Jan Nico Vies E' S' D.S.C. Van den Tak bezig met gigantisch karwei Repatrianten gaan naar hotel in Haamstede Jong meisje lag uren lang bewusteloos Mensen bij Taptoe Delft (1) Gesprek met van Kabaree Weer aardschok in Z.-Italië Jarenlange operatie bij Bath? Mezeth kandidaat voorzitter van N.-Guinea Raad Duikers doen alles op de tast Indonesië geeft zendeling visum Limburg verlaat Hollandia Volgende iveek uit Nieuw-Guinea i Bosbranden nabij Los Angeles Meisje verdronken: marineman in arrest Norstad opgevolgd na onderling overleg Britse vliegers wagen te veel fr RÖLEX heetman^ DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 VOOR ons stond het vast dat het café-chantant echt wel een kans van slagen heeft toen op de zelfde avond, waarop de lus trumfeesten 1961 van het Utrechtse Studenten Corps met een gala-bal werden besloten, Kabaree toch een volle kelder trok. Kijk, zo'n gala-bal is iets groots, daar wil iedereen naar toe, en we hadden dus al tegen elkaar gezegd: „Jongens, voor ons wordt het vanavond niks, we krijgen geen kip". Maar toen het doek opging zat de kelder stampvol, allemaal ge goede burgerij en allemaal oudere mensen. Eerlijk, het is de leukste avond geworden. We hadden een plezierig con tact met ons publiek, onze lied jes deden het goed en er werd op het juiste moment gela chen dat laatste is natuur- lijk ook erg belangrijk. (Vervolg van pag. 1) In het verleden Het dek van de Buffel leek wel met boter te zijn inge smeerd. Spiegelglad was het aan boord van dit sterke bergingsvaar tuig van Van den Tak, dat in de verraderlijke bocht van Bath aan een gigantisch karwei is begon nen. Terwijl schip na schip op de brede Westerschelde naar Ant werpen voer, streek de stroom langs de schoorsteen, het dekhuis (Van onze speciale verslaggever) „Van 01 denbarnevelt" uit de dienst (Van onze correspondent) N het Osteriohotel te Haamstede het nieuwe hotel van de be gin van dit jaar opgerichte oecu menische stichting bereidt men zich deze week voor op de komst van 117 repatrianten uit Neder lands Nieuw-Guinea die volgende week maandag of dinsdag zullen aankomen. In de komende winter maanden zal het hotel een gastvrij huis zijn voor een groep van voor namelijk vrouwen en kinderen, die het ministerie van sociale zaken hier een tijdelijk onderkomen zal bieden totdat de gezinnen van de Nederlanders uit Nieuw-Guinea weer verenigd zullen zijn en een eigen woning kunnen betrekken. Minister Luns: en de laadmasten van het Turkse schip Aydin, dat al meer dan vier jaar met lading en al aan de grond gekluisterd zit. Een krachtige stroom, een gevaarlijke stroom. Wordt de scheepvaart daar op dat wijde Zeeuwse water er juist door de aanwezigheid van de ontluisterde Turk niet dagelijks aan herinnerd? „Kei" Lek Jongen nain wraak voor broer Anti-lawaai-actie Buit kameleon-18 kt goud modieuze nouveauté: chic,bijpassend bandje bij elke japon PTT-kanloorliouder krijgt een jaar Langdurige droogte in delen van Italië We hebben toen gezegd: „Als het in Utrecht kan, kan het over al", want men had ons verteld, dat de Utrechter een bedachtzaam mens is. Daarop is het plan ge- rezen elke avond na de taptoe met Kabaree op te treden voor de tap toe-bezoekers. Dat doen we nu al sinds donderdag, in Cécil, een aar dig intiem café-restaurant aan de Voldersgracht, en het loopt best. We brengen een programma van een minuut of veertig, exclusief een korte pauze, en we hebben dit zo getimed, dat de Rotterdammer en de Hagenaar nog ruimschoots de laatste trc "-unnen halen. De eerste dagen oen we moeten in spelen, maar nu loopt het fantas tisch. Ook wat het bezoek betreft. Heus, het Nederlandse volk is wel cabaret-minded evenals het musi cal-minded is. Zie maar naar My fair lady en naar West Side Story uitverkochte zalen in het hele land. Nu u toch schrijft! De toegangs prijs is 1.25 helaas voor ons gaat daar dan nog vermakelijk heidsbelasting af. Het publiek komt binnen, zoekt een plaats, krijgt een kwartiertje om wat na te bab belen over de taptoe, en dan gaan we beginnen. LAAT Ïk er, de nadruk op mo gen leggen, dat we spreken over het café-chantant, we zingen enkel liedjes, we hou den geen conference. En we houden geen conference domweg omdat we geen goede conferencier hebben. Zonder goede conferencier ben je nergens. Een middelmatig liedje doet het nog wel, maar een slechte conferencier slaat de zaal dood. En ten aanzien van de confe rence is het Nederlandse volk erg kritisch. Het vergelijkt de man op de Buehne altijd met Wim Kan. Wat je als conferencier ook zegt, de man in de zaal denkt altijd: Wim Kan doet het beter. Dus enkel liedjes! Drie mensen hebben ze gemaakt, Hans Swel- heim, Frieling en ik, Frieling heeft op dat gebied al veel gepresteerd. Hans Swelheim en ik werken sa men, we tolken een gegeven en werken dat uit. Van het hele café- chantant is dat het zwaarste werk. Je moet net zo lang schaven tot je voelt: ja, nou klopt het. Maar ben je klaar, soms na veel dagen zwoegen, dan is er toch wei een grote satisfactie. Tot de beste liedjes, die we heb ben gemaakt behoort mijns inziens het Oberliedje. We hebben dat voor het eerst gebracht op de persconferentie van Taptoe Delft *60. Kent u het nog? De ene ober zingt: Eén jonge klare, één aperitief, dat maakt dan 1,57 inclusief. Een tweede ober, die dat hoort, zingt daarop: Eén jonge klare, één aperitief, dat maakt dan 1.67 exclusief. Het liedje gaat verder: Wat maakt de ober dan zo populair, het laat ste nieuws gepresenteerd met charme en met flair en ten slotte volgt cc een heleboel ge roddel. Het aardigste is liedjes maken met de mogelijkheid van een in las tijdens het optreden. Die inlas houdt dan verband met iets of iemand in de zaal. We traden eens op voor een vereniging voor die renbescherming en toen we van achter het gordijn in de zaak ke ken, zagen we op de eerste rij al lemaal dames in bontjassen en met vossen om de schouders. Dit inspireerde ons tot een couplet, waarvan ik me nog twee regels herinner: Maar met mink, nerz en per- siaan, blijft dierenbeul toch troef. We waren uitgenodigd het jubi leumdiner van de katholieke werk geversvereniging op te luisteren. Nou, daar was een pater, die ont zettend lang en voor ons tot ver velends toe sprak. De inlas werd: Op 't feestdiner van 't KWV Italianen en Grieken hebben reden om aardbevingen te duchten. In de afgelopen twee eeuwen hebben deze in de twee landen honderdduizenden slachtoffers gemaakt nl. in 1856 iu Korinth.se 45.000, in 1883 in Calabrië 50.000, in 190$ in Messina, Sicilië en Calabrië 100.000, in 1915 in Avuzznno, Italië30.000 en in 1953 op de Ioni sche eilanden, Griekenland, 500, In de uitlopers van de Apenijnen rond Avelhno, waar de aardbeving van de vorige week de meeste schade aange richt heeft, zijn enige gebouwen die vorige week zwaar te lijden hadden ge had, ingestort. Duizenden mensen In Italië en Grie kenland zijn zo bang geworden voor nieuwe aardschokken, dat zij vast van plan waren de nacht in de open lucht door te brengen. VEN het scrapbook bekijken? We hebben veel liedjes ge maakt op de taptoe. Maar we zorgen er wel voor niet te veel taptoe-liedjes achter el kaar te brengen anders zegt het pu bliek: Hè, weer wat over die tap toe, we worden doodziek van die taptoe. Maar het is wel een dank baar onderwerp. Lees maar: Ik ben Rinus Raamverhuur- der, met m'n plaatsen net wat duurder dan vak A. Maar nou ja, buiten zit je toch veel guurder en bij mijn in mijn kozijn zie je ook het hele plein. En de buurman van benêe die heb rancune want z'n uitzicht houdt al op bij de tribune. En dan dat versje op de soldaat, die bij de taptoe als medespeler betrokken is: Ik ben Ferdinand de Filler Sinds de taptoe ladykiller Bij de hap, voor de grap, noemt men mij ook wel Glenn Miller Want met blazen en marche ren kun ja vrouwen imponeren. Blaas ik 's avonds dan m'n so lo op m'n sax denk ik: Die jongen, die ver siert het straks. We hebben ook een atoomliedje gemaakt in verband met het feit, dat Nederland atoombommen gaat opslaan. Daar drijven we een beet je de spot mee. We eisen in het liedje, dat met die atoombommen geregeld wordt geoefend, want je kunt nu wel een geweer kopen en elke dag de gebruiksaanwijzing le zen, maar zolang je niet een vijf honderd patronen door de loop hebt gejaagd ben je geen echte schutter. OMS krijgen we uit het pu bliek de vreemdste reacties. Het is gebeurd tijdens de z.g. burgerij dagen, dat vooraan in de zaal een man kwam zit ten, een fles rode wijn bestelde en bij elk liedje dat we zongen tussen z'n tanden siste: Goed zo, jongens, goed zo, maar feller, nog feller. Dat was de eerste avond van ons optre den. De volgende avond zat hij op dezelfde plaats, weer met een liter fles rode wijn voor zich en weer was het bij elk liedje: Goed zo, jongens, goed zo, maar feller, veel feller. De hele week hield hij dat vol. Binnen komen, gaan zitten op de voorste stoel, fles rode wijn bestellen en sis sen: Goed zo, jongens, maar feller, veel feller. We brachten Ratnses, in de Sein post op Scheveningen. Daarin kwam een receptieliedje voor, een liedje over mensen, die ter recep tie gaan eerst in de rij om het receptieboek te tekenen, dan de jubilaris gelukwensen, dan gauw een paar sherries pakken, een si gaartje in de binnenzak steken en weg. Op dat liedje heeft een ober van Seinpost het helemaal begild. El ke avond kwam hij luisteren, al leen naar dat liedje. Hij was er weg van. Je hoorde hem in de hele zaal bulderen van het lachen Hij lachte zo uitbundig, dat -ie gewoon van zijn-stoel viel. en als het liedje uit was, nam hij vlug de benen. Op een avond hebben we 'm mee genomen naar Delft en daar zijn we met 'm aan het feesten gesla gen, Hij zei: Heren, wat was dat werd danig gedineerdeen fantastisch lied. Echt naar de Men werd er feesflijk bijge- gevuld en geesflijk geadvi seerd, De pater na de soep viel niet zo licht als de patrijs realiteit. Want zo gebeurt het op recepties: ze pikken een sigaartje of twee, drinken een sherry en dan hupsakee. En toen begon-ie op nieuw te gillen van het lachen.,.. Met Taptoe Delft is Taptoe Delft dit jaar niet afgelopen. Als de laa.-Je klanken van het Wilhelmus zijn \ei- stomd en de lichten op de Grote Markt gedoofd, als de muzikanten en de soldaten hun kwartieren opzoeken, gaan van café-restaurant Cécil ain de Voldersgracht de deuren open voor het Delftse Studenten Cabaret Kaba ree. Zeven studenten, onder wil een vrouwelijke student, brengen een ver rukkelijk programma van enkel lied jes. Een van hen, Jan Nico Vt 27 jaar, student in de electro-techniek (op de foto rechts, links Hans Swel heim) hebben we gevraagd hoe Ka baree er toe is gekomen aan Taptoe Delft nog een evenement te verbin den. Het antwoord staat hiernaast. De Nieuw-Guinea Raad heeft besloten het lid van de Raad, de heer Thontji Mezeth, aan de Koningin voor te dragen voor het voorzitterschap. Van de vijf leden, die op de kandidatenlijst stonden, hebben er vier geweigerd als eerste op de voordracht te worden geplaatst. De heer Jouwe, die juist tijdens de j stemming over de voordracht in Hoilan- 1 dia aankwam, had reeds laten weten, dat1 !hij voor het voorzitterschap niet in aan- merking wilde komen. De heer Kaisiepo wenste geen kandidaat te zijn „wegens gebrek aan vertrouwen in de toekom stige ontwikkeling" en de heer Bonay verklaarde vrijheid te willen hebben om zich'steeds vxüelijk te kunnen uiten, het geen volgens hem als voorzitter van de Raad niet mogelijk is. De vierde kandi daat. de heer Inury, weigerde om ge zondheidsredenen. Van de aanwezige 23 leden stemden daarop 15 voor Mezeth. Zes leden waren tegen deze kandidatuur, één stem werd blanco uitgebracht en pater Van den Berg, die het niet eens was met de stem mingsprocedure, verliet vóór de stemming de zaal. De heren Jouwe en Kaisiepo verklaar den zich wel bereid op de voordracht te paraisseren als plaatsvervangende voor zitters, De voordracht voor de benoeming van een Papoea-voorzitter vermeldt hier door toch drie namen: eerste Mezeth, tweede Kaisiepo en derde Jouwe. De heer Mezeth is onderwijzer te Hollandia. In de Raad vertegenwoordigt hij het district Sarmi. In oktober zal de zendingspredikant ds. H. Alsmeier noor Indonesië ver trekken- Hij heeft zo juist bericht ontvangen dat de Indonesische rege ring bereid is hem een visum te ver strekken. Zijn toekomstige standplaats wordt Wai Kaboebak op West-Soemba. Dit is het eerste visum dat Indo nesië belooft, na enkele jaren lang ge weigerd te hebben zendingen toe te laten, of zelfs zendelingen die met ver lof naar Nederland zijn geweest, terug te laten keren naar hun arbeidsveld. Slechts in enkele zeer bijzondere geval len werd van deze regel afgeweken. Dit is het eerste visum dat verstrekt wordt sedert het bereiken van het ak koord over Nieuw-Guinea. Het is ech ter nog niet zeker of dit slechts een incidenteel geval betreft of dat Indo nesië van plan is een nieuwe politiek te gaan volgen. Na een verblijf van ongeveer zes maanden in de Nieuw-Guinese wateren, zal de jager Limburg volgens reeds eerder opgestelde plannen vandaag uit Hollandia "naar Nederland vertrekken. De thuisreis zal via de Grote Oceaan worden gemaakt. De'jager zaT Vaïf K1 tot 18 september een niet-officieel bezoek brengen aan de Canadese marinebasis Victoria. Van 3 tot 5 oktober is de jager in Willemstad op Curacao. De Limburg wordt op 18 oktober tn Den Helder terugverwacht. De directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede dat de reizen rond de wereld die de Johan van Oldenbamevelt in 1963 zou maken geen doorgang zullen kunnen vinden aangezien het schip uit de dienst zal wor den genomen na de „Trans-Tasman" reis die eindigt in Sydney op 3 februari 1963. „Er kunnen nog geen mededelingen wor den gedaan over wat er na deze datum met het schip zal gebeuren", aldus de directie. dische gerechten voorgeschoteld krijgen, om daarna geleidelijk over te schake len op de Nederlandse voeding. Nu het Osteriohotel vrij plotseling voor ver schillende maanden Volledig bezet zal zijn, heeft men reeds voor het winter seizoen gemaakte arrangementen naar andere bedrijven van deze oecumeni sche stichting moeten overhevelen. Ook in Deventer zullen gerepatrieer de gezinnen ondergebracht -worden. De gemeenteraad heeft maandagavond na melijk aan het dagelijks bestuur een krediet van 9.950 verleend- om het voormalige hotel „De Engel" aan het Grote Kerkhof te restaureren en ge schikt te maken voor bewoning door Nieuivguinese gezinnen. Het is nog niet zekewelke groep naar de Schouwse westhoek zal wor den gedirigeerd. De meeste kans be staat op repatrianten die zaterdag met het emigrantenschip Zuiderkruis in ons land aankomen. Alle passagiers van dit schip zullen eerst wordengrote veeboérderij van de Cowboy-acteur overgebracht naar het apvangcen-l Gene Autry verwoest, waaronder ook het! frum in de Willem de Zwijgerkazerne woonhuis van de acteur. Op de ranch te Wezep en daarna over verschillen- De rookontwikkeling is enorm. In de binnenstad van Los Angeles, ongeveer 70 km van de branden, viel een lichte Bosbranden hebben gisteren in de om geving van Los Angeles 2.800 hectare bos en struikgewas vernietigd. Een sana torium met 800 bedden werd ontruimt toen vonken dreigden het terrein en de gebouwen te vernielen. Het sanatorium kon worden behouden. Eerder op de dag heeft het vuur de Uitvoerder Martien Sperling aan boord van de Buffel, die dicht tegen de schoorsteen van de Turk ligt aangedrukt. Voor hem de eer ste vaten olie, die uit de ruimen werden opgevist. De 23-jarige machinist van de Konink lijke Marine J. K. uit Huizen (N.H.), die gisteren in Den Helder is gearresteerd naar aanleiding van de vondst van het stoffelijk overschot van de 24-jarige An nie Gouwenberg in de Lange Vliet, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Een lid van bet luchtmacht bewakings korps vond het stoffelijk overschot. Uit het verhoor door de koninklijke mare chaussee is gebleken dat K. en een vriend maandagavond naar de kennis in Julianadorp zijn geweest, waar zij Annie en een vriendin hebben ontmoet. Na de kermis hebben de mannen de meisjes thuisgebracht. Terwijl haar vriendin doorhep, is Annie nog even met K. gaan wandelen. Toen zij later in het gras za ten schijnt K. handtastelijk te hebben willen worden, waarop het tot een wor steling moet zijn gekomen. Niet alleen het meisje maar ook K. is daarbij te wa ter geraakt. Gebleken is namelijk dat hij met een nat pak de mijnendienstkazerne is binnengekomen, terwijl in zijn kastje schoenen lagen waarop eendenkroos zat. Generaal Lyman L. Lemnitzer. de opvolger van generaal Lauris Norstad. opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, is door de Noord-Atlantische raad (NAVO-raadl benoemd, overeenkomstig de ook bij vorige commandowisseïingen gevolgde procedure, na voorafgaand onderling overleg. De veronderstelling, dat geen tijdig vooroverleg heeft plaats gehad, is met gegrond zo zegt de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. mede namens ziin ambtgenoot van defensie, ir. S. H. Visser, in ant woord op schriftelijke vraigen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Visch (KVP). De minister is echter wel van mening dat het in het algemeen zijn nut heeft indien belangrijke benoe mingen als de onderhavige in een vroegtijdig stadium onderwerp van bond genootschappelijk beraad uitmaken. Toch: de tienduizendtonner, die in het zicht van Bath tot wrak iverd ge slagen en reeds duizenden mensen naar de eenzame buitendijk heeft ge bracht is niet het slachtoffer van de sterke stroom geworden. Een ver keerde manoeuvre op 11 februari 195 heeft het onheil gebrachtdat die reusachtige, uit het water opstekende geel-rode schoorsteen nog altijd sym boliseert. Twee schepen botsten toen op elkaar. Het ene, het Franse pas sagiersschip Charles Tellier, kon met zware schade zijn weg vervolgen. Het anderehet Turkse vrachtship Aydin, kon met moeite uit de drukke vaargeul van de Westerschelde wor den getrokken, doch ging hij Bath, waar het aan de grond werd gezet, alsnog ten onder. Uitvoerder Martien Sperling uit Dordt door zijn dertigjarige erva ring als duiker een kei van een berger veegde z'n roetzwarte handen aan z'n overall af. toen we uit een sloep aan boord van de Buffel klommen. Op z'n klompen wiebelend monsterde hij ons even. „Jazeker", klonk zijn heldere stem, ,,je kan wel niks van de luikhoofden zien, maar de ruimen zitten hardstikke vol. Van alles zit er in. Olie, wel vijf tienduizend drums van tweehonderd li ter. Tonnen lood, allummium, stalen pijpen en platen, spoorrails, betonijzer, machine-onderdelen en wat voor zwaar spul al niet Dan nog duizenden blikjes bier elf ton in totaal, heb ik me la ten vertellen maar daar heb ik nog niks van gezien." Wat uitvoerder Sperling, machinist Van Leeuwen (Maassluis)matroos Warhout (Maassluis), kok Salet (Rotter dam) en de duikers Pols (Maassluis) en Notebaart (VUsslngen) al wel had den gezien, was olie. De eerste vaten waren net naar boven gehaald, Ze za ten wider de „pokken" en waren zwart van het slik, terwijl de huid hier en daar gevaarlijk don was geworden. gebruikt, waarop de vaten nu al vieren eenhalf jaar rusten. „Je moet alles op de tast doen", zei Notebaart. nadat hij m een warreling van luchtbellen naar boven was geko men en het kijkglas van zijn hel was afgeschroefd. „Zodra je kopje onder gaat, kun je mks meer zien. Het water zit namelijk vol met slibdeeltjes over al trouwens in de Zeeuwse stromen waardoor het aardedonker is. Ook aan een lamp heb je niks. In helder water kun je zo'n ding op grote diepte nog wel eens gebruiken, maar hier ver geet 't maar." Aan de andere kant van het wrak was de Belgische Salvor XI bezig, een goed uitgerust bergingsvaartuig van de Union de Remorquerage et de Sauvetage, dat door Van den Tak is ingehuurd. Uit voerder-duiker Anton Delmé uit Ant werpen, die in z'n loodzware pak even eens m een ruim was afgedaald, volgde daar een heel andere methode. Een lijntje kwam er bij hem niet aan te pas. Met de met dikke handschoenen beschermde handen zonder deze zou hij zich schaafwond op schaafwond heb ben gestoten! drukte hij zijn vaten over de luikrand heen, waarna ze op eigen kracht naar de oppervlakte ste gen. Een motorsloep sleepte ze daarna langszij, terwijl een lier voor het aan boord hijsen zorgde. de delen van het land worden ver spreid. Maar het is ook mogelijk dat het Osteriohotel repatrianten zal huis vesten die per vliegtuig worden over gebracht. Osteriohotel vrij plotseling voor ver- Directeur R. Sterkenburg en zijn staf van personeel kunnen een maximum van 120 gasten herbergen. De heer Sterken burg zal ook voor de repatrianten die nog geen Nederlands spreken, een vraagbaak zijn. Hij spreekt namelijk de officiële taal van Indonesië, het Bahas- sa Indonesia, vloeiend. Hij voer vroe ger negen jaar in de wateren rond het vroegere Nederlands-Indië. De repatri anten zullen in het begin uitsluitend In- asregen. Tot dusver zijn de huizen en twaalf andere gebouwen door het vuur vernield. De brandweer heeft speciale maatregelen getroffen voor de bescher ming van een fabriek van springstoffen in de nabijgelegen Soledad-kloof. Op 20 september bestaat de Gebroe- debs Van Schuppen's Ritmeester sigaren fabrieken n.v. te Veenendaal 75 jaar. De fabrieken, waarin ongeveer 1250 perso nen emplooi vinden, staan, behalve in Veenendaal, in Didam en Kesterrs, Tus sen 1955 en 1961 is de totale produktie van het bedrijf verdubbeld. De twaalfjarige Antonio Caracciolo. die met zijn ouders te Seminare. in het Italiaanse gebied Calabria, woon de, speelde daar oo een kwade dag met de vijftienjarige Franco de Caria. De jongens speelden dat zii helden waren in het vroegere Amerikaanse „wilde westen". Antonio had, om het echter te ma ken, de hand weten te leggen op een oud pistool. Hij richtte, in de mening verkerende dat het wapen ongeladen was. op Franco. Het oistool ging echter af en Franco werd dodelijk getroffen. Franco had een broer, de zeventien jarige Vmcenzo de Caria. Deze besloot Franco te „wreken". Antonio Caraccio lo was inmiddels met zijn ouders naar Rome verhuisd. Vincenzo reisde daar ook heen en begaf zich naar de wo rn n? van de familie Caracciolo. Zodra hij Antonio zag, trok hij zijn - os en bracht de jongen negen steken toe Antonio is thans in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. In een rapport, dat de Britse ver eniging van vliegers en navigators heeft uitgebracht aan een door het Britse ministerie van luchtvaart inge stelde commissie voor de veiligheid ün de lucht, wordt gezegd, dat de nlioten van straaljagers gedwongen zijn op het kantje van de veiligheid af te vlie gen, in verband met de voorschriften tot beperking van het lawaai bij het! opstijgen. Men mag van vliegers nletj verwachten, dat zij hun vaardigheid of de mogelijkheden van hun toestellen on de proef stellen louter om het la- waal met enkele decibels te verminde ren, aldus het rapport. De meeste vaten, die uit het water werden opgehaald, bleken dan rok aan alle kanten lek te zijn. De olie, prach tige, dunne en vooral dure machine olie, spoot er aan alle kanten in klei ne straaltjes uit. waardoor aan dek een vuile bende was ontstaan. Er moest zaagsel aan te pas komen om de glad heid te bestrijden. Er moest met zelf gesneden stopjes worden gewerkt om de drums niet helemaal te laten leeglo pen. „Als dat zo doorgaat, houden we t niet," zei Sperling. „Die vaten kunnen onmogelijk aan dek blijven staan. Er moet een tankschcepje komen, waar we de zaak m leeg kunnen storten. Ook de drums, die op dit moment nog dicht zitten, lopen gevaar! Als de zon erop gaat schijnen, loop je de kans dat ze openbarsten." 't Ging niet vlug, dat vaten hijsen, 't Kon ook moeilijk anders. Duiker Note baart, die m één van de i-ljl ruimen was afgedaald, moest de drums stuk voor stuk aan een lijntje binden, dat dan naar boven moest worden getrok ken. 't Zelfde lijntje werd trouwens ook voor de verwijdering van het stophout Een betere methode? De acht Hollan ders keken misprijzend naar het werk van de veertien Belgen. Ze lachten wat achter in de keel, als de sloep ach ter een drum werd aangestuurd, die door de sterke stroom naar de vaar geul van de Westerschelde dreigde te worden gesleurd. En toen het tij verder ploeteren onmogelijk maakte, telden ze zwijgend de buit van die middag. Zij hadden er negentien vaten uitgehaald. Aan boord van de Salvor XI lagen er elf, terwijl een twaalfde juist in de lus van de sloep was gevangen..,. Hoe lang duurt dat bergingskarwel daar achter de dijk van Bath en op slechts korte afstand van Antwerpen? „Een hele tijd", verklaarde Sperling, „misschien wel jaren. De vaten, die we nu naar boven halen, kunnen nog redelijk goed worden opgevist, 't Groot ste deel van de lading zit echter ver stikt in zand en slik en daar moeten we dus eerst de pompen opzetten. Met lucht werken, compressoren dus, is uit gesloten. Je gooit je eigen werk weer dicht, want de stroom geeft je geen enkele kans die rommel weg te spui ten." Ook na het bergen van al die vaatjes olie en die honderden tonnen lood, spoorrails en betonijzer is men er niet. Rijkswaterstaat heeft de verplichting gesteld, dat Van den Tak niet alleen de lading bergt, maar ook het wrak uit de weg ruimt. Hoe dat gebeuren moet, is nog niet helemaal zeker. Vast staat eehtT, dat dc door zijn eigenaren verlaten Turk niet meer drijvend kan worden ge maakt. Naar alle waarschijnlijkheid zal het met dynamiet worden bewerkt, waarna bokken de stukken zullen 'Dek ten en bergen. edeisteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam De Amsterdamse zedenpolitie heeft in de afgelopen nacht de 25-jarige Berend D. aangehouden, die ervan wordt ver dacht samen met een vriend een 17-jarig meisje te hebben mishandeld. Aan deze mishandeling ging een mislukte poging tot aanranding vooraf. Het meisje heeft zeven uur bewusteloos in een woning aan de Fagelstraat gelegen. Pas gisteravond om zes uur slaagde zij erin de politie ie alarmeren. Ze was nog niet in staat een verklaring over de gebeurtenissen te geven. De aangehouden man is een be kend onderwereldfiguur. Omstreeks elf uur vanmorgen heeft de Amsterdamse recherche ook de tweede verdachte, de 30-jarige P. B-, aange houden en in verzekerde bewaring ge steld. Het 17-jarige Hiivemimse meisje. Ger- rie R., zou gisteren haar werk bij een Amsterdams schoonmaakbedrijf beginnen. In verband daarmee logeerde zij bij een familielid aan de Boerhaavestraat. Ze was nogal vroeg van huis gegaan en ging daarom eerst nog een kopj^ koffie drin ken alvorens haar werk te beginnen. Ze koos daarvoor een koff.ehuis aan de De rechtbank in Den Haag heeft con form de els de 34-jarige vroegere kan toorhouder van de P.T.T. in Woubrugge A. P. wegens verduistering van 26,000 gulden veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De verduisteringen hadden plaats ge durende een 'periode van zes tot zeven iaar. De verdachte, die gehuwd is, vader van vier kinderen en een. salaris had van f 470 per maand, zou boven zijn stand hebben geleefd. Om dit te kunnen vol houden stopte hij het ene gat met het Albert Cuypstraat uit. Daar schijnt het meisje in contact te zijn gekomen met de twee mannen, die hun nieuwe kennis eerst meenamen naar een ander etablis sement, waar ze hun slachtoffer onder invloed brachten. Daarna sleepten ze het kind tegen haar wil in een auto, waar mee ze naar een woning aan de Fagel straat reden. Daar mishandelden zü het meisje pn lieten haar aan haar lot over. De politie vermoedt, dat het meisje zeven uur bewusteloos in de woning heeft gelegen. Om zes uur kwam ze bij kermis, maar pas een car later slaagde ze erin de politie te alarmeren. Grote delen van Noord» en Midden- Italië hebben op het ogenblik te kam pen met een watertekort Een tekort aan water in de zomer komt vaker voor in deze gebieden, maar dit jaar is de situatie verergerd door een lang durige droogteperiode. Behalve enkele verspreide buien heeft het in het hele gebied in drie maanden niet geregend. "Van Florence tot Turijn is aan de bevolking verzocht zuinig te zijn met drinkwater. In Turijn is de situatie zo emstig dat de bewoners van de hoogste etages van vele flatgebouwen het grootste deel van de dag geen water hebben. Uit het arme zuiden trekken duizen den naar het geïndustrialiseerde noor den en vooral naar de „auto-hoofdstad Turijn. De watervoorziening heeft geen gelijke tred gehouden met de stadsuit breiding. De la-jarige scholier Robert Louis den Boer uit Huizen (Noord-Holland), die al enige tijd in zuid-Engeland, waar hij met vakantie was. werd vermist, is verongelukt, zo is gebleken. Op zoek naar zijn. zaklantaarn is hij •waarschijn lijk van een rots in zee gevallen en ver» dronken. Bij de val brak hij een dijbeen.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2