Blij dorp heeft geen neushoorn meer Moeder Sonny, de laatste, vandaag afgereisd Krijgt diergaarde volgend jaar witte neushoorn Dag Sonny.... In de kou nog pecli ook! Adenauer in Parijs Ben Bella wacht „zijn*' dag af Nieuwe crisis in Brazilië Motorvlet geramd: twee mannen verdronken A Nieuw spoor van gestolen Goya? Vrachttarieven N.S. hoger Aanvaring op Nieuive Maas Drie opvarenden werden gered Neem E3 O ID O OT mee op reis m ROTTERDAMMER PAGINA 3 DONDERDAG 5 JEU 1962 (Van een onzer redacteuren) jVTA Laura de baby, nu ook Sonny de moeder Blijdorp heeft voor het eerst na vele, vele jaren geen neushoorns meer en daarom is het voor allen, die de Rotterdamse dier gaarde een goed en warm hart 'toedragen vandaag een ver drietige dag. Laura werd geboren in diergaarde Blijdorp op ,29 augustus 1960 als eerste neushoorn in Nederland en als vijftiende neushoorn, die in een dierentuin 'het levenslicht aan schouwde. Maar kortgeleden werd zij verkocht naar Dublin, Ierland, en daarheen is zij intussen vertrokken. Maar goed, de kans is groot, dat Rotterdam eert witte neus hoorn krijgt. Als de berichten juist zijn. kan hij in het voorjaar van '63 in Blijdorp arriveren. Feitelijk dient in hét meervoud te worden gesproken.%Want er komt een paartje. Moge het waar zijn. iel Beperkt Twee Hoog water brengt schade in De Hoek (Vervolg van pag. 1) Grote overstroming in Zuid-China Terwyl FLN-strijdkrachten van Tunesië en Marokko uit Algerije binnentrekken en de bevelhebbers van de militaire gewesten van het FLN in bet land hun posities con solideren, wacht de rebellerende vice-premier Ben Bella in Cairo op het ogenblik, dat hij naar Alge rije kan terugkeren om daar een Let bij' aankoop van Uw LADDERVRIJE naadloze nylons op dit herkenningsembieem. U loopt dan geen enkel risico! militaire dictatuur te vestigen. Wel worden pogingen aangewend om een „broederoorlog" te voor komen, maar de initiatiefnemers daarvan trachten op deze wijze Ben Bella zonder strijd aan de macht te brengen. i (Van een onzer verslaggevers) (TWEE van de vijf opvarenden a van een motorvlet zijn woensdagmiddag in het venijnig koude water van de Nieuwe Maas verdronken, toen hun bootje ter hoogte van het IJsselmonde-se Hoofd in de grond werd geboord door het lege motortankschip Al- vracht 4. De 46-jarige kapitein H. v. d. Veer (Generaal Smutsstraat 63, Bolnes) en de 31-jarige voor man-ij zerwerker H. Veuger (De la Reystraat 73, Bolnes) verdwenen met de motorvlet onder de grau we golven van de snelstromende rivier. De Rotterdamse rivierpo litie heeft hun lichamen nog niet gevonden. Moeder Sonny en baby Paula in gelukkiger dagen jlfOEDER Sonny bleef toen alleen over, want Laura's vader was nog voor haar vertrek can een acute longontsteking gestorven. Omdat het niet mogelijk bleek een volwassen neushoomman aan te kopen be sloot de directie van Blijdorp Sonny te laten verhuizen naar Arnhem, waar zij een nieuwe echtvriend vindt. dezelfde streek wonen omdat hun leefwijze sterk verschilt. De witte neushoorn leeft van gras en kruiden, de zwarte neushoorn van bladeren en takkendie hij met de iets verlegde bovenlip afbreekt. Tenslotte nog dit: neushoorns zijn over het algemeen eenzelvige bewo ners van bossen en moerassen. Als gevolg van hun zware bouw kunnen ze makkelijk hun weg door de jungle vinden. Overdag houden ze zich zoveel mogelijk verborgen, voed sel zoeken ze 's morgens vroeg en 's avonds laat. Merkwaardig is, dat de oudste .neushoorn", helemaal geen hoorn droeg en nog over een normaal ge bit beschikte. Verder: dat aan het einde van de ijstijd hier nog de wol- harige neushoorn moet hebben ge leefd. VANMORGEN is eushoorn Sonny afgereisd naar Arnhem, op weg naar haar nieuwe echtvriend. Zij maakte de tocht op een zware trai ler en in een stevig houten hok, dat de hoofdoppasser van diergaarde Blij dorp, de heer J. J. v. d. Berg, voor haar had vervaardigd. Het hok woog, toen het kant en klaar was, ruim een ton. Sonny heeft het aardige ge wicht van anderhalve ton. Reeds enkele dagen geleden werd dit tijdelijke verblijf voor haar stal deur opgesteld, en om haar er mee vertrouwd te maken werd zij er voortdurend in gevoerd. Gisteravond, toen zij -niets vermoedend de maal tijd gebruikte, schoof de deur achter haar dicht en zat zij gevangen. De ze gevangenschap deed haar niet veel. De gehele nacht hield zij zich rustig en ook vanmorgen toen een enorme kraanwagen haar met kist en al over de gracht tilde en op de trailer zette, toonde zij zich niet in het minst agressief. De heer J. v. d. Beijl, die Sonny lang heeft verzorgd, streek haar voor de laatste maal over de kop toen zette de auto zich in beweging. Advertentie Eau de Cologne die alle vermoeidheid doet verdwijnen. Reisfiacon f. 1,65 Boldoot Towelettes om u „nderweg handig en snel op te frissen. Om gezicht en handen koel en schoon te houden. Nu S stuks slechts f. 0,75 Diergaarde Blijdorp heeft dus met ingang van vandaag geen neushoorn 'fneer. Volgens de directeur zal dit echter maar tijöelijkr zijn. In het ju- ni-ihunmer van Blijdorp-Geluiden deelt hij mee, dat er een aanbod is van het Umfalozi Nationaal Park in Natal voor een paar jonge witte neushoorns, waarvan het aantal, al tham in dat park, te sterk toeneemt. Men is er al toe overgegaan witte neushoorns over te brengen naar an dere parken, zoals het Krugerpark, waar deze dieren al waren uitge- föeïd nog voordat de gebieden waar- ja aij leefden als park werden inge- Ékfct. Ter bestrijding van de kosten waarmee het overbrengen gepaard gaat tracht de directie van het Um- falozi Nationaal Park* nu aan goed bekend staande dierentuinen witte neushoorns te verkopen. Het is te hopen, dat de directeur van Blijdorp inderdaad kans van slagen heeft. Do witte neushoorn is nog nooit in een Nederlandse dieren tuin te bezichtigen geweest, dit in de eerste plaats. Daarnaast is het een dier van vrij grote zeldzaamheid, en ten derde: neushoorns mogen toch in geën dierentuin ontbreken. Vraag de speciale Boldoot reisverpakking f. 2,25 Neushoorns behoren tot de dieren, die sterk tot de verbeelding van de be zoekers van dierentuinen spreken. Zij zijn tors van bouw. en zij wekken te recht de indruk, dat zij over een enorme kracht beschikken. Niettemin bewegen zij zich vrij soepel. Er is een tijd geweest, dat neushoorns over de gehele wereld verspreid leef den. Maar die tijd is al lang voor bij. Hun gebied is beperkt geworden, beperkt tot Midden- en Zuid-Air ik a en tot Zuid-Azië. In Azië leven drie soorten en de groot ste van deze soorten is de eenhoorni- ge Indische neushoorn, die 3.40 meter lang kan worden, een hoogte kan be reiken van 1.70 meter en dan een tweeduizend kilo kan wegen. En hij kan wel veertig jaar oud worden. De nchsche neushoorn is donkerbruin van kleur. Hij bewoont de bergbos sen aan de zuidkant van de Himala ya, van Nepal tot Assam, maar de aantallen Indische neushoorns nemen sterk af. De mens is voor hen te riim en te sterk. Bij tientallen tegelijk zijn ze gedood en in India bijv. is het dier helemaal uitgeroeid. De lichter dan de Indische neus hoorn gebouwde, ook eenhoomge, Ja vaanse neushoorn is er met beter aan toe. Nog slechts enkele tientallen exem plaren leven op West-Java en Sumatr3. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is de Javaanse neushoorn oo Malakka uitge storven. Vroeger kwam deze ;>oort voor van Bengalen over Malakka tot op Ja va. In Achter-Indië, op Sumatra en op Borneo is nog de kleine tweehoornige Sumatraanse neushoorn, die ook leeft in do bergbossen, ruim twee meter lang is en bijna anderhalve meter hoog. De sterke achteruitgang vat» de Azia tische neushoorns moet op rekening worden geschreven van de Chinezen, die de dieren doden om in bet bezit te komen van de hoorns. Zij gebruiken deze n.l. voor medicinale doeleinden en zij hechten er zo'n aroie waarde aan. dat ze zelfs bereid zijn voor deze hoorns hoge prijzen te betalen. In het ooster van Midden- en Zuid- Afrika bevindt,zich nog twee :>oorten neushoorns- Zij onderscheiden zich van hun Aziatische zusters en broeders o.m. in de huid, die minder opvallend ge plooid is, zij bezitten twee hoorns, waarvan de voorste zeer lang kan wor den (zestig tot tachtig centimeter) en ze bewonen meer de open terreinen. De zwarte of puntilpneushoorn heeft een donkerbruine tot leikleurige huid. Hij kan een drieëneenhalve meter lang worden, ruim anderhalve meter hoog en zijn gewicht kan liggen tussen de dertienhonderd en tweeduizend kilo. Hij woont van Etiopië tot aan de Kaap. bij voorkeur in droog doornbos en op vlak ke terreinen. En de tweede soort in Afrika is dan de beroemde witte of breedlip- neushoorn, op de olifant na het groot ste landzoogdierAfmetingen? Lengte vijf meterhoogte twee meter, leng te voorste hoorn ruim een meter, een kolossaal dier dus. De witte neushoorn kwam vroeger vrij algemeen voor en was in aantal zeer talrijk. Maar nu is hij, althans in het wild levend, zo goed als -uitgestorven. De witte neushoorn is beslist niet Cm Vanwege enkele dagen harde noord westen wind kon een hoog water wor den verwacht in Hoek van Holland. Men is in die verwachting niet teleur gesteld. want woensdag kwam de vloed tot aan de strandtenten en bracht scha de toe aan de terrassen. De plankieren gingen aan het drijven en veroorzaak ten voor de mannen van de gemeente lijke dienst van sport en recreatie on noemelijk veel werk. De chef van dienst, de heer Van Dil len. 'nad echter de nodige voorzorgs maatregelen genomen waardoor scha de aan strandmeubilair en opstallen na genoeg nihil is gebleven. Nabij het slap spierwit hij is Meen wat lichter ge- j ssr^r,Vse~awerd~deWconsumptietod Var kleurd döTi de oarte netGshoo. n Bu- mevrouw o0yen uit Botterdam aanzien de neushoorns kunnen makkelijk ml lijk beschadigd. ■jVTIET alleen, dat de weersomstandigheden in „deze zomer" dusdanig on- gunstig- en onaangenaam zijn, dat iedereen, die daartoe in staal is, zijn woning op een of andere wijze tracht te verwannen, al is het alleen maar tijdens de avonduren, het bedrijf van de Rotterdamse stadsverwarming heeft óók nog met moeilijkheden te kampen! Dit bedrijf heeft zich voorgenomen, ondanks het feit. dat de maand juli beslist buiten het stookseizoen valt, de levering van warmte aan op het stadsnet aangeslotenen zo spoedig mogelijk te hervatten. Maar door revisiewerkzaamheden aan een aantal leidingen en aansluitingen zal het bedrijf helaas niet kunnen voorkomen, dat aan bepaalde percelen in Rotterdam nu nog geen warmte kan worden geleverd. Het bedrijf hoopt' dat zo spoedig mogelijk aan deze bezwaren Isjan worden tegemoetgeko- menof dat de weersomstandigheden snei zodanig zuilen verbeteren, dat warmteievering nikt meer nodig zal zijn! betrokken volksvertegenwoordigingen de gesloten overeenkomsten zuilen hebben bekrachtigd. En dan komt daarbij nog de West- duitse vrees voor Engeland»; standpunt inzake Berlijn en Duitsland. Daarom zou Adenauer in Parijs op het stadhuis heb ben verklaard, dat „de onmenselijke verdeling van Duitsland tevens een "ver deling van Europa Is". Deze vrees voor de Britse Oost-West voorkeur heeft in Westduïtse regeringskringen het denk beeld geboren doen worden Engeland wel te'doen toetnaden tot de E.E.G'.Ï maar. bulten een politieke "unie te hou den. Van Franse regeringszijde is ver nomen, dat Frankrijk dit denkbeeld op geen enkele wijze wil overnemen, daar zij dit schadelijk acht voor de Brits-Franse betrekkingen, maar bo vendien onuitvoerba>ar. Men meent te Parijs dat de houding van de V.S. niet vreemd is aan de Westduïtse uit lating, dat de regering in Bonn niets wil ondernemen, dat toetreding van Engeland' tot de E.E.G. belemmert. Een verder geschilpunt zou tijdens de besprekingen van Adenauer en De Gaulle niet tot een oplossing zijn geko men: de militaire samenwerking en de NAVO. Voor Duitsland betekent name lijk gemeenschappelijke verdediging van Frankrijk het organiseren van de defensie in, NAVO-verband en De Gaul- les standpunt tegenover de NAVO is bekend. De Frans? minister van voorlichting, Peyrefitte, bleef echter optimistisch over het verloop van de besprekingen, zowel wat de Frans-Duitse samenwer king betreft als het werk aan de tot standkoming van een Europese politie ke unie. De Zuidchinose provincie Kwantoeng is door de ergste overstromingen uit de laatste 10U jaar getroffen. Dit meldt radio-Canton. Uit Canton zijn I miljoen man ver trokken om hulp te verlenen in het ge troffen gebied. In noord-west Kwan toeng staan grote oppervlakten akker land onder water als gevolg van de geweldige watermassa's die opgestuwd zijn op de plaats waar de Noord- en de West-rivier samenkomen. De overstromingsramp is ernstiger dan die in 1959 toen al gesproken werd van de ergste vac deze eeuw. De leider van de Engelse nationaal- socialistische partij, Colin Jordan, is woensdag geschorst van zijn functie als onderwijzer in Coventry. De bewegin_ van Jordan streeft naar het uitwijzen van alle Joden en gekleurde immigranten uit Engeland. .Nu. de Fransen abrupt .alle bestuurs functies in het gehele land. hebben'neer- gelegd is., in Algiers verwarring ont staan. Er is nog geenmerkbaar gezag. Wel houden gewapende FLN-strijders de wacht bij officiële gebouwen, die door de meeste Europese autoriteiten en em ployés zijn verlaten. Het is echter nog niet duidelijk, wie tot de verkiezingen aan. het eind van deze maand zal regeren. Dat houdt waarschijnlijk verband met het conflict tussen Ben Bella en Ben Khedda: mogelijk zal deze laatste het met Abderrahmane Fares, in wiens han den theoretisch in de afgelopen maanden de macht heeft gelegen, op een akkoord je. gooien. Over de activiteiten van de FLN-troepen in het binnenland is niets bekend. In Algiers doen onbevestigde berichten de ronde, dat een aantal Algerijnen gearres teerd zijn- omdat zij verdacht worden van sympathie voor de rebellerende Ben Bella. Wel komen üit het binnenland berichten binnen, waaruit blijkt, dat het economische leven volkomen tot stilstand is gekomen. Minister president Andrade is gister avond na een bewind van 36 uur afge treden. Hierdoor is Brazilië voor de tweede maal in acht dagen in een rege ringscrisis gestort. Het aftreden van Andrade werd be kendgemaakt door het bureau van pre sident Joao Goulart, in een communi qué werd gezegd, dat de conservatieve staatsman afgetreden was toen hij tot de conclusie kwam, dat het onmogelijk was een kabinet te vormen. Tussen de president en de premier was onenigheid ontstaan .over de benoeming van de mi nisters van marine en luchtmacht. Generaal Osvino Ferreira Alves, iom- mandant van het Eerste leger, heeft zijn troepen in Rio de Janeiro gealar meerd in verband met ...de ernstige si tuatie die wij thans onder ogen moeten zien". De maatregel wordt beschouwd als een waarschuwing aan het adres van de hoofdofficieren van marine en lucht macht om zich niet met de verslechte rende politieke situatie te bemoeien. Het tweede leger in Sao Paulo en het derde in Porto Alegre steunen hqt be sluit van generaal Alves om de orde te handhaven en de democratische in stellingen veilig te stellen. De jongste politieke crisis begon met het aftreden van de regering Tancredo Neves op 26 juni, om de ministers in staat te stellen deel te nemen aan de in oktober te houden verkiezingen voor het congres. Goulart trachtte eerst de oud-minister van buitenlandse zaken Francisco San tiago Dantas tot premier te benoemen, maar de conservatieve elementen waarbij de sociaal-demoractische partij van Andrade voorkwamen dit. Dan- tas is lid van Goulart's Braziliaanse arbeiderspartij. Het Britse persbureau „Exchange Te legraph" heeft een anonieme brief ont vangen met een „etiket", dat van de achterkant van het door Goya geschil derde portret van de Hertog van Wel lington zou zijn gehaald. Dit schilderij, dat op ruim 1,4 miljoen gulden geschat wordt, Is het vorig jaar augustus ge- stolen uit de „National Gallery" in Lon den. In de brief wordt gevraagd de brieven te v-ergeven of anders het recht te ver lenen Engeland te verlaten. Het etiket is hetzelfde als dat waarover géspro- ken werd in een andere anonieme brief, die het persbureau Reuter het vorig jaar ontving. Hierin werd toen ook ais voorwaarde voor teruggave van het doek 1,4 miljoen gulden geëist, die be steed moesten worden voor liefdadige doeleinden. Het bewuste schilderij werd destijds aan een Amerikaanse oliekoning ver kocht. Dit bracht vele Britse pennen in beroering. Men vond het een schande dat dit beroemde schilderij Engeland zou verlaten. Daarna bocht de regering het. (Van onze parlementsradactle) Omstreeks september zullen, naar, in Den Haag verluidt, de vrachttarieven van de NS met ongeveer vijftien pro cent worden verhoogd. Met een beslis sing over de verhoging van de tarieven voor het personen-vervoer wordt ge wacht totdat aan het eind van. het jaar de bedrijfsresultaten van de NS bekend zijn. Mocht de verhoging van de tarieven voor personenvervoer nodig zijn, dan zal allereerst worden gedacht aan ver hoging van de abonnementsprijzen. De abonnementen vielen namelijk buiten de vorige tariefsverhoging van de spoor wegen. Op deze wijze schijnt voorlopig over eenstemming te zijn bereikt tussen de NS en de painister van verkeer en wa terstaat enerzijds en de minister van economische zaken, drs. De Pous, an- dorzijds. De NS achten in verband met de slechte bedrijfsuitkomsten, tariefsver hoging over de hele Unie gewenst. „Pf 26-jarige J. Th. Harreman (De wetstr. 136, Bolnes), de achttienjarige wKooy (Boezemkade 73, Bolnes) en de even oude J. van Es (Slotema- ker de Bruïnestraat 56, Ridderkerk), cue evenmin als de beide slachtoffers konden zwemmen, werden gered door de bemanning van een boot van de rijkspolitie te water, die bij bet IJs- selmondese Hoofd lag gemeerd. Be motorvlet J an, eigendom van Boele's Scheepswerven en Machinefa briek N.V. te Bolnes, werd in. de loop van de avond met behulp van een drij vende kraan gelicht en naar de werf gebracht. De aanvaring gebeurde omstreeks e Uur' !-*e opvarenden, werknemers van Boeie, keerden terug van. een kar wei, dat zij in de Waalhaven te Rotter dam hadden verricht. De Alvracht 4 van het Algemeen Vrachtkantoor N.V. ui Rotterdam voer in dezelfde richting als de motorvlet. Korte tijd voeren het binnenschip en de vlet naast elkaar, totdat het bootje van de scheepswerf door een foutieve manoeuvre vlak voor de scherpe steven van de Alvracht kwam. De aanvaring was onvermijdelijk. De vlet werd mid scheeps geramd, maakte zeer snel wa ter en zonk enkele ogenblikken later. Woensdagavond werd het werk- scheepje, dat op de Nieuwe Maas bij IJsselmonde is overvaren en waarbij twee mensen verdron ken, door een drijvende bok gelicht.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2