Vij fhonderd Spanjaarden gingen in staking m Nam Spanjaard wraak diefstal Baby9 met In mond van Waalhaven DUITSE COASTER NA AANVARING GEZONKEN Delegatie Papoealeiders V.N.-vergadering naar Reeds contact Ned. regering Elie Poslovskv leidde voorproef' van R.PIi.0. Sowjetimie waarschuwt Ver. Staten Straaljager verloor bom Meisje 200 meter op autokap meegesleurd Om hun eer als vrai hombre" Nederlandse of Spaanse kost Olifant van Boltini nog niet terecht Anti-rookmagiër in hoger beroep Klemzittend schip hindert treinen PSPJO CNtf Jubileumdividend Gusto Schiedam Plaatsing antennes op radiotoren uitgesteld 18.000e schip in Rotterdam HARWICHWEG KAN DOORGETROKKEN Mr. Toxopeus lijsttrekker van Y V D BE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 m §1 f)IT is- het Indische olifantje Baby, dat uit de stallen van het circus Toni Boltini, dat op het ogenblik in Rotterdam staat, is gestolen. De eer in het geding Studenten Wat nu? Ook vandaag nog niet Helaas bleek vanmorgen een ge schikte formule nog niet te vinden. Want ook vandaag verscheen er geen Rotterdamse Spanjaard op het werk. <10^* ei*epea, oin te zoeneïl w VAN HOUTEN fji (Van een onzer verslaggevers) In de mond van de Waalhaven is vanmorgen de ongeveer drie- Met fiets geslipt en gevallen "jPen aantal Papoea-leiders is zich op het ogenblik ernstig aan het beraden over de mogelijk- Q'j)H £}JOJTï£JT JTlSt heid een delegatie naar New York l O te zenden om de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, die volgende week dinsdag wordt geopend, bij te wonen, Zij zouden tigen. „Ik kan nu eenmaal niet samen- reacties van zoveel mogelijk lan den op de ondertekening van het akkoord willen verzamelen om daarna een gezamenlijke lijn uit te stippelen voor de in de toe komst te voeren politiek. Vóór oktober EVEN AANDACHT VOOR DE ROTTERDAMSE POLITIE agent(e) van politie Opiniepeiling honderd ton metende Duitse kust vaarder Tiege uit Bonn vrijwel on middellijk na een hevige aanva ring met het Rijnmotorschip 'Vera gezonken. vies: Meisje van 19 jaar verduistert 9000 (Van een onzer verslaggevers) De politie zoekt nog steeds naar de automobilist, die zaterdagavond op de Kloostenveg in Heerlen een ernstig ongeluk heelt veroorzaakt en daarna iit snelle vaart en met gedoofde lich ten is verdwenen. De wagen reed op het rijwielpad een jongen en een meisje, die samen op een fiets zaten. van achteren aan. Door de aanrijding kwant het meisje op de motorkap van de auto terecht en werd zo nog tweehonderd meter meegesleurd. Door wild aan het stuur te* rukken slaagde de automobilist er tenslotte in het meisje^ van zijn wagen te schudden, "waarna hij vol gas doorreed. Met drie beenfracturen, ernstig hoofdletsel en een zware hersenschudding is het meisje, de 18-jarige kantoorbediende M. v .d. L. uit Heerlen, in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. De jon gen, de 17-jarige student R. v. M. uit Heerlen, liep vleeswonden en een zware hersenschudding op. De politie zet het onderzoek voort maar heeft ondanks zes getuigenverklaringen nog geen aanwij zingen in welke richting men de weg- piraat zal moeten zoeken. ALLE Spaanse arbeiders die 1%- het kamp aan de Waalhaven te Botterdam wonen en een zeer groot aantal van degenen, die in verschil lende Rotterdamse pensions zijn on dergebracht, in totaal meer dan vijf honderd mensen, zijn gisterochtend in staking gegaan. De kampbewo ners hebben de Waalhaven niet ver laten en ook de anderen zijn eenvou dig niet op het werk verschenen. De Rotterdamse bouwwerken, de metro, de R.E.T. en het G.E.B., zij moesten het gisteren doen zonder Spanjaar den. Om de gemoederen die eigenlijk niet eens zo heel opgewonden waren, ondanks demonstratieve uitroepen van enkele reis!" of retour!" te kal meren en de mannen te bewegen weer aan de arbeid te gaan, zijn er confe renties geweest met vertegenwoordigers van het gewestelijk arbeidsbureau, met de wethouders R. Langerak en H. W. Jettinghoff, met de Spaanse consul -en vice-consul te Rotterdam en ten slotte met vertegenwoordigers van de Spaan se anjbassade uit Den Haag. Het hielp niet, de gehele dag hebben de Spanjaarden met gewerkt. Als reden werd opgegeven: het eten Maar sinds een week is er in de keu kens in het kamp aan de Waalhaven Spaans personeel werkzaam en de pot wordt er voor de Spanjaarden zoveel mogelijk net zo gemaakt als, zij hun eten thuis gewend zijn. Niet eens zo heel lang geleden hebben wij kunnen melden, dat de in het kamp onderge brachte Spanjaarden er juist met het oog op het eten niets voor gevoelen, een o£ ander pension in de stad te gaan bewonen. En velen, die in een pension wonen, hebben bij verschillende gele genheden laten merken, dat de mensen in het kamp het toch maar heel wat beter hebben, dan zij in hun pensions met de Nederlandse aardappelen-keu- ken! Hoe paradoxaal het ook moge klin ken, in die tegenstelling schijnt de oor zaak van de staking te liggen. Om die oorzaak te kunnen begrijpen, moeten we afstand doen van al onze noordelijke Nederlandse nuchterheid en iets proberen te begrijpen van de eer van een Spanjaard, het Spaanse ideaal van „un vrai hombre". Gisterochtend vroeg zijn enkele op particuliere adressen wonende Span aarden hun zoals gewoonlijk in het camp aan de Waalhaven wonende ka meraden gaan afhalen, al mopperend over het eten, dat zij in die pensions kregen voorgezet. Waarschijnlijk zijn enkele kampbe woners, zich tegenover hun kameraden „beschaamd" gevoelend over het feit, dat zij het in het kamp zoveel beter hebben, op dat gemopper ingegaan met te zeggen, dat zij het toch heus óók niet zo goed hebben. „Wij krijgen goed eten, maar, weet je, veel te weinig." De mopperaars waren meteen op z'n Latijns in vuur en vlam: „Nééémen jullie dat zóóóómaar!Jullie zijn vrije mensen, met contraeten en beloften hierheen gehaald. Dan staken jullie toch zeker! Daar zaten de mensen, die de mop perende pensionbewoners zo „tegemoet hadden gepraat" lelijk mee in. Er was om hun eer tegenover hun kameraden te redden, voor hen maar één mogelijk heid: staken. Als zij met zouden staken, zouden zij zich slappelingen hebben be toond, en als zou blijken dat er geen reden was tot staken, dan zouden zij te genover hun kameraden hebben gelo gen! Dan lag hun eer helemaal op de Rotterdamse straten. (Van een onzer verslaggevers) DABY OLIFANT Baby van circus Boltini is nog niet teerecht. Hoewel van enkele zijden werd vermoed, dat het een publiciteitsstunt zou betreffen van directeur Toni Boltini om zijn olifant als gestolen op te geven, ont kent de heer Boltini dit zeer pretinent. De circusdirecteur veronderstelt, dat de diefstal, die in de nacht van zondag op maandag is gepleegd, een wraak oefening is van zijn Spaanse perso neelslid. Zaterdag hebben directeur en Spanjaard ruzie gehad over het niet goed schoon zijn van de olifantstallen. Toen de heer Boltini de Spanjaard daarop opmerkzaam maakte, werd deze kwaad.. Hij voerde aan, dat de olifanten steeds schrokken als een trein over het viaduct reed en dan de stal weer smerig „Ik ben nooit in hoger beroep gegaan, de officier van justitie misschien. Het is geheel tegen mijn principes." Dit kreeg de appelïenkamer van de recht bank te Amsterdam gisteren te horen van de 30-jarige loswerkman Robert Jasper G., de Amsterdamse anti-rook magiër, die door de kantonrechter bij verstek was veroordeeld tot een boete van 25 of vijf dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes dagen met een proeftijd van twee jaar, we gens het bekladden van reclamebiljet ten voor sigarettenmerken in Amster dam met het woord „kanker". Uit de dossiers van de rechtbank kwam echter een document te voor schijn waarin G. een relatie machtigde hoger beroep aan te tekenen. „Tijdens mijn gijzeling heb ik van alles getekend, inderdaad staat hier mijn handtekening. Dan houd ik me eraan, ik ga in hoger beroep", aldus de verdachte, die het be kladden vlot bekende. Op verzoek van de president, mr L. W. F. H. Omta, zette de verdachte zijn motieven uiteen: „Het bekladden van de affiches is het begin van mijn actie. Ik behoef het nu zelf niet meer te doen, ik heb daar mijn medewerkers voor- De reclame voor het sigaretje is het begin van de verslaving, de dope, die als «en lawine over onze westerse de mocratie komt", aldus G. Hij zei de verslaving aan het sigaretje de meest ernstige ie vinden, „omdat achter het eenvoudige sigaretje de marihuana- sticks, de haschish-pijpjes, de pilletjes, en de spuiten komen. De reclamezuilen, edelachtbare zijn de totempalen van on ze asfaltjungle. We moeten beginnen met het bestrijden van de sigarettenre clame door.. De officier van justitie, mr G. R. Nu- bé vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. maakten. Daarna heeft de Spanjaard zijn spullen gepakt en is hij kwaad wegge gaan. Zondag kwam hij evenwel terug om de daaropvolgende nacht weer te ver dwijnen; met olifant Het is volgens de heer Boltini heel goed mogelijk om zonder controle met een gesloten bestelwagen (Baby past in een VW -beat ei wagen) de grens en spe ciaal de Belgische te passeren. ,,Ik heb het zelf wel eens gedaan", zegt de heer Boltuu. Volgens hem ïshet ook ,geen probleem om aan het voedsel voor het dier te (komen. Baby eet per dag tien kilo bananen, vijf kalo druiven, een halve baal hooi, twintig 'broden en twee kisten worteltjes„Overal kun je hooi ko pen", vervolgde de heer Boltini. Eventu eel transport per sctop is volgens de directeur uitgesloten. Als het inderdaad een wraakneming is, vermoedt de heer Baltim, dat de Span jaard Baby ergens in het buitenland vrij zal laten en daarna zelf naar zijn oude circus „Pimberg" in Frankrijk zal gaan. In eik geval zal deollfant terechtko men, omdat geen enkele dierentuin een olifant zal kopen, die „geen papieren heeft". De Spanjaard zal ook wel wor den gepakt. Aan zijn handigheid twijfelt de heer Boltini, HU zegt: „Het zijn meestal losvliegende vlinders". Een onder een spoorbrug klem zitten de zolderschuit heeft gisteravond het treinverkeer tussen Zwolle en Leeuwar den enige tijd geblokkeerd. De zolder schuit „Delfzijl zeven" bleek enige cen timeters le breed voor de spoorbrug over de Herensloot aan het Breedpad te Heerenveen. Het vaartuig werd met een kraanwagen los getrokken. De trein Wolvega-Heerenveen onder- vond een uur vertraging door dit opont houd. de trein uit omgekeerde richting werd 18 m.nuten opgehouden. Niet uitgesloten moet worden geacht, ten. De studenten van de Rotterdamse dat het -geheel een stunt is van studen- HTS hadden reeds een heel ontgroeaings- programma opgesteld waarin Baby een rol zou spelen. Een veronderstelling is dat de studenten, van een andere HTS (uit Dordrecht?) het dier tijdig zouden hebben gestolen. Waar dan de Spanjaard zou zijn gebleven is een vraag! Omdat Baby de „kopollfant" van de groep Babyolifantenij is en verwacht werd, dal de dieren (een olifant is een kuddedier) niet zonden kunnen op treden, is het programmaonderdeel, zij het met een enkele kleine haperingen, toch uitgevoerd. Er ging dus geen Spanjaard de poort van de Waalhaven uit. Daarna kwam de moeilijkheid, een formule te vinden, dat de mensen, zonder te kort te zijn gedaan iij hun eer als „vrai hombre". weer met opgericht hoofd de poort uit zouden kunnen gagn. Die formule bleek gisteravond nog n et te zijn gevonden. Maar wel zagen de mensen van G.E.B., van de gemeente Rotterdam, van de Spaanse ambassade en het Spaanse consulaat, de zaak niet al te pessimis tisch in. Men verwachtte dat vandaag alles wel weer normaal zou zijn. Da Rotterdamse politie behoefde er gisteren gelukkig de gehele dag niet aan te pas te komen. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Gusto voorheen firma A. F. Smulders te Schiedam is besloten, in verband met het 100-jarig bestaan van de onder neming vrijdag een extra-dividend van twee procent uit te keren. Op de Boezemsingel bij de Goudse- rijweg te Rotterdam is de 24 jarige kantoorbediende Gerda Vreugdenhil uit de Koraalstraat maandagmiddag met haar fiets op de tramrails geslipt- Zij kreeg een hersenschudding en werd naar het Bergwegziekenhuis overge bracht. Nicolaas Jouwe, die Nieuw-Guinea indien mogelijk nog voor 1 oktober zal verlaten, verklaarde dat hij van Neder land uit de opinies wil peilen, om dan in 1968 naar Nieuw-Guinea terug te keren. Marcus Kaisiepo overweegt op dit ogenblik nog of hij in Nieuw-Gui nea zal blijven of dat hij eveneens het land zal verlaten. Herman Womsiwor, die enige tijd geleden aankondigde een regering in ballingschap in Austra lië te gaan vormen, heeft thans defini tief besloten ia Nieuw-Guinea te blij ven en „van de toekomst het beste te maken wat ervan te maken valt". De drie Papoea-leiders hebben dagelijks contact met elkaar over het plan om een delegatie naar New York te zen den. Zij hebben daaro-ver ook reeds contact opgenomen met de Nederland se regering. Jouwe verklaarde vanmorgen, dat hij zich voor 1 oktober in Nederland wil ves- Evenals vorige jaren heeft het Rot terdams Philharmonlsch Orkest voor dat de abonnementsconcerten in de ver schillende series een aanvang nemen, een bijzonder concert gegeven, dit maal iü de Grootc Schouwburg aan het Zuidplein. De leiding berustte zater dag bij EUe Poslavsky, de Haagse diri gent die deze zomer met het R.ph.O. de opvoeringen van Strawinsky's Sacre du Printemps en de Orchesterstüeke van Web cm in het Holland Festival voorbereidde. Als zelfstandige orkestwerken had Poslavsky voor deze avond twee compo sities gekozen die tot het vaste reper toire van toet R. Ph. O. behoren, nl. Berlioz' Ouverture „Le Carnaval Ro mein" en de orkestbewerking die Mau rice Ravel vervaardigde van Moes- sorgsky's klaviercompositie „Tableaux d'une Exposition.". Misschien waren de orkestleden, me de door vrij veel mutaties in de be zetting, tijdens dit openingsconcert AANSTELUNGSE1SEH: Mannen Leeftijd 20 tlm 28 jaar. Minimum-lengte 1.73 m. Vrouwen Leeftijd 20 t/m 28 jaar. Ongehuwd. Minimum-lengte 1,65 m. Binnenkort begint de opleiding tot Afwisselend, sportief werk. Behoorlijk aanvangssalaris. Goede sociale verzorging. Opleiding voor rijbewijs. NIEUWE MAANDSALARISSEN: tijdens opleiding gehuwden I 408.83 ongehuwden f 385.64 N> opleiding bevordering tot agent! minimum-Salaris f 493.63 maximum-salarisf 628.90 maximum-salaris hoofdagent f 702.08 Dew bedragen lijn exd. kindertoelage en hourcompensatie. Yacantiegratifltatit 4%van bet jaarsalaris Sollicita ties te richten aan de Haagseveer 23 Rol nog niet geheel op elkaar ingesteld. Wij hebben Berlioz' briljante ouverture in het verleden qua samenspel wel gaver gehoord. Meer voldeed ons Ravels kleurrijke partituur. De muzikale impressies van .Moessorgsky, ontstaan naar aanleiding van een tiental aquarellen en tekenin gen van de met de componist bevriende architect Hartman (1874), zijn wat de instrumentatie betreft uiterst dankbaar voor het symfonieorkest geschreven. On der leiding van Poslavsky werden de bonte taferelen op suggestieve wijze en fraai van klank ten gehore gebracht. De bekende Spaanse pianist Eduardo del Pueyo solieerde in Beethovens vier de Klavierconcert. Pianistisch stond zijn vertolking weer op hoog niveau. Maar afgedacht van het langzame deel, dat een introverte weergave genoot, was zijn spel door een gering pedaalgebruik en een vaak weinig glanzende toon be paald aan de droge kant. De lyriek van dit concert kwam zodoende niet ge heel tot ontplooiing. Voor dit eerste concert bleek de be langstelling verheugend groot. W. H. W. De plaatsing van de antennes voor de tweede televisiezender en d simofoon- zender op de de radiotoren te Ussel- stein, die vanmorgen zou plaats vinden, is wegens de weersomstandigheden tot nader order uitgesteld. Het. waaide te hard voor dit 'karwei en naar het zich volgens het K.N.M.I. in De Bilt laat aan zien zal de wind morgen nog wat harder zijn, zodat ook dan de plaatsing nog met zal kunnen geschieden. Zestien dagen eerder dan verleden jaar is het achttienduizendste schip in Rot terdam aangekomen. Het is het Liberi aanse vrachtschip White River, dat in de Waalhaven ligplaats heeft gekozen. "Woensdag 12 september 's avonds om acht uur, 'bespeelt stadsbeiaardier Leen 't Hart voor de laatste maal van diit seizoen het carillon in de stadhuis- toren. De heer 't Hart heeft voor deze gelegenheid een programma van ver zoeknummers samengesteld. werken met een regering, die geleide de mocratie voorstaat cn naar mijn smaak te goede connecties met Rusland heeft", zo zei hij. Daarnaast zei Jouwe, te gelo ven dat zijn veiligheid op Nieuw-Gumea gevaar zou lopen, aangezien hij zowel van Indonesiërs als van een aantal pro-Indo- nesische Papoea's dreigbrieven heeft ont vangen. Hij is echter vastbesloten in 1968 terug te keren om dan deel te nemen aan de voorbereidingen van de volksstem ming. Jongere Papoeapolltici zoals Tanggah- ma, Wajoi en Bonay kunnen volgens Jouwe in de komende jaren goed werk doen, Zjj zullen, evenals de Papoea's die het land verlaten, veel werk moeten ver zetten omdat volgens Jouwe „sluwe In donesische propaganda" met steun van Rusland zal trachten het Fapoeavolk voor 1969 Indonesisch gezind te maken. Jouwe zei over goede Inlichtingen van Indone sische zijde te beschikken, dat Rusland van Nieuw-Guinea een militaire obser vatiepost wil maken met bases in Biak en Merauke. Kaisiepo verklaarde nog niet te weten wat hij in de toekomst zal doen. Uitzen ding van een delegatie naar New York noemde hij een eerste vereiste, omdat de Papoea's pas na een opiniepeiling onder de vertegenwoordigingen van an dere landen definitieve beslissingen kun nen nemen inzake een toekomstige ge dragslijn. Kaisiepo denkt erover Nieuw- Guinea evenals Jouwe tijdelijk te verla ten. Een 'beslissing hieromtrent zal hij vóór 1 oktober nemen. Womsiwor, die evenals Jouwe de Ne derlandse delegatie 'bij de onderhande lingen over het akkoord van ad vies heeft gediend, zei, dat de Nederlanders thans voor de Papoea's hebben afgedaan en dat zij het land "be ter zo spoedig mogelijk kunnen verlaten, zij het als goede vrienden. Herman Womsiwor is ook uiterst nauw (betrokken (bij het plan «en delegatie naar New York te sturen, alhoewel 'hij zich daarover verder met wilde uitlaten. „De Papoea's zullen van nu af moeten trachten het beste van de toekomst te maken", zei Womsiwor. Hü Is van me ning, dat het van primair belang Is hoe de Afrikaanse landen zullen reageren op een resolutie over de bestuursoverdraeht van Nieuw-Gnlnea. Evenals Jouwe en Kaisiepo zei Womsiwor, dat het vormen van een regering in ballingschap geen enkele zin zou hebben. Op de vraag wat de Papoea's dan wel voor ogen staat antwoordde Womsiwor: „Wij zullen eerst de reacties moeten bezien. Wat daarna beslist zal worden vertellen wjj zelfs de gouverneur niet." De gedachte om een eigen delegatie naar New York te zenden is opgekomen in kringen van het Front Nationaal Pa poea, dat hoe langer hoe meer op de voorgrond .gaat treden. De Papoea's heb ben over het plan contact met de Neder landse regering opgenomen, omdat zoals Womsiwor verklaarde. Nieuw-Guinea nog steeds bestuurd wordt door Nederland Het is evenwel niet de bedoeling, dat de delegatie enige banden zou hebben met de Nederlandse delegatie. De Papoea's wensen in New York geheel zelfstandig te werk te gaan. (Van onze correspondent) Eindelijk zijn we dan zover dat met de doortrekking van de Harwichweg een begin kan worden gemaakt, zo zei voor- zifter B. Kieijwegt in de wijkraadsver gadering van Hoek van Holland maan dagavond. Het bctroKken deel van het voormalig transitcamp is nu gesloopt en nu zijn er geen obstakels meer die dit plan m de weg staan. Het wijkraadslid G. J, Hessels (P.v.d. A.) vroeg of aan dit plan nog iets kan worden gewijzigd in verband met het feit dat de verkeersweg vlak langs de oude blauwgasfabriek is geprojecteerd De voorzitter zei dat dit een zaak is die het Rijksloodswezen aangaat. Als het v" moet kan er nog van alles worden ge- wijzigd. De doortrekking zal tevens een betere verlichting van de gehele tra verse met zich brengen, aldus de heer Kieijwegt. Te verwachten is overigens dat m geheel Hoek van Holland een mo- demer straatverlichting zal worden aan gebracht. De verlichting Iaat inderdaad op sommige plaatsen veel te wensen, over. De doorgetrokken delen van de Har wichweg en Willem van Houtenstraat zullen te zijner tijd dezelfde benamingen Tc hulp geschoten sleepboten heb ben de kustvaarder uit de diepe vaargeul getrokken, voordat het schip onder de grauwe golven was verdwe nen. De Tiege werd vlak voor de houten steigers van de Heen en Weer boekjes aan de grond gezet. De bemanning van het kustvaartuig bleef ongedeerd, evenals de opvaren den van het rijnmotorsriip Vera, dat aan de voorsteven grote schade kreeg, maar drijvende kon. worden gehouden. De aanvaring, die omstreeks half tien gebeurde, zou zijn te wijten aan een onjuiste manoeuvre van de schip per van de Vera. Het met erts gela den rijnmotorschip verliet de Waalha- ven op het ogenblik, dat de kustvaar der de haven wilde binnenvaren. De voorsteven van de Vera boorde zicht met geweldige kracht in de huid van de Tiege, die van de Parkkade kwam. Onder de waterlijn, ontstond era gapend gat, waardoor het water van de Nieuwe Maas de met chemicaliën ge vulde ruimen binnenstroomde. Met behuld van de drijvende bok Simson van Van den Taks Bergingsbe drijf te Rotterdam zou in de loop van de middag worden geprobeerd het kust vaartuig, waarvan alleen de masten, een gedeelte van het achterschip en de stuurhut boven water uitsteken, te lich ten. De bergers waren omstreeks het middaguur nog bezig de stroppen te be vestigen. De Heen- en Weer-bootjes zullen, zo lang de Tiege voor de aanlegsteigers aan de grond zit, afmeren langs de stei ger van de Roeiersvereniging „De Een dracht". De Sowjetunle heeft de Verenigde Staten beschuldigd van het uitvoeren van provocaties, die de wereld in de catastrofe van een universele kernoor log sou bunnen betrekken. Deze be schuldiging was vervat in een door het persbureau ïass op gezag der Sowjet regering uitgegeven verklaring. In de verklaring wordt gezegd, dat het „thans onmogelijk is Cuba aan te vallen en dan te menen, dat zo'n aanval voor de agressor ongestraft zal blijven. Als zulk een aanval wordt gedaan, zou dit het be gin van het ontketenen van een oorlog zijn". De sowjet-regèering doet een beroep op de Amerikaanse regering om „gezond verstand te tonen, haar zelfbeheersing niet te verliezen en nuchter te overwegen waartoe haar optreden zou kunnen lei den als zij een oorlog ontketent". De sowjet-regering verklaart verder de Ver. Staten, die 150.000 reservisten op roepen, niet op hun weg te zullen volgen. Tegelijkertijd „acht de Sowjet-regering het haar plicht om in de huidige situatie waakzaam te zijn en de minister van de fensie en het opperbevel van het Sowjet- leger te machtigen alle maatregelen te treffen om te verzekeren dat onze strijd krachten in de grootste staat van mili taire paraatheid worden gebracht", aldus de verklaring van Tass. Een negentienjarig meisje uit Tilburg is door de politie aangehouden en inge sloten verdacht van verduistering van een enveloppe met ƒ6.000 aan buiten landse valuta. Donderdag jl. kreeg zij van haar werkgever opdracht het cou nt aangetekend te verzenden. In- aois daarvan nam zij het geld mee naar huis. Bij haar aanhouding ontbrak een groot gedeelte. Het onderzoek is nog niet afgesloten. In verband met de Berlijnse week van 6 tot 13 oktober in Groningen zal Wiily Brandt, burgemeester van Ber lijn, op 12 oktober naar Groningen ko men. Hij zal daar 's middags, na ont- krijgen als de reeds bestaande gedeelten, houden. vangst door autoriteiten, een toespraak (Van onze parlementsredactie) Nu zowel prof. Oud als de minister van verkeer en waterstaat drs. Korthals het volgend jaar een punt achter hun politieke carrière zullen zetten heeft het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie aan de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus verzocht, 'bij de komende Kamerverkie zingen als lijstaanvoerder voor de Libe rale partij te fungeren. Mr. Toxopeus zal zaterdag aan het hoofdbestuur van de VVD meedelen of hij aan dit verzoek zal voldoen. Als de huidige bewindsman po sitief reageert en dat ligt in de lijn der verwachtingen zal de WO een van de vele problemen, waarmee zij thans worstelt, hebben opgelost. Mr. Toxopeus is 44 jaar oud. In 19oo werd hij lid van de Tweede Kamer en in 1959 minister van binnenlandse zaken. Het is waarschijnlijk, dat hij, na als lijst trekker te hebben gefungeerd, leider zal worden van de Liberale Tweede-Kamer fractie. In een van de dichtst bevolkte wijken van Boxtel is gisteren een oefenbom, afkomstig van een straaljager, gevallen. De 45 kg wegende bom kwam terecht op een gazon van het Maria Reginaplein, juist tussen twee fiats, vlak hü een drie tal lagere scholen. Er spelen ter plaatse vaak kinderen. Niemand werd gewond. De gevolgen bleven beperkt tot een gat in de grond en een hevige rookontwik keling. Naar van de Luchtmachtvoorlichtings- dienst wordt medegedeeld is de bom af komstig van een F 84 Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven. De oefenbom is niet explosief. Het omhulsel weegt leeg zeven kilo en wordt gevuld met zand tot hij een gewicht van 45 kilo heeft. Straal jagers kunnen twee oefenbommen ver voeren. Deze bommen worden gebruikt voor oefeningen boven Terschelling. Een zogenaamde rookcompositie aan de bö® wordt gebruikt om een wolk rook te ontwikkelen op de plaats waar de bom terecht is gekomen. Dit is nodig om deze plaats te kunnen bepalen. Het gebeurt wel eens een enkele keer meer, dat een oefenbom wordt verloren, maar veront rustend is dit niet. aldus de luchtmacht- voorlichtingsdienst. niet met betrekking tot de gevolgen, noch naar de frequentie, dat straaljagers oefenbommen verliezen.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2