Buit in Rotterdam f 30.000 Bende lichtte ibanken voer half miljoen op Nw.-Guinea Kind aan gevolgen van polio overleden Kennedy: Eerst Sow j et- proeven afwachten Hoeks Jkoffermysterie" opgelost Treinramp bi; Dijon: 41 doden Klimaat in-N ieuw-Guinea eist snelle begrafenis Haven voor duwvaart bij Krimpen a.d. Lek? Droogdokzonk op Noordzee Nw. Amsterdam met groot congres naar Noorwegen Soekarno: vóór eind '62 Nieuw-Guinea terug Oplichters dronken koffie met directeuren Bezwaren verhoging oppervlaktebelastïng Overleg omtrent politiesalarissen begonnen Amsterdam is op zijn hoede Drie Duitsers gearresteerd Dr* F. A. de Graaff (secretaris Prins) overleden Wagon stortte in diep ravijn Geen hervatting door de V.S. Minister Visser: praktische reden opruiming „Hard studeren aan boord...." Piins presideert vier zittingen Aanvaarding plan-Bunker onvoldoende Amsterdammer in Italië verdronken Lood gestolen in gevangenis Raadsel Stalen zenuwen Lemnitzer PAGINA 4 DINSDAG 24 JULI 1962 DIENSTHOOFDEN GEEN PANIEK Bedrijfsschool DL HOOP N.V. VOORLICHTINGSAVOND op Woensdagavond 25 Juli in ons bedrijf, Willingestraat 2, Rotterdam-Zuid Aanvang S uur VOORTZETTING (Advertentie) "OEN BENDE, vermoedelijk be- staande uit acht personen, heeft banken in. Rotterda m, Amsterdam, Dusseldorp, Genève en Londen, in totaal twintig, voor meer dan een half miljoen opge licht. De oplichters van wie er één vanochtend door de Londense politie is gearresteerd, lichtten in. Rotterdam vier banken voor een totaalbedrag van dertigdui zend gulden op. In Amsterdam werden twee banken de dupe van de bende. De zaak kwam aart het rollen, door dat in Duitsland een bankier er niet van overtuigd was. dat do handtekening op de opdracht correct was. Hij belde de bank in Parijs op. waar onmiddellijk alarm werd geslagen en van welke bank naar alle relaties een bericht uitging, dat vervalste betalingsopdrachten in omloop waren. Voor verschillende banken kwam dit alarm echter 'telaat: uitbetaling van be dragen rond de 1 10.000 waren reeds geschied. Hoe de bende'aan de juiste formu lieren, die de banken voor het geven van onderlinge opdrachten gebruiken, is gekomen is nog een raadsel. Gerou tineerde employé's van grote bankin stellingen in minstens vier landen koes terden geen argwaan. De gang van zaken bij een betalings opdracht is als volgt. Een cliënt van een bank vedzoekt deze een bankrelatie el ders, bijvoorbeeld in het buitenland, te berichten, dat hij binnenkort over een zeker bedrag bij die bankrelatie wil be schikken. Indien het bijvoorbeeld om een zakelijke transactie gaat, kan dat bedrag hoog zijn. De bank stuur zijn relatie een (Vervolg van pag. 1) Na hun terugkeer in Indonesië zullen de drie Papoea-jongeren de Indonesische regering verzoeken een bezoek te mogen brengen aan Ambon, Atjeh en de Mina- hassa om ter plaatse te kunnen nagaan hoe de autonomie in deze gebieden is geregeld. Overigens is te Hollandia vernomen, dat de Papoea-student Frits Kirihio zich thans in Washington bevindt om het Ne derlands-Indonesische overleg van dicht bij te kunnen volgen. Er zouden plannen bestaan, dat ook de in Nederland stude rende voorzitter van de Pama, H. Wajoi, die reeds in Bonn zon vertoeven, naar de Ver. Staten zal vertrekken, alsmede de in Ifollandia verblijvende Silas Tokoro. Hiervoor zou overleg zijn gepleegd met de vice-voorziter van de Pama, de heer E. Bonay, die lid is van de Nieuw-Guinea Raad, Het' is niet bekend door wie dit bezoek aan Washington zal worden ge financierd. Onder voorzitterschap van gouverneur Platteel is de raad van diensthoofden (de hoofden der departementen van alge meen bestuur) in een extra-vergadering te Hollandia bijeengekomen. Over het- geen besproken is werd geen enkele of ficiële mededeling gedaan. Aangenomen wordt, dat de verdere Papoeanisering van het ambtelijk apparaat, regelingen voor de Nederlandse ambtenaren bij overdracht der soevereiniteit en „alge mene voorzorgsmaatregelen" de voor naamste punten van bespreking hebben gevormd. Tot dit laatste punt zouden ook de voorbereidende maatregelen behoren voor een eventuele verdere evacuatie van vrouwen en kinderen. Met de verdere Papoeanisering- zou ojn. worden beoogd op korte termijn Nederlandse ambtena ren in hogere functie, waar dit mogelijk is, te vervangen door Papoea's. Dinsdag is de bevolking van Hollandia, na de opzienbarende officiële medede ling over Indonesische plannen voor luchtlandingen, normaal aan het werk gegaan. Uiteraard vormt het communi qué van het gouvernement het onder werp van vrijwel alle gesprekken en on der een uiterlijke rust gaat soms grote ■bezorgdheid schuil. Van enige paniek is echter geen sprake. IVèl kan men overal speculaties horen over de kans, dat Indonesië Inderdaad zou overgaan tot het afwerpen van parachu tisten in de omgeving van Hollandia ee men vraagt zich af welke redenen heb ben geleid tot het aankondigen van de mogelijkheid daarvan in een officieel communiqué. Het gouvemementsvoorliehtingsbureau doelt mede, dat in gebieden van actie te gen Indonesische para's bij vuurgevechten een tiental Indonesiërs is uitgeschakeld. De helft van hen is gedood. betalingsopdracht waarvoor gebruik ge maakt wordt van een bepaald formulier, voorzien van een of meer bij die relatie gedeponeerde handtekeningen. De cliënt vervoegt zich na afloop van tijd bij de betrokken bankrelatie en na legitimatie en overlegging van ee contrabewijs, da; eveneens voorzien is van bekende hand tekeningen, wordt hem het bedrag uit betaald. De controle van deze papieren en handtekeningen kan wel enige tijd vergen en het is opgevallen dat de ben deleden die in Rotterdam opereerden deze controle met althans uiterlijk grote ruts afwachten. „Het waren mensen met stalen zenuwen, want zij wisten dat er iets mis kon zijn gegaan en wij, terwijl wy hen uitnodig den in een wachtkamer een kopje koffie te drinken, heei goed de politie hadden Donderdag a.s. behandelt de gemeen teraad van Rotterdam het voorstel tot wijziging van de verordening op de ver makelijkheidsbelasting. Inmiddels heeft de raad reeds een adres ontvangen van de afdeling Rotterdam van de Horecaf en van de Nederlandse Bond van horecaf- en aanverwante bedrijven, waarin kritiek wordt geleverd op dit voorstel. Het voornaamste bezwaar geldt de ver hoging van de oppervlaMebelaisting van 30 tot 50 pet en de raad wordt verzocht bij B. en W. er op aan te dringen dit deel van het voorstel terug te nemen. Aange voerd wordt dat het bedrijfsleven in de horecaseofcor een moeilijke tijd doormaakt en dat deze bedrijfstak in vergelijking met de middenstand een gering aandeel heeft gehad in de gestegen welvaart Door een prijsstop van de ministers wordt het de ondernemers bovendien onmogelijk gemaakt de belastingverhoging in de prij zen door te berekenen. De Nederlandse Bond van horeca- en aanverwante bedrijven wijst er op, dat muziek in eafé's zo zeer is ingeburgerd, vermakelijkheid kan worden gesproken, dat nauwelijks meer van een openbare kunnen waarschuwen als er argwaan was geweest. Zij gedroegen zich echter als rustige charmante cliënten van een be vriende bankrelatie en namen alle tijd om hun plezierige conversatie af te ma ken", zo vertelde een Rotterdams ban kier. Een en ander heeft zich ongeveer een week geleden afgespeeld. Vanmorgen arriveerde in Rotterdam een ambtenaar van de Parijse politie, die tezamen met zijn collega's in de Maas stad iedere aanwijzing die een spoor kan betekenen, nauwkeurig onder de loep neemt. In dit stadium kon de politie nog wei nig inlichtingen geven. Men merkte ech ter van politiezijde op, dat deze fraude groots is opgezet en zeer snel en geraf fineerd is uitgevoerd. De politie heeft zoals gezegd de indruk dat de bende uit ongeveer acht personen moet bestaan, en wel omdat al de oplich tingen zich op dinsdag en woensdag heb ben afgespeeld. Wat de oplichters die in Nederland heb ben geopereerd -betreft: er wordt over een vaag signalement beschikt, doch in het herkenningsregister van Interpol-heeft men geen aanknopingspunt enkunnen vin den. De Parijse politie, zo wordt ader ver nomen, 'blijkt een spoor te hebben. Vanmorgen is het overleg begonnen tussen een overheidsdelagatie en de com missie georganiseerd overleg in politie- ambtenareneaken. Onderwerp van ge sprek zijn de recente voorstellen tot nadere regeling van de salariëring en andere arbeidsvoorwaarden voor de poli tieambtenaren tot en met de rang van adjudant en voor de lagere politie officieren. In deze voorstellen wordt rekening ge houden met een aantal van de destijds door de Commissie-Boot genoemde on gemakken, die aan de politiedienst ver bonden zijn en worden, ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden, een nadere regeling van de vergoeding voor over werk, van verschuivingen in de dienst tijden. en bepaalde mogelijkheden tot snellere bevordering in het vooruitzicht gesteld. Minister Toxopeus was bij het overleg aanwezig. Alle jongelui die dit jaar de lts verlaten en belangstelling hebben voor de opleiding VEV en Bemetel nodigen wij hierbij uit met hun ouders voor onze In het rooms-katholieke kinder tehuis Amstelstad aan de Lau riergracht in Amsterdam zijn vorige week twee gevallen van. kinderverlamming geconsta teerd. Eén van de kinderen is in het afgelopen weekeinde aan de gevolgen van polio overleden. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. De Amsterdamse wethouder voor de volksgezondheid mr. R. van den Ber,gh deelde mede, dat de ziekte niet 'onrustbarend is. Elk jaar steekt de ziekte ergens de kop op. Uit een onderzoek is gebleken dat alle kinderen, reeds tegen polio waren inge ënt. De waarnemend directeur van de G.G. en G.D. in Amsterdam heeft verklaard, dat nadat drie kinderen uit het r.k. kin dertehuis Amstelstad waren opgenomen in de afdeling besmettelijke ziekten van (Van onze correspondent) Na vier maanden is eindelijk het in april van dit jaar begonnen „kof fermysterie" in Hoek van Holland op gelost. In die maand werden in De Hoek enige koffers gevonden met offi ciersuniformen en burgerkleding en een foto van een jonge Duitser. Ook was enkele malen ingebroken in zo merhuisjes. Kennelijk hadden de on- In het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht is gisteravond na een ziekbed van enkele maanden overleden dr. F. A. de Graaff, particulier secre taris van prins Bernhard. Dr. F. A. de Graaf, die commandeur in de huisorde van Oranje was, bereikte de leeftijd van 56 jaar. Enkele maanden geleden was dr. De Graaf betrokken bij een verkeersongeluk nabij Utrecht. Zijn auto vloog in de zo genaamde tarzanbocht tussen Rijksweg 12 en 22 over de kop, de verwondingen vielen nogal mee, doch na enige tijd moest dr. De Graaff opnieuw in het zie kenhuis worden opgenomen, waar hij zich onder behandeling stelde van prof. J. F. Nu boer, omdat andere ziekteverschijnse len zich hadden geopenbaard. Frans A. de Graaff werd 18 oktober 1905 te Haarlem geboren. Hij studeerde na de h.b.s. te hebben bezocht, tot 1927 aan de Economische Hogeschool te Rotter dam, waar hij drie jaar later promoveer de op een proefschrift over de verhou ding tussen de regering en het parlement. Hij aanvaardde een betrekking bij een Amerikaans reclamebureau te Parijs. Ver volgens werd hij verkoopleider bij het Heinekens concern, daarna directeur van Van Vollenhoven's brouwerij en tenslot te gedurende een jaar secretaris van het college van curatoren van de Economi sche Hogeschool. Hierop volgde op 1 no vember 1950 zijn benoeming tot secreta ris van prins Bernhard. Bij een treinongeluk in de om geving van Dijon in Frankrijk zijn gistermiddag, voorzover tot nu toe bekend 41 mensen om het leven gekomen en 52 inzittenden ge wond. Door onbekende oorzaak, vermoedelijk door het breken van een koppeling, is deze zeer snelle express die afgeladen zat met vakantiegangers, uit de rails gelopen. Een wagen viel in een 45 meter diep ravijn. Hierin be vonden zich de meeste slachtof fers. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 12 kilometer van Dijon, waar de trein moest stoppen. De trein was op weg van Parijs naar Marseille. Op een gegeven moment kwam de trein uit een tunnel en reed een viaduct op, dat een vallei en de rivier de Ouche overspant. Vijf wagons ont spoorden en één stortte in een be bost ravijn van 45 meter diepte. De voorste wagon die ontspoorde, was een bagagewagen, die direct ach ter de lokomotief gekoppeld was. De twee wagons, die -daarna kwamen, ble ven in de rails. Het was de zevende wagon, die in de diepte stortte. Drie spoorwegarbeiders, die meereis den, sloegen onmiddellijk alarm. Bin nen enkele minuten kwam het reddings werk op gang. Brandweerauto's, zieken wagens en vrachtwagens snelden naar de plaats van de ramp. Drie uur na de ramp waren de redders- nog steeds bezig ingesloten passagiers te bevrijden. Het reddingswerk werd erg bemoeilijkt door de onbegaanbaarheid van het ra vijn. Ooggetuigen verklaarden later dat het een verschrikkelijk gezicht was om de berg verbogen staal in de diepte te zien liggen. Met uitzondering van twee Engelse vrouwen waren de slachtoffers allen Fransen. De laatste grote Franse spoor wegramp vond plaats in juni 1961, toen 24 mensen om het leven kwamen en 100 gewond werden bij een ontsporing op de lijn Parijs-Straatsburg. bekenden daarin enkele malen de nacht doorgebracht. De adjudant van de politie, de heer E. K. van Dijk, had een theorie opgebouwd die nu juist blijkt te zijn. Het zijn inderdaad drie Duitse jongens die bij een legerplaats in hun land een auto hebben gestolen, In die wa gen bevonden zich ook de koffers met kleding. De oplossing van het mysterie kwam nadat de Franse politie bij Montpel- lier de drie jongens arresteerde die op het punt stonden hun gestolen auto van de hand te doen. De arrestatie werd doorgegeven naar Interpol in Pa rijs die in de afgelopen maanden ook intensief aan het onderzoek had deel genomen. Interpol lichtte vervolgens de politie in Den Hoek in. In Duitsland wist men reeds van wie en waar de auto was gestolen. De da ders waren echter niet bekend. De bewuste koffers met kleding hebben de autodieven achtergelaten in de Hoekse bosjes. In De Hoek hebben zij waarschijnlijk ook sigarettenauto maten geplunderd en zich schuldig ge maakt aan het plegen van enkele dief stallen. De Franse politie zal de jongemannen aan de Duitse justitie overgeven. President Kennedy heeft gis teren op zijn persconferentie in Washington, die via de Telstar naar Europa werd - uitgezonden, verklaard dat Amerika geen kernproeven meer zal doen „als het er tenminste niet toe ge dwongen wordt en als zijn veilig heid niet bedreigd wordt". De V.S. zullen een analyse ma ken van de serie proeven, die de Russen volgens hun jongste be kendmaking zullen nemen en „nagaan of deze proeven een ge vaar voor de veiligheid van Amerika betekenen". Kennedy zei, dat er bij het over leg- over Berlijn tussen Dean Rusk en diens Russische collega Andrei Gromiko geen vorderingen waren ge maakt. Voor hij uit Genève zou ver trekken, zou Rusk echter nogmaals een onderhoud met Gromiko hebben. Het feit, dat er geen vooruitgang was gehoekt inzake Berlijn was een reden voor bezorgdheid en hield ook wel enig gevaar in. Kennedy legde er nogmaals de na druk op, dat de rechten van het Wes ten in Berlijn uit de laatste wereldoor log stammen en niet onderhevig zijn aan eenzijdige afschaffing. Op het ogen blik wordt er nog steeds met de Rus sen. over Berlijn gepraat. Deze politiek De beslissing dat -de stoffelijke resten van in Nederlands Nieuw- Guinea gesneuvelde militairen niet van rijkswege naar Neder land zullen worden overgebracht, is, aldus de minister van defen sie, ir. S. H. Visser, genomen op grond van praktische redenen, als daar zijn de omstandigheden en mogelijkheden ter plaatse. Financiële overwegingen hebben bij deze beslissing geen rol gespeeld. De klimatologische omstandigheden brengen met zich mee, dat de begrafenis zeer vlug moet plaatsvinden. Het is onmoge lijk om binnen die termijn stoffelijke resten te omhullen overeenkomstig de voorschriften voor internationaal ver voer. Voorts is het van oudsher gebruikelijk geweest Nederlanders, die in het buiten land en in het bijzonder overzee waren Naar thans is bekend geworden heeft de onlangs geïnstalleerde werkcommissie „Ligplaats bin nenvaartuigen in het Rotterdam se havengebied" een tweetal plannen uitgewerkt om te kunnen Op de Noordzee, ongeveer 50 mijl ten noord-noordwesten van Terschelling, is een drijvend droogdok, dat door de Por tugese zeesleepboot Praia Grande werd gesleept, vanmorgen zeven uur gezon ken. Het 3.800 tons dok, dat van Horten ten zuiden van Oslo in Noorwegen naar Djeddah aan de Rode Zee moest worden gebracht in opdracht van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. raakte maandag afgelopen weekeinde veel slecht weer in de noordelijke Noordzee had ondervon den. Op 19 juli was de sleep uit Horten vgr trokken. De runners aan boord van het dok hebben getracht met behulp van ver plaatsbare motorpompen het binnenge drongen water te verwijderen, maar dit had geen resultaat. Maandagavond sloeg het water over de ponton tussen de op staande zijwanden van het dok door. De runners zijn tenslotte allen aan boord .van de Portugese sleepboot genomen. De IJmuidense zeesleepboot Titan van Wijs muller, die maandagmorgen met extra zwaar pompmateriaal ter assistentie was uitgevaren en die in de nacht van maan dag op dinsdag ter plaatse -was, heeft geen hulp meer kunnen bieden, daar het droogdok bij aankomst van de Titan nog maar enkele meters boven water uitstak en slagzij maakte. komen tot een oplossing voor het parkeerprobleem van de binnen vaartschepen in de Rotterdamse havens. Deze commissie, die be staat uit vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven zou den de in aanleg zijnde Eemha- ven willen bestemmen voor de Rijn- en binnenvaart. Ten behoe ve van de duw-vaart zou men nabij Krimpen aan de Lek een speciale haven aan de Grote Zaag willen projecteren. De bedrijven die met de binnenvaart in betrek king staan zijn van het project op de hoogte gesteld. Alles wijst erop dat deze bedrijven alsmede de overheidsinstanties welwil lend staan tegenover dit plan. De ver wachting is dan ook gewettigd dat men spoedig zal over gaan om het gemeente bestuur van Rotterdam een oordeel te vragen. Zoals algemeen bekend is, kampt men in Rotterdam al sedert jaar en dag met het vraagstuk van het parkeren van Binnen- en Rijnschepen. Op vele plaat sen liggen deze schepen bij tientallen naast en achter elkaar gemeerd en nog steeds komt men ruimte tekort. Voor wat de realisering van het Eemha- venproject betreft zou aan een dreigen de noodtoestand het hoofd kunnen wor den geboden. Ook voor wat de scheepvaart betreft is een oplossing als door deze commis sie voorgesteld, zeer reëel. De schepen zouden dan niet verder meer behoeven te komen als Krimpen aan de Lek. Ben moeilijkheid vormt echter de afstand waarop de haven van het stadscentrum ligt, doch men verwacht door van de moderne communicatiemiddelen gebruik te m«ken, ook hiervoor een oplossing te kunnen vinden. overleden, ter plaatse ter aarde te be stellen. In Amsterdam is een comité opge richt, dat zich ten doel stelt gelden in t t zamelen teneinde in Nieuw-Guinea om gekomen militairen in Nederland te kun nen begraven. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 24459 van de Ne derlandse Overzeebank in Amsterdam onder vermelding „Gestorven militai ren". Op een vraag onzerzijds of de hygiëni sche bezwaren tegen het opgraven van stoffelijke resten van gesneuvelde militai ren ook zullen gelden wanneer het trans port naar Nederland geheel door particu lieren wordt verzorgd en bekostigd, ver namen wjj van de zijde van hei ministe rie van defensie, dat dit -waarschijnlijk In derdaad het geval zal zijn. De toestemming voor een dergelijk transport moet worden verleend door de autoriteiten in Nieuw-Guinea en men acht het bepaald niet uitgesloten, dat deze toestemming in elk geval de eerste maanden zal worden geweigerd. Er werd weliswaar nog aan herinnerd, dat met 'betrekking tot een geval weliswaar toestemming is verleend, maar -het betrof hier geen gesneuvelde op een buitenpost, maar een militair, die kort na een. onge luk vlak bij Hollandia om het leven is gekomen, de reserve-tweede-luitenant H. J. Breek. Diens vader, die werkzaam is bij Phi lips. heeft onmiddellijk door inschakeling van relaties in Hollandia de nodige maat regelen genomen en ervoor gezorgd, dat terstond na het overlijden de voor het transport benodigde loden kist aanwezig was. Iets dergelijks is niet mogelijk met betrekking tot militairen, die bij ge vechtshandelingen op afgelegen huiten- posten -zijn gesneuveld, zo werd ons mee gedeeld van overleg, aldus Kennedy, zal zo lang -mogelijk worden voortgezet. Het perio dieke overleg met de Russische ambas sadeur Dobrymin zal dan ook, naar Ken nedy hoopte, niet verbroken worden. De Amerikaanse president vertelaarde onomwonden, dat de dollar niet gede valueerd zal worden. De Amerikaanse regering hoopte voorts dat zij tegen het einde van het volgende jaar de inter nationale betalingsbalans in evenwicht zal hebben. Kennedy zei dat generaal Lemmitzer zal worden, aangewezen als nieuwe op perbevelhebber in Europa, als de Navo- raad de V.S. mocht vragen oxn een nieuwe opperbevelhebber. Kennedy- was er niet zeker van, dat de berichten uit Parijs over „geprikkeldheid" inzake de mogelijke benoeming van Lemnitzer ge heel juist waren. Kennedy was „zeer bezorgd" over de toestand in Kongo en het mislukken van de pogingen om Katanga weer in Kongo te doen opnemen. Volgens de president verliep de tijd niet in het voordeel van de centrale Kongolese re gering onder leiding van premier Adoe- la. - :»e Amerikaanse president ging nader in op de verklaring die de Amerikaan se onderhandelaar In Genève, Arthur Dean, kortgeleden heeft afgelegd. Dean zei toen, dat het als resultaat van de jongste gegevens over de Amerikaanse kernproeven misschien mogelijk zal zijn om tot een overeenkomst over het sta ken, van de kernproeven te komen zon der dat er bepalingen over inspecties ter plaatse in de Sovjetunie in opge nomen behoeven te worden. Kennedy verklaarde, dat Dean hiermee niet het huidige standpunt van de V.S. had weergegeven. het Wilhelminagasthuis, alle 126 kinderen van Amstelstad zijn ingeënt met een po- liovaccin. Men heeft tevens een onder zoek ingesteld naar de graad van virus- besmetting bij de kinderen. Op de Maria- school had deze groep kinderen contact met de 319 kinderen van het r.k. kinder tehuis „De Voorzienigheid",, daarom z«a ook deze kinderen ingeënt. „In afwachting van de resultaten van het ingestelde onderzoek is in overleg met de waarnemend geneeskundig in- specteur van de volksgezondheid in Noord-Holland en de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid medewerking gevraagd aan de besturen van de twee tehuizen om de betreffende kinderen niet met vakantie te .laten ver trekken, maar hen gedurende het onder zoek te blij ven verzorgen", aldus de waar- nemend directeur van de G.G. en GD., die opmerkte dat van isolatie geen sprake is. Van de drie in het W.G, opgenomen kinderen is er op 16 juli één aan polio overleden. Van een van de patiëntjes staat vast dat het polio heeft, de derde blijkt niet besmet. (Advertentie) Is het nu beslist nodig om Uw dure parapluis waar U vijftien gulden of meer voor betaalde, iedere dag mee te nemen? Of hem in een halve storm of dagelijks bloot te stellen aan alle mogelijke beschadigingen in tram of bus? Wij kochten speciaal met die gedachte 1000 naald-paraplules met stevige baleinen en mooie, moderne knop. Met deze parapluies, keurig en solide overtrokken hoeft U niet zuinig om te springen Want U kunt ze morgen kopen In 5 moderne tipten voor nog géén drie gulden Woensdagmorgen om Vuur be gint de verkoop van deze mo derne damesnaald parapluies, voor Zondags of door de week, in diverse uni pasteltinten, nu voor Céin tel, of schrift, bttt. TIE Nieuw-Amsterdam van de Hol- land-Amerika Lijn is deze week congresschip. Op een vijf dagen du rende reis naar de Noorse wateren zullen op de kop af zeshonderdvijftig congressisten van vijftien nationali teiten zich ernstig verdiepen in „de communicatie-problemen in een Ver enigd Europa". Het internationale congres wordt ge organiseerd door het (Nederlandse) Ge nootschap voor Reclame. Prins Bern hard, die beschermheer is van het ge nootschap, zal donderdag in de Noorse haven Bergen aan boord stappen en vrijdag vier zittingen presideren, Kort voor het vertrek van de Nieuw pRESIDENT Soekarno heeft gisteren in een rede voor het nationale congres van Indonesi sche boeren gezegd, dat Indone sië van Nederland méér wil heb ben dan een verzekering, dat het het plan-Bunker accepteert. Het Indonesische volk wenst, dat Ne derland zich bereid verklaart Nieuw-Guinea vóór het einde van dit jaar aan Indonesië over te dragen. „Voordat de haan op 1 januari 1963 kraait zal West- Irian deel van dit land moeten uitmaken'', aldus Soekarno. Dat laatste is de reden waarom Soekarno vorige week minister Soe- bandrio naar Washington heeft ge zonden. De minister moet zich daar verzekeren van de verklaringdat Nederland tot de overdracht bereid is, aldus Soekarno, die daaraan nog toevoegde: „Ik heb Soebandrio ge zegd, dat hij niet lang in Washington moet blijven. De uitvoering van mijn bevel tot bevrijding van West-Irian moet worden voortgezetondanks het feitdat de Nederlanders zeggen, dat zij het plan-Bunker hebben aanvaard." Gistermiddag zijn in de villa Hunt- land bij Washington de besprekingen tussen Nederland en Indonesië voortge zet. Diplomatieke kringen in de Ameri kaanse hoofdstad verwachten, dat zij de gehele week zullen duren. Minister Soe bandrio heeft gisteren niet deelgenomen aan het voortgezette overleg tussen dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambas sadeur te "Washington, en de Indonesi sche ambassadeur in Moskou, Adam Malik. De minister van buitenlandse zaken ad interim, prof. De Quay, heeft de Tweede Kamer de tekst doen toekomen van de verklaring die dr. Van Roijen op 13 juli jl. heeft afgelegd bij de hervat ting van het geheime vooroverleg met Indonesië, zoals die door het secretariaat van de Ver. Naties c-p 17 juli werd vrij gegeven. In ons blad van 18 juli hebben wij deze verklaring afgedrukt. Amsterdam uit Rotterdam vertelde jhr, W. van Andringa de Kempenaer, voor zitter van het genootschap, maandag middag; „De deelnemers aan het con gres zijn leidinggevende persoonlijkhe en diensten af te zetten, nationaal of internationaal. Het is dus daarom gèèn vakconferentie." „Er zal stevig worden aangepakt aan boord", vertelde de heer De Kempe den op directieniveau uit de wereld van goederen en diensten, én mensen, die er hun professie van maken die goederen naer. „Misschien komen er wel klach ten, dat het programma te serieus is opgezet." Negen prominente sprekers zullen in leidingen houden. Onder hen is de pre sident-commissaris van Philips, mr. P. F. S. Otten. Over de komst van Prins Bernhard zei de voorzitter: „De Prins is de al lervoortreffelijkste public-relationsof- ficer in ons land. Het heeft ons een stimulans gegeven, toen we hoorden, dat de Prins voornemens was de laat ste dagen van het congres bij te wo nen en de zittingen van vrijdag te lei den." Zaterdagmorgen wordt de Nieuw Am sterdam in Rotterdam terug verwacht Zondag is de 49-jarige heer S- Berkhof uit Amsterdam bij Colico in het Comomeer verdronken. De heer Berkhof zou na een tochtje over het meer de schroef van zijn boot heb ben willen vrijmaken van waterplan ten en zou daarbij overboord zijn ge vallen. De 46-jarige S. van der P. uit Heflo heeft het zelfs niet kunnen laten in d« gevangenis te stelen. De afgelopen wsete heeft hij vier pakjes lood, ia totaal drie kilo, ter waarde van 52,50 weggenomen uit de drukkerij in de gevangenis van Seheveningen, waar hij tijdens zijn de tentie te werk was .gesteld, hu in vrijheid worden ges werd hem gevraagd zijn. bagage erven Maandag zm «M. Terloops «raze eiven to tonen. Onmiddellijk bekende Van der P- gestolen lood in zijn bezit te hebben. Regelrecht is hij van zijn cel in de ge* van-genis overgebracht naar een politiecel waar hij de afhandeling van zijn nieUWi zaaik afwacht.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2