RAN G de versnapering van de eerste ?AN G \S Menigte bestormt de Berlijnse muur Russische auto Ministers van westelijke vier bijeen over Berlijn? met stenen bekogeld Ghana wijst geestelijken wegens kritiek land uit 1 De Chinese muur BON 4 o?sta VS zien af van verlaging van belastingen V.S. zouden grote Vier samen willen laten komen - Chroesjtsjef in herfst naar VN? Tsjechische plannen voor reorganisatie Dertig dagen in ruimteschip In deze krant: alles wat u van een krant verlangt De rotterdammer Openlijk protest van kardinaal Wyszynski bij Poolse regering Prof. Lekkerkerker naar Moskou Atlas-F-raket met succes afgeschoten 3 Proces in Engeland om thalidomide llliBI1818! TOCH IS HET Z#2 Toch heeft ze iets eigens. Daardoor past ze bij wie U op de bon zet. U verdient dan meteen „Dat zit zo". PAGINA 3 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 T raangas Oostberlijners Hoewel geen enkele van. de wes telijke mogendheden een formeel voorstel heeft gedaan is het zeer- goed mogelijk dat de ministers van buitenlandse zaken van de Y.S., Engeland, Frankrijk en West- Puitsland voor het begin van de Algemene Vergadering van de V.N. in september bijeen zullen komen om de kwestie Duitsland en Berlijn nog eens door te nemen, teneinde een gemeenschappelijk standpunt in te nemen. Herdenking Vrijheidsklok 0m De Anglicaanse bisschop van Accra, dr. Richard Roseveare, heeft meegedeeld dat de Ghanese immigratie-autoriteiten zijn ver blijfsvergunning hebben inge trokken en dat hij Ghana zou moeten verlaten na daax zes jaar lang als hoofd van de Anglicaan se kerk geweest te zijn. tmëB&ÊMêiÊÊM Dat zit Zo" *n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet ia de winkel te koop. I (Advertentie) President Kennedy heeft gister avond het idee van een onmiddellij- he verlaging van de vennootschaps belasting ter stimulering van de eeo- Samie van de hand gewezen. Hij1 heeft echter beloofd het Congres in! spoedeisende zitting bijeen te roepen, utdfen de Amerikaanse economie la ter in het jaar een plotselinge ster ke daling vertoont. Verder verklaar de hij duidelijk te willen maken, dat de regering niet voornemens is de federale uitgaven uit de hand te la ten lopen. ï>e president sprak het Amerikaanse volk toe via radio en televisie. Hij gaf ae verzekering dat hij het congres nog dit jaar om een verlaging van de be lastingtarieven met ingang van 1 janu ari 1963 en andere belastmgwijzigingen zal verzoeken. Kennedy sprak vanuit zijn werkka mer op het Witte Huis. Het was zijn «Erste rede voor radio en televisie sinds hij de bevolking in maart van dit jaar op de hoogte bracht van zijn besluit om de kernproeven te hervat ten. Ditmaal stelde hij het volk op de hoogte van zijn lang-verwachte besluit met betrekking tot een belastingverla ging. Kennedy staafde zijn betoog met tal van argumenten en grafieken. Wat bedoeld was als een rus tige herdenking van de verjaar dag van de Berlijnse muur is gisteravond plotseling uitge groeid tot een kompleet oproer en tegen het invallen van de duis ternis was een zeer gespannen situatie ontstaan. Een ooggetuige noemde de toestand explosief „Er kan van alles gebeuren" Advertentie Groepen Westberlijners deden aan vallen op Russische voertuigen bij de doorlaatpost Charlie voor buiten landers. De Westberlijners trokken stenen uit het plaveisel en smeten de ruiten van Russische bussen in, die soldaten vervoerden die de wacht hadden gehouden bij het Russische oorlogsmonument in West-Berlijn. De Westberlijnse politie slaagde er in de menigte van naar schatting 2.000 mensen uiteen te jagen. De "Westberlijners klommen zelfs op de Russische bus en schreeuwden bele digingen naar de soldaten. Maar niet alleen hier moest de Ber lijnse politie optreden. Vrijwel langs de gehele muur trokken grote menigten in de richting van de Oostzone, ge volgd door honderden auto's waarvan de bestuurders als gekken claxonneer den. De betogers bekogelden de muur met stenen. En de vopo's aan de over zijde liepen meermalen gevaar getrof fen te worden door de dichte regen van projectielen. De Westberlijnse politie kon in de meeste gevallen niets uitrichten. Het aantal betogingen was te groot. Soms stonden de politiemensen schouder aan schouder om te voorkomen dat da Westberlijners de muur zouden nade ren. Maar zelfs dan braken de demon stranten door de afzetting. In vele gevallen was een traangas duel tussen West- en Oostberlijnse politie het gevolg van het optreden van de demonstranten. Dat was het geval in de Bernauer- strasse in de Franse sector van Ber lijn, waar de vopo's zich kwaad maakten op jongelui die kruiseD meedroegen met als opschrift: „Wij beschuldigen". Honderden traangas granaten werden over en weer ge smeten. Op een gegeven moment verdween een Oostduitse brandspuit in een wolk verstikkende rook, zodat de spuit naar achteren moest worden verplaatst. maar tot incidenten kwam het toen nog met. Terwijl aan Oostberlijnse zijde de grenswachten in slagorde bij machine- geweerstellingen de wacht hielden, hield Westduitslands bondspresident Lübke vanuit de Gedachtniskirche in West-Berlijn voor de televisie een toe spraak, waarin hij op de Sowjetume een beroep deed haar houding tegen over het Oostduitse bewind te herzien. Ook aartsbisschop Dibelius hield een rede, waarin hij de Westberlijners aan spoorde waardig en rustig de bouw van de muur te herdenken en de avond te benutten voor het schrijven van brie ven aan vrienden en verwanten. Dat deze oproep weinig effect heeft gesor teerd leerden de gebeurtenissen van gisteravond. Stefan kardinaal Wyszynski, de r.k. primaat van Polen, heeft gisteren in het openbaar de autoriteiten beschuldigd van het sluiten van drie kloosters. Dit zou een schending zijn van de Poolse grondwet. Een door de kardinaal getekende pro testbrief is in het bisdom Warschau van de kansel voorgelezen. Het was het eerste dergelijke protest sinds vele maanden en volgde op een betrekkelijke rustperiode in de verbindingen tussen kerk en staat in Polen. Volgens de brief zijn leden van de plaatselijke militie- de laatste dagen on rechtmatig kerkelijke gebouwen binnen gedrongen. In de steden Otwock en Wa- wer, in de buurt van Warschau, zouden zij nonnen en kinderen uit kloosters heb ben gezet. In Warschau zouden zij een katholiek weeshuis hebben ontruimd dat sedert 1917 bestaat. De kerk heeft tevergeefs getracht bij de autoriteiten tussenbeide te komen. De kardinaal betreurt het dat de uitzettingen werden bijgewoond „door de zogenaamde patriottische priesters", een secte van rotms-katholieke geestelijken die openlijk het communistisch bewind steunt De Amerikaanse regering verklaarde, dat de berichten uit Bonn over eert der gelijke conferentie „volkomen normaal" Zaterdag j.l. zijn in Torbay, En gelse zuidkust, de tweejaarlijk se zeilwedstrijden (o.m. voor zeilschoolschepen) begonnen. Zij Worden georganiseerd door de Sail Training Organisation te Londen een vereniging, die zich ten doel stelt belangstelling op te wekken voor de zeevaart in het algemeen. Prins Philip is be schermheer en in deze functie loste hij het startschot. Drie endertig zeilschepen kozen zee, met als finish Dieppe in Frank rijk en Hoek van Holland. Onder de trots van de zeven zeeën wa ren de langsscheeps getuigde Franse schoener l'Étoile (links), 227 ton en de Italiaan Amerigo Vespucci, die helaas niet hele maal aan de race kon_ deelne men (rechts). In het midden een niet-geïdentificeerd schip. zijn en dat de V.S., wanneer een van de betrokken mogendheden officieel uitno digingen verstuurt, gaarne bereid zijn om als gastheer op te treden. Minister Rusk zou gunstig gereageerd hebben op het idee van een bespreking. De Engelse regering zei van niets te we ten, maar een diepgaand gesprek over Berlijn toe te juichen. Zoals bekend heb ben de westelijke mogendheden sinds verleden jaar voortdurend contact met elkaar gehad over deze kwestie op am bassadeursniveau. met uitzondering van verleden jaar vóór de opening van de Assemblee, toen de ministers van buiten landse zaken bijeen kwamen. Van geloofwaardige diplomatieke zijde in Washington is vernomen dat de V.S. de Sowjetunie hebben voorgesteld de minister van buitenlandse zaken van de Grote Vier de V.S., de Sowjet unie, Engeland en Frankrijk te doen beraadslagen over het vraagstuk-BerlIjn. Het Kremlin heeft dit voorstel zonder geestdrift begroet. Rusk zon dit voorstel hebben gedaan in een van zjjn gesprek ken met de Russische ambassadeur Do brinin. Geleerden uit meer dan dertig landen, die in september in Londen zullen deel nemen aan de tiende Pugwashconferentie voor totale ontwapening, zullen de aan beveling bespreken .om van West-Berlijn de zetel te maken van een internationaal centrum voor wetenschappelijk onder zoek. Het Amerikaanse tijdschrift The U.S. News and World Report meldde gisteren van „zeer betrouwbare Britse zijde" ver nomen te hebben dat de Sowjetpremier Chroesjtsjef in de komende herfst de Verenigde Naties wil bezoeken, teneinde de volkerenorganisatie ertoe te bewegen zich met het Berlijnse vraagstuk te gaan inlaten. Volgens het blad verwachten westerse diplomaten dat Chroesjtsjef de Ver. Naties zal voorstellen haar hoofd- De Oostberlijners legden grote be langstelling aan de dag voor de de monstraties. Vanuit de vensters die uitzien op West-Berlijn werd herhaalde malen gezwaaid met witte vlaggen. Wanneer vopo's een poging deden om samenscholingen te verspreiden of ra men te doen sluiten, vormden zich op andere plaatsen grote groepen Oostber lijners. Er hoeft maar iets te gebeuren of de verhitte gemoederen zullen zich uiten in formele vechtpartijen met de Oost duitsers. De vopo's zijn op volle oor logssterkte en voiledig paraat. Zij wor den voortdurend uitgescholden voor „moordenaars" door de Westberlijners en het is niet denkbeeldig dat de vo po's van hun vuurwapenen gebruik zul len maken. Met vrachtwagens vol wor den zij nog steeds naar de muur ver voerd. Ook zijn er weer Russische wa gens gesignaleerd, die langs de muur patrouilleren. Ook de westelijke bezettingsmogend- heden hebben versterkingen naar de muur gestuurd. Pantserwagens en tanks stonden bij de doorlaatposten. Maar aan de andere kant van de muur was eveneens het gedreun van Oostduitse tanks te horen. De rumoerige avond was voorafge gaan door een zeer rustige dag. Vol gens de politie zelfs een van de rus tigste dagen van het afgelopen-jaar, zonder schoten en arrestaties. Het plechtigste moment van de herden king was de drie minuten stilte, die, zijhet niet volkomen, in acht werd genomen ter herdenking van de muur. De stilte werd soms verbroken door claxonnerende automobilisten, die op deze wijze een protest wilden laten horen. Daardoor ging voor velen een korte radiotoespraak van Westberlijns burge meester Willy Brandt verloren. Hij zei dat de Westberlijners „nooit iemand achter die provocerende muur" zullen vergeten. Vele voetgangers stonden snikkend in de straten, luisterd naar het gelui van de Westberlijnse vrijheidsklok, dat ook in andere steden van West-Duits- land door op straat aangebrachte luid sprekers hoorbaar was. In de fabrie ken en werkplaatsen in West-Berlijn lag het werk gedurende deze drie mi nuten stil. Dicht bij de Potzdamer Platz hadden de vopo's een luidspreker wagen laten aanrukken, die militaire muziek uitschalde; de Westberlijners joelden en schreeuwden beledigingen, Regeringsgezinde bladen in Ghana had den óp uitwijzing van de bisschop aan gedrongen. nadat deze kritiek had ge leverd op wat hij noemde de „goddeloos heid" van Ghana's nationale jeugdbewe ging de „jonge pioniers". Een synode van het diocees Accra nam. nadat het verzoek om uitzetting in de Ghanese „Times" tot uitdrukking was ge bracht, en motie van vertrouwen in de zestigjarige bisschop, die van Britse af komst is, aan. Daarin werd ook aanga- drongen op o.a. correctie van het „ont breken van enige verwijzing naar de plicht van de mens tegenover God, zijn schepper" in de statuten van de jeugd beweging. De hoofden van de Methodistische, Presbyteriaanse en Evangelisch-Presby- teriaanse kerken in Ghana hebben zich met de door de bisschop uitgebrachte kritiek verenigd. Ook de aartsbisschop van West-Afrik», Cecil Patterson, heeft gisteren van Se Ghanese autoriteiten mededeling gekre gen, dat zijn verblijfsvergunning is in- (Van onze kerkredactie) De Groninger theoloog prof. dr. A. N, Lekkerkerker brengt eind van deze maand een bezoek aan Moskou als hd van een delegatie van de afdeling van de Wereldraad van Kerken voor Geloof en Kerkorde. Het ligt in de bedoeling, dat de delegatie, die in totaal zal be staan uit tien leden, gesprekken zal voeren met kerkelijke leiders van de "Russische Orthodoxe Kerk, Onder de gedelegeerden is nog een Nederlander, namelijk dr. E. Flesseman van Leer uit Amsterdam. De tien theologen maken allen deel uit van een studiecommissie en het zal hun taak zijn niet slechts om ihtichtmgen in te winnen, maar ook om de Russische kerkelijke leiders op de hoogte te bren gen van de gang van zaken in de com missie voor Geloof en Kerkorde. Zoals bekend hebben de Russen in het bijzon der belangstelling voor deze afdeling van de Wereldraad, waar een studie wordt ondernomen naar de theologie en organisatorische obstakels, die de een heid in de weg staan. -i De Verenigde Staten hebben gisteren met goed gevolg een Atlas-F-raket af geschoten. De raket vervoerde o.m. een filmcamera en registratie-apparatuur ten einde de oorzaken van het mislukken van twee voorgaande lanceringen met dit type op te sporen. De Atlas-F, die be stemd is om de typen D en te ver vangen, legde een afstand van achtdui zend kilometer boven de Atlantische Oceaan af. getrokken, met -de aanzegging het land vóór zeven uur 's avonds plaatselijke tijd te verlaten. Bisschop Roseveare en aartsbisschop Patterson zijn in de loop van de dag per vliegtuig uit Accra vertrokken, op weg naar Nigeria waar zij een zitting van dé provinciale synode in Lagos zullen bij wonen. Aartsbisschop Patterson had zondag in een preek, in de kathedraal m Accra, gezegd dat de door bisschop Roseveare geuite kritiek „gematigd cn noodzake lijk" was geweest Gisteren is in Tsjecho-Slowakije een communistisch plan gepubliceerd, waarin de vorming van commissie met grote be voegdheden voor economische organisa tie en onderwijs in Tsjecho-Slowakije wordt voorgesteld. In het plan worden tevens verhoogde inspanning bij de ont wikkeling van de industrie, verhoging van de levensstandaard en uitbreiding van hoger onderwijs voorgesteld. Het is de bedoeling dat het plan een discussiebasis vormt op de openbare bij eenkomsten. voordat het partijcongres in december bijeenkomt In 1970 moet het aantal studenten zijn verdubbeld, met de speciale aandacht op wiskunde, natuur- kunde en biologie, en moet het aantal instituten voor onderzoek zijn uitgebreid. In het lopende vijfjarenplan tot 1965 zal geen verandering worden gebracht maar voor 1963 moet een eenjarenpian worden >pgrarteld. gevolgd door een zevenjaren- jian tot 1970. Tien luchtmachtpüoten uit Marietta Georgia, V.S.l hebben gisteren hun verblijf in het prototype van een ruimte schip beëindigd- Zij verlieten de ruimte in een uitstekende stemming en ver klaarden veel langer in de kleine cabine te hebben kunnen blijven. Het doel van deze opsluiting was vast te stellen hoe lang een groep astronauten doeltreffend kan werken bij langdurige roimteviuchten, zoals die naar de maan. De werkruimte van de luchtmachtpüoten. die dertig dagen opgesloten hebben gezeten, was niet groter dan een wagon van een treinstel. De mannen waren van mening dat zij nog moeilijker werk hadden kunnen verrichten dan de hun opgedragen taken. Zij werkten in ploegen van vijf man. telkens twee périodes van vier uur dienst en dan vier uur vrij zowel 's nachts als overdag. Een beeld van de demonstraties en relletjes, maandag in Berlijn ontstaan, naar aanleiding van hei feit, dat een jaar geleden de z.g. Berlijnse muur werd opgetrok ken. Jongeren aan de Westelijke zijde van de muur houden bij wijze van protest een groot zwart kruis omhoog. Op de ach tergrond, op het oostelijk gebied, verschijnt dreigend de wolk van een traangasgranaat. kwartier naar een „vrijstad Berlijn" te verplaatsen. Indien hiertegen bezwaren zouden bestaan zou Chroesjtsjef de "VN. het denkbeeld aan de hand willen doen om een neutrale commissie in te stellen, die een oplossing voor het Berlijnse vraagstuk aan de hand zou moeten doen. De ouders van vier baby's, die met misvormingen als gevolg van thalidomi de geboren zijn hebben het voornamen te kennen gegeven een proefproces om schadeloosstelling aanhangig te maken. Gedaagden in het proces zullen de re gering of de fabrikanten van het genees middel zijn. Het proces wordt gevoerd op naam van Edward Satherley, 40 jaar, een boek handelaar op het eiland "Wight, wiens acht-maanden oude zoon Richard zonder armen is geboren. Satherley heeft ook bekendgemaakt dat een vereniging zal worden opgericht voor hulpverlening van thalidomide kin deren. 974. De langste begraafplaats ter wereld loopt van Sjan-bai-kwam in Oost-China over de Kalgan-pas in het N.W. van Tsje-li en de Jemen- pas in het N. van Sjan-si naar de Tsjia-joe-pas in de Tibetaanse ber gen, en heeft een lengte van 2450 km. Dit is de Chinese muur, het verbluffenöste en tevens grootste bouwwerk ter wereld. De ontdek kingsreiziger Von Wartegg die de reuzenmuur uit eigen aanschou wing kent, schreef hierover: „Elf tot twaalf meter hoog, bij de voet meer dan tien meter breed, -en bo ven meer dan zeven meter, uit machtige granictblokken opgetrok ken, loopt de muur over de kam van het gebergte naar het oosten en het westen, tot in de onafzienbare verten. Hij gaat langs de steilste hellingen omhoog en daalt in de diepste dalen af, vaak verdwijnend In de wolken die de toppen der ber gen omhullen, soms aan het oog onttrokken door andere bergen, om daarna weer machtig te verschij nen en zich mijlen- ver voort te zetten. Geen hinderplaal zo groot, of hij werd overwonnen. Welk een geweldige arbeid, dit bolwerk dat zich uitstrekt van de kusten der Gele zee tot diep in de Gobi woestijn en met zijn vertakkjngen een totale lengte be reikt van meer dan 3.000 km." U ziet, dat deze ooggetuige een wat andere lengte vermeldt dan wij deden, welk verschil veroorzaakt wordt door het feit dat de muur over grote afstanden door een twee de binnenmuur wordt gevolgd. Ook de hoogte Ls niet overal 10 m„ maar varieert, al naar gelang de omstandigheden dit wenselijk maak ten. Zelfs op de mededeling van Von Wartegg, dat de Chinese muur uii machtige granietbiokken is opge trokken, moeten we een aanmerking maken. Want de Grote Muur is ont staan als aarden wal. En hoewel men de loop van de oorspronkelijke aarden wal slecht kent, zo is het toch zeker dat die aarden wal in we zen door alle eeuwen heen is blijven bestaan. Het huidige bouwerk dat grotendeels uit de Mlng-dynastie stamt, ls nog steeds een aarden wal die aan de buitenzijden op de mees te plaatsen is versterkt door een facade van grote bakstenen, of als dit beter uitkwam, en die plaat sen heeft Von Wartegg klaarblijke lijk voornamelijk aanschouwd van grote granietbiokken. Toen de muur nog werkelijk als mlliiaire versterking dienst deed, was hij voorzien van 25.060 torens en 15.000 wachttorens, waarvan naar schatting momenteel nog resp. 20.000 en 10.000 over zijn.- Deze aantallen klinken wat overweldi gend, doch we dienen te bedenken, dat een afstand van Amsterdam tot Constantlnopel verdedigd moest worden! Dit geweldige bouwwerk, dat naar schatting een inhoud heeft van 200 miljoen kubieke meter, werd in de grijze oudheid opgericht tegen de invallen uit het Noorden, gedachtig aan het Chinese gezegde „Vreest de tijger in het Zuiden niet, maar hoedt u voor de hnlshaan in het Noorden". De muur werd voor het grootste deel voltooid onder de beroemde keizer Tsj'in Sje Hwang-tl, die Chi na op het eind van de 3de eeuw v, Chr. tot een eenheid smeedde, La tere keizers hebben aan deze ver sterking gewerkt en de verdedigings linie verschillende malen gewijzigd, tot z®uls gezegd de muur zjjn defini tieve vorm kreeg tijdens de Ming- dynastle. Met welke ont zagwekkende moei lijkheden de bouw van dit reuz'iwerk gepaard is gegaan, kuaner, we ons indenken wanneer we voor ogen houden dat de muur voor het groot ste deel over een ongastvrij en kaal bergland voert, door onbewoonde gebieden, waar weinig of geen we gen zijn om het materiaal aan te voeren, zodat de talloze stenen en steenbrokken met veel moeite moes ten worden getransporteerd naar on toegankelijke hoogten van soms 2000 m boven de zeespiegel. Volgens de overlevering is 1/3 van de valide be- volking bij de bouw van deze muur gebruikt. Ieder die last veroorzaak te, of misnoegen had opgewekt, werd voor de houw opgevorderd. En de mensen die dit zware werk niet gewend waren, geen uithoudingsver mogen, of niet voldoende spierkracht bezaten, werdén eenvoudig over de muur geworpen, opdat niet te veel stagnatie bij het werk zou optre den. Aan doden en kosten, leed en ellende, heeft deze muur China méér gekost dan iedere andere ramp, zodat het gezegde ontstond: „De Chinezen zijn er nooit overheen gekomen, de Tartaren wél". Er zijn ook nog andere muren die de aandacht vragen. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. (In envelop of op kaart geplakt verzenden aan het Bureau van dit Blad) O kunt noteren als nieuwe abonnee: »«r Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres oo Di. 057

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2