammoetwet Gevolgen Zoraerzegels met museumbezit NEDERLAND Toneeljongeren werkten aan mislukking DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 20 MAART 1962 STELLENDAM Het grote probleem van Goeree-Overflakkee, het overschot aan arbeidskrachten uit de landbouw en het daaruit voortvloeiende verschik.sel van da gelijks rond vijftienhonderd en momenteel zelfs zeventienhonderd naar en van de Rotterdamse in dustrieën pendelt nde arbeiders, lijkt zijn oplossing nabij! Er komt zich een grootindustrie op of na bij het eiland vestigen, een nieu we dochteronderneming van het concern, dat gecreëerd is door „de zoon van Flakkee" Cor Verolme, of officiëler „Verolme Shipyards United": een scheepswerf en re paratiebedrijf voor kleinere sche pen aan de nieuwe grote vissers haven, die Rijkswaterstaat in het Haringvliet bij de dammen en de grote Spuisluis gaat aanleggen! Advertentie Neen! Het belangrijkste is verstandig ai gezond te leven, overmatige vermoeidheid te vermijden en te zorgen voor vitaminenrijke voeding. Hier mede verhoogt tt uw weer stand en stimuleert u de natuurlijke afweerkrachten, dis uw lichaam tegen infecties bezit Verdér verdient het aanbeve ling bij griepverschïjnselea uw dokter te raadplegen. Er is geen bezwaar tegen, dat u in tussen ook zelf een verstan dige maatregel neemt door ASPIRIN toe te passen. AS PIRIN, het befaamde BAYER produkt heeft een drievoudi ge werking tegen griep: I. stilt de pijn - 2. doet de koorts dalen en - 3. activeert het organisme. ASPIRIN tui ook in handige gezinsverpak king van 25 strips met 4 ta bletten. Engeland is bereid tot een „re delijk compromis" wat betreft het sluiten van een verdrag tot het verbieden van. kernproeven. Het is bereid een absoluut mini mum aan controle1 te aanvaarden als Rusland wil instemmen met een verbod. Dat heeft de Britse minister van.buitenlandse zaken, Lord Home, vanmorgen op de ontwapeningsconferentie te Ge- nève verklaard. Controle is het punt waarom het al dan niet sla gen van de ontwapeningsconfe rentie draait, aldus de Britse mi nister. Lord Home gaf niet aan hoe het controle-systeem zou moeten functio- Advertentie In Roterdam is gisteren de eerste jaar vergadering gehouden van de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranje boom N.V. onder de nieuwe constelatie. Voor net eerst ook konden certificaathouders de besprekingen bijwonen en kreeg de pers toegang. De aanleiding tot deze gro tere mate van openbaarheid, die ook in de jaarstukken tot uiting kwam, was de sterke uitbreiding van het concern in het afgelopen boekjaar oktober t.m. sep tember door dc overname van de N.V. Phoenix Brouwerij in Amersfoort en de fusie met de N.V. Verenigde Bierbrouwe rijen Keizer Barbarossa in Groningen en de N.V. Zuid-Hollandse Bierbrouwerij in Den Haag. De president-comissaris, mr L.S. ten Have. deelde mede dat de fusie nog wei nig invloed heeft gehad op de resultaten van de moedermaatschappij. De tijd was gezien de vele technische, organisa torische en administratieve problemen, die de fusie met zich heeft gebracht nog te kort om nu reeds met een gecon solideerde balans van de concern te ko men. Deze werd echter wel in het voor uitzicht gesteld. Ter betere informatie van de aandeelhouders was ditmaal wel een extra balans op basis van benaderde vervangingswaarde van de onroerende goederen aan de stukken toegevoed, een gebaar dat door de vergadering zeer op prijs werd gesteld. De integratie der bedrijven verloopt tot dusverre zeer gunstig, zo zei de di recteur A.C. van Wijk. Zij werkt overi gens pas sinds 1 september jX de resul taten van de dochterondernemingen over het afgelopen jaar zullen pas volgend jaar in-de stukken van het concern tot uiting komen. Maar mr Ten Have waar schuwde tegen eerj al te groot optimis me, omdat het dividend van de Z.H.B. zeer teleurstellend is. Dit bedrijf zal dus weinig tot de resultaten bijdragen. Men is op het ogenblik krachtig bezig ver beteringen bij de Z.H.B. aan te brengen. d'Oranjeboom N.V. heeft grote belang stelling voor de zgn- tussenmarkt, die zich aan het ontwikkelen is in de super- markts e.cL Daarom is het mogelijk "dat ondanks de lagere prijzen (tussen de of ficieel geprijsde bieren en de zgn. vrije markt), toch behoorlijke winstmarges kunnen worden gecalculeerd. De bierom- zet van het concern steeg vorig jaar met ca 10 procent, dat is ca. een procent minder dan het landelijk gemiddelde. Het dividend voor de prioriteitaandelen werd onveranderd op 5 procent vastge steld, dat voor de gewone aandelen terug gebracht van 14 op 12 procent. Door de sterke uitbreiding van het kapitaal was het ondanks de op zichzelf zeer bevredi gende resultaten over 1960/'61, niet mo gelijk het dividend op 14 procent te handhaven, aldus het bestuur. (Advertentie) Toen het gemeentebestuur van Stellen dam een aartwijzing kreeg terzake van de plannen van Verolme, stelde dit zich on middellijk in verbinding met de directie van het concern en kon burgemeester J. A. Kleijnenberg wijzen op de uiterst gunstige omstandigheden, die men voor de visserij en de vestiging van een scheepswerf voor vissereschepen, gaat scheppen bij Stellendam, bij het sluizen- en havencomplex in het Haringvliet. De directie van Verolme United Ship yards liet er geen gras over groeien en in de laatste weken is er hard gewerkt, is er voortdurend overleg geweest en heeft men ook samenspraak gehouden met Rijkswaterstaat. Waarna op 13 maart j.l. de beslissing viel: Verolme United vestigt te Stellen dam de „Verolme Scheepsbouw en Reparatiewerf Stellendam N.V." Voor deze vestiging zal uitbreiding moeten worden gegeven aan de werken, die Rijkswaterstaat tezske van vissershaven schutsluis, kaden enz. in het Haring vliet heeft ontworpen. Overleg hier over tussen deskundigen van Rijkswa terstaat, de directie van Verolme en het gemeentebestuur van Stellendam is ook al aan de gang. De plannen zijn er op gericht, dat op deze nieuwe werf vijftienhonderd arbeiders werk zullen kunnen vinden! Deze vestiging is dinsdagmorgen be kend gemaakt door burgemeester J. A. Kleijnenberg in een spoedeisende open bare vergadering van gemeenteraad. Wat de ontwikkeling van de visserij' betreft wees de burgemeester er op, dat i uitbreiding van het visserij-onderwijs j nodig zai zijn en daartoe hoopt het ge- 1 meentebestuur reeds op 1 sept. a.s. een school te openen, waarin de leerlingen intern zullen warden opgenomen en die t.z.t. definitief en in een nieuw gebouw aan de haven zal worden gevestigd. Ook sprak de burgemeester over de bevolkingsgroei, die de vestiging voor j Stellendam met zich zal brengen. De j gemeente maakt al een aanzienlijke groei door, die erkend wordt door rijk en provincie, blijkens de laatste wo ningtoewijzingen. Deze maakten het mogelijk plannen klaar te maken voor de bouw van 40 woningwet- en premie- woningen, Daarnaast zullen door de N.V. Nestum (houw van sluis en dam men in het Haringvliet) en Rijkswater staat ook 40 woningen worden ge bouwd en heeft het gemeentebestuur, met het oog op de werf van Verolme, in allerijl een plan opgesteld voor de bouw van 43 woningen. Hoewel beslissingen over bouwactiviteit nooit geheel onaf hankelijk van de conjunctuur zijn te nemen, en er dus wel eens versneld of afgeremd dient te worden, wordt in Nederland het bouwen teveel als een soort sluitpost in de conjunctuur beschouwd, Datzelfde geldt ook voor onze huurpolitiek: de huur Is te vaak een sluitpost in het bestedingspa troon geworden. Van deze oneven wichtige welvaart is het krot met de teievisiemast op het dak en de luxe auto voor de deur het ook in ons land voorkomende droevige beeld. Aldus ir. J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum te Rotterdam, op de conferentie ..Beslissen en bouwen", die maandag te Utrecht werd gehouden in bet kader van de Bouw- en transport- beurs als onderdeel van de Utrechtse vooriaarsbeurs. Het referaat van ir. Van Ettinger werd ingeleid door de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, drs. J. H. D. v. d. Kwast. d;e het belang van de statistische wetenschap voor het nomen van beslis singen in de bouwnijverheid belichtte Juist de laatste jaren maakt deze sta tistische wetenschap een zeer grnic ont wikkeling door en de belangstelling van de statistici gaat thans steeds meer uit naar cie verschijnselen, waarvoor de waarschijnlijkheidswetten niet meer op gaan. Het analyseren van de afwijkin gen op het toevalspatroon is belangrijk geworden: als men de verstoringen weet, kan men met kans op succes ingrijpen in het productieproces, ook voor wat be treft de bouwnijverheid. Ir. Van Ettinger meende, dat juist bij het bouwen de beslissing van nu van zeer grote invloed is op de mogelijkhe den in de toekomst: als men nu slecht bouwt, zal men straks slecht wonen! Daarbij komt. aldus de heer Van Ettin- "er. dat ongeveer de helft van alle in vesteringon op de wereld geschiedt in de vorm van bouwwerken. In de practijk ontbreekt nog heel wat op het gebied van hetgeen de heer Van Ettinger de besliskunde noemde. Vaak bestaat het nemen van beslissingen door overheden uit het goedkeuren van wat er reeds is gebouwd! Nederland dient een po sitieve bouwpolitiek te voeren in het besef, dat een toekomstige evenwichtige welvaart niet moge lijk is zonder een continu daarop gerichte bouwpolitiek. Het moet niet zo zijn, dat door bepaalde maatregelen de conjunctuurgevoe- Iigöeid van het bouwen wordt ver- heer Van Ettinger meende te moeten spreken van een structu rele achterstand op bouwgebïed, welke zich op allerlei gebieden van de maatschappij doet gevoelen; er is een veel te grote behoefte gezien de capaciteit. Daarbij betreurde ir. Van Ettinger het, dat de woning- bouwpolitiek in een zodanig emotio neel stadium is geraakt, dat de be slissing meer wordt gebaseerd op wat uit de diverse politieke mangels en persen komt dan op rationele besluitvorming. Ir Van Ettinger stelde, dat de beslis sing om voor 1962 bouwvolume voor 90.000 woningen uit te trekken alleen dan in zijn volle consequenties kan worden overzien, als daarbij tegelijkertijd de verdeling van dit totale volume over woningwetbouw, keuzewoningen met extra subsidie, premiewoningen en vrije woningen kan worden beschouwd en hij verklaarde dat elk dezer vier catego rieën andere consequenties heeft voor de kapitaalsvorming, het subsidiebeleid, de deviezen, het aantal man-uren, de beno digde materialen en het kwaliteitsbeleid. De heer Van Ettinger besloot zijn refe raat met de eis van optimale kwaliteit aan te tonen, waarbij de relatie tussen datgene wat men in de vorm van een bouwwerk krijgt en datgene wat men daaraan uitgeeft de gunstigste is. Het bedrijf van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd N.V, bevind! zich, blij kens het verslag nog steeds In de fase van de heroriëntering, waarby tegenwind wordt ondervonden als gevolg van exter ne factoren. De revaluatie van de gulden betekent een geduchte aderlating, aan gezien de vracht- en passagetarieven tn de wereldscheepvaart in het algemeen in buitenlandse valuta worden genoteerd, terwijl daaarentegen de uitgaven voor een aanzien ijk deel in het gttldensvlak liggen. Voorts is er de kostentoeneming door hogere gages en lonen, en steeds stijgende stuwadoorstarieven. Dit alles heeft er toe geleld dat de financiële uit komsten niet zijn zoals de directie die gaarne zou zien, en onder normale ver houdingen zou mogen verwachten. De groei naar normalere verhoudingen is een iangzaara proces, enerzijds omdat met de heroriëntatie een aanzienlijke aanlooptijd is gemoeid, anderzijds omdat er altijd een niet onaanzienlijke tijds afstand is tussen een kostenverhoging en een voldoende aanpassing der vracht- en passagetarieven. Een beter evenwicht tussen vraag naar en aanbod van scheepsruimte zai hiervoor een eerste vereiste zijn. Na nog enkele kleine mutaties wordt zoals bekend, een dividend voorgesteld van zes (v.j. zeven) procent. Het zal. zegt de directie, duidelijk zijn, dat de hui dige situatie in de internationale scheep vaart het nodig maakt bij de dividend- bepaling zekere grenzen in acht te ne men. Mede gelet op de financiële positie van de maatschappij heeft de directie ge meend de beperking zo klein mogelijk te moeten houden. Hierop is haar dividend- voorstel van zes procent gebaseerd. Over het vrachtvervoer zegt het ver slag: mede door het inzetten van een aan tal moderne snelle schepen 'neeft het ladingsvervoer met de nieuwe diensten op het Verre Oosent zich gunstig ontwik keld, Passagiersvervoer: de bezettings graad liep geleidelijk terug. De resultaten werden hierdoor, alsmede door de gevol gen van de revaluatie en stijgende on kosten. ongunstig beïnvloed. Over het aantal reizigers, dat gebruik maakte van de passagiersaccommodatie op de vracht schepen, is de directie tevreden. Hoofd zakelijk als gevolg van de sterk terug gelopen emigratie naar Canada, waren de financiële resultaten van de Europa- Canada lijn teleurstellend. Oplevering van de in aanbouw zijnde tanker van circa 49.000 ton draagvermogen (bij de Kotterdamsehe Droogdok Mij.) wordt te gen het eind van 1962 tegemoet gezien. Het valt te verwachten, dat de resulta ten van de N.V. Verenigde Nederland- sche Scheepvaartmaatschappij (waarin de Rotterdamsche Lloyd participeert) over 1961 zullen achterblijven bij die van 1960. Voor deze laatste bouw heeft het ge meentebestuur zich van de medewerking verzekerd van ..Eurowoningen N.V.", die de Stellendamse een systeem voor continu- en seriepro ductie van woningen volgt. Vertrouwd wordt, dat reeds aan het eind van dit jaar deze 43 woningen aan „Verolme Scheepsbouw- en Reparatiewerf N.V," ter beschikking kunnen worden gesteld. Wat de outillage va» da nieuwe werf van Verolme betreft vernamen wi), dat deze een zeer speciale scheepslift zal krijgen, door de eigen bedrijfsingeni- eurs ontworpen en in eigen werkplaat sen geconstrueerd, waarmede de vis sersschepen en zelfs coasters uit het water kunnen worden gelicht en na reparatie er weer in worden neergela ten. Het wordt een gevaarte op poten, dat men, zoals o.a, bij boortorens in zee worden gebruikt, op de bodem van ri vier, haven of sluis kan laten rusten en waarmede elke wal bereikbaar zal zyn. Mede deze voorziening kan er Soe bijdragen om Stellendam tot reparatie centrum voor de Nederlandse visserij te maken. kl.st. p.m. jllaen geldig 21 maart a.s. kamgaren met nyiort versterkt, slank model, antl-slipband, 7 jaar Binnenweg 138 - N. Bin- nenweg/Aelbrechtskade - Zwart Janstraat 60-64 - Beüerlandselaan 87-93 ROTTERDAM (Vervolg van pag. I) Ben Khedda, het hoofd van de voor lopige Algerijnse regering, die gisteren uit Tunis in Madrid is aangekomen, heeft op een persconferentie in de Spaanse hoofdstad verklaard, dut Al gerije beslist niet alle Europeanen in het land op één lijn stelt met het handjevol extremisten dat terreur uit oefent. Op een vraag of de Algerijnse rege ring diplomatieke betrekkingen met de Sowjetunie zou aanknopen, zei Ben Khedda niet volledig op de hoogte te zijn met deze zaak. Wel zei hij dat vele landen de voorlopige Algerijnse regering hebben benaderd in verband mot het vestigen van diplomatieke be trekkingen. Het vraagstuk van de Fransen in Algerije achtte Ben Khedda op menselijke en democratische wijze opgelost. Er zijn. zo meent hij, vol doende waarborgen geschapen dat godsdienst, cultuur en taal van de Europeanen geëerbiedigd zuilen wor den. Op een vraag wanneer hij naar Algerije zou gaan moest Khedda het antwoord schuldig blijven. Tenslotte is er gisteren in Tunesië door de Algerijnen op uitbundige wijze feest gevierd. De Tunesische premier Bourguiba, werd door enthousiaste Al gerijnen op de schouder genomen toen hij zich op straat, vertoonde. In een geïmproviseerde toespraak zei Bour guiba dat Tunesië het verwijt geen directe hulp te hebben geboden tijdens de strijd immer naast zich neer heeft gelegd in het besef, dat een naburige uitwijkplaats van meer waarde was voor de rebellen dan militaire hulp. (Van onze correspondent) Vier Engelse militairen hebben maan dagmiddag geprobeerd via de Harwich- boot naar Engeland te komen. De vier jonge jongens waren gedeserteerd uit Monehengladbach, het Britse hoofd kwartier in Duitsland. Zij hadden ken nelijk genoeg van hun verblijf aldaar. In burger gekleed, maar zonder geld of relspapieren, waren zij in Hoek van Holland terecht gekomen. Daar werd de reis onderbroken. De marechaussee in De Hoek had snel in de gaten met wat voor- reislustige he ren men te doen had. Voordat de deserteur» onder bewa king op transport naar hun Duitse gar nizoen werden gesteld, werden zij op gesloten in de marechaussee-kazerne in Rotterdam. O O Het Tweede Kamerdebat over de mammoetwet, dat een dag moest worden uitgesteld in verband met lichte on- gesteldheid van minister Cals. zal I morgenmiddag om een uur beginnen. De i bewindsman heeft Kamervoorzitter Kor- j tenhorst laten welen, dat hij morgen weer hersteld zal zijn. De algemene be- n...i v..i fjiinf* schouwingen van de Mammoetwet van. neren, Zijn land is bereid de «oor d de Kamer za[ tot en met. a.s. dinsdag- Sowjetunie met haar jongste serie voortduren (do rest van de vol- proeven verkregen kennis en voor-, g^de week is er, i.v.m. de verkiezingen, sprong over het hoofd te zien. De geen Kamer), minister Cals zal op 3 april minister verklaarde zich bereid het zelfde verdrag te sluiten dat het Wes ten voor de jongste Russische proeven had aangeboden, dan wel daarover te ring d0 Kamer nog zal informeren n.a.v. onderhandelen of anders elk voorstelhel aangekondigde kabinetsberaad over met een afdoend minimum aan inter- PVpntu(>l» militaire versterkimr van antwoorden. Aan het begin van de Kamervergade ring van hedenmiddag vroeg de P. v.,iA» fractieleider dr. Kortenhorst of fde rege- Het jaar 1961 heeft zich voor de N.V. Chemische Industrie Synres te Hoek van Holland gekenmerkt door gewichtige ge beurtenissen en besluiten met betrekking tot de verdere expansie van de onderne ming, aldns de directie In het jaarver slag. Ter versteviging van de positie werd een samenwerking tot stand gebracht met een van de grootste Amerikaanse chemische concerns, namelijk Allied Che mical Corporation te New Vork. Het geplaatste aandelenkapitaal werd gebracht op 6.19 miljoen, waarin Al- lied Chemical voor vijftig procent deel nam. De aandelen van de oorspronke lijke Nederlandse aandeelhouders ad 3.095.000 werden ondergebracht bij een administratiekantoor, dat niet-royeerbare certificaten heeft uitgegeven. Deze wor den ter beurze op de incourante markt verhandeld. De laatst gedane koers was 275 procent. Het moet volgens de directie niet uitgesloten worden geacht, dat de aandelen te eniger tijd ter beurze zul len worden geïntroduceerd. De brutowinst steeg tot 1.018.787 (v.j. 778.217). Resteert een nettowinst van 693.068 416.348). Van de extra reser ve tegenover de post „export debiteuren" viel ruim 119.000 vrij, welk bedrag aan de winst werd toegevoegd. Voorgesteld wordt acht procent dividend (onveran derd). Het jaar 1962 zal. volgens de directie, grote inspanning van alle afdelingen vra gen. De velerlei uitbreidingsactiviteiten zullen pas tegen het einde van het jaar kunnen gaan bijdragen aan vergroting van de omzet en van de winst. Toch ziet de directie met een gematigd' vertrou wen de ontwikkeling van de verkoop in 1982 tegemoet. Zij meent dat verbete ring van de resultaten vergeleken bij die van 1961 mogelijk zal zijn, Hiertegenover staat echter." dat de eventuele winst ge steld dient te worden tegenover een twee maal zo groot aandelenkapitaal. De lente staat nog maar nauwelijks voor de deurof we krijgen al weer het eerste teken van de na derende zomer. En speciaal de postzegelliefheb- bers zal dit een plezier doen, want het ging om de publicatie van de nieuwe serie zo- Na het referaat van de heer Van Et tinger volgde een voordracht van de heer J. Sittig. firmant van het advies bureau voor kwaliteitsbeleid en beslis kunde te Rotterdam. Aan dr hand van door middel van lichtbeelden getoonde merpostzeaels die statistische grafieken gaf de heer Sittig een met vele practische voorbeelden, ge- °P - april a.s. illustreerd wetenschappelijk overzicht zullen verschij- van de betekenis van de besliskunde, waarbij hij vooral de consequenties liet zien van onjuiste, niet op wetenschappe lijke berekeningen gebaseerde beslis singen. Een dergelijke onjuiste beslissing, die kan leiden tot de bouw van een magazijn dat te groot is dus onderbezet blijft dan wel te klein is dus voortdurend overbezet is heeft voor het bedrijf van degene, die dit magazijn heeft laten bouwen, vergaande en kostbare gevolgen, volgen. dammer Car van Weele, die afbeel dingen maakte van Nederlands museumbezii. fjCPIB et»!»-"su m "45 met een afdoend minimum nationale controle te hespreken. Home stelde voor, dat een deel van de inspectie zou kunnen plaats vinden door burgers van neutrale of niet-gebonden landen. Intussen hebben de westelijke mo wn eventuele militaire versterking van Nieuw-Guinea. De Kamervoorzitter volstond met ij* opmerking, dat hij van de regering»- mededeling alleen uit de krant had kennisgenomen. Dr. Kortenhorst deelde verder nog mee, dat mr. P. M. H. van Boven te geudheden met instemming een nJeuw: tot lid der Kamer is benoemd in Russisch aanbod ontvangen dat in-'do vacature-Van Vliet, houdt, dat Rosland bereid is samen j met de V.S., Engeland en Frankrijk ln een snb-commlssie zitting te nemen en te gaan onderhandelen over een verbod op kernproeven. Rusland is hiertoe ook bereid als Frankrijk, dat de conferentie van Genève boycot, niet wil meedoen. Frankrijk zou echter «'el In de nacht van vrijdag op zaterdag jl. hebben een meisje en een jongen omstreeks half vier op de kruising van de Putselaan en de Hilledijk een man ontmoebd ie een stapel kleding in zijn armen droeg. Onderweg verloor de man een kle- ee„ eventueel akkoord mede moeten^ingstuk. De jongeman raapte het ondertekenen. Het Russische voorstel werd door Zo- rin bekendgemaakt op een persconferen tie. De Sovcjet-onderminister gaf te ken nen, dat zijn. Land het wel op prijs zou stellen ais Frankrijk zou willen mee werken. De keerzijde van de medaille is echter aldus Zorin, dat de voornaamste Russische voorwaarde voor een kern verdrag een nationaal inspectie-appa raat blijft. Op een vraag o! de Sowjet unie de conferentie zal verlaten, indien de Verenigde Staten dc proeven in de dampkring zouden hervatten, wilde Zo rin. geen antwoord geven. Intussen heeft premier Nehroc van India gisteren op Rusland en de V.S. een beroep gedaan de proeven niet te hervatten, zolang de conferentie duurt. Ook de Canadese mi nister van buitenlandse zaken. Green, heeft een beroep op Amerika en de Sow jetunie gedaan de proeven te staken. Al het passagiersverkeer van de Veer pont De Hoorn, die de verbinding onder houdt tussen Rozenburg en Maassluis, zal binnenkort op een moderne manier worden geregeld. De havenhoofden van Maassluis en Rozenburg worden voorzien van op afstand bediende verkeerslichten. De gezagvoerder van de veerboot gaat deze verkeerslichten bedienen vanuit zijn stuurhut door middel van een radiozen der. Ook de veerboot zelf zal met ver keerslichten worden uitgerust. Het ver keer aan de wal zal zich opstellen in vakken. Ieder vak heeft een capaci teit, die overeenstemt met de vervoers capaciteit van de pont. Via de verkeerslichten regelt de ge zagvoerder het aan boord komen van de auto's in het eerste vak, waarna hij het verkeer uit het tweede vak in het eer ste laat overgaan. Al deze vakken zijn voorzien van de op afstand bediende ver keerslichten. op en gaf het de verliezer terug. De recherche van het bureau Sande- lingplein (tel. 77825) verzoekt de jon gen en het meisje zich met haar in ver binding te stellen voor het geven van inlichtingen. MET GRATIS CHOCOLADE De werkgroep van het Rotterdams To neel heeft, naar zaterdagmiddag ln het repetitielokaal is gebleken, een patent middel gevonden om het publiek in deze neurotische wereld van een welda dige slaap tc doen genieten. Het Hugo Ciaus-programma is namelijk zo drein- zend dat degenen die het aanhoren en daarbij hun opstandigheid fatsoenshalve moeten bedwingen, weidra naar het on derbewuste verzeilen. Een auto-ongeluk bij de grens belette Claus naar Rotterdam te komen. Voor hem een dubbel geluk, want niet alleen liep hij (gelukkig) geen letsel op. daar enboven bleef hij gespaard voor onmid dellijk gezichtsverlies ten overstaan van toneelliefhebbers die voor een deel van zijn. werk toch echt wel bewondering hebben. De uit 1952 daterende éénacters „In eert haven" en het dwaze slachthuisverhaal „(M)oratorium" zijn een opvoering niet waard. Het zinloos woordgedaas, gevoed door puberachtige erotiek en onbeholpen „levenskunst'' (Claus was 23 jaar toen hij er aan knutselde), verwekt een grote geeuw. Niet verstandig van de schrijver om dit onvolgroeide werk uit handen te geven. Het programma omvatte ook poëzie en proza, waarvan de voordracht al even min was aan te horen. Op nogal arro-gen kapot) opgeruimd. gante toon gewaagde een van de jongere acteurs in het lijfblad „Repertoire" van het doel: nl. „tussen de droge dreun en de vette retoriek („O vals pathos van do mineesland", schreef hij), de middenweg te vinden die tot heldere verstaanbaar heid VOCi f." Wat meer begrip voor hetgeen wer kelijk voordrachtskunst is, hadden wij wel van Jacques Commandeur mogen verwachten, ook al beheerst hij het vak van voordrager nog geenszins. Ais hij niet een voorwereldlijk ..domineesgalm" produceerde, was het de verbeten droge dreun die slaapverwekkend werkte. De tot heldere verstaanbaarheid voerende middenweg hebben ook de andere jonge actrices en acteurs niet kunnen vinden. Jammer dat zij zich zoveel inspanning hebben getroost voor een programma dat niet op het toneel is te brengen. Jam mer ook. dat zij. en Claus, dit zelf niet hebben ingezien. TON HYDRA Ruim vierhonderd lege melkflessen vielen maandagmiddag"' in scherven, toen in de bocht van de Blommerdijkse- laan naar de Bergweg in Rotterdam 35 kratten met elk twaalf flessen van een vrachtwagen gleden. Personeel van de reinigingsdienst heeft de glasscherven (alle flessen gin-

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2