Bij Vaals passeerden er 100.000 de grens ruim Egypt. ;e heeft raketten die Israël kunnen treffen Papoea-studenten met demonstratie begroet Iedereen denkt dat het gauw is a en Nw.-Guinea Prinses Irene danst twist Vakantiedrukte nu goed begonnen Treinen waren afgeladen Verlofganger uit Nieuw-Guinea: Weer ongeval bij circus Boltini Met behulp van Duitse gegevens Vier geslaagde lanceringen Engelsman viel bij Schiedam uit trein Twee broertjes bij vissen verdronken Bij aankomst in Hollandia Landverraders' op spandoeken Waterman brengt Ind. Nederlanders naar Rotterdam Oostduitsers houden Nederlanders vast Vrouw beroofd in kerkportaal Brutale diefstallen uit autos7 Noorse zeeman probeert vrouw te wurgen Man verdronken in Maashaven Vaals pablo Israël Ultimatum PTT werft personeel j met muziek. Ds. Bruggeman bracht gestolen tekeningen bij eigenaar terug ar Britse geschiedkundige Trevelyan overleden DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 23 JULI 1962 maften 1-40 x180 cm ;vanv'?'4J^^0'- 160 x 230 cm „Landverraders, ga teru.g naar Indonesië." Met deze en andere spandoeken werden de drie Pa- I poeastudenten, die hun verblijf in •Indonesië hebben onderbroken Ivoor „besprekingen" in Nieuw- 1 Guinea, zaterdagmiddag op het vliegveld van Hollandia ontvan- jgen. Onder het wakend oog van I de politie namen enkele tientallen Papoea's aan deze overigens zeer rustige demonstratie deel. Zij be paalden zich tot het tonen van spandoeken, waarvan er één het opschrift droeg: „Nozems moe ten niet met poliek spelen". Met het Waterman passagiersschip zijn zondagmor gen ruim z-esiig Indische Neder landers in Rotterdam aange komen. Twaalf jaar geleden uit vrees voor Soekarno naar Nieuw- Guinea gevlucht, hebben zij hun bezittingen voor een „appel en een ei" verkocht en zijn zij, opnieuw bevreesd door de drei gingen van de Indonesische dic tator, aan boord gestapt om in Nederland een nieuw bestaan te vinden UITGESTORVEN (Advertentie) DEMONSTRATIES A edelsieenkundige f.g.a. Ij j Q diamantexpert g.i.a. (8 ij lijnt aan 92-rotterdam fj H elke middag van 1-5 u.vrij toegang IJÊPtlTZCt l OIAMANTSLUPENAMH GEEN RANCUNE MIKOJAN ACTIES Toen de prinsessen Iren-e en Margriet dinsa-ag op St. Maarten waren, aange- komen maakten zij in de loop van die dag tijdens de verschillende evenemen ten reeds kennis met enkele „stceï- bands'. Daar er de volgende avond muziek zou zijn in hotel Little Bay, waar de prinsessen verblijven, vroegen zij gezaghebber Beaujon of niet die be paalde steelband zou kunnen komen, die zij^ het aardigst vonden spelen. Tot hun teleurstelling was er die avond een ander orkest en donderdag werd het verzoek herhaald. Vrijdagavond, toen het officiële ge deelte van. het bezoek achter de rug AvasPrinsessen des avonds de maaltijd hadden gebruikt, kwam tot hun verrassing de bewuste steelband de dansmuziek verzorgen. In het ge zelschap van de Prinsessen bevonden zich onder meer enige officieren van de Van Ewijck en weldra zweefden beide .Prinsessen over de dansvloer, waar niet alleen Latijnsamerikaanse dansen werden gedanst, maar ook de twist, waaraan prinses Irene zich waag de. Beide Prinsessen sloegen bijna geen dans over. Tot ruim twaalf uur 's avonds ging het dansen door. Luciano Jarz, een van de trapeze-ar tiesten van de groep Jarz bij het cir cus Toni Boltini, dat op het ogenblik bij het Amstelstation in Amsterdam staat, is gisteravond omstreeks kwart over elf tijdens het laatste njmmer van een hoogte van ongeveer twaalf meter gevallen bij het maken van een drievou dige pirouette. Daarbij kwam hij met zijn nek op de rand van het vangnet te recht (deze rand is verstevigd). Be wusteloos of dood (dat is nog niet be kend) is hij naar het Weesperpleinzie- kerthuis overgebracht. De groep Jarz, die uit vier man be staat, zal vanavond weer optreden, waarbij een broer zal invallen voor Lu ciano. Zaterdag is het weer „dolle za terdag" geweest. Voor een paar miljoen mensen is de vakantie be gonnen en. dat hebben de spoor wegen, de douaniers bij de grens posten, de politie, de wegenwach ters, kortom allen in Nederland goed kunnen merken. Het was geen zeldzaamheid als zich aan de grensovergangen files vorm den van ongeveer 800 meter. Hoewel er vele extra treinen waren ingelegd en het aantal rijtuigen in sommige gevallen was verdubbeld, waren de treinen afgeladen vol. De vakantie gangers uit de noordelijke provincies waren wel erg matineus: met de treinen die omstreeks half zeven uit Groningen en Leeuwarden vertrokken kon niemand meer mee. Ook gisteren hebben de spoorwegen het drukker gehad dan gewoonlijk, al leen in het district Amsterdam is het vrij rustig geweest, tèrwijl er uiter aard ook weinig strandverkeer was. De Prins Bemhard, die een particu lier bezoek aan Engeland brengt heejt in Londen in zijn kwali teit van president van de Inter nationale Hippische Federatie een vergadering van deze orga nisatie geleid. Op deze joto: de Prins in gesprek met de vice- president, de Zwitser M. E. A. Sarasin. grootste moeilijkheden werden weer veroorzaakt door de buitenlandse trei nen, die vaak ver over tijd de grens pass»erden. Zo kwam de expres uit Warschau en Berlijn een uur te laat aan en de D- trein uit Villach was tengevolge van een botsing met een goederentrein in Oostenrijk zelfs twee uur over tijd in Hoek van Holland, zodat 25 passa giers de boot naar Harwich misten. Een extra trein uit Salzburg met 500 Engel se studenten had vijftig minuten vertra ging, maar de boot heeft op deze trein even gewacht en de studenten konden zich nog net op het nippertje insche pen voor de laatste etappe van hun thuisreis. Zaterdag is voor de spoorwegen ver reweg de drukste dag geweest van dit vakantieweekend. Er reden in totaal acht extra treinen, terwijl 63 treinen werden versterkt, 33 meer dan men van plan was. Desondanks moest men s ochtends in Eindhoven, Breda en Arnhem reizigers laten staan. In Eind hoven bleven om negen anr 250 men sen op het perron achter. Ze zijn even later echter meegenomen door een mi litaire trein. Aan de grensovergang bij Vaals is het zowel gisteren als zaterdag bijzonder druk geweest. Zaterdag passeerden in beide richtingen naar schatting 60.000 vakantiegangers, gisteren waren het er zeker 50.000. Ook aan de andere grensposten was het dit weekeinde druk. Het viel op, dat vele Duitsers al weer naar huis gingen, mogelijk als ge volg van de weersomstandigheden. Het aantal vakantiegangers, dat Nederland binnen kwam, was onge veer even groot als het aantal dat ons land verliet. Bij de grenspost Wernhout werden naast vele Bel gen een gevolg van de nationa le feestdag op zaterdag ook vrij veel Fransen en Engelsen opge merkt, terwijl bij Denekamp tame lijk veel Scandinaviërs de grens passeerden. (Advertentie) Behalve bij Vaals, waar wachttijden tot ruim een uur voorkwamen als ge-' volg van de Duitse controle op door de Duitsers in Nederland gekochte levens middelen, was er weinig oponthoud aan de grensovergangen. De kampeerterreinen waren over het algemeen goed bezet, vooral op de Waddeneilanden. Op Texel, waar zater dag omstreeks 7000 vakantiegangers zijn gearriveerd, van wie de helft Duitsers, was echter gisteren nog voldoende ge legenheid om de tent neer te zetten. Ook op Walcheren en op verscheidene plaatsen langs de kust werd druk ge kampeerd. Van een kampeerchaos was nergens sprake. Bij het veer Zijpe-Anna Jacobapolder naar Schouwen-Duiveland moes ten de automobilisten zaterdag om streeks vier uur wachten, ondanks het feit dat beide ponten in de vaart wa ren. ■■Sy 'VM2'Vv A- Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van onze hele voorraad van de bekende 'Pablo' matten. Deze moderne matten, (vee/ a/s karpet gebruikt) gemaakt van oersterke sisalgarens en ge vlochten in leuke, frisse blok- dessins. Ideaal voor de huis- en slaap kamer, keuken en serre, voor' buitenhuisje evengoed geschikt. Hieronder maten: enkele van deze Egypte heeft, aan de voor avond van de viering van de tiende verjaardag van president Nassers revolutie, vier eentraps- raketten van twee verschillende typen gelanceerd. Twee raketten legden een afstand af van 600 kilometer en het andere type reikte 370 kilometer ver. Presi dent Nasser verklaarde dat het enige belangrijke feit de reikwijd te van de raket is: „Ze reiken tot even tten zuiden van Beiroet." Dit betekent dat geheel Israël bestre ken kan worden. President Nasser, die de lanceringen in de woestijn gadesloeg, zei tot jour nalisten, dat deze raketten geen atoomladingen hadden. „Daar zijn wij tegen", aldus Nasser. Het nieuws van de lanceringen kwam niet helemaal als een verrassing. Al enige tijd was bekend dat Egypte proeven met ra ketten deed. De raketten die de wijdse namen „Onoverwinnelijke" en „Overweldi ger" dragen, zouden in Egypte zelf zijn vervaardigd, met behulp van ad viezen van buitenlandse geleerden, vermoedelijk Duitsers. De Israëlische radio maakte giste ren bekend, dat deze raketten niet van Egyptische makelij zijn, maar van Duitse. Professor Saenger, de voor malige directeur van het instituut voor straalaandrijving in Stuttgart, woont al enige tijd in Egypte en afgetreden als directeur van het insti tuut toen zijn werk voor de Egypte- naren bekend werd. In Tel Aviv wijst men er op, dat de Israëlische raket die in juli 1961 werd gelanceerd, bedoeld is voor het verkrijgen van weerkundige gegevens, wat men van Egyptische raketten niet kan zeggen, aldus de Israëlische radio. Men maakte zich overigens m Is raël niet bezorgd om een verstoring van het militaire evenwicht in het Midden-Oosten, zelfs nu Egypte ge heel Israël kan bestrijken. Als Egypte echter tot massa-produktie zou over gaan, dan zou er wel verandering in het evenwicht kunnen komen. Het Egyptische leger schijnt in de wolken te zijn over de geslaagde lan cering. Men verwacht dat in de mili taire parades, ter viering van de re volutie, nog meer nieuwe wapens ge toond zullen worden, bijna alle van Russische makelij, behalve een nieuw model Egyptisch straalvliegtuig. President Nasser zei gisteren in een rede tot honderdduizenden mensen in Kaïro, dat Engeland getracht heeft de monarchie in Egypte te redden toen de officieren de macht in Egypte in handen namen. De Britten zouden vier dagen na de staatsgreep een ulti matum hebben gesteld, waarin werd geëist dat de monarchie gehandhaafd bleef en dat er een uitgaansverbod zou komen gedurende de nacht. Het Britse ministerie van buiten landse zaken gaf niet onmiddellijk commentaar op deze uitlating, maar lord Eden, de toenmalige minister van buitenlandse zaken, ontkent dit ten stelligste. Ook de toenmalige Britse ambassadeur spreekt deze uitlating tegen. Een 38-jarige Engelsman is zaterdag om ongeveer twee uur tussen Schiedam en Delft uit het raam van de D-trein ParijsAmsterdam gevallen. Hij was op slag dood. Uit de gegevens in zijn pas poort blijkt, dat het slachtoffer de heer K. C. S. Surton is. een technisch ambte naar uit Woodford in Engeland. De man zat alleen in een tweede klas compartiment vooraan in de trein. Men vermoedt, dat hij zich te ver uit het lage venster van de Franse trein heeft gebogen. Passagiers, die hem na zijn val zagen liggen, trokken aan de noodrem. De commissaris van politie chef, re cherche te Rotterdam verzoekt hen, die getuige van het ongeval zijn geweest of j hieromtrent nadere inlichtingen kunnen verschaffen, zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de recherche van het bureau Oostervantstraat. G Zaterdagmiddag waren de twee broer tjes Aart en Pieter K. uit Balkbrug (O.), respectievelijk II en 6 jaar, gaan hen gelen in de Dedemsvaart. Toen zU in de avonduren nog niet waren terugge keerd, is men tot middernacht gaan dreggen, zonder resultaat. Gistermorgen vroeg is het dreggen voortgezet en om streeks 7 uur werden hun lijkjes opge haald. De kinderen waren afkomstig uit een gezin van tien kinderen. 9 De zestienjarige bromfietsrijder P. J. Kroon, uit Groot Schermer, is gisteren met grote snelheid tegen een bestelauto gereden. Hij kwam met zijn zestien jarige vriend, R. Fotma uit Graft, die op de duo zat, om het leven. Zaterdag is de 12-jarige dochter van de veehouder G. J. S„ wonende in Den Hulst (O.), door haar ouders dood in de douchecel aangetroffen. Het meisje is vermoedelijk gestikt door het uitstro mende gas van de geijser in de douche- ceL O Zaterdag is de 23-jarige bus-chauffeur H. W. G. Clabbers uit Broekhuizen in Horst met zijn scooter geslipt. Hij over leed in het ziekenhuis. 4 In de Ursula-kliniek te_ Wassenaar is vrijdag overleden de 84-jarige C. Hoo- gewerff uit Voorburg. Eerder op de dag werd hij aangereden door een personen auto. De vijf in Amsterdam gevestigde PTT-diensten maken bij de personeel- werving sinds kort gebruik van een grammofoonplaat. Het plastic plaatje is kortgeleden in een oplage van 10.000 exemplaren in de exameknlassen van de Amsterdamse middelbare scholen ver spreid. "„Alles draait om P.T.T." is de titel van het reclameplaatje, waarop na een muzikale inleiding een dialoog is te be luisteren tussen een jongen en een meisje die pas eindexamen hebben ge daan, tot slot volgt er een speciaal voor dit doel gearrangeerde twist, „Twistling papa" getiteld. „Het effect van dit plaatje is hoopge vend geweest, beter en goedkoper dan van een advertentie", zei de voorzitter van het college van F.T.T.-personeel- chefs, de heer M. P. C. van Erk. m m Dinsdagmorgen om 9 uur be- gint de verkoop van deze uiterst sterke 'Pablo' matten, in diverse kleuren en blokdessins, voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten. Géén tel. of schrift, best De gereformeerde predikant ds. H. D. Bruggeman uit Amsterdam heeft gister ochtend zes kleine en drie grote teke ningen, die de afgelopen week uit het atelier van de kunstenaar Jacques Jutte in de hoofdstad werden gestolen, terug gebracht bij de bestolene. De dief heeft de tekeningen in handen gespeeld van de geestelijke, die zich tegenover de po litie op zijn beroepsgeheim beriep. Jutte mist nu nog zeven tekeningen van naakten en een beeldje. Volgens de kunstenaar moet een kenner de diefstal hebben gepleegd, omdat uitgerekend de tekeningen die onlangs bij een expositie de beste beoordeling kregen, uit een grote stapel werden meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) De Oostduitse volkspolitie heeft een Nederlands echtpaar met drie kinderen enkele dagen lang gevangen gehouden in een kamp voor buitenlanders bij Fuerstenwalde in de omgeving van Berlijn. De Nederlanders waren met hun auto in Oost-Duitsland een verkeerde weg in geslagen en. daardoor van de voorgeschre ven route afgeraakt. De volkspolitie hield de auto aan en nam de Nederlanders een grondig verhoor af. Zij bracht hen daar na over naar het kamp. Pas toen de Oostduitse autoriteiten er volledig van overtuigd- waren dat er een vergissing in het spel was, mochten de Nederlanders naar West-Duitsland gaan, waar zij vrijdagavond aankwamen. De vrouw huilde toen zij in West-Duitsland was en het avontuur achter de rug had. In het portaal van de rooms katholie ke kerk aan de Stadhouderslaan in Den Haag is zaterdagmiddag de 60-jarige mevrouw M.A.E.R.-V. uit Den Haag door een man neergeslagen en beroof- van haar handtas, waarin zich enkele j papieren en een bedrag van 65 gulden bevonden. De tas is teruggevonden, maar de 65 gulden waren verdwenen. De vrouw werd bij het verlaten van de kerk door de man op het achter hoofd geslagen. Zij viel en hield zich bewusteloos tot de man, met haar tas. was weggegaan. Op drie verlofgangers na waren de Indische Nederlanders de enige pas sagiers aan boord van de Waterman, die op de heenreis ruim achthonderd militairen naar Biak en Hollandia heeft gebracht. Een gedeelte van de groep Indische Nederlanders (ruim 35 volwassenen en 24 kinderen) heeft de reis naar Nederland zelf be taald; de rest reisde op kosten van de regering. De meesten zullen door tussenkomst van het ministerie van maatschap pelijk werk in contractpensions wor den gehuisvest. Allen spreken goed Nederlands en de meeste mannen kennen een vak. Een van de verlofgangers, de heer F. A. M. van der Sommen, zette voor de eerste maal sinds ruim dertien jaar weer voet op Nederlandse grond. In 1945 ging hij als oorlogsvrijwilliger naar Java en na zijn demobilisatie vertrok hij naar Nieuw-Guinea. „Mijn verlof duurt tot december; ik hoop, dat ik terug kan gaan, maar ik reken er eerlijk gezegd niet op. In Hollandia ben ik opzichter bij de dienst van scheep vaart. Toen ik vertrok, kreeg ik de in duik, dat voorzieningen werden getrof fen voor het geval ik niet meer terug zou kunnen komen", vertelde de -heer Van der Sommen, voordat hij van boord stapte. „In Hollandia en Manokwari gaat liet leven z'n gewone gang, maar in Sorong is alles uitgestorven. Iedereen heeft het idee, dat het gauw is afgelo pen. Huizen en grond zijn bijna niets meer waard. Een auto van een paar jaar oud kun je voor nog geen hon derd gulden kopen. De Indische Nederlanders, die op Met de Waterman is zondagmorgen een groep van rttiro zestig Indi sche Nederlanders uit Nieuw-Gui nea in ons land gearriveerd. Bijna de helft van het aantal- bestond uit kinderen, die, terwijl hun ou ders de douaneformaliteiten ver vulden. verlegen lachend in een hoekje bleven staan. len in of in de omgeving van Hollandia, Manokwari en Sorong. Onder hen waren ook enkele vrouwen, wier mannen zijn achtergebleven om hun winkel of be drijfje voort te zetten. Twee echtparen en een alleenreizen- de vrouw waren boven de zeventig. Zij zijn naar ons land gekomen om een rus tige levensavond te genieten. Eén echt paar had zijn boerenbedrijf voor slechts een kwarti!) van de waarde moeten verkopen. Twee Papoea's maakten de reis naar Rotterdam mee. De oudste, een jonge man van 21 jaar, reisde op kosten van de Nederlandse verpleegsters in een zieken huis in Nieuw-Guinea. Hij gaat in ons land een opleiding voor verpleger vol gen, Do studiekosten worden eveneens door de verpleegsters betaald. De jongste Papoea was een kleuter van twee jaar, die was geadopteerd door een Indisch-Ne- derlandse familie. „Hij was de lieveling van iedereen Kapitein D. G. van der Wiel uit Vlaar- de Lloykade debarkeerden, woonden al-dingen vertelde: „De stemming aan boord i is heel goed geweest. Omdat we op dg heenreis alleen soldaten vervoerden, had den we op de terugreis geen bedienden voor de passagiers. En da,'oa hebben en&ele vrijwilligers het werk gedaan tegen vergoeding natuurlijk". Op de terugreis ontstond in de haven van Hawaii een incidentje toen de pas sagiers niet van boord mochten. De auto riteiten verboden een bezoek aan het eiland, omdat niemand een visum had. De Zuiderkruis is op het ogenblik naar Nederland onderweg met een groep van een paar honderd Indische Nederlanders aan boord. Met de vakantiedrukte is het aantal autodiefstallen dit weekeinde in de hoofdstad sterk gestegen. Uit een En gelse bus, geparkeerd op het Museum plein, werd alle achtergelaten bagage gestolen. Hierdoor is een groot aantal Engelse toeristen, dat met de bus reist, gedupeerd. Uit een in de Honthorststraat gepar keerde auto werd voor ƒ1.000 aan baga ge gestolen. De eigenaars hadden aan de vooravond van hun vakantietocht al vast de auto geladen om de volgende dag vroeg te kunnen vertrekken. Toen zij hun reis wilden beginnen, bleek de auto te zijn leeggeroofd. Uit een andere auto. die in de Honthorststraat gepar keerd stond, verdwenen een aktentas en een scheer apparaat. Ook een op de Singel geparkeerde auto werd openge broken en leeggehaald. Bijna steeds slagen de dieven erin door verbreking van het tochtraampje hun slag te slaan. De hoofdstedelijke politie wijst er nog eens met nadruk op, vooral ten behoeve van hen die in de komende dagen een bezoek aan Am sterdam brengen, dat het gevaarlijk is 's nachts goederen in op straat gepar keerde voertuigen achter te laten. Dc drie Papoea's zelf. Jelman, Sorni- soe eti Indey, waren hiervan niet zicht baar onder de indruk. Dit is democratie merkte Somisoe glimlnchtend op. Het meest extreme standpunt werd in een gesprek met journalisten verdedigd door Amos Indey. Hij verklaarde, dat Soekarno hen wat het zclfbes'chikk'in<»s- recclit van dc Papoea's betreft had uit- eengezet, dat dit een binnenlandse aan" gelegenheid is. die geregeld kan worden nadat de kwestie met Nederland is m>'. gelost. Indey zelf' zei van mening te ziin" dat de Papoea's gedwongen zullen zijn zich bij Indonesië aan te sluiten. Op basis van het voorstel-Bunker komt er staat van Sabang tot Merauke. een Indey ontkende dit standpunt uit ran cune tegen Nederland in te nemen „Veel Nederlanders hebben ons ge steund. omdat zij geen oorlog willen Eigenlijk wilen wij ook een onafhanke lijk West-Papoea". Hij zei, dat Soekarno heeft meegedeeld, dat hij de overdracht „indien mogelijk dit jaar" verlangt. Het Indonesische staatshoofd verre, kerde de drie Papoea's voorts, dat hij persoonlijk geen vijand van Nederland is, maar wèl van de Nederlandse no. iitiek. Somisoe bleek met de stelling van In dey niet in te sterhmen: „Ik houd vast aan ons zelfbeschikkingsrecht. Onze reis naar Indonesië is slecchts een oriënta tie". De drie Papoea's maakten de reis van Djakarta via Manilla naar Hollandia op kosten van de Indonesische regering zo vertelden zij. Tijdens hun verblijf van vijf dagen in Indonesië zijn zij ont vangen door president Soekarno, <lr - ter Soebandrio en prof. Mohamn, Yamin. Men- had hen verzeked, r. Nederland zou weigeren hun ver-, studie te bekostigen, omdat zij de naar Indonesië maken, de Indon-. 'u regering hun verdere opleiding in Ne derland zal betalen De Papoeastudemen zullen In Hol landia van gedachten wisselen met een aantal landgenoten en over enkele da gen via Indonesië naar Nederland te rugkeren, zo deelden zij mee. (Van een onzer verslaggevers) Na een uitgebreide speurtocht heeft de recherche van het Rotterdamse poli tiebureau Sandelingplein in samenwer king met de Koninklijke Marechaussee de 24-jarige Noorse zeeman H. A., die in de nacht van vrijdag op zaterdag een bewoonster van Katendrecht ernstig heeft mishandeld, gearresteerd. De Noor had de vrouw, nadat hij in haar kamer aan de Atjehstraat op be zoek geweest was, plotseling bij de keel gegrepen en geprobeerd haar te wurgen. Op het angstige geschreeuw kwamen echter weldra enkele andere bewoon sters te hulp, waarop de zeeman hard wegliep en in de duistere straten van de zeemanswijk spoorloos verdween. Met een verwonding aan het achter hoofd, een dikke keel, een blauw oog en blauwe plekken op het hele lichaam werd de vrouw naar het ziekenhuis ver voerd om te worden verbonden. Daarna werd zij weer naar haar woning gebracht. De zeeman werd zaterdagnacht aan boord van zijn schip, dat in het Botlek- gebied ligt, gepakt. Hij kon geen ver klaring geven voor zijn gedrag. Wel vertelde de Noor, dat do vrouw en hij geen ruzie hadden gehad. (Van een onzer verslaggevers) De 64-jarige sjouwerman J. W. Beyen, die op het Rheapad in Pernis heeft ge woond, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Maashaven gevallen en verdronken. Zondagmiddag werd het stoffelijk overschot drijvende aangetrof fen onder een steiger. Het slachtoffer was het laatst gezien op het terrein van de gemeentelijke vuil verbranding aan de Brielselaan in Rot terdam-zuid. De vooraanstaande Britse geschied kundige en schrijver prof. George Ma- caulay Trevelyan is zaterdagavond op 86-jarige leeftijd in zijn woning in Cam bridge overleden. Hij is onder meer bekend geworden door een sociale geschiedenis van En geland „English social history, a survey of six centuries" (Engelse so ciale geschiedenis, een overzicht van zes eeuwen). Dit werd voor het eerst gepubliceerd in de VS, in 1942, In ze ven jaar werden meer dan 410.000 exemplaren verkocht een record op het gebied van geschiedkundige wer ken. Toen het in 1944 in Engeland werd gepubliceerd moest de oplage door pa piertekort ten. gevolge van de oorlog tot 15.000 exemplaren worden beperkt De gehele oplage was besteld voordat zij gedrukt was. (Vervolg van pag. 1) zoals gebruikelijk naar New York te gaan voor het bijwonen van de vergadering der V.N. Minister Liras keerde terug van een officieel bezoek aan Rome, gevolgd door een particu lier bezoek aan Genève. Hij had daar geen contacten gehad met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rnsk, of met andere politi ci, aldus de heer Luns. In Washington is nu bekend ge worden, dat de geheime Nederlands- Indonesische besprekingen worden gehouden in de villa Huntland te Middeiburgh in Virginia, een acht tal kilometers van het buitengoed Glen Ora van president Kennedy. De villa is eigendom van de aanne mers George en Herman Brown uit Houston, Texas. Zij hebben het huis op verzoek van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor de besprekingen beschikbaar gesteld. In Djakarta is zaterdag officieel bekendgemaakt, dat het bezoek van de Russische eerste vice-premier Mi- kojan van zeven tot vier dagen is be kort. Mikojan gaat niet naar Midden- Java en Bali. Een reden is niet opge geven. Mikojan vertrekt nu morgen, dinsdag. In een rede, die de Rus zaterdag tot een menigte van 25.000 Indonesiërs in Djakarta heeft gehouden, heeft hij hét Westen zeer heftig bekritiseerd, Over het Nederlands-Indonesische ge schil zei Mikojan: „Wij zijn vol ver trouwen, dat de Indonesische strijd krachten in staat zijn Nieuw-Guinea te bevrijden. De klok luidt voor de Nederlanders. Hun einde nadert De Nederlanders zullen falen, net als de Portugezen in Gda. Het is duidelijk, dat de gretige klauwen van de Euro pese Economische Gemeenschap klaar zijn om dit deel van Indonesië te grij- pen. De EEG is een neo-koloniahs- fische groep, die zoekt naar nieuwe methoden ter verwerkelijking van de oude doelen, namelijk ondermijning van de economie van minder- ontwik kelde landen". Ook president Soekarno heeft de menigte nog toegesproken. Hij zei: »ll weet, dat minister Soebandrio thans in Washington is. Maar hij is daar niet zoals ik al eerder heb gezegd, om n>e' de Nederlanders te onderhandelen' maar om te horen, of zij bereid zo" aan de wens van het Indonesische, volk tegemoet te komen of niet." Vanmorgen heeft het gouverne mentsvoorlichtingsbureau in Hollan dia medegedeeld, dat in de actiegebie den Sorong, Kaimana en Fak «Fak weer enkele Indonesische parachutis ten zijn gevangen genomen. De ac ties verkeren in een aflopend sta dium. De resterende para's zijn in en kele groepjes uiteengeslagen. Bij Me- rauke vorderen de acties langzaam, hetgeen te wijten is aan het moeras sige terrein, waardoor weinig of geen sporen worden achtergelaten. Als ge volg van de voortdurende achtervol ging door Nederlandse patrouilles krijgen de parachutisten geen rust. In het actiegebied Sausapor hebben sporen uitgewezen, dat de Indone siërs na het eerste vuurgevecht over haast zijn gevlucht. De achtervolg"1* wordt voortgezet.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2