Controle op de autowegen naar Berlijn verscherpt Sfeer bij De nieuwe manier van tanken zet door! gespannen NL gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Officier: wachtmeesters schoten uit noodweer Kan de zu worden voorkomen Bos bij Arnhem uitgebrand Klein deel van bevolking vóór aftreden kabinet Afscheid van „motjes" ——bij luchtmacht— 8 Morgen... Pijpleiding niet schadelijk voor tankvaart Lelystad gaat in 1964 verhuizen Deskundige gehoord in kort geding tegen Consumentenbond Conjunctuur over het hoogtepunt Zaak-Tiendeveen Eis: ontslag van rechtsvervolging Samenwerking gasvoorziening |Kus voor paps! Onderzoek van NIPO wijst uit: Acrobaten met legendarische reputatie Laatste onder hamer T oeristenbonden gaan meer samenwerken Boeten in zaak van Duitse „Lotto" Arriveer net zo frisco] ais a vertrekt. SU PRIMAL (Duur) Utrechts verkeersplan Gisteravond enig uitzicht Overleden „Rusland zal D.D.R. verdedigen TTR ÏK)TTER D AmrER ZATERDAG 1962 PAGINA 3 De Oostberlijnse communisten hebben de controle op het inter zonale wegverkeer via de twee Autobahnen" en twee straat wegen, waarlangs de wegverbin dingen tussen de Bondsrepubliek en. West-Berlijn worden onderhou den verscherpt. Ofschoon daarvoor geen reden is opgege ven, is men er in Bonn en in West- Berlijn van overtuigd, dat de maatregel verband houdt met de toegenomen spanning aan de Ul- brïchtmuur, waar in de laatste anderhalve week voor het eerst sinds 13 augustus van het vorige jaar toen de muur werd opge trokken schietpartijen op grote scfhaal hebben plaatsgevonden. „HELD" (Van onze correspondent in Bonn) NERVEUS EXPLOSIE H. de Koster: tS-U - Eike dag telt Nederland meer automobilisten- die het nieuwe rij-plezïer ontdekken. Ontdekken dat hun motor accurater reageert, soepeler draait, completer functioneert. Ja, de nieuwe manier van tanken zet door. Er waren tot voor kort maar 2 soorten benzine: normaal en super. Te klein die keus! Want met normaal kregen vele motoren te weinig (ondervoeding!) en met super kregen vele motoren te veel (verspil ling!). Natuurlijk: er zijn specifieke 'normaal-motoren' en specifieke 'super- motoren'. Maar daartussen zit een grote groep (57!%) die op 'motor-vreemde* benzine rijdt. En dat hoeft nu niet meer. Er zijn nu 5 soorten BP benzine voor motor- zuiver tanken: t BP benzine 2 BP Super Mix 25 (25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50- Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet ta veel, niet te weinig. Gisteravond, was het in Leeu warden. de vraag of de aange kondigde staking bij de Friese zuivelfabrieken doorgang zou vinden of niet. De A.N.A.B. was vast besloten zich te houden aan de eis om een na-uitkering van 156 gulden te ontvangen over de periode van mei 1961 tot mei 1962, Toen 's morgens de Bond van. Zuivelfabrieken vergaderde en weigerde in te gaan op de A.N.A.B.—voorwaarde, leek een staking, die vanavond zou moe ten ingaan, zeker. In de loop van de avond zijn er gisteren echter weer enige vorderingen gemaakt. Het zal van de besprekingen van vanmorgen afhangen of de staking door zal gaan en duizen den liters melk zullen bederven of niet. De officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank in As sen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft gistermiddag ontslag van rechtsvervolging geëist tegen twee verdachten in de zaak-Tien deveen, de wachtmeesters der Rijkspolitie A. W. en D. B. O., beiden uit Bellen. De uitspraak is over veertien dagen. (Advertentie) Drieënveertig procent van de eind vorige maand door het Nederlands instituut voor dei publieke opinie geïnterviewde Nederlanders is van oordeel dat het kabinet-De Quay moet aan blijven. Tweeëntwintig van de honderd ondervraagden vinden dat de huidige regering onmid dellijk haar ontslag moet indie nen, terwijl 35 procent te kennen gaf hieromtrent geen mening te hebben. De ondervraagden kun nen, aldus het NIPRO, represen tatief geacht worden voor de ge hele bevolking. (Van een onzer verslaggevers) VOLGENDE WEEK vrijdag zullen in Den Bosch in het openbaar bij inschrijving vier Tiger Moths van de luchtmacht worden verkocht. Daarmee zal dan een einde zijn gekomen aan de indrukwekkende staat van dienst van de bekende gele twee- de'kkertjes bij de luchtmacht, WEEMOED (Advertentie) «esen reisziekte (Advertentie) In een dezer vuurgevechten ging het om de 15-jarige Oostberlijnse scholier, die door 7 kogels uit .Vopo"-machi negeweren werd getroffen, toen hij het Schiffahrtkanal trachtte over te zwem men. Om de vlucht van de jongen te ■dekken, schoot de Westberlijnse politie terug. Daarbij werd «en „Vopo" ge dood die met alle militaire eer werd begraven. De ,,Vopo". 'die de jongen de bijna dodelijke schoten toebracht, werd als grote held geëerd. In een. tweede vuurgevecht kwam de hulp der Westduitse politie te laat. Ook hier probeerde een Oostberlijner te vluch ten. Hij werd kort voor het bereiken van W-estberlijns gebied dodelijk ge troffen. Zijn lijk werd later wegge haald. DeOostduitse radio spreekt wel van d« vuurgevechten, maar vermeldt niet, dat zij zijn. ontstaan door jonge men sen, die proberen .Ulbrichts concentra tiekamp te verlaten. Zij spreekt van Westduitse provocaties en doet alsof de „Vopos" alleen het vuur der West- berlijnse politie hebben beantwoord. Elk ogenblik kunnen langs de muur nieuwe vuurgevechten uitbreken. Aan de Oostduitse kant van de muur is blijkbaar een ondergrondse beweging in actie gekomen, die zich ten doel stelt de muur op meerdere punten, op te blazen. De „Vopo's" zijn nerveus. Zij lijden aan een „muur-complex". Walter Ulbricht heeft dan ook reeds besloten om de huidige bewakings- manschappen af te' lossen en naar het achterland te sturen, om op hun ver haal te komen. Als muur-bewakers haalt hij nu een regiment „Linien- treue" communistische „Bereitschafts- polizei" uit Dresden naar Berlijn. Blijkbaar hebben de communistische muurbewakers nieuwe aanwijzingen ge kregen, wat betreft het gebruik van hun wapens. Zij schieten thans zonder pardon op W-estberlijns e politie-agenten, bok wanneer die op nog respektabele afstand van de muur zijn. Vroeger werd er alleen geschoten, wanneer de Westbcrlijnors de muur te dicht na derden. Nu worden zij reeds op grote afstand beschoten. Opgevallen is verder, dat de Verken ners op de uitkijktorens aan de Oost berlijnse zijde van de muur niet meer alleen het westelijke deel van Berlijn in het oog houden. Met hun verrekij kers richten zij thans vaker dan ooit de blik op Oostberlijn, alsof zij van daar ook een aanval op de muur ver wachten. Duidelijk is de laatste weken wel ge bleken, dat de these, die vooral is ge De resultaten van PHS van Ommeren over de thans verstreken maanden van het lopende jaa'r vertonen- weinig af wijking t.o.v. die van de overeenkomsti ge periode van 1961. In de jaarvergadering van de ven nootschap die voor het eerst in het nieuwe en riante gebouw werd gehou den, vernamen aandeelhouders dat het in de zeescheepvaart nog steeds niet be ter gaat. terwijl de situatie anderszins zeker niet verslechterd is. De gang van zaken ln de sector van de binnentankvaart gaat iets vooruit, terwijl de tankopslag eveneens iets be ter is. In het cargadoorsbedrijf is mo menteel een onbelangrijke achteruit gang van circa l procent te con stateren. Met betrekking tot de ontwikkeling van het pijpleidingsysteem werd naar aanleiding van een desbetreffende vraag opgemerkt, dat die tot nog toe geen schade aan de binnentankvaart van Van Ommeren heeft gebracht. De toe komstige ontwikkeling wordt met niet al te grote zorg tegemoet gezien. In het college van commissarissen vonden nog al wat mutaties plaats. Mr. J. de Wilder werd herkozen, ter wijl in verband met het aftreden van de heer W. ten Broek. mr. H. Alberda in de raad van commissarissen werd op genomen. In de vacature. ontstaan door het overlijden van dr. Hirschfeid. werd voorzien door de benoeming van mr. P. A. Blaisse, terwijl het bestuurs college tenslotte nog werd versterkt met de benoeming van de heer W Bruijnzeel als commissaris. Er bestaat hoop, dat in 1964 kan wor den begonnen met de bouw van het de finitieve Lelystad. Ir. A. P. 5 tin der- houd, landdrost van dc Noordoostpol der. die cck het behciei- vcvrt o-vcr Oos telijk Flevoland, heeft dit gisteren in Emmetoord meegedeeld. H«t nieuwe Le lystad zal komen te liggen ten noorden van het huidige. Dat -vss reeds tien jaar geleden de bedoeling. Prof. Van Eesteren heeft indertijd opdracht gekregen, een ontwerp te ma ken voor een op die plaats te bouwen stad van vijftigduizend inwoners. die tot honderdduizend zou kunnen uitgroei en. De plaats waar het definitieve Lely stad komt. ligt in het laagste deel van de polder Oostelijk Flevoland. Men moest daarom eerst beginnen met de aanleg van Dronten. dat zich nu voor spoediger blijkt te hebben ontwikkeld dan het tijdelijke Lelystad. Oorzaak van dat achterblijven van het tiidelijke Lelystad is volgens de heer Minderhoud het feit. dat de dijk Enkhuizen-Lelystad, die Lelystad een gunstige hgging zou hebben bezorgd, later zal worden aan gelegd dan aanvankelijk de bedoeling was. Dit is het zo goed ah gereed gekomen Amsterdamse Hilton- hoteldat enkele honderden ka mers telt en dat de toeristische mogelijkheden van de hoofdstad aanzienlijk zal uitbreiden. Het aan de Apollolaan gelegen luxe onderkomen zal dinsdag, 10 juli door prins Bernhard geopend worden. propageerd door de geallieerden, dat men zich aan de muur zal wennen en dat de situatie daarlangs op een ge geven moment wel tot rust zal komen, niet klopt. Er kan langs de muur en langs de overige grens tussen West- en Oostberlijn elk ogenblik iets gebeuren, dat zou kunnen leiden tot een heftige re explosie dan men tot dusverre heeft beleefd. Dat deze situatie niet bijzonder be vorderlijk Is om de autoriteiten ln Bonn milder te stemmen ten aanzien van Walter Ulbrichts verzoek om een warenrrediet tot een bedrag van bijna 3,5 miljard mark, is begrijpelijk. De vice-president van de rechtbank in Den Haag. mr. J C. Slotemaker, heeft gistermiddag het kort geding voortgezet, dat aanhangig is gemaakt door de impor teur van Lexington-sigaretten in Neder land tegen de Nederlandse consumenten bond in verband met bepaalde publika- ties in het maartnummer van De Con sumentengids. Thans werd op verzoek van gedaagde dr. G. J. Leppink, verbonden aan het T.N.O. gehoord. Deze was van oordeel, dat de statistische proeven die in op dracht van Lexington zijn genomen niet erg geslaagd genoemd kunnen worden, omdat vermoedelijk de samenstelling van de sigaretten inmiddels is gewijzigd. Dr. J.S.P. Bertram, die namens de N.V. het door de eiser gewraakte onderzoek had geleid, verklaarde dat geen gewicht kan worden toegekend aan tabellen en cijfers, doch dat deze in onderlinge rang orde moeten worden gebracht, terwijl het ook een momentopname moet worden ge acht. De internist dr. C. van Proosdy uit Hil versum, die onder meer een proefschrift heeft samen gesteld omtrent het roken en de gezondheid, zei dat de Invloed van teer en nicotine op het menselijk lichaam en de ontwikkeling van kanker door het roken wel vaststaan en dat daarover in Amerika vele pubiikaties zijn versche nen. Hij achtte dan ook de publikatie van de N. C. van groot belang voor de volksgezondheid. Vervolgens werden door de raadslieden in deze zaak, mr. J. A. Nagètegaal na mens de N. C. en jhr. mr. J. A. Stoop na mens eiser, re- en duplieken gehouden, waarbij laatstgenoemde nog namens Lex ington meedeelde, dat geen wijziging is gebracht in de samenstelling der siga retten voor de proeven welke Lexington heeft laten nemen. De president bepaalde hierop de uit spraak op 22 juni of zoveel eerder als mogelijk. "Volgens de heer H. J. de Koster, voorzitter van bet Verbond van Neder landse Werkgevers, is er een aantal aanwijzingendat er op duidt dat het hoogtepunt van de conjunctuur gepas seerd is. De marges "beginnen te dalen, hetgeen niet betekent dat de produktie afneemt, maar wel dat op het ogen blik de indruk bestaat dat de buiten landse vraag enigszins stagneert. De heer De Koster gaf deze indrukken op een gistermiddag in. het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag gehouden pers conferentie naar aanleiding van het jaarverslag van het Verbond. De psychologische reactie is nog niet dat men voorzichtiger wordt, maar toch kan worden geconstateerd dat een aantal bedrijfstakken het geweer aan de voet heeft gezet ten aanzien van investeringen. Er js nog geen sprake van het waarschuwende Tode licht. Maar er zijn tekenen die er op wij zen dat de conjunctuur de andere kant op gaat. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij fi.v. Frederiksplein 42, Atnsterdam-C. De Bond van Zuivelfabrieken besloot op ziin vergadering van gisterochtend de ANAB aansprakelijk te stellen voor de schade, mocht de staking doorgaan. In de loop van de dag pareerden de would be-stakers met het besluit on- middellijk het gehele beschikbare kapi taal weg te schenken aan een andere vereniging met rechtspersoonlijkheid. Ondertussen benaderde ook de rege ring de ANAB-mensen om te komen tot een bespreking over de stakingsplannen. Er kwam wat beweging in bet front toen bekend werd dat een fabriek zich niet achter het besluit van de Bond van Zuivelfabrieken had gesteld en genegen is in te gaan op de eisen. Tijdens een vergadering van de afde lingsafgevaardigden die gisteravond in Leeuwarden werd gehouden, liet de voorzitter de heer A. van der Ploeg doorschemeren dat er beweging was ge komen. Hij zei dat het overleg vanmor gen zo-u worden, hervat met de Friese Zuivelbond en meende dat er sprake was van gunstige perspectieven. De le den die ondanks de heropende onder handelingen tcöh wilden «taken voegde hij op een gegeven moment toe: „Maal ais er meer in zit dan wij vragen, moet ik dan ook nee zeggen?" In de loop van de avond hadden de arbeiders in contact gestaan met zowel het N.V.V. als de regering Het gevilg daarvan was dat de besprekingen om twaalf uur vanmorgen weer zouden be ginnen. De heer Van der Ploeg meende dat tegen zes uur vanmiddag de voorlo pige resultaten van de besprekingen zul len worden medegedeeld. Daarvan zal afhangen of de staking door zal gaan of niei. Het zag er echter kennelijk naar uit dat de toestand gisteravond minder gespannen was dan voorheen. De prot. christelijke en rooms-katbolieke arbei ders distanciëren zich van deze staking. Mr. Van Oldenbeek zeide in zijn requisitoir onder meer, dat hij van beide verdachten noodweer onherroe pelijk bewezen achtte. Naar rijn. me ning was d'e man., die op 4 juni van het vorig jaar in Tiendeveen door enkele pistoolschoten was gedood, de dertigjarige bielzenlegger Berend Pe kel, een gevaarlijk man, gezien diens vroegere veroordeling tot drie maan den voorwaardelijk wegens messen trekkerij. Zo-als bekend werd Pekel dodelijk ge troffen tijdens een schietpartij bij een café in Tiendeveen. De wachtmeester bij de Rijkspolitie L. Berga, die thans gedetacheerd is in Zuid-Laren, wilde daar een jongeman ophalen, die eer der op de da® in het dorp een meisje had lastig gevallen. Toen de wacht meester Berga Ihet café binnenkwam en de jongeman vroeg mee te gaan, wei gerde deze en ging bovendien Pekel zich met de zaak bemoeien. Wachtmeester Berga besloot te wach- ten en keerde naar huis terug, doch daarbij werd hij gevolgd door een aan tal cafébezoekers, waaronder zich ook Pekel -bevond. De dreigende houding van laatstgenoemde was voor wacht meester Berga aanleiding zijn wapen te trekken en enige schoten in de lucht te lossen. Nadat de wachtmeesters W. en O. uit Beilcn ter assistentie waren gearriveerd, begaf wachtmeester Berga zich met hen naar het café. Ia de na bijheid daarvan gekomen zagen ze een groep, door Pekel aangevuurde mensen uit de schuur van het café komen. Pe kel gaf geen gehoor aan een somma tie: „handen omhoog of ik schiet". Hij bleef doorlopen en stortte ver volgens zwaar gewolfd op de grond, waarna hij in het Hoogeveense zieken huis overleed. Wachtmeester Berga werd er van verdacht het dodelijke schot afgevuurd te hebben, doch hij werd op 22 november van het vorig jaar door de rechtbank te Assen vrij- (Van onze correspondente) Achter de Apeldoomse weg in Am- hem is vrijdag een groot stuk bos, naar schatting 8 ha, verloren gegaan door brand. De brand liet zich aanvan kelijk catastrofaal aanzien. Op een kri tiek moment, toen het vuur in razende vaart op een naburig ka-mpeercentrum (waarvan dp bungalowbewoners waren gealarmeerd) afschoot konden de vlam men worden bedwongen, omdat de wind ging liggen. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. Met het oog op de te verwachten be langrijke structurele wijzigingen, die de Nederlandse gasvoorziening als gevolg van de grote a ardg as vonds ten in ons land zal ondergaan, is dezer dagen op gericht de commissie samenwerking re gionale organen gasvoorziening. In deze commissie hebben zitting ver tegenwoordigers van alle op het ge bied van de Nederlandse gasvoorzie ning werkzaam zijnde regionale orga nen, te weten gemeentelijke gasvoor ziening Zuid-Holland, gasbedrijf Cen traal Nederland, N.V. Gasvoorziening Noord-West Nederland, gasvoorziening Midden-Oost Nederland, gasvoorziening Noord-Oost Nederland en -gasvoorzie- ning Zuid-Nederland. De commissie stelt zich ten doel het bevorderen van het gezamenlijke beleid van de regionale organen met betrek king tot een nationale landelijke gas voorziening Is 't niet geweldig: een pap. pie die z'n oogappel lidmaakt van dc grote Shell Junior Club! Inlichtingen bij elke SheJi-pomp! f Vervolgens vroeg het NIPO of men soms van mening was dat er één of meer ministers spoedig zouden moeten aftreden. Bijna dertig procent ant woordde dat er niemand behoefde heen te gaan (36 procent der mannen-, 21 procent der vrouwen) en 43 procent had er geen oordeel over. (Bij de vrouwen bedroeg dit percentage 58 en bij de mannen 28). Van het publiek is 28 procent van oor deel dat er een of meer ministers be horen af te treden (n.l. 36 procent on der de mannen en 21 procent bij de vrouwen). Minister Visser staat met 25 procent boven aan de lijst. Daarna volgt met 13 procent de mi nister-president prof. De Quay en met 1 procent minder de minister van bui tenlandse zaken mr. Luns. Minister Beerman komt als nummer vier in aanmerking om af te treden. Zes pro cent van de ondervraagden geven aan hem de voorkeur. Vervolgens worden genoemd: minis ter Van Aartsen (5 procent), mr. Toxo- peus (eveneens 5 procent). minister Korthals (4 procent) dr. Veldkamp (3 procent) en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Cals met 3 procent. De overige ministers (Zijlstra, Klompé, De Pous, Marijnen) zijn in de ogen van- 1 procent van de ondervraagden niet langer op hun pos- ico. te handhaven. De Russische generaal Iwan Jakoe- bowski, bevelhebber van de Russische troepen in Oost-Buitsland heeft gisteren verklaard dat het Rode Leger de Oost duitse staat zo nodig zal verdedigen alsof het zijn eigen, grondgebied is. --Als de imperialisten het zouden wa gen de eerste Duitse boeren- en arbei- dersstaat aan te vallen,, dan zullen de Sowjet-strüdkrachten de Duitse Demo cratische Republiek verdedigen, alsof het hun eigen land is," verklaarde de gene raal bij een begoek aan de stad Eisleben, een centrum van kopervvinning. want het zijn de vier laatste die de luchtmacht van de hand doet. Keurig ingepakt slaan ze nu op het vliegveld Gilze Rijen te wachten op hun nieuwe eigenaars, waarschijn lijk reclamevliegers, die de toestelle tjes graag gebruiken voor het slepen van hun reclameslagzinnen. De Tiger Moth, voor luchtmachtmen sen „het motje", is een vliegtuig met een legendarische naam. Hoewel het model nog uit 1931 dateert wordt er nog steeds met de toestelletjes gevlogen. De „mots", die nu van de hand worden ge daan behoren tot de 45, die de lucht macht in. 1945 van de R.A.F. heeft over genomen. Vele jaren dienden ze als opleiidings- vliegtuig voor luchtmachtvliegers, lot na '50 de Fokker S-ll straaltrainer zijn intrede deed. De „mots" gin-gén toen over naar de luchtmachtzweefvUeg- Clubs. Maar ook daar zij ze nu verdron gen. De Piper Cub heeft hun taak over genomen. Als het kwartet vrijdag van de hand is gegaan, heeft de luchtmacht geen en kele Tiger Moth meer in dienst, althans niet in Nederland. Want twee'vliegen er nog op Biak voor de luchtmachtzweef- vliegclub daar, Met_ een lichte weemoed zullen de militaire vliegers het zo vertrouwde „motje" zien vertrekken. Zij kennen het toestelletje als een dappere en onver moeibare Iuchtaccrobaat met een vrij wel oneindige levensduur. Je kon er mee lezen en schrijven, we ten de vliegers. Ongelukken kon je er haast niet mee krijgen. Dat heeft zelfs prins Bernhard eens ondervonden tijdens de laatste oorlog In Engeland, Tijdens een vlucht kreeg hij pech, het toestelle tje duikelde naar beneden en kwam op z'n rug terecht. Ongedeerd kon de prins het toestel verlaten.... Daarom zullen ook de vier laatste „motjes", ook al zijn ze 22 jaar oud, blijven vliegen! gesproken, daar het gerechtelijk onder zoek had aangetoond, dat Berga het schot niet gelost kon hebben. Vervolgens werden de wachtmeesters W. en O. gedagvaard. De rechtbank in Assen verwierp aanvankelijk het be zwaarschrift van de verdachten-, doch in de raadkamer besloot ze hen buiten vervolging te stellen, wegens noodweer. Het openbaar ministerie tekende tegen deze beslissing beroep aan. Het ge rechtshof in Leeuwarden verwees hier op de caak terug naar Assen, met de toelichting, dat de noodw er tijdens de openbare zitting diende te worden vast gesteld. De anatoom-patholoog dr. Zeldenrust, verklaarde gistermiddag dat Pekel door minstens drie en waarschijnlijk wel door vier kogels geraakt moet zijn. De getulge-deskundige B. Bijdovier, tech. nisch hoofdambtenaar-a bij de Haar lemse gemeentepolitie en tevens de man die de platelen hud beproefd, ver. kfcwwd» er vrijwel zeker va» te zijn, dat Pekel niet geraakt is «foor een kogel uit het pistool van Berga. Hij kon echter niet zeggen doe* wel ke plsteolkogets Pekel dan wel geraakt is. Dat is enorm moeilijk te bepalen, zei hij. Wachtmeester Berga verklaar de nadrukkelijk, dat hij nadat men naar het café was teruggegaan niet op nieuw faaü geschoten. De internationale samenwerking tussen de bij de „Alliance Internationale de Tourisme" (A.I.T.) aangesloten 132 or ganisaties in 30 landen (ruim 20 miljoen individuele leden) zal verder worden uit gebreid. Dit is besloten tijdens het van 5 tot en toet 8 juni in Amsterdam gehou den 64ste congres van deze internatio nale overkoepelende organisatie voor toerisme. Tijdens de slotzitting van dit congres is een aantal resoluties aangenomen, waarin de plannen voor deze nauwere internationale samenwerking worden ontvouwd. In de resoluties worden ook aan de aangesloten organisaties advie zen gegeven voor de hulp aan die leden, die tijdens hun reis in het buitenland m moeilijkheden komen te verkeren. De resoluties bepleiten o.m. een onder zoek naar nieuwe methoden om het in dividuele toerisme van de leden van de aangesloten organisaties te vergemak kelijken. Voorts wordt aangedrongen op de oprichting van organisaties voor hulp verlening langs «ie weg in die landen, waar nog geen wegenwacht bestaat en waar wel een intensief toeristenverkeer plaats vindt, evenals op uitbreiding en uniformering van de faciliteiten welke verbonden zijn aan de internationale reis- en kredietbrief. Ook wordt geadvi seerd tot standaardisatie van het toe ristische documentatiemateriaal. Tjjdens het congres, dat op uitnodiging van de AJS'.WJB. voor de tweede keer in ons land werd gehouden, heeft de A.N.W.B. dp bewegwijzering in Neder land nader toegelicht. De 109 afgevaar digden uit 30 landen noemden het Neder landse systeem het beste ter wereld. 1 Het AJï.WJB.-pIan „Hollandse - groene zone" (een recreatieestreok tossen Am sterdam en Rotterdam) werd eveneens enthousiast ontvangen. Wegens het verhandelen van loten en trekkingsllisten der Duitse „Lotto" heb ben zich gisteren in hoger beroep voor de rechtbank in Den Haag te verant woorden gehad de 27-jarige winkelier J. C. U.. de 44-jarige verzekeringsagent P. M. W. en de 50-jarige vertegenwoor diger P. V., allen uit Den Haag. Door de kantonrechter waren ze, tege lijk met nog dertien andere personen die terecht stonden, veroordeeld tot eik twee weken hechtenis. De officier van justitie bij genoemde rechtbank constateerde, dat de deelne ming aan deze „lotto" in Nederland zeer verbreid is en dat de loten en lasten over de -grens worden gesmokkeld. Zijn eis luidde: acht dagen hechtenis. De rechtbank heeft thans uitspraak gedaan en de drie verdachten tot ieder 75, boete of vijftien dagen hechtenis opge legd. {in dt bftuwo ftrptkking-iet op dt jutsto dostrrftg) De leden van de Utrechtse gemeente raad hebben gisteren als Ptaksterver- rassing in een enorm dossier de visies ontvangen die de stedebouwkundige Ir. J. Kuiper, de Duitse verkeersdeskundi- ge ir. K. H. Schaechterle uit Ulm en de hoofddirecteur van openbare werken in Utrecht, de lieer J. H. Hogendoor». op het verkeersvraagstuk In Utrecht hebben. Inzet i» daarbij de gedeeltelijke demping van de Utrechtse singels. De kosten van uitvoering zouden met aftrek van de kosten van doorbraken in de binnenstad en met vermeerdering van de kosten -van een noodzakelijke tunnel geraamd moeten worden op 162 miljoen gulden. Uitvoering van het door ir. Kuiper aangeboden plan zou neerko men op een bedrag van rond 211 mil joen gulden. Bij de uitwerking van zijn studie is ir. Kuiper tot de slotsom gekomen, dat het wenselijk is het stadscentrum te vergroten. Voor wat het verkeerstechni sche aspekt betreft, heeft ir. Kuiper kunnen voortbouwen op het werk dat de inmiddels overleden Duitse verkeersdes- kundige prof. Fegchtinger ten behoeve van Utrecht heeft verricht. Ten aanzien van een belangrijk onderdeel van d« ringweg staan de opvattingen van d« deskundigen nog tegenover elkaar. Dil betreft het gedeelte van de ringweg tu» sen de Maliebaan en de Weerasingeh AT:

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2