Nw.-Guiiiea Leiders Himalaya-expeditie naar India vertrokken met Esso bent U beter uit Vermaarde huizen tonen exclusieve modellen CIV-Che EERDIHANDJ Op 15 september legint lange mars Haute couture op F emit ia '62 Chroesjtsjef naar Alg. Vergadering Nieuw Ned. record in series 4 x 100 m wisselslag dames Prins onderbreekt zijn vakantie Coöperaties sluiten aaneen In Zuid-Vietnam 134 guerrilla's gedood Stand Keres-Geller thans weer gelijk Auto uit bocht een dode Kinderverlamming zal uitsterven WOENSDAG 22 AUGUSTUS 19(52 PE ROTTERDAMMER PAGINA 4 Vertraging Bijzondere prestatiesja, die levert uw motor dank zij ESSO EXTRA, de benzine met het hoge weg-octaangetal. Resultaat? Meer kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Ook voor u betekent dat: plezie riger autorijden in ieder opzicht. Ontdek het: TANK ESSO EXTRA! STOP 'N TIJGER IN UW TANK „Antibommersmogen zich niet voor paarden werpen Leipzig vanmorgen Voorlichting (Van een onzer redacteuren) Femina '62 zal het trefpunt zijn van de Europese haute-couture. Op deze vijftiende beurs voor mode en huishouding, die van vrijdag 21 september tot en met donderdag 4 oktober a.s. in het Rotterdamse Ahoy'-complex wordt gehouden, zullen negen ver maarde Europese modehuizen driemaal daags hun exclusieve collecties tonen, gepresenteerd door internationaal bekende am bassadrices der mode uit acht landen. Gelukwensen NOC Ter bijwoning CDIO Hoogtepunt Opening Operatie Vermalen Speurhond Jrlegers van overval van maandagnacht reeds aangehouden Bestuur K.V.P. vindt vertegenwoordigers van 70 te oud Dr. Salk verklaart; "T'-ofii<r~. w 1?$ Acïuertentie) ongetwijfeld zeer fraaie filmopnamen) In enkele kring van hun avonturen ver slag uitbrengen. Hoewel het transport van de voor raden per boot eenn vertraging van enkele weken heeft ondervonden, ver wachtte prof. Egeler toch volgens schema te kannen werkenhetgeen be tekent, dat het complete team 15 september vanuit Pokhara te voet naar het expeditiegebied zal kunnen vertrekken. Eind november hopen de eerste deelnemers aan het alpinisti- sche gedeelte te kunnen terugkeren. Begin januari 1963 volgens de laat- stende geologen. Prof. Bertrand Russell heeft een plan afgekeurd van de „verbiedt-de-bom"- volgelingen zich voor de paarden te gooien tijdens de Ebor-bandicapwedstrij- den die vandaag in York (Engeland) zullen plaats vinden. -De 90-jarige leider van het antikern bom-comité van 100 zegt dit in een brief aan zijn volgelingen in York. Hij zei de idee niet te kunnen steunen omdat iemand gedood zou kunnen, worden. De politie zal tijdens de wedstrijden toch speciale maatregelen nemen. Premier Chroesjtsjef heeft •tegenover de Westduitse ambassadeur in Moskou verklaard dat hij zeer waarschijnlijk de zitting van de Aleemene Vergadering van de V.N. in New York volgende maand zal bijwonen. Ambassadeur Hans Kroll deelde dit ir, een telegram aan het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken mee. Chroesjtsjef zal niet aanwezig zijn ■bij de opening op 18 september, maar latex in de maand komen, als hij er toe besluit te gaan. ling heeft doorgemaakt, die het woord internationaal als toevoeging rechtvaar digt. En om die reden heeft het be stuur besloten van heden af te spreken van Fernina. internationale beurs voor mode en huishouding. Omdat bij Femina altijd het gezin op de voorgrond heeft gestaan is van ston de af aan veel aandacht besteed aan gezinsvoorlichting. Ook op deze Femina is een centrum ingericht, waarin uit gebreide voorlichting wordt gegeven over allerlei huishoudelijke wetenswaar digheden en vraagstukken. En voorts zullen de vaste bezoekers cr weer de stands aantreffen van tel- kenjare. De verkeerspolitie gaat de monstreren, er vallen bijzonder mooie keukens te bewonderen, de inrichting van woningen heeft weer de aandacht gekregen, maar daarnaast zijn er tal van nieuwigheden, die of net of binnen kort op de markt komen. Een bijzondere gezinsvoorlichting zal worden gegeven door het bureau voor koming misdrijven van de Rotterdamse politie, dat de bezoeker zal inlichten over maatregelen, die hij kan nemen om bijv. gedurende afwezigheid door vacantie inbrekers geen kans te geven. Als telkenjare hebben al velt ver enigingen te kennen gegeven, lat zij ■met haar leden Fernina willen bezoe ken. Dit betreft in hoofdzaak Neder lands bezoek, zij het ook uit de verst gelegen provincies. Maar daarnaast heeft de V.V.V.-Rotterdam gezien hét internationale karakter van de beurs en de modeshow stappen ondernomen ook Duitsers, voorname- lijk uit het Roergebied, te stimuleren een bezoek aan de beurs te brengen. De bedoeling is driedaagse reizen naar Rotterdam te laten organiseren, waarvan een dag zal worden besteed aan.de Femina. De Air-Tour te, Dus.- seldorf en de' D.Ö.R. te Frankfort, ■waarbij vierhonderd Duitse reisbu reaus zijn aangesloten, zullen lucht en treinreizen naar Rotterdam in hun programma opnemen. De Nederlandse damesploeg 4 x 1M meter wisselslag estafette: Ria van Velsen, Klenie Blmolt, Ada Kok en Erika Terpstra. heeft zich hedenmorgen dc snelste getoond In dc series op dit nummer in de nletnve Nederlandse recordtijd van 4 min. 45,7 sec. In de'finale, die voox donderdagmiddag op het programma staat hebben zich eveneens geplaatst: Oost-Duitsland (4:46,3)Groot-Britannic (4:S0,1); Zweden (4:52,2); Hongarije (4:54,0): Rusland (4:39.9); Frankrijk (5:53,4) ea Italië (5:04.4). Bij de 200 meter vlinderslag heren plaatsten zich voor de eindstrijd; Kus- imn. Rusland 2:17; Jenkins. Groot- Britannië 2:17.9; Rastrelti, Italië 2:19,2; Sieber, Oost-Duitsland 2:20,5; Garet, Spanje 2:21,5; Pedcrson. Noorwegen 2:22,2; Fereira de Fonseca, Portugal 2:22.2; Frischke, Oost-Duitsland 2:22,7. De modehuizen zijn Gaber uit Ro me, Willi Roth uit Bern, Bessie Bec ker uit München, Esquire uit Zii- rich, Antoni uit Brussel, gravin Schwerin uit Stockholm, Heinz Oes- tergaard uit Berlijn, Veneziani uit Milaan en Jacques Griffes uit Parijs. Wat zij te zien zullen geven is lingerie, ochtendkleding. wandelcos- tuums, ski- en après-ski ensembles, mantels, tailleurs, namiddag- en cock- tailjaiponnen en avondkleding, gedra gen door de Italiaanse Mara Carmoai- na, de blonde, blauw-ogige Zweedse Elisabeth Nyström, de opgewekte Duitse Hilke Wendorff. de bruinogige Marie-Edmóe Clémence Marle Jnc- quelin uit Zuid-Afrika, de blonde Oos tenrijkse Uschi Dittrich, de Franse Rose-Marie Arotce met de opvallende roodbruine coiffure, de Amerikaanse Mary Arden, van wie men zegt, dat haar ogen de kleur hebben van het Eriemeer, en de charmante Neder landse Janïne van den Brink. Ook tiet Nederlandsch Olympisch Comité heeft een gelukstelegram naar Leipzig gezonden naar aanleiding van de successen door onze zwemmers en zwemsters behaald, In dit telegram, dat ondertekend is door NOC-voorzitter jhr. H. A. van Kamebeek en gericht aan de heer J. de Vries, praeses van de K.N.Z.B., wordt verzocht de gelukwen sen aan alle medaille-winnaars over te brengen. Prins Bernhard keert morgen voor enkele dagen uit het vakantieoord van de Koninklijke familie in Porto Ercole (Italië) naar Nederland terug ter bijwo ning van een gedeelte van Siet Interna tionaal .Dressuur Concours te Rotter dam. Op 24 augustus zal de Prins een be stuursvergadering presideren van het Nationaal Thuisfront Nieuw - Guinea, waarna hij op 27 augustus weer naar Italië vertrekt. Op het programma van de Prins voor de komende weken staan naast het bij wonen van enkele vergaderingen van o.a. de Stichting Volk en Verdediging, een 'bezoek op 3 september aan het In ternationale herenmode défilé in het RAI-gebouw te Amsterdam, op 4 sep tember de opening van de tentoonstel ling ,,7000 jaar Perzische kunst" in het Haagse Gemeentemuseum en verder op 10 september een bezoek aan de I.B.M. (Internationaal Business Machines Cor poration) te Amsterdam en op dezelfde dag de opening van het nieuwe Citroen- gebouw eveneens in de hoofdstad. Deze internationale modeshow. be hoort tot de vele hoogtepunten, die de ze jubileum-Femina rijk zal zijn. Zij wordt gehouden in het paviljoen Rotter dam en zij duurt anderhalf uur.' In te genstelling tot de shows van vorige ja ren zal geen van de gepresenteerde kle ding kunnen worden gekocht. Een tweede hoogtepunt is de exposi tie ,.De vrouw, in de kunst", ingericht in de Glazen Zaal. waar werken van vooraanstaande Nederlandse kunstena ressen te bezichtigen vallen. Maar daarnaast zullen kunstnijverheidskun- stenaressen demonstreren hoe men pot ten bakt. hoe kettingen worden geregen, hoe juwelen worden gezet en hoe kle den wordt geweven. Femina '62 is grootser dan alle vori ge Femina's. Vorig jaar bedroeg het aantal stands 285. en dat was vergele ken met de jaren daarvoor een grote vooruitgang. Dit jaar zal de beurs 303 stands tellen, waarin fabrikanten, im porteur? en handelsondernemingen uit binnen- en buitenland de consument hun nieuwste produkten zullen tonen. Men kan het er over eens zijn, dat Fe mina. zowel wat inzendingen, manifes taties als bezoek betreft, een ontwikke- In de voorbije jaren heeft Femina haar bestaansrecht overduidelijk bewe zen. De opzet was regionaal, nu al is Femina een beurs van internationale allure. Naam in binnen- en buitenland heeft zij gemaakt met de indrukwek kende expositie van moderne keukens, met haar Doe-het-zelf-afdeiing, met haar voorlichting over huizenbouw en woninginrichting en met haar fraaie af deling Kunst in sieraad en interieur. Mede om die reden heeft het bestuur zich altijd mogen verheugen in hoge belangstelling. De echtgenote van Rot terdams burgemeester mevrouw mr, J. M. van IValsum-Qulspel was altijd be reid de beurs te openen, een plechtig heid, die ook eens door de echtgenote van de commissaris van de Koningin in Zuid-holland tnevrouw Klaasesz is verricht. Maar deze vijftiende Femi na krijgt de eer te worden geopend door een ministersvrouw: mevrouw H. A. Toxopeus-Ufkes. de cehtgencte van de minister van binnenlandse zaken hoopt op vrijdag 21 september de ope ningsrede uit te spreken. Een hoogtepunt van de jaarlijkse schapenmarkt in. Ede was ook nu weer het koekslaan, een traditionele sport, waarbij da deelnemers moesten proberen een koek, die op een stevige driepoot was gelegd, in één klap met een knuppel doormidden te slaan en bij dat karwei kwam. nog heel wat spierkracht te pas, zoals deze foto demonstreert. De zesde partij in de tweekamp tus sen Keres en Geiler om een plaats in het komende 'kandidaten.tornooi is geëin digd in een overwinning voor Geiler. Keres gaf de partij,die dinsdag afgebro ken werd, vanmorgen zonder verder ta spelen op. De stand is thans, met nog twee partijen voor de boeg, 3-3. Goede raad behoefde thans niet meer zo duur te zijn, althans niet zo duur als de kwestie al dreigde te worden. Want men besloot de drie in de zaak betrokken koeien stuk voor stuk een uiteraard le ge leren portemonnee voor te houden, in de hoop, dat de eventue le portefeuille-eter ook deze keer nog trek zou hebben in een soort gelijk etentje", 0 En wat gebeurde er? Twee koeien reageerden niet bij het voorhouden van het leren voor werp, terwijl de derde gretig toe hapte. Dat móest de dader zijn! De dierenarts verscheen direct en na kort overleg bleek de beste op lossing de koe ter plaatse te ope reren. En wat verwacht werd, ge beurde na enkele moeizame verrich tingen; één der eerste attributen die tevoorschijn kwam, was.... een stuk van de vermiste portefeuille. Dat gaf de boer weer moed. De he le inhoud van de maag van de koe werd netjes in een teiltje gedepo neerd. Hoeveel er in totaal van het vermiste geld is teruggevonden, is nog de vraag. De duizenden vermalen deeltjes moeten uit de andere etensresten worden ge zocht en zoveel mogelijk aan ei kaar gepast. De Nederlandsehe Bank zoekt uit, welke nummers van biljetten ef» nog zijn „thuis" te brengen, hoewel de boer na tuurlijk precies weet, hoeveel er in de portefeuille zat. De koe i heeft hij inmiddels verkocht. Het volgende vreemde-verhaal komt uit de Hoeksche Waard: boer B., jong eigenaar van een eenzaam gelegen bloeiend bedrijf in Oud-Beijerland had onlangs de bedoeling goede zaken te doen. Zijn buidel had hij wèl gevuld, hoewel er behalve de boer zelf natuurlijk waarschijnlijk niemand is, die met zekerheid wist, hoeveel er precies in de portefeuille was. „Van officiële zijde" wordt beweerd zevendui zend gulden, maar naar ons gevoel boze tongen klappen zelfs van dertigduizend gulden. Hoe het ook zij, boer B. besloot, met zijn dus beslist wel welgevul de buidel in zijn binnenzak, alvo rens ter stede te gaan eerst nog een ronde te doen in en om de boerderij. Over de deel, door de stallen, om het huis en langs de wei, waar koele koeienogen hem kalm volgden. Teruggekeerd in zijn woning ont dekte boer B. evenwel o, schrik dat de portefeuille was verdwe nen. Daar hij nu zelf alleen maar wist hoeveel geld deze precies be vatte. was er voldoende aanleiding onmiddellijk alarm te slaan. Alles zocht men af, maar nergens was de portefeuille. Ook de inmiddels gewaarschuwde politie, die spoedig met de speurhond kwam, vond niets." Overal waar de boer had gelopen hep de speurhond ook, maar zonder resultaat. Totdat, ja. totdat er iemand op het slimme idee kwam, dat één der one m de wei grazende koeien mis schien meer van het geval zou afweten. Je kon nooit weten. 1 De Amsterdamse recherche heeft vier Amsterdammers aangehouden die maandagnacht op het Frederiksplein een. 24-jarige Amerikaanse toerist en zijn 29-jarige Amsterdamse metgezel hebben overvallen en beroofd. De Ame rikaan incasseerde enkele klappen op zijn hoofd en een oog en stond vijftig gulden af, zijn metgezel werd tot afgif te van honderd gulden gedwongen. De aangehoudenen zijn goede bekenden van de Amsterdamse politie. Het zijn die 17- jarige bloemenkoopman C. de V. De 20- jarige zeeman L." van de S.. de 21-jari- ge zeeman J. H. S. en de 29-jarige chauffeur J. D. Behalve de oudste, heb ben alle verdachten een bekentenis af gelegd. Het Zuidvietnamese leger en de luchtmacht hebben gisteren in de pro vincie Ba Xuyen tijdens een grote ac tie 134 communistische guerrillastrij ders gedood, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon be kendgemaakt. Zes soldaten van de re geringstroepen zijn hierbij gesneuveld en 14 werden gewond. Er werden eni ge documenten en wapens in beslag ge nomen. Bij deze operatie, onder de naam ,,Binh Tay" (pacificatie van het Wes ten), zijn 5.000 man grondtroepen inge zet, gesteund door helikopters en een heden van luchtmacht en marine. (Advertentie) MODERNE EN KLASSIEKE VERLICHTING COUZY - 1e Middeilandstraat 72 In de vergadering van de bestuurs raad van. de Katholieke volkspartij, die op 15 december zal worden gehouden zal een voorstel tot reglementswijziging van het partijbestuur aan de orde ko men. inhoudende dat in het algemeen reglement een bepaling wordt opgeno men waarin wordt vastgesteld dat de genen die op de dag van de verkiezin gen de 56-jarige leeftijd hebben bereikt niet meer kandidaat gesteld kunnen worden voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, de provinciale staten en de gemeenteraden. Voorts stelt het partijbestuur voor in het reglement een bepaling op te ne men waarin wordt vastgesteld dat dege nen die in enig orgaan of organisatie- verband van de partij een bestuurs functie vervullen, deze zulten neerleg gen bij het bereiken van de zeventig jarige leeftijd. vroeg een. gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De rechtbank zal in deze zaak op 3 september uitspraak doen. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht waar deze afbuigt naar de stad Utrecht, is vanmorgen een personen auto uit de bocht gevlogen. Daarbij is een van de inzittenden, de 20-jarige V. F. Baneras uit Obdam, uit de wa gen geslingerd en om het leven geko men. De bestuurder van de auto" de 23-jarlge tentenbouwer H. G. G. uit Heerhugowaard, en twee andere inzit tenden bleven ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De auto schoot zeker 40 meter dooi de berm alvorens tegen een keet van Rijkswaterstaat tot stilstand te komen. Er zal vermoedelijk een tijd komen dat het virus dat kinderverlamming veroorzaakt zal zijn uitgestorven. Dit heeft dr. J. Saik. de uitvinder van het naar hem genoemde antipoliovaccin, gisteren op een internationaal congres voor microbiologie in Montreal gezegd. Volgens dr. Salk is tot nog toe geble ken, dat vaccin tegen kinderverlam ming niet alleen degenen die ermee zijn ingespoten beschermt, doch dat ook de totale hoeveelheid poliovirus er door wordt gereduceerd. De veelvuldig heid van deze ziekte is zowel bij niet als wel met antipoliovaccin behandelden gedaald, hetgeen kan betekenen, dat het virus zeif wordt uitgeroeid en dat eens vaccinatie niet meer nodig zal zijn, ai- dus dr. Salk.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2