V; Algerije Stankbestrij d ing kost de Gekro twaalf miljoen! Munster Visser volgend jaar niet in Kamer Rotterdam zit niet meer om hotels verlegen Indonesische propaganda van Radio Australië Amerikanen zorgen voor twee grote helikopters .V Buitenlanders komen R'dam ruiken.... Directieaantal klachten is afgenomen Blijft prof. Oud lijstaanvoerder In juni bijna 2500 schepen naar Waterweg Onrendabele streep is dichtbij Mijn in net van vissersboot Automobilist reed tegen lichtmast Schilder valt van ladder Madurodam viert 10-jarig bestaan Suriname ontvangt Prinsessen xp 'fA DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DINSDAG 3 JULI 1962 (Vervolg van pag. 1) AVONTURIERS GRENS DICHT (Van een onzer redacteuren) JWTe kunnen op dit ogenblik zeggen, dat onze nieuw bouw geheei is voltooid. Drie jaar geleden zijn we begonnen en we dachten toen, dat we na twee jaar de gehele produktie wel naar onze nieuwe fabriek zouden hebben overgebracht. Dat is tegengelopen. In de eerste plaats werd tijdens de nieuwbouw de opzet vergroot en in de tweede plaats ondervond de aanvoer van materialen stagnatie. Er kwam een jaar bij. Maar dat nüi,,beduidend goedkoper (Van onze parlementsredacticl DE liberale minister Visser, de liberale staatssecretaris Van Houten en de liberale Tweede-Kamerleden Den Hartog, Van Leeuwen en Ritmeester zul len na de Kamerverkiezingen van volgend jaar niet meer op het politieke toneel terugkeren. Van minister Korthals is nog niet bekend, of hij het volgend jaar weer Kamerlid wil worden. Dit valt op te maken uit de voor lopige groslijst, die de afdelingen van de V.V.D. is toegezonden in verband met het opstellen van de kandidatenlijst 1963. Research Persleiding Studie (Van een onzer redacteuren) TTeeft Rotterdam behoefte aan LT meer hotels? Nee, vertelde gisteren op een persconferentie de heer A. Philipsen, directeur van hotel Central aan de Kruiskade. - Nee, we zitten in Rotterdam beslist niet om meer hotels verle gen. En hij motiveerde dit als volgt. Hij zei: In 1956 hadden de grotere hotels in onze stad geza menlijk de beschikking over 378 bedden en het aantal overnachtin gen in dat jaar bedroeg 106.619, hetgeen neerkomt op een gemid deld bezettingspercentage van 77. In de volgende jaren zijn er hotels bijgekomen, en in 1961 hadden ze met elkaar 1001 bedden. Het aan tal overnachtingen bedroeg vorig jaar 199.773, wat neerkomt op een gemiddeld bezettingspercentage van 58.6. Vastgesteld is, dat bij een bezettingspercentage van 52 een hotel niet meer rendabel kan zijn. We zitten dus al dicht bij de onrendabele streep. MARKTBERICHTEN ItSIS® Alle Surinamers doen hun uiter ste best om het de prinsessen Irene en Margriet zo aangenaam moge lijk te maken tijdens hun verblijf in dit land. Ook van Amerikaanse zijde wordt daartoe bijgedragen. Toen de organisatiecommissie met de handen in het haar zat wegens het vervoer door de lucht van 20 mensen naar het Stoelmanseiland, waar geen grote vliegtuigen kun nen landen, bemiddelde de Ame rikaanse consul-generaal en on middellijk waren er twee grote helikopters van het Amerikaanse leger. Alles gereed De sleutel van de toekomst van Alge rije ligt in handen van de ca. 45.000 FLN- strijders in Tunesië en Marokko. Twee maanden geleden hebben zij Ben Bella toegejuicht, toen hij na vijf jaar uit Franse gevangenschap in hun midden terugkeerde. Nu is hun onmiddellijke chef, kolonel Boe Madian op de vlucht, na te zijn beschuldigd van samenzwering met Ben Bella. Intussen bewaakt, het Franse leger nog steeds de met mijnen velden cn hoogspanningsdraden afgezette grenzen, die de troepen van Algerije scheiden. Slechts weinigen houden rekening met een bloedige burgeroorlog bij de geboorte van de nieuwe staat. De Algerijnen heb ben tot nu toe getoond over grote poli tieke wjjshcid en volwassenheid te be schikken. Dit neemt echter niet weg dat nu het bindende clement van de sirjjd tegen de gemeenschappelijke tegenstan- der Frankrijk er niet meer is de tegen- I stellingen binnen het kamp der Alge-1 rijnse nationalisten gelegenheid krijgen hun kop op te steken. Verwacht werd. dat Ben Khedda en de leden van zijn kabinet vandaag uit bal lingschap in Tunis en Algiers zouden terugkeren om de revolte van Ben Bella's aanhangers in de kiem te smoren en zijn bewind over Algerije te bevestigen op het tijdstip, waarop het land officieel onafhankelijk wordt. Hij zou arriveren op het vliegveld Maison Blanche bij Algiers. Ben Khedda heeft met de Franse: regering een regeling getroffen ter af-' kondiging van de Algerijnse onafhanke lijkheid. Wanneer hij eenmaal geïnstal leerd is als leider van het nieuwe be wind, zullen zijn gezag en zijn prestige de aarzelende elementen van het FLN- leger wellicht ook zijn zijde kiezen. Van daag is het in Algerije officieel een feest dag. Het is dan ook zeker, dat Ben Khed da in triomf zal worden ontvangen, als hij van het vliegveld naar het centrum van Algiers rijdt. Ben Khedda heeft Intussen geen twijfel laten bestaan over zyn houding ten op zichte van Ben Bella. In Tunis deed hü een oproep voor nationale eenheid en stelde hjj Ben Bella en diens militaire aanhang als demagogen en avonturiers aan de kaak. „Het Algerijnse volk, dat lange tijd de bewijzen geleverd heeft van zijn politieke rijpheid, moet verenigd blijven achter de regering, dig het enige gezag in Algerije zal hebbed"-, zo zei hij en hij voegde er aan toe: „Het, Algerijnse volk moet nooit luisteren naar demagogen en avontu riers". Voorts verklaarde hij. dat de Europeanen in Algerije de burgerlijke rechten zullen genieten, die hun bij de vredesovereenkomsten van Evian werden toegekend. Voordat hij begon te spreken werd Ben Khedda omhelsd door de Tunesische president Bourguiba. De bijeenkomst. Waarop Ben Khedda sprak, werd ook bijgewoond door de Egyptische lt. kolo nel Ali Sa bei, die met boodschappen van president Nasser naar Tunis en Llbye is gezonden om te bemiddelen tussen Ben Khedda en Ben Bella. In een toespraak schaarde Bourguiba. (in wiens land zichl duizenden Algerijnse verzetsstrijders be-l vinden) zich onvoorwaardelijk achter; Ben Khedda. „Dat zal ons standpunt blijven, wat er ook mag gebeuren", aldus] Bourguiba. Deze uitlating is interessant in ver-1 band met het beroep, dat Nasser ook op Bourguiba en koning Hassan vanl Marokko heeft gedaan, eveneens te be middelen tussen Ben. Khedda en Ben: Bella. De houding van Marokko is nog niet duidelijk: zoals men weet, is Ben Bella van plan, zich vla dit land naar Algerije te begeven om de macht in1 handen te nemen. r Krachtens het akkoord van Evian zou' het Franse leger nu de grenzen moeten j openstellen voor de verzetsstrijders, die zich nog in Tunesië cn Marokko bevin den, Als gevolg van de revolte hebben de Fransen echter besloten, de grenzen dicht te houden. Hiertoe zou zijn over- gegaan in overleg met de regering van Ben Khedda. Het wordt voorts waar schijnlijk geacht, dat Ben Khedda nauw zal samenwerken met het Franse opper bevel indien de revolte tegen zijn re- j gering in kracht zou toenemen. Vermelden we nog, dal de Franse oud- minister Jean Marcel Jeanneney waar-' schijn lijk de eerste diplomatieke ver tegenwoordiger van Frankrijk in Algerije zal zijn. Vermoedelijk zal hg tn de loop, van deze week zijn functie aanvaarden.; jaar extra hebben we gebruikt om behandelen we de grondstoffen reeds bij de oplossing van het stankpro- de leverancieis ract bepaalde conserve- bleem met kracht ter hand te ne- f Advertentie) Als U met Vacantie in Spanje of italie bent en U ziet deze hand werk Marokkaanse manden daar voor veel. geld liggen... of als U zoals zo velen doodgewoon met vacantie gaat... kamperen weekendhuisje of een dag naar het strand... Dan denkt U aan deze aanbie ding, aan de dag. waarop U de meest handige en sterke boodr schapmand die ooit te koop is geweest, kocht voor een be lachelijke prijs. Morgen koopt U opk zo'n boodschapmand, een hoog mo del met stevige hengsels in leuke decoraties voor nog géén daal der. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote Marokkaanse manden, In een hoog model, vbor Ctén teh of schriftfeejt. Aanvankelijk bestond de indruk, dat minister Korthals volgend jaar de poli tiek vaarwel wil zeggen. Het schijnt echter niet uitgesloten te zijn, dat hij nog op dit besluit terugkomt. De heer Korthals, in het kabinet-De Quay vice- minister-president en minister van ver keer en waterstaat, werd in 1945 Kamerlid en in 1959 minister. Hoe zijn besluit ook zal zijn, zijn naam komt in elk geval op de groslijst niet voor. Hetzelfde is het geval met minister Visser. Zijn naam wordt niet genoemd. Ook de secretaris van de V.V.D.de Haagse wethouder D. W. Dettmeijer, komt niet voor op de- voorlopige gros lijst. Daarentegen hebben wel minister Toxopeus (binnenlandse zaken) en staats secretaris Stijkei (verkeer en waterstaat) zich bereid verklaard, een Kamerkan didatuur te aanvaarden. Minister Toxo- peus was reeds van 1958 tot 1959 Kamerlid. Staatssecretaris Stijkei werkte, voordat hij bewindsman werd, bij Euratom in Brussel. De drie zittende Tweede-Kamerleden. F. den Hartog (641, ,ir. H. F. van Leeuwen (71) en G. Ritmeester (781. keren in verband met hun hoge leeftijd niet terug. De heer Den Hartog, land- bou-yvspecialist. is Kamerlid sinds 1946. de heer Van Leeuwen, financieel des kundige, sinds 1952 en de heer Rit meester sedert 1948. Geen eenstemmigheid bestaat in de boezem van de liberale partij over de vraag of prof. mr. P. J. Oud bet komende laar weer als lijstaanvoerder zal moeten optreden. De afdeling Zwolle- Zwollerkerspel heeft schriftelijk aan het hoofdbestuur meegedeeld, dat prof. Oud Uiervoor te bejaard is. De beer Oud is 75 jaar. Het hoofdbestuur schijnt echter op het standpunt te staan, dat prof. Oud weer lijsttrekker moet zijn, temeer daar bet niet gemakkelijk valt, voor hem een opvolger te vinden. Het hoofdbestuur zal 'zaterdag een vergadering aan de Kamerverkiezingen wijden. De wijze van kandidaatstelling ver loopt bij de WD aldus: in april komen de afdelingen bijeen, en stellen een lijst op van hen die naar hun mening voor het Kamerlidmaatschap in aanmerking komen. Het hoofdbestuur combineert deze lijsten, zet de namen in alfabeti sche volgorde, voegt eventueel nog namen toe en deelt mee in hoeverre de od de lijst voorkomende personen bereid zijn gebleken een kandidatuur te aan vaarden. Deze lijst wordt vóór 1 juni aan de afdelingen gezonden cn aan de hand daarvan wordt de definitieve lijst opge steld. men. En we mogen best tevreden zijn. We beschikken thans over een apparatuur, waarmee we de stank, die ons bedrijf als gevolg van de te verwerken produkten verspreidt, in belangrijke mate kunnen elimineren". FEU VAN de directieleden van het desteructiebedrijf N.V. Gekrode heer H. de Kroes, vertelde ons dit vanmorgen tijdens een rondwandeling over zijn bedrijf aan de Bovendijk te Overschie, waarin de laatste drie jaar in totaal een bedrag van ruim twaalf miljoen gulden werd geïnvesteerdniet alleen in gebouwen, maar ook in nieu we installaties om lucht te zuiveren. „We hebben aldus de heer De Kroes contact gezocht met specialisten op dit gebied, met mensen, die ons bij onze problemen terzijde zouden kunnen staan. Maar er zijn niet veel bedrijven als dat bedrijf van ons, en het gevolg daarvan is, dat we nergens in de wereld een kanit-en-klaar apparaat konden aan schaffen, waarmee we de kwalijk-rieken- de gassen konden zuiveren. Toen zijn we begonnen met de beste apparatuur, die er te vinden was, aan te kopen en deze apparatuur zijn we gaan moderniseren en perfectioneren. We zijn zelf research gaan bedrijven. En het resultaat is. dat thans uit alle delen van de wereld direc teuren van gelijkgerichte bedrijven naar hier komen om te zien wat we hebben gedaan. Xn principe is bij ons alles gebaseerd op hygiëne. We zijn er van uitgegaan dat de grondstoffen in de korst mogelijke tijd verwerkt dienden te worden. Als u een biefstuk in de keuken legt ruikt u niets, de lucht komt pas als die biefstuk veer tien dagen lang in de keuken blijft lig gen. Onze gebouwen werden duhdanig op getrokken, dat er geen lucht kon ont snappen zonder dat die lucht een speciale behandeling had ondergaan. Ze zijn in alle opzichten hermetisch gesloten. Maar. wat gebeurt er nu met die ont snappende lucht of gassen? Deze gassen worden in de zg. stankbestrijdingsinstal- laties gewassen met koud water en daar na behandeld met chemicaliën om de stank te neutraliseren. En om dit water zo koel mogelijk te houden wordt gebruik gemaakt van wel water, waarvan de temperatuur van dien aard is, dat een constante lage tempera- teuur wordte gewaarborgd. De standbestrijdingsinstallatie is geheel gemaaktvan polyester, dit om corrosie zoveel mogelijk te voorkomen". „Het waswater teen slotte zei de heer De Kroes wordt via een persleiding afgevoerd naar het collecteur-riool in Overschie, vanwaar het vervolgens de .weg naar. zee gaat - - Onze nieuws persleiding door de polder, die enige weken geleden is gereed ge komen, heeft een capaciteit van onge veer 600 m3 water per uur, en deze capaciteit is vele malen groter dan die van onze vorige persleiding. Voorwaarde voor onze fabriek is, dat de waterafvoer verzekerd is en dat is alleen het geval als de persleiding naar be horen werkt. Kortgeleden was de pers leiding door werkzaamheden met drag lines voor de uitbreiding van het vlieg veld op een bepaald punt lek geslagen, waardoor dus de afvoer van het water steagneerde. De fabriek moest dus stop pen tot het eauvel was verholpen. In middels kwamen er vele klachten over stank van de bewoners uit Schiebroek bij ons binnen. Niet zodra echter was de persleiding hersteld en de fabriek weer in bedrijf of de klachten be hoorden tot het verleden. Het is over het algemeen onze mening, dat de mensen, van wie we vroeger veel klachten ontvingen, nu geen of zo goed als geen overlast van de kwallik-riekende lucht meer hebben". bepaalde rende middelen, waardoor het bederf tijdelijk wordt gestopt, hetgeen een rem mend effect heeft op de stankvorming. Bederf is nl. oorzaak voor stank. De genoemde behandeling geschiedt tot nu toe alleen bij visafvallen. Voor vlees- a allen is dit nog steeds in studie, om- d;»t daarvoor andere cherr» oliën dienen 1e worden gebruikt, die we op het ogen blik aan het uitproberen zijn. Een nog verdergaande stap is de grond stoffen, die in ons bedrijf moeten wach ten op verwerking, eveneens met conser verende middaelen te behandelen of ze een voorbehandeling te geven waardoor het bederf eveneens wordt gestopt. Wij blijven voortgaan on de inge- slagenweg. We hebben rond om terrein een tweeduizend bomen geplant omdat ook bomen de stank wegnemen. We hebben begrip gehad voor de klachten, die er waren. Maar zij. die reeds langer in het oude Schiebroek en Hilletgers- berg wonen zullen beamen, dat de ver- soreding van de stank de laatste tijd, sterk is verminderd in verhouding tot enkele jaren geleden. Zij wonen op een behoorlijke afstand van ons bedrijf. Dat echter de aan ons bedrijf inhaeren- te geur in de nieuwe woonwijken van Schiebroek. die ons tot op enkele hon derden meters afstand zijn genaderd, onder ongunstige omstandigheden nog wordt waargenomen, valt niet te ont kennen. We zullen er echter naar blij ven streven om ook deze nieuwe woon wijken de -ergste onaangenaamheden vaz ons bedrijf te besparenofschoon tenslotte ergens een grens zal blijven bestaan". Op het ogenblik worden in 32 wind richtingen waarnemingen verricht met het doel de hevigheid van de stank vast te stellen. Geconstateerd is al, dat op de meeste dagen de lucht niet hin derlijk is, een begrip, dat overigens sterk afhankelijk is van de mensen zelf. \Vat de een hinderlijk vindt, vindt een ander niet hinderlijk. Door de stank wordt de lucht echter niet verontreinigd. Ten slotte nog dit.. Een bedrijf als de Gekro kan in onze moderne samenleving niet worden ge mist. Voor het goed functioneren van slachthuizen, conservenfabrieken, sla gerijen en viswinkels is het noodzake lijk, dat de afvallen snel worden weg gewerkt. Aan het abattoir te Rotter dam b(jv. moeten elke avond om vijf uur alle afval-produkten van de slachtplaats zijn verwijderd. De mo derne samenleving, vooral in een dichtgevolkt land als het onze, gedoogt nu eenmaal niet dat er lichtvaardig met deze soort zaken wordt omge sprongen. Een bewijs daarvan kan men vinder, in de nog maar net tot staan gebrachte epidemie van mond- en klauwzeer! on- de varkens. Door de aanwezigheid van de destructiebedrijven is het mogelijk geworden deze grote schade aanj de Nederlandse economie, d-ie no< in de miljoenen liep, belangrijk fti te perken, ofschoon "toch nog* ruim 35^.000 varkens het slachtoffer van de epide mie zijn geworden. Ook in dit gieval hebben de destructiebedrijven hun nut tige en noodzakelijke functie bewezen. kim Het scheepvaartverkeer naar het ge bied van de Nieuwe Waterweg wordt steeds intensiever. De Kon. Scheeps agenturen Dirkzwager registreerde name lijk. vorige maand 2457 binnenlopende schepen, gezamenlijk metende 1.027.162 brutoregisterton een toename van 112 schepen, ten opzichte van juni 1961. Ruim 83 procent van de binnengeko men. schepen ging naar de Rotterdamse haven (2044). De andere hadden Dor drecht (142), Vlaardingen (82),'Hoek van Holland (65), Maassluis (62), Schie dam (22), Capelle aan de IJssel (7), Zwijndrecht (3), of een van de andere kleine havens tot bestemming (30). Een-derde der schepen voer onder Ne derlandse vlag. Voorts hadden Groot- Britannië (346), West-Duitsland (490), Noorwegen (171) en Zweden (121) een groot aandeel. In totaal kwamen in het eerste halfjaar van 1962 14.617 schepen, metende 59,6 min. b.r.t.,. de Waterweg binnen. Voor 1961 waren deze cijfers respectievelijk 14.123 schepen en 55,9 min. b.r.t., een toename derhalve qua schepen van 3,5 procent en qua tonnage van 6,5 procent. „Maar aldus de heer De Kroes we ziin met onze research nog niet klaar. Veardere verfijningen in de bestrijding van de stank zijn nog in studie. Een er van is al gerealiseerd. Op het ogenblik (Van een onzer verslaggevers) Vannacht is in Hoek van Holland bin nengelopen de vissersboot Stellendam 47 die een mijn in een van de netten had gekregen. Onmiddellijk nadat de boot de mijn had opgehaald is men naar De Hoek gevaren. Rijkswaterstaat waar schuwde later de rijkspolitie te water omdat men het niet raadzaam achtte de vissersboot met de gevaarlijke lading in Hoek van Holland te laten liggen. Onder begeleiding van een politiefboot is de Stellendam 47 later opgestoomd naar de Oude Maas ter hoogte van het Deltaziekenhuis in Poortugaal. Daar heeft men de komst van de mijnoprui- mingsdïenst ujt Den Helder afgewacht, die het projectiel tussen twaalf en een uur zou demonteren. Het is een oude mijn met een middellijn van ongeveer een meter. Er is een groot gat geroest in de wand van de mijn. Ontoloffings- gevaar is echter niet uitgesloten. Een politïeboot heeft de wacht betrokken bij de Stellendam 47. Wachtmeesters van de rijkspolitie te water hebben uit het water van de Wit- tenkade te Amsterdam opgedrogd het lijkje van de 4-jarige Martinus Sies. Het kind was te water geraakt toen het op een langs de waterkant liggende gas buis speelde en zijn evenwicht verloor. De vijfjarige André Gouwens van de Schaardijk te Rotterdam werd maan dagmiddag doordat hij zonder uit te kijken nabij de ouderlijke woning over stak door een bestelauto aangereden. Men vervoerde het jongetje met een linkeronderheenbreuk naar het Dijk- zigtziekenhuis. De heer Philipsen had de persconfe rentie belegd, omdat de verbouwing en modernisering van de hotelkamers, waarmee drie volle winters zijn ge moeid geweest en die een investering hebben gevraagd van negenhonderddui zend gulden, gereed was gekomen. Ho tel Central beschikt nu over 70 kamers met 116 bedden, en deze kamers zijn gesitueerd op vier etages. De binnen huisarchitecten Van Oosten en De Wit hadden de opdracht ontvangen de ka mers aan te passen aan de eisen, die het moderne reizigersverkeer aan hotel kamers stelt, en zij zijn daarin voor treffelijk geslaagd. De interieurs rien die beide eenvoudig zijn gehouden, maar met grote smaak zijn uitgezocht. Alle kamers zijn voorzien van had of douche met toilet, van een schrijfge- legenheid, een kaptafel, een gemak kelijk zitje en een (witte) telefoon. Vermeldenswaardig is, dat doordat de gehele voorgevel van het hotel een dubbele beglazing kreeg in met mipo- lan overtrokken profielen, geen geluid van de straat tot de kamers kan door dringen. Als gevolg van dit alles kan hotel Central wedijveren met tal van gerenommeerde buitenlandse hotels. Naar de heer Philipsen ons nog mee deelde ligt het in de bedoeling in de toe komst ook nog de parterre <le por tiersloge en het restaurant te moder niseren. De 34-jarige scheepswerktuigkundige F. Nak uit Den Helder reed vanmor gen op de Vondelingenweg te Botter dam met zijn personenauto tegen een lichtmast. De heer Nak sloeg enkele malen met de auto over de kop en werd er toen uitgeslingerd, waarbij hij enige hoofd wonden opliep. Bovendien klaagde hij over pijn in de schouder. Men vervoer de hem naar het Zuiderziekenhuis. De auto werd zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) Doordat hij met de voet van een sport gleed, maakte de 51-jarige schildersbaas J. Crezee uit de Tenhisstraat te Rotter dam vanmorgen op de Beethovensingel een valpartij van vijf meter. De schilders baas. die op het gras viel, liep een ge broken rechterdijbeen en een gebroken rechterpols op. Verder klaagde hij over pijn aan de heup. Per ziekenauto werd De miniatuurstad Madurodam viert zijn tienjarig bestaan en ter gelegenheid daarvan werd gisteren een bronzen beelden groep (ook in het klein) aan het bestuur aangeboden door Marja Verhey, het dochtertje van één der personeelsleden. Op deze foto: directeur G. G. Jungerius van Madurodammet Marja tussen de kleine huisjes bij de nieuwe aanwinst, die een pijper met twee dansende kinderen voorstelt. Van onze parlemeutsredactie) Opzien wekte In Den Haag een be- richt, dat het Avro-radiojoumaal zondag avond uitzond en waaruit bleek, dat de Australische zender voor Indonesië on verholen sympathie betuigt met de Indo- nesische acties om Xleuw-Guinea van Nederland los te krggen. De Avro-cor- respondent Het aan de hand van illustra- ties uit het Australische programma ho ren hoe men Hollandia betitelt met de Indonesische benaming Kota Baroe, hoe in de nieuwsuitzendingen de Nieuw- Guinea Raad de benaming krijgt van „wat zich noemt de Papoea-raad". ..Indonesische ovcrwinningsberichten worden bijna juichend omgaoepen. De uit Nieuw-Guinea afkomstige berichten van het gouvernementsvoorlichtingsbu- reau worden gelanceerd op een vlakke toon met bijna waarschuwend erachter aan, dat het bericht uit Nederlandse koker komt." „Als bij de plaat Strangers on the shore de omroeper van Radio Australië zegt: .Daar bedoelen ze zeker de Nederlanders op Irian Batat mee. want die hebben daar niets te maken", dan mag dat misschien wel een geslaagd grapje heten, pijnlijker wordt het, als men de Indonesische vrij willigers een goede strijd toewenst. En al wordt er niet bij gezegd waar,- er is toch maar weinig fantasie nodig om dat te kunnen raden", aldus de Avro-eorres- pondent. Men doet het voorkomen, alsof Indone sië zich uitstrekt van Sabang tot Merau- ke in Nieuw-Guinea. Het valt te betwij felen, of de ïehiing van de Australische radio dit allemaal weet, maar als Indo nesische propaganda werkt het doeltref fender dan alle 44 Indonesische radio stations bi.i elkaar, aldus de Avro-corres- pondent. De Australische zender is zeer krachtig en komt in Nieuw-Guinea veel beter door dan de eigen Nieuwguinese zenders. In Den Haag, waar men van deze situa tie onkundig was, heeft het bericht nogal onzien gewekt. Overwogen werd, of stap pen zuilen worden ondernomen bij de Australische regering. Gisteren bestond het miniatuurstad je Madurodam tien jaar. Het pro gramma waarmee deze gebeurtenis werd gevierd stond grotendeels in het teken van de beeldhouwkunst. *s Morgens bood de heer G. G. Jun gerius, directeur van Madurodam een bronzen beeldengroepje, voorstellend een pijper met twee dansende meisjes, ver vaardigd door mevrouw J. van Riems dijk namens de dagelijkse medewer kers aan het bestuur van Madurodam aan. Later werd een keramieke bas-relief ter herinnering aan de in 1959 overle den bouwmeester van het stadje, de heer S. J. Bouma door diens drie-jarige kleinzoon onthuld. Des middags werd de openluchtten toonstelling van kleinplastiek geopend door mr, H. J. Reinink, directeur-gene raal voor de kunsten en voor buitenland se culturele betrekkingen. Deze wees er op, dat de kleinplastiek Riet zomaar miniatuur beeldhouwwerk is, doeh een kunstvorm met een geheel aparte charme. De Madurodam kleinplastiek prijs van 1500 werd toegekend aan de beeld houwer P. d'Hont voor zijn inzending „het gesprek". Het bestuur van de stichting tot bij stand van het Nederlands Studenten Sa natorium miniatuurstad Madurodam, maakte op deze dag bekend, dat beslo ten is een eenmalige gift. van 100.000 gulden te doen aan de stichting Leidse jeugdcentra, voor de bouw van een clubhuis. COÖOP. TU INBOU WVEIIJNG BOTTERDAM EN OMSTREKEN ROTTETIDAM, 3 juli 19S2. Sla A 3.50— 5.00; staandglas komkommers 75 en op 24 28, 60 en op 2024 50 en op 3721, 40 en op 141,7 35 en op 1115; kromme komkommers 1114: stek komkommers 10 16: tomaten A 6.907.60. B 6.90—720, C6.S» —7.50, CC 5.606.30; tomaten binnenland 2.00 —5.70; bloemkool A 37—52, B 30—32, C 14 '19; waspeen 2037: bospeer 3039; tun bonen 35—38; stam pr. bonen 1.451,65: snij bonen' 1.251.55; andijvie 19—35; spinazie 32 45; postelein 3749; selderij 57; kroten 2535 p kg; spitskool 59; rabarber 10—11. VEILING MAASLAND MAASLAND, 2 juli. Tomaten 1 7,20 7,30, extra A 7,307,50. B 6,806,90, C 7,20. extra C 7.60, CC 66,10 per bak van 6 kg Aanvoer 24 ton tomaten. Komkommers 75 ën op 0,25. 60/75 0.21—0,23. 50/60 0,16—0,17, 40/5» 0,14—0,15, 35/40 0,12 per stuk, kromme kom kommers 0,150,15 per kg. Bloemkool 8 per bak'0.46—«,83, 8 per bak 0,46—052 10 per bak 0,250.40. 12 per bak 0200,28 per stuk. Perziken 16 per bak 0.340,41. 24 per bak 0,230,33, 30 per bak 0.150,16. 36 per bak 0.08—0,10 per stuk. Tuinbonen 0,330,37, snij bonen 1,491.50, andijvie 0.36—0,44, aardap pelen 0.560,60, poters 0.46—0,48, kriel 020 Ö.40 alles per kg. Sla 0.040,07 per krop. Kroten 0,100,15 per bos, aardbeien 1,351,45 per kg, id. 0,39—0,60 per doosje. COOP. TUINBOUWVEILING „BAKENDRECHT E.O." BARENDRECHT, 2 juli. Andijvie: 3245 aanvoer 20.000 leg. Bloemkool 6: 50—62 8 42—50 10: 30—44 aanvoer 40.000 stuks, Sla: 3.50—5 aanvoer 75.000 stuks, Staandglaskomk 75-op: 24—30. 60—74: 19—23 50—59: 16—19, 4049: 11—14, 35—39: X0—11 aanvoer 20.000 stuks, Selderij: 811 aanvoer 5.000 bos, Peterselie: 48 aanvoer 3.000 bos, Kroten: 6878 aanvoer 25.000 kg, Spitskool: 1114 aanvoer 6.000 kg. Tomaten: 7.30—7.80 B: 7.00—7.60 C: 6.90—7.20 CC: 5.40—5.70 aanvoer 60 bakjes, Spinazie: 3344 aanvoer 7500 kg. Rabarber: 10—16 aanvoer 4.000 kg. Uien: 1624 aan voer 6.000 kg. Eerstelingen: 5358 aanvoer 20.000 kg. Aardbeien 1.60 2.20 aanvoer 10.000 kg. Fruit: Jonathan 70-op: 1.061.09 65 70: 1.03—1.07 60—65 91—94, Gelden Dèïicious 70-op: 1.16—1.20 65—70: 1.01— 1.02 60—65 88—90. Totale aanvoer fruit: 30.000 kg. er verzorgd uit. Grote aandacht js be- hij naar het Zuiderziekenhuis overge- steed aan het meubilair en de ctoffering,1 bracht. ffllrt Om even voor half negen plaatselijke tijd zijn de Prinsessen gisteravond op het vliegveld van Willemstad aangeko men. Hier zouden zij de nacht door brengen om dan in de loop van de dag naar Suriname door te reizen. Voor de toegangshekken en in het restaurant van de luchthaven was het gisteravond ongewoon druk. Honderden mensen wa ren ondanks het avonduur naar het vliegveld gekomen om een glimpje van de aankomst van de Prinsessen op te vangen. Zij boften niet, want het vlieg tuig een Convair-straalvliegtuig bleef enige honderden meters ver van de toegangshekken afstaan. Na de begroeting door o.m. de waar nemend gouverneur van de Neder landse Antillen, C. Winkel G.A.zn„ en de minister-president E. Jonckheer, ging het gezelschap met auto's in snelle vaart naar het gouvernementshuis, waar de hoge bezoekers zouden slapen. In Suriname Is inmiddels alles in gereedheid gebracht om de Prinses sen te ontvangen. Premier Emanuels, die zich in Nederland bevond, heeft 1 ervan afgezien de besprekingen over de associatie van. Suriname met de E.E.G. bij te wonen en wilde van middag aanwezig zijn als de Prin sessen in Paramaribo arriveren. De bevolking herinnert zich nog goed het bezoek van Koningin en Prins in 1955 en het bezoek van prinses Beatrix in 1959. De beide Prinsessen worden op hun reis vergezeld door kapitein-luitenant- ter-zee A.J. de Graaf, adjudant van de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Röell, hofdame van Hare Majesteit, mej. M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van de beide Prinsessen en de heer C. Sesink, hoofd veiligheidsdienst van bet Koninklijk Huis. De prinsessen Irene en Margriet zul len bij hun bezoek gebruik maken van de kleine Piper-vliegtuigen, die drie pas sagiers kunnen bevatten. De overige le den van het gezelschap zullen, bijvoor beeld bij bet bezoek aan Stoelmansei land. met de Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen reizen. Het programma van' de beide Prin sessen ziet er tamelijk overladen uit. Gedurende het bezoek aan Suriname en dit duurt 14 dagen, staat er slechts een rustdag op het programma en wel zon dag 15 juli. Maar zelfs dan is er nog een huldebetuiging door de bevolking van Paramaribo op het Oranjeplein. De bedoeling is dat de Prinsessen veel gelegenheid krijgen om met de inheem se bevolking in contact te komen, e- venals prinses Beatrix bij baar bezoek tn 1959, dat zoveel indmk op de bevol king beeft gemaakt door de onvermoei bare indruk die onze oudste Prinses achter liet. Gisteren heeft zich op het terrein van de N.V. Nederlandse Kabelfabrieken in Delft een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan de 52-jarige schilder H. P. Lomeijer uit Moerdijk het leven heeft gekost Sa men met zijn collega, A. L., had hij een auto geladen met 16 ton zand. Toen de chauffeur, de 27-jarige J. S. achteruit reed raakte de heer Lomeijer onder de wielen en was op slag dood.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2