Rotterdams scheermesje bevestigde theorie Stichting bemiddelt bij kappersbedienden c.a.o. WÊ ISIS 1 Bruggen nog steeds ir een vraagstuk Rotterdammer in Duitsland voor rechtbank In salons omzetten gedaald Geen 5.- en geen 4 pet. Zeven jaar voor doodslag m Cassatieberoep verworpen Militairen wilden met jeep naar huis vluchten AJkkcorcl in Laos nu getekend •P1I1SSP DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 13 JUNI 1962 V ondst op P eruaanse tentoonstelling De tweede maal Handel in meisjes WIJ moeten het onmiddellijk toegeven: het hierbij afgebeelde kaartje met een aantal spoorlijnen in en om Rotterdam ziet er in hoge mate fantas tisch uit. Van het gehele zo te zien nogal ingewikkelde spoorwegnet dat er op is afgebeeld, zijn in werkelijkheid te vinden een lijn van Den Haag naar Dordrecht via Schiedam, Centraal Station, Rotterdam-Blaak en Rot terdam-Zuid, een lijn van Centraal station westwaarts naaf Schiedam en verder naar Hoek van Holland en een lijn van Rotterdam-Hofplein naar Den Haag. T&RDAI BLAAK euwe mm jJS&ZlMQmiï wmkm BOVENDIEN is van de in Rotterdam bestaande wirwar van havenspoor lijnen alleen de bezuiden Rotterdam om naar Pernis en de Botlek leidende „olielijn" afgebeeld en de aansluitingen van al die spoorwegen op de kaart kloppen óók a! niet met de werkelijkheid. Neen, in het kaartje zijn allerlei mogelijkheden geprojecteerd, die da laatste tijd onderwerp zijn van allerlei overwegingen, plannen en ideeën. Wat er van wordt uitgevoerd moet de tijd leren. (Van onze soc.econ. redactie) „De kappersbedienden zullen van hun looneisen iets moeten laten vallen en de kappers zullen wat water in de wijn moeten doen." Aan deze voorspelling waagde zich gisteren de secretaris van de Christelijke Kappersbond, de heer A. W. Bonhof, in de jaar vergadering van de bond, die in het geref. Zendingshuis te Baarn werd gehouden. et is vrijwel zeker, dat er van. de spoorlijn van Rotterdam naar Utrecht een tak zuidwaarts komt in de richting van de Krim- penerwaard en de Alblasserwaard naar Dordrecht. Die lijn zal nood zakelijk zijn ter ontsluiting van de in de Krimpenerwaard en de Alblasserwaard bestaande en ont worpen industriegebieden. Deze spoorlijn zal ook de oostelijke grens vormen van de nieuwe wijk Rotterdam-oostCapelle aan den IJssel. Het tracé staat'nog niet vast. Zo moeten nog de plaatsen van de rivierovergangen worden bepaald, hetgeen weer samen hangt met de plaats van de ver- keersbruggen. Hinderlijke scheep vaartobstakels moeten natuurlijk worden vermeden. I Spoortunnel Alternatief 12 Niet voorzien Radicaal Beunhazerij Moeilijk Advertentie GEKAMD ONDERGOED BEE REM (Van een onzer redacteuren) Een bezoek van enkele dagen aan Nederland heeft professor Dick Edgar Ibarra Grasso, docent aan de universi teit van San Simon in Bolivia, Argen tijn van geboorte, tot een bijzonder ge lukkig man gemaakt. Reeds twintig jaar speurt professor Grasso naar het bewijs dat in Zuid- Amerika het bronzen tijdperk niet op 1200 na Christus geschat moet worden, maar twee ecuwen eerder omstreeks 846 voor Christus en dat deze cultuur van buiten af bij de Indianen gebracht moet zijn. Opgravingen bij Cupesnique aan de Peruaanse kust hebben het eer ste bewezen, maar de theorie van de cultuuroverbrenging kon tot dusver niet door bewijzen gestaafd worden. Professor Grasso stelde, dat dit ge schied moet zijn via Indo-China en In donesië. Volgens hem zou de klokkebe- kercuituur vanuit Spanje zowel naar het noorden als via de Middellandse zee naar het oosten zijn verspreid. De zee varende Armenoiden. zouden via Egyp te hun handelswegen hebben uitgebreid tot zij in grote gondels, die zich later ontwikkelde tot twee- en drierijige roei boten de Indonesische archipel bereik ten. Zo kwamen de voorwerpen uit Europa in Indonesië, omstreeks 1000 v. Chr., terwijl in die periode de zeeva rende Indonesiërs Amerika ontdekten en op hun beurt de produkten daar afzet ten. Eert bewijs voor deze theorie wor den de portretvazen geacht, waarop duidelijk geruchten gemodelleerd zijn tnet de klassieke grote neus van het Armenoide ras. Gezichten, die onmoge lijk Mongoolse typen -tot voorbeeld kun nen hebben gehad. Professor Grasso is naar Europa ge- komen om in Bonn, zijn theorieën ea gegevens uit te wisselen met professor dr. Herman Trimbron en wilde alvo rens door te reizen naar Bonn in Ne derlandse musea het materiaal bestude ren. Het museum van Land- en volken kunde te Leiden deed hem veel zien Wat hij tot nu toe slechts uit de litera- tuur kende, doch Rotterdam bracht hem een enorme verrassing. Op de Peruaanse tentoonstelling, tot juli in het museum voor Land en volkenkunde, zag hij een. zilveren scheermesje in halve elipsvorm met een sierlijk gekruld handvat, gevon den hij de Peruaanse stad Ancon. Er staat slechts bij: mesje zilver, doch prot Grasso herkende onmid dellijk de vorm die precies gelijk is'aan de scheermessen van het bronzen tijdperk in Europa. Waar uit de conclusie voor hem duidelijk is dat de gehele cultuur volledig is overgedragen. Tot dusver zijn er over zijn theo rie geen publlkaties verschenen, doch thans kunnen deze binnen kort verwacht worden, waarschijn lijk in samenwerking met de Haag se redacteur van Antiquity and sur vival, de heer W. A. Ruysch, die nauw met prof. Grasso samenwerkt, hem op zijn tochten vergezelt en zo vriendelijk was als tolk te funge ren, daar prof. Grasso slechts Spaans spreekt en wij het zover met gebracht hebben. Dit 19 de tweede keer, dat prof. Gras- io door een gelukkige vondst een we tenschappelijke theorie bevestigd ziet. De eerste maal gebeurde het in 1940 toen hij een steen vond met beeld schrift bekrast, daterend uit de eeuwen vóór de Inkabeschaving. Tot die tijd stond prof, Grasso alleen in de theorie, Voor een rechtbank, in Bochurn (West- Duitsland) is maandag een proces be gonnen tegen de 42-jarige Nederlander M. H. uit Rotterdam en zijn 32-jarige echtgenote van Duitse afkomst. Het echtpaar .wordt ervan beschuldigd op reizen door Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en het Midden- Oosten voor 250 tot 300 mark jonge meisjes aan de gasten van dansgelegen heden aangeboden te hebben. De meis jes werden met advertenties voor dans groepen" aangetrokken. Een 24-jarig meisje, dat deel uit maakt van een dergelijke „dansgroep" staat eveneens terecht. De 24-jarige zou andere meisjes voor de reizen naar het buitenland overge haald hebben. Het meisje, dat in ver wachting is, werd met een zakgeld van 100 mark naar Duitsland teruggestuurd. Daar heeft zij bij de politie aangifte ge- daan. In mei 1961 is het echtpaar H. in Konstanz gearresteerd. Morgen wordt de uitspraak m deze zaak verwacht. dat er een oud Indianenschrirt moest zijn geweest, dat in de Inkaüjd verbo den is geweest, maar later weer opge leefd is. De steen stelde hem in het gelijk. Het wordt gelezen van rechts onder aan de bladzijde in een slinger naar boven toe. boustrophedan. Eenvoudige duidelijke symbolen geven de klanken en woorden aan. Een zonnetje is „sol", maar ook in samenstelling wordt het gebruikt, bijvoorbeeld begint het woord soldata met zo'n zonnetje. De tekens werden gegrift in stenen of op schapen huiden, een soort perkament dus. Een geschrift, nog slechts vijftig jaar gele den gemaakt, liet de geleerde ons zien. De tien geboden 2ijn er opgetekend en het kost geen moeite de tekst te be grijpen met enige hulp. De cijfers zijn kleine verticale streepjes, verbonden door een dwarsstreep, voor God staat een kruis, het „Gij zult niet doden" wordt uitgebeeld door een man die een knots opheft. Het schrift wordt ook uit gebeeld door kleine figuurtjes op een ronde schijf, men „leest" dan van de buitenste cirkel in een spiraal naar het middelpunt. Professor Ibarra Grasso vertelt het allemaal heel rustig en duidelijk, maar zijn ogen stralen, want het is wel een buitengewoon geluk om tweemaal een lang verguisde theorie door bewijzen gestaafd te vinden. .Reeds driekwart jaar duren op het ogenblik de moeilijkheden- tussen de kappers en de kappersbedienden over een nieuwe c.a.o., die reeds op 1 janu ari j.i. had moeten ingaan. Thans is het zover dat de werknemersbonden van kappersbedienden een beroep op het bestuur van de Stichting van den Arbeid hebben gedaan tot bemidde ling. Naar aanleiding van deze gang van zaken sprak de heer Bonhof gis Spoorweg-ideeën rond Maasmond en Waterweg De rechtbank in Den Haag heeft gis teren de 33-jarige monteur G. A. I. veroordeeld tot zeven jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, wegens doodslag op de 71-jarige archiefbed(en- de J. van der Gugten ir. diens woning aan de Dilebomen te Den Haag in de avond van 8 juni van het vorige, jaar. Er was die avond ruzie ontstaan tus sen de beide mannen. De monteur heeft tijdens een gevecht de bejaarde man gewurgd en daarna het lichaam in een kast verborgen, waar het werd ontdekt door een verloofd paar, dat de oude man een bezoek kwam brengen. De moordenaar werd, nadat hij een dag in Rotterdam had doorgebracht, bij zijn terugkeer in de woning gearresteerd. De officier van justitie had tegen ver dachte negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De Amerikaanse zanger Frank Sinatra heeft in Monte Carlo een galavoorstelling^ gegeven ten hate van gehandicapte kin deren. Op de foto v.l.n.r. prins Rainier, Frank Sinatra, prinses Gracia, een zuster van prins Rainierprinses Sophie van Griekenland en prins Carlos. In het westen is tussen Schiedam en Vlaardingen een spoorwegtunnel afge beeld. Die is voor de Banelux-lijn, die wellicht de rivier zal kruisen pal be oosten de Beneluxweg. Aan de tunnel voor de Beneluxweg is. het werk zoals men weet juist begonnen,. De ..plannen voor deze Benelux-spoorlijn staan ook nog niet vast. Gedacht wordt aan een afsplitsing van de lijn Den Haag-Rot terdam bij de Kerkbuurt in Kethel. D" nieuwe spoorbaan zou dan de Polder vaart kunnen volgen tot aan de rivier en na de tunnel tussen Pernis en Hoog vliet door verder zuidwaarts kunnen gaan. Al het andere, ook de aansluitingen met de havenspoorlijn en met de lijn naar Hoek van Holland, zijn ten hoogste ideeën. Hoe die ideeën zullen groeien, hangt natuurlijk helemaal af van wat er met de spoorwegen in en om Rotter- 1 dam gaat gebeuren. Over een jaar of vier is de metro ge- reed. Dan kan^ het werk aan de Wil- i lemstunnel beginnen. Zoals men weet, j is het de bedoeling, dat er tegelijkertijd een spoorwegtunneL zal komen, ter ver vanging van het tegenwoordige viaduct. Want ook de spoorbrug over het Noor dereiland vormt, hefbrug over de Ko ningshaven ten spijt, een obstakel voor de scheepvaart. Die hefbrug is iboven- dien nog een obstakel voor de spoorwe gen! Maar een uiteindelijke beslissing om trent de spoorwegtunnel is nog niet ge nomen. Er bestaat zelfs de kans, dat er van, een spoorwegtunneL niets komt, zodat viaduct en spoorbruggen blijven zoals zij zijn. Daarom heeft de gemeente Rot terdam twee tunnelpiannen. Blijven viaduct en spoorbruggen zoals zij thans zijn, dan kan de Koningsba- ven de enige plaats waar grote schepen kunnen passeren niet worden afgedamd. Dan moet de Willemsturmel een „lange tunnel" worden, die onder de Koningsha ven doorgaat en ver zuidelijk in de Oranjeboomstraat weer boven komt. De b-asculebmg over de Ko ningshaven moet dan blijven be staan ten behoeve van het ver keer van en naar het Noorder-' eiland. Worden de bruggen vervangen door een spoorwegtunnel, dan kan de Ko ningshaven worden afgedamd. De Wil- lemstunnel wordt dan een „korte tun nel", die in die dam. dus aan het be gin van de Oranjeboomstraat, boven de grond komt. Er is een alternatief: een be weegbaar gedeelte in de spoor brug tussen de Rechter-Maasoever en het Noordereilasnd. Dan kaai er óók een korte tunnel worden ge maakt, want dan behoeft de hef brug geen dienst meer te doen. De spoorwegtunnel levert name lijk een zeer grote moeilijkheid: de overrranar van viaduethnovte bii bet het Centraal Station tot de tunnel diepte onder de rivier. Ergens moet de spoorlijn, als er een spoor wegtunnel komt, de begane grond passeren. Die passafe moet een sleuf zijn van honderden meters lengte, ergens in Rotterdam, die geen enkele mogelijkheid biedt tot kruising van wegen zonder kostba re en verre van fraaie kunstwer ken. De enige mogelijkheid is, dat de spoorlijn onmiddellijk ten oosten van het Centraal Station afdaalt. Bij een zo groot mogelijke helling zijn de rails dan bij de Meent juist onder de grond: aan de zuidzijde van de Meent zal er dan door de Binnenrotte een hekwerk ko men boven de tunnelingang. De Lom bardkade wordt in tweeën gesneden het Stokviswater zal ter plaatse moeten ■>-: worden gedempt. Er blijven dan nog twee belangrijke wegkruisingen over. Voor de Scbiekade zal er weinig veran deren. Ten hoogste zal deze straat wat lager moeten worden uitgediept. Maar bij het Pompenburg aan de oostzijde van het Hofplein komt de spoorbaan dan juist op straatniveau. Daar is dus in ieder geval een fcurus.tiwerk nodig: het Pompenburg zal óf over de spoorbaan heen moeten gaan, of onder de -spoor baan door in de vorm van een diepe tunnel. Het laatste is het waarschijn lijkst: men weet, dat er ideeën zijn voor een metro-tunnel vgn het Centraal Station oostwaarts. De metro-tunnel en de Pompenburgtunnel zou men gelijk tijdig kunnen aanleggen. Een Pompen- burgviaduct over de spoorbaan heen ia ontstellend lelijk, al zullen .de automo bilisten in dat geval een prachtig uit zicht hebben over de Heliport als die tenminste op de tegenwoordige plaats zou blijven, wat nog lang niet zeker is- Spoorwegdeskundigen en Rotterdam se stedebouwers zijn het er in ieder ge val over eens, dat. indien men de ont wikkeling van nu had kunnen voor zien. men in geen geval het Centraal Station op de tegenwoordige hoogte zou hebben aangelegd, doch heel wat lager, waarschijnlijk beneden het straatni veau. Dat dit niet is gebeurd, kan men niemand verwijten. Een der bekendste Rotterdamse stedebouwkundigen zag de aanleg van het Centraal Station op de tegenwoordige hoogte niet als een ge brek aan inzicht doch als een gebrek aan clairvoyanceNiemand had de enorme vlucht van. het wegverkeer, dat een Willemstunnel noodzakelijk zou ma ken, kunnen voorzien. En als men nu eens de meest ra dicale oplossing zou kiezen en de gehele spoorbaan door Rotterdam met viaduct en bruggen en al eens zou opruimen? Dan zou het Centraal Station een kopstation kunnen wor den. Alle treinen zouden van het westen uit binnen komen of naar westelijke richting moeten vertrek ken. De stations Rotterdam-Blaak, Rotterdam-Zuid en het geprojec teerde station IJsselmonde-Lombar- dijen zouden eenvoudig van de kaart verdwijnen. De verbinding naar het Zuiden zou kunnen geschie den via de Benelux-iijn en via de lijn door de Alblasserwaard. De bestaande lijn naar Dordrecht zou via de „olielijn" aansluiting kun nen krijgen op de Benelux-spoor- wegtunnel. Zeker is, dat de Nederiandsche spoorwegen tot nu toe niets voe len voor deze oplossing. Opheffing van het station Rotterdam-Zuid sou voor de spoorwegen veel te grote consequenties meebrengen, terwijl men in Dtrecht niets moet hebben van kopstations en een aanzienlijke verlenging van de lijn van Rotter dam naar Dordrecht. Men meent daar, dat de opheffing van de sta tions Rotterdam-Blaak, Rotterdam- Zuid en het geprojecteerde station Usselmonde-Lombardijen zeker niet in het belang van het reizende publiek zou zijn. Zijn deze veronderstellingen wel juist? Immers, de Rotterdamse Elek trische Tram kan met haar metro ge makkelijk voorzien in de behoeften van het reizende publiek. Reeds nu bestaan er, zoals bekend, plannen voor andere metro-lijnen dan de thans in aanleg zijnde noord-zuid-verbinding. Die plan nen moeten er nu al zijn, wil Rotter dam bij blijven met de enorme ontwik keling van het gehele waterweggebied Is het dan zo ver gezocht, het vervoer door Rotterdam heen van de spoorwe gen te doen overnemen door de Rotter dammers? Rotterdam is dan voorgoed af van zijn spoorwegviaduct en van de problemen over spoorbruggen en over een hinderlijke spoorweg sleuf ergens tussen Centraal Station en de Nieuwe Maas. Het zal het Rotterdamse publiek en ook het publiek van elders in Ne derland waarschijnlijk ijskoud laten of het per trein dan wel per metro wordt gebracht naar een interland voetbalwedstrijd in het Feijenoord- stadion. Bovendien: een spoorweg verbinding met dat stadion blijft al tijd mogelijk via de Benelux-spoor- wegtunnel. Inderdaad zal de afstand Cen traal Station-Dordrecht veel groter worden als gebruik zou worden ge maakt van de spoorlijn door de Al blasserwaard. Maar als de treinen naar Dordrecht via de Benelux- spoorwegtunnei zouden gaan, is de ze verlenging veel geringer. De nadelen van een kopstation worden vaak overdreven. Het Cen traal Station te Dtrecht de stad met de hoofdzetel der Nederiand sche Spoorwegen! wordt sinds jaar en dag gebruikt als kopsta tion. De Hoge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatie-beroep van de 42-jarige M. J. J. V,, koopman in Amsterdam, die door bet gerechtshof aldaar is veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf wegens oplichting van de directie van de N.V. Socrates te Amsterdam. Eveneens werd niet-ontvankelijk ver klaard het cassatieberoep van de procu reur-generaal bij het hof te Amsterdam tegen een. arrest van dit hof, waarbij vrij spraak is gevolgd ten aanzien van de ge wezen. onderdirecteur van de Amsterdam se Bank, Th- H., die in eerste i-nstantie wegens verduistering Is veroordeeld door de rechtbank aldaar. De procureur-gene raal bij het hof bad tegen H. een gevan genisstraf van vijftien maanden geëist. De ten laste gelegde verduistering hield verband met een kredietverlening aan de N.V. Socrates, -die dit krediet nodig had in verband met de aankoop van het Sca la-theater in Rotterdam voor 2.150.000 gulden. Het bleek, dat de debetpositie van deze N.V. bij de Amsterdamse Bank na deze kredietverlening ongedekt zou zijn. De Hoge Raad heeft een zuivere vrij spraak aanwezig geacht. teren als zijn mening uit, dat zowel werkgevers als werknemers enige toe- schietelijkheid zullen moeten tonen willen partijen tot elkaar gebracht kunnen worden. De kappersbedienden hebben vorig jaar al gevraagd om invoering van de vijfdaagse werkweek, een wijziging in de gemeenteklasse indeling, het definitief vaststellen van vakantietoeslag op 4 pro. cent van het jaarinkomen en een loons verhoging van 5 per week voor de gediplomeerde bedienden met vijf dienst- jaren. Met de beide eerste punten bleken de werkgevers zich zo ongeveer wel te kunnen verenigen, maar de vakantie, toeslag en de loonsverhoging bleken on- overkomelijke bezwaren op te roepen. De werkgevers wilden pas in augustus of september over deze punten spreken, omdat men dan meer inzicht zou nebben in de economische gang van zaken bin- nen de bedrijfstak. In de zomermaanden geven de bedrijven ook meestal enige op. leving te zien. De heer Bonhof verklaarde begrip te hebben voor de wensen van de werk- nemers maar anderzijds moeten ook de werkgevers hun belangen verdedigen. Aan de hand van cijfers van het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand toonde de heer Bonhof.aan, dat in 1961 de omzet in het herenvak met 2 proeent en in het damesvak met I procent 6 verminderd. Deze omstandigheid maakt het thans onmogelijk alle verbeteringen, die de werknemers voorstellen, in te voeren. Ais oorzaak van deze teleurstellende gang van zaken werd met name de beun hazerij genoemd. Dit heeft al tot gevolg gehad dat de Economische Controle Dienst in Eindhoven een onderzoek in. stelt. Wat betreft de nieuwe c.a.o. voor de bedienden in het kappersbedrijf, die al een half jaar over tijd is. wordt thans de houding van het bestuur van de Stichting van den Arbeid afgewacht. Inmiddels heeft zich binnen de kring van de kappersorganisaties nog een on verkwikkelijke situatie voorgedaan, die wel een wat vreemd licht werpt op de activiteiten van het hoofdbestuurslid van de Nederlandse Kappersbond, de heer Huis. Op 9 februari j.l. wezen alle werk'- geversbonden nog unaniem de werk- nemersvoorstellen af. Op 1 maart kwam de heer J. Huis echter met een open brief, waarin hij de werknemersvoor- stellen aanvaardbaar noemde. Hij be schuldigde de werkgeversbonden van kruidenierspolitiek en van krentewegérii. Hoewel de open brief als een prive- aangelegenheid van de heer Huis weid aangemerkt, vond de heer Bonhof het toch onmogelijk deze zaak los te zien van de bond. waarvan de heer Huis deel uitmaakt. De open brief had in de kap perswereld 20 ongeveer het effect van een bominslag. De heer Bonhof was van mening, dat de heer Huis na 9 februari, de datum waarop alle werkgevers de loonvoorsteilen verwierpen, inclusief de heer Huis. een kronkel in zijn hersenen gekregen moet hebben. De heer Huis heeft het ookbinnwi zijn eigen bond niet gemakkelijk gehad. Een motie van wantrouwen tegefl" het bestuur van de Nederlandse Kappersbond en de heer Huis werd onlangs op de jaarvergadering van de N.K.B. slechts met een kleine meerderheid verworpen. De tussenvoorstellen aan de werk nemers, waarmee de N.K.B. de gemoe deren van de andere kappersbonden nog heeft geprobeerd te sussen, zijn van de tafel geveegd. Een werkelijk gesprek met de N.K.B., waarom de andere bonden ter opheldering van de situatie vroegen, kwam niet tot stand. De N.K.B. heeft thans echter zijn ere- woord gegeven, dat zonder overleg niets ondernomen zal worden, dat „schadelijk zou kunnen zijn voor de andere werk geversorganisaties'', aldus de heer Bon hof. Het mooiste voor t hele gezin, 't Merk Peru Gekamd" uw garantie. Mr. D. U". Stikker, de secretaris-gene raal van. de Navo is gisteren onder scheiden met de „gouden Hedge-Hog", het symbool van een van de grondbe ginselen van de Navot „Val nooit aan, maar verdedig uzelf wanneer u aange vallen wordt". De onderscheiding is in gesteld door het Deense Navo-igenoot- schap en werd overhandigd door de pre sident hiervan, Per Marcus sen. De Amsterdamse gemeentepolitie heeft -gisteravond twee in Duitsland ge legerde Britse militairen aangehouden die in de nacht van maandag op dins dag met een jeep uit hun legerplaats in Bielefeld zijn gevlucht met het plan naar Engeland terug te keren. Bij hun aanhouding zeiden de 23-jarige soldaat Gerald Shaw uit Birmingham en de 20- jarige soldaat Lesley Patrick Griffin uit Leeds dat zij hun verlofperiode hadden willen gebruiken om uit Nederland via Italië naar Engeland te vluchten. Zij zijn overgeleverd aan de Koninklijke Marechaussee. De Amsterdamse politie kwam. op het spoor van de militairen door een tip dat twee soldaten probeer den een jeep tussen de bomen van het vliegenbos in Amsterdam-noord te ver bengen. Later konden de mannen, lo pend op de Hemw-eg in de richting Zaandam, worden aangehouden. De sol daten hadden reeds getracht de tekens op de jeep te verwijderen. In het voer tuig werden zes jerrycans met benzine aangetroffen. De drie Laotiaanse prinsen de neutralistische prins Soevanna Fhoerua, de rechtse prins Boen Oem en de iink- se prins Soephanoevong hebben gis teren in de Vlakte van de Kruiken het akkoord getekend over de vorming van een coalitieregering dat zij maan dag gesloten hebben. De nieuwe minister v'an buitenland se zaken Pholsena. zei tegen een ver slaggever dat de nieuwe regering een neutrale koers zal volgen in de inter nationale politiek. De regering zou ook hulp aanvaarden van het Westelijke en het Oostelijke blok. maar alleen ais er geen voorwaarden aan verbondenwa ren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, zei gie ren voor de radio, dat de overeen komst in Laos de eerste stap is. van een reeks, die -genomen moet worden „voor wij zeker zullen weten dat 'Laos een neutraal en onafhankelijk land kan worden." De overeenkomst moest nog worden bekrachtigd door de koning van Laos en het parlement. En voorts moest er nog een Laotiaanse delegatie namens alle drie partijen naar Gqnève gaan om de overeenkomsten goed te keuren, die daar zijn opgesteld door de veer- tienlandenconferentie ter waarborging van de onafhankelijkheid en neutrali teit van Laos. Bremier Chroesjtsjef heeft president Kennedy en premier MacMillan een bood schap gezonden waarin hij 2ijn voldoening uitspreekt over het akkoord betreffende een nieuwe regering in Laos. Hieruit blijkt dat andere internationale proble men eveneens opgelost zouden kunnen worden, aldus Chroesjtsjef.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2