HOUTEN STAD VAN DUIZENDEN GASTEN Vijftien jaar cel voor moord door vergiftiging Soblen vanmiddag aan boord EI-Al-toestel? TELEVISIE BEVORDERT DE SLANKHEID NIET... Ben Bella: Allen FLN- leden lid van de partij i Rechtbank houdt rekening met rol van het meisje Jacq. Kenhedy-koörts in Ravello In quarantaine na geval van longpest Lichaam vermiste vrouw gevonden Schots vaartuig vergaan Pengel uit Staten van Suriname Hoogste schoorstenen van Nederland Premiegrens a.o.w. gaat omhoog Inschrijving voor souvenirbeurs tocb geopend Slachtoffer van de storm Aanhouder wint Chloorgaspatiënten naar huis Jamaica viert zijn onafhankelijkheid Levenslang voor Bach-Zelewski Glenn's ruimtevaart in kleurenfilm Grote kunstenaars op Festivalplaat De Hoek heeft enkele iveken 5 d 6.000 vrolijke zielen meer Beveiliging Prof. Levenbach gaat heen als Rijksbemiddelaar Kunstschilder Roelofsz overleden Jongen werd op een vuurtje gelegd DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 "E^NKELE weken per jaar wo- nen meer mensen, in het houten stadje aan de zee te Hoek van Holland, dan dat De Hoek aan. inwoners telt. In 940 huisjes grote en ook zeer kleine wo nen tijdens het hoogseizoen dus in de weken van juli en augus tus vijf tot zesduizend badgas ten en kampeerders, terwijl De Hoek een zielental heeft van ruim 5000. Al die zomergasten verblij ven op een stukje grond niet gro ter dan 16 ha. Dit houdt in dat in huisjes van 4x5 meter soms 8 a 9 mensen verblijven en dat 's morgens bedden en bedde.goe-d naar huiten verhuizen om plaats temaken voor de stoeltjes en een tafeh Wie kampeert, neemt alles niet zo nauw. Be kampbeheerder (de burgervader ran bet bouten stadje aan de zee) kan veel door de vingers zien maar houdt zich niettemin ook streng aan de- orders voor een massa mensen, die een klein stadje bevolken. Strenge maatregelen worden genomen waar dat nodig is. Voor beveiliging van de vakantiegangers en hun eigendommen is er de verordening om direct alle steun te verlenen, maar daarnaast wordt alles in het werk gesteld om het de duizenden zo geriefelijk en ge zellig mogelijk te maken tijdens de vakantieperiode. Twee delen Geen t.v £|E rechtbank Geen rust te Rotterdam 'heeft de 32-jarige groente boer C. H. va nW. wegens moord door vergiftiging op zijn 30-jarige echtgenote veroordeeld tot 15 jaar gevangenis met aftrek. De rechtbank achtte het feit bewezen op -grond van een deel van verdachte's eigen verklaring en de verklaringen van de verba lisant J. W. Heydt en de verkla ring van de anatoom-patholoog dr. J. Zeld-enrust. - reeP om de mondvol HOUTEN I De verzorger van een grammo- foonplatenprogramma, de 26- jarige Larry Justice, heeft zich in de regelkamer van een radiozen der in Washington opgesloten en twee uur lang dezelfde grammo foonplaat gedraaid. Tevoren had hij aangekondigd hiermee te zullen doorgaan tot hij eindelijk een al eens toegezegde salarisverhoging zou krijgen. De plaat was een satire op een persconferentie van president Kennedy. Nadat luiste raars hadden opgebeld en de poli tie poolshoogte was komen nemen ging de directie door de knieën. Larry Justice kreeg zijn opslag. Vier dagen te Rotterdam HET houten stadje bestaat uit twee delen namelijk het „oude en bet nieuwe" kampeerterrein «n het valt met het sportpark aan de Harwichweg, het zg. R.V.S.-terrein en het cara van - kamp aan de Langeweg onder de dienst van Sport en Recreatie van de Gemeen te Rotterdam. Over al deze terreinen is een -beheerder aangesteld die zijn wo ning heeft aan de ingang van het kam peerterrein en daar ook zijn kantoor be zet met «en assistentbeheerder voor het oude en een controleur voor het nieuwe gedeelte van de houten, stad. Ook het strand, de beveiliging daar en de exploitatie valt onder het toe zicht en beheer van deze ambtenaar de heer A. F. van Dillen, die zelf zegt Salomo's wijsheid nodig te heb ben om de dagelijkse netelige proble men te kunnen oplossen. Immers bij zulk een dichte bevolking doen zich allerhande bijzonderheden voor cn bij elk geschil is het de kamp beheerder die veelal ook als een arbiter moet optreden. Zelfs familiedrama's en liefdesverdriet worden hem niet be spaard. Maar de heer Van Dillen weet veelal wel een oplossing want het is na juist zijn streven om te komen tot samen bundeling van de groepen vakantiegan gers, samenwerking tussen de vacan- tieterreinen en zoals reeds gebeurd tot opbouw van een zornerprogram- tna. om met attractie en afwisseling op allerhande gebied, de zomermaanden zo gezellig mogelijk te maken. balwedstrijden worden gespeeld die zijn georganiseerd in samenwerking met de Jeugdhaven. DE wielerronde kan ditmaal niet door gaan en men. probeert dit voor het volgend jaar te verwezenlijken. Hoe het ook zij, de vaknatieganger die in deze houten stad aan de zee zijn verblijf heeft kan genieten van. alles wat men hier biedt, terwijl vanuit Hoek van Holland ook zomerattracties op touw zijn gezet. Dit alles zal een -groots ein de vinden in een vuurwerk dat aan het einde van het zomerseizoen, namelijk op 31 augustus, (organisatie: de Oran jevereniging) wordt afgestoken. ,.Als wij op het -stroomnet worden aangesloten", zegt de heer van Dillen, ,,is het -gedaan met deze festiviteiten, want dan blijft iedereen bij de t.v. Daarom moeten we het maar bij gas houden." \7XXHSDAT -wij echter iets zeggen V van wat men onder elkaar pres teert, eerst iets over de beveiliging van het houten stadje. Vooral togen brand gevaar heeft men strenge maatregelen genomen. Als er één buisje verbrandt kan bij een harde wind het gehele kamp er aan gaan. Er is geen elektri citeit, alles geschiedt met gas, wat be treft verlichting, verwarming en het ko ken. Zelden komt er brand voor of het vuur wordt met man en macht bestre den. Overal liggen brandkranen en op de voornaamste punten staan slangen wagens. Opnieuw heeft de kampbeheerder een vrijwillige brandweer gevormd. Er wordt met een dertig kampeerders voortdurend geoefend. Het rijn voorna melijk Rotterdammers die gedurende de gehele zomer hier verblijven en in hun woonstad ook verbonden zijn aan een brandweereenbeid. Er zal een kader worden gevormd bestaande uit brand meester» e.d. uiteraard samengesteld door de Rotterdamse Vrijwillige Brand weer te Hoek van Rolland, waarvan poofdbrandmeester het commando heeft over deze eenheden. Voordien bestond er geen georgani seerde brandweer op deze terreinen. Elke -brand van enige betekenis was voor -de Vrijwillige Brandweer uit De Hoek. De massa vakantiegangers die zich voornamelijk ophoudt op het strand en in zee worden beveiligd door het .wakend oog van de Rotterdamse Redding Brigade. Dit werk wordt ge steund door de gemeente, maar de kampeerders zijn er van overtuigd dat de -bewaking op toet strand onvol doende is. Zij hebben een grootse ac tie op touw gezet voor aanschaffing van een tweede motorboot die reeds is gekocht en op 11 augustus aan de R.R.B. wordt overgedragen. BE kampeerders in De Hoek gunnen zich in hun vakantie geen rust. Ge zien ook deze actie zoeken zij voortdu rend naar nieuwe ideeën om het kam peren gezellig en aantrekkelijk te ma ken. Men heeft in de organisatie van kampeerders genaamd ..Poort van Euro pa" een zomerprogramma samenge steld dat overbelast is. Elke dag is er wat te doen in de vorm van feestavon den spel. sport en filmvoorstellingen Want naast deze organisatie is er nog een kampeervereniging ..Rotterdam aan Zee", die organiseert en de ..Jeugdha ven". die voor oud en jong allerhande evenementen op touw zet. Dag aan dag dus is het feest in deze stad en trekt men naar het recreatiegebouw waarin en waarbij de programmapunten wor den afgewerkt. Dli gebouw dat de gemeente Rotter dam heeft laten bouwen en dat ruim een ten heeft gekost, staat midden op het nieuwe terrein. Het bevat een groot to neel dat aan twee zijden gebruikt kan worden, zowel aan de binnen- ais aan de buitenkant. De zaal geeft ruimte aan ruim 300 zitplaatsen en is daarom veel al te klein. Maar buiten is een groot speelterrein open gelaten waarop alle avonden gesport wordt en waar indien het wier het toelaat men de voorstel lingen vanaf het toneel gebracht kan gadeslaan. Dit is nog niet alies. Men heeft in middels een marathonloop georgani seerd die in augustus zal worden ge houden over beide terreinen. Vis- en hengel wedstrijden staan nog op het pro gramma en als het nog even kan ook in deze maand een skelterwedstrijd. Op 4 5 e» 0 augustus is er een fancy-fair en verder moeten er nog ruim tien voet- De rechtbank acht de toevoeging van verdachte aan zijn eerste verklaring ongeloofwaardig. In deze vijf maanden na dato afgelegde nieuwe verklaring heeft verdachte het doen voorkomen alsof zijn gewezen echtgenote op het moment, waarop z{j de koffie met het vergif tot zich nam, zou hebben gezegd: het ruikt naar petroleum. Vervolgens zou zij net hebben doen voorkomen als of zij wel wist dat haar man haar uit de weg wilde ruimen, waarop zij, ge deeltelijk uit vrije wit het vergif ver der zou hebben opgedronken. Deze toegevoegde verklaring is geko men vijf maanden nadat het - feit is -ge- In het op de rotsen gelegen dorpje RaveHo, dat uitziet op de baai van Sa lerno, is de Jacqueline Kennedy-koorts tot een fantastische hoogte gestegen. Voor de aankomst van de presidents vrouw en haar vierjarig dochtertje wor den de winkels van Ravello prachtig versierd. De ene winkelier probeert de andere te overtreffen. Kinderen in traditionele costuums re peteren met laaiend enthousiasme een tarantella, die zij voor mevrouw Kenne dy willen dansen. Er zijn zoveel politiemannen voor de gebeurtenis in BaveUo aangekomen dat het plaatselijke klooster voor de huis vesting ingeschakeld is. De politie is voornemens mevrouw Kennedy, die met haar zuster, prinses prinses Lee Radziwill, in een verafgele gen villa zal logeren, een maximum aan rust te bezorgen. „Wij hebben een zwa re taak voor ons," aldus verklaarde een politieofficier. Voor deze taak zijn liefst 50 rechercheurs naar Ravello gekomen. 44 mensen worden in quarantaine ge houden naar aanleiding van de dood van Geoffrey Bacon, een lid van het perso neel van het geheime laboratorium van het Britse leger in Porton. Zoals ge meld blijkt Bacon aan longpest te rijn overleden. De 44 mensen die een preventieve be handeling ondergaan, zullen pas woens dag weten of zij al dan niet door Baken besmet zijn, aangezien de incubatietijd drie of vier dagen bedraagt. Vrijdagavond werden de Britse autori teiten in Libië gealarmeerd om twee meisjes op te vangen, die na een bezoek aan het gezin van Bacon voor vakantie naar hun ouders in Libië waren vertrok ken. Bacon werkte aan projecten ter be strijding van een eventuele bacteriën- oorlog. Aan de voet van de Boehter de Oper 2100 meter) dichtbij Abondance in Hsute-Savoye, Frankrijk, is het lichaam gevonden van een Nederlan- se, die sinds "1 augustus vermist werd. Het persbureau AFP geeft als naam op mej. Margot Hoffmann, verpleeg ster in een hospitaal te Genève. Het in Peterhead thuishorende Schot se vissersvaartuig Daisy, dat van d-j visvangst in de wateren rondom de Shetlandeïlanden op weg naar huis was, meldde zaterdagmiddag lek te zijn en in zinkende toestand te verke ren. De noodseinen werden gevolgd door het bericht dat de uit tien koppen be staande bemanning het schip in een redding'wot heeft verlaten. Later werd door de kustwacht van Kirkwall gemeld, dat de tien beman ningsleden door een Deense vissersboot zijn opgepikt. Het schip is gezonken. pleegd. Verdachte heeft in die tijd ruim schoots gelegenheid gehad om dit in tal van rustige gesprekken naar voren te brengen, maar hü heeft dit nimmer ge daan. Bovendien heeft hij zich tegen het meisje, ter wille van wie hij het feit pleegde, uitgelaten in da zm van: ,Jk kan toch altijd zeggen dat ze het zelf heeft gedaan". Op grond van een en ander acht de rechtbank moord bewezen. De 'rechtbank heeft in haar vonnis overwogen dat verdachte in koeien bloede door vergif zijn vrouw om het leven heeft gebracht. Dit druist op heftige wijze in tegen de rechtsorde, aldus het vonnis. Niettemin acht de rechtbank noch de door -de officier geëiste straf van levens lang. noch de op dit feit staande maxi male straf van 20 jaar op zijn plaats. De rechtbank heeft de conclusie van het psychiatrisch rapport tot de hare ge maakt. In dit rapport wordt verdachte beschreven als een ongeloofwaardige neurotische figuur, te infantiel, te passief om voor zijn huwelijksmoeilijkheden, een oplossing te vinden. De rechtbank is ervan overtuigd dat op grond van dit deskundig oordeel van een verminderde toerekeningsvatbaarheid moet worden gesproken. Voorts heeft de rechtbank rekening gehouden met de aan zienlijke rol die Eet meisje heeft ge speeld. Op fatale wijze heeft, zü dit hu welijk verstoord. Zij heeft geen enkele poging ondernomen om verdachte van zijn noodlottig voornemen af te brengen, maar integendeel ailes gedaan om hem in dit voornemen te sterken. Naar ;wjj -vernemen heeft profAjnr'. M. G. Levenbach te Amsterdam, ontslag gevraagd als lid van het College van Rijteöemlddela ars. De réden hiervan is, dat prof. Levenbach hoe langer hoe meer zich is gaan wijden, aan -weten schappelijk werk op het gebied van het arbeidsrecht. Deze werkzaamheden zijn dermate in omvang toegenomen, dat hij de functie van Hjjksbenüddelaar daar mede niet kan blijven combineren. TIE hoofdingang van Hoek van Holland's „houten stad", met links het kantoor van de „bur gervader", de heer A. F. van Dillen. JJEN intensieve oefening met het brandweermateriaal is op de kampeerterreinen van De Hoek zeer noodzakelijk. Een brand in een stad van hout kan funeste gevolgen hebben. De kampeerders hebben zo hun eigen manier van oefenen met de nodige hilariteit De heer J. A. Pengel, fractieleider van de Nationale partij Suriname in de Surinaamse staten, heeft aan het hoofd bestuur van de N.P.S. meegedeeld, dat hij voornemens is per 1 september af te treden als lid van. de staten. Dit voornemen maakte hij ook kenbaar aan de partijraad en de statenfractie. In zijn brief aan deze instanties zegt de heer Pengel dat hij tot dit besluit is gekomen om meer vrijheid van bewe ging te verkrijgen voor de behartiging van de belangen van land en volk en .van de partij. Verder deelde de heer Pengel mee dat het van bepaalde voorwaarden zal afhangen of hij zich voor de volgende statenverkiezingen wederom beschik baar zal stellen. Onlangs is de heer .Pengel korte tijd in Nederland geweest om 'bij de behan deling van de associatie van Suriname bij de E.E.G. in de Eerste en Tweede •Kamer het standpunt van zijn partij uiteen te zetten. Gisteren is op 65-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Laren (N.-H.) overleden de kunstschilder Ch. F. Roelofsz uit Blari- eum, oud-hoogleraar aan de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Als illustrator voor couranten (kreeg hij al jong bekendheid. Hij heeft zich ook toegelegd op muurschilderingen. Later maaicte hij ontwerpen voor gobelins o.a. voor de handweverij „De Knopscheer". Hij is leraar geweest aan de rijksnor- ma alsdhooi te Amsterdam. Tijdens zijn professoraat heeft hij, ter gelegenheid van de Reratoranditoendenking, een rede in de Westerkerk te Amsterdam gehouden, die in bepaalde kringen kritiek ondervond. De begrafenis vindt plaats a.s. donder dagmiddag te twee uur op Zongvliet te Amsterdam. Bij de Staatsmijnen in Limburg zijn twee kolossale schoorstenen van gewa pend beton in aanbouw. Een ervan, die 160 meter hoog zal worden, is bestemd voor de afvoer van hete rookgassen (136 graden C) en wordt gebouwd in het ka der van de modernisering en uitbrei ding van de elektrische centrale op de Maurlts, de andere wordt 170 meter tooog en zal straks dienen voor de af voer van de eindgassen van de salpe- terzuurfabrieken op het stikstofbindings- bedrijf. In Nederland rijn dergelijke ho ge schoorstenen tot dusverre onbekend hf -Europa zijn ze uiterst zeldzaam. Men heeft tot de -bouw van deze reuzenschoor* stenen besloten om de overlast van luchtverontreiniging te verminderen. De vereiste hoogten van de schoor stenen werden vastgesteld aan de hand van een modelonderzoek op het Natio naal lucht- en ruimtevaart laboratorium te Amsterdam. Hierbij werd gevonden, dat eventuele schade aan de omgeving door de .gassen, die door deze- schoor stenen worden afgevoerd, zou worden voorkomen, wanneer de schoorstenen de genoemde -hoogten zouden, hebben» De schoorsteen van de Maurits rust op een gewapend betonnen fundament met een doorsnede van 21,5 meter en een dikte van 2,25 meter, die van toet s. D.b. op een dito fundament van 25 meier doorsnede met een dikte van 2,50 me ter. De British Press Assoc Üfton heeft vandaag gemeM, dat verwacht wordt, dat dr. Robert Soblen aan boord zal worden gebracht van een Israëlisch vliegtuig, dat tegen de avond van Londen Airport naar New York zou vertrekken. Van dit bericht was uit geen enkele officiële bron, noch bij de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" beves tiging te verkrijgen, maar als het Britse ministerie van buitenlandse zaken hem ("van onze sociaat-econ. redactie) Als gevolg van de loonontwikkeling zal de maximum-grens van het inkomen, waarover AOW-premie moet worden be taald, waarschijnlijk per 1 januari 1963 stijgen tot 8.850.-, zo meldt "het een- traai-sociaal-werkgevers-verbond in rijn orgaan „De Onderneming". De grens ligt thams op j 8.250.- De stij ging van de inkomensgrens staat los van een per dezelfde datum te verwachten premieverhoging met een procent als ge volg van de hogere uitkeringen (met 15 procent) die per Ijuli zijn doorgevoerd. Het CSWV heeft nu becijverd dat ieder met een inkomen van 8.850 of hoger volgend jaar 120.- meer aan premie zal moeten gaan betalen. Het verbond meent dat hierdoor de discrepantie tus sen de vaste uitkering en de procentuele premie nog wordt vergroot en vraagt zich daarom af of de solidariteit in de premiebetaling voor de AOW niet wordt overtrokken. Het verbond, dat een ander systeem van premiebetaling voorstaat, wijst er op dat een verhoging van het uitkeringsniveau tot een sociaal mini mum in de komende jaren niet tot de onmogelijkheden behoort, hetgeen dan nog weer tot verdere premieverhoging en dus tot discrepantie leidt. wérkelijk: aan (boord van het vliegtuig zou laten brengen is het zo goed als zeker dat hij niet rechtstreeks naar New York zal gaan. De luchtvaartmaatschappij heeft na melijk opdracht van de Israëlische rege ring om hem slechts naar Israël te vliegen. Volgens zegslieden uit lucht vaartkringen zou de „EI Al" bereid zijn Soblen aan boord van hef vliegtuig voor New York te nemen, alle andere passa giers weg te sturen en het toestel in plaats van naar New York naar Tel Aviv te laten vliegen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de luchtvaart maatschappij tot morgen middernacht tijd gegeven om voor het vertrek van Soblen te zorgen. Het is waar: de televisie krijgt van alles en nog xvat de schuld en een tijdlang werden er allerlei waarschu wingen uitgegeven voor verkeerde houdingen tijdens het kijken, voor schade aan de ogen veroorzaakt door het lang achtereen in de lamp turen enz. enz. Veel van die waarschuwingen wer den later weer tegengesproken, maar er is èèu gevaar verbonden aan tele visiekijken, dat niet onderschat moet worden en dat is: dik worden. Aangezien men tijdens het kijken niets anders kan doen, komt de mens die avond aan avond uren achtereen gemakkelijk zit, tekort aan lichaamsbe weging en dat gewoonlijk direct na de warme maaltijd, die dan alle kansen krijgt zo langzaam mogelijk te verte ren, waardoor deze terdege aan het li chaam ten goede komt. Maar bovendien wordt er blijkbaar heel veel gesnoept en gedronken bij het kijken. Uit Duitsland vernemen wij, dat er bijzonder veel bier wordt ge dronken in de huiskamers. Vrouwen klagen erover dat hun mannen daar- De moeilijkheden binnen de Neder- landse vereniging van sonvenirfabrie- kanten zullen niet tot gevolg hebben, dat de souvenirsbeurs wordt opgehe ven of in tweeën wordt gesplitst. Vol gend jaar Januari zullen de leden nor maal in Utrecht exposeren. De ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs beeft, na overleg met het oude zowel als met het nieuwe bestuur van de vereniging 1H week geleden de inschrijving voor de beurs geopend. Binnen een week had al bijna de helft van de leden hierop positief gereageerd. De onenigheid binnen de vereniging begon enkele maanden geleden, toen sommige leden bezwaar maakten te gen een lid van het bestuur, de heer Th. J. Klein, die in strijd zou hebben behandeld met de belangen van de sou venirfabrikanten. De heer Klein werd echter herkozen, waarna zes andere be stuursleden aftraden. Dit geschiedde, zo als de huidige voorzitter, de heer J-acq. C. M. Opmeer het uitdrukte, „betrek kelijk vrijwillig". Volgens -de heer Op meer heeft het oude bestuur zijn grieven tegen de heer Klein nooit nader om schreven en de herwaren die tegen hem werden gemaakt, nooit op hun juistheid onderzocht. De heer Opmeer ziet de toekomst overigens niet te somber in. Binnenkort zullen de twee partijen nog weer eens in vergadering bijeenkomen om hun me ningsverschillen te bespreken en een antwoord te vinden op de vraag, wie nu eigenlijk de souvenirbeurs moet organi seren. De storm van vanmorgen heeft in Nij megen een slachtoffer gemaakt. Het was de 24-jarige Nijmegenaar... Joh.Vriens, die in een personenwagen over de Graaf- seweg reed en door een vallende lin deboom van naar schatting 2000 kilo werd getroffen. Het slachtoffer moet onmiddellijk dood zijn geweest. De auto werd tataal verpletterd. De echtgenote van de heer Vriens is volgens omstanders juist voor het fata le moment uit de wagen gesprongen. Ze werd geheel overstuur, maar nage noeg ongedeerd in huize Berkenoord binnengebracht De boom, een vijftien meter hoge lin de. was als aile linden langs de Graafse- wég uiterlijk nog geheel gaaf. Van bin nen was hjj echter vermolmd. Dat was voor de strom, die op het dichte bla derdak goed vat kon krijgen, voldoende om de linde te ontwortelen. J De Algerijnse vice-premier Ahmed Ben Bella verklaarde gisteren dat de voornaamste taak die het Algerijnse front voor nationale bevrijding nu te wachten staat, de vorming is van een politieke partij. Hij zei dit in een interview met het Algerijnse blad Almujahed, dat is over genomen door het persbureau voor het Midden-Oosten. Volgens hem moet de ze partij een revolutionaire stootgroep vormen voor het Algerijnse volk en al leen leden aannemen, die al vroeg lid waren van het FLN. Dit zijn slechts enkele honderdduizenden, aldus Ben Bella. ffij zei dat de Algerijnse crisis is ont staan nadat het Algerijnse voorlopige parlement in Tripoli bijeen was geweest. Het parlement vormde een politiek bureau, dat het land zou besturen, ter wijl de voorlopige regering het land naar buiten zou vertegenwoordigen. De negenjarige J. van Vliet uit Sehagen is -gistermiddag het slachtoffer geworden van baldadigheid en ligt thans zwaar gewond in het ziekenhuis. Het knaapje werd door twee andere jongen-s, die een vuurtje stookten, ruggelings in het hoog oplaaiende vuur getrokken. Zijn kleren vatten onmiddellijk vlam. Twee jongere broertjes slaagden er tenslotte in hem van de „brandstapel" af te krijgen. Met brandende kleren rende de knaap de Winkelstraat in, waar het vuur door twee passerende Duitsers werd gedoofd. De jongen heeft een verbran ding in de tweede graad opgelopen. Hij had de crisis reeds voor de onaf hankelijkheid in het openbaar kunnen brengen, maar heeft dit niet gedaan omdat hij vreesde dat dit voor de Fransen aanleiding zou kunnen zijn de onafhankelijkheid uit te stellen. Ben Bela zei dat de regering had ge tracht de macht aan zich te trekken, en dat het daarom nodig was geworden handelend op te treden om dit te voor komen. Gisteren zijn vijf van de zeven mensen die zondag na het inademen van chloor gas ter observatie en behandeling in het academisch zieikenhuis in Utrecht werden opgenomen, ontslagen. Men dacht dat de andere twee, de brandwacht C. Merkesteijn en de ketelmachinist van de PEGU5, L. A. van Hasselt, vandaag wel naar huis zouden mogen. Jamaica is gisteren het nieuwste land geworden van het westelijk halfrond onder donderend .gejuich van zijn inwo ners en in een plechtigheid, die werd bijgewoond door prinses Margaret van Engeland en de Amerikaanse vice-pre sident Lyndon B. Johnson. Gekleed in een witte japon, keek de prinses ernstig toe bij het strijken van de Britse Union Jack. Opnieuw was er een Britse kolonie onafhankelijk gewor den. Er waren 25.000 mensen in het sta dion, toen een aantal muziekkorpsen „God save the queen" speelden, een bewijs dat dit calypso-eiland na 307 jaar van Brits bewind lid blijft van het Ge menebest. Het was middernacht en al le lichten waren in het stadion gedoofd toen de laatste klanken van het volks lied wegstierven. Een ogenblik was het sterkste licht een ster hoog in het zuid oosten. Toen verlichtten de flashes van de fotografen het toneel, terwijl de Union Jack omlaag kwam. Het was de bedoeling dat het goud groen-zwart van Jamaica gehesen zou zijn in het duister voor de lichten aan gingen. Maar de vlag raakte verward in het touw en de lichten waren aan voordat de vlag geheel omhoog was ge hesen. Vandaag kw-m het parlement van vijftig leden voor de eerste keer bij een. van veel te dik worden, maar de brou werijen hebben er niets op tegen. Het Franse ministerie van economi sche zaken heeft statistieken gepubli ceerd. waaruit blijkt dat het verbruik van snoeperijen in de laatste tien jaren is verdubbeld. Er wordt op gewezen, dat de toene ming van het snoepen gelijk oploopt met de uitbreiding van het aantal tele visiekijkers. Gemiddeld wordt per hoofd van de bevolking jaarlijks 8. kg snoep verbruikt. Tien jaar geleden was dit 3,5 kg. Het ministerie wijt dit gesnoep aan.... de televisie. De Fransman is veel min der uithuizig geworden en schijnt ervan te houden, tijdens langdurig tv-kijken pralines, caramels en andere zoetighe den te smikkelen. Of het helemaal juist is dergelijke verwijten op rekening van de tv te schuiven wordt wel bestreden: men voert van andere zijde aan, dat de wel vaart zich kenmerkt door het gebruik van teveel bier en andere alcoholische dranken en dat de kinderen veel meer snoepen dan vroeger het geval was. Höe het zij, veelvuldige televisie avondjes bevorderen natuurlijk de slankheid niet, maar er zijn ook andere dingen die daarop van invloed zijn, bijv. het autorijden inplaats van fietsen óf lopen en het copieus eten, het over matig koffie drinken en het ijs-eten. De .voormalige SS-generaal Erich von dem Bach-Zelewski is door het ge rechtshof te Neurenberg tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van moord en poging daar toe, conform de eis. De thans 63-jarige veroordeelde had in 1933 als SS-com- •mandant in Frankfort aan de Oder in drie gevallen bevel gegeven zes com munisten dood te schieten. Twee mede-beschuldigden kregen vijf jaar, een drie jaar en twee vrijspraak" Zij waren destijds ondergeschikten vaii von dem Bach-Zelewski, die in 1961 reeds tot 4% jaar veroordeeld was om dat hij in 1934 bevel had gegeven de Oostpruisische riddergoedbezitter Anton von Hohberg und Budtewald dood te schieten ten tijde van de actie tegen Röhm. Gedurende vier dagen is in Rotterdam een (nu reeds) historisch filmwerk te zien: „Friendship 7" een boeiende im pressie van de ruimtereis van John Glenn, die belangrijke gedeelten bevat van de authentieke opnamen welke ge durende de ruimtereis van Glenn in de capsule zijn gemaakt. Woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag zijn er vijfmaal daags voorstellingen in de Mauritszaai van het Rijnhote! te Rot terdam. Deze kleurenfilm geeft een inzicht in de enorme organisatie over de gehele wereld, die achter deze reis stond en doet spannende momenten herleven, zo als die van Glenn's terugkeer naar de aarde toen zijn capsule ernstig gevaar liep en het radiocontact een tijdlang met hem was verbroken. Des te sugges tiever is de film gewórden, daar rneii de hartslag van de ruimtevaarder tij? den-s de vlucht kan horen, die sneller verliep naarmate de spanning bij Glenn groter was. In de periode tussen elke hartslag, zo wordt de toeschouwer nuch ter meegedeeld, legde Glenn een af stand van vijf tot acht kilometer al... Het is een film, die zeer de moeite waard is, een eerlijk verslag van de feiten zoals die zich hebben voorge daan, gelardeerd met uitzichten op de aarde van die enorme hoogten, welke overigens niet tijdens deze ruimtereis werden opgenomen, maar dat wordt er dan ook bij vermeld. De film draait op genoemde dagen on der auspiciën van het dagblad De Tele graaf achtereenvolgens om half twee, om drie uur 's middags en om zeven uur, half negen en tien uur 's avonds. Voor iedere belangstellende is eea der voorstellingen toegankelijk. Kaarten zijn een uur voor elke voorstelling aan de zaal verkrijgbaar. In verhand met de te verwachten toeloop wordt geadvi- seeerd zo mogelijk een middagvoorstel ling te bezoeken. Dan heeft men name lijk de meeste kans. De rolprent wordt in Nederland uitgebracht door de Ame rican Film Library, de voortzetting van de filmdienst der United States Infor mation Service. Onder het motto „Festival Season 1962" heeft de n.v. Philips' Phonografi- sche Industrie een plaat uitgebracht met een selectie van composities dia op de onderscheidene Europese muziek festivals van dit jaar zijn of waren te beluisteren. Het is wei een bonte reeks, waarin tal van grotere werken uiteraard slechts met een fragment zijn vertegenwoor digd. Dit laatste behoeft voor de lief hebbers geen bezwaar te zijn, want op de hoes vindt men de nummers van de platen die de volledige opnamen bevat ten. De festivalplaat behelst achtereenvol gens: twee fragmenten uit „De vliegen de Hollander" van Wagner een opna me, gemaakt in Bayreuth met solisten en orkest onder leiding van Wolfgang Sawallisch; een fragment uit de finale van het Concert voor orkest van Bar- tok, uitgevoerd door het Concertge bouworkest onder directie vgn Bernard Kaitink; van hetzelfde orkest, deze keer onder Éugen Jochum, een gedeelte uit „Tijl Uilenspiegel" van Richard Strauss; het lied ,,An Sylvia" van Schu bert, voortreffelijk gezongen door de ba riton Gérard Souzay en begeleid door Dalton Baldwin en het ensemble „I Mu sici" met de uitvoering van twee delen uit Benjamin Brittens „Simple Sym phony", Op de keerzijde is het Londen Sym phony Orchestra opgenomen in de uit voering van een gedeelte uit de zesde Symphonie („Fathetique") en van de onvolprezen symphonie no. 40 van Mo zart. Dirigenten zijn Igor Markevitch en de opkomende Colin Davis, die in Enge land als de opvolger van sir Thomas Beecham wordt beschouwd. De meester-violist Arthur Grumiaux speelt een gedeelte uit Bachs beroemde ..Chaconne" en de grote pianist Nikita Magaioff is solist in fragmentjes uit Schumanns „Carnaval". Twee dansen uit het ballet „La bouti que fantasque" van Respighi (naar Ros sini), gespeeld door het Orchestre La- moureux onder leiding van het ex-won- terkind Roberto Benzi, vormen het sluitstuk van deze kwalitatief zeer goe de plaat. De heren T. A. Hulst te Dordrecht en P. M v..d. Glas in Zwijndrecht zijn in Rotterdam geslaagd voor het examen ter verkrijging van het diploma vakbe kwaamheid Detex. Zij behaalden, brf brevet voor de textielhandel.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2