Rotterdams radioamateur redt Amerikaans patiënt Nieuwe landingen van Indonesiërs in Merauke Watertoeristen proberen vaar ïk.---. 9n eer smaak en stijl Diefstal van gereedschap bij R.D.M. opgelost Prachtig samenspel in de ether r Wakker getikt en maar gaan luisteren Autoriteiten zagen Hennepsloot van Ierland Was verhoogde waterstand poging tot misleiding? DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 25 JUNF 1%2 Drie jongens kwamen na autodiefstal in ziekenhuis terecht Tienjarige jongen in Merwede verdronken ''5 Contact Geen effect sii Onder ivater Indonesiërs Ambonezen Geen delegatie Talmen 'AküihëiÈ Raadsels V erontivaardigd Succes Ontivikkeling Qp verzoek van-een groep Rot terdamse watersportvereni gingen hebben enkele provinciale en gemeentelijke autoriteiten za terdag een bezoek gebracht aan de veel omstreden Hennepsloot en de Ringvaart van de Zuidplaspol- der. Een achttal leden van deze verenigingen, had daarvoor, in het belang van de recreatie te water, schepen beschikbaar gesteld. „Hoog" zomerpeil Tivee maten Baas en knechts gearresteerd Kanovaarder verdronken Drie jongens uit Amsterdam van 15, 17 en „0 jaar hebben hun tocht met een gestolen auto duur moeten bekopen. Ail hggen nu alle drie min of meer ernstig gewond in een ziekenhuis te Haarlem. Zaterdagmiddag stalen zij een personenauto op het Dapperplein in Amsterdam en reden er mee de weg naar Haarlem op. Bij de Zwetbrug te Hauweg vloog de auto. die een snel- meer 100 km. uit ae Docht. De wagen kwam op de tram baan terecht, ontwortelde een lichtmast en sleepte deze meer dan zeven meter mee. E-en der inzittenden, kon zelf de auto verlaten, maar de twee anderen konden pas worden bevrijd toen een k~aamv.a- gen er aan e pas was gekomen. De. totaal vernielde aiuo be stuurd door de 15-jarige jongen, die ver moedelijk onder invloed verkeerde. ifcV,- Zaterdagmiddag is te Boven-Har- dinxveld de tienjarige Theodoras An- thonus Alphonsus Wolterbeek in de Mer wede verdronken. De jongen oudste uit een gezin met acht kinderen speelde op een zandplaat tussen de krib ben in het water en is daarbij waar- «chijnlijk in een kuil terecht gekomen. Hij was de zwemkunst wel enigszins machtig. Toen hij na enige tijd vermist werd vond men zijn kleren op de oever, waarna drie bootjes uitvoeren om te dreggen. Na ongeveer een uur vond men dicht onder de wal het stoffelijk overschot. De Rotterdamse radio-amateur H. Schlink die zondagnacht door het opvangen en doorgeven van berichten een zeldzaam genees middel voor een radio-actief be smette patiënt in Grenoble be schikbaar wist te krijgen. De slapeloosheid van Rotter damse radio-amateurs, het snelle optreden van inspecteur J. Blaauw van de Rotterdamse ge meentepolitie bekend uit de moordzaak Marcel Nivard en de rijk gesorteerde apotheek van het Amsterdamse Wilhelmina- gastihuis hebben dit weekeinde waarschijnlijk het leven gered van een jonge Amerikaanse mili tair. Deze lag levensgevaarlijk door radio-actieve stof besmet in een ziekenhuis in Grenoble. Men beschikte daar niet over het enige middel, dat hem kon red den: de zeldzame medicijn „De- gralon". Tientallen radio-amateurs, pol t- tiemannen en artsen zijn zaterdag nacht in de weer geweest om am pullen met deze. kostbare stof, ge richt tegen leukemie, op te spo ren in eên der Westeuropse zie kenhuizen. Duitsland had ze niet, evenmin als Frankrijk.Ook België, Engeland en het Amerikaanse mili taire hospitaal in West-Berlijn had den de ampullen niet in voorraad. Zo werd uiteindelijk de Rotterdam mer H Schlink (57) het middelpunt van het internationale radioverkeer op de voor amateurs gereserveerde 80-meterband. Deze veteraan onder de zendliefheb- bers hij begon al in 1919 kwam tenslotte in de vroege ochtenduren met het verlossende bericht, dat Amsterdam nog enkele ampullen beschikbaar had. Inspecteur Blaauw. die al urenlang te lefonisch contact had gehad met Ame rikaanse bases in Frankrijk en Duits land, zorgde er toen voor, dat de medi cijn in recordtijd naar Grenoble werd overgebracht. Een radiovvagen van de Amsterdamse politie haalde de ampullen op en bracht ze naar Schiphol. Daar stond een KLM-toestel met bestemming Parijs gereed. Zondagmorgen om tien over negen werd op Le Bourget geland. Door inschakeling van een helicopter van het Amerikaanse leger was de me dicijn tien minuten later al in Grenoble De internationale oproep ging zater dagnacht kort na twaalven uit, van de arts Ar. Louis Colonne in Grenoble. Hij had vertwijfeld de hulp ingeroepen van een zijner vrienden, een zendama teur. De s.o.s.-kreet werd opgevangen in België en doorgeseind naar Engeland. Maar ook daar zag men geen enkele mogelijkheid de medicijn te pakken te krijgen. Duitsland werd ingeschakeld, en vooral een zender in VVilhelmshaven is in de volgende uren bijzonder ver dienstelijk geweest door onophoudelijk contact te zoeken met industrieën, zie kenhuizen in West-Berlijn en het Roer gebied. De oproep werd tenslotte zelfs op Oost-Duitsland gericht, maar daar vandaan kwam geen enkele reactie. De heer Schlink kwam om twee unr In de nacht temidden van de cacafonie van gesprekken. Hu kon niet inslapen en ging toen maar weer eens, als zo vaak, aan zijn toestel draaien. Het was hem vrij snel duidelijk, dat het heen- en weer gepraat van zün collega's, geen effect zou hebben, want overal vandaan kwamen negatieve antwoorden. Daarom lichtte hy dan ook de meldkamer van de Rotterdamse politie In, waar het speurwerk gedeeltelijk werd overgeno men. Telefoongesprekken gingen uit naar politie-instanties en ziekenhuizen in de omuggende landen, ook naar verschil lende Amerikaanse bases, waarmee inspecteur Blaauw vrij nauwe relaties heeft. Maar wat men ver zocht, bleek dichtbij beschikbaar te zijn. Na enkele uren kwam de tip, dat het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam enkele ampul len wilde afstaan. En toen ook kwam als extra verrassing de melding, dat een onbekend gebleven zendamateur'in Halfweg, die op zijn eigen houtje had gewerkt, nauwelijks enkele minuten te voren-de- medicijnen al bij het. Amster damse ziekenhuis had aangevraagd. De heer Schlink, roepteken „Fa-o-GJQ", is al eerder middelpunt van hulpacties via de ether geweest, o.a. bij de waters noodramp van 1953. Enkele jaren ge leden zorgde hij er voor dat medicijnen naar Egypte werden gezonden. Vanmorgen kwamen voor de heer Schlink de gevolgen van zijn nachtelijke activiteit. In zijp huis aan de Aelbrechtskade in het wes ten van Rotterdam kwam een war winkel van draden, kabels, came ra's. lampen en allerlei elektrische en elektronische apparatuur: de heer Schlink was in het middel punt van de publieke belangstelling gekomen en dientengevolge moest hij verschijnen voor de televisie. En natuurlijk stond zijn telefoon „roodgloeiend", omdat allerlei vrienden en kennissen hem wilden complimenteren met hel behaalde succes en zich zeer geïnteresseerd toonden in hetgeen er die nacht in de ether is geschied. Eigenlijk is het toeval geweest, dat de heer Schlink achter zijn toestel terecht kwain. Xn de nacht van zaterdag op zondag werd de heer Schlink wakker door een ge-! tik ergens in zijn huis. Hij ging opj onderzoek uit, maar het bleek, zo als hij zelf zegt, loos alarm. Wat er heeft getikt weet hij nu nóg niet. Inmiddels was de heer Schlink klaar wakker en toen is hij maar eens achter zijn toestel gaan zitten in de wetenschap, dat de meeste radio-amateurs des nachts aan hun toestellen werken. Zoals de heer Schlink zeli zegt is het dan lekker rustig in de ether, er zijn weinig storingen. Bovendien houdt iedere radio-amateur van ex perimenteren en de nacht is de bes te tijd om allerlei problemen uit te werken en die met elkander via de radio! te bespreken. Zo is de heer Schlink thans be zig met een ingrijpende verbou wing van zijn zend-apparatuur, waarin inspecteur Blaauw zelf ook al een radio-enthousiasteling! zeer is geïnteresseerd. De heer Schlenk, -die behalve ra dio-zendamateur ook -beroeps radio technicus.is,- heeft hem uitgeno digd straks zijn ver-bobwde zender eens komen te bewonderen. De 69-jarige alleen wonende heer G. V. is zaterdagavond in zijn woning aan de Utrechtse straat in Amsterdam van de trap gevallen en overleden. Zondag morgen werd hij gevonden. m morg«n Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws- 7.10 Gymnastiek; 7.20 Ochtendvaria (gr)'- VPRO; 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws-' B.15 Lichte grammofoonmuziek: 9.00 Ochtend'- gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groen teman; 9.15 Oude muziek (gr.); 9.35 Water, standen; 0.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeids. vitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zieken: 12.00 Instrumentaal sectet en zangsolisten: lichte muziek; 12.20 Kegerings- uitzending: Uitzending voor de landbouw- 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- eii tuinbouw: 12.33 Licht orkest met zangsoListe- 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen eventueel actueel of grammofoonmuziek; 13.25 Beursbe- richten: 13.30 Metropole orkest met zangso- list: 14.00 Kamerorkest en solist:, Klassiek» muziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Sopraan »n piano: Moderne liederen: 15,30 De vrouw in het wit, hoorspel (herhaling van 8 oktober 1061): 16.10 Licht orkest (gr.); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Amateursprogramma; 17.55 New- York calling. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws- 7.15 Pianorecital (gr.): 7.30 Voor de jeugd- 7.45 Morgengebed en overweging; aoó Nieuws; 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing: 10.23 Klas sieke grammofoonmuziek: 11.00 Voor de vrouw; 11.40 Lichte grammofoonmuziek; 1150 Voiaan.... vooruit praatje: 12.00 Middagklok- Noodklok; 12.04 Franse Chansons; 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 1233 Licht lunchconcert (gr.); 12.50 Actualiteiten- 13.00 Nieuws; 13.15 Piatennieuws; 1335 Danjl orkest en zangsolisten; 14.05 Schoolradio- 14.35 Voor de plattelandsvrouwen; 14.45 Ore', roepdubbelvrouwenkwartet: 15.00 Radio Fik harmonisch orkest: moderne muziek: 15.20 Populaire orkestmuziek (gr.); 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof: 17.00 Voor de jeugd- 17.40 Beursberichten: 17.45 Regeringsuitzen'. ding: Ontwikkelingswerk op Saba door dr J Winsemius; 18.00 Voor de jeugd; 18,20 Piano! spel (gr.); 18.35 Lichte orkestmuziek en zang. solisten. Het convooi in de Ringvaart (foto bcrven). Op de achtergrond het kerkje van Zevenhuizen. De onderste foto geeft een beeld van de moeilijk heden waar de plëziefvaarders mee hebben te kampen. Hilversum 1 402 m. VARA: 8.00 Nieuws en commentaar: 18.20 Instrumentaal trio: amu sementsmuziek; 1B.40 Jazz-trio met zangsolis. te; 19.00 Parlementair overzicht: 19.15 Rege ringsuitzending: Herman Stok presenteert de Radiozilvervloot; 19.30 Tsjechisch nonet- Mo derne muziek; £0.00 Nieuws; 20,05 Licht or kest: 20.35 Op de praatstoel: 21.05 Omroen- dubbelkwartet; 21.20 Omr. -rkest en solist- Klassieke muziek: 22.20 Actualiteiten; 22 30 Nieuws; 22.40 Dansorkest met zangsolisten- 23.05 Woorden met stilte er om heen, poëzie! programma: 23.25 Lichte grammofoonmuziek 23.55-34.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV; 19.0» Nieuws en weerbericht: 19.10 Koorzang; 19.30 Radio- krant; 19.50 Licht ensemble; 20.19 750 jaar Thomasschool reportage uit Leipzig- 2020 Holland Festival 1962: Radio-Filharmonlsch orkest en solist: Moderne muziek- 2125 Grammofoonmuziek; 21.30 Nationaal Orgel improvisatie concours Boisward 1962- 2200 Parlementair commentaar; 22.15 Metropdie. 2£tl£st-,1)oor en solisten: amusementsmuziek- 22.30 Nieuws en S.O.S.-bericht: 22.40 Avond', overdenking; 22.55 Boekbespreking; 23 05 Na- riÏÏ.aaL°.r.ge' improvisatie concours Boisward 1962 23.55-24.00 Nieuws. (Vervolg van pag. 1) De bij Merauke gelande Indonesiërs moeten in een hoofdzakelijk uit savan nes bestaande laagvlakte opereren, hetgeen de mogelijkheid van een open strijd aanzienlijk vergroot. Een voor deel voor deze para's is, dat ze hier geen gebrek aan voedsel hebben. In een streek, waar zij zijn neergekomen, lig gen namelijk grote jachtgebieden met vele herten, varkens en kangoeroes. Hier staat tegenover, dat de omstan digheden, waaronder de parachutisten in de laagvlakten moeten opereren, niet bijzonder gunstig worden geacht. De grote regentijd is zojuist ten einde en vele plaatsen staan nog diep onder wa ter. Uiteraard zal dit ook de tegenacties niet eenvoudiger maken. Bij een eventuele opmars naar Merau ke moeten de para's de ruim honderd meter brede snelstromende en van kroko dillen wemelende rivier de Maro over steken. Aangenomen wordt, dat de para's eigenlijk veel dichter bipMerauke hadden moeten landen. Gisteravond Iaat was nog geen be sluit genomen over de vraag, of de on geveer vierhonderd Nederlandse vrou wen en kinderen in Merauke zouden worden geëvacueerd. Wel heerste in Hollandia algemeen de overtuiging, dat daaraan ernstig werd gedacht. Bü de evacuatie zou gebruik- kunnen worden gemaakt van vliegtuigen (er is een vlieg- velg, geschikt voor het gebruik van Da- kota's, vlak in de buurt) en van een KPM-schip, dat juist in de buurt is. Een commissie van onderzoek, die naar Me rauke zou vertrekken, is voorlopig in Hollandia gebleven. De toestand in Me rauke Is volkomen rustig. Men voelt er niets voor evacuatie. In Merauke wonen ook ongeveer 2500 Indonesiërs, onder wie 600 Javanen, die zich daar reeds tientallen jaren geleden hebben gevestigd en zich hoofdzakelijk met landbouw bezighouden. Er zijn onder hen zeker pro-Indonesische ele menten, maar de grote meerderheid be moeit zich in het geheel niet met politiek. In het algemeen verkeert de Indonesische groep in een zekere wel stand. Onder de van de Kei-eilanden afkomstige Indonesiërs is sinds 1960, toen een subversieve beweging onder hen werd opgerold en de leiders daarvan gevangen werden genomen, evenmin van onrust sprake geweest. In Merauke woont ook .eer. groep Ambonezen, die fel voor een onafhan kelijke republiek der Zuid-Molukkcn zijn. De Papoea-bevolking bestaat grotendeels uit z.g. marinds en omvat ongeveer 5000 zielen. Er is de laatste maanden onder deze Papoea's een nati onalistische beweging waargenomen. Uiteraard, heeft deze nieuwe Indonesi sche agressie in Hollandia tot veie spe culaties aanleiding gegeven. Men vraagt zich af, of zij de inleiding za< vormen tot verdere landingen of dat zü een af- I leidingsmanoeuvre is om de Nederlandse strijdkrachten in dit gebied te binden, als voorbereiding voor een actie op grotere schaal elders. In zijn rede van zaterdag heeft pre sident Soekarno verklaard, dat hij niet van plan is een delegatie te zenden voor onderhandelingen met de Nederlanders, tenzij die hun bereidheid om het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, openbaar maken. Soekarno sprak bij de installatie van generaal- majoor Achmed Jani, hoofd van de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian", tot staf-chef van het Indonesische leger. Jani vervangt gene raal Nasoetion, die minister van defensie blijft en waarnemend opperbevelhebber der Indonesische strijdkrachten. gw«g»<>~vj<j.No *ONC NEOERLA NO 5 NIEUW GUINEA TANAH* klKRAH Aropft Fred enk Hendrik til. Tanimbareil. ALFOEREN ZEE „Indonesië", zo zei Soekarno, „heeft nooit kennis genomen op welke wijze precies Nederland het plan-Bunker heeft aanvaard, als de heer Oe Thant geen verklaring had afgelegd. Wij zouden willen weten, of Nederland werkelijk een vreedzame regeiing van het geschil wenst of niet. Laat mij herhalen, dat Indonesië van zijn kant deze vreedzame regeling wenst. Maar als Nederland liever talmt dan zal Indonesië besluiten het gebied door eigen middelen te her krijgen. Het plan-Bunker bevat twee belangrijke voorzieningen. In de eerste plaats, dat het bestuur aan Indonesië wordt overgedragen en in de tweede plaats, dat de bevolking vrij behoort te zijn te kiezen tussen samengaan met Indonesië en het dragen van verant woordelijkheid voor zichzelf". Soekarno vervolgde: „Als ik nu een delegatie zou zenden, zou ik deze eerst opdracht moeten geven de Nederlanders te vragen, of zij bereid zijn tot bestuurs- ove: dracht. Zouden zfl „ja" antwoorden, dan zouden de onderhandelingen kunnen voortgaan. Maar als de Nederlandse delegatie zou talmen met haar antwoord of dit zou veranderen, dan zou ik mijn delegatie opdragen de conferentietafel te verlaten. De Nederlandse houding is nog altijd een raadsel voor ons. Wij vragen ons nog steeds af, of de Neder landse aanvaarding van het plan-Bunker de bestuursoverdracht inhoudt". Gouverneur dr. P- J. Platteel heeft vanmorgen zijn grote verontwaardiging uitgesproken over ,.de cynische wijze, waarop de Indonesische Leiders menen te kunnen voortgaan met hun berekening, dat agressie in deze tijden lonender is dan vredelievende onderhandelingen". Sprekende bij de opening van de tweede zitting van de Nieuw-Guinea ïtaad in Hollandia zei dr. Platteel over de jongste luchtlandingen: ,.Met spanning wachten wij af, of het geweten van de wereld thans zal spreken en degene, die de algemeen aanvaarde beginselen ter be slechting van internationale problemen met voeten treedt, mettertijd een halt zal toeroepen". ..Terwijl de Nederlandse regering met kracht naar streeft langs vredelie vende w-eg de belangen van dit gebieds deel op de grondslag van het zelfbe schikkingsrecht te behartigen, ontwikke len de zaken in West-Papoea zich onder openlijke bedreiging en militaire agres sie van een groot nabuurland, waarmee het goed zo-u zijn in vrede te kunnen leven", aldus de heer Platteel, dit ook kon constateren, dat de uit Nederland gezonden krijgsmacht, versterkt en bij gestaan door het Papoea-vrijwilligers korps en de politie en steunend op de medewerking van de gehele bevolking tot dusver de aanvallen met succes on schadelijk heeft weten te maken. Met genoegdoening kon naar het oor deel van de gouverneur verder worden geconstateerd, dat zich in Nieuw-Guinea op verrassende wijze een krachtige de mocratische ontwikkeling aan het vol trekken is. Na te hebben gewezen cp de economische en sociale ontivikkeling deelde hij mee, dat erop mag worden gerekend, dat Nederlandse bijdrage aan Nieuw-Guinea in vergelijking met 1962 opnieuw met bijna tien miljoen gulden! zal worden verhoogd tot een bedrag van! ruim 110 miljoen gulden. Hij kondigde aan. dat het accent zal worden gelegd op de vooruitgang van; decentralisatie en democratisering, de opleiding en vorming van Papoea's en de vorming en versterking van de eco nomische basis naast verbreiding van het onderwijs en uitbreiding van de ge zondheidszorg. Uit Willemstad is gemeld, dat daar de Zuiderkruis uit Nieuw-Guinea is aange komen, nadat het Nederlandse militai ren had weggebracht. Vandaag zou het schip vertrekken met een nieuw con tingent militairen, die de afgelopen weken met vliegtuigen uit Nederland op Curasao waren gearriveerd. Het was geenszins de -bedoeling van deze verenigingen een protest- tocht te organiseren. Men wilde de autoriteiten er slechts van overtuigen dat dit rustieke water in geen geval voor de recreatie verloren mag gaan. Of dit inderdaad gelukt is, ligt nog in de schoot der toekomst verbor gen. Daar zijn te veel hoofden en in stanties bij betrokken om dit maar even te regelen, aldus ir. G. Terluin van Provinciale Waterstaat aan het einde van de tocht. Waarbij hij tevens opmerkte dat het polder land vanuit de Ringvaart gezien zo veel mooier was dan vanaf de weg en zijn verbazing uitsprak over de ver vuiling van dit water. Hij beloofde dan ook dat het probleem, in het be lang van de recreatie te water, aan alle kanten zou worden bekeken. Voordat, het echter zover was had den de genodigden van. een prachti ge vaartocht genoten die via de Hot te en Rotte-meren dwars door het Zuidhollandse polderlandschap over Zevenhuizen en Nieuwerkerk naar Gouda leidde. Zelfs degeen die 'voor het waterpeil in de gewraakte vaar weg aansprakelijk is, had medewer king verleend. Kennelijk was er voor „hoog" zomerpeil gezorgd, zodat de Het viaduct over de rijksweg bij Nieuwerkerk betekende tevens het einde van de moeilijkheden. Vanaf dit punt konden alle bo ten weer op eigen kracht varen. Hier wordt de jaaglijn los gegooid. aanwezige autoriteiten niet te Tang in de modder vast zouden lopen. Insi ders schatten het peil tenminste 20 centimeters boven normaal met ge volg dat het water over het gras spoelde. Dit ontlokte een van de aan wezigen de opmerking; „Ik heb veel gezien, maar gras dat in water groeit nog nooit." Wanneer het de bedoeling is ge weest met deze verhoging van de waterstand de autoriteiten, te sug gereren dat het allemaal wel mee valt, dan is men daar minder in geslaagd. Nog afgezien van het feit dat er toch verschillende bo ten gesleept moesten worden, waarvoor door de organisatoren een landbouwtractor was gechar terd, was het regelmatige bonken van de bodem tegen het vlak van de schepen en de ondragelijke stank, die de door de schroeven omgewoelde modder verspreidde, voldoende om iedereen te overtui gen dat, wil men deze unieke vaar weg werkelijk open houden, er iets -dient te gebeuren. Gezien in het kader van de Rotter damse plannen tot bruggenbouw over het Noorderkanaal wat een tijdelij ke afsluiting van dit water tot ge volg' heeft en tevens de tijdelijke af sluiting van de Leuvensluis in ver band met de Metrowerken, is het wel haast zeker dat de gemeente Rotter dam bereid is haar steentje bij te dragen tot het open houden van de ze vaarweg, Provinciale Waterstaat zal meer problemen moeten overwinnen. Aller eerst zijn er de oeververbindingen die alles te wensen overlaten.' In de gemeente Zevenhuizen is een kleine minderheid die hevige druk uitoefent om de oude beweegbare brug te ver vangen door een vaste stenen =met een beperkte doorvaarthoogte, ter wijl een andere groep van mening is. dat het stuk water dat door het dorp loopt, over een afstand van circa een kilometer beter gedempt kan wor den. Mochten deze plannen doorgang vinden dan betekent- dit voor de Rotterdamse, watertoerist een ramp. Vragen we ons tot slot af of het pol derbestuur overigens geheel on schuldig niet in overtreding is. Meestal.is het toch.zo dat.het polder bestuur door wetten, zij het heel oude, de verplichting heeft in ver band met seheepvaartbelangen het vaarwater op diepte te houden. Zo dat wel het geval is, gaat het niet aan te stellen dat pleziervaart geen scheepvaart is. Ook het watertoerisme heeft zich aan de regels van het,BAR (Binnenaanvarïng'sreglement) te houden, wat dus betekent dat het wel dégelijk tot de scheepvaart' wordt ge rekend. Mocht mén toch menen dat op de ene plaats' dit toerisme tot de scheepvaart behoort en op een andere plaats niet, net naar het uitkomt, dan wordt er met twee maten gemeten en ligt hier wel licht een taak voor de juristen van de: waterspórtsectie. van de A.N.W.B. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Menist 20.30 Vader weet het beter film; 20,55 Ge varieerd muziekprogramma: 2120 V for Vic tory documentaire over de tweede wereld, oorlog; 21.45 Werkende scholieren in de va kantie forum. Het tien personen tellende gezin P. van der Veer uit Herkingen is zaterdag dakloos geworden doordat de woning uitbrandde. Hét vuur ontstond door het spelen met lucifers. Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf is de trein Den BoschNijmegen tussen Geffen en Oss in botsing gekomen met zes koeien die op de spoorlijn he pen. De dieren wapen op slag dood, de trein had veertig minuten vertraging. tAdvertentie in goud, zilver en horloges maar niet duurder (Van. een onzer verslaggevers) r\E ROTTERDAMSE recherche heeft in verband met dief stal van gereedschap ter waarde van 8.500, eind 1961 gepleegd op het terrein van de H.D.M. aan de Heyplaat, de 32-jarige aannemer A. N., directeur van een .Schie dams scheepsreparatiebedrijf, de 26-jarige taxichauffeur M. F, B. uit Vlaardingen en de 22-jarige lasser C; G. J.- uit-Rotterdam gearresteerd. Het drietal werd vandaag voor de officier van jus titie geleid. De 32-jarige voorman G. D. uit Rotterdam, die behulp zaam was met het verbergen van hét gereedschap, kreeg,„een pro zes-verbaal. Oezer dagenkreeg de recherche van het bureau Sandelingpiein de tip, dat een lasomvormer, die tot het bij de R.D.M. gestolen gereedschap behoort ie, 6ij het scheepsreparatiebedrijf van N. was ontdekt. De recherché trol er het apparaat niet meer aan, maar na enig speuren 'kon zij het, te gelijk met Tachtig meter.las'kaibel, een houten gereedschapskist met inhoud, ren brandapparaal en meerdere za ken, te Krimpen aan de IJssel in be slag nemen in samenwerking met de rijkspolitie aldaar. Iet gereedschap was ontvreemd door de taxichauffeur en de lasser. Beiden waren toondertijd in dienst bij de scheepsreparateur. Met het autootje van hun werkgever vervoerden ze het gereedschap naar diens werk plaats. Het tweetal zou slechts een paar honderd gulden hebben gekre gen- De eigenaar van het scheepsreparatie bedrijf bleek bij nader onderzoek nog meer op zijn kerfstok te hebben. Hij ontvreemdde bij een bezoek aan een haventerrein een tol. Twee 22-jarige jongens uit Wognuri zijn zaterdagavond op ongeveer 500_ me ter uit de kust van Andijk met de kano omgeslagen. Een van de twee, 3. C. Koo- zendaal heeft zwemmend de dijk nog weten te bereiken, de ander, Th. P. Schipper is verdronken. Zij waren 's morgens vroeg uit Wognum vertrok ken om per kano binnendoor naar Me- demblik te varen en vandaar naar Enk- huizen, waar zij zouden kamperen. Gis termorgen zouden zij naar Hoorn varen om er enige dagen te kamperen. De ka no, die door de volledige kampeerutb rusting zwaar beladen was, schepte bij Andijk water door de tamelijke grote golfslag. Vlak voor de dijk van Andijk zonk de kano. Schipper verdween in de diepte. In het Limburgse plaatsje Panheel werd zaterdagmiddag een 23-jarige. schipper beroofd van 100 door twee Duitsers. Dit gebeurde op een bijzon der geraffineerde wijze. De schipper werd door een 15-jarige jongen met stenen gegooid net zo lang tot hij zijn belager achterna ging. De jongen holde in de richting van een plaats langs de Maas waar twee Duitsers zich verscho len hadden. Daar werd de schipper op gewacht, mishandeld en van zijn geld beroofd. Daarna gingen twee van de drie rovers rnet een auto aan de haal. Doordat nummer drie 'achterbleef, kon den de twee gevluchte daders worden achterhaald en ingesloten. In de jachthaven Zaad-Noordijk is zaterdagmiddag de driejarige Annelies Bom uit Velzen verdronken.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2