Bijna ideale opvoering van opera van Rossini Industriële adviesraad Suriname en Antillen Hoge Autoriteit zal een onderzoek instellen Over autoverzekeringen nog veel misverstand Chr. Kappersbedienden naar Neder 1. Bond Echtpaar Casadesus met Nederlands Kamerorkest „II Barbiere di Siviglia Tegen kostprijs pension voor bejaarden Kieswet was niet juist toegepast Mevrouw Jagan van moord beschuldigd Ulo-leerlingen deden herexamen in meetkunde Prins Bernhard: Voorbeeld in de wereld Affaire Dubbele facturen Juridische hulp dikwijls nodig Voor wat betreft Techn. Clubs Schuldvraag van aanvaring „m het midden" Evenement in Holland Festival Aanrander krijgt acht jaar Cassatie beroep Worms verworpen Ouders overleden baby normaal Levendig Perfect jgg bi mm Tj» Aanleg Maasboulevard aanbesteed -OH)*? DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 20 JUNI 1962 CAdvertentie) is er gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag intens genoten van de opvoeringdie de Holland Festi val Opera 1962 van Rossini's „II Barbiere di Siviglia" gaf. Het ivas alsof men niet genoeg kon krijgen van de schuimende muziekvan het schuimende spel, en het leek aZsof de zangers door dit open hartig meegenieten aangedreven werden tot steeds briljanter vir tuositeit, tot steeds nieuwere vondsten in het spel. En dat ging met een buitelende vaartdat ging met tintelende dwaasheden, die d.e stampvolle zaal in een roes brachten: een roes van onbezorg de pret. Maar vooral een roes van bewondering voor wat op het to neel en in de orkestbak gebeurde. Echtgenote van premier In tegenwoordigheid van Prins Bernhard, minister Korthals, de gevolmachtigde minister van Su riname, mr. dr. R. H. Pos, de ge volmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, en van een aan tal vertegenwoordigers van het Nederlandse, Antilliaanse en Su rinaamse bedrijfsleven is heden morgen in Hotel Wittebrug in Den Haag de industriële adviesraad voor Suriname en de Nederlandse Antillen geïnstalleerd. De Prins had zich bereid verklaard ere voorzitter van deze raad te wor den. Advertentie Formica, het merk voor hardplastic De Hoge Autoriteit zal een on derzoek instellen naar de prijscon- cessies, die door de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens bij de verkoop van carrosserieplaten aan de auto-industrie werden ge daan. In verband met het steeds stij gende aantal verkeersongevallen en de moeilijkheden, waarmee automobilisten dikwijls krijgen te maken als een beroep op de ver zekering moet worden gedaan, wil de KNAC gaan bemiddelen bij het sluiten van rechtsbijstandver zekeringen. Deze verzekering dekt de kosten van juridische hulp aan de automobilist, wanneer hij in contact komt met justitie en ver zekeringsmaatschappij. De KNAC heeft hiervoor contact opgeno men met een Belgische verzeke ringsmaatschappij. Vorig jaar al begon üe KNAC met het beschikbaar stellen aan haar le den van «en rechtsbijstandverzeke ring voor buitenlandse vakantierei zen. Thans worden deze mogelijkhe den uitgebreid: ook voor niet-leden en ook buiten de vakanties, zowel 'n binnen- als in buitenland. Nu is het in ons land al geruime tijd buiten de KNAC om mogelijk een rechtsbijstandverzekering af te sluiten. Dit moest echter altijd ge beuren bij maatschappijen, die te vens w.a.- en „all risks"-verzeke ringen voor automobilisten afslui ten. Omdat echter de belangen van de auto-assuradeur lang niet altijd dezelfde zijn als die van de verze kerde automobilist heeft de KNAC contact gezocht met een Belgische maatschappij, die geen autoverze keringen afsluit. Haagse politie meent Nu moet men niet denken, dat achter deze bijna ideale opvoering een lange tijd van gemeenschappelijke voorbereiding ligt. Zangers als de mezzo-sopraan Teresa Berganza (Rosina), de tenor Luige Alva (graai Almaviva) de bas Fernando Co- rena (doctor Bartolo) en de bas Ugo Trama (Basilio) kennen hun respectieve rollen door en door, en hebben deze on telbare malen gespeeld. Maar het is lang niet onwaarschijnlijk, dat deze beroemde kunstenaars in deze Holland Festival- bezetting elkaar voor het eerst ontmoet hébben zo een week voor de première. Maar ach - ze weten precies wat ze te doen hebben. En dan staat daar dirigent Carlo Maria Giuiim. die alles vast in handen houdt, en dan is daar regisseur Maurice Sarrazm, om enkele speciale aanwijzingen en wensen te geven. Tyler, en zij hadden zich op hetzelfde peil gezet door verrassend goede zang en actie. In de bak zat het Residen tieorkest. dat zich onder Carlo Ma ria Giulini ontwikkelde tot een voor treffelijke en soepele begeleiding. De ouverture viel wat ruw uit, maar Giuhni zette de accenten wat zwaar aan. Rest ons nog te vermelden, dat de kos tuums en decors van André Derain uit Aix-en-Provence afkomstig waren en dat het koor bestond uit leden van het Ne derlands Kamerkoor, dat zich volledig aanpaste bij de flitsende Italiaanse stijl van de uitvoering. Dra. H. E. Kokee-Van den Berge. Dit Is voldoende omdat ieder zijn vak kent, en zo komt een ensemble tot stand, dat elkaar aanvult, in zang en spel, los en levendig zich beweegt, als improvi seerde het er ter plaatse heel wat bij, zonder dat het enige moeilijkheden op levert. Ja, men kwam hier oren en ogen te kort om alles op te vangen, het ver rukkelijk zingen, de kostelijke details in de actie. En Rossini's ..Barbier van Sevilla" is ïo'n bijzonder dankbaar werk. Be aria's zijn geschreven voor de welluidendheid en de virtuositeit van de stem, het libretto is het schoolvoorbeeld voor de komische opera met zijn malle situaties en voor-de-gek-houderijen. En dan, wie kent deze barbier nu niet, de beroemde entree-aria van Figaro, de beroemde „Lasteraria" van Basilio, de muziekmees ter, wie kent niet het „Una voce poco fai", waarmee Rosina, het meisje, dat graaf Almaviva (die zulke heerlijke serenades zingt) verovért. En wie kent de Dottore Bartolo niet, de voogd van Rosina, die zo heerlijk in het ootje ge nomen wordt. Een feest van herkenning werd het, een'feest om nooit te vergeten. Teresa Bergar.ua was zulk een allerliefste, schalkse (Rosina met zulk een prachtige stem en zulk een perfecte zang, waarin men eik coloratuurtje, hoe licht ook, precies hoorde. Luigï Alva was een Almaviva met smeltend-lichte tenor, en bij beheerste de versieringskunst even zeer. En dan Renato Capecchi als Figaro, een betere en slimmere liet zich niet denken, en zijn stem bezat een bijzonder mooie volle klank Wat Fernando Corena van Dottore Bartolo maakte, was zo hoogst vermakelijk, dat men bijna ver gat hoe mooi deze basstem was. Ugo Trama maakte van de muziekmeester Basilo al een even dwaze creatie. Natuur lijk vlogen de gedachten even naar Mozart's „Le nozze di Figaro" het „ver volg" op de „Barbier van Sevilla" om het maar eenvoudig te zeggen, en na tuurlijk viel deze vergelijking ten gunste van Mozart uit Rossini's muziek stijgt naar het hoofd als champagne, is geniaal, brillant, geeft een scherp zwart-wit van personages. Maar de diepe menselijk heid, de ontroering van Mozart's muziek ontbreekt. Bij Rossini wint de lach, bij Mozart wint het hart. Maar er was in deze voorstelling nog een element, dat opviel, nl. het Nederlandse aandeel in de medewer kenden. Op het toneel waren dit Jos BorelliGé Genemans en Marilyn Wanneer het bouwen van bejaarden tehuizen In hetzelfde tempo voortgaat als tot dusver, zal binnen tien jaar het verzadigingspunt zijn bereikt, aldus de heer J. A. Duijnstee, voorzitter van de rooms-katholieke vereniging van be jaardentehuizen, tijdens de eerste lus trumviering in Tilburg. Dan zal ook de concurrentiestrijd los branden, dan zullen de slecht beheer de en slecht onderhouden tehuizen leeg lopen, evenals de bejaardencentra, waar men star heeft vastgehouden aan het 'zalensysteem. De heer Duijnstee örak een lans voor uniformiteit in de zakgeldregeling voor bejaarden en hij was voorts van oor deel dat bejaardentehuizen verplicht ge steld moeten worden slechts tegen kost prijs pension te. verlenen. Waar nodig zouden de bejaarden dan een beroep kunnen doen op de gemeentelijke socia le diensten. Hun vooroordelen dienen zij echter te laten varen, aldus de heer Duijnstee. Ten aanzien van de beer R. Zegering Hadders, kandidaat voor het lidmaatschap van de provinciale staten van Drenthe, is de kieswet niet juist toegepast. Dit heeft de minister van binnenlandse za ken de heer Toxopeus meegedeeld In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. H. K. J. Beernlnk (CHU). De heer Zegering Hadders behaalde op lijst nr. 2 m de kieskring Emmen een aantal stemmen groter dan de helft van de lijstkiesdeler, doch werd niet verko zen verklaard. Naar de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten van Dren the aan de bewindsman heeft bericht, is de ten onrechte benoemde kandidaat op de aanneming van zijn benoeming teruggekomen, zodat hij geabht wordt zijn benoeming niet ie hebben aangenomen, en is in zijn plaats de heer R. Zegening Hadders alsnog benoemd verklaard. Een neger-inwoner van Georgetown, de hoofdstad van Brits-Guyana, heeft de als politiek zeer links bekend gtaan.de Janet Jagan, echtgenote van de premier van dit land, die optreedt als secretaris-gene raal van de „vooruitstrevende volkspar tij", welke door haar man wordt geleid, van moord beschuldigd. De neger zegt dat mevrouw Jagan de Britse inspecteur van politie Ian. Derek Macleod heeft vermoord, die bij de on lusten, welke zestien februari j.l. in Geor getown hebben plaats gevonden, om het leven is gekomen. Deze wanordelijkheden hebben indertijd aan zes personen, het leven gekost, terwijl er tientallen werden gewond. De beschuldiger verklaart er bij te zijn geweest, toen mevrouw Jagan de moord bedreef. Mevrouw Jagan, die Amerikaanse van geboorte is, was twee dagen voor het uitbreken der wanordelijkheden uit Cuba in Georgetown terugkeerd (Van onze correspondent) Drieënzestig examenkandidaten van de r.k. Uloscholen uit Goes, Vlissingen, Teraeuzen en Hulst hebben zich dins dag m het Schuttershof te Goes voor de tweede maai over hun examen opgaven meetkunde gebogen. Ook in andere plaatsen in Nederland moesten de r.k. ulo-leerlingen opnieuw meet- kunde-examen doen. De kandidaten waren na hun examen in mei voor de tweede maal opgeroepen omdat op de ochtend van het eersite examen was gebleken, dat in de meetkundeopgaven een drukfout was geslopen. Hierdoor kon een van de sommen onmogelijk goed uitkomen. Vele scholen had het bureau van het r.k. ulo-examen op de ochtend van de eerste examendag nog telefonisch we ten te waarschuwen, maar om verwar ring te voorkomen werd besloten het vak meetkunde helemaal over te doen. Een schadepost van ettelijke duizenden guldens want in vele plaatsen van Ne derland moest opnieuw een zaal worden afgehuurd. De bijeenkomst werd geopend door de heer H. J. de Koster, voorzitter van de raad van Nederlandse werkgeverabon- den, die o.m. zei, dat bij de Centrale wenkgeversbonden in Nederland enige tijd gel-eden de wens ontstond, na te gaan, of stimulering van de Nederlandse industriële activiteiten in. Suriname en op de Antillen mogelijk zou zijn. Deze gedachte concretiseerde zicih vooreerst In de uiteending van industriële missies, einde 1959 naar Suriname, voorjaar 1901 naar de Antillen, Zowel in deze beide rijksdelen als van de kant van de Neder landse industrie bleek grote belangstel ling voor deze activiteiten te bestaan De industriële adviesraad zal zelf gro tendeels zjjn werkwijze moeten vaststel- ien. Aangezien de economische problema tiek, waarmede Suriname zich gecon fronteerd ziet, niet Identiek is met die »p de Antillen, werd besloten in de raad twee werkgrocpi-ij. te vormen voor de Gedacht wordt aan onderzoek van de mogelijkheid van industriële vestigingen an de voorlichting daaromtrent en ook aan mogelijke inteending in beide rich- ting'en, van technici en jongeren in op leiding. Prins Bernhard zei o.m., dat beide rijks. delen, een ambitieus ontwikkelingsplan hebben ontworpen, waarvan de Neder landse en overzeese regeringen de fi nanciering op zich hebben genomen. Op zet en uitvoering van deze plannen zijn zodanig, dat hier zonder overdrijving van een voorbeeld in de wereld kan worden gesproken. Deze plannen beogen echter in hoofd zaak de infrastructuur te verbeteren en verdere industriële ontwikkeling te ver gemakkelijken. De verdere economische ontwikkeling is echter afhankelijk van de belangstelling, die de privé-investeer ders hebben om rich daar te vestigen en deze landen hebben iets te bieden: rechtszekerheid, gunstig arbeidsklimaat sn bovendien faciliteiten op belasting gebied. Yoortis komen deze rijksdelen door hun associatie aan de E.E.G. nog dichter bij ons, waarbij hun aantrekke lijkheid voor industrievestiging nog wordt vergroot, omdat de E.E,G.-markt au voor deze landen opengaat. Naast het wekken van belangstelling zullen adviesraad en werkgroepen voor al tot taak krijgen mogelijkheden op te sporen, deze nader te omschrijven en met name vast te stellen voor welke in dustrie potentiële kansen tot vestiging in Suriname en op de Antillen bestaan. De Nederlandse leden van deze col leges zullen dam nagaan of hieraan ook inhoud gegeven kan worden, met andere woorden: of Nederlandse industrieën be reid gevonden kunnen worden zich in een van. beide rijksdelen dan wel in beide te vestigingen. De dienst van gemeentewerken van Rotterdam heeft vanmorgen aanbe steed: het verrichten van grond- en straatwerken voor de gedeeltelijke aan leg van de Maasboulevard tussen de Oude Haven en de Honlngerdijk. Van de tien. inschrijvers was laagste firma M. N. O. Vervat Rotterdam met 333.000.en opvolger Gebr. Kleinjan Rotterdam voor 359.500. Ai is het dan half juni geworden, overal staan de meitakken in volle bloei, staan de bomen en de struiken in het frisse groen en maken van de wegen en paden een prachtig en aantrekkelijk stuk na tuurschoon. Op deze foto in Hoek van Holland een stukje van de "Langeweg- fietspad en wegdek. Maar temidden hier van een zestal waarschuwingsborden voor de brommers en wielrijders dat men hier de in- en uitgang passeert van het tijdelijke caravankamp. Hier, waar het zo vredig en rustig lijkt en het heerlijk is te vertoeven zijn vorig jaar zeer ern stige ongelukken gebeurd. Vele bromfiet- zijn in het ziekenhuis terecht gekomen omdat te weinig rekening gehouden werd met deze ingang en uitgang voor auto's met caravan. Men is nu voldoende gewaarschuwd want het fietspad is aan beide zijden gemarkeerd met waarschuwingsborden, iets verderop met een derde bord en met aantekening van gevaar op het wegdek. Deze borden staan er nog niet lang. echter heeft er tot op heden nog geen botsing voorgedaan zodat verondersteld mag worden dat deze zeer noodzakelijke waarschuwingen niet te vergeefs zijn. I imp. viba den naa® „Hoogovens" heeft weliswaar bij de levering van koudgewalste dunne platen en kleine balken aan de Ne derlandse autofabriek D.A.F. en de Duitse carosseriebouwers Karmann, welke aan de D.A.F. levert, de in Luxemburg aangemelde lijstprijzen berekend, doch gelijktijdig aanzien lijke kortingen, gaande tot 30 pro cent, toegestaan. Er wordt thans onderzocht, of dit overtredingen waren van het discrimi natie-verbod van het E.G.K.S.-verdrag, of zogenaamde veroorloofde „aanpas singstransacties" aan offertes van con currenten. De „Hoogovens" heeft op een vraag naar commentaar op bovenstaand be richt verwezen naar haar mededeling van 15 dezer van de volgende inhoud: „Bij onze leveringen van hoogwaardig carrossenemateriaal wordt in overeen stemming met de regels van het maakt van het recht tot prijsaanpas sing. Bij deee transacties is geen spra ke van dubbele facturen. Een gedeelte van onze leveringen aan de D.A.F, vindt op aanwijzing van de D.A.F. rechtstreeks plaats aan buiten landse persbedrijven. De daaruit ver vaardigde carrosserieonderdelen komen in veredelingsverkeer naar Nederland te rug. Ten behoeve van de door de dou ane opgelegde materiaal-identificatie worden grensdocumenten opgemaakt, waaronder een factuurformulier. De daarin opgenomen geldwaarde staat los van de te betalen invoerrechten over de toegevoegde waarde en behoeft dus fiscaal gezien en mede om commercië le redenen, niet overeen te stemmen met de factuurwaarde. Bet gaat hierbij derhalve niet om dubbele facturen, doch om een werke lijke factuur en een grensdoeument". Het Egyptische blad „Al Ahram" be richt uit Moskou, dat de Russische mi nister van buitenlandse handel,* Nicolaas Patolitsjev tijdens de openingszitting van de EgyptischRussische economische be sprekingen in Moskou door een hart aanval werd getroffen. Negen Westduitsers die onlangs de serteerden uit het Vreemdelingenlegioen zeiden gisteren bij aankomst in de Duit se havenstad Brünsbüttelkoog dat de O.A.S. hen in dienst wilde nemen voor E.G.K.S.-verdrag, door ons gebruik ge- 800 nieuwe francs per maand. De Christelijke Bond van Kap- perspersoneel heeft gisteren in zijn jaarvergadering te Utrecht besloten te gaan samenwerken met de bediendenafdeling van de Ne derlandse Bond van Technische Clubs. Tot deze afdeling traden reeds eerder toe de kappersbedien den georganiseerd in de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale en de r.k. kappersbedienden. Wat be treft het technische werk wensen alle kappersbedienden dus samen te werken in een speciale afdeling voor bedienden van de Ned. Bond van Technische Clubs. De Christelijke Bond van Kap- perspersoneel heeft zich daarmee losgemaakt van de Chr. Bond van Technische Clubs in het Kappers- bedrijf. Hierbij hebben verschil lende overwegingen gegolden. In de eerste plaats kent de Ned. Bond een speciale technische af deling voor de bedienden, terwijl in de Chr. Bond van Technische Clubs in het Kappersbedrijf de bedienden hun plaats moesten delen met de patroons, met als gevolg, dat aan de organisatie van concoursen de bedienden vrijwel niet te pas kwa men. In de Ned. Bond hebben^de bedienden een eigen bestuur, maken zij zelf plannen en hebben zij ook de organisatie daarvan. Bovendien namen vele leden van de Chr. Bond van Kapperspersoneel reeds deel aan het werk van de bediendenafdeling in de Ned. Bond. Aan al deze overwegingen voegde de heer A. C. Bensen, secretaris van de Chr. Bond van Kappersper soneel nog toe, dat de Ned. Bond van Technische Clubs nooit con coursen of andere activiteiten op zondag organiseert. Waarschijnlijk zal de samenwerking binnen de Ned. Bond reeds dit najaar starten. Door de bedienden wordt hei werk in de technische clubs van groot belang geacht, omdat zij daarmee hun vakbekwaamheid kun nen opvoeren en hun krachten met anderen kunnen meten. De Chris telijke Bond van Technische Clubs kende per jaar slechts enkele con coursen in bepaalde delen van het land, terwijl een landelijk kam pioenschap geheel ontbrak. Een andere bijzonderheid van deze ver zekering is dat zij tevens de kosten van juridische bijstand aan alle inzit tenden van de auto betaalt. Voorts wordt ook kosteloos juridische hulp ver leend aan gezinsleden van de automobi list wanneer zij buiten de auto bij een verkeersongeval (bijv. als voetganger of als fietser) of bij een sportongeval betrokken raken. Ia België heeft thans bijna negentig procent van alle automobilisten een dergelijke verzekering. In Nederland verzekert zich nog geen half procent voor rechtskundige bijstand. Behalve bij verkeersongevallen wordt ook juridische bijstand verleend bij ver keersovertredingen in binnen- en bui tenland. De verzekerde kan zelf zijn advocaten aanwijzen. De KNAC onderstreept het nut van deze verzekering omdat er omtrent autoverzekering nog veel misverstand bestaat. Veelal wordt aangenomen dat verkeersovertredingen, verkeersmis- drijven en verkeersongevallen kunnen worden verhaald op de normale auto verzekering. Maar dit is slechts zeer gedeeltelijk het geval, zegt de KNAC. De w.a.-ver- zekerde kan 'alleen op zijn verzeke ringsmaatschappij een beroep doen voor zover het betreft schade, die hij met zijn auto en door zijn schuld aan der den heeft toegebracht. In dergelijke ge vallen kan de automobilist op niemand leunen voor zover het betreft de schade aan zijn eigen auto, persoonlijk letsel en meestal ook het eventuele letsel van inzittende gezinsleden, bedrijfsschade, smartegeld, strafvervolging en eventue le daarmee verband houdende borgstor- tingen. Raakt men betrokken bij een onge val, waarvan de schuld bij de andere partij ligt, dan moet men geheel op eigen kracht zien te bereiken, dat men op deze punten genoegdoening krijgt. En dan zijn ernog vele andere moge', hjke geschilpunten. Bij een „all risks"-verzekering zijn deze moeilijkheden allerminst van de baan. Een „all risks"-verzekering jj niets anders dan een w.a.-verzekering met als enige toevoeging dat men ook gedekt is ongeacht schuld of onschuld voor de materiële schade aan de eigen wagen. De nieuwe verzekering nu biedt mogelijkheden om met deskun dige en onpartijdige steun over eventue le geschilpunten met de verzekerings maatschappij in beroep te gaan. Voorts dekt zij de kosten, verbonden aan een eventueel proces van persoon lijke verschijning voor een rechter in het buitenland en van deskundigen en alle overige personen, wier advies of bijstand door de behandelende advo caat wordt ingeroepen. De Raad voor de Scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Duitse m.s. Egoa Wesch (499 brt) met het Noorse ms Oge ka Bakke (5868 brt) in de middag van de twintigste december 1961 tijdens dich te mist op de Nieuwe Waterweg. De raad zegt de schuldvraag In het midden te kunnen. laten. HHet is de raad opgevallen dat ook hier weer de hand gelicht Is met het geven van de voorgeschreven mistseinen. De ook in dit geval daarvoor opgegeven reden: dat mistseinen de verbinding met de walrat)ar bemoeilijkt zouden hebben, heeft de raad al eerder overwogen en .te licht bevonden Trouwens, aldus de raad. ondanks dit verminderen, of achterwege laten van mistseinen heeft er aan het contact tus sen de radarpost Maassluis en de loods van de Ogeka Bakke het een en ander gehaperd. Deze haperingen hebben niet op het technische vlak gelegen. Beide zenders/ontvangers hebben normaal ge functioneerd. Uit de opgenomen band blijkt dat gedurende de laatste vijf minu ten voor de aanvaring door de post Maassluis 9 aanwijzingen tot de loods zijn gericht. Deze heeft die aanwijzingen grotendeels niet gehoord of niet herkend als voor hem bestemd. De oorzaak daar van heeft de raad met kunnen vaststel len. Wel is het opgevallen dat volgens de band de radarwaamemer eenmaal de naam Ogeka Bakke heeft verhaspeld. GISTERAVOND trad in het kader van het Holland Festival het Ne derlands Kamerorkest onder leiding van Szymon. Goldberg op in de Rot terdamse Schouwburgdie goed ge vuld was. Solisten waren Gaby en Robert Ca sadesus, het beroemde pianistenpaar. Vóór de pauze speelden zij het „Con cert in Es, K.V. 365*' van Mozart in perfect samenspel met elkaar en met het orkest. Ongedwongen, als zo maar losjesweg gespeeld, klonk het Allegro, bijsonder fijn het Andante en bruisend het laatste Allegro. Na de pauze was Robert Casadesus Beide solisten oogstten een enorm suc ces, waar zij dirigent en orkest op zeer nadrukkelijke wijze in lieten de len, Het concert werd geopend met de „Passacaglia" van de in ons land wo nende Zwitser Frank Martin, welk werk bassist Lion Groen inzette met een on vergetelijke bassolo, Prachtig werd dit alleen voor strijkers gecomponeerde werk vertolkt, al heeft het zijn lengte dan ook niet mee! Drie delen uit de „Lyrische Suite" van Alban Berg, een omgewerkt strijk kwartet, voltooiden na de pauze het programma. Het is muziek, waar onze oren nog steeds niet n-aar staan. Mis schien doen zij dat nog eens als wij deze ^stukken meer keren hebben ge- solist in Mozaris „Concert in Bes K.V, I hoord en dnn rvAÏ T n?A?en 595". dat klonk, zoals alloon een vrnntl e? d.Sn, zo met toewijding 595", dat klonk, zoals alleen een groot meester dat kan laten klinken, of be ter twee grootmeesters, want het aan deel van Szymon Goldberg als leider van het orkest is zeker met te onder schatten! Hoe sübliem klonk b.v. het trekje voor de solist met de eerste vio len in het onvolprezen Larghetto, en hoe leutig klonk hierna het slot-Alle- gro, dat eigenlijk een Rondo is op het motief van het in dezelfde periode door Mozart gecomponeerde lied „Das Kin- derspiel"! speeld als Goldberg en zijn orkest het nu hebben gedaan! ©P1B CSHIMStN De rechtbank in Zwolle heeft gisteren M.O% uit Zalk, conform de eis, veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. O. heeft zich schuldig gemaakt aan een reeks brutale aanrandingen en diefstallen. Na uit de gevangenis te zijn. ontslagen, onttrok hij zich in janu ari van dit jaar aan het toezicht en ging zwerven. Hij sliep in hooibergen en werkkeetjes en voorzag doer inbra ken en insluipingen in zijn onderhoud. Hij bracht de Noordveluwe en Noord west-Overijssel in opschudding door een aantal aanrandingen. Eind januari slaagde men er in O. aan te houden, maar hij wist te ontsnappen door zich door het luikje in zijn celdeur naar bui ten te wringen. Na een enerverende jacht, waarbij honderden politiemannen werden ingeschakeld, - -rd O. ten slot te opnieuw gegrepen. De Hoge raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van de Haagse schroothandelaar L. Worms tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag waarbij hij tot 250 boete is veroor deeld wegens smaad ten aanzien van de heer D, P. Spierenburg, vice-voor- zitter van de hoge autoriteit. De heer Worms had aan het gerechts hof gevraagd overlegging van een jus titieel rapport inzake getuigenverklarin gen, doch het hof heeft deze overleg ging geweigerd op grond dat het rap port deel uitmaakt van het resultaat van het administratief onderzoek van de justitie. De Hoge Raad heeft overwogen dat op grond van wettelijke bepalingen het hof heeft kunnen beslissen dat de door de heer Worms bedoelde processen ver baal niet betreffen verhoren gehouden in de overhavlge strafzaak. Het is de Ha agse politie nog steeds n>'et duidelijk, hoe het mogelijk is ge weest, dat de ouders van het zes maanden oude meisje, dat vorige week door gebrek aan voedsel en drinken en tola al vervuild overleed, ertoe gekomen zijn het kind zo te verwaarlozen. De po litie heeft de indruk, dat de oudere, de dertigjarige steügermaiker B, J. vaa der B. en zijn 28-jarige echtgenote A. van der B. H.verstandelijk normaal ontwikkeld zijn. Ook is tijdens het ver hoor niets gebleken van financiële moeilijkheden, de man verdiende een normaal weekloon. De vader heeft van 24 mei tot 7 ju ni in een ziekenhuis gelagen en vond, toen hu weer thuis kwam. zijn jongste dochter wel sterk vermagerd, doch de ernst van de situatie is kennelijk niet tot hem doorgedrongen. Tijdens zijn af wezigheid zijn de vrouw het huishou den en de verzorging van de kinderen kennelijk te zwaar geworden,, zodat ze alles ging verwaarlozen. Alleen de op de zolder huizende duiven, van haar man waren goed verzorgd. Deze zol der was de schoonste plaats in het huis. Na zijn terugkomst uit het ziekenhuis is de man naar de raad voor de !kiï> derfoescherromg gegaan, omdat hij toch _wel voelde, dat de toestand thuis met in orde was. Daar verwees men hem naar het wijkcentrum, waarvan een vertegenwoordiger de dag na het overlijden van het meisje eens kwam kijken. Op die dag ontmoette de vrouw op straat een zuster van haar man, die informeerde naar de toestand van de baby „Anbje krijgt vit a mine druppels van de dokter en gaat goed vooruit", zei de vrouw. Antje was toen echter reeds 24 uur dood.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2