Trawler Bets en Gerda op Nieuwe Maas overgedragen D jakarta laat VS-piloot vrij Nw.-Guinea Gemeentebibliotheek van Vlaardingen wordt anders lïot voor besprekingen naar Hollandia HUURVERHOGING maar ook compensatie Kernduikboten samen onder Noordpoolijs Tweede krediet voor riolering Nieuwste aanwinst visserij tef! Val met brommer Vuurwerk sluit seizoen De Hoek Botsing op kruispunt gaf grote schade Andere indeling van nieuwbouw Rikhye naar Djakarta B. Oomen geeft concert op Oranjecarïllon Zwaluwen tegen HDV S-amateurs Robert Soblen stervende r DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 DE Bets en Genla (VI. 112), de Wmmk mmmm (Vervolg van pag. 1) JANI NIET STEUNEN ONRUST Koe liep in tuin.... Sch oolart sencen t r um DE staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. Th. H. Bot, is gistermiddag onverwacht van Schiphol via de Pool en Tokio naar Biak vertrokken. Hij zal aldus is officieel medegedeeld in Hollandia de consequenties van het met Indonesië gesloten ak koord met gouverneur Platteel bespreken. De Indische brigade generaal Rikhye, die in Hollandia besprekingen met Nederlandse autoriteiten heeft gevoerd, heeft plotseling afgezien van zijn toer- nee langs verschillende plaatsen in Nieuw-Guinea en is heden naar Djakarta vertrokken. Een reden van zijn onverwachte bezoek aan de Indonesische hoofdstad werd niet opgegeven. Gemeenteklassen Loo»eoinpensatic Sociale uitkeringen RIKHYE Verdere ontsluiting van Westwijk-Zuid Strijd schaaktitels begint 31 augustus Zaterdag start Hoekse VVV-fietstocht (Van een onzer verslaggevers) In de investering»— en exploitatie begroting voor het Plan Maasboulevard te Vlaardingen is voor riolerings en be- stralingswerkzaamheden een totaal be- drag van 1.711.000 geraamd. In januari 1S81 stelde de gemeente raad er een krediet van 350.000 voor Beschikbaar en er zijn nu zó veel werk zaamheden gegund dat met de daarmee .gemoeide kosten dit eerste krediet uit geput zal zijn. Om de ontsluiting van de gronden bij de Maasboulevard verder voortgang te kunnen laten vinden vragen B en W de raad. nu een aanvullend krediet van nog eens 350.000, waarmee het totaal der Kredieten op f 700.000 gebracht wordt. nieuwst aanwinst van de Vlaardingsc vissersvloot, in de Koningin Wilhelminahaven. (Van een onzer verslaggevers) Op de Nieuwe Maas, waarvan het water door een straffe zuidwester bries nogal bewogen was, terwijl uit de grauwe wolken af en toe een fiks buitje regen viel, voeren woensdag morgen ongeveer honderd genodig den op Vlaardings nieuwste vistraw- ler, de Vb 112 „Beis en Gerda" van de rederij G. Komaat's Handel- Maatschappij N.V. Dit nieuwe vaar tuig werd geuoutvd door de firma D. en J, Boot te Alphen a. d. Rijn. Het schip heeft een lengte van 44,30 me ter, een breedte van 7.30 meter en is 4 meter hol. In het schip staat een duizend pk. motor. Tijdens de proefvaart heeft de heer A. den Boogert ter hoogte van Maas sluis het schip namens de rederij zonder enige reserve van de firma Boot overgenomen. De heer Boot maakte daarbij gewag van de bui tengewoon goede samenwerking die er tijdens de bouw van het schip steeds geweest is. De heer Den Boogert merkte o.a. op dat de heer Boot weliswaar toege zegd heeft een goed schip te kunnen en willen bouwen, maar hoge besom mingen heeft hij ons niet kunnen garanderen. Het is, aldus spreker, die zich daarbij tot schipper C. Rog wendde, uw taak te trachten zo goed mogelijke vangsten aan te voeren. Met het volste vertrouwen daarin geeft de rederij u dit schip over. Na de plechtigheid, waarbij de vlag gen werden gewisseld onder het bla- zeft van de scheepstoeter en nadat het gebruikelijke aperitief genuttigd was, werd de proeftocht tot een goed einde gebracht. Na deze aanwinst van de rederij Kcr- naat zal de Vlaardingse vissersvloot binnenkort weer een uitbreiding on dergaan, want naar wij vernemen is een dezer dagen de kiel gelegd voor een nieuwe trawler van de N.V. Dogger-Maatschappij. De 33-jarige Amerikaanse piloot Allan Pope, die door een rechtbank in Djakarta in april 1960 ter dood was veroordeeld wegens het medestrijden aan de zijde van de Indonesische op standelingen in 1958, is in het ge heim vrijgelaten en naar de Verenig de Staten overgebracht. Pope werd te zamen met 17 leden van de Indo nesische strijdkrachten schuldig be vonden aan het uitvoeren van bombar dementen en beschietingen en het vervoer van wapens voor de opstan delingen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte gisteravond be kend, dat Pope op grond van een alge mene politieke amnestie door de Indo nesische regering op 2 juli in vrijheid was gesteld. De piloot had verzocht zijn vrijlating en terugkeer geheim te houden om ongewenste publiciteit te voorkomen bij zijn ontmoeting met zijn vrouw en twee zoons. Pope werd onderscheiden wegens zijn verdiensten in de Koreaan se oorlog. Hij werd in 1958 gevangen genomen nadat zijn B 26 bommenwer per was neergeschoten, waarbij hij met zijn parachute landde en een been brak. De 47-jarige bromfietsberijdster M. C. E. verloor woensdagmorgen op de macht over haar stuur en kwam te val len. Met een hoofdwond en een hersen schudding moest zij naar het Algemeen Ziekenhuis worden overgebracht. richten, waar de infiltranten onder lei ding van hun eigen commandanten tot 1 oktober zullen, verblijven. De heer Ree- ser, zei te hopen, dat de gevangen, geno men infiltranten (die voor het overgrote deel op het eiland Woendi verblijven), binnenkort naar Indonesië gezonden zul len worden. Over de samenrwerlcin-g met de V.N.- vertegenwoordigers zei de schoutbij - nacht, dat vele organisatorische proble men nog moeten, worden opgelost. De militaire autoriteiten hebben generaal Rdohye volledig ingelicht over de situatie in Nieuw-Guinea. Men heeft ojn. gespro ken over de verdeling van de waarne mers, die binnenkort zullen arriveren. De V.N.-missie heeft ook uitvoerige in- Bcisöngen gevraagd over de hoeveelheid materieel, bij".', transportmiddelen, die nodig zullen zijn voor de veiligheidstroe pen. Schout-bij-nacht Reeser achtte het niet uitgesloten, dat aan de Nederlandse strijdkrachten gevraagd zal worden een gedeelte van het materieel achter te laten ten behoeve van de V.N.-troepen Generaal-majoer Achmed Jan), stafchef van het Indonesische leger, heeft volgens Antara verklaard, dat officieren van het leger, de marine en de luchtmacht, als mede Indonesische'poli tietroepen, binnen kort naar Nieuw-Guinea zullen vertrek ken om „in het kader van de actie der Ver. Naties" contacten te leggen met de Indonesische strijdkrachten, die zich daar bevinden. De officieren zullen ook zorg dragen voor de bevoorrading van deze Indonesische eenheden en voor hun ver dere welzijn. Jani zei verder, dat de Indonesische strijdkrachten, ondanks de totstand koming van het akkoord in staat van paraatheid blijven. Dit is noodzakelijk, zo verklaarde hij. om voorbereid te zijn op elke mogelijke negatieve actie van Nederlandse zijde in de periode voor de Verenigde Naties het bestuur zullen over nemen. De regionale afdeling Nieuw-Guinea van de Ar ka (Alg. R.K. Ambtenaren- verenigtag) acht het beroep, dat zowel prof. De Quay als gouverneur Platted op de ambtenaren hebben gedaan om onder het V.N.-bestnur nog enige tijd op hun post te blijven, ongemotiveerd zolang niets gebleken is van daadwerkelijke waarborgen voor de veiligheid van per soon en goed van- de ambtenaren. Het be stuur van de afdeling Nieuw-Guinea zal1 daarom het beroep op de ambtenaren niet ondersteunen. Aan het hoofdbestuur van de Arka in Nederland is verzocht er bij de Neder landse regering op aa nte dringen, dat aan iedere ambtenaar, die zulks wenst gelegenheid geboden wordt om zelfs nog voor de overdracht van het bestuur aan de V.N. te repatriëren, behoudens strin gente onmisbaarheid. In een verklaring wordt gezegd, dat het ..grievend'' is. dat regelingen voor spoedige repatriëring van de strijd krachten wordt aangekondigd, terwijl de ambtenaren daarover nog in het onzekere verkeren. Het regionaal bestuur vraagt zich al, of de wet op het bijstandskorps door dé regering slechts naar de letter en niet naar de geest wordt uitgevoerd. Door de versnelde Papoeamsering en door andere omstandigheden zuilen vol gens het Arka-pestuur vele ambtenaren reeds vóór de eerste oktober hun be stemming verliezen. Als de regering vooralsnog niet van zin zou zijn hen te repatriëren, zou zij volgens de Arka hen daarmee feitelijk dwingen in V.N.-dienst te gaan. „Het regionaal bestuur zou het ten zeerste betreuren, als het genoopt zou worden zijn toevlucht te nemen tot het onder normale omstandigheden onge- (Van onze correspondent) Het bestuur der Oranjevereniging in Hoek van Holland heeft het plan het zomerseizoen, te besluiten met het af steken van een vuurwerk- Het vuur werk wordt ditmaal afgestoken op het strand, vrijdag 31 augustus om 21 uur. Het vuurwerk zal worden opgebouwd recht voor de strandboulevard zodat het daarvan door duizenden toeschouwers zal kunnen worden gezien. Bij eventueel slecht weer zal het een week worden uitgesteld. Door het geen voorrang verlenen op een voorrangskruising ontstond woens dagavond op het kruispunt Korte Hoog straat-Gedempte Biersloot te Vlaardin- gen een aanrijding tussen twee perso nenauto's. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De auto die de aanrijding veroorzaakt had kwam tegen een verkeershek op de hoek van de Korte Hoogstraat Gedempte Biersloot tot stilstand. Er wa ren geen persoonlijke ongelukken. pEN bewoonster van de Burg. Van Walsumlaan te Vlaar dingen kwam woensdagavond tot de ontdekking dat er een koe tn haar tuin liep. De politie heeft het verdwaalde dier naar de wei teruggebracht (Van een onzer verslaggevers) De plannen voor de bouw van een nieuw, gebouw voor de "Vlaardingse Gemeentebibliotheek zijn veranderd. Zoals men weet zal dit gebouw verrijzen aan de Fransenstraat en bij het bestek- Klaarmaken van het plan bleek het mogelijk te zijn door. een andere in deling van de ruimten het nuttige vloeroppervlak te vergroten en door toepassing van meer glaswanden het geheel een meer open karakter te ge ven. Een en ander betekent tevens een ruimere toetreding van het daglicht tot de verschillende vertrekken. Bij deze wijzingingen heeft men de nieuwere inzichten op het lees- en bi bliotheekwezen toegepast en zowel de inspecteur der openbare bibliotheken als directrice van de bibliotheek heb ben zich er in gunstige zin over uit gelaten. B. en V.'. delen de gemeenteraad mee (Van een onzer verslaggevers) Het lokaal van---de houten opvang- schocl aart de Floris; de Vijfdelaan te Vlaardingen, waarir. het schoolartsen- centrum voor de "Westwijk gevestigd is moet voor het openbaar kleuteronder wijs worden vrijgemaakt. Als nieuw onderkomen van de school arts kan een lokaal van de openbare v.g.l.o.-Prins Bemhardschooi aan het Westnieuwland worden ingericht. De kosten hiervan komen op 3.900, terwijl verder nog een bedrag van 565 nodig is om. het vrijkomende lokaal weer voor het onderwijs geschikt te maken. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de raming van de begroting voor 1962 nu met 4.465 te verhogen. Wanneer dit voorstel aanvaard wordt betekent dit dat het schoolartsencen trum voor de "Westwijk ongeveer ander halve kilometer van het begin van de bebouwing van de nieuwe wijk geves tigd wordt. Naar onze mening heeft de ze „excentrische" oplossing toch wel enige bezwaren (red.) dat doorvoering van deze wijzigingen geen verhoging van de kostenraming tot gevolg heeft. Zij stellen de raad voor zijn instemming te betuigen met het desbetreffende nieuwe ontwerp. De heer Bot wilde op Schiphol geen verdere inlichtingen geven over het doel van zijn reis naar Hollandia. Naar ver luidt zai hij besprekingen voeren over de positie van de verschillende bevol kingsgroepen in Nieuw-Guinea en over het aan de gang zijnde ontwikkelings werk. Hij hoopt enkeie leden van de Nieuw-Guinea Raad te ontmoeten en wil oorloofdc, doch thans door hoi beroep !Jegjn september naar Nederland terug van prof. De Quay erkende, middel deri^gj-gj, jn hetzelfde toestel reist mee de waarnemers te voegen. Zij zullen" circa non-coöperatie. Het zou de mternatio-, heer N. Tanggahma, lid van de Nieuw- zes weken blijven, nale naam van Nederland niet sieren. Guinea Raad. Voor hem was het vermoe delijk een definitief vaarwel aan Neder land. Hij had daarop geen commentaar. Vrijdagavond wordt weer een zomer- avondcarillonbespeling op de Vlaardingse Grote Kerktoren gegeven, ditmaal door de heer B. Oomen, beiaardier te Valkens- waard. Voor dit concert dat van 20 tot 21 uur zal zijn. ontvingen wij het volgende programma met toelichtingen: I. ai Preludium II, Matthias v. d. Gheyn. Deze etude-achtige muziek met haar dynamisch ritme, gaat zonder enige onderbreking naar haar hoogtepunt. Een korte en bondige frase vormt het einde van dit preludium, b) Trumpet, J. Clarke Cbew. Leen;'t Hart), c) Tempo dx Gavotte, W. de Fesch. - - II. a) Fantasie I, Staf Nees. Enkele forse tonën, afgewisseld door vlugge lichte klanken, openen deze fantasie, die zich na deze inleiding voortzet in een breed opgezette melodie. Dan volgt een rustig gedeelte, waarin veel tremolo voorkomt Na enkele fragmenten uit de inleiding klinkt het slot b) Liederen van Fr. Schu bert <bew. Leen 't Hart), c) Capricho Catalan, I. Albeniz (bew. Bertus Oomen).' III a) Sonatine, Wouter Paap. 1) Alle gro giocoso. Het eerste thema, met haar sterke inzet neemt samen met het galante tweede, bijna geheel het eerste deel in beslag. Men hoort slechts enkele korte uitweidingen in de loop van dit Allegro giocoso, en enige uitbundige motiefher halingen aan het slot. 2) In het Andante sostenuto vallen enkele melodische ver wantschappen met het eerste deel te be luisteren. Na een fantasie-achtige frase herneemt de muziek haar rustige, ernstige beweging. 3) Ook in het slotdeel, Alle gretto Amabile, is de affiniteit met het eerste deel, vooral met het tweede thema daaruit, opvallend, b) Nederlandse volks liederen ((Improvisaties), e) Oud-Hol landse boerendansen, W. Siep (bew. Leen 't Hart). IV a) Sonatine voor beiaard. 'Wim Franken. 1) Allegro. Het eerste deel van deze sonatine begint met een speels thema, dat wordt gevolgd door een zangerig poly foon gedeelte. Hierin speelt zich boven een rustige, zich herhalende bas een canon in het octaaf af. Na een korte doorwerking wordt het begin herhaald. Een coda vormt het besluit. 2) Chanson (andante canta bile). Boven een rustige bas-figuur, die telkens wordt herhaald, klinkt een een voudige melodie met een uitgesproken (Van onze sociaal-economische redactie) Zaterdag 1 september wordt, by wijziging van de Huurwet, de zesde naoorlogse huur verhoging van kracht als eerste stap op weg naar volledige afschaffing van de rijkssubsidies op de woningbouw. De huurverhoging, die varieert van 10 tot 12 procent, betreft vrijwel alle voor- en naoorlogse woningen. Ter com pensatie wordt op de lonen een bijslag verstrekt, terwijl ook de sociale uitkeringen stygen. Om een overzicht te krijgen van het complex van maatregelen, dient de volgende opsomming. De huurverhoging bedraagt 10 procent in de eerste, 11 procent in de tweede en derde en 12 procent in de vierde en vijfde gemeente- klasse. De verhoging geldt voor alle woningen, met uitzondering van: de woningen in de vrije sector, die zonder financiële steun van het rijk zijn gebouwd en waarvoor de huurprijzen in vrij overleg tus sen eigenaar en huurder worden vastgesteld; O de woningen die zijn gebouwd met rijkssubsidie volgens de pre mieregelingen van 1950, 1953, 1957 of 1958, tenzij de huren van deze huizen ook omhoog zijn gegaan bij de huurverhoging van april 1960; de woningen waarvan de huur prijs op 31 maart 1960 niet hoger was dan negen gulden per week in de eerste gemeenteklasse, acht gulden in de tweede, zeven gulden in de -derde, zes gulden in de vier de, of vijf gulden in de vijfde ge meenteklasse, tenzij de woning (volgens een verklaring van de Huuradviescommissie) geen gebre ken vertoont en er geen achter stand in het onderhoud is. (In dit laatste geval kan de eigenaar zelfs alsnog de> huurverhoging van 1960 (20 pet.) toepassen.); de woningen die onbewoon baar zijn verklaard of daaraan zijn gelijkgesteld. (Voor deze wo ningen geldt de huurprijs van 31 december 1950; noodwoningen, ge bouwd na 1950 kunnen slechts in huur worden verhoogd, als de ge meentebesturen daartoe van de minister toestemming krijgen); de woningen, die niet aan re delijke eisen van bewoonbaar heid voldoen, hetzij als gevolg van ernstige gebreken, hetzij als gevolg van verwaarlozing door de eige naar. (De huurder moet in dit geval de Huuradviescommissie in zijn rayon een verklaring vragen, op grond waarvan de huurverho ging niet'kan worden toegepast zo lang de eigenaar de woning niet heeft, opgeknapt.); de woningen, die weliswaar in goede staat verkeren, doch waarbij dit kennelijk een gevolg is van voorzieningen, die de huurder voor eigen rekening heeft aange bracht. (Ook in dit geval is een verklaring van de Huuradviescom missie nodig, die vervalt wanneer de eigenaar alsnog de kosten voor zijn rekening neemt en daarvan de Huuradviescommissie medede ling doet); De woningwetwoningen, dte nu al uitzonderlijk hoog in huur zijn doordat de huurprijs hoger ligt dan de prijs die geldt voor woningwetwoningen, welke in 1961 zijn gegund. (Deze gevallen, waar bij men globaal een grens van 100 in de eerste gemeenteklasse tot 800 in de vijfde klasse kan aanhouden, moeten door de ge meentebesturen aan de minister worden voorgelegd, die de huur verhoging kan verminderen dan wel opheffen) De huurverhoging moet worden berekend over de kale huur. Voor bedrijfspanden wordt dezelfde huurverhoging toegestaan, waartoe partijen een nieuwe overeenkomst moeten sluiten. Voor de premiewo ningen, die niet automatisch in huur worden verhoogd, kan bij mi nisteriële beschikking een verho ging worden toegestaan als de huur beneden peil zou komen te liggen. Bij onderhuur geldt een evenredige verhoging tot maxi maal 20 procent. De volgende Zuid-Hollandse ge meenten behoren tot de eerste, tweede of derde gemeenteklasse. (De gemeenten die niet worden genoemd, behoren tot de vierde of vijfde klasse, waarvoor dus een huurverhoging van 12 procent geldt). Alblasserdam 3; Alphen a.. d. Rijn 3; Arkel 3; Barendrecht 2; Capelle a.d. IJssel 2; Delft 1; Dor drecht 2Dubbeldam 3Gorinchem 3; Gouda 2; 's-Gravenhage 1 's-Gravenzande 3; Hendrik-Ido-Am- bacht 3; Hillegom 3; Katwijk 3; Krimpen a.d. Lek 3; Krimpen a. d. IJssel 3; Leerdam 3; Leiden 2; Leiderdorp 2; Leidscheridam— (kom) 1; Leïdschendam (rest) 3; Lekkerkerk 3; Lisse 3; Maassluis 2; Monster 3; Naaldwijk 3; Nieu- werkerk a.d. IJssel 3; Nieuw-Lek- kerland 3; Noordwijk 3; Noordwij- kerhout 3; Oegstgeest 2; Papen- drecht 3; Poortugaal (Meeuwen plaat) 1; Poortugaal (rest) 2; Pijn- acker 3; Rhoon (westelijk deel) 2; Rhoon (rest) 3; Ridderkerk 2; Rotterdam-stad 1; Rotterdam (Hoek van Holland en geannexeer de gedeelten van Rhoon, Poortu gaal, IJsselmonde en Capelle) 2; Rozenburg 2; Rijnsburg 3; Rijs wijk 1, Sassenheim 3, Schie dam uitgezonderd geannexeerde deel van Spaland) .1; Schiedam (rest) 2Schoonhoven 3Slie- drecht 3; Spijkenisse 2; Valkenburg 3; Vlaardingen (kom) 1; Vlaardin gen (rest) 3; Voorburg 1; Voorhout 3; Voorschoten 2; Waddinxveen (kom) 3; Waddinxveen (rest) 4; "Warmond 3; Wassenaar 1; Wate ringen 3; Woerden 3; Zoetermeer (kom) 3; Zoetermeer (rest) 4; Zwijndrecht 2. De huurverhoging wordt voor de loontrekkenden gecompenseerd door een verplichte loonbijslag van 1,5 procent, die tenminste 2,25 per week of 9,75 per maand bedraagt. De bijslag mag voorlopig niet in de loonschalen worden verwerkt en mag evenmin in de prijzen worden doorbere- kend. Alle werknemers van 23 jaar en ouder (behalve gehuwde vrouwen) komen voor de bijslag in aanmerking evenals jongere werknemers en gehuwde vrouwen die kostwinner zijn. 3) huren Wel toegestaan, maar niet ver plicht is uitkering van de bijslag aan werknemers, die niet onder een c.a.o. of bindende loonregeling vallen en die meer dan 13.000 per jaar verdienen. De loonbijslag is vastgelegd in een beschikking van het College van Rijksbemid- delaars, die in werking treedt met ingang van het loontijdvak, waar in 3 september valt. De bijslag wordt berekend over: vast loon tijdloon, garantieloon, tariefver' dienste, produktiepremies en an dere Iconbestanddelen. Extra-uitke ringen worden niet meeberekend. In verband met de huurverho- ging gaan ook een aantal uitke ringen ingevolge de sociale verze keringswetten omhoog. AOW: gehuwden 84onge- huwden 78.—. De uitkering voor gehuwden komt daarmede op 2238.— per jaar en voor onge- huwden op 1440.— per jaar, waar bij nog niet is inbegrepen de op 1 september ingaande verhoging, die het gevolg is van de stijging der loonindexcijfers. AWW: weduwen met kinderen 84.weduwen zonder kinderen 78.De uitkering voor wedu wen met kinderen komt daardoor op 2376.— per jaar en voor we duwen zonder kinderen op 1656.— per jaar, waarbij eveneens de ko mende verhoging op grond van de loonindexcijfers niet is inbegrepen. KINDERBIJSLAGLoontrekken den krijgen voor de eerste drie kinderen een cent per dag meer en voor het vierde en volgende kind twee cent, zodat de situatie als volgt wordt: eerste kind 76 ct per dag; tweede en derde kind 83 ct; vierde en vijfde kind 1 gulden 13; zesde en volgende kind 1 gul den 17"per dag. "Voor rentetrekkers wordt de uitkering als volgt; eer ste kind 20.05 per maand (was 19.75), tweede en der kind 21.90 (was 21.60); vierde en vijfde kind 29.80 (was 29.25) en zes de en volgende kind 33.45 (was 32.95). Kleine zelfstandigen: der de kind 54 ct per dag (was 53 ct)vierde en volgende kind 75 cent per dag (was 73 cent). ONGEVALLENWETTEN: de uitkeringen op grond van de on gevallenwetten worden per 1 sep tember met 7,5 procent verhoogd. INVALIDITEITSWET: de percen tuele toeslag op de invaliditeits- rente wordt per 1 september ver hoogd van 290 tot 320 pro cent. WERKVOORZÏENTNGSRE- GELINGEN: de reeds bestaande huurcompensatie wordt vermeer derd met f 2.25 tenzij men reeds compensatie ontvangt via de inva- liditeitsuitkering. BUITENGEWONE PENSIOE NEN: de uitkeringen op grond van de wet buitengewoon pensioen 1940-1945 en van de wet buitenge woon pensioen zeelieden-oorlogs slachtoffers gaan 3 procent om hoog. BLINDEN: voor uitkeringen op grond van de voorziening voor blinden zijn nieuwe normen vast gesteld, evenals voor zelfstandigen en beeldende kunstenaars (over het algemeen 2.25 hoger). De Indische generaal Rikhye is van- volksliedkarakter. 3) Rondina (Allegro nflrFPn Iftph Tl it W nllu nrflo ïmir \fo r.n -n rii-•i_jï_ i_ z. morgen toch uit Hollandia naar Mano-i giocoso). De vrolijke beginmelodie keert, kwart vertrokken, zoals aanvankelijk ia bij wijze van refrein, telkens terug, de bedoeling lag. Vandaag nog zou hij van Manokwari naar Biak reizen om morgen vandaar via Sydney naar Djakarta te vliegen. Hü wordt zaterdag In Djakarta venvacht. Over het plot selinge vertrek van de generaal, die dinsdag bij zün aankomst te Hollandia meedeelde veertien dagen ln Nieuw- Guinea te zuilen biijven, js nog niets officieel bekendgemaakt. In het gesprek, dat de verslaggever van het ANP woensdagavond met gene raal Rikhye had, zei hij. dat „bepaalde zaken niet zo vlot verlopen ais de Ver. Naties wenselijk achten". Na hetgeen schout-bij-nacht Reeser vanmorgen op zijn persconferentie zei over de noodzaak de infiltranten spoedig in te lichten en op te vangen, wordt aangenomen, dat Rikhye do autoriteiten in Djakarta zai opdragen zo sr.el mogelijk vliegtuigen te zenden, die pamfletten moeten uit werpen. In Djakarta is gisteravond minister Soe- bandrio aangekomen. Hij zei. dat het gehele Indonesische volk verheugd moet zijn over het met Nederland gesloten akkoord Hij sprak de hoop uit. dat er nu een verbetering kamt zowel in de Nederlands-Indonesische als in de Austraiisch-Indonesische betrekkingen. Woensdag zijn uit Gaza acht VN-offi- cieren (twee Zweden, vier Indiërs en twee Brazilianen) naar Nieuw-Guinea vertrokken om zich bij de groep VN- b) Europese liederen (Improvisaties). Slot. Mars voor beiaard, Leen 't Hart. Boven een markante basso ostinato ont wikkelt zich een dynamische marsmelodie. Als het. iets bedaarder, trio ten einde is begint de mars van voorafaan. Twee Amerikaanse kernduikboten president Kennedy gisteren onthuld op hebben onlangs een „historische reis" onder de ijskap van de Noordpool ge maakt en zijn toen samen gekomen in een kleine opening in het ijs. Dit heeft iVan een onzer verslaggevers) In 1958 heeft de Vlaardingse gemeen teraad. tot een totaal bedrag van 4. 280. 000 beschikbaar gesteld voor riolerings- en bestratingswerkzaamhe den in de zuidelijke helft van de West wijk. Deze kredieten zijn thans nage noeg uitgeput. Om de ontsluiting van dit dee! van de Westwijk te kunnen voortzetten zal opnieuw een krediet beschikbaar moe ten komen. In de zuidelijk helft van de Westwijk waren op 1 augustus 839 woningen be woond. terwijl er op dat tijdstip nog 1275 in aanbouw waren. In de investerings- en exploitatiebe groting voor dit gebied is voor riole ring en bestrating in totaal een bedrag van 6. 338.000 geraamd. B en W vragen nu een aanvullend krediet van een miljoen waarmee het totaal der kredieten op ƒ5.280.000 wordt gebracht. Liefhebbers voor deelneming aan het persoonlijk kampioenschap schaken van Vlaardmgen, kunnen zich daarvoor tot en met morgen, vrijdag, opgeven. Vo rig jaar deden ongeveer 80 schakers aan dit jaarlijks terugkerend festijn mee en ook dit jaar zal het aantal deel nemers niet zo ver van de honderd lig gen. Het toernooi wórdt gehouden onder auspieën van de Vlaardingse schaakver enigingen H.V.O., SHELL en V.S.G. Opening en sluiting geschieden in het clublokaal van het Shell-sportpark ..De Vijfsluizen", waar ook de afgebroken partijen op de desbetreffende vrijdagen worden uitgespefeld Bij voldoende belangstelling zullen dit jaar tevens wedstrijden om het per soonlijk jeugdkampioenschap schaken van Vlaardingen worden gehouden. Hier voor zullen afzonderlijke groepen van zes deelnemers worden gevormd. De start is vrijdag 31 augustus om 20 uur. Men kan zich nog aanmelden bij de volgende adressen: C. Goedknegt, Mereïïaan 63; P. Kor- pel. Primulastraat 40b, tel 3579: H. de Koe. Philips de Goedestraat 136. tel. 2359 (van 8 tot 18 uur) L. Smit, Swee- linckstraat 137, tel. 4859; Th. J. C. K Bausch. Mendelssohnplein la. tel. 4211, P. Kornaat, Mauritssingel 23, tel. 4684. indien de V.N.-autoriteiten straks ge confronteerd zouden worden met door hun eigen overheid in de steek gelaten, repatriërende en wellicht betogende Nederlandse ambtenaren. Er is ernstige onrust onder de ambtenaren. Wij blijven de regering verantwoordelijk achten voor een onverwijlde repatriëring van de ambtenaren en kunnen slechts van een schuldig nalaten spreken, als de regering de daartoe noodzakelijke maaTregelen niet alsnog onmiddellijk treft", aldus de verklaring. Van het vliegveld Santaal Is donder dagochtend de echtgenote van gouver neur Platteel naar Blak gereisd. Mevtoew platteel vrerd tot Blak vergezeld van haar echtgenoot, die daar staatssecre- tarls Bot zal verwelkomen. Deze wordt daar vrlidag verwacht, en aal direct i doorreizen naar Hollandia. i OÏIC'i ©Pit ttfltHMH zijn wekelijkse persconferentie. Hij deelde mee dat het de onderzeeërs Skate en Sea Dragon waren. Na afloop van de persconferentie gaf de marine te verstaaii dat de ontmoeting op 2 augus tus jl. had plaatsgevonden. De sche pen waren de noordelijke wateren uit tegenovergestelde richtingen onopvaN lend binnengevaren. Zij beslopen elkaar onder het ijs als oefening ia het bestrij den van duikboten, voordat zij tezamen aan de Noordpool boven water kwamen. Er werden wetenschappelijke gegevens verzameld, waarbij tevens een doorgang tussen Groenland en het eiland* Elles- mere werd verkend. Hierdoor is een vaarweg voor onderzeeërs geschapen die het hele jaar door bereikbaar is, aldus de woordvoerder van de marine. (Van een medewerker) Zwaluwen gaat zaterdag z'n laatste oefenwedstrijd spelen vóór op 1 sep tember de competitie een aanvang neemt. Er zal thuis tegen Woudricheni worden gespeeld. Van de drie oefen wedstrijden was de eerste tegen een 2e-kiassei\ de tweede tegen een 4e- klasser. Zaterdag zal de laatste tegen het sterke umateurelftal van Hermes D.V.S. uit Schiedam zijn. Als de Zwa- luwenspelers zich in deze generale re petitie met evenveel enthousiasme ge- s vorige oefenwed- strijden, kan een interessante strijd worden verwacht aan de Kethelweg. nermes D.V.S. zal met het sterkste amateurelftal komen dat ze in het veto kunnen brengen en Zwaluwen zal praktisch volledig kunnen uitkomen: m het doel: De Pee: achter: Zuid- meer en Westerdijk; midden: v. Bom mel. De Boer en Muis; voor: Langen- doen, Simons, Wolf, v. Veen en De Bruijn. Er zal een voorwedstrijd worden ge speeld tussen Zwaluwen C-l en Fortu- na C-l. Het volledige programma voor za terdag is: Zwaluwen I—Hermes O V S 16.15 uur; Zwaluwen C-l Fortuna C-l 14.30 uur; Zwaluwen 3—Excelsior M 3 16.15 uur; Zwaluwen 5—-Excelsior M5 14.30 uur; terwijl op veld 3 juniorwed strijden zullen worden gespeeld. Het keepersprobleem bij Zwaluwen is kleiner geworden, doordat Jack hammers, die in 1956-1957 meermalen met succes het Zwaluwendoel verde digde, weer lid geworden is. De advocaten van de Amerikaanse Sowjet-splon dr. Robert Soblen, die op het ogenblik in Londen verblijft, hebben vanmorgen medegedeeld, dat hun cliënt stervende is. Zoals bekend lijdt Soblen aan leukemie, welke riekte hij opliep na dat tifj zich ln het vliegtuig dat hem van Israël naar de Ver. Staten zon brengen, ernstig had verwond. BU een tussenlan ding in Londen is hij daar naar een He kenhuls overgebracht. Gisteren begon een proces dat zün ad; vocaten aanhangig hadden gemaakt bij het hooggerechtshof nadat de Britse mi nister van binnenlandse zaken, Henry Brooke, een deportatiebevel tegen Soblen had uitgevaardigd. De advocaten van Soblen verzochten het gerechtshof vandaag de minister te dwingen de stukken die tussen de Ame rikaanse en de Britse regering lijn ge* wisseid, te tonen. De rechter stelde eea beslissing hieromtrent uit. Vijf minuten nadat de rechtszitting was begonnen kwam Soblen de zaal binnen. Het hoofd in de handen steunend hoorde hij de betogen van zijn advocaten aan- Een van hen merkte hierin op dat Broos? Soblen probeert uit te wijzen hoewel nj geen overtreding begaan heeft waarvoor 'hij uitgewezen kan worden. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag zullen van 14 tot 14.30 uur de groepen deelnemers star ten voor de fietstocht die onder auspi ciën van de V.V.V. Hoek van Holland wordt gehouden onder het motto „Leert Hoek van Holland en omgeving ken nen". De tocht, uitsluitend en aileenop fietsen, zal ongeveer drie uur in beslag nemen. Iedereen boven de 12 jaar kan er aan deelnemen. Alleen die de tocht volbrengen zullen een herinneringsvaan tje ontvangen. Het wordt een fietstocht waarin het wedstrijdelement niet ontbreekt. Men ontvang* bij de start de nodige papieren- waarop staat aangegeven de route «n een aantal vragen die moeten wordea beantwoord. De rustpauze is aan d* bosrand van Staalduinse bos (Maasdijk). Op diverse punten zullen controleur* aanwezig zijn. Het ligt bij het bestuur van de V.V.V. in het voornemen om van deze fietstocht een jaarlijks terugko mend evenement te maken. Deelnemers kunnen zich voor zaterdag bij het V.V.V.- kantoor opgeven.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2