Een nachtje slapen rose suite kost Voor 400 man maskerade van 24 costuums in Duizenden automobilisten hebben het nieuwe rij-plezier ontdekt! gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! 0 S.E.R. wil wachten met advies prêmiesparen Bevolking van Domburg liet sawah in de steek Wilhelmus op nieuwe wijs Aantal t.b.c.-patiënten is nog steeds dalende Moet K.L.M. naar meer dan samenwerking streven? Morgen... s Amsterdam Hilton dinsdag open Auto reed in op meisjes1 dode Kelners iverkloos door koude Verdeeldheid over inkomensgrens Bredere studie nodig geacht „Arbeidsbureau" voor artsen Rustigedag vo or de Prinsessen Maar bestrijding dient krachtig voortgezet Verder achterblijven verwacht DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 ZATERDAG 7 JULI 1962 Prijswinnaars puzzel de week „AH" staat thans niet meer voor een groot, in de Zaanstreek zetlende winkelconeern. Conrad Hilton, 's werelds eerste hotel- magnaat, heeft deze letters enige concurrentie aangedaan, getuige de gouden stiksels op de epaulet ten van de mooist aangeklede portier, die we ooit hebben ge zien. Gisteravond stond hij in vol palfreniersornaat voor z'n nieuwe domein aan de Amsterdamse Apcllolaan. En het zij gezegd: de toch al zo mooie en dure Apol- lolaan werd er nog mooier en nog duurder door. E Prins Bernhard Verleden W Wat hebben ze gedaan? Ze hebben hun motor getest met BP Super Mix - geprobeerd op weike van de 5 soorten BP benzine hij het beste reageert. En ieder voor zich heeft ontdekt dat autorijden volmaakter, dus plezieriger kon zijnl 57% van autorijdend Nederland reed op 'motor-vreemde' benzine. Velen gaven hun motor te weinig met normaal. Anderen gaven hun motor te veel met super. Dat is nu anders. Elke motor kan krijgen wat hij nodig heeft. Want er is nu BP Super Mix. Er is een nieuwe manier van tanken: motor-zuiver! De 5 soorten BP benzine maken individuele motorvoeding mogelijk! 1 BF "anzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Uniformen van „In principe zal er weinig ver schil zijn. tussen dit hotel en het in 1963 te openen Rotterdam Hil ton", verklaarde directeur Ralph M. Starke in niet onverdienstelijk Nederlands. „Het enige, dat an ders wordt, is de karakteraanpas sing. Rotterdam is strakker, is zakelijker. De omgeving waar Rotterdam Hilton verrijst, geeft dit trouwens al duidelijk aan". Door auto gegrepen en gedood êpkdmffp! 20 Stuks f 1. (Van. onze soc.-econ, redactie) De Sociaal-economische raad heeft gisteren besloten nog te wachten met het uitbrengen van een advies over een algemene premiespaarregeling, waarom staatssecretaris Schmetzer (be zitsvorming) had gevraagd. De raad verwees een concept-advies terug naar een van zijn commis sies, die in een breder onderzoek dan waarom de bewindsman had verzocht, de wenselijkheid van een dergelijke regeling zal onder zoeken. Naar bekend wil de regering ko men met een regeling, waarbij alle inwoners tassen de 25 en 60 jaar met een inkomen beneden de 15.006 een belastingvrije spaarpremie ont vangen over een bedrag van maxi maal 400 per jaar, dat tenminste vijf jaar onaangetast moet hebben uitgestaan. I VERKEERDE ZAK BESCHAMEND Vrijdag, de derde dag van haar bezoek aan Suriname, vertrokken de prinsessen Irene en Margriet al weer vroeg met prachtig weer uit het paleis van de gouverneur. Weliswaar was het programma met het oog op het galaconcert wat „Tustiger" dan op andere da gen, maar er moest toch nog een aanzienlijke tocht worden ge maakt. Misschien waren, ook de huldigingen van de bevolking wat rustiger, hetgeen vermoedelijk zijn oorzaak vond in het feit, dat hoofdzakelijk centra werden be zocht waar Surinamers van Oos terse afkomst wonen, zoals Ja vanen en Hindostanen, die van nature wat „bezadigder" rijn dan hun Creoolse landgenoten. Schoenen uit Collier Aubade iv-c-sterfKviu™ "wtaïisru. Groot succes De regering houdt rekening met de mogelijkheid dat op het gebied van luchtvaartintegratie naar méér gestreefd dient te worden dan alleen naar samen werking. Het moet bij voorbaat niet uitgesloten worden geacht dat de K.L.M, als gemengd be drijf aan een eventuele Europese luchtvaartintegratie kan gaan deelnemen. Voorts is de regering zich bewust dat de ontwikkeling van de K.L.M.vergeleken met die van de wereldluchtvaart een zekere mate van achterblijven te zien zal geven, o.m. door de toe nemende voorkeur van passa giers voor directe verbindingen. Het wordt ml. steeds moeilijker het passagiersvervoer over Am sterdam te leiden. Geen dividend éUi ƒ275 en rondleiding door Amsterdam Hil ton heeft ons ervan overtuigd dat Neêr- lands nieuwste en modernste hotel op tenminste hetzelfde hoge plan staat als het New Yorkse Waldorf-Astoria cn het Londense Ciarifige's. Aan de Amerikaan se meneer Hilton was de toetsing van vooral het comfort trouwens wel toever trouwd, Hij bezit 33 hotels in de Verenig de Staten, veertien zogenaamde interna tionale hotels en twee, in Australië gele gen zogenaamde geassocieerde hotels. In eigen land heeft hij voorts vijf hotels in aanbouw, in het buitenland zeven, ter wijl zich daar ook nog acht hotels be vinden, die „onder contract" zijn. Ais fejjn bouwplan gereed is. heeft meneer Hilton de beschikking over precies 43.249 bedden. En dan te bedenken dat er in Parijs enkele dozijnen clouchards zijn, •die nog nooit een bed hebben bezeten en er zich ook nooit om zullen bekomme ren Dinsdag a.s. gaat Amsterdam Hilton open. Prins Bernhard verricht de offici ële plechtigheid en var» overal op de wereld zullen er honderden gasten zijn. Misschien zijn alle 226 kamers met in totaal vijfhonderd bedden die dag met een wel bezet. Staar meneer Hilton, die in eigen persoon aanwezig hoopt te zijn, zal zijn rose suite van 275 gulden per dag, hoe dan ook. moeten betalen, want de accountants, die met behulp van elec- tronisehe rekenmachines werken, schrij ven dit zo voor. Wie nu mocht denken dat Amsterdam Hilton in alles even prijzig is. vergist zich. "Voor werkelijk internationaal in gestelde reizigers is een eenpersoons kamer van 26 guide» niet duur, even- (Van onze speciale verslaggever) min trouwens als een tweepersoons kamer van 41 gulden. Een appartement doet van 58 tot 125 gulden, maar daar heeft men dan ook wel iets voor. Dat er nog eens vijftien procent bediening bijkomt en ook nog eens het ontbijt, maakt, als men die prijsklasse kiest, slechts weinig uit. De architecten van Amsterdam Hilton (H. A, Maaskant, ir. F. W. de Vlaming en H. Salm) hebben er een eigen ontwerp van gemaakt, hoewel ze qua opzet door de uniforme bouwstijd van Hilton Inter national zijn geïnspireerd. Het negen ver diepingen hoge „beddenhuSs" een wel wat platvoerse naam voor de magnifieke creatie herinnert sterk aan het slechts enkele jaren oude Istanboel Hilton. De entree trouwens ook, maar dat komt om dat het zo krap in zijn ruimte zittende Amsterdam toch nog een stuk grond heeft kunnen afstaan, dat het bouwwerk ge heel tot zijn recht doet komen. De Amerikanen zouden de Amerikanen niet zijn, als ze bij de aankleding het verleden niet hadden opgerakeld. Dit geldt natuurlijk niet voor de werkelijk hypermoderne inrichting der kamers, maar wei voor de zogenaamde openbare vertrekken. De bar is genoemd naar en geïnspireerd op de ((Halve Maen". het schip, waarmee Henry Hilton in 1609 het gebied, waar thans New York ligt, ont dekte. Het aangrenzende restaurant er is er nog één, dat de naam Diamond heeft gekregen en dat geheel aan de Am sterdamse diamantindustrie is „gewijd" heet Nieuw Amsterdam Grill, naar de eerste Hollandse nederzetting in de nieu we wereld. Het is alleen jammer dat de over de hele wereld bekende Delftse aar dewerkfabriek „De Porceleyne Fles" een relief van zeventiende-eeuwse schepen en huizen in pasteltinten heeft moeten aanbrengen in plaats van in- de, ook voor Amerikanen, vertrouwde klevfren blauw en wit. Er is nog een aan honderden perso nen plaats biedende patisserie met een (Advertentie) Benzine Petroleum H*nd<H rt.v» Frederifc»pfein #2, Am«terdam-C. zonneterras. Er ies een. Grand Ball room: een grote feest- en congreszaal, die aan 420 personen plaats biedt cn bij samentrekking met de aangrenzen de foyer cn de twee beslotendiner zalen zelfs aan 755 mensen. Dan zijn er nog bijzaaltjes, die voor velerlei doeleinden kunnen ivordert gebruikt, zomede vele, gezellige lobby-lounge hoekjes. Amsterdam Hilton is er in geslaagd bij na vierhonderd personeelsleden aan te trekken. Ze dragen in totaal vierentwin tig verschillende uniformen, waarvan sommige wel bijzonder kleurig zijn. Nat- scbeerders kunnen hun gebruikte mesjes via een metalen sleufje in de badkamer achter de muur laten verdwijnen (iemand, waarschijnlijk een Amerikaan, heeft uit gerekend dat er driehonderd jaar voor nodig zijn om de ruimte achter de muren met scheermesjes te vullen); de voering van de gordijnen is met een aluminium- oplossing bewerkt, zodat nog niet het kleinste lichtstraaltje van buiten naar binnen kan dringen; de plantenkassen aan weerskanten van de hoofdingang zijn verwarmd; vele kamers zijn van het zo genaamde dotfble-duty-design (een ty pisch Amerikaans woord, dat verandering van een slaapvertrek in een attractieve zitkamer betekent) en tot de dienstruim ten behoort een eigen stomerij. Wat de financiering van Amsterdam De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 30 juni jl. zijn: mejuffrouw N. Buijs. Binnenhaven 25, Nieuwpoort 5mejuffrouw G. H. v. d. Nadort, Kerkstraat 45, Strijcn 2,50 cn C. Vinjé, Putsebocht 20, Rotterdam f 2.50. Hilton betreft: meneer Hilton heeft het complex slechts als pachter onder beheer. De bouwgrond is eigendom van de ge meente Amsterdam en is voor onbepaalde tijd aan de eigenaars, de Amsterdam Hil ton Hotel Maatschappij, afgestaan. Deze die door Nederlandse zakenlieden is opge richt, heeft een gewoon aandelenkapitaal van 8,5 miljoen gulden, dat door instel lingen als de K.L.M. en de Hollana-Ame- rika Lijn werd gefourneerd. Op lange ter mijn is een lening van twaalf miljoen gulden gesloten, waarvoor de Nederland se staat zich garant heeft gesteld. Een kamer in het Amsterdamse Hilton hotel van het zogenaamde double-dxtty-design. Binnen enkele minuten kan dit attractieve woon vertrek tot een niet minder attrac tief slaapvertrek worden omgetoverd. Gisteren is in Mierlohout (gemeente Mierlo) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 27-jarige mej. A. van der Heyden uit Helmond om het leven kwam. De 19-jarige mej, H. Hendriks eveneens uit Helmond, en de 15-jarige Lamberia Meyers uit Mierlo werden zwaar gewond. Ze moesten naar het ziekenhuis in Helmond worden overge bracht. De meisjes, die per fiets op weg wa ren naar htm werk, werden aangereden door een personenauto. De auto. die volgens de politie met grote snelheid gereden heeft, slipte op zeker ogenblik en'reed op de meisjes in. Op de rijksweg Tilburg—Breda is vrijdagavond ter hoogte van het Pius- oord de 12-jarige Frank Broers uit Til burg bij het oversteken van de weg door een personenauto, gegrepen en ernstig gewond. Hij is kort daarna aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. De jongen was met een aantal vriend jes op de fiets op weg naar een voet balwedstrijd. Op Piusoord wachtte hij bij het oversteken niet, zoals de ande ren. tot hij een aanwijzing van de lei der zou krijgen om over te steken. (Advertentie) Chief Whip Het slechte weer laat zijn invloed ook in de Horeca-sector duidelijk voe len. De afgelopen dagen hebben zich bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam enkele tientallen kelners en serveersters, die aangenomen waren voor het z.g. terraswerk in cafê's e.d.. vervoegd omdat zij werkloos waren geworden. Zij waren afkomstig uit plaatsen uit de gehele kuststrook en zelfs van Texel. De SER nu was door drs. Scbmelzer gevraagd.zijn oordeel te geven over de vraag of de inkomensgrens niet lager kan en of cumulatie van premies op eenzelfde spaarbedrag wenselijk is, ge zien de aanwezigheid van bedrijfsspaar regelingen. De raad bleek vooral met de inko mensgrens niet goed raad te weten. De commissie, onder leiding van prof. dr. G, Goedhart, die het concept-advies had [opgesteld, beoleitte een verlaging van het maximum-spaarbedrag tot ƒ200 tot 250. maar was verdeeld over 'het stel len van een inkomensgrens. Een deel van de commissie wiide geen grens vanwege de administratieve rompslomp, die de regeling alleen maar duurder .zou maken. Een ander deel daarente- Igen wilde een grens aanleggen van 12.000. i De meningen kwamen iets anders te i liggen nadat enkele kroonleden, zoals j dr. Holtrop en prof. De Wolff, aanvoer 'den dat een regeling zonder grens me: [alleen budgettaire consequenties kan [hebben 'naar schatting 100 miljoen) [maar-wellicht ook de premie in de ver- keerde zak brengt. De kroonleden bere- ikenden dat ieder, die 1250 zou weten af te zonderen, de premie kan incasse- ren. Het gevaar is niet denkbeeldig da) daarvoor spaartegoeden van andere re keningen worden onttrokken, zodat de iopzet van de regeling, het bevorderen van de spaarzin, faalt. Zelfs zon men ;het benodigde geld kunnen lenen, om dat de rente dubbel en dwars nit de [premie komt. i Waar evenwel ook een lage inkomen- grens zijn bezwaren heeft, wisten vele raadsleden het niet meer. Op voorstel van KAB-secretaris \V. Lelieveld werd daarom besloten het concepï-advies te- ;rug te verwijzen naar de commissie 'voor een nieuw onderzoek, waarbij dan middenstand bij monde van de heer H. de Mooij het pleit voerde, terwijl ook de vraag of premiecumulatie -wenselijk is, opnieuw aan de orde kan komen. Naast dit alles zal de commissie voorts in breder verband in moeten gaan op de vraag of een algemene pre* miespaar regeling überhaupt wenselijk is. Deze vraag, die geheel losstaat van hetgeen de staatssecretaris de raad heeft verzocht in overweging te nemen, werd onder andere opgeworpen door het kroonlid, prol "Van "der Grinten. Hi" meende dat het beter is dergelijke re gelingen achterwege te laten, omdat zij voor een West-Eoro-pees volk eigen lijk beschamend zijn. De raad; besloot de staatssecretaris officieel van zijn voornemen tot een breder onderzoek op de hoogte te stellen. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees kunst heeft in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau Amsterdam opgericht het „bureau arbeidsbemidde ling artsen." Dit gezamenlijke bureau zal uitsluitend bemiddelen voor artsen, die een dienstverband willen aangaan en voor artsen, reeds in dienstverband werkzaam, doch die om de een of ande re reden van werkkring willen verande- deren. Begin deze maand is het bureau in werking getreden. Er zijn in ons land circa 13.000 art sen waarvan een 3000 in dienstverband werkzaam (daarvan is het voor 2.000 een. full-time taak). Nu op 1 september de wet op de bedrijfsgeneeskunde in werking treedt: welke voorschrijft dat een bedrijf van meer dan 750 man een bedrijfsarts moet hebben is er ten aan zien van deze groep artsen meer vraag dan aanbod. Volgens een schatting zul len er in de tweede helft van dit jaar in ons land 40 plaatsen voor bedrijfsartsen beschikbaar komen als gevolg van de wet De tocht begon met een bezoek aan de prachtige moskee van de Surinaamse Islamitische beweging. Het was daar natuurlijk een drukte van belang, Meisjes in fraaie klederdrachten boden de hoge gasten onder meer ornhies aan, dat zijn sjaals die bezoeksters van een moskee om het hoofd doen. Deze aangeboden doeken waren van prachtig kant en schitterend bewerkt. Het is het gebruik, dat de moskee ongeschoeid wordt betreden, dus ook het hoge gezelschap trok de schoenen bij de ingang uit. De voorganger, Molvi Ka ra raat Khan, sprak na het binnentre den van de prinsessen een gebed nit en smeekte de zegen af ten behoeve van de leden van bet Huis van Oranje. Na dit bezoek reed men naar de Bruynzeel fabrieken. Inmiddels was het schooltijd geworden en kwamen de auto bussen met schoolkinderen uit de dis tricten Paramaribo binnen. De enthou siaste kinderen, die nu weer de prinses sen te zien kregen, zorgden voor een onverwachte huldiging. Tijdens de bezichtiging van de trrplex- fabrieken van Bruynzeel konden de prin sessen het gehele fafcri ca ge-proces gade slaan. Met ontzag keken zij naar de vlijmscherpe messen die zware boom stammen schilden alsof het appels wa ren. Op weg naar het bedrijf van de Bü- litan-maatschappjj in Onverdacht wer den de Prinsessen eerst in Domburg en daarna in Vigilantia hartelijk gehuldigd. bloemenmanden en talrijke andere ge schenken werden aangeboden. De Prinsessen en de leden van het ge volg konden rich vervolgens aan de melk van kokosnoten laven. Zij liepen daarna verkwikt langs de rijen mensen, die hoewel toet op toet ogenhok planttijd is, het werk in de sa- wah's even in de steek hadden gela ten. om bij het feestelijk gebeuren aan wezig te zijn. Een oude Kotto-missie zong op een zelf gemaakt wijsje de Prinsessen het Wilhelmus toe en was daarvan zo onder de indruk dat zij de Prinsessen aansprak met eerwaarde. Zij verzocht haar groeten over te bre-- gen aan prinses Wilhelmina, hetgeen haar door prinses Irene werd beloofd. Ook Indianen maakten bun opwach ting. In hun. kleurrijke kledij bo den rij de prinsessen geschenken aan. Zij kusten de vorstelijke gasten eerbiedig de hand. Bij het bedrijf van de Billiton- maatsehappij werd het gezelschap verwelkomd door de -directeur, ir. A. A. Grondijs. Voor bet sociëteitsgebouw waar de stafemployees stemden, opge steld, werden ruikers van bijzonder fraaie orchideeën aangeboden. Na een korte uiteenzetting door de heer Grondijs over de werkzaamheden overhandigde mevrouw Grondijs de Prinsessen, in een van bauxiet ge- In Domburg was een bamboetun- nel gemaakt, waar het gezelschap door liep. Deze tunnel was af gedekt met bananenplanten en ver sierd met de bekende Surinaamse bloem, de rode paloeloe. Op de grond was een* bloementapijt gestrooid. Driehonderd kinderen brachten bier jde Prinsessen een aubade, waarna Het aantal tuberculosegevallen in ons land is in 1961 opnieuw terugge lopen en wel met zes procent. Het aantal nieuw ingeschreven patiënten bedroeg 5351 tegen 5688 in I960, Dit betekent per 100.000 inwoners een da ling van 49,5 tot 46 patiënten. Het nog een De men ook de uitslag var, een statistisch onder--318 tegen 329 in 1960 en 966 in 1953. zoek, waarbij naar het sparen, waar-; Dc voorzitter van de Koninklijke tal t.b.c.-lijders in de hele wereld op 15 miljoen wordt geschat, met jaarlijkse sterfte van 3 miljoen, heer Wessel vroeg zich af, of zich er in Nederland nog wel voldoen de van bewust is. dat bestrijding tot het uiterste noodzakelijk is als men radicaal van een infectueuze ziekte af wil komen. Dank zij de verheugende daling van de sterftecijfer vindt het Nederlandse publiek tuberculose niet meer zo'.n ernstige ziekte. De heer Wessel verklaarde echter nadrukkelijk, dat het na ruim zestigjarige strijd te lgen de t.b.c. wel zeer onjuist zou zijn, geen ernstige poging te doen om de eindstreep te halen. Wij moeten voor- schouwd. zo zei hij. Hij constateerde tenslotte met een maakt juwelenkistje een collier -en een bracelet aan, samengesteld uit een vijftiental gouden „pepitea". Na -een korte rustpauze werden de Billiton mijnen bekeken. Dg bauxiet wordt op het ogenblik, verkregen uit een j „polder" van 500 ha, waar vaak een deklaag van meer dan twintig meter moest worden verwijderd. Daar de mij nen te modderig waren bekeken de Prinsessen door verrekijkers de werk zaamheden. Voor de lunch werd ge bruikt, doken de Prinsessen in het bij het bedrijf behorende zwembad om het bauxietstof van zich af te spoelen. Later in de middag keerden, zij naar Parama ribo terug. Voor de avond xtond, zoals gemeld, een gala-concert op het program ma. v - *•-. De Surinaamse bladen blijven veel aandacht wijden, aan het bezoek. Ieder blad is het er roerend over eens dat het een -groot succes is geworden en dat de belangstelling van "de zijde van het Surinaamse volk bijzonder groot is. Ontelbaar zijn al de kleine en gro te cadeaus die zijn overhandigd. En we rijn nog niet eens -op de heltt van het bezoek, verzuchtte een der chauf feurs van de eerste auto uit de stoet en veelal belast met het dragen der pakjes. Doch- Alex, de chauffeur, die al vele leden van het Huis van Oran je heeft gereden, klaagt er niet over. Integendeel hij glundert met zijn gehe le gezicht en hij is maar wat trots op zijn volk dat zo'n. hartverwarmende hartelijkheid, en gulheid ten toon heeft gespreid bij dit bezoek. Het ochtendblad „De Ware Tijd" verzorgt iedere dag -een uitgebreide fotoreportage, terwijl de overige dag bladen een uitgebreid verslag gevea van de gebeurtenissen van de dag ver lucht met -enkele fraaie foto's. mede het CBS binnenkort komt. kan [Nederlandse Centrale Vereniging tot I zekere voldoening dat Nederland in de worden betrokken. Voorts zai men op- Bestrijd.ng der Tuberculose, de heer [Internationale tuberculosebestrijding 'nieuw kunnen overwegen ook de schuld-: I. Wessel deelde dit gistermiddag me- 'meer en meer de aandacht trekt ter- 'aflossing op hypothecaire leningen fzo-;de b;j de opening van de algemene wijl het viak na de oorlog vooral de Iwel woningen ais bedrijfspanden) onder; vergadering in Utrecht. j Scandinavische landen waren die als 'dt regeling t* brengen, waarvoor del Hij voegde hieraan toe, dat het aan- voorbeeld werden gesteld. Anderzijds Is er seen reden aan fe nemen dat de KLM in de groei der we- reldluchtvaort helemaal reen deel meer zal hebben. Op grond van dit laatste Is de regering daarom van mening, dat financiële steun gedurende drie jaar althans naar huidig inzicht voldoende lijkt om een verliesloze ex ploitatie mogelijk te maken. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot tijdelijke financiële steunverlening aan de KLM, waarin de betrokken ministers uitspreken het voortbestaan der KIM van zódanig belang te achten, dat een moeilijke periode overbrugd moet wor den. Het kleiner geworden aandeel der KLM in het vervoer over de transat lantische routes heeft vele oorzaken, zoals een sterke uitbreiding van pro- duktie van alle luchtvaartmaatschap pijen. het ontstaan van veel meer direc te verbindingen, cn de moeilijkheid van het verkrijgen van landingsrechten o.a. aan de "Westkust van Amerika. Op de vraag of de KLM zich inder daad als particuliere maatschappij zal kunnen staande houden zeggen de mi nisters van mening te zijn, vooralsnog de KLM in haar huidige structuur dient te worden gehandhaafd. Voorts wordt meegedeeld dat de KLM ia te genstelling met de meeste andere lucht vaartmaatschappijen redelijke exploi tatieresultaten heeft behaald. Daar hoogstwaarschijnlijk op de toe komstige balansen van de KLM belang rijke verliezen zullen zijn geactiveerd, vloeit hier uit voort, dat de KLM voor lopig geen dividend zal kunnen uitkeren, zo deelt de regering verder mee. In het algemeen zal de KLM eerst haar ver plichtingen moeten nakomen eer een di videndbetaling kan worden hervat. Amerikaanse leningen zullen worden afgelost uit met regeringsgarantie in Nederland aan te gane nieuwe lenin gen: de regering wU een garantie ver strekken voor de gehele looptijd der aan te gane leningen. In afwachting van het tot stand komen der herfinanciering zal aan de Amerikaanse bankiers een garantie voor rente en aflossing wor den gegeven. Deze bankiers zullen m afwachting hiervan geen gebruik maken van hun bevoegdheid het gehele bedrag reeds thans op te eisen. In de overeenkomst van bet rijk en de KLM zal de mogelijkheid zijn opgeno men dat de KLM aanvankelijk géén rente en aflossing verschuldigd zal zijn over de leningen die zij eventueel bij het rijk zal opnemen ter voorziening In de liquiditeit. Overigens ligt het niet in de bedoeling deze leningen kwijt te scheiden. Als de KLM weer een redelij ke rentabiliteit op het geïnvesteerde kapitaal heeft weten te verkrijgen zal de rentevoet op de alsdan geldende marktrente worden afgestemd en een aflossingsschema kunnen worden opge steld. De garanties die het rijk zal geven voor investeringen, betreffen, zo wordt tenslotte in de Memorie van Antwoord medegedeeld, hoofdzakelijk verdere mo dernisering van de vloot. Deze moderni sering betreft speciaal vervanging van vliegtuigen met zuigermoti-en door straalvliegtuigen voor middellange af standenWelke vliegtuigtypen dit zal be treffen is nog in studie.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2