Sociale ontwikkeling boven planologie 40 Moeilijkheden opgelost voor Papoea-studenten My fair Lady is terug met meer vaart Woningbouw blijft achter bij andere steden A quarium liefhebbers naar Rotterdam Castro basis van Y.S. Wollen dekens goedkop ier? Nw.-Guinea Vrees voor de gevolgen van anti-poliovaccin van Kamerlid F.H. van de Wetering Twee Russen van V.N. bleken spionnen te zijn 2.3° 4 is Donderdag vertrekken zij Indonesië wil dat doktoren blijven D1 eiiisiEgö mnmm^rn Waarschuwing van drsUdink: Industrie brengt nieuw mensentype Bondsdag van Aqua Terra Mr. Toxopeus wil als lijsttrekker optreden Gebruik van vaccin III ontraden Geen ivoorden over persoon en werk MevrDe Ruyter-de Zeeuw over Rijnmond: Ds. T, 0. M. H. Hylkema overleden rok 2 JO 475 Ondertekend Resolutie Bennett de rotterdammer Pagina 4 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 (Advertentie) rïu beduidend goedkoper dubbolbrede wollen natjaarsstoffon 130 en 140 cm breed Universiteit? |E moeilijkheden, die vorige week ontstonden over het plotseling aangezegde vertrek van vijf van de zes Papoeastu denten, die een reis naar Indone sië hebben gemaakt, zijn opge lost. Tijdens een vrijdag door functionarissen van het ministe rie van binnenlandse zaken ge- honden bespreking met de stu denten, alsmede met een dele gatie van de Nederlandse Staat kundige Studentenfederatie (NSSF) zijn aile geschilpunten in der minne geregeld. Dit heeft de heer J. Schol ten, voorzitter van de NSSF, tijdens een zater dag in Amsterdam gehouden bij eenkomst van Papoeastudenten medegedeeld. OP EIGEN BENEN pullover, vest, jumper, ^50 blouse ^15 pantalon colbert 2?5 jopott *jj|50 deux-pièces manteicostuum, damesmantel herencostuum, winterjas, regen jasp* 25 MET JAPAN VERSLAG Fidel Castro, de dictator van Cuba, heeft 5000 tot 6000 man verzameld bij de Amerikaanse basis Guantanamo, op Oostelijk Cuba. Maar de Amerikaanse mi litaire autoriteiten, geloven, dat deze soldaten van het geregelde leger, versterkt door duizenden militiemannen, zich daar bevin den meer om het Cubaanse volk in bedwang te houden, dan een aanval op te bouwen tegen deze vitale Amerikaanse vlootbasis. (Vervolg van pag. 1) ERELID ring en dankbaarheid gesproken had kunnen worden, maar een wij zen op de beloften Gods, naar het komende Koninkrijk van Christus, naar de nieuwe hemel en nieuwe aard. die eenmaal komen zullen. Zo hebben tallozen zaterdag ge luisterd naar dr. W. Nijenhuis, pre dikant der Loosduinse Hervormde gemeente, toen hij als enige spre ker het woord voerde bij de be grafenis van het Chr. Hist. Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering. vier miljoen Canadezen die met dit vaccin zijn behandeld vier ge vallen hadden voorgedaan van per sonen, die daarna kinderverlam ming kregen. In een door de Amerikaanse mi nister van justitie, Robert Kenne dy, ondertekende bekendmaking is zaterdagavond te Washington be kendgemaakt dat twee Russische ambtenaren van de V.N. in de V.S. voor de Sowjetunie hebben gespio neerd. De betrokkenen zjjn de 31- jarige Joeri Misjoekof en de 38- vertrokken. Zij, die gewend zijn om prijzen van tien gulden of nog meer te betalen voor dubbelbrede stof fen zullen verbaasd zijn over deze kwaliteiten. Want morgen houden wij een eendaagse ongekende aanbie ding van dubbelbrede wollen- najaarsstoffen. Een groot sortiment, uit de najaarscollectie 1962 door elkaar voor één prijs. Tweedstoffen, Flausch, Jacquard met lurex en diverse andere soorten koopt U nu per meter voor nog géén vijf gulden. De gewestelijke sectie „Gemeente en provincie" van de socialistische Dr. VViardi Beckmanstichting heeft onder het motto; „S^amen leven, wo nen en werken in het Rijnmond-ge bied" zaterdagmorgen in Spijkenisse een bijeenkomst gehouden. Sprekers waren mevrouw tnr. Chr. de Ruyter- de Zeeuw, lid van G.S. en drs. Xh. Westerhout, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Mevrouw De Ruyter legde in haar causerie vooral de nadruk op de sociale ont wikkeling. Zij meende dat de sociale verhoudingen moeten domineren over de planologie. Zij wees er op dat het Rijnmond-gebied juist op de kruising ligt van sociaal-economische kracht stromen. Rotterdam wordt meer en meer naast haven- ook een industrie- de kerken nog te veel in parochiaal verband voor het kruiswerk dat streeksgewijs en voor het jeugdwerk dat exterritoriaal zal moeten worden georganiseerd. De sociale opbouw van Rijnmond dient functioneel te worden opgezet. Rotterdam zal daarbij bovenal het culturele centrum moeten worden met biivoorbeeld een eigen (streek)uni- versiteit. Belangrijk is ook de oplossing van verkeers- en vervoersproblemen. „Zoals de ontwikkeling nu is zo zei mevrouw De Ruyter kan een ge meentebestuur niet meer alleen kijken naar het eigen afgeronde gebied." Een bestuurlijk orgaan als de raad voor de Rijnmond is onontbeerlijk ge worden en zal goed werk kunnen doen als de gezamenlijke verantwoordelijkheid voorop staat en de raad dus meer is dan een praatcollege. Drs. Westerhout had de ruimtelijke ordening als onderwerp Hij merkte op gebied, gelegen op het kruispunt van;dat de ontwikkeling in het Rijnmond"- belangrijke verkeerswegen. i gebied bovenal een economische bete- Spreekster merkte op dat de ver- kenis heeft. Toch moet er een verschui- houdingen in het Rijnmond-gebied be- knm,n van welvaart naar het Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze mo- dieuse dubbelbrede stoffen voor japonnen, pakjes, rokken en overgooiers, In tientallen soorten en kleuren, per meter voor Géén tel. of tchrift. belt. Iangrijk veranderen. Wat eens land en tuinbouwgebied was, wordt in dustrieterrein. Het platteland zal ver dwijnen: stad en dorp zullen vrijwel dezelfde bevolking krijgen. De nieuwe generatie voelt 2ich dan ook aanzien lijk minder aan zijn gemeenschap ge- bónden en is geneigd een soort no madenbestaan te gaan leiden. Dit wordt nog eens geaccentueerd door de vijfdaagse werkweek, de recreatie en de langere vakanties. Zelfs in de vrijetijdbestedrng zijn de Nederlan ders - meer dan voorheen noma den geworden. „Wij lopen dus zo meent mevrouw De Ruyter de kans dat straks an derhalf" miljoen bewoners van het Rijn mond-gebied min of meer op drift ra ken. Daarbij komt bovendien een duide lijke nivellering. Het vaste, traditionele, territoriale verdwijnt. Daarom is het nodig dat de gemeenten niet te groot zijn. Zij mogen evenmin te klein zijn en dus armetierig. De taak van de ge meentebesturen is grondig aan het ver anderen. Waar vroeger vooral de socia le nood en nu de uitbreiding de hoofd zaak zijn, zullen in de toekomst de so ciale voorzieningen de aandacht op eisen. Waar ruimtegebrek verdere uit bouw in de breedte onmogelijk maakt zal men het in de diepte moeten gaan zoeken." Deze veranderingen gelden ook voor ving komen van de welvaart naar het welzijn. De ,,moneymakmg"-functies mogen niet absoluut overheersen. Bij vele gemeenten in het Rijnmond-gebied heeft deze ontwikkeling zich als het wa re opgedrongen. Bij de ruimtelijke ordening gaat het er om orde te scheppen in het gebruik van de beschikbare grond. Zij die zich er mee bezighouden moeten daarom wel eens een actief en positief neen laten horen tegen de ogenschijnlijk onafwend bare ontwikkeling. Deze heeft in het ge heel namelijk ook zijn grenzen. Want over 25, 50 en 100 jaar moet Rijnmond ook nog „leefbaar" zijn. Overigens meende drs. Westerhout dat het antwoord op de vraag waar de grenzen liggen niet door de be trokken gemeenten doch op hoger ni veau dient te worden gegeven, dus door bet provinciaal bestuur of door de rijksregering. Hij achtte de plano logische bevoegdheden van de Rijn mondraad dan ook aanvechtbaar. De vijf studenten vertrekken nu don derdagmorgen met een K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Bangkok. Vandaar reizen zij verder naar Djakarta. Het ministerie had geen bezwaar tegen deze reis» mits de studenten maar tenig zijn in Nieuw-Guinea vóór 1 oktobr. De stu denten hebben ruina zakgeld gekregen, de kamerhuur van de student Jebr.au is betaald, hij kreeg ook zijn ongeopende post. terug en de heer Van Dorenmalen heeft de Papoea's namens het ministerie een goede reis toegewenst Tijdens de bijeenkomst op het ministe rie is ook meegedeeld, dat de regering de goevernear van Nieuw-Guinea telegra fisch heeft verzocht te onderzoeken waarom het salaris van twee van de stu denten. Indey en Ansanai. sinds begin augustus niet aan hun in Nieuw-Guinea verblijvende vrouwen is uitbetaald. Op dracht is gegeven dit salaris alsnog uit te betalen. De Papoeastudenten waren over de regeling bü^onder tevreden. met de drie voornaamste leiders geble ken. Er zijn bij deze groep ongeveer 45 in Djakarta studerenden. Uitvoerig werd ook van gedachten ge wisseld over de vraag: zelfbeschikking over autonomie. Een aantal studenten wilde van de in Utrecht studerende Pa poea Hindom weten waarom hij met Frits Kirihio (deze werkt thans op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken) voor autonomie is van Nieuw- Guinea. .Als ik de reden noem, roei ik tegen de stroom op, want ik weet, dat wij een heel kleine minderheid vormen", antwoordde Hindom, die voorts te ken nen gaf, dat hij een onderscheid wenst te maken tussen sentimenten en realiteit. „Wij moeten ieren op eigen benen te staan, een eenheid vormen en ervoor zorgen, dat er voor de Papoea's genoeg eten en werk komt". „Het antwoord op de vraag: autonomie of zelfstandigheid komt pas in 1969 aan de orde. Wij moe ten daarom eens door ons nationaliteits gevoel zien heen te breken en de conse quenties van de onafhankelijkheid zien" zo meende Hindom. Ds. Koiboer was het daarmee in grote trekken wel eens. maar hij meende, dat het standpunt HindomKirihio getuigt van een zeker wantrouwen t.o.v. eigen prestaties. Ds. Koiboer hoopte evenwel, dat de principiële geschilpunten niet tot een onderlinge strijd zullen leiden. Voort werd nog medegedeeld, dat de studenten In Djakarta van regeringslei ders hadden vernomen, dat men in In donesië het verblijf van Nederlandse doktoren In Nieuw-Guinea op prijs blijft stellen. Indonesië telt thans één dokter op 50.000 Inwoners. Over tien jaar hoopt men uit de moeilijkheden te zijn. In de ouderdom van 74 jaar is overleden ds. T. O. M. H. Hylkema, emeritus-pre dikant van de Doopsgezinde Broeder schap. Ds. Hylkema werd 16 juni 1888 te Leek, Groningen, geboren. Studeerde aan de universiteit van Amsterdam, aan het doopsgezind seminarium en aan het internationaal Quakercentrum te Birming ham, Engeland. In 1911 werd hij propo nent er. m 1912 werd hij te Giethoorn in zijn ambt bevestigd. In 1829 vertrok hij naar Amersfoort en in 1936 deed hij in trede ui Amsterdam. De hoofdstedelijke gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat in 1949. Ais bestuurder van de oud-Woodbroo- kersveremging was ds. Hylkema een der medeoprichters van het Woodbrookers- huis te Barchum. Voorts was hij mede oprichter en tien jaar voor utter van de gemeentedagvereniging in het Doopsge zinde Broederschap en meer dan 25 jaar vorzitter van het broederschapshuis „Fre- desheim" te Steenwijk. Tijdens de oorlog heeft ds, Hylkema veel gedaan voor de hulpverlening in diverse kampen. Verder was hij centraal leider van de noodvoeding van de kerken in Amsterdam. Als vertegenwoordiger van het Zweedse Rode Kruis Nederland had hij mede leiding van het transport en de distributie van het in de laatste oorlogs winter door het Zweedse Rode Kruis ver strekte witte brood. Na zijn emeritaat wydde ds. Hylkema zich voornamelijk aan de hulpacties en het Fredeswerk. Hij vervulde in de loop der jaren tal van bestuursfuncties. Van zijn hand zijn verschillende boeken ver schenen. Ds. Hylkema was een overtuigd medewerker aan de Oxfordbeweging. D.e musical ,.My fair Lady'', die er bij een groot deel van het verpo zing zoekende publiek is ingegaan als koek (al ruim 600 voorstellingen voor ongeveer 700.000 bezoekers)is zater dag voor een maand teruggekeerd op de plaats waar het succes ov 1 okto ber I960 is begonnen: het Rotterdam se Luxor-Theater. In de geheel be zette zaal was duidelijk te merken dat velen bij vernieuwing plezier be leef en aan Shaivs tot muziekspel om gebouwde .Pygmalion". Na zovele voorstellingen laat het zich verstaan dat de achttien scènes omvat tende musical gesmeerd loopt: het tem po is dan ook aanzienlijk opgevoerd. De populaire figuren in het spel, Wim Scnneveld en Johan Kaart, kunnen hun rollen natuurlijk dromen en dat brengt deze routiniers wel eens in de verlei ding om het er wat dikker op te leggen en dus stevig op de zaal te spelen. Het resultaat is soms een onnodig vergro- vend effect door het gebruik van on- E-ngelse bastaardwoorden, die alleen „lachertjes" verwekken bij een minder verfijnd deel van het publiek. Opvallend zijn de vorderingen van Margriet de Groot in haar rol van Eliza Doolittle, vooral als zangeresje is zij vooruitgegaan. Nieuwe verschijnin gen in de musical zijn Matthieu van Eysden, die een nogal vlakke en bur gerlijke kolonel Pickering op de plan ken zet, en de jeugdige Belg Mare Alexandre, die als zingende Freddy wel een meer belovend zanger blijkt te zijn, maar nog over te weinig toneelroutine beschikt. Afgezien van bezwaren tegen sommi ge passages in de tekst, mag worden geconstateerd, dat aan „My fair Layd" pretentieloos genoegen is te beleven, niet in het minst van de vlotte melo- dietjes, zaterdagavond pittig gespeeld door het orkest dat voor deze „tweede première" onder leiding stond van Dolf van der Linden. Het publiek toonde zich opgetogen over de prestaties van rolvertoikers, koor, ballet en musici die na vier weken Rot terdam nog drie maanden door ons land zullen tourneren, waarna „My fair Lady" vervolgens in België zal star ten. T.H. (Advertentie) NIMMER OVERTROFFEN I I I I I I I I 1 In Leiden is plotseling overleden de beer S. M. Stolp (54), sedert 1946 ar-lid van de gemeenteraad en sedert 1958 wethouder van financiën. De heer Stolp was eigenaar van een accountantbureau met een nevenvestiging in Oudewater. In de oorlogsjaren heeft hij als diaken van de Geref. Kerk veel gedaan voor de illigale voedselvoorziening van bejaarden en kinderen. „Rotterdam blijft op het terrein van de ivontngbouwvoorzieaing achter bij grote plaats enin ons land". Deze waar schuwing liet zaterdagmiddag de secre taris van de Rotterdamse Kamer voor Koophandel en Fabrieken, drs. B. J Udink horen in een causerie, die hij hield tijdens de algemene ledenvergade ring van de kamerkring Rotterdam der C.H.U. Volgens drs. Udink is de oorzaak van de achterstand jn e t een onrecht vaardige verdeelsleutel, maar aan een te weinig rekening houden met de econo mische faktoren, die in het Rotterdamse gebied geiden. Ter verduidelijkmg hiervan nzei drs. Udink onder meer: „De Rotterdamse agglomeratie telde in 1850 150.000 inwoners, in 1962 900.000. (Van een onzer verslaggevers) HET WAREN zattf dagmorgen eens geen dagjesmensen die de Rivièrehal in diergaarde Blijdorp te Rotterdam bevolk ten, maar visjesmensen: bijwoners (en ook -woonsten) van de jaarlijkse bonds dag van Aqua Terra, het overkoeplend orgaan van vele aquarium- en terra- rlumverenlgingen In Nederland. Deze bondsoag, die verschillende programma- Wal de economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea betreft heeft minister Soe- bandno volgens Indey medegedeeld dat Indonesië een akkoord heeft gesloten met Japan Hindom zei tenslotte, dat Nieuw- Guinea een eigen muntstelsel gekoppeld aan de dollar houdt, omdat de roepiah teveel is gedevalueerd. Nagegaan wordt, of kan worden voldaan aan de wens van de Papoea's om alle goederen- en beta lingsverkeer rechtstreeks met Nieuw- Guinea en niet via Djakarta te laten ver lopen. In een bijeenkomst met journalisten heeft minister Soebandrio gezegd, dat In donesië alle uitgaven en geldelijke ver liezen voor zijn rekening neemt, die de vijf Papoea-studenten hebben geleden, die uit Nederland werden uitgewezen. De zes Papoeastudenten, die kort ge- I omdat zij een bezoek hebben gebracht J-j— T_ Js is 1 aan Tnrlnnoció" TT 14 errvIrJ* leden een oriëntatiereis door Indonesië hebben gemaakt, brachten in de senaats kamer van de aula van de universiteit van Amsterdam verslag uit aan 40 van de 80 in ons land studerende Papoea's. Delegatieleider Indey en zijn collega Mauri, die voorlopig nog in Nederland blijft, vertelden over hun reis, waarna een groot aanta! vragen werd afgevuurd. De discussie geschiedde in het Maleis. De belangstelling van de Papoea's varieerde van persvrijheid tot de opstand in Indonesië en de vraag waarom in een democratisch lan deen man als Sbanr wordt vastgehouden. Over diens gevan genhouding en or" over die van andere politieke leiders wilde Indey zich van een oordeel onthouden, „omdat ze niet weten waarom ze zijn vastgezet." Parnaleider De Wit. die sinds enke'e jaren de belangen van de Papoea's in ons land behartigt, maar binnenkort ook naar Nieuw-Guinea terugkeert, had een duidelijker oordeel over deze kwestie. „Overal waar revolutie dreigt heeft de regering het recht bepaalde mensen vast te zetten. Waarom zou dat niet in Indo nesië mogen gebeuren? En waarom ziet men altijd de splinter in een andermans oog en niet de balk in eigen ogen?" zo vroeg de heer De Wit zich af. Hij noem de in dit verband de naam van Wijdoi en andere Papoea's, die naar zijn mening lange tijd in Nieuw-Guinea onschuldig zijn vastgezet. Uit de antwoorden bleek voorts, dat in Indonesië ongeveer 2000 Papoea's wonen, die zo gauw mogelijk naar Nleuw-Gutoea willen terugkeren om mee te helpen aan de opbouw van hun land. Z(j ziin positief voor onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea, zo was uit een gesprek aan Indonesië" „Dit geldt eveneens voor alle Irianezen. die uit Nederland worden uitgewezen of naar huis willen terug keren" aldus Soebandrio. Het commando van de basis twijfelt aan de waarschijnlijkheid van enigerlei ernstige Cubaanse bedreiging van de ba sis die 115 vierkante kilometer meet. Het gehele garnizoen van 3000 man is echter opgeleid om te strijden als zich moeilijk heden zouden voordoen. Tot dusverre Is nog niets waargenomen van de Russische wapens die Moskou aan het regiem van Castro geleverd heeft. Schout bij nacht Edward J. O'Donell, commandant van de basis, beeft meege deeld, dat zijn patrouilles tot nu toe geen met raketten bewapende torpedoboten hebben waargenomen, die volgens presi dent Kennedy naar Cuba gezonden zijn. Het merendeel van de strijdkrachten j naar schatting 120 b'oÓ'^riètc'ifnc^n 2" van Castro is gelegerd op enkele kiiome-N>riprln,^;» dekens op de ters van de basis. Op loo meter van de markt belangrijke gevol gen zal hebben voor de industrie, de I groot- en de kleinhandel. Dit is vanmorgen in Roosendaal ver klaard door de voorzitter van de rooms- 1 katholieke bond van ondernemrs m de woninginrichting- en meubUeringsbe- drijven, de heer P. Hoefsloot, tijdens een vergadering van deze bond. De heer Hoefsloot, die m zijn toe spraak de nieuwe verkoopmethoden van Albert Heijn en Simon de Wit onder de loep nam, vroeg zich af. m hoe verre deze concurrentie nog bijdraagt 1 tot een verhoging van de welvaart. Het interesseert de consument niet. waar j hij zijn goederen koopt, het gaat er :nem slechts om. waar ze in de beste afstand van de basis hebben Cubanen een linie bestaande uit voorposten van. een en twee man. De Cubaanse infanterie patrouilleert ook langs het hek van de basis. Een ma rine-officier die het bevel voert over een deel van de Amerikaanse defensie daar heeft verklaard, dat de Cubaanse solda ten daar zijn om de Amerikaanse wach ten en patrouilles gade te slaan en te verhinderen dat Cubanen proberen te ontsnappen over het hek van de basis. De Cubaanse soldaten dragen geweren en lichte automatische wapens voor het merendeel van Russische of Tsjechische makelij. Amerikaanse officieren hebben verder verklaard, dat de Cubanen dieper het land in artillerie hebben opgesteld maar vanuit een helicopter gezien lijkt het gebied om de basis verlaten. onderdelen had, werd georganiseerd door Aquavero, waarin de aqiiariumverenigin- gen in de Maasstad zijn vertegenwoordigd. Aquavero-voorzitter F. W. J. Schep mocht naast vertegenwoordigers van de Duitse en Belgische zusterorganisatie van Aqua Terra ook de Rotterdamse wethou der R. Langerak welkom heten. De wethouder sprak namens het ge meentebestuur, dat. zo zei hij, ontvangsten in het stadhuis op zaterdag zo veel moge lijk wil beperken. Het bedienend perso neel moet ook aanspraak op een vrije zaterdag kunnen maken, zo argumenteert men. „Vandaar dat ik u hier een hartelijk welkom toeroep", zei d\_ zich „verexcu- serende" wethouder. Wethouder Langerak merkte verder op, dat hjj respect heeft voor alïe ver- antwoorde vormen van vrije tijdsbeste-aanvaarden, ding en dat het beslist geen holle frase is, wanneer er wordt gesteld, dat het houden van vissen een prachtige hobby vormt. „Zo brengt men liefde voor alles wat leeft en groeit". Amsterdam vertont een ander beeld. Voor dezelfde jaren gelden wat betreft de Amsterdamse agglomeratie respec tievelijk de cijfers 300.000 en 900.000. De mdustnele golf, zo vervolgde drs. Udink, bereikte m de jaren 18601870 Europa. Rotterdam werd in deze wel vaart meegenomen en er werd toen veel gebouwd. De kwaliteit van de woning bouw liet echter veel te wenen over. Er zijn wijken in de Maasstad, die in geen enkel opzicht voldoen aan de meest een voudige eisen, die aan een goede woning mogen worden gesteld. In deze oude wo ningen past de moderne mens niet meer, temeer met omdat Rotterdam bezig is in dustriestad te worden. Deze ontwikke ling van dienstverlenings- naar industrie stad gaat steeds sneller. Het „nieuwe" mensentype wil comfortabel wonen en daarom zal in Rotterdam een ander soort woningen moeten worden gebouwd, be toogde dr. Udink. Hij zei verder, dat het vooral chemi sche en metaalindustrieën zijn, die zaoh in de Maasstad zullen vestigen. Deze vra gen elk jaar zesduizend arbeids meer. Wij kunnen uit eigen omgeving slechts vijendegrtighonderd mensen leveren, wat inhoudt, dat er per jaar zevenduizend woningen moeten worden gebouwd. Wil Rotterdam zjjn positie handhaven en verbeteren, dan zullen we niet In de eerste plaats moeten spreken over de dynamiek van de stad Rotterdam, maar zal het gehele land overtuigd moeten worden van de Rotterdamse problema tiek, zo besloot ds. Udink. Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor vrijheid en democratie heeft za terdag besloten de partij te adviseren met één lijstaanvoerder voor het gehele land uit te komen. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus. zal worden verzocht als zodanig te wil len optreden, als de algemene verga dering daarmee akkoord gaat. De heer Toxopeus heeft zich inmid dels bereid verklaard het op hem gedane beroep als lijstaanvoerder op te treden Over de afvaardiging van de delegati» naar New York is in Holiandia nogal wat rumoer ontstaan. Officieel werd bes kendgemaakt, dat de leden waren ge kozen door de Nieuw-Guinea Raad" terwijl in feite de delegatie is samen' gesteld door een klein aantal leden uit deze Raad. Het was om deze reden, dat vele deelnemers aan het Papoea-congres er niets voor voelden overhaast een resolutie op te stellen en die met de officiële delegatie mee te geven. Et- waren nu plannen een eigen delegatie naar New York te zenden. Uit Djakarta Is gemeld, dat president Soekarno de documenten van het Neder lands-Indonesische akkoord heeft onder tekend. Iiy heeft minister Soebandrio instructies gegeven voor de benoeming van een VN-bestuurder tijdens het tus. senbestnur van de VN. Soebandrio is vanmorgen uit Djakarta vertrokken om de zitting van de Alge. mene Vergadering der VN bij te wonen Hü staat aan het hoofd van een delegatie die ook tot leden heeft de minister van voorlichting, Moh. Yamin. brigade-gene raal Soeadi, die ambassadeur in Austra- lië is, Ganis Harsono, de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, drie secretarissen en de Papoea student Frits Kirihio, die Soebandrio's speciale adviseur is in Nieuw-Guinea. zaken. Naast deze delegatieleden be schikken de Indonesiërs over een uitge breide staf van adviseurs, zodat de Indonesische groep uit meer dan dertig man bestaat. Tot die groep behoren ook vier parlementsleden. De Nederlanders komen met niet meer dan een man of vijftien. Alles wUst erop, dat de Algemene Ver- gadcring weinig moeite zal hebben met de gezamenlijke Nederlands-Indonesische resolutie, die de afgevaardigden reeds in concept hebben ontvangen. Men ver wacht, dat de resolutie donderdag as officieel zal worden ingediend. De aan vaarding zal dan vrijdag of maandag as. een feit kunnen zijn. De agendacommissie van de Assemblee komt woensdag bijeen. Soebandrio verklaarde vlak voor zijn vertrek, dat hü later met secretaris-gene- raai Oe Thant de bijzonderheden zal be spreken, welke verband houden met de periode van VN-bestuur, die op 1 okto ber a.s. begint Hij verwacht over een dag of zeven terug te zijn in Djakarta. De minister verklaarde ook. dat het van de Nederlanders zal afhanven of spoedig na de behandeling van de Nieuw-Guineazaak in de Assemblee der VN de betrekkingen met Nederland zullen worden genormali seerd. „Tot dusverre zijn geen positieve voorstellen op dit punt van de Neder landers ontvangen", zo zei hij. In Djakar ta blijkt men concrete voorstellen van de Nederlanders te verwachten. Morgen zal een vertegenwoordiger van Oe Thant uit New York naar Holiandia vertrekken voor de regeling van de over dracht van het bestuur aan de VN. Het is de heer Jose Rolz Bennett uit Guatemala, Generaal Rikhye zal binnen tien dagen via Nederland naar New York reizen. De bevelhebber uer VN-troepen, de Pa kistaanse brigade-generaal Said-ud Din, is al enige tijd in Nieuw-Guinea. Zater dag zijn per vliegtuig in Biak de eerste troepen aangekomen, in totaal 60 man. In totaal worden 300 man Pakistaanse troe pen naar Nieuw-Guinea gevlogen. De rest komt later met het Amerikaanse troepentransportschip General Blatchford. Vandaag is voorts uit Holiandia vertrok ken een delegatie van de Vereniging Par ticulier Bedrijfsleven. De delegatie, be staande uit de heren F. Wertwijn, verte genwoordiger van de Importmaatschappg -Nigimij, en mr, J, O. de Rijke, wil ia Den Haag alsnog trachten de garanties voor het bedrijfsleven uitgebreid te krij gen en tevens proberen bet in. het wets ontwerp voor garanties aan het bedrijfs leven in NIeuw-Guiena vervatte begrip „politiek risico" te wijzigen. Naar het oordeel van het bedrijfsleven in Holiandia zal er een catastrofale si tuatie ontstaan, als het Nederlandse par lement het wetsontwerp ongewijzigd zou aannemen. Onder meer zou de Nigimü, die verreweg het grootste gedeelte van alle in Nieuw-Guinea verkrijgbare arti kelen importeert, haar activiteiten geheel moeten staken. (Van een onzer verslaggevers) Na de ijskasten en mixers zal Al- bert He(jn nog deze week een groot anatal wollen dekens als „premie van de maand" aanbieden. Het is waar schijnlijk, dat de lancering van de Oe Amerikaanse openbare ge- Het vaccin, dat uit levend poliovj-1 rib?1"*"voorlaagste prijT teMTgm zondheidsdienst heeft zaterdag het wordt gemaakt en dat zoals'/'Albert Heijn verkocht 61.000 ijskasten gebruik van het anti-poliovaccin, via- rc \no, y-'ordt lnSe- 7-° zei de heer Hoefsloot, en zette daar- tvne drie Mat Hoor de mond urm-rit zou met schadelijk zijn voordoor voor 30 miljoen aan levensmiddelen type drie (dat «oor de mond wordt kinderen. Het oudere door dr. Salkiorn- voegde hieraan toe, dat de ge- toegediend), van dr. Albert Sabin uitgevonden anti-poliovaccin is sa.i middelde huisvrouw van slechts een voorlopig afgeraden Deze maat- m,:n§esfbld uit dood virus, j uiterst kiem artikel de prijzen kent en i j daarom zeer zeker met de waarde van regel werd genomen, nadat enkele Dr. Sabin vond echter een middel, ide onfieveer 6400 artikelen uit een grote dagen tevoren de Canadese minis-b°scherming hood tegen een polio- supermarkt kan beoordelen. De voorzitter van Aqua Terra, de heer M. Bot, betrok in zijn, welkomstwoord speciaal de buitenlandse gasten. Een van hen, dr. Kurt Kramer, chef-arts van de röntgenafdeling van een ziekenhuis in Mülheim en ere-voorzitter van Aqua Terra's Duitse zusterorganisatie, werd vijfentwintig jaar geleden tot ere-lid van Aqua Terra benoemd. De heer Bot over handigde hem voor d:t jubileum een wimpel Prettig nieuw, had de heer Bot ook voor dr. Gert Meyburg. vrouwenarts! 66U tVOOro C' 11 OV Gr Z1JÏ1 perSOOH te Bremen, die zich al jaren bezig houdt VT en WPrlr hnpwpl rlnntvwor met de voedingsproblemen van tropische werK noewei daarover vissen. Voor dr. Meyburg was namelijk toch met Veel en grote waarde- het ere-lidmaatschap weggelegd Van Duitse zijde werd gesproken door de Berlijner E Soman, die een van de voorstanders voor internationaal contact tussen aquariumliefhebbers is, en door dr. Kramer, die Aqua Terra mede namens dr. Meyburg bedankte Tolk van de Bel gische gasten was de heer J. Kokelen- berg. Na een bustocht door en rond Rotter dam werd de bondsgangers ontvangen door Wilton Fijenoord te Schiedam, waar een warme maaltijd werd gebruikt, ge volgd door een haventocht. Terug bij Wilton Fijenoord, was het woord aan de bekende aquariumdeskundige A. van den Nieuwenhuizen, die een gedeelte van zijn nieuwste causerie hield. Hij sprak over de nieuwe aquariumzaal in Artis. over koraalvissen, waarvan vooral de dieren tuin in Stuttgart rijk voorzien is, en over de meest bekende soorten tropische vis jes. Een passend besluit van deze bonds dag dus. In de aula van de begraafplaats "West- duin, waar achter de familie de minis ters mr, A. C. W. Beerman en drs, J. W. u 4. „uj 1 l j virus- dat voor het Salkvaccin immuun! Naar het oordeel van de heer Hoef eer van gezondheid net middel bad was gebleken. Volgens de gezondheids-1 sl°ot zouden de grote levensmiddelen- verboden, omdat Zich onder de dienst hadden zich in totaal zestienconcerns geen koelkasten en dekens ziektegevallen voorgedaan bij personen die tegen polio waren behandeld. Drie van hen waren met Salkvaccin en de overigen met het via de mond toege diende Sabinvaccin behandeld. Genees kundigen achtten het echter mogelijk, kunnen verkopen, als de markt niet el ders ten koste van veel inspanning was voorbereid. Hij merkte op. dat het ver spreiden van zogenaamde luxe artikelen tegen redelijke prijzen niets met idea lisme heeft te maken. Wanneer dit ge- gezegd dat de jonge republikeinse ju rist Richard Flink, die door zijn partij kandidaat is gesteld voor een functie in het bestuursapparaat van de staat New York. een groot aandeel heeft ge had bij het aan het daglicht brengen van de praktijken van de twee spione rende Russische V.N.-ambtenaren, De twee Russen hadden Flink een bijdrage van drieduizend dollar ter be strijding van de kosten van zijn ver kiezingscampagne aangeboden, wanneer jarige Joeri Zaitsef. Beiden zijn in.taUch/">8e,n. ^Ide verschaffen j er !over zaken betreffende de inwendige de afgelopen zomer Uit Amerikadienst van Amerikaanse regeringsorga- dat zij voor de vaccinatie reeds mei| beurt op een oneerlijke en niet vol te polio waren besmet. houden manier. Zaitsef was werkzaam op de afdeling voor politieke en veiligheidszaken van de V.N., terwijl Misjoekof als vertaler vas ingeschakeld bij de V N -dienst voor het verslaan van conferenties. In Kennedy's bekendmaking wordt msaties en persoonlijke gegevens aan gaande invloedrijke leden van de repu blikeinse partij. De Russen hadden Flink ook, in ruil voor de aangeboden financiële steun, gevraagd om. wanneer hij gekozen zou zijn, in toespraken een voor de Sowjet unie gunstige politiek aan te bevelen. de Pous, de staatssecretaris mr. Y. Scholten, alsmede de voorzitter der Tweede Kamer mr. dr. L. G. Korten- horst, en het bestuur van de Chr. Hist. Unie, o.w. dr. H. W. Tilanus en mr. H. K. J. Beemink hadden plaats genomen, kon slechts een klein aantal van de vele belangstellenden toegelaten worden. Nadat de organist het bekende „De Heer is mijn Herder" had gespeeld, wees dr. Nijenhuis er op, dat het vol komen in de geest van de heer Van de Wetering was, om alleen het Woord Gods te laten spreken. „Wat voor zin heeft het te overwegen wat het einde zal zijn van al Gods wegen met de mens en de wereld?" zo vroeg dr. Nijenhuis zich af, die daarop direct het antwoord gaf door te verwijzen naar de door hem voorgeschreven Schriftgedeelten, c.l. Psalm 23 en Openbaring 21 It/m 7. „De woorden uit Psalm 23 waren de be lijdenis van de heer V.d. Wetering, die een bijzonder levend lidmaat was van de gemeente van Christus. Hij werd weggenomen op het moment, dat hij ge reed stond om naar het huis des Heren te gaan. Van hem, die een groot deel van zijn leven heeft gewijd aan het Huis des Heren, mogen we thans geloven, dat hij in de volle heerlijkheid van Gods eeuwige woning mag delen." Verwijzende naar de voorgelezen pro fetie over de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, sprak dr. Nijenhuis als zijn over tuiging uit, dat de heer Van de Wetering, die zich een burger van Christus' rijk wist, juist daarom op aarde in grote trouw zijn arbeid deed. „Met zi.in hele wezen is hij burger van het rijk van God geweest. Daarom achtte hij bet menselijk burgerschap zo belangrijk en gaf hij zich ten volle op het terrein van de politiek. In driefheid, maar ook m dankbaarheid nemen wij afscheid van hem", aldus dr. Nijenhuis, die hierna in dankzegging voorging. Nadat de aanwezigen Gezang 300 verj 1 „Wat de toekomst brenge moge... hadden gezongen, speelde de organist, terwijl de baar naar buiten werd gedra; gen. Psalm 73 ,,'k Zal dan gedurig bi) u zijn...." Aan de groeve las dr. Nijenhuis een gedeelte uit het Opstandingsevangene. waarna gezamenlijk het Onze Vader werd gebeden. Namens mevrouw V.d. Wetering en d* verdere familie sprak dr. Nijenhuis ten slotte een woord van dank voor de gro te belangstelling en talrijke blijken van medeleven. Op de Rozengracht Amsterdam zaterdagmiddag de 77-jarige bedrijfslei der A. A, Snood ijk, vermoedelijk door dat hij niet oplette, toen hij de weg overstak aangereden door een tram. De man is ter plaatse overleden.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2