Wie volgt W. Kok nu op? Wvan Scliooneveld AR tot wethouder gekozen ONTWIKKELING LANGS GELEIDELIJKE LIJNEN Werk aan reuzendok voor Wilton (duur 42 maanden) heeft vele consequenties Vijfhonderd mensen gaan oefenen I W. Kok bedankt voor raadslidmaatschap A f tredende lr grote hulde gebracht 1 Burgemeester Peek tot raad Vele zaken wachtende Tijd van voorbereiding voor spel te kort Verklaring over gaan van heen weth. W. Kok mm Schiedam maakt zich mooi.. Jeugdltaven- West" M. Stok veertig jaar bij Co-Op Inenting tegen pokken en difterie- kinkhoest-tetanus-kinderverlamming Begin Finale Programma van koninklijk bezoek op Wiltomverf DE ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 (Van een onzer redacteuren) f)E 64-jarige heer W. van Schoo- neveid (AR) is dinsdagavond in de Schiedamse gemeenteraad als opvolger van wethouder W. Kok gekozen tot wethouder van gemeentewerken. Hij kreeg daar-ij voor 33 stemmen, een was blanco j| en een stem was uitgebracht op!| het raadslid M. Eykenaar (AR) dat gisteravond als lid van de fractie Protestant Schiedam is be ëdigd en geïnstalleerd. Niet aan wezig waren de heren W. Kok en drs. J. H. Simons. Voor de stem ming was er al een verrassing. Ir. Dominicus deelde mee dat de heer Kok voor het raadslidmaatschap heeft bedankt. ■■wS Negen nieuwe LOODZWAAR MET.... OPMERKELIJK PRATERTJE (Advertentie) Zelfstandig Belangwekkend df Ankeren 3 KeTtin^fahriek'^Beito P^keerplein bij de ruïne van voertuigen rijden vanuit de ingang bü inte^ rtato^^ltrzaï°nHM de ruïne met een flauwe bocht naar de nieuwe stausgeaeeite H-M- Vlaggedragers Res-j Vandaag TV'IE wordt de opvolger van de lieer Kok W als raadslid in de Srliiediim.se gemeen- leraa'l 1)Mt "i^t eigenaardige vraag maar het in het niet want door het samen gaan van de drie prot. ehr. partijen in Sfhinlnni «ijlt voor de koniemle zitting*, {seritxle diverse afspraken gemaakt. Op de kandidatenlijst staat uls uehtste de heer J, Knipsrheer. die de Sht' in Protestant ^fhiedam vertegenwoordigt. Hij zal dn» als Mr»te kandidaat worden gesteld ter ver vulling van de lege plaats in het septet. Op de negende plaats stuat de heer K. Sterrtlherg, die verlegt iwoordigrr is van ,je AKI*. He drie samenwerkende partijen gijn echter overeengekomen dat hij tus sentijds aftreden het aftredende lid rul worden opgevolgd door een lid van tie eigenpartij. Dal betekent dat de heren Knipscheer en Sierenherg dus moeten be danken voor het aangehotlrn lidtnautsehap. Ban zou gekozen worden nummer tien van Je kandidatenlijst de heer A. Sonnevehl jr., die bij Beveka-Th, J. I.. van den Berg werkt en secretaris is van de CDU. De jeugdige heer Sonnevehl is een zoon van liet oud-raadslid J. Soldievehl. liet oud-raadslid J. Sonnevehl. De heer W. Kok. wethouder van Ge meentewerken. heeft aan de prot.-ehr. Raadsfractie mededeling gedaan van zijn voornemen zich niet opnieuw be schikbaar te stellen voor een wethouders zetel. Door de steeds toenemende werkzaam heden, verbonden aan het wethouder schap. acht hij dit niet langer te com. bmeren met zijn drukke accountants praktijk. Aangezien '-.et veelal gebruikelijk is tegelijk met het wethouderschap het raadslidmaatschap te beëindigen, z.al de heer Kok ook niet meer in de raad terugkeren. held in het politieke leven is hem niet voorbijgegaan" zo besloot mr. Peek zijn I rede. De stichting jeugdhaven van de gere formeerde evangelisatie wijkraad west in Schiedam heeft de deuren van het ge bouw Westfrankelandsestraat 40 weer geopend. Iedere dag kunnen de meisjes en de jongens er terecht. Voor maandag vermeldt het program ma van' 78 uur voor meisjes van 510 jaar: Bijbeis verhaal, handenarbeid en spelletjes: voor dinsdag van 7—8 uur voor jongens van 6io jaar: Bijbels verhaal, handenarbeid, spelen; voor meis jes van 78 uur *616 jaar): Bijbels verhaal, gratis blokftuitles; voor woens dag van 2.30 tot 3.30 uur meisjes en jongens van 613 jaar: Bijbels verhaal ca zingen: voor meisjes van 10—16 jaar van 7.158.45 uur: Bijbels verhaal, han denarbeid en handwerken: donderdags voor jongens van 11-17 jaar van 7.30 tot 8.45 uur. Bijbels verhaal, biljart, tafel tennis. diverse spelen: vrijdags van 7 930 uur voor meisjes en jongens: Bijbels verhaal, mondaecordeon- en muziekclub Philhannomca. Burgemeester mr. J. \V. Peek heeft de tiieuw-gekozen gemeenteraad beëdigd en geïnstalleerd. Bü de verkiezingen werden drie wethouders II. Sabel, mr. P. van Bochove en mr. M. J. M. van Kinderen met algemene stemmen (34 voor, een blanco) herkozen. Burgemeester mr. J. W. Peek heeft de heer Kok hulde gebracht voor het feit dat hij de kracht heeft opgebracht de moeilijke opengevallen plaats van het wethouderschap in te nemen toen de heer Th. J. L. van den Berg vorig jaar december plotseling aftrad. Mr. Peek bracht de heer Kok dank voor de vele diensten aan de gemeente bewezen in de periode dat hij lid van de gemeente raad en de negen maanden dat hij wet houder was. Hij stelde dat de heer Kok als frac tievoorzitter voor een moeilijke situatie was geplaatst. Hij was min of meer gedwongen de heer Kok op te volgen en in het belang van zijn partij heeft hij gedaan wat van hem geëist werd. Zijn taak was zwaar. Zijn drukke practijk verdroeg de combinatie met het eveneens veel tijd vergende wethouderschap heel moeilijk. Temeer daar de wethouder toy de dienst voor gemeentewerken te kampen had met een grote onderbezetting, In deze moeilijke omstandigheden heeft de heer Kok zich met zijn gehele persoon ingezet voor zijn nieuwe taak. ,,De wisselvallig- I zich negen nieuwe leden. Het zijn voor Protestant Schiedam de actieve heer M. Eykenaar. voor de PvdA mevrouw I J. Krikke-Hein en de heren L. Kessemch, I A. Aardoom. J. Dijkstra en J, H. Simons. voor de KVP mevrouw M. A. C. Taverne- j Van Campen 'die prompt van een nota- bel de benaming ..miss Gemeenteraad kreeg) en de heren 1!. W. Metaal en j N. J. J. van. de Water. Een speciaal welkom had de heer i Peek voor de nieuwe wethouder. ,,Op een leeftijd dat de meesten zich terug trekken (de heer Van Schooneveld wordt I 65 jaar in november) hebt II de zware taak op U genomen. Dit heeft zijn na- delen niaar ook het voordeel dat li gedurende Uw dertienjarig lidmaatschap van de raad grote ervaring hebt opge daan". Met een kort woord heeft de heer Van Schooneveld dank gezegd voor het I in hem gestelde vertrouwen. Hij rekende j op een goede samenwerking met de burgemeester en de wethouders. „Ik hoop dat God ni(j de kracht zal geven mijn taak te vervullen". Daarna heeft de raad vele raadscom- missies samengesteld, vrijwel alio raads- leden werden in vroegere posities her- j kozen, de heer M. Eykenaar kwam in I tal van. commissies als opvolger van de •heer A. Hoek en tevens W. van Schoone- j veld. Opmerkelijk is dat de communist B. E. Colle voor het eerst na de moord- j partij in Hongarije 119365 weer in com-1 missies is herkozen, hij heeft oan ook Onder de geïnstalleerde leden van de raad. die tot 37 is uitgebreid, bevinden'begroting die binnenkort zal verschijnen. De heer M. Stok uit de Jan Steen- lllifoica 13 ilCl KUI.C.TI, Hij HCCtL VI cl 11 VU tv I C» 1 nu ineen massa commissies zitting al J "i wn ml in een massa commissie zitting als bijeenkomst zijn de afdelingen ..getrok ken" voor het onderzoek van ae werkzaam bij Co-op Nederland. Hij be- i gon op de afdeling crediteuren, maarj verhuisde al spoedig naar de commer-l ciële sector. Sedert jaren is de heer; Stok reeds chef van de afdeling brand-; stoffen. Op de receptie in het Rijnhotel ont- j ving de jubilaris dinsdagmiddag talrij-j i ke gelukwensen. (Van een onzer verslaggevers) nerveuse regisseur of auteur-plaatsver vangend regisseur tot herhalingen van gedeeltes van het spel besluiten. Mis schien omdat Marnix nu eenmaal veel belangstelling beeft voor de stad. van daar dat hij verheugd is over een ma nifestatie als het pleinspel. Toen hij ons dan ook nog een drankje aanbood herkenden we de sympathieke drogist in hem geheel. LOODZWAAR keek-ie ons aan. de som bere blik stuwend over de borstelige wenkbrauwen. ..Jij bent eigenwijs, dat hoor ik van je allernaaste verwant zei ie, hij, de geachte goede oude Mamix. Ons antwoord was verbazing. „Ik zes niets meer want jij zet alles in de pers besloot hij toen. en ons antwoord braent hem daarop tot een gebaar dat wij eer der de huiskapelaan Betto. die "aiï, hem zat, zouden hebben toebedacht. We twijfelden nog of deze Mamix m de geioofstwijfelinig van voor I5i2 was ge raakt, maar hij vertelde alles verder zelf wei In de Rotterdammer had MJ in deze scheve rubriek, eh in deze ru briek met meestal schuine letters, wei- eens gelezen dat er zulk een perfect middeltje voor fietsbanden zou bestaan. De banden zouden nooit kapot gaan, toen ze wel kapot gingen spoot het mooie middeltje gelijk maar het meubilair, de bekleding en de kledij naar de maan. HIJK, dat is niet fijntjes, nou had ik "IV artikeltje kunnen plaatsen meende hij enigszins peinzend en dat gaf Filips van Marnix, heer van St. Altle- gondc een vreemde aanblik. „Ik heb het niet gedaan want dan breng ik ie bij je baas in moeilijkheden en mijn moeder leest die Aan de Schie's zo graag, veronderstel dat je ze niet meer schrijft, maar (en hier pikte hij sijn forse vinger in onze borst) ik wil je wel zeggen dat ik dat speciale en door jouw afgekeurde spul heb gehaald bij een col lega. Jullie wou het toch hebben, man, ik verkoop die rommel toch niet." HUK, dat is nu een opmerkelijk ant- fV woord van deze Mamix. We waren een moment verheugd want we dachten dat we het alleenrecht kregen voor pu- blikatie van deze memoires van Marnix uit de tijd dat hij gouverneur van Schie dam was. maar heiaasjes nee. Plots za gen wij dat we tegenover de man zaten die Mamix gestalte gaat geven, die met andere tonelisten zo enthousiast spreekt over het pleinspel dat zij een uniek ge beuren noemen. Kapelaan Betto meende bat een dergelijk pleinspel alleen ge speeld kan worden door een kracht als Carel Briels en daarom noemde de ka pelaan het zo'n bijzondere prestatie van auteur en regisseur dat zij hun visie zo enthousiast op de vijfhonderd medewer kers kunnen overbrengen hoewei cok auteur en regisseur geen ervaring heb ben op het gebied van massa-pleinspe- )en. „Heus, het is heel wat anders of je_ iets maakt voor de planken of voor zo'n onmetelijk plein" zei Betto nog en daarmee gaat hij vooorlopig terug naar zijn huftuin van het Huis te Riviere. MET Marnix van St. Aldegonde was het gesprek rvog niet uit. Hij meent; dat Geron een goede regisseur moet nebben, Geron gaat veel werk verzetten. Ju maart moet Geron strijden voor de landelijke wedstrijd Het Landjuweel in Haarlem. Geron wil goed voor de dag kernen, daarom zoekt Geron geld, een regisseur van kwaliteit, tonelisten en feu goed toneelstuk. Ja. deze grote ge leerde Filips van Marnix. heer van St. Aleegonde die niet lang de sleutels van de stad Schiedam heeft beheerd was in P'U praatlustige stemming. Misschienv*v,'h^|\""rëgisseur Pieter G. I emdat hij die sleutels telkens kwijt raaktD esondunks htef t S tcmmirlg jn rijn I bi) de repetities voor het pleinspel. als LuU een uitstekende s«mun s (Van een onzer redacteuren) BIJ de installatie van de „nieuwe" gemeenteraad heeft de burge meester van Schiedam, mr. J, IV. Peek, dinsdagavond een begroetings rede gehouden waarbij hij een over zicht gaf van enige te verrichten werkzaamheden in de komende ja ren. „De gewone tijd voor het optreden van een nieuwe gemeenteraad en mede ter verkiezing van de wethouders is de eerste dinsdag in september." Ge volg gevende aan deze wettelijke voor schriften is uw raad hedenavond sa mengekomen: de vereiste eden en be loften zijn afgelegd en uit uw midden zijn de wethouders gekozen om met de burgemeester als dagelijks bestuur op te treden in de komende zittings periode. Het gemeentelijk bestuur heeft zich dus thans geconstitueerd en staat gereed zijn werkzaamheden aan te vangen", aldus mr. J. W. Peek. Het college van B. en W. heeft ach ter de tafeL plaats genomen in nage noeg de zelfde samenstelling als waar in het vier dagen geleden deze plaats heeft verlaten. De herkozen wethou ders wens ik geluk met het vertrou wen, dat de raad zo onomwonden Op donderdag 6 september 1962 van 150—2.00 am. zal er ten huize van de Vlaardingse artsen gelegenheid wor den gegeven voor kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt en tegen difterie-kmkhoest-tetanus voor kinderen tot zes jaar. Kinderen geboren in 1962 kunnen worden ingeënt tegen difterie-kinkhoest-tetanus-kinder- verlamming. Men kan zich zonder voorafgaande aanmelding vervoe gen bij de huisarts. Het inentingsboekje of de inentings- kaart dient overgelegd te worden. Inentingskaarten zijn. voor zover nog niet verstrekt gratis verkrijgbaar bij de afdeling Bevolking. Stadhuis ingang Paterstraat, alhier. Ouders, die hun kinderen -± twee jaar geleden volledig lieten inenten tegen difterie-kmkhoest-tetanus of difterie- tetanus. worden cr aan herinnerd, dat deze kinderen nu voor een herinenting in aanmerking komen. Hierdoor wordt de immuniteit weer met ongeveer twee jaar ver lengd Voor zover de kinderen de leeftijd van zes jaar nog niet hebben bereikt kan de herinenting worden ge geven op bovengenoemd tijdstip door de huisarts, even eens op vertoon van inentingsboekje of inentingskaart. in hen heeft uitgesproken: de door de jaren heen beproefde samenwerking zal zich in de komende jaren voortzet ten en rijke vruchten kunnen afwerpen voor onze gemeenschap. Verder wil ik een kort woord spreken tot u allen, een woord van welkom in deze oude zaal. waar reeds vele generaties van bestuurders het wel en wee der ge meente hebben besproken en haar be langen krachtdadig gediend, en waar in u thans bijeen bent gekomen om hun werkzaamheden over te nemen en voort te zetten. Reeds uit deze woordkeus komt naar voren, dat de ontwikkeling in onze stad zich langs lijnen van geleidelijkheid vol trekt; zelfs een vrij ingrijpende veran dering m de politieke samenstelling en een aanmerkelijke wijzigmg in de per- sootrljke samenstelling van de Gemeen teraad onderbreekt de continuïteit van het locale bestuursbeleid niet. Uitslui tend bestuurstechnisch bezien heeft dit zijn onmiskenbare voordelen: de uit voering van de aanhangige piannen gaat ongestoord verder en de beschikbare middelen worden zo efficiënt benut. mogelijk Maar hierin is dan tevens gelegen wat ik zou willen noemen een van de grootste verleidingen van onze tijd. het gevaar dat het zakelijke en het econo mische zouden gaan prevaleren boven de beginselen volgens welke wij het be stuur willen zien gevoerd. Hoe vaak staan wij aan die verleiding niet bloot, ook in ons dagelijks leven, omwille van een materieel voordeel de stem van ons beginsel tijdelijk tot zwijgen te brengen. Het is daarom goed de ogen voor dit gevaar geopend te houden, want door deze gedaehtengang onder graaft men de grondslagen van ons de mocratisch bestel. Versta mij goed: ik zeg niet. dat een democratisch bestuur niet op zake lijke en economische wijze kan wor den gevoerd, maar ik ontken dat de inhoud en de richting van dat bestuur alleen door zakelijke overwegingen zou den mogen worden bepaald. Wanneer ik dan zeg, dat aan u de taak gesteld is de werkzaamheden van de vorige raad over te nemen en voort te zetten, dan is hier geen sprake van automatisme, maar u bent geroepen om zelfstandig te oordelen naar eer en geweten over de voorstellen, welke aan u zullen wor den voorgelegd. Deze voorstellen zullen talrijk zijn en van velerlei aard. Hierbij treden het meest op de voorgrond die, welke be treffen de uitbouw van onze stad. Ge durende uw zittingsperiode zuilen aan de orde komen de voltooiing van de Horvathweg met de bijbehorende brug over de Sc hie en de laatste phase van het Stationsplein; voorts de verdere aanleg van het Raadhuisplein, waaron der begrepen het slopen van de Rijks H.B.S. en de verplaatsing van de Brand weerkazerne; daarnaast noem Ut het gereed maken van het noordelijk ge deelte van het Industrieterrein bewes ten de Scbie, het verkrijgen van bouw rijpe grond en als gevolg daarvan de (Van een onzer verslaggevers) DE SCHIEDAMMERS gaan nu merken dat de dertiende sep tember. de dag dat H.M. Koningin Juliana Schiedam bezoekt, in aan tocht is. Op het parkeerplein Sin gelplantsoen is men voortdurend aan de arbeid. Op de Broersvest. in begin Lange Kerkstraat en Rotterdamsedijk zijn vlaggemasten op korte afstand van elkaar ge plaatst. Op ooghoogte zijn aan die vlaggemasten wit geschilderde driekantige bakjes geplaatst waar in rode geraniums worden gezet Aan de top van de masten komen vlaggen en bovendien worden er bij de bakjes, duidelijk zichtbaar, geplastificeerde foto's 30 x 40 cm met afbeeldingen van het Schie dam van de laatste honderd jaar geplaatst Ten gerieve van de be woners van Broersvest en om geving verrichten personeelsleden van de Plantsoenendienst Gemeen tewerken e.d. hier veel arbeid. sprong van de woningbouw naar Ke- thel. In studie is de demping van de Pol dervaart. de verhoging van de zeedij ken, de vernieuwing van de Buitensluis. De bouw van het Gemeenteziekenhuis zal een aanvang nemen, de spoorweg- werken zullen hun voltooiing naderen en tot omvangrijke grondtransacties aan leiding geven; de aanleg van de rijks weg 20 en van de Beneluxweg met tun nel zal op het gebied van de wegeii- bouw grote activiteiten brengen en een aanmerkelijke wijziging in het verkeers- patroon van onze stad. Het tot stand komen van het gewest Rijnmond ten slotte zal nieuwe staatsrechtelijke ver houdingen scheppen, waarin zal moe ten worden gezocht om tot de best mo gelijke resultaten te komen. De aanpas sing van de stedebouwkundige voor schriften aan de nieuw gegroeide si tuatie zal de aandacht blijven vragen zolang de uitbreiding van de bebouwing zich voortzet. Zo staat u dan aan het begin van een belangwekkende periode, aan het eind waarvan het voorkomen van de stad aanmerkelijk zal verschillen met de hui dige situatie. Maar naast genoemde grotere zaken zullen ook talrijke klei ne aangelegenheden uw aandacht vra gen. en ook deze moeten tot hun recht komen. "Want hetzij grote hetzij kieine zaken die aan de orde zullen komen, steeds zijn bepaalde belangen van onze burgerij daarbij betrokken. Wie de be hartiging van die belangen op zich neemt en deze taak aanvaardt met ijver en doorzettingsvermogen, zal hier een aantrekkelijk arbeidsterrein vin den. waarop hij met voldoening kan werkzaam zijn. Ik eindig dan met de wens. dat op deze arbeid Gods onmisbare zegen mag rusten en haar vruchtbaar maken tot heil van onze Schiedamse bevolking", aldus burgemeester Peek. HEX grote diepe bouwput in Schiedam jwordt steeds groter op de plaats f waar vroeger een riant jachthaventje en de rust van het Sterrebos was. Hier wordt het grote bouwdok van Wilton Fijenoord gegraven naast de reeds be staande bouwdokken aan de zijde van de Maaskant. Dat betekent dat de drie sportvelden op de Maaskant tussen Wilton Fijenoord en de Nieuwe Water weg niet meer gebruikt kunnen wor den. Ze verdwijnen. Het betekent ook dat het theehuis aan de Maaskant zijn functie is kwijt geraakt en zelfs staat te bezien of de villa aan de kop van de haven van WF nog gehandhaafd kan blijven. Het graven van dit grote dok heeft zelfs consequenties voor de stand van het grondwater in Schiedam. Vandaar dat telkens metingen worden verricht. Vandaar ook dat de technici op dit ge bied nauw samenwerken met de des kundigen die de werkzaamheden ver richten voor het graven van de Bene- luxtunnel ten westen van Wilton Fijen oord. In maart 1961 werd gewag gemaakt van diverse uitbreidingsplannen, waaron der de bouw van een 130.000 tons dok. Het besluit tot de bouw werd genomen op grond van de verwachting, dat in de ko mende jaren het aantal te dokken sche pen met een draagvermogen van meer dan 38.000 ton (waarvoor tot dat tijdstip uitsluitend ons drijvend dok 4 in aan merking kwam) zo groot zal zijn. dat ons dok 4 daarvoor niet meer toereikend zal zijn. De bouw van een dok van deze afme tingen is niet direct een kleinigheid te noemen en er zal een tijd van ongeveer 42 maanden met het gehele project ge moeid zjjn, ongeveer te splitsen in zes perioden, wordt in het WF-nieuws mede gedeeld. Periode 1. duur tien maanden, omvat het rooien van bomen, enz., het ontgra ven van een put tot 5.00 meter onder R.P-, waarbij de put met een open be maling wordt droog gehouden. Dê taluds worden droog gehouden met een vscuum- bemaling tot 5.00 m onder R.P De bron nen voor de bemaling van de diepe zand laag worden in dit stadium geïnstalleerd, maar nog niet in werking gesteld. Aan de havenzijde is de bouwput afgesloten met een kistdam. In dit stadium wordt ook de damwand rond de dokvloer geheid en de verankering hiervoor aangebracht. Peride 2. duur vier maanden. De kist dam en de put wordt in een open verbin ding met de haven gebracht. De grond tussen de damwanden wordt nu wegge- baggerd tot de vaste zandlaag op ge middeld 17.50 m onder R.P. Vervolgens wordt de grondverbetering aangebracht tot onderkant van de onder- waterbetonvioer. De vacuum behandeling van de taluds blijft in dit stadium in wer king. teneinde de stabiliteit van de taluds ouder water te verzekeren. Na deze werk zaamheden wordt de bouwput weer ge sloten. Periode 3 en 4. duur tien maanden. De waterspanning in de diepe zand laag ter plaatse van de onderkant van het dok wordt verlaagd tot 3,50 m onder R.P., door middel van de diepe bronnen. Ver volgens worden met een drijvende hei stelling de palen onder water geheid. Rond de palen wordt een 3 m dikke vloer van onderwaterbeton gestort, welke on gewapend is. Daarna wordt de bouwput leeggepompt. De spanningverlaging tot 5.50 m onder RH. blijft noodzakelijk, daar hierdoor de voorlopige geschatte toelaat bare trekkracht in de palen niet zal wor den overschreden. (Van een onzer redacteuren) 1 rlJFHONDLltü Schiedammers zullen V volgende week iedere avond inten sief moeten oefenen op het parkeerplein Singel plantsoen om te trachten het pictu- «nei ..Twintig eeuwen presenteren zich geschreven door NIc. van Loopik, regie Pieter Lutz to goede levendige gestalte te geven. Het heeft de organisatoren niet mee gezeten btj de voorbereidingen voor het pletnspei. De tijd van voorbereidingen was al te kort toen aan de opbouw van het spel be gonnen werd maar bovendien kon er gedurende weken niet worden gewerkt omdat het merendeel van de deelnemers steeds met vakantie was. Eerst nu gaan de repetities op gang komen. Maandagavond wordt een vol ledige repetitie met alle deelnemers op het plein gehouden. Dat is voor de eerste maal dat alle onderdelen van het spel op het plein worden afgewerkt Het is uiteraard al een handicap dat de deelnemers zich tot nu toe met goed hebben kunnen realiseren hoe en waar de decors staan, wat de ruimte van het plein is en wat het voor hun handelingen betekent. groepen gebracht maar ook hier kampt Gusto's Harmonie heeft de eer gekre- het comité met een handicap omdat gen de finale te mogen vormen van het regisseur Pieter G. Lutz veelvuldig moet repeteren voor de première van het Nieuw Rotterdams Toneel, boven dien heeft hij verplichtingen voor televisie-uitzendingen en een nieuwe Nederlandse film. Maandagavond ech ter zal de heer Lutz met zijn vijf honderd medewerkers aan de afwer king van het totaalbeeld beginnen. Decorbouwer Mineur begint maandag morgen vroeg met de plaatsing van de decors. Uiteraard is het plein volgende week voor het publiek gesloten. De toegangs kaarten ziin binnenkort gratis bij de V V V.-Schiedam verkrijgbaar. Daar zal ook het tekstboekje kunnen worden ge kocht. Dinsdagavond komen de mede-^ werkers in de Rijks-H.B.S. bijeen waar zij de eostuums zullen passen, waar ze de deelnemerskkarton krijgen en waarna eventueel nog kleine repetities gehouden worden op het plein. De woensdagavond is bestemd voor de generale repetitie waarbii de tonelisten in de eostuums gekleed zijn. Donderdagmorgen voor hen uur worden alle deelnemers in de Rijks- HBS verwacht waar enkele lokaliteiten als kleedkamers gebruikt zullen worden. pleinspel Twintig eeuwen presenteren zich De finale van het spel wordt gevormd door een mobiele stoet van bijdragen van de Schiedamse bedrijven. Hiervoor hebben de organisatoren een selectie moeten toepassen omdat de stoet vanwege de beperkte tijd niet te lang mocht zijn. Het mobiele slot heeft als vertegenwoordiging van de twintigste eeuw meer tempo dan de beginelementen van het spel. Dankzij de bedrijven valt er heel wat te zien voor de toeschouwers. De kop van de stoet wordt gevormd door de boerenkapel van St. Arnbrosius die enkele tilburies begeleid. Iti deze til buries bevinden zich in folkloristische eostuums gestoken inwoners van Kethel die de annexatie van hun vroegere dorp uitbeelden. Direct daarna volgt een lange vracht wagen. dertien meter lang, van Wilton Fijenoord waarop een doorsnede van een „echt" schip is gebouwd. Dit schip wordt getrokken door een levensecht sleep bootje de „Roentgen". Het schip toont de opbouw In spanten, een draaiende Doxfordmotor is te zien, de schroefas zal wetelen. uitgang bij Pietersen. waar de wagens halt houden. Inmiddels is naar links het plein opgezsvenkt een auto van Hoek's Machinefabriek, die een werkende lasser laat zien wat er met zuurstof wordt gedaan. Achter Hoek rijdt een auto van Beveka, met een indeling van gekleirde plaatmaterialen gevolgd door een bij drage van de verffabriek Veveo. Periode 5 en 6. duur ongeveer 18 maan den. In de nu ontstane bouwput wordt het verdere dok gebouwd. De dokvloer is vaa gewapend beton en wordt met de door het onderwaterbeton stekende trekpaien tegen opdrijven verankerd. Na het storten van de vloer wordt de bronbemaling gestopt, daar nu voldoende gewicht aanwezig is, waardoor de toe laatbare trekkracht in de palen niet zat worden overschreden. Na aanvulling wordt het dok verder afgebouwd en worden de installaties aan gebracht. Aan het eind van deze periode wordt de kistdam gesloopt en de dok- deur aangebracht Het ontwerp voor het nieuwe dok en de leiding bij de uitvoe ring worden verzorgd door het Architec ten- en Ingenieursbureau F. C. de Weger. Be bouw van het dok is opgedragen aan de N.V. Nederlandsche Beton Mij. (BATO! en de Hollandsche Beton Mij. N.V. In het Wilton Fijenoordnieuws is het programma gepubliceerd voor het bezoek j van H.M. de Koningin aan de werf op' dertien september. Dit programma sluit! aan bij het programma dat de gemeente Het nieuwgekozen gemeenteraads lid M. Eykenaar (Protestant Schie dam is gekozen in de volgende ge meentelijke commissies: Gemeente werken, Woningdienst. Vervoer- en Reinigingsdienst, Onderwijs, Haven dienst, Algemene Personeelsaangele genheden, Commissie bedoeld bij art. 22. bedoeld bij art, 7, Verkeerscommis- sie, Ad hoe huisvesting. 9 In Schiedam zijn gevonden en te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9-12.30 uur en 14-18 uur: bril in koker: huissleutel aan kettink je: huissleutel; bruine portemonnee met inhoud: bruine aktentas met in houd; damesportemonnee: wit kin derschoentje (R); een paar dames schoenen: jongensjack: geel kinder- vest: kontaktsleuteltje; een busje ka- chelkit; Te bevragen bij de vinders: stalen duimstok. Marks. Morsestraat 18c; herenpoishorloge. Maat, Schie- damseweg 19. Kethel; rode au tosten. Van Mil. Schiedamseweg 131; Kethel; kinderfietsje Westerholt. Van Ruys- daeliaan 35; paar rolschaatsen. Hoor- man, dr. Visserlaan 30; kinderfietsje. Blom, Prof. Aalberselaan 112; jon gensjack. Draer, St. Liduinastraat 82b; blauwe ceintuur. Van Gerven, Overschiesestraat 92b; Van Dijk. Rem brandlaan 30b: wit kinderschoentje Vreeman. Boerhaveplein 11a; bruin kinderschoentje. Belfi, Brede Markt- steeg 1; blauw-grijs jongensjasje. Zon neveld, kl Katerstraat 25; jongens overhemd. Christen, Van Maanenstr. 53; kinderregenjasje, v. d. berg. Emmastraat 24; een paar babysokjes, Groeneveld. dr. Wibautplein 3; school tas met inhoud. Van Dieyen. D. v. Wassenaarstraat 43a: sleutelring met sleutels; Laurens. Fultonstraat 21; montuur van kinderbril. Van Nijnin- ger. Van Marumstraat 22; 2 kanarie's. Paul. Overschiesestraat 72. In het verslag van de begrafenis Schiedam heeft samengesteld. 1 Het wordt dan aldus: H. M. de Konin-! gin zal op donderdag 13 september a.s„ eert bezoek aan Schiedam brengen. De j Vorstin zal om 10.30 uur aan de grens; van de gemeente door Burgemeester! Mr. J. W. Peek worden verwelkomd en! in de aula van het Stedelijk Museum zalj het gemeentebestuur aan H.M. worden; „e, spel ..TwintigAGENDA VOOB eeuwen Schiedam presenteren zich" op' SCHIEDAM van dokter W. G. D. Nijenhüis in Schiedam in onze krant van maan dag zijn enkele foutjes geslopen. Zo werd niet gezongen psalm 58 maar gezang 58. Ds. Nawijn sprak aan de groeve niet het Onze Vader uit maar de Geloofsbelijdenis. Hiervoor onze excuses Aansluitend bij deze wagen volgt eenmuziekkorps. In het midden van de stoet wandelen vlaggedragers en sportlieden om de sport en de recreatie van de stad te verzinne beelden. daarachter komt drukkerij Roelants die als produet een grote af beelding van een kalender laat zien. Achter Roelants rijdt de Vegla met een prachtig ontwerp van een flessenbatterii gevolgd door drijvende grote capsules van de Capsulefabriek. Een pijpenorge! van Excelsior wordt gevolgd door het acht meter hoge kraaneiland van Gusto. Op het moment dat Gusto binnenrijdt nadert door de andere ingang het taurant „Europoort" de lunch gebruiken.; Een bezoek aan het Juiianapark. waar: Hagblad „De Rotterdammer Schie- speciaal de ouden van dagen in de gele- «Rj?!e,re<?,acVei L®nge Kerkstraat 82, tel. genheid zullen zijn H.M. te begroeten.b.g.g. tel..115383 toestel 51 fb.g.g. staat op het programma om 14.30 uur en! na I<! uur 80037) alleen voor redactie- om 15.15 uur hoopt de Koningin dan aan ongelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23, tel. 65431 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen bgg tel. 115588), Apotheek: Rembrandt, Rembrandt!. 5. Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123: poLitie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Juiianapark: Expositie dieren en die renbeelden ..Dierenkijk", 1418 en 20—23 de ingang Oost van onze werf te arrive ren. H.M. zal daar worden begroet door de President-Commissaris en de Directie on zer onderneming en daarna zal een rond rit over de werf worden gemaakt. De rondrit gaat via Dokkantoor Oost naar de Machinefabriek 'ingang proefstand havenzijdei waar dan één der directie leden een korte causerie zat houden en enige lichtbeelden zullen worden ver toond. De rondrit wordt daarna voortge zet, eerst door de machinefabrieken en daarna over de kaden van de haven langs reparatiewerkplaatsen en dokken. H.M. zal vervolgens een kort bezoek aan de bcdrijfsschoo! brengen. In de laatste hal zullen enkele door leerlingen gemaakte werkstukken worden tentoongesteld SCHIEDAM. Geboren: Sjoerd A. z v. G A. Slavenburg en H. J. F. de Rui ter. Johanna M. d. v. P. van Veen en X. B Frey. Krijn z. v J J Meure en J Syriër, Bertus z. v. J. Veth en T. de Jonge. Tenslotte zal dan in de kantine van! Overleden: a f. Groenewegen, 89 jr. het hoofdkantoor thee worden gereser-1 si „?„art2g' rAU,van tfer„!?\?ap' veerd. Het bezoek eindigt te 15.30 uur.lil ecMg' ,van H' Jansen' p Eijsber*

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1