Garanties bedrijfsleven N.-Guinea Oir. Middenstand gaat krachten bondelen Burgemeester Kreukelen handelde onrechtmatig Enthousiast welkom voor verraste Prinsessen Staupetld Initiatief van Jeugdmigratie vraagt pleeggezinnen Levensmiddelenbedrijf voorop nan staK wouw met broodmes Surinamers met oranje getooid 13.000 schip in Rotterdam Auto snel terecht WOENSDAG 4 JULI 1962 DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 Advertentie derom is uit de kring van de 9 telijke middenstandsbonden YTflfiP"71 elangrijk initiatief gekomen. V v/UlZilLlvl rden de Chr. Middenstands- ;n in het verleden een be- I—I Ap yl .-.pi -» ijke bijdrage ter oplossing AJ-» LIC/ lOUDl J Geen muur bouwen Kruideniers De burgemeester van Breuke- len, mr. T. T. M. H. Bijleveld, heeft de grenzen van de maat schappelijke zorgvuldigheid over schreden en derhalve onrechtma tig gehandeld, toen hij tegenover het A.N.P. mededelingen deed over de wijze waarop de jacht haven-exploitant de heer A. J. Singels - te Breukelen aan zijn grond is gekomen. van ENIGE KANS Veertig jaar bij drukkerij .voorkomt.* GENEEST Gezien het positieve belang, dat de Nederlandse regering hecht aan norma le handhaving en voortzetting der acti viteiten van het bevoorradings- en dis tributieapparaat in Nederlands Nieuw. Guinea, acht de regering bepaalde voor zieningen gewenst ten aanzien van de risico's, die momenteel aan deze acti viteiten zijn verbonden, aldus deelt de afdeling voorlichting van het ministerie van binnenlandse zaken mede. Met het oog hierop zal op korte termijn bij de Staten-Generaal een wetsontwerp worden ingediend, op grond 'waarvan aan het bedrijfsleven in Nieuw-Gui- nea de nodige garanties en zekerheden kunnen worden gegeven. Deze zullen betrekking hebben op het molest- en politiek risico, dat voor, tij dens en gedurende een zekere tijd na een eventuele statuswijziging van dit gebiedsdeel zou kunnen optreden. Bo vendien zal de mogelijkheid worden geopend om naar redelijkheid en bil lijkheid garanties te geven met betrek king tot bepaalde vorderingen op het gouvernement van Nieuw-Guinea, om wisseling van muntbiljetten ten laste van Nieuw-Guinea daaronder begrepen. Het ligt in het voornemen de garan ties en zekerheden te geven in de vorm van een door de Nederlandse staat te verstrekken verzekering te gen een evenredige premie, waarbij zal worden uitgegaan van een eigtv risico van de verzekerde van 25 procent voor handelsvoorraden en 50 procent voor de overige bedrijfseigendommen en een jaarlijkse afschrijving van 10 procent op opstallen en schepen en 20 procent op de overige bedrijfsmiddelen. treft de p.b.o. maar één bedrijfschap voor het levensmiddelenbedrijf nodig zijn. De voorzitter van do Bond van Chr. Bakkerspatroons, de heer S. W. Huizin- ga, verklaarde wei sympatiek tegen over de gedachte van meer samenwer king te staan. Hij vond het zeker de moeite van overwegen waard. Eerst wilde hij de kwestie echter in zijn be stuur aan de orde stellen en ook met de beide andere (r.k. en algemene) bakkersorganisaties bespreken alvorens een definitief oordeel uit te spreken. Het meest gereserveerd toonde zich de heer C. de Boer, secretaris van.de Prot. Chr. Bond van Melkhandelaren en secretaris van het overlegorgaan van de drie bonden van melkhandelaren. Hij sprak geen enkeloordeel uit over het samenwerkingsvoorstel en verklaar de de kwestie eerst in zijn bondsbe- stuur te moeten bespreken. Daartoe zou hem dan echter eerst een voorstel van een van de chr. middenstandsbonden of vart de chr. middenstandscentrale moe ten bereiken. Samenvattend kan echter gesteld wor den, dat binnen de kring van de chr. middenstand de bereidheid groot is om te komen tot een hechtere samenwer king tussen de bonden op liet terrein van de levensmiddelenbranche. Wil men de weg van bundeling van krach ten ins. u, dan zal het evenwel ook be langrijk, zo niet beslissend zijn, dat de r.k. en algemene organisaties in deze sectoren van het midden- en kleinbe drijf tevens bereid zijn tot een derge lijke ingrijpende wijziging van de orga nisatorische opzet. De christelijke^ mid denstand kan hiér een belangrijk initia tief ontplooien. (Van onze soc.-econ. redactie) die gelegenheid opgeroepen tot samen bundeling van krachten bij de detail handelsbranches in de levensmiddelen sector. Hij herinnerde aan de gemeen schappelijke strijd, die men heeft te- geover het grootbedrijf. Niet dat het grootbedrijf zich recht streeks en speciaal tegen het midden- en kleinbedrijf richt, maar omdat het grootbedrijf nu eenmaal niemand en niets kan ontzien. Aldus verklaarde ons de heer De Mooij in een vraaggesprek. Hij achtte het noodzakelijk, dat ln de toekomst de levensmiddelengroepen bij elkaar gaan zitten. De nieuwe vestl- gingsbesluiten en de daaruit voort vloeiende parallellisatie heeft een der mate sterke overlapping van de assor timenten tot gevolg, dat gescheiden op trekken gevaarlijk is. Een kruideniers winkel is op het ogenblik heel Iets an ders dan 15 jaar geleden. En dat geldt ook voor de slager, de bakker, de melk handelaar en de groente- en fruitman. Over 4 a 5 jaar mag de kruidenier ook brood /verkopen. Voor de vleesverkoop is nog een klein examentje nodig, maar een werkelijke hindernis is het niet om het slagersassortiment ook in de ande re levensmiddeienzaken te brengen. De kruidenier mag reeds gepasteuriseerde melk verkopen, al zijn er op het ogen blik dan nog allerlei leveringsmoeilijk heden. Da hale zaak gaat op een enor me manier door elkaar lovenzo meende de heer De Mooij. Zelf gaat hij op korte termijn in Rijns- burg een nieuwe slagerij bouwen met een winkeloppervlak van 100 vierkante meter. Hij is echter be slist niet van vlan hier alleen vlees en vleeswaren te verkopen. ,,De middenstander zal met de ontwik keling mee moeten, anders blijft hij achter." Voor een verdere toekomst denkt de voorzitter van de Chr. Midden standsbond zelfs al in termen van sectoren, zoals een levensmiddelen sector, een textielsector enz. Dit zal een ingrijpende wijziging van het huidige organisatiepatroon in houden, maar, zo meende de heer De Mooij, zover zijn we nog niet. „Een hechte samenwerking in plaats van het eikaars krachten verteren in een onderlinge strijd is op dit moment al een groot winst punt." De middenstand zal in de toekomst zijn krachten nodig heb ben in de strijd tegen het grootbe drijf. „Aan een oplossing van de organisa ties in één groot geheel zijn we voor lopig nog niet toe. Thans heeft iedere zelfstandige organisatie, ook in. de on derlinge samenwerking, nog een be langrijke eigen taak te verrichten. In plaats van het bouwen van een organi- satiermiur om het eigen assortiment zal elke mogelijkheid tot samenwer king binnen het midden- en kleinbei- drijf aangegrepen moeten worden." Ook bij de specialisatie, wat nog weer een ander belangrijk modern ver schijnsel is, zag de heer De Mooij een taak voor de afzonderlijke organisaties. Bij onze Informaties bij de vier an dere chr. middenstandsbonden In de le vensmiddelenbranche kregen wij op het voorstel tot ruimere samenwerking over het algemeen gunstige reacties te ho ren. Drs. E. J. Otter, secretaris van de Chr. Kruideniersbond, deelde ons mede, dat het bestuur van deze bond bijzon der loyaal staat tegenover de samen- werkingsgedachte. Allerlei praktische punten zouden nog nader uitgewerkt moeten worden, maar de Chr. Kruide niersbond staat principieel achter deze zaak. De heer P. Renkema. voorzitter van de bond, Is tevens tweede voorzit ter van de Chr. Middenstandscentrale. Wat de Chr. Kruideniersbond wel een onverkwikkelijke situatie vindt, welke op het ogenblik de goede verhoudingen dreigt te verstoren, is de tegenwerking, die de kruideniers ondervinden bij de uitbreiding van hun assortiment. Zo mogen zij op het ogenblik gepasteuri seerde melk verkopen, maar er is vrij wel geen kruidenier, die een melkfa briek bereid vindt melk te leveren. De melkhandel blijkt hier de fabrieken on der druk te zetten en met een boycot te bedreigen voor het geval zij melk zouden leveren aan kruideniers. De kruideniers nemen de melkhandel deze houding hoogst kwalijk, omdat in de melkzaken zelf wel sinds kort tien tallen. kruideniersartikelen aan het as sortiment zijn toegevoegd. De Chr. Kruideniersbond heeft over deze kwes tie aan het bestuur van de Chr. Mid denstandscentrale geschreven en de kwestie zal in de eerstvolgende verga dering van de detailhandelsraad in september aan de orde worden gesteld. De voorzitter van de Bond van Chr. Kleinhandelaren in Aardappelen. Groen- j ten en Fruit, de heer J. Tamboer, bleek t ook van harte in te stemmen met het streven naar meer samenwerking on der de detaillisten in de levensmidde lensector. De heer Tamboer zou op dit moment al wel naar een fusie van de vijf ge noemde bonden willen. Naar de mening van de heer Tam boer zou er één grote bond moeten ko men voor de levensmiddelenbedrijven met secties voor de afzonderlijke be drijfstakken. De belangen kunnen dan beter behartigd worden, de grotere concentratie van de werkzaamheden j betekent bovendien een aanmerkelijke I besparing van kosten en er zou wat be- fris pittig 19 cent Advertentie) Aan het Charloisse lyceum te Rotterdam staagden voor de afdeling H.B.S..b de vol gende kandidateiu C J A Braat, S Dane, G v d Graaf, M Kaaijk, B Solomons, P E Ek, J vanDriel, S J P Biersma, A van Deur- sen. R Heise, R M C Hoebé, J Hoogstad, M M Lengkeek. A Lobry, P Lodder, R Malher- be, J A Malipaard, E T Mulders, L Rogge veen, G H Visser. D de Winter, J Bethlehem. H Bolink, S Boomsma, P L van Dongen, J A Knoppe. A Konong, M v d Luitgaren, J H Mak, C J Uitenbogaard, M P Vermaas, D W Visser en E H Wenzel. Afgewezen drie kandidaten. Voor de afdeling H.B.S.-a en Gymnasium A en B van het Libanon lyceum' te Botter dam slaagden de volgende kandidaten, H.B.S.-A: J C Dekker. A Dijkshoorn, Capel- le aan den IJssel, J B Jasperse, G CM de Jong, V van Peski, G L A Richter, C G M van Rossum, P Snoey (Krimpen a d IJssel), W Stoorvogel, R de Vries, W van Wijngaar den, A Bakker, N M van de Berg, N Buis. A S van Doorn, A Goes, C J v Leydes J E de Boer, A Brands, F N Glavimans, A Goed hart, H B Medendorp, W A v Os, J E R Pijnaken. A C J Schoonderwoerd, W J Trijs- senaar, H C Veldhuisen, B P F v d Baard, M P van Baaren, W J var. Gooi. W Haver Droeze. C Huysmans, S T Klootwijk (Baren- dreeht), E AI Kouwenberg, M E Pool, M Th Smit (Woddinxveen). Er werden vijf kandi daten afgewezen. Voor gymnasium A slaag den: P Dubbeld. P B Engelen, A Liedoip, P L Soeteman, Ch Tiels, C M Bennis, Y C de Knegt, L A de Vlieger en M v d Wilt. Gymnasium B: L Koet, S W van Leeuwen, G de Lirsd van Wijngaarden. G v Lochem, R J Slager, B' Tichelaar, K I de Groot, H J Torenviied e n. A H Wolthoom, Afgewezen geen. Voor de B-examens aan de Van Oldenbar- nevelt H.B.S. te Rotterdam slaagden: L. van Delden, R. H. van Dijk, J. Helbers, W. Jel- lema, R. Kegel, W. v.d. Linden, C, Pronk, P, Schipper, A. v.d. Vorm. M. C. de Vos, S. Br de Vries en P. Wirtz. Geen van de kandi daten werd afgewezen. 1 Geslaagd voor het examen „maat" van. de stichting Vakopleidingen havenbedrijf' Bavèa- vakschool: P. v.d. Bogt. D. Coenen; L Dirks, M. J. den Hartog. L. T. Inkelaar, A. J. Mastebergen, T. Middelkoop, A. F. "Wara, L. A. Vellinga, J. C. Brons, L. W. Das. T v.d. Draai, M. Eykels, C. J. Grote- goed, K. Huizinga, G. 't Jong. P. A: Kie viet, W. F. v.d. Laan, D. Mud. R, A. H. Qualm, J. Roeiofs, C. M. F. Koks. V/. L Rouss, A. Toiler, L. Verwey, B. F. Zaal, G. v. Klinken, A. Dekker, M. v.d. Meerburg, A. Menses. M. J. Oosterbos, J. P. Speel- mans, W, Veldhuis, R. M. J. Vermast, P, F. M. de Vries, R. M. J. v.d. Zee, S, van Dreunen. A. G. den Boeder, W. J. de .Tong, L. Betsman, B. v. Brenkelen. A. J. Hartman, H. HUL 3. Hofs, O. F. Hotleis. B, H. van Kooy. P. v. Oord, R. H. Schrijver, M. N. Smits, P. Verzijl. K, H. P. de Visser en J. M. Wassen. Door het bestuur van de Scheepvaart Ver eniging Zuid werd een horloge beschikbaar gesteld aan de leerling, die naast goede examencijfers ook getoond heeft doorzettings vermogen en een goede teamgeest te bezit ten. Het horloge werd uitgereikt aan J. Roeiofs. Nu er omstreeks september weer een groot aantal jongeren uit het noorden, oosten en zuiden van ons land naar Rotterdam, zullen komen om bij de Shell of de PTT in het kader van de jeugdmi gratie te worden opgeleid doet de Cen trale Jeugdmigratiedienst evenals andere jaren weer een dringend beroep op de Rotterdamse burgerij, aan deze jongens, die merendeels zestien of zeventien jaar oud zijn, huisvesting te bieden. De bedoelingis, dat zo'n jongen, die meestal uit een klein dorp afkomstig is, in Rotterdam goed wordt opgevangen en in een pleeggezin wordt opgenomen, waar hij als „eigen kind" kan worden beschouwd en behandeld. Voor de jongen is het zeer belangrijk, dat hij in een milieu terecht komt, dat zo veel mogelijk in overeenstemming is met het milieu, waaruit hij voort kotnt, zodat zijn ouders hem met een gerust hart naar de stad kunnen laten gaan. Aen degenen, die als pleegouders een jongen in huis nemen, wordt een rede lijke vergoeding 'betaald. De jongens, die bij de Shell komen,-kunnen om de veer tien dagen voor een weekend naar huis, terwijl van de jongens bij de PTT de genen, die nog geen 18 jaar zijn elke week naar huis kunnen, de ouderen kun nen elke veertien dagen voor een week end naar huis. Pleegouders kunnen zich opgeven bij mejuffrouw L. H. Middelbeek, secreta resse van. de Jeugdmigratiedienst. Wes tersingel 109, tel. 126559 te Rotterdam of bij mevrouw W. Foekema-Lievestroo, Jonker Fransstraat 63, telefoon 115988, of mevrouw M, Meunen-Baarslag, Berg- singel 121ib, telefoon 45881, beiden van de Prot. Chr. Jeugdmigratiedienst. niet de reserve in acht' genomen die hem als overheidspersoon paste. In verband met het feit dat de bur gemeester van Brenkelen door zijn, volgens mr. Gijsman, onjuist optreden oorzaak was van dit kort geding, be sliste de president met betrekking" tot de kosten van het geding, dat iedere partij haar eigen kosten moet dragen. Dit concludeerde Cï vice-president van de rechtbank in Dtrecht, mr. J. Gijsman, in zijn overwegingen van het vonnis in het kort geding dat door de heer .Singels tegen de bur gemeester van Brenkelen was aange spannen. Wanneer de burgemeester, aldus mr. Gijsman, zich geroepen achtte, het beleid van de gemeente ten opzichte van de heer Singels te verdedigen, had hij dit op een min der grievende wijze kunnen doen. Voor -de juistheid van het verhaal •dat de burgemeester aan het A.N.P. heeft verteld over de manier waarop de heer Singels de grond waarop hij zijn bedrijf exploiteert verkregen heeft, stond mr. Gijsman niet in. De vice-president .an de rechtbank in Utrecht stelde voorts, dat vertegen woordigers van publiciteitsorganen die zich ter verkrijging van inlichtingen tot overheidsinstanties wenden, zich in het algemeen vrij achten tot publikatie over te gaan. Tenzij, aldus de presi dent, zij toezeggen dit niet te zullen doen. In het onderhavige geval, zo zei hij, heeft het A.N.P. deze toezegging niet gedaan. Mr. Gijsman zei voorts, dat met name bij de overheid een te rughoudendheid geboden is, wanneer zij mededelingen doet aan de pers en daarbij eer en goede naam van een ander in het geding brengt. De burge meester van Breukelen had, naar zijn mening, moeten beseffen, dat inlichtin gen door hem verstrekt aan de pers over een burger van zijn gemeente als betrouwbaar en ter zake dienende wor den opgevat. Met name. aldus mr. Gijsman, wordt van overheidspersonen verwacht, dat zij, bij het doorgeven van verhalen die zij van. derden hebben gehoord, weten dat deze verhalen be- I trouwbaar zijn. Mr. Bijleveld, zo zei f mr. Gijsman in zijn overwegingen, heeft in de vorm van zijn uitlatingen In heel Nederlands Nieuw-Guinea zijn niet meer dan tweehonderd Indone sische parachutisten, die nog van militai re betekenis rijn. De meesten behoren tot de laatst gelande groep bij Merauke. begaanbare gebieden en hun effectief Zij zijn- aden teruggedrongen in moeilijk begaanbare gebieden en hun effectief neemt snel af, aldus een communiqué uit Hollandia. Het vermeldt ook, dat bij ac ties aan de zuidkust opnieuw enige para's door een patrouille zijn gedood. Advertentie'' e«strüdt it bsimeltinf vos, hel t« |„i dear 81,«cis toediening r«n hst ,n«l 4 - s-sdeixfs, ontchadslijhs «snssimiddel JE gsnssjmiddel' Het dertienduizendste schip is negen dagen eerder dan in 1961 de haven van Rotterdam binnengelopen. Het was het Duitse vrachtschip Götti-igen. dat uit New York kwam en ligplaats in de Waalhaven koos. Om 3.15 uur vannacht deed de Schie- damse arts W. A. de R. aangifte van diefstal van zijn personenauto. AI om streeks vier uur kreeg de politie mel ding uit Rotterdam, dat daar de 17-ja- rige Schiedammer J. H. van S. was aan gehouden, die daar in de doktersauto rondreed. De jongen is naar het hoofd bureau van politie in Schiedam overge bracht. DE PRINSESSEN Irene sn Margriet zullen a.s. zaterdag op Stoelmanseiland het Suri naamse feestgerecht bij .uitsték eten pom. De bereidingswijze en de ingrediënten? Men neme zout vlees, kip, tajerwortel, kookt de kip, schilt en schaaft de tajerwortel, mengt en kruidt en braadt in een zwarte pan, en de dampende en geurende pom verschijnt. Freule Röell en de heer Sesink. die tot het gevolg van de Prinsessen behoren, hebben al eens pom geproefd. De pom zal worden gegeten met rijst en aardappelen, zuur en gekookte bananen, snijbonen en kousebandjes (een Surinaam se groente). Pom is zwaar, daarom wordt er 's avonds voor de Prinsessen alleen een broodmaaltijd ge serveerd. Zondag, de dag na de pom, zorgt de beheerder van het hotel, de heer Ph. Lazeire, poor een Europese maaltijd met Duit se biefstuk met doperwten, een kip en compote, bekroond door een roompudding met maras- quinsaus. Advertentie Mejuffrouw W. M. Muntz. is vandaag veertig jaar aan de N.V. Drukkerij He- clame te Rotterdam verbonden. De jubilaresse werkte aanvankelijk op de afdeling binderij-sorteerderij. Toen de drukkerij in 1949 een eigen kantine kreeg, werd zij als cheffin aangesteld. „Het Is onze enige keus niet te worden overgegeven aan het Indonesische kolo nialisme", verklaarde o.m. de afge vaardigde van de Schouten-eilanden B. Mofoe, die hieraan toevoegde, dat eerst dient te worden afgewacht welke resul taten de verdediging van de belangen der Papoea's door Nederland zal op leveren. Hij werd hierin gesteund door de heer N. Taaggabma uit Fak Fak,

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2