66' „d'Oran j eboonr'-zanger s vormen perfect koor w Geref. jeugd: „Geen van fusie" spijt £2CU nar Orkestklasse musiceerde zeer verdienstelijk Oud-minister en -staatsraad Joekes (76 jaar) overleden Nw.-Gumea Overstroming in West Duitsland viel mee Schip verdween na aanvaring in de diepte Opnieuw gesprek over Berlijn? Jaarvergadering Bond Geref. Jeugd Geef Fokkelman 'de ruimte' VN-bezoekers in Nieuw-Guinea Prins Bernhard in Mexico Jongetje in sloot gevalle en gered Dieptank onder water: broei bedwongen Paarden tweeling geboren Overstroming ïn West-D uitstand viel thans mee Busjes botsten met elkaar fabHeks Opvarenden gered «ie klerk Landlopers verliezen hun onderdak in Veenhuizen tegen vijl Fransen met de KLERKS HEUGAFELT krijgt uw woning een zeer aparte basis DE KLERK «ZN Rotterdamse Muziekschool in Rijnhotel Zwager van hospita steelt van huurder \y wt* DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 2 APRIL 1962 Partij 1501d!S»o« s,pepen meter meter meter Advertentie Opleving Probleemloos Levfvnslaüiï «evr-inwl U heeft een staaltje prachtige HEUGAFELT VLOER BEDEKKING in huis gehad. Hebt U gezien en gevoeld, hoe weelderig en luxueus deze vloerbedekking is? Hoe geheel anders dan anders? Komt U het bij De Klerk eens aan de rol zien. De prijs? Zal U 100% meevallen. De Klerk's Heugafelt is zacht, geluiddempend, ijzersterk en... opneembaar. U zult, als U geconfronteerd wordt met de volle rol moeten erkennen: Op Uw verzoek komt één van onze adviseurs graag bij U thuis de volledige collectie tonen. Bjnnenweg 7 Rotterdam Beyerlandselaan 72-78 Rotterdam Groenmarkt^ 29 Den Haag Grote Marktstraat 5 Den Haag Voorstraat 36 Utrecht Mariapiaats 2 Utrecht Oude Markt 9 Vlissingen aan de voet van de St. Jacob ROTTERDAM - DEN HAAG UTRECHT - VLISSINGEN Elke imprimé draagt zijn naam in de zelfkant ■w (Vervolg van pag. 1) De elegante verlovingsring cF (Advertentie) Ai hebben wij een treiterend Isnge winter gehad, eens gaat het gebeuren en dan zitten wij midden in de iente. En dan moeten ze klaar hangen, de voorjaarspakjes, japonnen of rokken. Morgen begint de verkoop van een grote fabrieks-partij hoogst modieuse dubbelbrede stoffen voor minder dan de halve prijs. llbrenka i Het tweehonderd ton metende Rotterdamse schip Johannes 1 is zaterdagmiddag na een aanvaring i met het 900 ton metende Duitse I motortankschip Idolin 2 op de I splitsing Noord en Beneden-Mer- iwede. gezonken. De drie opvaren den, de schipper, de heer Kruithof, diens vrouw en zoon, konden zich op het nippertje redden door op het Duitse tankschip over te stap pen. De Idolin 2 voer het scheepje aan en het duurde slechts kort of het was met draaiende motor onder het waterop pervlak verdwenen. De stuurhut sprong door de dfuk van het water uit elkaar en kwam gedeeltelijk met een aantal luiken boven water drijven. De p'#ats, waar ihet gezonken schip op de bodem ligt, is voor de scheepvaart gemarkeerd. Men vermoedt, dat het anker van de Idolin 2, die op weg was naar Duits land, de schade aan de romp van het Rotterdamse schip heeft aangebracht. Het is namelijk zo. dat het Duitse schip geen schade heeft opgelopen. De firma de Graaf en Mulder uit Rotterdam zal binnenkort met de bergingswerkzaam heden beginnen. oude koraal „Es sungen drei Engel". Met goede technische beheersing en fraaie regi,sterkeuze heeft de organist van Overschie's Maranathakerk deze orgelwerken ten gehore gebracht. Een uitstekend kerkconcert. dat de goede belangstelling die ervoor bestond, ruimschoots verdiende. IV. H. W. Aan de zevende orgelbespeling In de Putsepleinkerk, zaterdag door Jan Brandwijk gegeven, verleende mede werking het Mannenkoor „d'Oranje- boom" o.l.v. IV. P. Verheul. Deze be kwame koordirigent kan zich gelukkig prijzen met de leiding van het zestien leden tellende ensemble. Door het goede stemmenmatenaal. dat evenredig over de vier partijen is verdeeld, krijgt de koorklank een ho mogeen karakter. Er zijn geen „uitko mende" stemmen, en geen stemgroep overheerst een ander of blijft in klank volume achter. De koorklank is wat men noemt gepolijst, fraai van nuance ring en aan do gelijkheid in de samen- zang wordt alle zorg besteed, i „D'üranjeboom" zong vijf delen uit Schuberts „Deutsche Messe" en het Veni Creator Spiritus van Alphons Die- penbrock. In deze koorwerken, alle a ting van de Amerikaans-Russische be- capella uitgevoerd, viel de toonvast- j sprekingen over Berlijn verwacht. Het beid en zuiverheid van intonatie zeer te compromis houdt volgens bet blad een waarderen. j aanvaarding van internationaal toezicht Hoewel het met orgel begeleide i °P de aulobahn in. „Trösterin Musik" van Bruckner op! zichzelf goed werd gezongen, deden riaar verluidt zullen de nieuwe be- Volgens het Amerikaanse blad New Vork Times wordt in Washington, na het compromis van de Russen inzake het internationaal toezicht op de autobahn naar West-Berlijn, weldra een hervat- Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dub belbrede voorjaarsstoffen tot 150 cm breed toe. nu door el kaar per meter voora IH«M VWl schrift Omstreeks vier uur gistermorgen is het derde gebouw van de rijkswerkin richting en strafgestichte te Veenhui zen door brand verwoest. Door de sterke westenwind greep het vuur zo snel om zich heen. dat de gestichtsbrandweer, alsmede die van de gemeente Norg, voor een vrijwel hopeloze taak stonden. De vijftien vroegere en bejaarde land lopers die in het gebouw waren onder gebracht. konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Van de inboedels kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is nog onbekend. zich hier en daar ongelijkheden voor met het orgel. De situatie in de Putse pleinkerk is helaas zo, dat een goed contact tussen dirigent en organist moeilijk is te verwezenlijken, want een galenjopsteiling voor het koor is hier practische onmogelijk. Het solistisch aandeel van Jan Brand wijk bestond uit Bachs F-dur Toccata, een Partita over ..Was Gott tut, dass ist wohlgetan" van de degelijke, meest in Bachstijl schrijvende compo nist, organist en. dirigent W. P. Verheul, een niet bijzonder belangwekkend Praeludium in d. ld. uit Max ïtegers op. 65 en een .prachtig geconcipieerde triptiek van de twintigste eeuwsê com ponist Hans Fr. Micheelsen over bet (Van een onzer verslaggeefsters) „Wij hebben dit jaar op het or ganisatorische vlak heel goed samengewerkt Zowel de jongens als de meisjes hebben er geen spijt van, dat wij deze fusie zijn aange- gaan." Met deze woorden opende Nel de Waard, voorzitster van de Bond van Gereformeerde Jeugd- .verenigingen Afdeling .Zuid-Hol land. (Zuid), de.eerste-jaarverga dering na de fusie van vorig jaar. Deze jaarvergadering werd gehou den in de foyer van het Groothan delsgebouw te Rotterdam. Na het openingswoord werd de huis houdelijke agenda afgewerkt. In de notulen van de vorige jaarvergadering kwam duidelijk naar voren hoe vlot de fusie tot stond is gekomen- Met bij na algemene stemmen werd het voor stel, zowel door de jongens als door de meisjes, aangenomen. Er kwamen geen- reacties op de behandeling van het jaarverslag van het secretariaat en van het fiscaat, zodat men snel aan de andere programmapunten kon beginnen. Ia de pauze hadden wij een vraagge sprek met de voorzitter van de afde ling Zuid-Holland-Zuid van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen de heer J. C. Lanser. Op onze vraag of de fusie aanvankelijk nog enige moei lijkheden met zich mee had gebracht antwoordde hij: „Integendeel, alles is uiterst vlot in zijn werk gegaan. Wij zijn allen blij dat wij tot de fusie zijn overgegaan. De vrees voor botsingen fAdvertentie J j, f Vraag gratis nieuwe interieurcatalogus. Nieuwe Binnenweg 288, Telefoon 50066-5298? Rotterdam door het verschil in karakter en in ni veau, die bij vele ouderen aanwezig was, is beslist ongegrond geweest, evenals de vrees dat de meisjes in de verdrukking zouden komen. Ik bedoel hiermee dat de leiding "uit de handen van de meisjes genomen zou worden Veel veranderingen zijn er als gevolg van de fusie nog niet tot stand geko men. Ik mag wei zeggen dat wij het af gelopen jaar niets nieuws ondernomen hebben. Dit is ook niet te verwonderen. U moet weten dat de fusie als federa tie reeds een lange tijd van voorberei ding heeft gehad. Honderden Papoea's leden van de Parna en de democratische volkspartij waren vanmorgen met spandoeken op het vliegveld van Hollandia aanwezig, toen daar twee V.N.-vertegenwoordigers van de Brazzaville-groep arriveerden. Zij zul len een bezoek van een week brengen om zich te oriënteren over het standpunt van de Papoea's in het geschil tussen Neder land en Indonesië. De V.N.-ambassadeur van Boven-Volta, Guinra, en de V.N.-ambassaderaad van Dahomey, Zollner, werden begroet door gouverneur dr. P. J. Platteel. schout-bij nacht L. E. H. Reeser en de voorzitter en enige leden van de Nieuw-Guinea Raad. De heer N. Jouwe was naar Biak voor- uifcgereisd om de beide vertegenwoordi gers te begroeten. De teksten op de spandoeken, die de Papoea's meedroegen, waren gesteld in het Nederlands, Frans en Maleis. De leden van de Parna hadden de volgende leuzen: .Papoea's met Nederlandse hulp vrij in 1970", „Driehoeksconferentie tussen Pa poea's, Nederland en Indonesië", ..Alle zwarte volken moeten onze vrijheid steu nen" en ..Papoeadelegatie naar Afro-Azie". De democratische volkspartij had tot leus- „Papoea's van Samarai tot Merauke verwerpen aanspraken Soekarno" en „Vrijheid voor alle volken". Maandag 23 april is de Afdelingsdag in Vlaardingen. De opkomst voor deze dag, die mijns inziens op een zeer hoog peil staat, belooft buitengewoon goed te worden. Dit mag wel even gezegd wor den na de kleine inzinking die wij ge had hebben. Deze inzinking is nu geluk kig voorbij. Men kan zelfs van oen ze kere opleving spreken. Waar we die aan te danken hebben? Ik geloof dat het hoofdzakelijk ligt aan de moderne aan pak van het werk. Hiermee spreken wij veel jongeren aan. Indien u ons verge lijkt met andere organisatie op hetzelf de vlak dan mogen wij, meen ik, wel zeggen dat wij wat uitvoering en va riatie betreft aan de top staan Er is veel veranderd, tenminste wat vorm betreft. Het wezenlijke is hetzelf de gebleven. Vroeger lag het accent meer op de studie en de diepte nu ne men wij de jongeren mee de praktijk in en willen wij er hier en daar een ge tuigend karakter aangeven." Na de behandeling van de binnenge komen voorstellen en de Afdelingsdag 1963 kregen de aanwezigen de gelegen heid om het Fi-Fa-Fu-Forum, onder voorzitterschap van de heer Lanser vragen te stellen. Het uitblijven van vragen, in het begin althans, ontlokte de heer Lanser de woorden: „De jeugd is wel probleemloos vandaag". De re acties hierop bleven niet uit. Vooral de vraag: „Wat het forum ervan dacht het weekblad „Jong Gereformeerd" wat goedkoper uit te voeren of indien dat' niet mogelijk was, minder te laten ver schijnen bracht vele gemoederen in be roering. De meesten waren er voor de uitvoering te laten zoals hij is enook de prijs kon geen bezwaar genoemd worden. Ook op de vraag: „Is gerefor meerd en AR één begrip" kwamen, ve le reacties. De heer Lanser formuleer de tenslotte het begrip „gereformeerd" als volgt. „Gereformeerd zijn wil zeg gen louter en alleen volgens de Bijbel leven en volledig christen zijn." Prins Bernhard is dit weekeinde in Mexico aangekomen. Hij werd op bet vliegveld verwelkomd door de Mexi caanse onder-directeur van het proto col, Jaoquin Bernal, de Nederlandse ambassadeur, dr. R. Flaes, en leden van het personeel van de ambassade. De Prins zei dat hij met president Lopez Mateos woensdag de mogelijk heid van investeringen in de haven stad Mata-moros aan de Golf van Mexi co zal bespreken. Verder zal de Prins een bezoek brengen aan het industrie complex te Talnepantla, een buitenwijk van "Mexico. Dc Prins zal een week in Mexico blijven. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag is de driejarige Fransje Molenaar uit de Hildwinde- straat in Rotterdam in de sloot langs de Buitendijk en de Boogschut tersstraat gevallen. Het kind dreef naar de andere zijde van de sloot. Een elfjarige jongen zag het jon getje in het water vallen. Hij waar schuwde onmiddellijk de 33-jarige boekbinder J. A. Rietveld uit de Boogschuttersstraat die er in slaag de het bewusteloze kind uit de sloot te halen. De dertigjarige mevrouw Li. van Wegen-Herder uit de Melis- santstraat paste kunstmatige adem haling toe. Het jongetje is ter ob servatie in de Clarastichting opge nomen. sprekingen gevoerd worden door minis ter Rusk met zijn medewerkers en Ana toli F. Dobrynin, de nieuwe Russische ambassadeur, die vorige week zijn ge loofsbrieven aan president Kennedy heeft aangeboden. „Te Washington gelooft men, dat de deelneming van Oost-Duitsland aan een internationaal gezagsorgaan voor de autobahn een formule kan opleveren, die voor Chroesjtsjef aanvaardbaar is zolang op basis van de bestaande situa tie een modus vivendi ter zake van Rer- lijn bereikt kan worden door de Ver- De assistent van de openbare-aankla ger in het proces tegen vijf Franse di plomaten in Egypte heeft gisteren le venslange dwangarbeid voor de beklaag de^ geëist. Vier maakten deel uit van een Franse missie die belast was met de afwikke ling van zaken voortvloeiend uit het in beslag nemen van Franse eigendommen in Egypte. Alle vier Andre Mattei, 1 Jean-Paul Bellivier, Henri. Mouton en André Miquel waren aanwezig in de rechtszaal waar een gespannen sfeer heerste toen de assistent van de openba re aanklager. Nassar, zijn eis uitsprak. De vijfde Fransman Christian d'Au- male van het ministerie van buitenland se zaken wordt bij verstek berecht. Zij worden allen beschuldigd van sa menzwering tegen de veiligheid van de staat en pogingen om het regime omver te worpen en president Nasser te ver moorden. Gisteren trof mevrouw Brinkman, wonende in de Sumatrastraai in Am sterdam haar zeven maanden oude dochtertje levenloos iii haar wiegje aan. Men vermoedt dat het kind door. ver stikking om het leven is gekomen. m Advertentie de PARIS." \70OR het optreden van de orkestklasse van de Stichting Rotterdamse Mu ziekschool onder leiding van mevrouw Liesbeth de Monehy-Kuiper, bestond een verheugend gTöte belangstelling. Be grote zaal van het, Rijnhotel was tot dé laatste plaats bezet met medeleerlingen en hun ouders die het gebodene, getuige het langdurige en hartelijke applaus, zeer op prijs bleken te stellen. De moeilijkheden van allerlei aard. zijn bij eer» continu voortbestaan van een dergelijk ensemble zeker niet ge ring, want het is overwegend samenge steld uit jeugdige dilettant-musici, die voor een groot deel althans nog leerlin gen van de middelbare school zijn, zo dat een orkestrepetitie of een ernstige Opnieuw is de Rotterdamse brandweer zaterdagmiddag uitgerukt naar het Noor se vrachtschip Tobon in de Waalhaven: de hardnekkige broei in de lading vis meel bleek nog steeds niet gesmoord. Hoofdbrandmeester W. Appels besloot een doeltreffend middel toe te passen door met dertien stralen de dieptank van ruim. 5 onder water te zetten. Na vier en een half uur was de broei 's avonds om half zeven definitief be dwongen. Hit het onderzoek, dat in de ruimen 6 en 7 werd ingesteld, kwam vast te staan, dat de broei zich niet had uitge. breid. In de nacht van donderdag op vrijdag was de Rotterdamse brandweer ook al aan boord van de Tobon geweest. Nadat toen de lading vismeel urenlang was natgespoten, leek het er op, dat de broei onder de knie was Zaterdagmiddag waren de G 8, eenheid 622, eenheid 612, de A 3 en de blusboot 6 naar de Waalhaven uitgerukt. DORDRECHT Eén Belgisch koudbloedtrekpaard, eigendom van de heer P. Dees, Achterweg 2, heeft gistermorgen het leven geschonken aan twee veulens, hetgeen een grote zeldzaamheid is. Een paardentweeling komt slechts een keer op de tiendui zend voor. De geboorte is voorspoedig verlopen. Toen .men gistermorgen bij de merrie ging kijken, liepen de beide veulens, een merrie en een hengst, reeds springle vend door bet hok. Hoewel de dieren klein zijn, zijn ze er goed aan toe. De kans is dan ook bijzonder groot, dat zij beiden in leven blijven. Het Belgische koudbloedtrekpaard van de heer Dees, dat de tweeling ter wereld bracht, is geen jonge merrie. Het heeft al ver scheidene keren een veulen geworpen. In het ziekenhuis Bronovo in Den Haag is gisteren overleden mr. A. M, Joekes. Hij bereikte de leeftjjd van 76 jaar. Mr. Joekes is korte tijd ziek geweest. Adolf Marcus Joekes werd op i .mei 1885 te Boea (Sumatra) geboren. Hij studeerde rechten en staatswetenschap pen aan de Leidse universiteit. In 1908 promoveerde hij in de rechtswetenschap pen. Van 19211924 was mr. Joekes se cretaris van de Nederlandse delega tie op de Internationale arbeidsconferen- tie te Genève, waarbij hij in latere ja ren herhaaldelijk als regeringsgedele geerde optrad. In 1925 deed mr. Joekes zijn intrede in de Tweede Kamer waar hij voor de toenmalige Vrijzinnig-demo cratische bond zitting nam. Van 1933 1937 was hij fractievoorzitter van deze partij. Toen mr. Marchant enkele jaren later tot het katholicisme overging, volg de mr. Joekes hem als partijleider op. In 1939 werd mr. Joekes gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad. Later was hij ook voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. In 1947 trad hij op als voorzitter van de 30ste Internationale arbeidsconferen- tie In Genève. In het ministerie Drees- van Schaik, dat op 7 augustus 1948 ge formeerd was, had mr. Joekes de porte feuille van sociale zaken. Na de verkie zingen van 1952 keerde hij in het nieuwe kabinet Drees niet terug. Hij kreeg weer zitting in de Tweede Kamer en was daar korte tijd tweede voorzitter. Hij verliet de Stat en-Gen era al in dat jaar, daar hij benoemd werd tot lid van de Raad van State, waarvan hij deel uitmakte tot 1960. Mr. Joekes was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en dra ger van het grootkruis van de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg en van het groothuis van de Kroonorde van België. Vrijdag heeft een 28-jarige scheeps- werktuigkundige aangifte gedaan van diefstal van 5225, twee gouden oorbellen, twee gouden schakelarm banden, een gouden sierring en nog enkele andere sierraden. De totale waarde daarvan bedraagt 600. Het geld en de sieraden zijn ge stolen uit een geldkistje dat in zijn kamer stond. Een zwager van de hoofdbewoonster van wie de scheeps- werktuigkundige de slaapetage huurt, wordt van de diefstal verdacht. Hij is sedert vrijdag spoorloos. beoefening van de te spelen partijen er wel eens bij in moet schieten. Dit nam echter niet weg, dat alles bpeeh het'concert "als geslaagd mag wor den beschouwd, al.toonde dan de uit voering vari"BachS" vierde Brandenburg, se Concert en de Ricercare uit „Das Mu- sikalische Opfer" in verhouding tot de uitvoering der overige werken nog aJ eens minder gave plekken. In eerstgenoemde werk waren de flui tisten Aafke Scalcinge en Hilde Broek- huisea, beide leerlingen uit de klasse van mevrouw B. Jacob-v. d. Meer en de violist Jan Heyman leerling van de beer J. Wulff solist. De spelers vertolkten hun partij zeer verdienstelijk en sloegen zich met suc ces door de moeilijkheden ervan met de nodige flair heen. Het programma werd goed geopend met het Concert voor hobo en strijkor kest in F op thema's van Corelli in een transcriptie van John Barbirolli. De or kestklank bereikte hierin over tiet ge heel genomen een verdienstelijk peil en de hoboïst Jan Willem Boehmer, leer ling uit de klasse van de heer S. Hout tuin toonde over een gevorderde tech niek en solistische eigenschappen te be schikken. Zeer talentvol werd de avond besloten met de weergave van het Concert nr. 2, opus 19 van Beethoven door Willy Post- ma, een leerlinge van de heer Gert van der Steen. Natuurlijk bleef de vertolking in artistiek opzicht nog aan de eenzijdige kant en had hoe kan het ook anders een sterk schoolse inslag. Maar daar naast dwong het spel van de jeugdige pianiste ook veel waardering af. daar hei gekenmerkt werd door een zeer sprekende pianistische aanleg en een ge voelig toucher. Ook zuiver technisch be schouwd bleek Willy Postma reeds heel wat in haar mars te hebben. Het orkest dat volgzaam begeleidde bracht zelfs nog een noviteit in de vorm van „Variaties voor strijkorkest en vijf blazers" van Henk Jansen. te gevallen ten doel heeft de Indonesi sche jongeren, die waren overgestoken tegen het willekeurig optreden van dé Nederlandse strijdkrachten te bescher men. In dit Uoht moest men ook het incident van 25 maart zien, waarbij een Indonesische Mitchel-bommer, werper een Nederlands landingsvaartuig bU het eiland Gag aanviel. De Indonesiër ontkende de juistheid van bet bericht dat een aantal Indonesi sche motortorpedoboten zou zijn opge sloten in de riviermondingen en ondiepe kreken aan de zuidkust van Nieuw- Guinea. „Dit bericht isuit de lucht ge grepen en werd van Nederlandse zijde alleen maar gepubliceerd om het wille- keurige optreden van Nederlandse mari ne-eenheden en andere -strijdkrachten in dit deel van West-Irian tegenover de buitenwereld te rechtvaardigen", zo zei hij. Op een -persconferentie van de chef staf van de Nederlandse marine in Nieuw-Guinea, kolonel Eibers, is deze zaterdagmiddag ingegaan op vragen over de Indonesische motortorpedoboten. Hij wilde de mogelijkheid niet uitsluiten dat zij zijn ontsnapt, aangezien de Maecluer- golf een breedte van tachtig mijl heeft, wat het noodzakelijk zou maken onaf gebroken vier verkenningsvliegtuigen in de lucht te houden, wil men de toegang „waterdicht" afsluiten. „In ieder geval is een poging om troepen aan land te zetten blijkbaar verijdeld, aangezien lot op dit ogenblik geen enkele melding van da bevolking of politie is binnenge komen", aldus de kolonel. Kolonel Eibers gaf verder een overzicht van alle Indonesische aanvallen en infil- tiatlepogingen van de laatste weken. „Deze onderneming moet logistiek maan den van voorbereiding hebben gekost, waardoor het vooroverleg hij "Washington dus In een zeer vreemd licht komt te staan", aldus zei hij. Over de hervatting van dit overleg zei zaterdag de Indonesische ambassadeur in Parijs, Tamzii Sultan Narajau, dat zijn land daarvoor geen mogelijkheid ziet. Hij noemde een militaire operatie ter „herovering van West-Irian" onver mijdelijk. Minister Nasoetion (defensie) be weerde gisteren in een rede in Bandoeng ongeveer hetzelfde. Hij verklaarde van mening te zijn dat 4e Nederlandse „kop pigheid" maar weinig ruimte laat voor een oplossing langs politieke weg, Hij wekte het Indonesische volk daarom op zich voor te bereiden op het brengen,van offers. Narajau had nog gezegd, dat Nederland zijn politiek van „nimmer overdracht van westelijk Nieuw-Gumea" voortzet. Van de commandant strijdkrachten Nieuw-Guinea werd vernomen, dat een transportvliegtuig van de Koninklijk» luchtmacht zaterdagmiddag door de weersomstandigheden gedurende lange tijd niet kon landen op het vliegveld Jefman bij Sorong. Het vliegtuig maakte toen omstreeks half drie, wegens brand stofgebrek een noodlanding op zee nabij Kaap Dore, circa vijfendertig kilometer van Sorong. Drie uur later meldde een vliegtuig, dat bij de reddingsactie be trokken was. dat de bemanning van zes koppen in goede welstand aan wal was gekomen. Hun toestel moet echter als verloren worden beschouwd. Uit Lima werd gemeld dat weer een K.L.M.-vHegtulg met Nederlandse mili tairen aan boord met een oponthoud van een uur was vertrokken. Het kwam uit Curacao en zou via Tahiti naar Nieuw- Guinea vliegen. Vanmorgen werd op nieuw een vliegtuig met militairen verwacht. De Londense Times dringt er in zijn nummer van vandaag op aan dat Neder land en Indohesië hun geheime bespre kingen zullen hervatten. Het blad meent dat het verlangen naar een regeling van het..., geschil .bij., alle partijen krachtig genoeg Is om westelijk Nieuw-Guinea „af te voe'ren van het grote slagveld van het anti-koloniBlismë hoewel het' "een overblijfsel uit de koloniale tijd is". De Indonesische ambassadeur in Pa rijs heeft echter in zyn reeds èerder aangehaalde verklaring gezegd: „Het is bekend dat de publieke opinie en de politieke partijen in Nederland naar een toenadering tot Indonesië verlan gen, maar het is evenzeer duidelijk dat in de boezem van de Nederlandse regering de elementen die hiertegen gekant zijn, overheersen. Gezien dit feit valt er door onderhandelen niets meer te bereiken". De minister van buitenlandse za ken van rood China, Tsjen-Ji, heeft gisteren volk en regering van Indo nesië succes gewenst in hun „strijd tot herovering van het gebied West- Irian op de Nederlandse kolonialis ten". In Hongkong is vernomen dat een landingsvaartuig van elf meter lengte (geschikt voor het vervoer van vijftig man) bijna voor aflevering aan Indo nesië gereed Is, Bevalt het, dan zullen er meer worden gebouwd. Wat de interne problemen van In donesië betreft, is in Djakarta verno men, dat onder leiding van Soekarno zaterdag een bespreking van de rjjst- situatie is gehouden. Minister Soeban- drio (buitenlandse zaken) deelde na afloop van het gesprek van zes uur mée dat de president „nieuwe grond slagen heeft gelegd voor de bij eenza me! ing van rijst in het binnenland, de aankoop van rijst uit het buitenland en de binnenlandse distributie". Advertentie Op de straatweg Etten-TJlft (gem. j Gendringen) is gistermiddag de veer-1 tienjarige Gerrit Buil uit Ulft in bot-j sing gekomen met een personenauto, j Zwaar gewond werd de jongen naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort na j aankomst overleed. ©PIB Het radio- en televisieprogramma van Hamburg werd gisteravond on derbroken om de bevolking te waar schuwen, in het bijzonder de bewo ners van Biisum in Sleeswijk-Holstein en in het gebied ten zuiden van de Elbe, Het weerkundig instituut ver wachtte namelijk dat vannacht om twee uur het waterpeil anderhalve meter boven normaal zou zijn. "Voor het Duitse Noordzeekustgebied en voor het gebied langs de Beneden- Elbe werd een stormvloedwaarschuwing gegeven, mede omdat gistermiddag de west-zuidwesterstorm bij Cuxhaven windkracht negen had. Enkele uren later werd het alarm ingetrokken. Het stond toen vast, dat het hoogwaterpeil slechts drie kwart meter boven normaal zou zijn. Zou het echter tot een meter zijn opgelopen dan was er goede kans geweest dat de dij ken ten zuiden van Hamburg die deels slechts provisorisch zijn hersteld opnieuw zouden zijn bezweken. Ten gevolge van zware regenval en het smelten van sneeuw in de bergen zijn overigens in West- en Midden-Duisland tal van rivieren buiten hun oevers ge treden. In Noord-Beieren-kwam gisteren een 26-jarige man om het leven. Bij liep over een landweg die onder ruim een halve meter water lag en werd door de stroom meegesleurd. Een stuwmeer bij Wildflecken liep ook over. Het neer stortende water tastte de fundering van een stuwdam aan. Genietroepen van het Amerikaanse leger hoogden de- dam met zandzakken op. De bouw van een sluizencomplex in de Moezel moest tij delijk worden stilgelegd. Aan de hulp werken werd schade toegebracht en de veerdiensten werden gestaakt. Hier en daar liepen woningen onder. In de Molenlaan bij de Bergse Rechter Rottekade in Rotterdam zijn zondagavond twee kleine busjes met elkaar in botsing gekomen. De 46-jarige Schiedamse koopman D. Schaper lette te veel op een paard dat in een weiland gedresseerd werd. Hij reed een geparkeerde wagen van achteren aan. De koopman werd in bewusteloze toestand naar het Bergwegziekenhuis gebracht. De 68- jarige heer W. van Tilburg die in het aangereden busje zat klaagde over pijn in de borst. Hij werd met een auto naar huis gebracht.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2