Houding Papoea's toekomst beslissend voor Recorddag aan stranden op valreep van zomer Hollands Dreef maakte eslaagde proefvaart Man en meisje vermist op Hoekse strand o VN-contracten voor één of drie maanden isser Budiman vannacht per schip naar Sumatra Repatrianten naar V. S. Drie doden bij autobotsing Een jaar lang over alle zeeën y Mr. Bot bij afscheid van Nieuiv-Guinea ©ndanks vertrek Vein Duitsers Prijs 40 kaas een cent omhoog Militair vermist Vlaggen wisselden in volle zee Stapeltjes kleding gevonden Voorivaarden officieel bekend Hulde ÜERDJANO Zes Oostduitsers vragen asiel 4£95 jp ROTTERDAMMER Pagina 4 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 Staatssecretaris Bot heeft zijn bijioek a&n Nieuw-'Guinea beëin digd èn is uit Biak naar New York Vertrokken. Hij zal daar op het secretariaat spreken over de uit voering van het Nederlands-Indo nesische akkoord. Voor zijn ver- AKKOORD over de radio tot de bevolking. Hij zei te begrijpen, dat velen zich af vragen wat de toekomst brengen zal, en voegde hieraan toe, dat vóór 1 oktober nog vele vragen zullen kunnen worden beant woord. De staatssecretaris riep al- lèh op mede te werken om de overgang van het bestuur zonder schokken te doen verlopen. GENERAAL TOERNEE Öp de valreep van de zomer heeft de Nederlandse kust gisteren als; gevolg van het warme en zon nige weer nog een drukte beleefd, dié in vele plaatsen die van het tqpseizoen evenaarde en hier en daar zelfs overtrof. Met tiendui zenden trok men naar het strand, dat veelal overvol was ondanks hst feit dat de meeste Duitse toe risten al waren vertrokken. 5* Recorddagen boefeten Hoek van Holland en Terheijde. Oe noorder- REPATRIANTEN dubbelbrede zuiver wollen stoffen 130 en 140 cm breed ter meuten (Van een onzer redacteuren) HET m.s. Hollands Dreef, dat als bouwnummer 1000 Boele's Scheepswerven en Machinefabriek N.V. te Bolnes heeft verlaten, is zaterdag tijdens de officiële proef tocht in volle zee overgedragen aan de reder, de Hollands Vracht vaart Maatschappij. „Dit pronk juweel van scheepsbouwkunst", zoals kapitein Comelis Tjebbes zijn nieuwste schip noemde, „hecht en sterk en goed gebouwd", zoals de reder later prijzend zei, voer ter hoogte van het schip Veronica toen de vlaggen werden verwis seld en het select gezelschap ge nodigden het glas hief om een dronk uit te brengén op Hollands Dreefs behouden vaart. De cham pagne flonkerde in het gouden licht van de zon, die aan een diep blauwe hemel stond en een zilve ren glans op de bijna rimpeloze zee legde, en het werd mede daar door een feest dit schip, dat 's avonds nog zijn eerste reis be gon, het beste voor de toekomst toe te wensen. (Van een onzer verslaggevers) P het strand van Hoek van Holland zijn zaterdagavond, nadat de meeste badgasten naar huis waren vertrokken, twee sta peltjes kleding gevonden. Van de eigenaars, de dertigjarige heer P. C. Heereboer uit Dordrecht en de negentienjarige mejuffrouw G. Stoppelenburg, ontbreekt tot nu toe elk spoor. TVE VN-vertegenwooxdiging in Vf in Hollandia heeft thans offi cieel de voorwaarden bekendge maakt, waaronder Nederlandse ambtenaren na 1 oktober kunnen doordienen onder het bestuur van de V.N. Deze ambtenaren kunnen een contract aangaan van ten minste een maand en ten hoogste drie maanden. Dit contract kan tot en met april 1963 maandelijks worden verlengd. De ambtenaren zullen salarissen krijgen, die ge lijk zijn aan de thans geldende en naar wens worden uitgekeerd in Nederlandse of Nieuw-Guinea- guldens. VOL SALARIS MOTIE „Graag" Eerste Zien „Mannelijk" En Frank L. MacviUe zei: „AIs het er op aankomt is zij meer sea-mindei dan ik", maar uit zijn stem viel niet op te maken of hem dat dwars zat. Zeilvaart een onderhoud gehad. Het belangrijkste punt van de bespreking was het voorstel j van Coatch, dat de Nederlandse ambte-1 naren na 1 oktober doorwerken op een maandcontract. I Advertentie Morgen houden wij een één- daagse verkoop van dubbel brede najaarsstoffen voor een prijs die U beslist nooit voor mogelijk hebt gehouden. Dubbelbrede stoffen, zuiver wol len najaarsstoffen w.o. fiausch, bouclé, duffel en vele fantasie- stoffen, voor pakjes, mantels, japonnen en rokken. Een unieke aanbieding zuiver Wollen dubbelbrede najaarsstof fen voor minder dan de halve prijs. troepen. Hij zou vandaag in Hollandia arriveren in gezelschap van zijn trek uit Biak richtte mr. Bot zich adjudant, majoor Muzaffar Khan Malik. De Pakistaanse regering heeft ook een verbindingsofficier benoemd, die deze week in Hollandia zal aankomen. Deze officier zal op het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York worden gestationeerd nadat hij zich m Nieuw- Guinea georiënteerd zal hebben. De missie van de Ver. Naties in Hollandia breidt zich dagelijks uit. Gisteren arriveerden enkele Amerikaan se officieren van de 13de Air Force Task Force, die de V. N.-troepen met zes Dakota-C-47-vliegtuigen en zes II-19- helikopters zullen bijstaan. De groep zal te Biak gestationeerd worden en staat onder commando van luit-kolonel Wendell H. Whitehouse van de Ameri kaanse luchtmacht. Deze eenheid vormt het Amerikaanse aandeel in de V. N.- missie in Nieuw-Guïnea. jfDe heer Bot verklaarde, dat een vertegenwoordiger van Oe Thant op ga September naar Hollandia zal komen om de overgang voor te hereiden met 'gouverneur Platteel. Van tevoren zal deze de hoofden van dienst, de 'residenten, het bedrijfsleven, het ge organiseerd overleg en de missie en pa- -zending nog consulteren. -Hoewel de staatssecretaris de vér strekkende verandering voor de be volking van Nieuw-Guinea per 1 oktober ,'hjet wilde vergeten, zei hij, dat op die datum uitsluitend achttien topfunctiona rissen vervangen zullen worden, zodat Nederland een geleidelijke overgang nog geheel zelf in handen heeft. Tenslotte richtte mr. Bot zich met een afscheidswoord tot allen, die hij tijdens zijn vele bezoeken aan Nieuw-Guinea heeft ontmoet. Tot de Papoea's xei hij, dat de Nederlandse regering ervan overtuigd is, dat zij twaalf jaar lang gehandeld heeft volgens het Handvest van de V.N. „Nu is uw eigen houding beslissend voor de toekomst. Dat Gods zegen op n moge rusten" zo besloot de staatssecretaris- Van de zijde der V.N. is bekend gemaakt, dat de Pakistaanse brigade generaal Said-ud Din benoemd is tot commandant van de V.N.-veiligheids - Officieren van de V. N„ van Indonesië en van Nederland beginnen heden een toemee door geheel Nieuw-Guinea. De missie wordt geleid door het hoofd van het V.N.-waarnemersteam de Zweedse overste Melln. Voor het Indonesische leger zal ojd. generaal Koesoemah de tocht meemaken, voor de Nederlandse strijdkrachten generaal Eekhout, Het gezelschap zal bezoeken brengen aan Sorong, het eiland Misool, Fak Fak, Kaimana en Merauke. Men zal zich op de hqogte stellen van de aantallen uit het oerwoud gekomen infiltranten. De belangstelling gaat vooral uit naar Me rauke in verband met het feit, dat de Indonesische infiltranten, die nog in gro ten getale in de omgeving rondzwerven, zich nog steeds niet hebben gemeld. Reeds een week geleden werden twee groepen, ieder bestaande uit ruim hon derd para's, te Merauke verwacht. Zij zijn daar echter nog niet aangekomen. Zaterdagavond heeft de heer Coatch, de administrateur van de V.N., met gou verneur Platteel, die juist terug was van een rondreis met staatssecretaris Bot, - De Leeuwardense beurs van vrijdag noteerde by een onveranderde prijs van f 155 voor Goudse kaas, voor de 40+ één cent hoger dan In de vooraf- gaikfle week. Voor Edammers werd 1,83 en voor broodkaas 1,84 betaald. Over hét algeméén had de handel op de beurs een kalm vérloop. Door ruimte gebrek by de handel is hier en daar de' animo tot aankoop wel gedaald. Dé 40+ kaas echter werd vrij vlot op genomen, Iiag de pi^iduktie van de volvette kaas tot nu toe ca. 5 pet. boven vorig jaar en zelfs 16 pet. boven I960, de pro- duktie vaa 40+ kaas was 1 pet. kiemer dan in 1961 en zelfs 4 pet. kleiner dan in 1960. Het betrekkelijk geringe over schot aan volvette Goudse drukt de markt onevenredig zwaar. De binnenlandse afzet is vrij stabiel èn op zichzelf beschouwd zeker niet on bevredigend. Ook de export is thans niet geheel onbevredigend, doch de in vloed van de boven de markt hangende voorraden is onmiskenbaar groot. De in te-nationale kaasmarkt is wat vaster gestemd in verband met wellicht ophanden zijnde transacties van de De nen inzake levering van een niet onaan zienlijk kwantum kaas naar de Sowjet- Uïiie. Op de botermarkt trad weinig ver andering in, doch de inslag in de week van 1218 aug. was met 668 ton wel vrij klein, en zelfs ca. 40 pet. beneden vorig jaar. De binnenlandse afzet blijft stabiel. De toeslagen bij uitvoer van boter ver leend, bleven onveranderd op 58 cent per kg bij uitvoer naar Engeland en 1.45 bïj Uitvoer naar Italië. De melkproduktie liep in de week tot 18 aug. met 3 pet. terug en was daarmee toch ca. S pet. groter dan in de overeen komstige week van vorig jaar. Tot die datum werd dit jaar ca. 5 pet. meer melk afgeleverd dan hi 1961 en 6 pet, meer dan in 1860. "De züivelproduktie ontwikkelde zich dienovereenkomstig. Produkttecijfers (CBS): Kaas rn "ton» volvet 40-r Boter Mé aug 1Mb 382» Mts 13—aug 1801 3276 1286 2189 voorlopige cijfer». De 26-jarige dienstplichtig soldaat A, a «aa O, uit Breda wordt sinds gister middag vermist. HU waa bij Willemsdorp in-het Heilandsoh Diep gaan zwemmen. De Koninklijke Marechaussee heeft te samenwerking met de rijkspolitie te wa ter gedregd, maar tot nu toe zonder re sultaat. pier in Hoek van Holland zag over de volle lengte van drie kilometer zwart van. de mensen. De parkeer terreinen stonden meer dan vol, de auto's waren zelfs tot aan. het kam peerterrein geparkeerd. Raw geschat trok Hoek van Holland op deze eer ste september-zondag ongeveer 180.000 mensen. De politie van Terheijde moest extra parkeerruimte creëren op een stuk land buiten het dorp achter de duinen om de enorme stroom strandgangeri te kunnen opvangen. Scheveningen had het ook druk, al kon dan niet van een recorddag wor den gesproken. De terrassen zaten stampvol. De pier had zaterdag 14.000 bezoekers en gisteren zelfs 19.000 (voor topdagen zijn dte cijfers resp. 17.060 en 21.000. De bewoners van zuidwestelijk Den Haag trokken naar Kijkduin waar ze voor het eerst in dit seizoen het strand voor zich alleen hadden sinds de Duit sers die het de afgelopen weken nage noeg geheel hadden bevolkt naar huis waren gegaan. Zandvoort is ook tevreden, geweest. De straten van het dorp stonden vol auto's. Uit de hoofdstad voerden de N.S. ongeveer 13.000 badgasten aan (voor de aan en afvoer waren 21 extra treinen ingelegd). De uittocht van de badgasten duurde tot half acht s avonds. Ook naar de stranden van de Noord hollandse kust trokken duizenden Am- sterdammers. De drukte was hier gis teren gelijk aan die van een zondag in het hoogseizoen. Evenals aan Zuid hollands en Zeelands kust was hier het contingent Duitsers onder de badgasten aanzienlijk lager dan een paar weken geleden. Alleen in Egmond verblijven nog relatief veei Duitsers. In Zeeland trok vooral Cadzand veel badgasten. De bezoekers waren voor het merendeel dagjesmensen uit Zeeuws-Vlaanderen en Belgisch-Vlaan- deren. Voor de kust was het druk met zeilboten en waterskieërs. Vanmorgen zijn drie personen omge komen by een verkeersongeval op de rijksweg Vaals-Maastricht. Het ongeval gebeurde toen een personenauto uit Maastricht een geparkeerde vrachtwagen met aanhanger wilde passeren, tenvljl een tegenligger naderde. Bij deze ma noeuvre greep de personenauto de aan hanger, die over de weg gesleurd werd. De 25- jarige J. H. L. Mullenders en de 32-jarige L. J. verheyde, heiden uit Maastricht, werden uit de wagen geslin gerd en gedood. Een derde nog niet ge- Identificeerde persoon vond eveneens de dood. De auto werd volkomen vernield. De bestuurder van de auto liep een chock op. De bestuurder van de tegenligger, de heer Cremers uit Maastricht, liep inwen dige kwetsuren op. Hij werd naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Het Indonesische parlement heeft za terdag de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Gui- nea goedgekeurd. Het parlement aanvaardde ook een re solutie, waarin de politiek van president Soekamo inzake Nieuw-Guinea werd ge steund. De president werd gemachtigd onderhandelingen over deze kwestie voort te zetten. De 32-jarige Ono Aia, een van de meest gezaghebbende Papoea-leiders I» Austra lisch Nieuw-Guinea, heeft In Sydney ver klaard, dat de Papoea's niet willen, dat Australië Nieuw-Guinea opgeeft. Ono Ala, die voorzitter is van de be stuursraad van Haihantu in het hart van Australisch Nieuw-Guinea, zei, dat de Papoea's vrezen, dat de Indonesiërs hun gebied zullen binnentrekken zodra de Australiërs zouden vertrekken. De Papoea's zijn hevig verontrust door het besluit van de V.N. met betrekking tot de toekomst van Nieuw-Guinea. „Wij zijn begin 1964 nog niet gereed voor zelf bestuur", zo zei hij. „wij zouden geen krachtige economie hebben en afhanke lijk zijn van de parasiterende hulpver lening van andere landen". Ono Aia achtte het uitroepen van Oos telijk Nieuw-Guinea tot zevende Austra lische staat de eenvoudigste oplossing. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft aan de Amerikaan se ambassade te Den Haag Inlichtingen j gevraagd over berichten als zou de Ne-1 derlandse regering trachten een aantal i Nederlandse repatrianten uit Nieuw-Gui-! nea te laten emigreren naar de Ver. Sta- j ten. In Washington was van een dergelijke itap der Nederlandse regering niets be kend. Woordvoerders van de Nederlandse ambassade aldaar hebben gezegd geen instructies te hebben ontvangen. De mogelijkheid bestaat echter, aldus Ass. Press, dat de Nederlandse regering te eniger tijd de V. S. zal vragen om een speciale wet waarbij een extra-contin gent van duizend of meer repatrianten naar de V. S. kan emigreren. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft op het ogenblik ongeveer 1600 tot 1700 bedden in contractpensions gere serveerd voor repatrianten uit Nieuw- Guinea. Op 1 oktober komen er nog on geveer 1200 bij. Deze reserve hoopt men steeds op peil te kunnen houden, zodat de repatrianten vlot kunnen worden on dergebracht. Verwacht wordt, dat nu 30 september elke maand 356 spijtoptanten per vlieg tuig nit Indonesië naar Nederland zullen terugkeren. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van maatschappelijk werk zaterdag medegedeeld bij de aan komst van de Zuiderkruis In Amsterdam. Globaal geschat komen nog 1290 spijtop tanten voor onmiddellijke terugkeer In aanmerking. Zij zijn reeds in het bezit van de vereiste papieren. Hoeveel spijt optanten 1» totaal nog op terugkeer wach ten, is* niet bekend. „Elke schatting is een slag te de lucht", zei de woordvoer der. Fiausch Boude Fantasie- stoffen t Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze modieuze zuiver wollen najaars stoffen, in vele kleuren en des sins, één dag slechts, per meter voorl I Géén tel. of schrift, btst. Voordat de werfvlag werd gestreken en de vlag van de reder, rood van kleur met een kroon op een wit veld. in top werd gehesen, werden er toe spraken gehouden. ..Ik geloof, dat we er in zijn geslaagd een goed schip te maken en ik hoop. dat u het van ons De ambtenaren zullen officiële be scherming genieten van de V.N. Voorts wordt verzekerd, dat de wettelijk vast gestelde bepalingen, die thans gelden, zullen worden gehandhaafd. De Nederlandse ambtenaren, die na 1 oktober niet wensen aan te blijven, maar na die datum wachten op vervoer,] zuilen hun werk van dag tot dag kunnen blijven voortzetten en daarvoor een evenredig deel ontvangen van' hun maandsalaris. Zij zullen het recht hebben van de Nederlandse regering een premie te ontvangen. Gezegd wordt, dat de V. N.-troepen, die de Papoea-politie en het Papoea vrijwilligerskorps zullen assisteren, vol doende veiligheid bieden. Het V. N.-be- wind zal eigen vliegtuigen ter beschik king hebben, die onder aiie voorzienbare omstandigheden voldoende vervoersmo gelijkheden zullen garanderen. deze ambtenaren minstens drie maanden moeten tekenen, laten vervallen. Deze maatregel geldt uiteraard alleen voor degenen, die minstens drie maanden aanblijven, en dus niet die ambtenaren, v/elke van dag tot dag blijven, werken tot het tijdstip van hun vertrek. Wèl zal voor deze groep het nonaktiviteits-salaris of het wachtgeld pas ingaan na beëindi ging van hun werkzaamheid voor de V.N. .-óór woensdag of zij al dan niet wensen aan te blijven onder het be wind van de V.N. De schattingen van de genen, die blijven lopen uiteen van 2 tot 40 procent. Vast staat wel. dat ruim 80 procent der ambtenaren met het indienen der verklaring wacht tot dinsdagmiddag twee uur, het uiterste tijdstip, waarop de verklaring kan worden afgegeven. De ambtenaren moeten een verklaring indienen. Naar aanleiding van deze voorwaarden heeft de Nederlandse regering besloten, dat ook zij, die met de V. N. een contract aangaan voor een kortere duur dan drie maanden, in Nederland maandelijks hun volle salaris belastingvrij zullen ontvan gen. Men heeft dus de voorwaarde, dat De Nieuw-Gutaearaad heeft een mo tie aangenomen met betrekking tot de door de regering voorgestelde intrekking van dc wet op het Nederlandse onder daanschap van niet-Nederlanders. De mo tie, ingediend door mr. J. de Rijke, be oogt die groepen van niet-Nederianders, die niet behoren tot de autochtone bevol king van Nieuw-Guinea, het recht te ge ven om, ongeacht hun verblijfplaats, voor de Nederlandse nationaliteit te opteren. Het gaat bier om een groep van naar schatting 7.000 personen, onder wie de maatschappelijke Nederlanders, de Am bonezen, de Keiezen en vele Chinezen. Volgens de heer De Rijke kan men van deze groep niet verlangen, dat zij zonder meer overgegeven wordt aan een vreem de nationaliteit. Waarschijnlijk zal, naar hij verwachtte, ongeveer dertig procent van alle niet-Nederlanders bij een even tuele keuzemogelijkheid voor de Neder landse nationaliteit opteren In Hollandia is officieel bekendgemaakt dat de dienstplichtige soldaten A. J. Schouten en L Wieten respectievelijk aan knie en arm lichtelijk gewond zijn geraakt door een ongeval met een kara bijn. De beide militairen zijn in het zie kenhuis in Soro.ng opgenomen. Het is niet bekend hoe het ongeluk is gebeurd, maar de militaire woordvoerder deelde mede. dat het ongeval niets te maken had met vijandelijkheden. Het uitgebreide onderzoek, dat de politie is begonnen, heeft iot nu toe niets opgeleverd. Het zou niet uitgesloten zijn, dat de man en het meisje de pier zijn opge lopen met het - plan naar het strand terug te zwemen. De politie werd zondagmorgen van de spoorloze verdwijning op de hoogte gesteld door een vriendin van me juffrouw Stoppelenburg, die even eens in Alblasserdam woont. Zij vertelde de politie van het Rotter damse bureau Saridelingenplein, dat de heer Heereboer, haar vriendin en zij zaterdagmorgen in een klein busje naar Hoek van Holland waren gereden. Het busje was langs de strandboulevard geparkeerd en de heer Heereboer en mejuffrouw Stop pelenburg waren samen naar het strand gelopen. De vriendin was bij de auto gebleven. Van zaterdagavond tot zondagmorgen heeft zij vergeefs in de auto op het tweetal zitten wachten, voordat zij ten einde raad naar het station van Hoek van Holland liep en in de trein naar Rotterdam stapte. In de trein vertelde zij het verhaal aan een ambtenaar van de Rijkshavendienst, die haar aanraadde zich met de rivier politie in Rotterdam in verbinding te stellen. De rivierpolitie verwees het meis je echter naar het politiebureau Marconi- plein. Het busje werd nog op de parkeer- strook langs de strandboulevard gevon den. De politie heeft de wagen meegeno men naar haar bureau te Hoek van Hol land. Het is mogelijk, dat vissers de man en het meisje zaterdagmiddag op de pier hebben zien lopen in zwemkledlng. Zij verzoekt daarom eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen voor het verstrekken van inlichtingen: bij de politie te Hoek van Holland of in Rot terdam bij het bureau Marconiplein (te lefoon 35970). zult willen aanvaarden", zei scheeps-1 bouwer Johannes Boele en hij liet voori het laatst zijn oog gaan over wat op dat moment nog zijn schip was. en het was aisof hij er moeilijk afstand van kon doen Hollands Dreef is ook een prachtig schip, fraai van lijn en subliem van afwerking, zowel van binnen als van buiten. Het heeft een draagvermogen', van ongeveer 14.700 ton a 1000 kg, een lengte over alles van 152.57 meter, een breedte van 19,35 meter en een holte van 12.19 meter. Voor de voortstuwing heeft Hollands Dreef een 6-cilinder P. Smit Jr. Burmeister Wain-diesel- motor, die haar, afgeladen, een snel heid geeft van 13,3 mijl per uur. Het schip is geheel ingericht voor het ver voer van graan. „Ik wil dit schip graag aanvaarden", antwoordde de reder, de heer D. J. Pronk van Hoogeveen. Hij zei tevreden: „Het is precies wat wij hadden ver wacht een typisch Boele-schip. Als ik uw perschef was zou ik u sis slag zin voor uw werf voorleggen: Boele voor het betere werk, In vol vertrouwen neem ik Hollands Dreef van u over. Ik hoop, dat het schip gelukkig zal varen en dat de eerste letters van Hollandse Vrachtvaart Maatschappij binnenkort ook de eerste letters zullen zijn van Heel Veel Miljoenen". De_ reder uitte zijn tevredenheid nog op e'en andere wijze. Ter gelegenheid van het feit, dat Hollands Dreef het duizendste schip is dat b(j Boele is ge bouwd, bood hy de werfdirectie een oud- Hollandse gravure aan, een prachtige piaat, eertijds uitgegeven door Pieter Schenk te Amsterdam, voorstellende de bouw van een „oorloghs-Schip voerende 96 stuckcn Canon, het Volmaakte Schip", met in tekening alles wat daar bij hoort, „al "t touwwerk als meede een doorgesneede schip, van voore, van Achteren en booten Sloepen en Cameele exci en verdere gereetschappe daar toe- behoorende". Terwijl de gasten op het dek een toast uitbrachten op Hollands Dreef zat Jo hannes L. Geerst, 20 jaar, leerling-werk tuigkundige en de jongste van de scheepsofficieren, in het ingewand van het schip. Daar is zijn plaats als het schip vaart, in dat machtig centrum, dat het schip leven geeft en kracht. Later op de middag, toen hij enkele uren vrij had. hebben we in zijn hut een praatje met hem gemaakt over varen. Hij heeft een comfortabele hut, ruim en airconditioned. Op een kastje stond een portret van een lief meiske, dat, naar we mogen aannemen, hem. geregeld zal schrijven in het jaar, dat Hollands Dreef, geladen met graan, kris-kras over de zeven zeeën gaat. Johannes L. Geerst is in Indonesië geboren. Zijn vader diende bij de Ko ninklijke Marine en het zou niet zo vreemd zijn als hij van hem de lust tot het varen heeft geërfd Tot hen. die waren uitgeno digd de proeftocht met Hollands Dreef mee te maken, behoorden ook de heer en mevrouw P, Bode. De heer Bode trad 23 jdar geleden bij Boele in dienst en 'kreeg toen werf nummer.... dui zend, En omdat Hollands Dreef haar duizendste schip is vond da directie van de werf dat hij eens in de ..bloemetjes" moest wor den gezet. En daarom werd ook de heer Bode bij de overdracht harte lijk toegesproken. Eerst door de heer Joh. Boele. die hem en zijn. vrouw een fraaie aquarel, een havengezicht voorstellende, aan bood, een gebaar waarmee hij, zoals hij zei, allen die aan de bouw van Hollands Dreef had den meegewerkt, wilde eren. De directie van de Hollandse Vrachtvaart Maatschappij bleef niet achter. De heer D. J, Pronk van Hoogeveen overhandigde mevrouw Bode een prachtig bloemstuk en haar man een grote kist sigaren. Dezer dagen ontving de direc tie van Boele van haar perso neel een zilveren plaquette ter herinnering aan de bouw van het duizendste schip. Een aantal jaren geleden kwam hij t/J' naar Nederland. In Utrecht bezocht hij de mulo en de zeevaartschool. Dit jaar slaagde hy voor werktuigkundige en nu maakt hy zijn eerste reis en hij ver wacht er veel van. En waarom wil Johannes L. Geerst varen? „Omdat ik wat van de wereld wil zien, vreemde landen en vreemde havens wil bezoeken, en ook omdat je op een schip zoveel dingen leert, die buiten je vak liggen, maar toch aardig zijn om te kennen". Dit eerste jaar moet hij een z.g. memo riaal bijhouden „en ais ik dat goed doe krijg ik een voorlopig diploma. Dan ga ik weer varen en als die vaartjjd er op zit moet ik terug naar school om te leren voor mijn A-diploma". „HÜ staat nu nog aan het begin van zijn zeemansloopbaan en hij is nog vol goede moed. Hij knikte heftig „ja" toen hem werd gevraagd of hij dacht, dat hij altijd zal willen blijven varen, maar op een kastje staat het portret van een iief meiske en wat wi! die? Statistie ken immers hebben uitgemaakt, dat juist in de gelederen van de werktuig kundigen de meeste gaten vallen omdat zij met hun technische kennis zo gemak kelijk een baan aan de wal kunnen krij gen, gemakkelijker dan stuurlieden. Ér zijn. aldus de statistieken, weinig werk tuigkundigen. die zo lang op zee blijven, dat zij hoofdwerktuigkundigen worden. Johannes L, Geerst keek uit over de bijna rimpeloze zee. Hollands Dreef zou straks gaan naar het land achter de einder, die scherp de grens aangaf tus sen licht en water. Hollands Dreef is een gloednieuw schip en de zee is boeiend, maar.... Na de overdracht wandelden de gas ten. onder wie de doopster van het schip. officieren, die voor deze proeftocht hun echtgenoten of verloofden hadden mogen uitnodigen. Marian Vos uit Groningen leunde lui tegen de railing en naast haar stónd Frank L. Macvillc. de derde stuurman van Hollands Dreef, met wie ze een dag te voren was verloofd. Zal Frank L. Macville zijn zeemans loopbaan. zoals hij die zich nu nog denkt, kunnen voltooien? Marian Vos zei; „Ik vind zeeman een echt manne lijk beroep en als ik een man was. zou ik willen varen. Ik heb altijd tegen Frank gezegd: Je moet helemaal doen waar je zin in hebt, en toen wist ik al, dat hij naar zee wilde. Frank en ik hou den erg van reizen. Ik ben de oudste uit. een gezin, dat altijd veel heeft ge kampeerd, misschien dat dit met anders tegenover het beroep van zeeman dost staan. Varen zei Marian Vos vind ik fantastisch, en ik geloot dat een huwe lijk met een zeeman altijd fris blijft, altijd nieuw. Ik schrik er niet van terug straks in m'n eentje kinderen op te voeden. Natuurlijk, kinderen hebben oak een vader nodig, maar een vrouw moet zoveel van haar man weten, dat ze hem kan vervangen". Veel jonge mensen zei Marian zijn niet wat ze pretenderen te zijn. Wat te willen Is veiligheid, ze willen geborgen zijn". Toen Hollands Dreef dc Nieuwe Waterweg binnenvoer, stond kapitein Cornells Tjebbes op de brug. Hij is fors gebouwd, deze kapitein, en van nature een vriendelijk mens. Van geboorte is hij een Fries, zijn naam zegt dat trouwens al. Zijn liefde voor de zee heeft hij van zijn grootvader, die gezagvoerder was op de zeilvaart en bij de rederij Muller uit Rotterdam op barken en fregatten heeft gevaren. Kapitein Tjebbes is 51 jaar. Hij stu-. deerde op de kweekschool voor de zee vaart te Amsterdam en ging in 1932 naar Indië. naar de K.P.M. Hij bevoer de inter-insulaire lijnen tot hét uitbreken van de oorlog met Japan, toen werd hij geïnterneerd. Na de oorlog werd het weer varen. Zijn benoeming tot kapitein viel in 1956. en zijn laatste schip was Hollands Duin, een zusterschip van Hollands Dreef. „Ik lag in Victoria toen ik telegra fisch werd teruggeroepen naar Holland. Met een vliegtuig ben ik naar hier ge komen om Hollands Dreef op te halen. We gaan op trampvaart, voor een jaar. Graan halen waar graan is en dat graan brengen waar ze er om zitten te sprin gen. Hollands Dreef zei hij is een prachtig schip, het grootste, dat ik ooit heb gecommandeerd. Jammer, u zult het niet veel meer zien, vermoedelijk. Het schip komt praktisch niet meer terug". Hij zei: we. Naar „Vanavond nog vertrekken La Pallice, even benoorden maVover hei dek° e^methenTelch^I ??rAe-aux- We neme'n daar °wan was (Van een onzer verslaggevers) j Zoals men zich za! herinneren, HE 25-jarige Sumatraanse visser Abu de visser met zijn uitgeholde boom- Bakar Budiman vertrekt vannacht stam door wind en sterke stroom uit de kust gedreven. Vier dagen had hij op de Indische Oceaan zonder voedsel en drinken rondgezworven, voordat hij door de bemanning van het Neder landse schip werd opgemerkt. naar Indonesië. Hij reist met het Duit se vrachtschip Höchst, dat acoommoda- tievoor enkele passagiers heeft, van Amsterdam regelrecht naar de haven van Belawan op Sumatra. De jonge Sumatraan is een week de „gast" van de vreemdelingenpolitie in Rotterdam geweest. Verleden week maandag arriveerde hij in de Maasstad met het vrachtschip Mersey Lloyd van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat hem begin augustus op de Indische Oceaan tientallen mijlen uit de kust van Atjeh oppikte. In Aden en in Egypte kon de Indo nesiër, die in het dorpje Sigli op Atjeh woont, niet van boord. Er zat dus niets anders op dan mee te varen naar Nederland, De vreemdelingenpolitie in Rotter dam heeft medio vorige week overeen stemming bereikt met de Indonesische ambassade in Brussel, die beloofde voor de terugreis van Budiman te zorgen. In de afgelopen week heeft de vis ser enkele dagen Rotterdam bezichtigd in gzelschap van rechercheurs van de vreemdelingenpolitie. Vrijdagavond werd hij op kosten van de Bank Indo nesia te Amsterdam in nieuwe kleren gestoken. Het wordt een blijde thuisreis voor Budiman, want in het dorpje Sigli vacht een schone Sumatraanse in span ning op hem. Hij zou al weken gele den met haar zijn getrouwd als de on fortuinlijke vistocht er niet tussen was gekomen. tn, 14.300 ton en brengen dat naar China. De haven is nog onbekend, dat horen we wel als we op zee zijn. En als dat graan is gelost, gaan we nieuw graan halen, in Amerika of in Canada. En dan weer naar China? Misschien, mis schien ook niet. Maar we blijven varen, aan één stuk door, alle zeeën over". Boele's duizendste schip, dat de fraaie naam Hollands Dreef draagt, Is zijn levensreis begonnen. Om tien uur zaterdagavond koos het zee, leeg, be stemming La Palisse. Johannes L. Geerst zat in het ingewand en Frank L. Macville stond op de brug, Envan- avond zullen Marian Vos uit Groningen en dat meiske, wier portret een goede plaats heeft gekregen op een kastje In een hut, haastig naar de krant grijpen en haar vinger laten glijden langs de scheepvaartkolommen om te zien waar Hollands Dreef zich bevindt. Ze zullen dit een jaar lang doen Een treiler uit Oost-Duitsland lift thans in de haven van het Deense plaatsje Hirtshals nadat zes van de ze ven bemanningsleden in Denemarken asiel hebben gevraagd als politiek vluchteling. Vier bemanningsleden gingen in Ska- gen aan wal aan de noordelijke kant van de westkust van Jutland. Twee anderen verlieten het schip in de haven van Hirtshals dat iets ten zuiden van Ska* gen ligt. Zoals gebruikelijk zal het zestal na politiecontrole toestemming krij gen naar West-Duitsland te gaan. Het laatste bemanningslid heeft naar Oost-Duitsland getelefoneerd met he» verzoek nieuwe bemanningsleden te «tu ren.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2