Zwevend Kamerdebat over Nieuw-Guinea SPOEDIG TWEEDE VLET VOOR HOEKSE STRAND BRAND: GROTE SCHADE IN TEXTIELMAGAZIJN Zwaluwenteam versloeg SVV-amateurteam (3-1) Op Churchill heeft nu trombose Naar internationale samenwerking O e? O nieuw diefstal van schilderijen Milde straffen in vergiftigingszaak N egerpredikanten veroordeeld Morgen installatie van stichting Wervelstorm in Australië Initiatief heeft mooi resultaat Problemen voor brandiveer Stagnatie door uitvallen stroom Steekpartij in café: matroos licht gewond Acht tienen voor h.b.s .-bolleboos Voorstel salaris politie ingediend Vlaardingers enthousiaster Auto tegen paal: deel van De Hoek zonder licht Sur,sum Corda" bracht oude getrouwen hulde Teleurstelling Journalisten Waarde f4 miljoen Nuances bij C.H. Gr. Kruis Maasdijk ontvangt 1244 H.b.s.-diploma voor 29-jarige blinde Brand in jutezakken fiE ROTTERDAMMER PAGENA 4 WOENSDAG 11 JULI 1962 (Van onze parleraentsredactie) y^ORGVULDIG alle netelige aspecten van het Nieuw-Gui- neavraagstuk vermijdend hebben minister Toxopeus en staatssecre taris Bot gisteravond in de Eerste Kamer de begroting van binnen landse zaken (afdeling Nieuw-Gui nea) verdedigd. Door verschillen de sprekers was gesproken over de plaats van de Papoea's bij de toekomstige oplossing van het vraagstuk. Zo had de heer H. Algra (a.r.) nog eens betoogd, dat een oplossing alleen rechtvaardig en. aanvaardbaar is, als aan de Pa poea's wezenlijk zelfbeschikking wordt gegeven. Echter, zoals ge zegd, gezien de verwevenheid van de interne en internationale aspec ten van de kwestie, werd door de bewindslieden op dergelijke op merkingen niet ingegaan. iF»M ff.E IS? wr~ ..-ofss? v—/ A LS morgen de stichting we tenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid door de mini-s ter van verkeer en waterstaat zal zijn geïnstalleerd zal een eerste stap zijn gezet op een weg, die Nederland nogal aan de late kant 'betreedt. Het nieuwe lichaam wegverkeer in de meest uitge breide betekenis van het woord. Er zal voorts samenwerking en uitwisseling van gegevens wor den gezocht met soortgelijke insti tuten in het buitenland. (Van onze verkeersredacteur) In de V.S. Vrijwilligers Flinke slag Wij staan aan de vooravond van het overleg met Indonesië, zei minister Toxopeus. Wij staan overigens al maan den aan de vooravond van het overleg voegde (hij wat cynisch hieraan toe. Dan rijst de vraag of nu in de Kamer dit öefbat moet worden gehouden, voor al omdat alle interne (beleidsuitspraken belangrijke internationale gevolgen kun' nen hebben. Mr. Toxopeus zei dit vooral met het oog op de opmerkingen van de Ensdhe- dese burgemeester Thomassen (soc.). Deze had erop gewezen, dat de bewinds lieden de memorie van antwoord over de 'begroting op 22 juni jl. aan de Ka mer hadden genenden, maar dat uit het stuk niet was gebleken, dat er in tussen ten aanzien van Nieuiw-Chiinea vdel was veranderd. In feite is er veel veranderd, meede de heer Thomassen. Kennelijk doelde hij op de aanvaarding door de regering van het plan-Bunker, Be mwijgzaamheid van de bewindslie den (hierover noemde hij onrealistisch. De minister wees dit verwijt echter van de hand, gezien de mogelijke inter nationale gevolgen vanbeleidsuitspra ken over Nieow-Cctmea. Wel was minister Toxopeus stellig in zijn uitspraak, dat de verantwoordelijk heid voor de oorlogshandelingen in Nieuw-Guinea niet foq Nederland ligt. Hij sprak de hoop uit dat aan de agres sie een eind 'kamt als (bet overleg met In donesië weer op gang zal zijn gekomen. Be bewindsman sloot zidh aan bij de hulde, die! verschillende sprekers aan het adres van hen, die in Nieuw-Guinea werken, had .geuit. ..Wij moeten trachten voort te gaan en daarbij de belangen van de Papoea's met nadruk voor ogen houden", besloot de minister. Staatssecretaris Bot nam de verdere beantwoording voor zijn re kening, Hij deelde mee, dat de Austra lische regering nog geen inlichtingen heeft verstrekt over pro-Indocesisdhe uitzendingen van Radio-Melbourne. Op een vraag van de heer Reijers (c.lb.) zei de bewindsman, dat de E.E.G.-commissie nog moet beslissen, of het rijstproject bij Merauke met gel den uit het EEG-ontwikkelingsfonds zal worden gefinancierd. In Brussel wordt betwijfeld, of het project rendabel kan zijn. Het is bovendien uiterst kostbaar. Tot de heer Delprat (lib.) zei mr. Bot, dat een wettelijke garantie voor het zakenleven in Nieuw-Guinea niet meer deze zomer tot stand zal kunnen komen, maar dat in Nieuw-Guinea wel alvast de voorbereidingen voor de uit voering van de regeling kunnen begin nen. De samenwerking met Australië op het gebied van het Nleuw-C-ulnea-beieid is op een teleurstelling uitgelopen. Zij is helaas niet tot bloei gekomen, hoe wel ze in een verdrag was vastgelegd, zo kreeg de heer Reijers van de be windsman ten antwoord. Men heeft in Australisch Nieuw-Guinea een andere benadering en toonde weinig animo tot overschakeling, met name op politiek gebied. Veel aandacht kreeg de zaak van de ambtenaren, die tevens journalis- In de afgelopen nacht zijn uit het O'Hanamusetim in het Londense district M&yfair vijfendertig schilderijen ter waarde van ongeveer vier miljoen gulden gestolen. De daders waren aan de achterzijde van het museum op het dak geklommen, waarna zij een deur forceerden en het gebouw binnendrongen. Vier jaar geleden werd uit hetzelfde museum, dat zich specialiseert in moderne schilderkunst en werken van impressio nisten, een miniatuur van Renoir ter waarde van 11.000 .gulden ontvreemd. Het doak werd uit de lijst gelicht en ver vangen door een gekleurde plaat van .Madonna en kind". Zes weken geleden werden uit het Lefèvremuseum. eveneens in Mayfair, twaalf schilderijen gestolen, waaronder twee doeken van. Picasso, acht van Degas, een van Matisse en een van Eenoir. EK hiervan, ter waarde van omstreeks 300.000 gulden, werden de vorige maand door de politie teruggevonden, na een telefoni sche tip. In het afgelopen jaar zijn in Europa en de Ver. Staten schilderijen gestolen tot een waarde van ten minste twintig mil joen gulden. Hiertoe behoort o.m. het portret van de Hertog van Wellington, van Goya, <«'t uit de National Gallery in Londen werd gestolen. De waarde hier van wordt geschat op 1.400.000 gulden. Ook in Frankrijk en Italië hebben dief stallen plaats gehad, waarbij doeken ter waarde van miljoenen guldens waren be trokken. In een medisch bulletin over de ge zondheidstoestand van sir Winston Chur chill is meegedeeld, dat de trombose niet is uitgebreid en dat zijn linker been minder gezwollen is. Dit is de eerste maal dat zijn artsen spreken van trombose. Aanvankelijk hadden zij het over een aderontsteking. De oud-premier ga.-klaarblijkelijk niet gebukt onder de complicaties van 2 jn dijbeenbreuk want hij is ..vrolijk en goed gemutst", zoals zijn echtgeno te het na een bezoek uitdrukte. tiek werk doen en voor persbureaus en dagbladen werken. Met name de heren Derksen (kath.v.) en Algra wezen hierop, geïnspireerd door het recente voorval, dat de UPI-corres- pondent in Hollandia, die levens ambtenaar is. van de nieuwsvoorzie ning door het gouvernement is uit gesloten. „Het is ongewenst", zei de heer Algra, „dat een ambtenaar te- gelijktijdig optreedt als oorlogscor respondent voor een Amerikaans persbureau." Het verschijnsel dateert uit de rusti ge tijd, waarin veel kranten het zich niet konden veroorloven een full-time journalist in Hollandia aan te stellen, antwoordde mr. Bot. De regering meent, dat tegen deze achtergrond dit verschijnsel in de samenleving in Nieuw-Guinea enigszins begrijpelijk is. Zeker, men heeft zich al enige jaren geleden afgevraagd, of hieraan niet een eind moet komen, maar men heeft hier mee de uiterste terughoudendheid be tracht. mede uit overwegingen van de vrijheid van meningsuiting, e.d. De heer Bot constateerde echter, dat hierbij komt, dat deze ambtena ren onervaren zijn in de journalis tiek en niet goed op de hoogte van de journalistieke erecode. „Het is be ter, de persbureaus aan te raden maar deskundige full-time mensen in Nieuw-Guinea te stationeren", con cludeerde hij. Hoewel niet beantwoord, verdienen de „politieke" uitspraken van de Sena toren, die aan het debat deelnamen, toch de aandacht. Daarbij bleek een verschil van standpunt binnen de e.h.- fractie. Dr. Van Holst, sprekend na mens de fractie, vond, dat het rege ringsstandpunt zich niet mag ontwikke len bulten de internationale politieke ontwikkeling om. Uit de memorie van antwoord was zijns inziens onvoldoende gebleken, dat Nederland in zijn voor lichting aan de Papoea's genoeg aan dacht aan dit probleem van wat hij noemde „de achterlopende klok" geeft. Kort daarvoor echter had de heer Reijers nog met nadruk het vertrouwen in de regering uitgesproken en betoogd, elke regeling, buiten de raadpleging van de Papoea's tot stand gekomen, af te wijzen. Men kreeg de indruk, dat hij in zijn fractie alleen stond. De heer Reijers zei, dat ..overdracht van Nieuw- Guinea aan Soekarno" het Pacifïc-pro- bleem niet oplost. .Mogen de Papoea's bewaard blijven voor het leed, dat de onrijpe soevereiniteitsoverdracht aan de Indonesische bevolking berokkend heeft." fAdvertentie CS s S Proef vandaag deze 25 ets medicinale maagpepermunt blauw etiket. Mm, zuiver, heerlijk en verfrissend. De rechtbank in Almelo heeft giste ren uitspraak gedaan in de geruchtma kende vergiftigingszaak te Hengelo. De 39-jarige huisvrouw J.G.B.-A. werd ver oordeeld tot zeven maanden 'gevangenis straf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. De 49-jarige grondwerker A.J.B. kreeg twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. i De vrouw had op 26 december var. j het vorige jaar een boterham met rat- j terekruit besmeerd met de bedoeling zo i haar echtgenoot te doden. De kostgan ger had het vergif gekocht en de -boter ham in het trommeltje gepakt. De man nam echter maar één hap van het brood en spuwde deze direct weer uit vanwege de vieze smaak. De officier had straffen van één jaar en drieëneenhalf jaar geest. (Van onze correspondent) Nadat op 30 juni te Maasdijk een Kunst en Sportdag ten bate van het Groene Kruis gehouden is, kwam maandagavond het organiserend comité, fesanten met afgevaardigden van diverse verenigingen bijeen om deze actie af te sluiten. Voorzitter L. C. Hanemaayer gaf een overzicht van de voorbereidingen en' meende dat deze liefdadigheidsdag zeer geslaagd is. Ondanks gebeurtenissen in de omgeving was er vrij grote belang stelling. Ook financieel waren de resultaten be vredigend. De penningmeester J. H. Boe- kestein deelde mede dat bij een bruto ontvangsten van 1.875,65 onkosten ge maakt werden tot 630.97. zodat een netto bedrag van 1.244.68 ter beschik king van het Groene Kruis gesteld kan worden. Namens deze laatste instelling dankte de heer P, Quak de commissie voor het vele werk dat aan zo'n dag vastzit en dat door de medewerking van vele anderen tot zulk een fraai resultaat mocht leiden. Uitwisseling gegevens verkeersveiligheid De negerpredikant dr. Martin Luther King, de voorvechter van de op-heffing i van de rassenscheiding in het zuideni stelt zich ten doel bundelend en ^eorïa)Vtot' 4^ 1 imtdatiefnemend op te treden ten veroordeeld, omdat hij vorig jaar de-1 aanzien van de veiligheid van het ee-mber zonder vergunning een demon stratie had gehouden. Een andere ne gerpredikant. ds. Ralph Abernatlhy. werd wegens eenzelfde feit tot een gelijklui dende straf veroordeeld. De mogelijkheid om de gevangenis straf af te kopen wezen de predikan ten van de hand. Dr. King zei, dat hij even fout als de rechtbank zo-u zijn, als hij onder deze omstandigheden de boete zou betalen. De voorgeschiedenis van de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersvei Verscheidene steden aan de oostkust van Australië die de laatste dagen door ten wervelstorm werd getroffen, z(jn ge deeltelijk ontruimd, nadat de gezwollen rivieren de straten hadden overstroomd. Er z|jn geen verliezen aan mensenlevens bekend. In Lismore, aan de rivier de Rich mond, evacueerden reeds 250 mensen, terwijl andere "gezinnen zich gereed ma ken om dit voorbeeld te volgen. In som mige stadsdelen staat het water meer dan twee meter hoog. Het leegr heeft amfibievaartuigen naar de stad gezon den om bij de evacuatie behulpzaam te zijn. ligheid is schokkerig en zonder veel ge voel van de betreffende problematiek verlopen. Al in 1948 is een commissie in gesteld, die de vraag te behandelen kreeg, of het noodzakelijk was tot de oprichting van een researeh-orgaan voor de ver keersveiligheid te komen. Het antwoord, onder meer gegeven door vertegenwoor digers van het rijk. het verkeersorgaan en de Technische Hogeschool te Delft, was ontkennend. Men dacht voldoende van de oorzaak van verkeersongevallen af te weten, men voorzag het later in getreden proces van de massa-motorise- ring niet en men was veel minder dan tegenwoordig van het feit overtuigd dat research geen luxe is. (Van onze correspondent) Het behoeft verder geen commentaar, het bord en de boot spreken namelijk voor zichzelf. Men kan dit vinden by het recreatïegebouw op het nieuwe kampeer terrein te Hoek van Holland. Rotterdamse vakantiegangers kamperend in Den Hoek achtten bet noodzakelijk dat er een red- dingvlet bij komt op het strand. de raadsvergadering had verlaten om zich naar de brand te spoeden wend de zich toen tot enkele omwonenden met het verzoek om kaarsen beschik baar te stellers. Met handen vol kaar sen keerde de wethouder naar het pand terug, dat slechts op enkele plaatsen werd verlicht door een rode gloed. Op het kritieke moment echter verscheen de brandweer met enkele draagbare lampen, zodat de 'kaar sen) hulp van de heer Van Minnen overbodig bleek te zijn. te kostte om zich met de "slangen hJfet 2es stralen heeft do brandweer (Van een onzer verslaggevers) Op de zolderverdieping van de tex- tieigroothandel A. Woudstra en Zn. aan de Nieuwelaan te Vlaardingen ïs| dinsdagavond brand uitgebroken, waarhij het de brandweer enige moei- naar de piaats des onheils te bege ven. De brandweerlieden waren na melijk genoodzaakt om zich naar de achterzijde van het bedrijfspand te begeven en daarvoor was het nodig om enkele barricades in de vorm van lage woningen te „nemen". Natuur lijk was dit wel toevertrouwd aan de blussers, maar wel was daar eni ge tijd mee gemoeid. Ondanks een langdurige en niet malse regenbui had een groot deel van de bevolking zich om tien uur naar buiten begeven, kort nadat een hevige onweersbui was losgebarsten. Want de voorraad textiel en confectie- goederen werd hevig door het vuur aangetast en de rode gloed was in de omtrek goed waar te nemen, terwijl zich bovendien een rookontwikkeling verspreidde. Tal van hulpvaardige handen assis teerden ongevraagd de inmiddels ver schenen personeelsleden van de firma om goederen over te brengen naar vei liger plaatsen, waarbij vooral werd ge let op plaatsen waar waterschade zou worden voorkomen voor overdracht van de nieuwe boot. In eerste instantie aan de wethouder van sport en recreatie, de heer R. Lan- gerak, die in de middag van de 11e aug. öp zijn beurt de vlet zal aanbieden aan de Rotterdamse Reddingbrigade. De R.R.B. zal hem vervolgens te water la ten en de proefvaart houden. De nieuwe boot is reeds aangeschaft Binnenkort zal deze voorzien worden van een. 12 pk benzinemotor. Onder de leuze: „Bescherm uw kinderen tegen de gevaren van de zee" en „Doe een goede zet. Steunt de actie Redding- vlet" hoopt men nog dit seizoen het benodigde bedrag bijeen te brengen. Elke gift van wie ook is zeer har telijk welkom. na bleek, dat behalve vele textielgoede- j In een café aan de Broersvest te ren ook enkele machines ernstig door j Schiedam ontstond vannacht een steek- het vuur waren aangetast en waar- j partij, waarbij de matroos H. v. d, M7. De Rotterdamse reddingsbrigade ts reeds voorzien van een gemotoriseerde poly ester reddingvlet, maar ter beveiliging van het gehele strand van Den Hoek, in het bijzonder gezien de gevaren van de zee, is uitbreiding van de redding- vloot allernoodzakelijkst. Een nieuwe vlet gaat f 4000 kosten. De kampeerders, georganiseerd in een kampeervereniging „Poort van Europa", hebben om dit geld bijeen te brengen allerlei acties ondernomen. Zij heb ben hierdoor reeds twee mille bij el kaar gebracht. Door voort te gaan met het organiseren van diverse evenemen ten verwacht men dat de andere twee mille er ook wel zullen komen. Reeds heeft men de datum vastgesteld iweet niemand nog bar veel af. Vragen In andere landen golden deze overwe gingen overigens niet. In de Verenigde Staten bestond reeds de Highway re search board, een federaal instituut, dat coördinerend op het gebied van wegen en verkeer werkt, en dat zijn fondsen oon. van de overheid en het verzeke ringswezen betrekt- In Engeland waren a! voorbereidingen getroffen voor de op richting van het Koatl research labora tory, dat geheel met overheidsgelden werkt, en dat thans tot een machtig II- ehasm met dertig gespecialiseerde aca demici en negentig andere medewerkers is uitgegroeid. In Duitsland zouden later in de onder scheidene deelstaten diverse veilingheids- instituten tot stand komen, doch helaas is het daar nog niet tot de vereiste cen tralisatie gekomen. Hoewel de A-N.W.B. al jarenlang voor een soortgelijke organi satie in Nederland vecht, is de eigenlijke stoot voor de oprichting tot stand geko men door de internationale samenwer king. die in O.E.C.D.-verband in 't ver schiet ligt. In de afgelopen twee jaar is men langzamerhand tot de conclusie ge komen dat Nederland ook op dit gebied niet achter kan blijven. De installatie van de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid vindt plaats aan de vooravond van een tweede bijeenkomst over de verkeersveiligheid, die binnen het kader van de O.E.C.D. is uitgeschre ven. Voor 't eerste jaar is de begroting van het nieuwe lichaam op twee ton gepland. De helft hiervan wordt door het r(jk gefourneerd, de andere helft door de A.N.W.B. en het verzekerings wezen. Wie de directeur van de Stich ting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid wordt, is op 't ogenblik nog niet bekend. Het werkterrein van het instituut zal bijzonder groot zijn, daar deverkeersvei- ligheid een complex problemen is en er ontelbare facetten wetenschappelijk be naderd zullen moeten worden. Van de diepere oorzaken der verkeersongevallen Te hopen is tevens dat het nieuwe or gaan ook bij het ministerie van. verkeer en waterstaat een houvast kan krijgen (hoewel tientallen Instanties zich met de verkeersveiligheid bezighouden, weet niemand waar dit vraagstuk, dat ieder een ten nauwste raakt, in rijksverband onder valt.) De Stichting, waar behalve de over heid. ook verkeers- en vervoersinstanties in vertegenwoordigd zijn zelfs medicien. is „zw aar" genoeg om nog iets te kunnen bereiken, algemene aanvaarding name-! lijk van de wetenschappelijk uitgedok terde regels ter verhoging van de ver keersveiligheid, De gemeentelijke auto nomie heeft in het verleden wel tot eigen interpretaties geleid, die niet nagelaten hebben verwarring te stichten. De bij de wet in te stellen raad voor het wegver keer kan op zichzelf trouwens al een garante zijn dat men tot grotere unifor miteit zal komen. Aan het Mendelcollege ts Haar lem werd de 29-jarige blinde Pant Kneppers het einddiploma ?t,b.s.-b uitgereikt. Hij is tijdens de militaire dienst blind gewor den. In 1950 behaalde hij het mulo-diploma, daarna was hij werkzaam op een effectenkantoor te Amsterdam. Nadat hij blind was geworden ging hij eerst naar het oogleiders- instituut te Gratie, u:aar hij braille leerde. Twee jaar geleden werd hij leerling van de h.b.s.-afdeling van het Mendelcoüege in Haarlem. Dit college accepteerde hem met een halfjaar proeftijd. Na dat half jaar kon hij in de pierde klas wor den geplaatst. De heer Kneppers heeft eind examen gedaan met een zter goede cijferlijst. Hij wil rechten gaan studeren aan de r..k.-univer- siteit te Nijmegen. Bij de eindexamens aan het .Nieuwe Lyceum" in Hilversum heeft de achttienjarige leerling Ch. Norde uit Bussum vermoede lijk wel een record behaald wat de cijfers op zijn cijferlijst betreft. Hij behaalde bij zestien examen vakken niet minder dan acht tienen en vijf negens. Voor de an dere vakken behaalde hij „minder goede cijfers". Daarvoor behaalde hij namelijk achten. Norde deed examen voor de afdeling h.b.s.-b. Zijn lievelings vak is echter de muziek. Op het onlangs gehouden landelijk inter- scholair muziekconcours, waarvan de finale in Laren (N.H.) was. wist hy voor zijn school de tweede prijs als cellist te behalen. De minister van binnenlandse zaken heeft, mede namens de minister van jaj. ütie aan de commissie voor Georgani seerd Overleg in politic-ambtenarenza ken voorstellen toegezonden tot nader* regeling van de salariëring en andere arbeidsvoorwaarden voor de politieamb tenaren tot en met de rang van adjudant en de lagere politieofficieren. In december 1969 werd voor deze groeo overeenstemming bereikt over een over- gangstoeslag. in de thans gedane voorstellen is re kening gehouden met een aantal der des- - ty'ds door de commissie-Boot genoemde i ongemakken, die aan de politiedienst ver- bonden zijn. De salarismaatregelen zullen met te rugwerkende kracht per 1 januari 1862 ingaan. Ter verdere verbetering van de ar beidsvoorwaarden worden een nadere re geling van de vergoeding van overwerk, van verschuivingen in de diensttijden en bepaalde mogelijkheden tot snellere be vordering in het vooruitzicht gesteld. Teneinde te voorkomen, dat de politie ambtenaren de voor al het overheidsper soneel per I januari 1962 ingevoerde al gemene salarisverhoging over de vakan- I tiemaanden eerst medio eind augustus j zouden ontvangen en mede ter vereen jvoudiging van de administratie zal ook I over het derde kwartaal van dit jaar aan ja! het politicoersoneel een voorlopige j uitkering van 6 procent van het maand- 'salaris worden gedaan. als: zijn maximum-snelheden gewenst? Moeten er minimumsnelheden worden in gesteld? Welke kruispunten geven een optimum aan veiligheid? Wat is de ideale weg? etc. etc. kunnen niet zonder meer beantwoord worden. Het is de bedoeling dat de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid nauw zal gaan samenwerken met bestaande instituten (RA.I. T.N.O.. psy- chogologische diensten etc.) en niet te vergeten de bij wet in te stellen raad voor het wegverkeer. vuur na een half uur gedoofd, waar- j schijnlijk als beschouwd. verloren moeten worden licht werd gewond. De messteek was echter niet voor hem. maar voor de in het café werkzame kelner bedoeld. De moeilijkheden werden veroorzaakt door de 68-jari-ge M. J. S. Die was al twee keer het café binnengekomen. Maar telken male werd hem toen de drank derde keer binnenkwam, trok hij een De brand werd ontdekt door de in de Nieuwelaan woonachtige' heer J. de Kok die bij zijn thuiskomst te 21.43 uur een vreemde gloed bespeurde in de naaste omgeving en meteen alarm sloeg. Aan het bedrijf is een flinke slag toe gebracht, waarvan de directeur schijnlijk nog niets neet omdat hij za- i'jjjg hem "ewetoerd terdag met vakantie is vertrokken zon-1 had willen"steken der dat het personeel |20 man! e;eJ i De messteek veroorzaakte bovendien Sa in a i. li iïtt' 'n de kleding van de matroos nog een bekend hoe de brand is ontstaan, 'ér* scnpur van tic centimeter. De dader wórden opgegeten, S\'ier jaar TeUSI j hoofdbureau van politie op-ge- ontstond er ook brand in het gebouw, 1 s waarbij de schade echter geringer was dan thans. (Van onze correspondent) De 18-jarige N. J. J. v. D. uit 's-Gra- venzande kwam met een p- mnenauto uit Hoek van Holland te siipp, n op de Haakweg. De auto sloeg tegen een lan taarnpaal aan die afknapte en op de rijweg terecht kwam. Er ontstond kort sluiting waardoor de bewoners daar zonder stroom kwamen te zitten. Plaat selijke G.E.B.-ambtenaren hebben in gegrepen en de kabel van deze licht mast geïsoleerd. Een ernstig ongeval deed zich voor geweigerd, omdat hij reeds al voldoende i°P Schelpweg bij de kruising pro alcohol had gebruikt. Toen hij voor de1 JCjj'j-drij'.vielpadDoor geen voorrang j te verlenen is een botsing ontstaan had te schenken Op een bouwwerk in de Zuidbuurt te Vlaardingen ontstond dinsdag brand in een partij jutezakken die met ongeblus- Dit werk bleek stagnatie te onder- j te kalk gevuld waren. Door de regenval vinden toen op een gegeven momentwaren enkele zakken nat geworden en de elektrische verlichting uitviel. De 1 tot ontbranding overgegaan. De brand- loko-burgemeester. de heer H, K. van I weer bluste de zakken na de inhoud te Minnen, die een besloten zitting van hebben, uitgestort. mes en stak de matroos.'Hij verklaarde!^®" Personenauto en een brom- waar- j later_ tegen de politie, dat hij de kelner, j c_ D vDwt ^hoófd iop tiet wegdek en moest per ziekenauto j worden vervoerd. I De 16-jarige P.T.T.-ambtenaar J. de Z. uit Den Haag is bij een wandeling op de Noorder Fier gevallen. Hij liep daarbij een hoofdwond op die door dokter Fokkens is gehecht De jongen is naar de arts en later naar huis ver voerd. De 18-jarige leerling banketbakker N. J. v, d. B. uit Den Haag is op een strekdam bij de Waterweg uitgegleden hij liep een diepe snijwond op in de Imkerknie. Na behandeling door dokter Fokkens is hij naar zijn ouderliike wo ning vervoerd. Het 14-jarige meisje A. M. uit Rot terdam heeft zich onder dokters behan deling gesteld omdat zij door een los lopende hond was aangevallen en ge beten. Uit de etalage van een juwelier in Heerlen zijn ringen ter waarde van 40.000 gestolen. Met een stuk ijzer werd de etalageruit verbrijzeld. De dader(-s) liet(en) een grote ravage ach ter. De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren aan een Westduitse ambtenaar zeven Westduitse zweefvliegtuigen over gedragen die bij ongeluk "op Oostduits gebied terecht waren gekomen. De be stuurders waren al eerder naar hun land teruggekeerd. (Van een onzer verslaggevers) Enkele fikse regenbuien mochten elf Zwaluwen en evenzoveel S.V.V.- ers niet verhinderen om dinsdagavond een oefenwedstrijd te spelen. De Vo gels hadden een zo sterk mogelijk elftal op de been gebracht, tervvUI de Schiedammers met hun amateur- team uitkwamen. Weliswaar demon streerden de rood-groenen een tech nisch goed verzorgd spelletje, maar de meer enthousiaste Zwaluwen trok ken desondanks met 3—1 aan het langste (natte) voetbaleind. Onge twijfeld komt een extra pluim toe aan de nestor van het Vlaardingse Seheidsrechterkorps, de heer B Coenradie, die in zijn „avondklofje" de grasmat twee maal 45 minuten be trad omdat de aangewezen scheids rechter verstek liet gaan, AI gauw werd duidelijk dat de be zoekers qua techniek een klasse be ter speelden dan de gastheren, die moeite hadden zich aan te passen aan het korte tik-tak-spe! van de ge schoolde S.V.V.-ers. Echter werd het samenspel te ver doorgevoerd, waar door de Zwaluwen-defensie steeds 2ij_ het op het nippertje gelegen heid kon krijgen met succes in te grij pen. Bovendien stak de Zwaluwen keeper Dick v. d. Reyden in sublieme vorm en terecht kreeg hij menig open doekje van het pubiiek. De thuisclub probeerde het met open aanvallen via de vleugels en uiteraard met succes, want in de 20-ste minuut was het linksbuiten Hoogerboord, die doelman Vlielander met een beheerste kopbal voor de eerste maal het nakij ken gaf (10). Ongetwijfeld een tegen valler voor de roodgroenen, die echter bleven volharden in kort spel. Toch was dit korte spel wel mooi als kijkspel en de toeschouwers waren het er allen over eens, dat SVV beter spel liet zien. Tot verrassing van velen werd de stand niet geëgaliseerd, maar werd de voorsprong var> de Vogels vergroot toen de nieuwste aanwinst van Zwalu wen, Van Veen (ex H.B.S.S.), in de 35- ste minuut een schot toste, waarbij de bal van richting werd veranderd en daardoor bulten bereik van de Schie- damse doelman in de touwen verdween, 20 dus. Na de rust zou SW laten zien, dat het ook de kunst van doelpunten verstond; althans leek het zo, want reeds na vier minuten spelen was het linksbuiten Van de Knaap, die op prachtige wijze de stand op 21 bracht, nadat hij enkele spelers netjes had omspeeld. Steeds feller kwamen de Schiedam- se amateurs opzetten, waarbij vooral De Lange en Speebneier aardige combinaties uitvoerden. Het afwerken van de mooi opgebouwde aanvallen liet echter nogal wat te wensen over, want meermalen werd een dergelijke combi natie afgerond met een onbesuisd schot. En zo kon het gebeuren, dat de beste ploeg verloor omdat een wedstrijd nu eenmaal slechts gewonnen kan worden door het team. dat de meeste doelpun ten fabriceert en dat was in dit geval de thuisclub. Toch maakte Simons aan alle on zekerheid een einde toen hij tien mi nuten voor het eindsignaal van de rus tig optredende arbiter onverwachts d« einduitslag op 3—1 bepaalde, dank zij een diagonaal schot, waarbij de ba! tot veler verrassing in de S.V.V.-touwea verdween. De Christelijke Harmonieverenigini; „Sursum Corda" heeft een feestelijke serenade gebracht aan een tweetal echtparen dat ai vele jaren nauw met de vereniging verbonden is. In de eer ste plaats gold dit de heer J. van den terg wiens 40-jarig lidmaatschap ge vierd werd, terwijl hij tevens zijn 40- jarige bruiloft vierde. Een zelfde brui loft vierde het paar Post-van Vliet, die al heel lang donateurs en trouwe „Sup porters" van Sursum zijn. De heer Van den Berg. bij Sursum oeter bekend als ..Oom Jaap", ont ving de serenade terwijl hij met zijn ,1V? recipieerde in zaal Keijzer. Hij trad in 1922 tot Sursum toe en is nu reeds 30 jaar bibliothecaris. Daar komt ook veel notenschrijverij aan te pas. Ruw geschat heeft „Oom Jaap" er vele honderduizenden ge schreven. Een bijzonderheid is nog dat de heer Van den Berg reeds ja renlang de muziek verzorgt voor al- lerleiverenigingen die aan de jaar lijkse kinderaubaden meewerken. In zijn jonge jaren heeft Van den Berg velen een muzikale opleiding ge geven. Ayoncl aan avond was hij voor Sursum in louw, daarbij trouw bijge staan door zijn vrouw, die nu al jaren lang ziek is, maar zo enigszins mogeüik toch de concerten bezoekt. De heer A. Buis. het oudste lid van Sursum Cor da (hij loopt ai zestig jaar mee) hield een korte toespraak. Van zaal Keyzer trok men naar Res taurant Puntjak aan de Smalle Haven- waar het echtpaar Post-van Vliet recipieerde. De heer Post (West- havenkade) was maar korte tijd actief ho, maar zijn zoon Kees speelt al 22 jaar als saxofonist en is al jarenlang commissaris van materiaal. Ook dit was een reden om bij het restaurant de muzikale bloemetjes even buiten te zetten, wat uiteraard een grote toeloop veroorzaakte. Na twee marsen en een koraal gespeeld te hebben, kwam het gezelschap op ver zoek van het bruidspaar naar binnen voor een consumptie.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2