Felle vuurzee verwoest verffabriek in Maasstad Comité Vakantievreugd keek op -.overkant" J Bouw van Beneluxtunnel de facto - aan m de gang heren interlock Vlammen laaiden hoog op Chefarolijdt grote schade Moet 1 april 1966 gereed zijn Contract met Zrijk getekend - financiering is verzekerd Pinksterenzómerplannendan F0RTEX herenkleding! Singlets Genezing van aangehechte arm verloopt goecl MR. HEUSDENS VEROLME KAN OOK MEEDOEN D1 Chileense opdracht voor Boele-Bolnes van lil AMSTERDAMSCHE BANK Aannemers Architecten Ontgravingen DE ROTTERDAMMER AGINA 3 DINSDAG 5 JUNI 1962 nu... beduidend goedkoper Hoeksche Waard Rode gloed Ontploffing flit Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UjZONDERE UITGAVEN! MAHUKOt UW JSog meer tunnels: U vindt precies wat U zoekt bij... A Adcerfentie Als U morgen voor Uw man en grote jongens het mooiste eerste keus ondergoed kunt kopen voor minder dan de halve prijs, blijft U dan rustig thuis? Morgen begint de verkoop van een grote fabriekspartij spier wit gebleekt herenondergoed van een super kwaliteit inter lock. Als merk-interlock worden deie slips en singiets verkocht voor 1,93...nu als fabriekspartij door elkaar voor nog géén gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij hereninterlock. slips en singiets van prima gekamde garens, dus ijzer- sterk in de ma ten 4 - 5 - 6 - 7 per stuk Jrima gekamde Géén t«f„ of schrift£«t. Tienduizenden liters water zijn maandagavond in de panden van Ludwig Lever en Sormani's verf- en vernisfabrie- ken en de N.V. Mij. Chefaro, beide aan de Keileweg in Rotterdam. gespoten toen de bovenverdiepin gen van beide fabrieken uit brandden bij een van de specta- (Van een onzer verslaggevers) deelnemen. De president-hoofdman van de Rotterdamse brandweer. de heer j, J. Oster. heeft later het commando over- culairste branden die Rotterdam de laatste maanden heeft mee gemaakt. Hoe groot de schade is die aan de panden en het daarin opgeslagen materiaal is, kon vannacht niet worden geschat. Ruim honderd brandweerlieden hebben met ongeveer 48 stralen water het vuur bestreden. De brand is waarschijnlijk ontstaan in het vijftig meter lange dak van de verffabriek aan de achterzijde van het gebouw. Daaronder, dus op de bovenste verdieping, lag hoofdza kelijk emballage opgeslagen. In de verf. en vernisfabriek lagen ruim 800.000 kilo verf opgeslagen, waarvan een groot gedeelte een prooi van de vlammen werd. Hoofdbrandmeester A. Schenk, die huisbewaarder is bij Ludwig Lever en Sormani's en zodoende zijn huis heeft in het pand zelf. was uiteraard zeer snel ter plaatse. Na eerst middenalarm te hebben gegeven volgde vrijwel onmid- j delijk groot alarm dat inhield dat ook Idrie blusboten aan de strijd gingen ZATERDAGMIDDAG maakten de le den van het comité Jeugd vakantie- vreugd te Waardin gen een tocht per autobus naar Rozenburg, Voorne, Put ten en de Hoeksche Waard. Het doel van deze eilandenrlt was om zich te oriënteren omtrent het houden van midd&gtochten naar deze streken tijdens de vakantieweken. Nog steeds blijkt n.l. dat vele Vlaardingers nooit of bijna nooit op dez<e zo dichtbij eigen stad. gelegen eilanden komen. De tocht, die ook werd meegemaakt door de dames van de leden van het comité, voerde eerst door het Botlek- gebied. waar een kort bezoek werd gebracht aan de werven van Verolme. Daarna werd via het fraaie landelijke Rozenburg naar de Europocrtwerken gereden. Hier is alles in beweging. Zo ver het oog reikt-ontwaart men onaf zienbare zandvlakten, waarbij men nog maar gissen kan naar het beeld, dat dit immense havencomplex in uitvoe ring in de toekomst bieden zal. Via de dam in de monding van de Brielse Maas ging het naar het eiland Voorne. De badplaatsen Oostvoorne en Rockanje werden gepasseerd en van daar koersgezet naar Hellevoetsluis, het oude marinestadje, dat thans weer een rooskleurige toekomst tegemoet gaat. Allerwege legt de nieuwbouw hier ge tuigenis af van de steeds belangrijker rol, welke Hellevoetsluis gaat spelen in dit gebied. Langs liefelijke dorpjes als Ouden hoorn en Zuidland ging het nu naar de Hoeksche Waard waar tenslotte Nu. mansdorp. als zuidelijkste punt van de reis werd bereikt. De terugweg voerde o.a. over Klaas waal, Westmaas, Mijnshereniand en Blaak. Door dit gebied rijdend komt men steeds meer onder de bekoring van deze welvarende streek, welke heel wat meer landschappelijk schoon te bieden heeft dan menigeen vermoedt Via Rotterdam, waar een bezoek aan de Euromast werd gebracht, kwam men -tenslotte op de basis Vlaardingen terug. Zonder twijfel zal een tocht over deze eilanden in het kader van. de Vakantie- feesten 1362 ook voor vele Vlaardingers een goede gelegenheid blijken om hun aardrijkskundige kennis van Zuid-Hol land te vergroten. en de blusboten HD 14 en HD i namen toen met de bluseenheden 422. 431. 421 en 422 deel aan de blussingswerkzaam- heden. Hoewel het vuur was uitgebroken in de verffabriek vielen de eerste bluseen heden de brand in eerste instantie aan vanaf de zijde van Chefaro, tegen de wind in. Weldra waren de eerste kleine vlammetjes onderaan het dak zoals die gezien waren door enkele voorbij, gangers, uitgegroeid tot een vuurzee die de avondhemel in een rode gloed zette en die van veraf aangaf waar de brand woedde. Huizenhoog torende de vuurzee spoedig boven het dak uit. De grote hitte die het vuur verspreidde was tot in grote omgeving te voelen. Uiteraard konden de brandweerlieden daardoor niet te dichtbij komen. Tegen elf uur ontstond voor een vijftal brandweerlieden een hachelijke toestand. Langs het platte dak. ron dom het puntdak waar da brand het hevigst woedde, waren zij bezig met de blussing, Zjj waren zo verdiept in het gevecht van man tegen vuur dat zij, ondanks waarschuwingen (door het geraas, van motoren en het geioel van de vlammen op die hoogte nauwelijks hoorbaar) niet bemerkten dat ook de verdieping onder hen be. gon te branden. Toen zij eindelijk be merkten wat er gaande was lekten de vlammen reeds aan het glazen dak waarlangs zij stonden. Via een snel aangereden ladderwagen stelden de mannen zich in veilighë;d. Enkele minuten later stortte het gla zen dak met veel geraas in. Tot dat ogenblik was het vuur nog gelocalise^rd in de verf- en vernisfabriek. De a's een stuk vuurwerk uitwaaierende von kenregen sloeg toen ondanks verwoed de pogingen het tegen te houden, over naar bet wat hogere dak van de che. misebe fabriek. Vrijwel -onmiddellijk stond toen ook die fabriek in lichterlaaie. Het dak brand de geheel van de fabriek af. Toen moes ten ook in allerijl de auto's van de rechts van Chefaro -gelegen garage van de Amstelbrouwerij weggereden of weggeduwd worden. Iedereen. was daarbij behulpzaam. Zoals men weet is enkele maanden terug de Chefaro getroffen door een ontploffing in -het ketelhuis. De nieuw bouw was reeds ver gevorderd. Van al le kanten bestreed men nu het vuur. Omdat de druk op de waterleiding te gering was om voldoende water aan te voeren aan de voorzijde werd via een gang een van de stralen van een blus boot over de daken naar de voorzijde geleid. Hoe groot de schade bij de Che- faro is kon nog niet worden bepaald. Hoewel alleen de bovenste verdteptng is uitgebracht, hebben de daaronder ge- Advertentie) legen étages toch erg geleden van he. bluswater. Het laboratorium bleef ech ter behouden. Hoe hoog het vuur soms oplaaide, be wijst wel het brandje dat door over vliegende vonken uitbrak op het tatud van de KeUehaven ongeveer vijfhon derd meter verder bij het katocnveem. Personeel van de havendienst op een der blusboten ontdekte het gevaar. Een straal van de boot was voldoende voor de blussing. Pa tegen middernacht, toen nog steeds drommen nieuwsgierigen zich aan de brand en de bedrijvigheid ronc' i ae fabrieken vergaapten, kon men zeg- I gen de brand meester te zijn. Daarna j volgde het langzaam aan insluiten van j het vuur. Een uur later kon men het j eerste materiaal opruimen en de eer ste brandweerlieden naar huis sturen. De nablussing duurde tot ver na zons opgang. Om zeven uur keerde de laatste brandweerman pas naar huis. Om ongeveer kwart voor twaalf ont plofte in de chemische fabriek nog een gasfles. Met een doffe knal, gepaard gaande aan weer een vonkenregen vloog de cylinder, de lucht in. Niemand werd daarbij gewond. Het vuur werd er achter weer opnieuw door aangewakkerd i Behalve wat lichte verwondingen door J glasscherven en dergelijke hebben zich j geen persoonlijke ongelukken voorge daan. behalve dan dat brandwacht W. Mostert verwondingen opliep doordat een brandende balk op zijn been terecht kwam. De Rotterdamse wethouder voor economische aangelegenheden, de heer J. U. Schil thuis was op het terrein van de brand aanwezig. De grote hoeveel heid gemakkelijk brandbare stoffen, de emballage en de stevige Noordenwind maakten van deze brand een der meest spectaculaire van de laatste tijd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Om zeven uur had de laatste werknemer het pand van de verf- en vernisfabriek verlaten. Ruim ander half jaar zijn er gemoeid geweest met de verbouwing van het pand. Met de ze verbouwing was men juist gereed ge komen. PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door firiancicrïngs maatschappij Met de twaalfjarige jongen Everett Knowless jr. uit Summerville (V.S.» gaat het uitstékend. Op 23 mei werd zijn arm door een trein van het lichaam ge rukt toen hij met een vriendje langs de spoorlijn van school naar huis liep. Een team van vijftig artsen, verpleegsters en technici ging daarna, zoals gemeld, aan het werk om de arm van de jongen vast te hechten, Totnutoe verloopt het gene zingsproces geheel naar wens. De pols van de aangehechte arm is goed en aan de bloedsomloop mankeert niets. Er zullen echter nog verscheidene ope raties nodig zijn. De belangrijkste is die waarbij getracht zal worden de zenuw- strengen weer met elkaar te verbinden teneinde de arm kracht te geven- Na het ongeluk werd de aim van Eve rett naar het ziekenhuis gebracht, waar de jongen kort tevoren was opgenomen. Everett zelf spreekt gewoonlijk over „zijn gebroken arm". Voor privé-doeleinden kunnen door een PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING is de mo derne vorm van een verantwoorde eredietverlcning, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen in atie kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland Vraag een P.L-folder aan bifrMihuko- NX. Postbus 342, Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) TOT de doelstelling van de NV Beneluxtunnel behoort, het bou wen van tunnels. Dit wil zeggen dat kan worden gedacht aan de volgende ri vlerk ruisende schakel van de Bencluxweg, namelijk over of onder de Oude Maas. Op nog langere termijn kan worden ge- dacht aan de z.g. Blankenburgtun nel. die het tracee van de Ver lengde Doenkade (vanaf luchtha ven Zestienhoven noordelijk van Schiedam en Vlaardingen naar een punt aan de Maas tussen Vlaardin- gen en Maassluis) zal verbinden met Rozenburg. Zoals bekend, heeft scheepsbou wer C- Verolme onlangs een plan gelanceerd om een dergelijke tun- nel te bouwen. Mr. J. Heusdens, president-commissaris van de NV Beneluxtunnel. gaf vanmorgen, dinsdag, in bedekte termen min of meer een antwoord op de uitlatin gen. die de heer Verolme deed ter gelegenheid der ingebruikstelling van zijn reuzendokken op Rozen burg. De heer Heusdens noemde het verheugend dat ook van andere zijden wordt gepleit voor de bouw van meer tunnels in het Waterweg- gebied Hij begroette de heer Ver olme in deze als een „medestan der", „voor wie wij graag een plaats als aandeelhouder zullen in ruimen als tot de bouw van de Blankenburgtunnel zal worden overgegaan." Dr. C. M. Braams werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht in de plasmafy sica. Hij is sinds 1958 directeur van het F.O.M. instituut voor plasmafysi ca te Jutfaas. E facto is de bouw van de Beneluxtunnel aan de gan Het contract met bet rijk voor dit grote project is gesloten. De financiering is verzekerd. Met een groep aannemers is contact ten aanzien van de uitvoering van dit project. Er wordt naar gestreefd op 1 april 1966 de tuny nel voor het verkeer in gebruik te stellen. Dit alles beeft mr. J. Heusdens, president-commissaris van de N.V. Beneluxtunnel, bur gemeester van Vlaardingen, van morgen, dinsdag meegedeeld oor O (Van een onzer verslaggevers) tijdens een persconferentie in het Deltahotel te Vlaardingen. Op 11 mei werd tussen de Staat der Nederlanden en de NV Beneluxtunnel het contract gesloten, waarover reeds lang tevoren in beginsel overeenstem ming was bereikt. In dit contract staat o-a- dat het rijk uiterlijk 1 januari 1980 de tunnel verplicht is over te ne men tegen de boekwaarde. Het rijk kan eerder overgaan tot overname maar niet eerder dan vijf jaar ita de openstelling. Zoals bekend, wordt de tunnel uiteindelijk gefinancierd door middel van tolheffing. Het is dus niet bekend hoe lang het verkeer na I april 1966 tol zal moeten betalen om tussen Vlaardingen en Schiedam on der de Maas door te mogen rijden. Het maatschappelijk kapitaal van de NV bedraagt 10 miljoen, waarvan vijf miljoen is volgestort en 10.000 aan prioriteitsaandelen, welk bedrag is vol gestort. Voor de verdere financiering zal eer. onderhandse lening worden af gesloten. Onderhandelingen hierover zijn in vergevorderd stadium. Een groep van institutionele beleggers zal de financiering mogelijk maken. Het gaat om een bedrag van 60 miljoen. Wat de bouw betreft is er contact met een groep aannemersbedrijven, die sa menwerken in de NV „Nestum II" in Den Haag. Dit zijn de volgende bedrij ven: NV Amsterdamse Ballast Maat schappij, Amsterdam: Van Hattum en Blankevoort NV, Beverwijk; Hollandse Beton Maatschappij. Den Haag; NV In ternationale Gewapend Betonbouw, Breda; NV Nederlandse Aannemings- maatschappij v.h. H. F, Boersma, Den Haag en de NV Ned. Beton Mij Baio Den Haag. Als de NV „Nestum I" bou wen deze bedrijven ('behalve de Ned Aann. Mij. v.h. Boersma) thans de spuisluilzen in het Haringvliet. Maar dit werk loopt af, zodat zeer binnen kort personeel en materieel naar de Boneluxtunnelbouw kan afvloeien. (Nes tum betekent Nederlandse Sluizen en Tunnelbouw Maatschappij). Een ontwerp-overeenkomst met deze NV is reeds vastgesteld, op basis waar van binnenkort definitieve beslissingen vallen. Voor de bauw van de tunnel zijn ui teraard gronden nodig voor af- en op ritten aan weerszijden, voor de twee graven. Deze dient voor de zuidelijke toegang, waarbij het tolplein komt te liggen en het zuidelijke ventilatiegebouw fcomt te staan. Op de noordelijke oever, in het Vijfstalzengrensgebied dus, komt de derde bouwput die voor de noorde lijke toegang, waarbij het tweede venti latiegebouw wordt opgetrokken. Over enige tijd zuüen ter plaatse aan de Maasoevers vier bouwputten zijn. De vierde is van de N.V. Dok- en Werfmaatschappij WUton-Fijenoord te Schiedam, die een dok voor schepen tot 150.000 ton zat makon. vlakbij de plaats waar de noordelijke Benelux- tunnelbouwput komt. Met het oog op de omvangrijke wateronttrekking aan de bodem binnen een straal van enkele kilometers is op verzoek van de N.V. Beneluxtunnel een ministeriële com missie ingesteld. Dit orgaan houdt zich bezig met de gevolgen van deze grote werken. In de commissie zijn de Be neluxtunnel en Wilton-Fijenoord ver tegenwoordigd. Voor onderdelen van de tunnelwerken als ventilatiegebouwen en de architec tuur van de op- en afritten is thans een architectenbureau aangewezen. Het is het bureau van de heren K. C. van Waal wijk. vroeger gemeente-architect van Vlaardingen en ir. W. E. A. van Ooster- om, vroeger directeur van gemeentewer ken Vlaardingen. Zoals bekend, is de Beneluxtunnel een onderdeel van de z.g. Beneluxweg. die in de toekomst van Den Haag af onder Oude en Nieuwe Maas door en over het Haringvliet in de richting van België zal lopen. De tunnel krijgt een lengte van ruim 1500 meter (toe- ritten en gesloten deel tezamen) en twee buizen. Als het werk gereed is wordt het tunneltracee in het noorden op de dan gereed zijnde rijksweg 20 (RotterdamHoek van Holland) aan gesloten en in het zuiden op de (dan eveneens gereed zijnde) Zuidelijke Randweg (Rotterdam richting Euro poort). Een knelpunt by dit gigantische pro ject was of de versnelde bouw van deze tunnel past In het beeld van de (krappe) arbeidsmarkt. Onderzoekingen wezen echter uit dat het werk kan worden in gepast. Gestreefd wordt in ieder geval zodanig te vorderen dat de hleropvoi- gende bouw van de WlHemstunnel onder de Nieuwe Maas in Rotterdam niet in gevaar wordt gebracht en dus tijdig kan beginnen. Spaart animo zegels. Hef Kies uit 'n keur van FORTEX junior-twen-kos- tuums. Bij ons vind je juist dat wat je zoekt. Kom zelf eens kijken! v.a. 10 jaar. v.a. 59.- FORTEX brengt ook nu een fantastische kol- lektie vlotte, komfortabele sportkolberts. Nieuwe dessins, soepele stoffen. v.a.~42!50 FORTEX: specialiteit in light-weight kolberts in italiaanse stijl. Sportieve snit, gedurfde kleuren. Heerlijk in het dragen. v-a. 29.75 uw voordeel. FORTEX Herenkosfuurrs, zowel in normale als in twen stijl v.a. 99.50 FORTEX gaat vooraan met nieuwe snufjes. Diolen-regencoat in nieuw model. Volkomen waterafstotend, heerlijk licht in 't dragen, 109.- FORTEX: hèt merk voor jongenskieding, Spor tieve kombinaties. Sportkolberts v.a. 8 jaar v.a. 29.50, Terlenka pantalons v.a. 8 jaar v.a. 19.75 Korte Hoogstraat li* YLAARDINGEN Elke dinsdagmiddag geopend. Boele's Scheepswerven en Machinefa briek N.V. te Bolnes heeft van de Sud- Americana Maritimas S.A. te Valparai so. Chili, een opdracht ontvangen voor de bouw van een sleepboot, die be stemd zal worden voor havendienst en voor vaart langs de kust. De boot krijgt e€!! lengte van 29.50 meter een breedte ventilatiegebouwen en als werkterrein.van 7.30 meter en een diepgang van reeds bereikt met: 2.75 meter. In het eerste kwartaal van nfnE te hrlieen Yiaar- 1963 zal het seh.p worden opgeleverd. £et z'g- Vijfeluizen ge- Deze sleepboot heeft bouwnummer bied, het grensgebied met Schiedam. - waar het tracee aan de noordelijke oe ver begint. Van de gemeente Vlaardin gen is de benodigde grond gekocht. Nu moet nog een stuk grond worden ge kocht van het hoogheemraadschap" Delfland. De onderhandelingen, daar over zijn invergevorderd stadium. Dankzij het feit dat met de gemeente Rotterdam reeds lang in principe over eenstemming was bereikt over de huur van een terrein van 25 ha op de linker Maasoever konden begin maart de ont- gravingswerken op de z.g. Madröel. een terrein tussen de wijk Pernis en de olieraffinaderijen, beginnen. In opdracht van Rotterdam is daar nu de N.V. v.h. H. Troost uit Pemis bezig de eerste bouwput te graven, die voor de acht tunnelsegmenten, die later in de rivier worden gelegd. Over dit werk schreven wij reeds eerder. By de Madroel komt ook de tweede bouwput, die vervolgens zal worden ge- 1006. Zoals men zich zal herinneren werd kortgeleden het duizendste bij Boele gebouwde schip te water geiaten. Bouwnummer 1002 wordt een Rijnrno- torschip van 1000 ton voor de beer Da gevos uit Wrmeidinge. de bouwnum- mers 1003, 1004 en 1005 zijn gegeven aan drie binnenvaartuigen. Met een maatschappelijk kapitaal van 2.5 min., verdeeld in 2.500 aandelen ƒ1.000. is opgericht de „International Factors Nederland" N.V. in Rotterdam. De ..International Factors Limited" in Londen neemt deel voor 255, administra tie- en frustkantoor „Securitas" N. V. voor 110 en R. Mees en Zoenen voor 135 aandelen, welke alle in contanten worden volgestort. De nieuwe vennoot schap beooft o.m. het beheer en de ad ministratie van en de handel in vermo genswaarden, waaronder vorderingen in verband met goederen- en andere trans acties, het dragen van kredietrisico's, het incasseren van vorderingen, het ver strekken van leningen en kredieten. Tot directeur is benoemd de heer L. van Dijk in Schiedam.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2