Verkeer en water eisen twintig mensenlevens LTS'»» van 15 tot 17 jaar! OPU-IDING :n Gele Rijders keren terug in Arnhemse stadsbeeld BEDRIJFSSCt OOL Verdachten van diefstal Rembrandt in arrest SIRZV N Trieste balans van weekeinde: Drie doden bij één botsing OPERATOR MEET- en REGELTECHNICUS MACHINEBANKWERKER Nederl. autobus in Oostenrijk omgeslagen Geen installatie Gemertse raad in september? Grote vissterfte in Veersemeer Zwitserse recherche vond spoor Sierkwast werd belangrijke getuige SHELL NEDERLAND RAFFINADERIJ N.V. SHELL NEDERLAND CHEMIE N.V. DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 Niet minder dan achttien men sen zijn in het afgelopen weekein de om het leven.gekomen, hetzij bij verkeersongelukken, hetzij door verdrinking. Zoals we reeds in een deel onzer edities hebben gemeld, zijn zaterdagmorgen vroeg drie mensen om het leven gekomen bij een autobotsing in Eemnes, twee mensen kwamen om toen een auto in de omgeving van Venray tegen een boo-m bot ste, terwijl één dode en vier ern stige gewonden te betreuren wa ren bij een verkeersongeval op de weg Dieren-Apeldoorn. Spelen derwijs raakten verder nog een drie-, zes- en zevenjarig kind te water en verdronken. Militair Bedrijfsschoo! A. DE HOOP N.V, Alle jongelui die dit jaar de lts verlaten en belangstelling hebben voor de opleiding VEV en Bemetel nodigen wij hierbij uit met hun ouders voor onze op woensdagavond 8 augustus Bij oversteken Verdronken (Advertentie} {Van onze correspondente) De minister van defensie heeft besloten een nieuw korps der rij dende artillerie Gele Rijders in te «tellen. Het wordt een nieuw keurkorps van de Nederlandse Luchtmacht zoals er talrijke keurkorpsen bij het leger zijn (garde jagers, garde grenadiers enz.). Het nieuwe korps der Gele Rijders zal worden gelegerd in Arnhem. Uit raam gevallen De leerlingen ontvangen een aantrekkelijke toelage. Nederlander valt van rots in Oostenrijk (Van een onzer verslaggevers) De Zwitserse recherche heeft in Bern drie Duitsers gearres teerd, die ervan worden verdacht, betrokken te zijn geweest bij de schilderijendiefstal in de nacht van 27 op 23 juli in de villa van jhr. mr. J. H. Loudon. Zoals be kend betrof het hier de diefstal van vier schilderijen, waaronder een jeugdportret van Rembrandt, die een waarde van ruim vier ton vertegenwoordigden. De drie "de schatkamer onder de lijnbaanJ een fascinerende tentoonstelling voor iedereen die yan mooie dingen houdt toegang vrij! edefsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 - rotterdam j;( ~e>' SIERKWART Bam-vraag 281 Ws, m Schaak-vraag 281 Bridge De oplossing van het vorige tegen- spelprobleem is aldus: West moet in slag 10 met een „hoge" harten (minstens de 6) voortrOeven! Hiermee voorkomt u, dat Zuid een ex tra overslag maakt. Na de 9e slag was namelijk dit inte ressante eindspel ontstaan: 4 A 4» V 10 9 v "V 7 6 2 Kruiswoord-puzzel zonder zwart DOEL Bij de botsing in Eemnes waren twee Volkswagens betrokken, die bei de werden vernield. De ene wagen was afkomstig uit Nordhorn Duits- land) en de andere uit Apeldoorn. De Duitse wagen was op weg naar Am sterdam en de andere reed in tegen gestelde richting. De politie staat voor een raadsel hoe het ongeluk is ge beurd. De Nederlandse auto bevond zich op de verkeerde weghelft maar er werden geen remsporen gevonden, noch aanwijzingen van uitwijkingen. De auto's moeten in volle vaart «op elkaar zijn gereden. De twintigjarige E. Schomaker er de 38-jarige mej. A. E. Albachten, beiden uit Nordhorn. en de dertigjarige me vrouw W. Schreuder-van den Bosch, wa ren op slag dood. Zwaar gewond wer den de ongehuwde 24-jarige H. Lourier uit Amersfoort, en de Duitsers B. H. Zuwerink en H. W. Stennekes. Het ongeluk bij Venray kostte het le ven van de twintigjarige Britse militair, gelegerd op de vliegbasis Laerbrouch (Did.) en van de vrouw van een andere Britse militair die in deze wagen zat. Deze laatste en de vrouw van eerstge noemde militair moesten met ernstige verwondingen In een ziekenhuis worden opgenomen. Een vijftienjarig meisje, pupil van de Martha-stichting in Alphen aan de Rijn, is zaterdag dodelijk verongelukt bij het verkeersongeval op de weg Dieren- Apeldoom, Een bromfietser met het meisje op de duo zou. volgens oogge tuigen, geen voorrang hebben verleend aan drie Duitsers uit Borken die in een personenauto uit de richting Dieren kwamen. Bij de botsing kwamen allen in het kanaal terecht. Het meisje werd levenloos uit het water gehaald. De drie inzittenden van de auto en de bromfietser moesten ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overge bracht. Zaterdagavond is op de rijksweg on der Eemnes bij hotel „De witte Ber gen", de 17-jarige kwekelinge Yvonne van der Hoek uit Hilversum, die tij dens haar vakantie in het hotel als ser veerster werkzaam was, door een auto gegrepen. Zij was op slag dood, Zaterdagavond Is de 22-jarige brom fietser P. van Noord uit Sint-Jacobipa rochie verongelukt toen hij de voor- rangsweg Leeuwarden-Holwerd kruiste en gegrepen werd door een uit de rich ting Leeuwarden komende personen auto. De heer Van Noord werd enkele meters weggeslingerd en zo zwaar ge wond dat hij enkele uren later in het diaconessenhuis te Leeuwarden over leed. is Op de Tongerseweg in Maastricht zondagmorgen de twintigjarige dienst plichtig militair P. Kluts uit Maas tricht door een personenauto aangere den. Spoedig na aankomst in het zieken huis. waarheen hij was vervoerd, is het slachtoffer overleden. De auto, die reed in de richting van de Belgische grens, is na het ongeval met grote snelheid doorgereden. (Advertentie) VOORLICHTINGSAVOND in ons bedrijf, Willingestraat 2, Rotterdam-Zuid. Aanvang 8 uur. De 74-jarige E. A. de Jong uit Rot terdam, ls zaterdag om het leven geko men, na enkele meters te zijn meege sleurd door een tram. Het ongeluk ge beurde op de Goudserijweg, waar het tramspoor vlak langs het trottoir loopt. De heer De Jong, kwam daar zo on gelukkig ten val, dat ;ijn benen wer den gegrepen door de baanschuivers van lijt» 17, Het slachtoffer overleed tij dens het transport naar het Bergweg ziekenhuis. De 214-jarige Ingrld J. M. Over- kamp uit Ëibergen is zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk omgekomen. Het meisje stak plotseling de Vrcden- burgseweg over. Een van links ko mende personenauto kon h aar niet meer ontwijken. Het kind was vrij wel op slag dood. Zaterdagmorgen is in het zieken huis te Boxtel de 23-jarige J. van Liempd uit Boxtel aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden Vrijdagavond werd hij in zijn woon plaats bij het inrijden van een voor rangsstraat gegrepen door een perso nenauto. Hij werd in het ziekenhuis op genomen met een -sehedelbasisfractuur en andere verwondingen. Zijn verloof de, die achter op de bromfiets zat, werd licht gewond, e De zeventienjarige Amsterdammer W. S. v.d. B, ls zaterdag te Nieuwerkerk aan de IJssel tengevolge van een bot sing met een auto om het leven geko men, Het ongeluk gebeurde op de Pa rallelweg. De jongeman bereed een bromfiets Door nog onopgehelderde oorzaak ging v. d. B, juist toen de be stelauto van de Nieuwkerkse aannemer J. Voordijk naderde steeds meer naar de linkerzijde van de weg. De automo bilist remde krachtig af, maar zijn po ging de bromfietser te ontwijken gelukte niet. Voor de ogen van zijn vader en ze ven van zijn elf broertjes en zusjes is de 16-jarige Belgische jongen C. A. Soomers uit Kahnthout in de Ooster- schelde nabij Rilland-Bath verdronken. Zondagmiddag was deze 16-jarige knaap in gezelschap van zijn vader en broertjes en zusjes bij de zeedijk kreukels (een soort slakken) gaan rapen. De jongen kon nauwelijks zwemmen en is waar schijnlijk Lr een diepte in de geul voor de dijk terecht gekomen. Zijn vader die het zag gebeuren kon evenmin zwem. men. In september a.s. beginnen de nieuwe aan onze De driejarige Daniel bosch uit Leerdam Officieel is dit niet bevestigd, maar on der Arnhemse militairen is hei geen ge heim meer dat de Arnhemse kolonel Gunning al is benoemd tot commandant van de nieuwe Gele Rijders. Het ministerie heeft Arnhem voor de legerplaats uitgekozen nadat in de Gel derse hoofdstad een comité was opgericht dat elk jaar, eenmaal in juni, d«. oude Gele Rijders weer wilden later, opdra ven, louter om de evenementenagenda van de toeristenstad Arnhem te vullen. In Den Haag heeft men echter geen rekening gehouden met de oude Rijders die deel hebben uitgemaakt van het befaamde voor-oorlogse keurkorps dat Een autobus van een Nederlandse Reisvereniging is gisteren op de Enn- stalautoweg in Oostenrijk bij een uit wijkmanoeuvre in de ber m van de weg, geraakt en omgeslagen. Een 18-jarige studente uit Delfzijl, me). E. Driedijk, liep hierbij een kaak- fractuur bp. Zij werd opgenomen m een ziekenhui». Vijf andere imnttendep kregen lichtere verwondingen. Zij kon den na behandeling de tocht voortzet ten. na de oorlog niet is teruggekeerd om dat er geen paarden meer waren en omdat de Gele Rijders-kazerne, die in het hart van Arnhem stond, in de laat ste oorlogsdagen is afgebrand. De oude Gele Rijders hebben na de oorlog nog diverse keren gereüniëerd en ze zouden nog altijd staan te popelen van verlan gen om weer in de stad te mogen para deren. Het comité Gele Rijders, samengesteld uit Arnhemse burgera (de rijders die voor een rijke traditie van de stad hebben ge zorgd zijn voor elke echte Arnhemmer nog altijd een dierbaar begrip), wilde van de nog altijd bestaande groep, ver enigd in de Vereniging van Oude Gele Rijders Onderofficieren, een soort „Lon- dense wacht bij Buckingham Palace", een bezienswaardigheid voor Arnhem maken. Het la vrij zeker dat de nieuwe groep begin volgend jaar al in dienst zal ko men. Voorlopig moeten de Gele Rijders bet nog zonder paarden doen, maar uit de voor het nieuwe keurkorps ontworpen kledy valt af te lelden dat die nog zuilen volgen. Een rijbroek staat namelijk op de kledinglijs*. Marcel Tie- is gisteren, tijdens het spelen op de loswal bij de haven, in het water terecht gekomen en verdron ken, Zijn zusje, dat eveneens In de ha ven was gevallen, kon bijtijds worden gered. Het hondje van de familie Tie- boseh, waarmee de kinderen aan het spelen waren, maakte een sportvisser attent op het gebeurde. De zesjarige Henk" Weileft uit Nieuw-Buinen is zaterdagmiddag' ver dronken. Het knaapje was in het Zui- derdiep terecht gekomen, nadat hij van een brug was gevallen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken had den geen resultaat, De zeventienjarige Th. Kennen uit Baarlo is vrijdagmiddag ir, de Maas verdronken. Hij was mei enke le vrienden en een jongere broer gaan zwemmen aan de Baarlose kant van de rivier. Samen met een vriend zwom hij met een band naar de Te- gelse zijde van de Maas. Toen de jongens terug zwommen, merkte Keu- nen slat hij het niet meer kon halen. Hij keerde daarop terug maar op ongeveer drie meter uit de oever kon hij niet meer. Zijn vriend was met de band naar de 'overzijde gezwom men en daar moesten de jongens toezien hoe hun kameraad verdronk. In het afgelopen weekeinde is de 3S-jarige Italiaan Torrieri bij de West- kappelse zeedijk verdronken. De heer Torrieri die gehuwd was en vier kin deren had, maakte deel uit van een ge zelschap verpleegden uit een inrichting voor geesteszieken te Manage in België, die sen vakantiereisje naar Zeeland maakten. De Rotterdamss- rivierpolitie heeft gisteren in de Zalmhaven het stoffelijk overschot gedregd van de 49-jarige bootsman Alf Andersen uit Bergen. De Noorse zeeman verbleef sinds kort in de Maasstad, op 27 juli monsterde hij af van zijn schip. Vermoedelijk is hij zaterdagnacht, door de duisternis mis leid, in het water gevallen. Zaterdagavond is de 68-jarige S. van der Laan uit een raam op de eer ste verdieping van een huis aan de Noordpolderkade in Den Haag geval len, toen hij het touw van het raam wil de repareren. Hij werd met schedellet sel naar de Ursulakliniek te Wassenaar vervoerd, waar hij enige uren later overleed. voor jongelui die dit jaar in het bezit komen yan het getuigschrift L.T.S. in een der metaalvakken. Er zijn 2-jarige opleidingen voor; in de olieverwerkende bedrijven en cKemïscKe fabrieken in de instrumentendienst in de reparatiewerkplaats en onderhoudsdienst in sommige gevallen kunnen ook jongelui met enkele jaren MULO- of HBS-opleiding in aanmerking komen. In het opleidingsprogramma nemen algemene vorming, ont spanning en sport een belangrijke plaats in. I Aanmeldingen en eventuele verzoeken om inlichtingen kunnen onder No. PZwe 38/1604 per briefkaart worden gericht aan SHELL NEDERLAND RAFFINADERIJ N.V., Postbus 644, Rotterdam. Voor telefonische inlichtingen en afspraken No. 010-77620, toestel 1135. De 20-jarige Cornells Arie Koppe, wo nende in Den Haag, is gistere; ernstig gewond door een val van 15 meter van een rots op de berg Fluehen by Lech. Volgens de politie zag men het ongeluk door een kijker gebeuren en onmiddellijk begaf men 'zich naar het slachtoffer. Hij werd in het ziekenhuis van Valduna op genomen. Volgens de politie is het on geluk veroorzaakt doordat de bergklim- uitrusting van Koppe onvoldoende was. De mogelijkheid bestaat dat de leden van de nieuwe gemeenteraad in het Brabantse plaatsje Gemert; In september a.s. niet beëdigd zullen kunnen worden. Dit vertelde zaterdag de burgemeester van die gemeente, de feeer A. de Bekker. Een der zittende raadsleden, de 40-jarige F. Bouw, heeft zieb namelijk door middel van een bezwaarschrift tot G.S. gewend in de hoop op nieuwe verkiezingen in zijn gemeente. Be heer Bouw heeft gedurende drie achtereenvolgende perioden zitting ge had ia de raad van Gemert, doch werd bij de laatste verkiezingen niet herkozen. Hij zou dat niet goed kunnen verin oppen. In het bezwaarschrift dat nu met een advies van B. en W. van Gemert is door gezonden aan G.S., stelt de heer Bouw dat niet geheel is voldaan aan de bepa ling in de Kieswet voor wat betreft het tijdig toezenden van de Kandidatenlijsten aan alle kiezers. „Ik heb echter een verklaring van de directeur van het postkantoor dat zulks wél het geval is", aldus burgemeester De Bekker, „doch wanneet' de heer Bouw zijn zin doorzet en de verwachting is dat hij dit doet zal hij, wanneer G.S. afwijzend beschikken op het bezwaar schrift, bij de Kroon in beroep gaan. Dit laatste neemt zoveel tijd in beslag dat de nieuwe raad van Gemert op de eerste dinsdag ia september wel eens niet zou kunnen worden geïnstalleerd". In het Veersemeer tussen Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren heeft zich deze week een ernstige vissterfte voorge daan, waarvan voornamelijk duizenden jonge haringen het slachtoffer zijn gewor den. Voorzover onderzoekers van de vis serij-inspectie In Utrecht uit mondtoe- standen van de dode visjes konden na gaan, wees de oorzaak van deze sterfte op zuurstofgebrek. De sterfte heeft zich alleen voorgedaan in het meergebied tussen Veere en de Veersegatdam: langs de kustlijn van Noord-Beveland. ter lengte van rond drie kilometer liggen duizenden dode zeebliek- jes (zoals de jonge haringen wel worden genoemd) Een van de onderzoekers, de heer J. Blok, verklaarde dat het hier een voorval van voorbijgaande aard betreft daar er thans nog maar weinig vissen sterven. Voor de deskundigen is deze vissterfte niet geheel onverwachts gekomen: in een dergelijk onnatuurlijk gevormd meer is het nu eenmaal afwachten of de water- samenstelling al of niet verandert Zo was het dus van te voren bekend dat er iets zou gebeuren. Waardoor evenwel het zuurstofgebrek is ontstaan, is voor de deskundigen niet geheel zeker. Een ver heugend verschijnsel bij dit alles is dat de palingen de wijzigingen in het water goed hebben doorstaan en uiteindelijk wil men het Veersemeer maken tot een palingdorado voor de hengelaars. Men kan weinig doen om de toestand van het water te verbeteren: het is een over gangsverschijnsel waaraan ook de vissen zich al of niet hebben aan te passen. En het inlaten van vers water via de zand- kreekdam heeft wegens de lange afstand weinig zin. (Advertentie) w Duitsers zouden geen bekentenis hebben afgelegd en de schilde rijen zijn nog niet teruggevonden, de Gisteren zijn hoofdinspecteur J. Voerman, chef van de gemeentepoli tie in Bloemendaal en het hoofd van de recherche C. Baas per auto naar Bern vertrokken om de drie verdach ten aan een verhoor te onderwerpen. Het onderzoek wordt in nauwe sa menwerking met de Zwitserse recher che verricht. Omdat het onderzoek nog in volle gang is, wilde de Bloemen- daalse poutie niet bekend maken hoe men op het spoor is gekomen, dat heeft geleid tot de arrestatie van de verdachten. Eerder had hoofdinspecteur wel verklaard er van overtuigd te zijn dat zowel de daders als de schilderijen zich in het buitenland moesten bevin den. Inmiddels is ook ongeveer komen vast te staan hoe de vier schilderijen uit de villa zijn mee genomen. De politie heeft de diefstal kunnen reconstrueren aan de hind van een vergulde sierkwast, die op een paar honderd meter van de villa In de oprijlaan ls gevonden. De kwast werd gevonden dooi. een voorbijganger een half uur voordat but ler N. J. Hoekstra de diefstal ontdekte. De vinder nam de kwast snee naar huis, maar toen hij van da diefstal hoorde, ging hij ermee naar de politie. De butler herkende de kwast onmiddellijk. Hij was door de inbrekers afgesneden van ren sierkoord. waaraan het Rembrandt-schil- derij had gehangen. De kwast moet in een van de ogen van het schilderij zijn blijven zitten en bij de uittocht uit de villa ongeemrkt op de grond zijn gevallen. Dit wijst erop dat de dieven de schilderijen onverparkt hebben meegenomer; en er de villatuin mee zijn uitgewandeld, waarschijnlijk op weg naar hun even verder geparkeerde auto. Vermoed wordt dat de diefstal ia de vroege ochtend van zaterdag .28 juli is gepleegd. Om half twee 's nachts name lijk heeft de butler de lichten uitgedraaid en aists opvallend bemerkt en om acht uur 's morgens werd de kwast gevonden. (Eerste publicatie) Van de heer L. van Duyn te Sassen- heim ontvingen wij enige geestige composities. Onderstaand miniatuur is gemakkelijk oplosbaar doch rijk aar. variatie, hetgeen artistiek aandoet! Wit is aan zet en wint. mm. Zwart: 8, 9, 18, 21, 31, 37. Wit: 20, 24j 28, 30, 42, 46. Het probleem van B. Kiéböom had als opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten. De stand was, wit: Ke4, Lb2 en fl, Pb3 en c8; zwart: KM, pi c6. De sleutelzet 1 Pb3c5 geeft twee velden (a5 en c5) en neemt er twee (a4 en b3), terwijl aan het ongedekt staan van het paard echter niets wordt veranderd. De matzetten zijn eenvou dig te vinden. OHB <>7 5 Zuid speelt ruiten 7 en wanneer u harten 2 legt, gebeurt het volgende: In Noord wordt getroefd met harten aas. Oost gooit klaveraas af. Nu kla veren na en onverschillig wat Oost doet, Zuid ruimt zijn laatste ruiten op. West moet troeven, in de hartenvork terugspelen en Zuid heeft de rest. Troeft u echter voor met harten 6, dan gaat bet spelletje niet op. Na har tenaas Oost klaveraas weg en klaveren na, troeft Oost met harten 3, waarna u met harten 2! kunt onder- troeven. West krijgt nu nog harten vrouw en de extra overslag gaat ver loren! Jack Diamond Voor 'zover men thans heeft kunnen nagaan waren de schilderijen niet het doel waarvoor de dieven de inbraak pleegden. In de eerste plaats moeten zij geld en sieraden hebben gezocht, Dat tij dit op hun gemak hebben ge daan blijkt uit het feit dat z|j rustig een fotoalburm en een boek hebben doorge bladerd (zoals bekend verbleef de heer Loudon, directeur van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, tijdens de diefstal voer vakantie aan de Rivièra) Toen zij nóch geld nóch sie raden konden vinden hebben z(j de schilderijen meegenomen. De waardevolle schilderijen en enig porcelein waren voor ruim een en een kwart miljoen gulden verzekerd. De verzekerde waarde van de gestolen schilderijen wordt op 470.000 gulden ge schat, doch de werkelijke waarde zou volgens experts zeker ewee keer zo groot zijn. c 1 2 3 4 5 6 7 S 9 2 3 I, 5 6 7 8 9 Horizontaal: 1. plaats in Z.-H. bij Den Haag; 2. deel van de dag bekende afkorting afkorting van dona; 3. zoon van Noach opschik bekende afkorting; 4. leerrede faam; 5. zij tak Donau gemeente in Overijssel; 6 middeleeuws snelzeilend koopvaar dijschipniet van hetzelfde gevoelen; 7. bijb. figuur afkorting van dyne gemeente in Gelderland; 8. bloem voorzetsel bijwoord; 9. gemeente m Gelderland lidwoord (Fr.) spoe dig. Verticaal: T. gemeente in N Brabant biersoort; 2. nakomeling edel; 3. optelling vreemde taal; 4. schei kundig element (afk.) scheikundig element (afk.) heks afkorting van item; 5. azijn plaats in N. Bra bant; 6. water in Limburg onbep. voornaamwoord dat is afk. Lat.); 7. bloeiwijze voorzetsel zwemvogel; 8. vaarwel hetzelfde; 9. venster staatsbedrijf (afk.) tijdrekening, OPLOSSING VOEIGE PUZZLE Horizontaal: 1. peperkoek: 8. os; 9. edele; 10. L.K.: 12. sté; 13. arm; 15. Eli; 17 nop; 19. een; 21. ramp; 23. eens; 24. st; 25. Emden; 26. ge; 27 tent; 29. keel; 31. era; 32. ert: 34. Eli: 35. rem; 37. urn; 39. kt; 41 lorre; 43. er; '44, peperkust- Verticaal: 1. ps; 2. pet; 3. eden; 4. re; 5. klap; 6. oer; 7. kl; 8. oversteek; II* kanselier; 12 sim; 14. mee; 36. later; 18. onder; 20. engel; 22. pet; 23. enk; 28. nar; 30 een; 32. emoe; 33- Turfel 36. elp: 38. ren: 40 T-v 49 v>r*: 43 eb

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2