Strijd van liet Papoeavolk gaat nu pas beginnen Surinaams minister van willekeur beschuldigd Artsen uit Hilversum en Rotterdam verongelukt Vele ambtenaren boeken passage voor Nee erland Kirihio zoekt geschikte Nw.-Guinea-bestuurders Toegoenezen willen naar Suriname verhuizen Nic. Jouwe terug uit New York; Neerleggen bij het akkoord Bedrijfsleven verontrust B' Hof van Justitie geeft koopman gelijk Mevrouw Reeser ontliep de pers Nieuiv-Guinea: geweer in ruststand99 I Drie doden bij auto-ongeluk Kleine gemeenschap op Nw.-Guinea DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1952 120 cm De Surinaamse minister van justitie en politie, H. Shrimisier, heeft voor het Hof van Justitie, het hoogste rechtsorgaan in Su riname, een proces verloren dat aanhangig was gemaakt door een in Suriname gevestigde xijstcx- porteur. Onderdrukking Verzet stimuleren? Jongen door trekker van vader overreden Dr. Van Roijen J N Nieuw-Guinea is nog geen officiële aankondiging ontvan gen, dat Indonesische vliegtuigen boven. Nieuw-Guinea zullen ko men om pamfletten, uit te werpen in 'gebieden, waar nog infiltran ten rondzwerven. Waarschijnlijk zal dit niet geschieden voordat VN-waarnemers zijn aangeko men. De Indiase generaal Rikhye, die heden in Hollandia werd ver wacht, zal waarschijnlijk pas dinsdag aankomen, aangezien het vliegtuig van de KLM uit Tokio met twaalf uur vertraging in Biak zal arriveren. (Vervolg van pag. 1) Blijven Geen commercie Zelf herstellen Groot aantal doden bij overstroming in Zn i d -Columbi a Brand aanboord van bet ras Domburgh Omzichtig o Womsiwor Erkentelijk Rust AMBTENAREN Suriname BEDRIJFSLEVEN Gisterochtend zijn de twee Toe- goenese leiders uit Nieuw-Guinea, die in Suriname de mogelijkheid gaan bespreken voor een groot scheepse landverhuizing van hun gemeenschap naar Suriname, van Schiphol naar Paramaribo vertrokken. Begin vorige week waren zij uit Biak in Nederland aangekomen In Noord'Java (Advertentie) Zij. die al eerder van deze prach tige gordijnstoffen kochten voor prijzen van drie tot vier gulden, betaalden geen cent te veel. Want dit is een speciale verkoop van deze zelfde stoffen... effen Dobbystoffen en div. Jacquard weefsels, maar in kleuren en dessins, die niet meer in de nieuwe collectie worden opge nomen. Ze zijn er niet minder mooi om... maar als laatste in deze serie koopt U morgen deze overgordijnstoffen door elkaar voor één prijs... per meter voor nog géén een gulden vijftig. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze over gordijnstoffen, in een enorm sortiment, 120 cm breed, per meter voor in een enorn m Cécn tel. of schrift, best. ij zijn terugkomst uit New York beeft het lid van de Nieuw-Guinea Raad, de Papoea leider Nicolaas Jouwe, zaterdag morgen op Schiphol uitgeroepen: „De strijd van het Papoeavolk be gint nu pas". Hij toonde zich teleurgesteld over de loop der gebeurtenissen doch had nog geenszins alle ver trouwen in een onafhankelijke Pa- poeastaat verloren. Jouwe maak te de reis van New York naar Nederland in hetzelfde KLM- vliegtuig, dat de Nederlandse am bassadeur, dr. J. H. van Roijen, naar ons land bracht. „Niemand kan ons nu nog langer als een soort koloniale marionetten beschouwen", zo zei de heer Jouwe. „Wij moeten thans de strijd alleen voortzetten onder het wakend oog van de Ver. Naties, Nederland zal nu dus uit Nieuw-Guinea verdxoijnen en Indo nesië en de Papoea's blijven er ach ter met de Ver. Naties. Nu kunnen wij dus beginnen zelf voor onze be langen te vechten". De heer Jouwe was het met dr. Van Koijen eens dat het akkoord het beste is, dat voor Nederland viel te bereiken. „Maar laten we er maar buiten laten wat de Papoea ervan denkt"," zo ver volgde hij. „Wij, die in het streven van Nederland vertrouwen hebben gehad zijn vaak teleurgesteld over het resul taat, waarbij Nederland telkens de rug is toegekeerd door zijn eigen vrienden. Toch kan Nederland voor de zaak van Deze koopman, de heer Carlos Tho mas. had wegens een „onrechtmatige daad" een strafzaak aanhangig gemaakt tegen, het rijksdeel Suriname en een schadevergoeding geëist van een half miljoen Surinaamse guldens. Het Hof van justitie heeft nu in hoger beroep de koopman in het gelijk gesteld. Het bedrag van de schade zal nader worden vastgesteld. Het hof bevond in zijn vonnis dat de minister „een daad van willekeur" had begaan. In 1959 bevond de heer Thomas zich in Venezuela in verband met een in schrijving voor de levering van 10.000 ton padi (ongepelde rijst) aan dat land. Voor deze levering had ook de Suri- Wat de laatste jaren voor vrijwel nie mand. behalve misschien een enkel staatshoofd, mogelijk is, dat is zater dagmiddag mogelijk gebleken voor mevrouw Reeser, echtgenote van schout bij-nacht L. H. Reeser, commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea. Toen zij met een KLM-vliagtuig uit Nieuw-Guinea op Schiphol terugkeerde. Hoewel alle op Schiphol aankomende passagiers de douane moeten passeren voor zij het vliegveld kunnen verlaten, en hoewel passagiers van machines uit het Verre Oosten steeds naar een qua rantaine afdeling worden geleid waar zij vaccinatie biljetten moeten tonen (veiligheidsmaatregel tegen de gevrees de pokkenziekte) stond voor mevrouw Reeser bij de DC-8 een personenauto gereed, waarin zij onmiddellijk van het vliegveld wegreed. Journalisten en pers fotografen werden door leden van de luchthaven politie op een afstand gehou den. Later verklaarde een vertegenwoordi ger van de luchthaven dat dit alles was geschied op speciaal verzoek van schout- bij-nacht Reeser. Dat de persfotografen geen foto hadden mogen maken werd toegeschreven aan een misverstand. De luchthaven politie had het verzoek van mevrouw Reeser dat zij geen contact met de per3 wenste te hebben volgens deze vertegenwoordiger van de luchtha ven foutief geïnterpreteerd. naamse produktenhandel belangstelling. Een van de belanghebbenden in de Surinaamse produktenhandel is de heer Lachmon, V.H.P.-fractieleider in de Sta ten van Suriname. Een dag voor de in schrijving verzond de Surinaamse mi nister van justitie en politie, de heer H. Shrimisier, lid van dezelfde politieke partij ais de heer Lachmon, een tele gram naar de Nederlande ambassade waarin medewerking werd gevraagd dat de heer Thomas zo spoedig moge lijk naar Suriname zou worden terug gezonden in verband met een onderzoek tegen hem in een strafzaak verband houdende met rijsttransacties. De am bassade zond de inhoud van dit telegram door naar de Venezolaanse instantie die met de levering van de padi was belast. Hierdoor zou hem de levering van de 10.000 ton padi niet zijn gegund, terwijl de opdracht tot levering zou zijn ge geven aan de Surinaamse produkten handel. In zijn vonnis komt het hof tot de slotsom, dat andere motieven dan het belang van. het strafrechtelijke onderzoek naar vermeende oneerlijke mededeling geleid hebben tot het ver zenden van het telegram door de mi nister. de Papoea ook nu nog het een en- ander redden". De heer Jouwe kon nog weinig zeggen over zijn eigen naaste toekomst. Hij wist b.v. niet of hij naar Nieuw-Guinea zal terugkeren, „ik denk van wel", zei hij, „maar dat hangt van allerlei din gen af". Of hij In de uitvoering van het akkoord zelf een taak zal gaan vervul len wist hij ai evenmin. Dat zal alleen na overleg met de Nieuw-Guinea Raad kunnen gebeuren, meende hij. Naar he kend vertrok de heer Jouwe kort voor de sluiting van het akkoord naar New York om daar de Nederlandse delegatie als Papoea-adviseur bij te staan. Op de vraag: „Was het al te laat voor advies in New York?", zei hij dat hij inder daad aan de late kant was gearriveerd. Over de kwestie of in artikel 18 van het akkoord of het zelfbeschikkings recht als een extern, dan wel als een intern recht beschouwd moet worden, zei hij: ,,In de officiële tekst van dit ar tikel wordt alleen over zelfbeschikkings recht gesproken, maar ik mag toch aannemen dat onder de huidige om standigheden de Ver. Naties, wanneer zij spreken over zelfbeschikkingsrecht, daarmee doelen op extern zelfbeschik kingsrecht. Als Soekarno het nu pro beert voor te stellen alsof er slechts sprake is van een intern recht, dan poogt hij weer een zwaai van 90 graden te maken". De heer Jouwe meende te moeten betwijfelen of alle Papoea's zich zo maar bij het akkoord zullen neer leggen. „Ik maak mij zorgen over mogelijke onderdrukking door Indo nesië, Bij de secretaris-generaal in New York is een stroom van pro testen binnen gekomen. Tenzij men de Papoea's met militaire macht neerslaat, zullen zij zich tegen het akkoord blijven verzetten". "Weliswaar staat in het akkoord, zoals dr. Van Roijen ook gezegd had, het recht van vrije meningsuiting en het recht van vereniging en vergadering ge waarborgd, doch volgens de heer Jou we zal er thans een in staatkundig op zicht onmogelijke situatie ontstaan. In donesië heeft thans de geleide democra tie als bestuursteisei en onder geleide democratie lijkt het de heer Jouwe moeilijk, althans niet aannemelijk, dat Soekarno deze specifiek democratische vrijheden kan toelaten. Gevraagd of hij zelf als invloedrijk Papoealelder pogingen zou doen het ver zet onder de Papoea's te stimuleren dan Zaterdagmiddag is de zesjarge Harold van den Vijver uit Hoek bij Terneuzen bij een ongeluk om het leven gekomen. Zijn vader reed per tractor waaraan twee wagens met stro waren vastgekop peld. De jongen was ondanks een ver- Dod van zijn vader op de trekstang tus sen de eerste en de tweede aanhangwa gen gekropen. Toen hij eraf wilde sprin gen, bleef hij met een been achter -de stang haken en viel juist voor een wiel van de aanhangwagen. Hij kreeg het wiel over zijn lichaam en moet op slag gedood zijn geweest. wel aan een zo loyaal mogelijke uitvoe ring van het akkoord zou meewerken zei hij: „Ik zon de Nieuw-Guinea Raad willen adviseren ons bij het akkoord neer te leggen". Hij had in New York nog even con tact gehad met de in Leiden studerende Pnpoeastudent Frits Kirihio, die in de cember van het vorig jaar naar presi dent Soekarno reisde, en ditmaal noem de Jouwe hem weer een landverrader. Naar bekend is Kirihio aangesteld als adviseur van de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Soebandrio. Veel meer waardering had de heer Jou we voor de Papoea Silas Papare. die al jaren lang in Indonesië woont en die als adviseur aan de Indonesische delegatie was toegevoegd. Met hem, meende de heer Jouwe, was op den duur wel sa menwerking mogelijk. Zoals wij zaterdag reeds in een deel onzer edities hebben gemeld, merkte dr. Van Royen bij zijn aankomst o.m. op, dat het met Indonesië bereikte akkoord het beste was dat onder de gegeven omstan digheden kon worden bereikt. Kij zei dat in de allereerste plaats de belangen van de Papoea's in het oog zijn gehouden. De Papoearechten zijn volgens de heer Van Royen in het akkoord meer gedetailleerd uitgewerkt dan dat dit in het plan-Bun ker het geval was. De heer Van Royen betwijfelde het dat! president Soekarno over het interne zelf-; beschikkingsrecht van de Papoea's zou hebben gesproken. Hij vertrouwde erop dat zowel Nederland als Indonesië de overeenkomst loyaal zullen nakomen en de bepalingen stipt zullen uitvoeren. Bij het verkeersplein Ouderijn bij Utrecht schoot zaterdag een auto uit de richting Den Haag door de middenberm van rijksweg 12 en botste, op de andere rijbaan frontaal tegen een auto, waarin vier Duitsers waren gezeten, die op weg wa ren naar Zandvoortwaar zij hun vakantie zouden doorbren gen. De gevolgen van de bot sing waren verschrikkelijk. Een 21-jarig meisje uit Berlijn werd op slag gedood, haar 23- jarige vriendin overleed op weg naar het ziekenhuis en twee jongemannen uit de auto werden zwaar gewond. Zij ver keren in levensgevaar. Ook de bestuurder van de auto, die de botsing veroorzaaktewerd ge wond. De toto toont de beide auto's na de botsing. Op de voorgrond de Duitse wagen. De Rotterdamse arts dr. A. Th. Boerlage is gistermiddag om half zes om het leven gekomen bij een verkeersongeluk ten noorden van Uitgeest op de weg Velsen-Alkmaar. Zijn auto kwam door nog niet beken de oorzaak in de linkerberm terecht en sloeg over de kop. Mevrouw Boer lage liep lichte verwondingen op; twee kinderen bleven ongedeerd. In Hilversum overleed in de nacht van zaterdag op zondag de 85-jarige rustend geneesheer W. D. van Renesse. nadat hij bij het oversteken van de 's-Gravelandseweg door een auto was aangereden. De bestuurder van de auto Nietetemin verwacht men. dat nog vóór de uitwerping van de pamfletten hier en daar infiltranten uit het oer woud te voorschijn zullen komen, aan gezien een aantal van hen via de radio ongetwijfeld op de hoogte zal zijn van het akkoord. Vorige week werden op het eiland Was documenten buitgemaakt, waaruit bleek, Overigens was Kirihio optimistisch over de mogelijkheden, die Nieuw-Guinea zou blijven bieden aan Nederlanders. Ne derlandse ambtenaren, die gedurende de interimperiode bewijzen, dat zij nuttig kunnen en willen zijn, zullen zeker mo gen aanblijven, aldus Kirihio, die meen de, dat ditzelfde zal geiden voor Neder landse zakenlieden en winkeliers. Ten slotte zei hij te verwachten, dat er Pa poea's zullen zijn, die niet zonder meer zich bij de overdracht zullen neerleggen en die onrust zuilen proberen te zaaien. Zondagmiddag is op Schiphol aange komen de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmarui. Hij zal een maand vakantie doorbrengen in Frankrijk en Engeland. Daarna gaat hij terug naar New York, waar op 18 september a.s. de zeventien de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. begint. De heer Schürmann verklaarde o.m., dat de Nederlandse delegatie met nadruk vermeden had te spreken over commer ciële belangen, omdat men niet de indruk wilde vestigen, dat het Nederland om de commercie ging. Voor deze kwesties zijn sleehts de juridische grondslagen gelegd. Maar de betrokken maatschappijen en za kenlieden moeten later zelf voor de za kelijke uitwerking zorgen. Uiteraard zullen de bezittingen van het gouvernement in Nieuw-Guinea in handen van Indonesië overgaan, zo zei mr. Schürmann. Maar bij het particu liere beïit behoeft dat niet het geval te zijn. „De Nederlandse wetgeving blijft bestaan. Volgens het akkoord kunnen particuliere bedrijven dus in Nieuw- ^Guinea in handen van de oude eigena- doch de Amerikanen hadden veel lijken,ren blijven. De bestaande rechten en vaak van kleine kinderen, in het waterverplichtingen voor particulieren moeten zien drijven. De verbindingen met het'volgens het akkoord oo-k r.a de over dracht worden gehandhaafd. Er kunnen alleen wijzigingen worden aangebracht, wanneer die noodzakelijk zijn voor het algemeen belang der bevolking." Kort liet mr. Schürmann zich uit over de kwestie van het zelfbeschikkings recht. Van intern recht is ook volgens hem ln het akkooïd geen sprake. „De overeenkomst spreekt voor zichzelf. Daarin ts bepaald, dat de Papoea's te zijner tijd mogen beslissen, of ze bij In donesië willen blijven of de banden wil len doorsnijden", zo besloot mr. Schür mann. die verder van oordeel was. dat Men vreest, dat overstromingen in de stad Florencia, in Zuid-Columbia, ten minste tachtig doden en enkele honder den gewonden hebben geëist. Volgens een Amerikaanse legermissie. die boven het getroffen gebied heeft gevlogen, staat ongeveer een kwart van de stad van 20.000 zielen onder water. De overstro ming werd veroorzaakt doordat de rivier de Hacha, na een wolkbreuk die vijf uur duurde, buiten zijn oevers trad. Aange zien dit 's nachts gebeurde, werden velen in hun slaap door het water verrast. Een. twintigtal lijken is inmiddels geborgen, getroffen gebied zijn verbroken. Een brand op het Nederlandse schip Domburgh <991 ton) in de haven van Casablanca heeft zaterdagmiddag vrij aanzienlijke schade toegebracht aan de brug en verscheidene installaties. De brand is in een van de hutten van de bemanning onstaan en heeft zich vlug verplaatst. Er waren snel mensen van ,3e brandweer aanwezig, die uitbreiding konden voorkomen. De Domburgh boort thuis in Rotter- dam en is e.gendom van Wm. H. Müllerj Indonesië, dat destijds zelf du diploma verbroken, deze nu dus zal moeten her stellen. In antwoord op de vraag, of de Ver. Staten in de afgelopen maanden hun standpunt ten opzichte van Nieuw- Guinea hadden gewijzigd, zei de heer Schürmann: „Het is van het begin af duidelijk geweest, dat wij in geval va-n militaire operaties niet op Amerikaanse steun konden rekenen. Tijdens de onder handelingen hebben de Amerikanen ons echter op enkele punten wel degelijk ge steund". in «en televisie-interview met een Nederlandse journalist in New York heqft minister Soebandrio gezegd te ge loven, dat de goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië spoedig kunnen worden hersteld, als men omzichtig te werk gaat. Volgens hem geldt dat ook voor het handelsverkeer. Nu is de ver houding nog gespannen, maar als dei Raad besluit een delegatie naar Soekarno te sturen." In New York hebben Womsiwor en Taoggahma de heer Bunker gevraagd er bij Oe Thant op aan te dringen alle In donesische infiltranten, die in Nieuw- Guinea hebben deelgenomen aan gevech ten, zo snel mogelijk naar- Indonesië terug te {turen. „Het zou toch psychologisch volkomen verkeerd zRn om zoals in het akkoord eigenlijk is vastgelegd de Papoea soldaten van het vrijwilligerskorps en de Papoea-politieagenten plotseling samen te laten werken bij het handhaven van rust en orde met de mensen, die ze gisteren nog als vjjanden moesten neerschieten." Ook de Indonesische krijgsgevangenen m Nieuw-Guinea achtte hij niet geschikt om later orde en veiligheid te gaan hand haven. Voorts hebben Womsiwor en Tanggah- ma er hij Bunker op aangedrongen zijn. invloed te gebruiken om voor da post van hoge commissaris in Nieuw-Guinea tijdens de interimiperiode iemand aan te wijzen van een neutrale, liefst Afrikaanse staat. De heer Womsiwor liet de mogelijkheid wagenwijd open, dat het gezag van In donesië redelijk zou zijn en dat er een plebisciet zou worden gehouden, ai wei gerde hij vol optimisme ook te verklaren, dat hij dit inderdaad verwachtte. Wij hopen en bidden, dat Indonesië het ak- "V iiv6 öuopuuutii, maai ais ue i „x «.w-wc 1*^-1 Nederlanders bet verleden vergeten, be- myaal zal uitvoeren", zei hij. hoeft men over de toekomst niet p'essi- 'n York op aange- mistisch te zijn. Soebandrio herinnerde aan een uit spraak van president Soekarno, dat hij na de oplossing van de kwestie Nieuw- Gutnea de eerste zal zijn, die naar Ne derland zal gaan om koningin Juliana de hand te reiken. Soekarno heeft dit voor nemen nog steeds, aldus de Indonesische minister. Na Nicolaas Jouwe, die zaterdag samen met dr. Van Roijen uit New York terug keerde, z|jn vanmorgen ook de twee an dere Papoea-adviseurs van de Neder landse delegatie, de heren H. Womsiwor en N. Tanggahma, op Schiphol terugge keerd. Over enkele dagen zullen zij' naar Nieuw-Guinea vertrekken en, naar zij zelf verwachten, voorlopig wel niet meer in Nederland terugkomen. In de perskamer voerde Womsiwor het woord, maar minder heftig dan de jour nalisten vroeger wel van hem gewend waren. Hij zei o.m., dat de Papoea's het akkoord niet hebben gewild. Nu het ech ter tegen hun zin gesloten is, zullen zij er rekening mee moeten houden, of ze willen o£ niet. „Wij zijn geen kinderen", zei hij later, wij moeten deze zaak reëel bekijken. De Papoea's van de Indonesische delega tie hebben, ons gezegd van Soekarno persoonlijk te hebben gehoord, dat hij ons onze vrijheid zou geven indien we die wensten en dat hij heel veel beter was dan de koloniaal-getinte Nederlan ders, die ons nimmer onze vrijheid hebben gegund. Ik heb tegen die Papoea's ge zegd: daar houd ik jullie .aan, dat is een belofte. Maar ik zou zelf graag naar Djakarta gaan om onze zaak daar te be en Co. N'.V, tleke betrekkingen met Nederland hadspreken. Ik hoop, dat de Nieuw-Guinea drongen te hebben, dat de 'burger-gevan genen uit Nieuw-Guinea zullen worden verwijderd opdat zij geen gelegenheid krijgen bestuursfuncties te gaan vervul len als Nederland weg is. Tot slot sprak de heer Womsiwor woorden van .grote erkentelijkheid voor Nederland, toen hem de vraag werd ge steld, of de Nederlandse leden uit de Nieuw-Guinea Raad diienen te verdwijnen „Voor my hoeft dat zeker niet", zei hij, „volgens het akkoord mogen Nederlan ders in Nieuw-Guinea blijven en ze zou- den dus ook in de Raad kunnen blijven. Of ze het willen betwijfel Ik. Maar het sput ons, dat Nederland weggaat. Wh" zuilen altijd onthouden ai het goede, dat «I. l voor ons hebben gedaan. dat Nederland ons goed gezind zal bluven en wij feullen nimmer aarzelen ons tot Nederland te wenden» indien wij ooit in een positie zouden komen, dat de Indonesiërs dit niet zouden verhinderen. Mocht het ooit zover komen, dan hoop ik. dat Nederland ons weer wil helpen met onze ontwikkeling, financieel, maar vooral ook met technici." Sinds het Ingaan van het 'staakt-het- vuren tot vanmorgen zijn er geen mili taire activiteiten tussen de Nederlandse strijdkrachten en de Indonesische infil tranten meer geweest. Sinds lange tijd hebben de Nederlandse militairen weer een vr|| weekeind gehad. Zij hebben veel gezwommen en het er echt van ge nomen. In alle kerken van Hollandia is zondag gebeden voor de toekomst van de Papoea-bevolking. In een dagorder heeft de bevel- dat de infiltranten opdracht hadden het akkoord af te wachten en daarna de rust te handhaven in Fak Fak. Officieel is niet bekend wat er gebeu ren zal, indien de infiltranten zich mei den. De hierover in het akkoord opge nomen militaire clausule wordt in Hol landia geheim gehouden, maar algemeen wordt het logisch geacht, dat de Indo nesiërs in kazernes van de Nederlandse strijdkrachten gelegerd zullen worden en daar ook van voedsel worden voor zien. De Nederlandse militairen hebben in Nieuw-Guinea thans bet geweer in de ruststand". In de oerwouden wordt niet meer gepatrouilleerd, maar de eenheden hebben zich teruggetrokken rond de plaatsen, in de nabijheid waarvan para chutisten zijn geland. Deze strijdkrachten zullen slechts tot actie overgaan, indien de infiltranten deze plaatsen zouden aan vallen, Indonesiërs, die zich melden zul len correct worden behandeld. Men Is niet van plan verbroederingsfeesten" te houden. Het totale aantal infiltranten, dat thans rondzwerft in de omgeving van Kaimana, Fak Fak, Sorong, Merauke. Sausaper en op enkele eiladen van de Radjah Am- pat-archipel, wordt geschat op vijfhon derd. De Nederlandse ambtenaren in. Hol landia vragen zich nog dagelijks af wat te doen als het Nederlandse bestuur a3n de V.N; wordt overgedragen: nog enige tijd blijven of zo spoedig mogelijk ver trekken. Het feit. dat vele gezinnen reeds in Nederland zijn of binnenkort daar heen zullen reizen, zal voor vele amb tenaren aanleiding zijn niet al te lang meer te blijven: nagenoeg iedereen is bovendien van plan met de feestdagen in. december weer bij zijn familie te zijn. Het KLM-kantoor in Hollandia heeft de laatste dagen een grote stroom boe kingen verwerkt voor reizen naar Ne derland in het begin, van oktober. Op vallend is het, dat velen via Australië willen vliegen, wellicht om na te gaan, of daar een nieuwe toekomst kan wor den opgebouwd. Het bericht, dat ambtenaren hun auto's op bepaalde voorwaarden naar hebber der Nederlandse zeestrijdkrach ten. vice-admiraal L. Brouwer, zijn waar dering betuigd voor hetgeen in de af gelopen jaren, maar vooral in het laatste jaar, door de troepen is verricht. De Surinaamse regering heeft in een telegram aan minister-president De Quay gezegd, dat zij, hoewel zij geen stand punt inneemt inzake de souvereiniteits- kwestie, toch verheugd is over ,het reali teitsbesef van_ de Ned. regering met be trekking tot Nieuw-Guinea. Verder wordt erop gewezen, dat Suriname reeds vele malen en vele jaren dit principe heeft voorgestaan, echter niet in het openbaar met het oog op de loyaliteit binnen het Koninkrijk. Minister Soebandrio hoopt woensdag in Djakarta terug te keren. Op ae terug weg van New York zal hij enkele dagen in Tokio blijven voor de ondertekening van een akkoord over een Japanse le ning aan Indonesië, die samenhangt met de Japanse oorlogsherstelbetalingen. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard p. Jones, is naar de VS vertrok ken. na te hebben verklaard: „Ik verlaat de stad met een gevoel van dankbaarheid voor de vreedzame oplossing, die tot stand is gekomen". Brigade-generaal Soekowati, inspec teur-generaal van de „volksverdediging", heeft gezegd, dat Indonesië volgend jaar een begin zal maken met demobilisatie van de strijdkrachten. Het land beschikt momenteel over een strijdmacht van meer dan een half miljoen man. Daarbij zou nog een miljoen vrijwilligers voor de campagne tegen Nieuw-Guinea moeten worden geleld. Soekarno heeft zaterdag een parade af genomen van ongeveer 15000 soldaten en burgers ter gelegenheid van de onafhan kelijkheidsdag en de ondertekening van het akkoord met Nederland, Nederland mogen verzenden op kosten van het gouvernement is overal met blijdschap ontvangen. Velen hadden er rich reeds bij neergelegd hun auto o het laatste moment ver beneden de prijs te verkopen, maar nu is iedereen van plan zijn wagen mee naar Neder land te nemen. Het vervoer zal overi gens wel enige tijd vergen: de eerstvol gende schepen zijn reeds geheel volge boekt. Inmiddels zijn te Hollandia de eerste belangrijke mutaties bekend gemaakt ln het kader van de versnelde Papoeanlse- ring van het bestuursapparaat. Voor de eerste maal zijn Papoea's benoemd tot onderafdellngshoofd in de onderafdelin gen Mappi, Boven-Digoel. Asmat. Sarmi, Kecrom, Ransiki en Bintani. Er wordt naar gestreefd het aantal hoofden van onderafdelingen van Papoealandraad binnenkort tot veertien op te voeren. De vereniging voor het particuliere bedrijfsleven in Nieuw-Guinea heeft een beroep gedaan op de Nederlandse rege ring om op de kortst mogelijke termijn een uitspraak te doen ten aanzien van een aantal belangrijke punten, die voor het voortbestaan van het bedrijfsleven beslissend worden geacht. In een telegram wijst het bedrijfsleven minister Toxopeus erop, dat. als men, niet binnen zeer korte tijd duidelijke en be vredigende garanties krijgt op velerlei gebied, een aanzienlijk gedeelte van het bedrijfsleven zijn activiteiten zal staken. Men voorspelde in dat geval vóór de eerste november volledige schaarste, zelfs aan de meest essentiële levensmid delen. Daarom wordt er met klem op aangedrongen onverwijld een afvaardi ging van het bedrijfsleven uit te nodigen voor besprekingen in Den Haag. In. Hollandia zijn bedrijven, die thans reeds voorraden tot een waarde van an derhalf miljoen gulden naar Nederland hebben gezonden. Ten koste van boetes heeft men een aantal contracten geanu- leerd en voorraden, die per schip onder weg waren, zijn geretourneerd. Besloten is slechts tegen contante betaling te le veren. Volgens het bestuur van de V.P.B, staat het gouvernement bU tal van be drijven nog voor miljoenen guldens in de schuld. Men vraagt zich af ivat met deze vorderingen zal gebeuren als alle ambte naren van de financiële dienst spoedig na een oktober zouden verdwijnen. was de 53-jarige Hilversumse fabrikar,! E. E. Op dc Rijksweg Utrecht-Amsterdam is zaterdagmiddag de 52-jarige jonk- vrouwe I. Schokking-van Lennep bij een inhaalmanoeuvre tegen een autobus aangereden. Zij werd uit de wagen ge slingerd en. overreden door een personen auto. bestuurd door de 38-jange mon- teur D. K. uit Königshafen. Een ande re auto, bestuurd door de 43-jarige las- ser H. A., eveneens uit Königshafen. botste tegen de auto van mevrouw Schokking. 9 Een ongeluk, dat zaterdag bij hst verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht is gebeurd, heeft twee Duitse meisjes het leven gekost, namelijk de 21-jarige me juffrouw F. Richter uit Berlijn en de 23-jarige Marianne Kramer uit Don tnund. Verder werden twee andere Duit sers ernstig gewond, evenals de be stuurder van de Nederlandse auto. de 42-jarige Utrechtse belastingconsulent J. G. Rijckenberg. Het ongeluk ons- stond toen de auto van de heer Rijcken berg door de middenberm van dc weg schoot. Het verkeer op Rijksweg 12 was bijna een uur gestremd. 9 Op de Rijksweg Den Bosch-Tüburg is gistermiddag'in Berkel een personen auto met grote snelheid tegen era boom gereden. De heer H. van de: Poel uit Amsterdam, die naast de be stuurder zat, was op slag dood. Twee dames liepen zeer ernstige verwondingen op. Een heer en twee kinderen, respec tievelijk negen en tien jaar, werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre, 9 In een onoverzichtelijke bocht van de Courageweg in Doornspijk is zater dag de 29-jarige grondwerker H. van 't Hof met zijn brommer tegen een bestel auto gereden en dodelijk gewond ge raakt. Enkele uren later is hij over leden. 9 De 47-jarige Rotterdammer M. J. A, de Bruijn uit de Eereprjjsstraat is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn brommer verongelukt. Op de noordelijke afrit van het Rozenlaanviaduct kwam hij ten val, doordat een haak. die aan een touw achterop de brommer zat, tussen de spaken van het achterwiel geraakte. De heer De Bruijn werd met een sehe- deibasisfracttiur naar het Dijkzigtzicken- huis gebracht. Korte tijd na aankomst bleek, dat hij was overleden. In de afgelopen nacht zijn op de Joh,in Huizingalaan in Amsterdam drie mensen tengevolge van een ver keersongeval om het leven gekomen. Een volkswagen met vier inzittenden botste .met grote snelheid tegen een lichtmast. Twee mannen onder wie de 38-jarige bestuurder A. Feenstra uit Amstelveen, waren op slag dood. De echtgenote van de omgekomen passa gier ett de vierde inzittende werden ernstig gewond naar het Wilhelmina- ziekenhuis vervoerd, waar de vrouw in de loop van de nacht is overleden- De toestand van het vierde slacht» offer is zorgwekkend. Het ongeluk ge beurde op de plaats waar de tweebaans- weg in een eenbaansweg overgaat. De andere slachtoffers zjjn de 66* jarige heer Gia-komini uit Amsterdam en zijn echtgenote, de 47-jarige me vrouw M. Giakomini-Gerben. De vier de, nog in leven zijnde, passagier is de uit Duitsland afkomstige invalide 46- jarige Sipke Feenstra. De oorzaak van het ongeval was van morgen bij de politie nog niet takend. 9 Twee vrouwen zijn om het leven ge komen en vijf personen zijn gewond bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek je bij Napels. Het houten huisje waarin het fabriekje was gevestigd, werd ver woest Twee van de vijf gewonden ver keren in levensgevaar. „Wij hebben van de Nederlandse re gering alle sympathie voor het plan ■en krijgen ook medewerkingzei in bijna accentloos Nederlands sprekende SI-jarige Th. A. Abrahams, die tot dus verre bij de P.T.T. in Hollandia werk te, „maar. we vinden het wel heel jammer, dat we de Nederlandse na tionaliteit nog niet hebben" en toonde een rose paspoort, waarin een num mer met een hoofdletter V was ge ponst. „We zouden graag een Neder lands paspoort willen hebben, we heb ben allemaal nationalisatie aange vraagd". Zijn metgezel, de 28-jarige chauffeur R. Tomasouw, gaf antwoord op de vraag waarom de groep van 178 Toegoenezen (vrouwen en kinderen inbegrepen) niet langer op Nieuw-Guinea wil blijven, men een kleine gesloten gemeenschap van in totaal 42 families vormen. „Wij willen met rust worden gelaten en in vrede leven ei. we weten uit ervaring dat ons dat onder de Indonesische rege ring niet beschoren zal zijn". Vroeger woonden deze mensen op Toe- goe, dat is dichtbij Tandjong Pnok in Noord-Java. Zij waren zeer pro-Neder lands en die gezindheid hebben ze nog steeds. Ze kwamen in 1950 naar Nieuw- Guinea cn wonen daar nu dus bijna twaalfjaar. De Surinaamse regering heeft zich thans in principe bereid ver klaard hen op te vangen. Ze zullen zich dus waarschijnlijk in Suriname gaan ves tigen nog steeds met de hoop dat ze eens een Nederlands paspoort zuilen krijgen en geen opgejaagde vreemdelin gen zullen blijven. In Den Haag hebben de beide leiders in de afgelopen week op het ministerie van binnenlandse zaken besprekingen gevoerd. De regering heeft hun thans actief willen helpen: in hetzelfde vlieg tuig zij het afzonderlijk in de eerste klasse reisde gisteren met hen mee de op verlof in Nederland vertoevende resident van Hollandia, drs. W. G. F. Winia, die zich echter bij het vertrek niet met de beide Toegoenezen ophield. Over I of 2 weken zullen de laatsten vil waar ze in een dorpje bij Hollandia sa- Nederland naar Hollandia terugreizen.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2