Valse kroonjuwelen van Engeland bij Heetman reet Huisman is alleen maar zichzelf Margi Hofstee Donatie verhoogd maar diensten uitgebreid I k.wil Plannen voor Chr. Geref bejaardencentrum ROTTERDAM RUU NU UW RADIO IN BEL 13 47 00 tasm Nieuwe koekfabriek in Schiedam Spijsgebak, pensees, rondo's en banketletters Politieteam kampioen van West-Nederland Fietser gebotst een gewonde Ontploffing bij Vegla Kunst op de Femina naaister/ coupeuse verkoopster Weer verlies voor damclub ^gendA~vöö« Krachtig herstel Internationals Veelbewogen geschiedenis Kunstenaars georganiseerd Bestuursraad S.G. vergaderde R.Ph.O. begint Sehiedamse winterseizoen Duitse zeeman stal fiets Zo mogelijk aan de noordrand van Lombardijen PHILIPS RADIO Rotterdams bezoek aan Bazel Vijftig gulden per gezin Uiterste doelmatigheid Zelf doen «..topper onder de DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 3 OKTOBER JN DE „ondergrondse" expositie zaal van de juwelierszaak Heet- fnün in de Lijnbaan te Rotterdam buigen zich hoofden over de replica can de Britse kroonjuwelen. Flon kerend liggen de voorwerpen in ie vitrines, in 1952 nagemaakt, om dat de echte kroonjuwelen, die een niet te schatten waarde vertegen woordigen, volgens een wetsartikel niet over de grenzen mogen. Zo kan nu het gehele Gemene Best en andere landen zien hoe de trots van het Britse koningshuis eruit SCHIEDAM Vandaag en morgen en dagelijks.... Beursoverzicht (Van een onzer verslaggevers) ziet. De idee ging uit van de B.O.A.C., die de replica, een waar de van 1000 Engelse ponden ver tegenwoordigend, reeds op vele plaatsen in de wereld tentoon stelde. Tower of London ''X'B. kwaliteiten eersteklas wasmiddel Vrijetijd DE Christelijke Gereformeerde Kerken van Rotterdam-Cen trum, Rotterdam Gharlois, Rotte- dam-Kralingen, Rotterdam-Over- schie, Rotterdam-Zuid en Schie dam hebben opgericht een Stich ting bejaardentehuis der Christe lijk Gereformeerde Kerken van Rotterdam en omgeving. Die stichting heeft, aldus een broch ure, die zij aan alle leden van deze Kerken heeft toegezonden, tot doel het verlenen van huisvesting en verzorging aan bejaarden. Om dat doel te verwezenlijken, wil de Stichting komen tot de bouw van een bejaardentehuis in Rotterdam, naar zij hoopt op een terrein bij de nieuwe Christelijke Gereformeerde Kerk van Rotter dam-Zuid, tussen Ogiersingel, de Smeetlandsedijk en de Immanuel Kantstraat dus. ^rnet een gerust hart Maximum inruüwaarde voor Uw nieuwe Gaasmatoven brommers WAARDEVOLLE TIPS VOOR UW INKOPEN VINDT U IN DE ADVERTENTIES Het voetbalelftal, van de Sehiedamse) Politie Sport Vereniging is kampioen I geworden van alle politie-elftallen in Nederland-West. Gisteren is in Gouda op het terrein van de gelijknamige voetbalclub een wedstrijd gespeeld te gen de Zeister collega's die met 3—2 is gewonnen. Bij de rust stonden de po litiemannen uit Zeist nog met 2—0 voor, maar de eindstand werd 2—2. Toen moest de wedstrijd verlengd worden. Een van de Zeister backs maakte hands en de strafschop werd prachtig benut. De Schiedammers komen nu vol gende week uit in het kampioenschaps- toernooi van Nederland, waaraan deel genomen wordt door de winnaars van de afdelingen noord, oost, zuid en west Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis van de SPSV dat het voet balelftal tot in de landelijke finale door dringt. De 69-jarlge K. Schutter uit de Van Beverenstraat is gistermiddag om 12.20 uur op de fiets aangereden door de 11- jarige jongen Gerrit C, N. Het gebeur- de op de Troelstralaan bij het dr. Wi- bautplein in Schiedam waar de jongen te veel links hield en zo tegen de heer S. opreed. De laatste viel en brak daar bij de knie en het linker onderbeen. Hij is in het Gemeenteziekenhuis opgeno men. In de Verenigde Glasfabrieken N.V, aan de Buitenhavenweg te Schiedam heeft zich gistermorgen om 7.30 uur een kleine ontploffing voorgedaan waarbij een werkneemster, mevr. C. M. M.-K. door glasscherven in het gezicht is ge wond en in de dr. Noletstichtinting ver bonden moest worden. Het ongeval was in de afdeling Vegla-fix waar flessen van een verfstempel worden voorzien die dan weer in de gasoven worden gedroogd. De controleur G. K. L. van K, merkte dat de oven niet werkte en stak na het gas gelegenheid te hebben gegeven weg te stromen, de oven weer aan. Daarop volgde de ontploffing in de oven. Een zijplaat van de machine werd weggeslagen en vele tientallen flessen op de lopende band aan scherven ge stagen. Door die rondvliegende scher ven is mevrouw M. verwond geraakt. Ze heeft zwart haar dat krullend is, en ie draagt het lang, met een brede band om het voorhoofd. Haar ogen zijn diep bruin en groot. Ze heeft slanke, krachtige vingers, waarmee ze vorta geeft aan vormloze kiel en een dode materie tot leven brengt. Als ze over baar werk spreekt, doet ze dat met de overtuiging van iemand, diè In zichzelf gelooft, en ze mag dat doen omdat ze heeft bewezen een scheppende en kritische geest te bezitten. Ze behoort niet tot een school en niet tot èen groep, en ze vertegenwoordigt ook geen tijdperk, ze is zichzelf, ze is Margreet Hulsman. Ze is Dordtse van geboorte en 22 jaar. In haar kinderjaren al was ze verzot op tekenen en door deze jeugdliefde is ze gebracht op het pad. dat ze nu enthou siast bewandelt Toen ze de vierde klas van het gymnasium had doorlopen, ver anderde ze abrupt van studierichting. Ze liet zich inschrijven op de kunstnijver heidsschool St Joost te Breda met de bedoeling zich te bekwamen In het illustratief en vrij tekenen. Maar in bet eerste studiejaar leerde ze de ceramiek kennen, en toen wist ze wat ze wilde. Ze legde zich met ijver toe Op de kunst van het pottenbakken, daaringeleid.door meesters als Theo, Dobbelmann, en Van Lassweerde. Twee baar, geleden vestigde zel.'z!0h. -als pottenbakjteï -in .haar'. ge boorteplaats. Voor een raam van haar woning aan het Beverwijcksplein bouwde zij een stellage en daarop zette zij de produkten van haar geest: sierlijke vazen, theepotten, fraai van vorm en lijn, kopjes, pannen, voorwerpen, unica, die toch een functie hebben. En ze wachtte op de klanten. Het (Advertentie) Veer spoedige indiensttreding vragen wij voor ons verander- atelier van dames- en meisjes- confectie: Een allround kracht bieden wij een uitstekende positie met goede sociale voor zieningen. Een 5-daagse werk- weekregeling in een gemoe- .deüjke, prettige omgeving op ëen klein atelier. Tevens kunnen wij plaatsen; op onze afdeling dames- en meisjesconfectle. Zij, die als zodanig werk zaam zijn geweest genieten de voorkeur 5-daagse werkweekregeling. Sollicitaties schriftelijk of mon deling aan onze afdeling perso neelszaken. HOOGSTRAAT 219 - VLAARDINGEN De tweede uitwedstrijd van de Sehie damse damclub tegen Ons Genoegen, gespeeld in de mooie cantine van Boele te Bolnes bracht wederom een neder laag voor Schiedam en wel 14—6. De mooiste partij van de avond gaf J. C. Onink aan bord één ten beste._ Hij liet zijn tegenstander Van de Griend tot dam komen. Deze dam stond op slag en gebruikmakend van meerslag ving bij niet alleen deze. maar wist zelf tot •lam te komen. Ook nu stond zijn te genstander weer op slag en met een vdaaropvolgende vijfslag kon Onink alle resterende belangrijke schijven van het bord wegvegen. L, Vrijland, invaller voor W. C. Heu velman aan bord twee wist op gedeci deerde wijze tot winst te komen, maar daarmede had Schiedam ook al zijn kruit verschoten, alhoewel de twee re misepartijen beslist verdiend waren. Volgende week dinsdag moet Schie dam op bezoek in Vlaardingen bij het sterke V.D.V. De uitslag luidt als volgt: 1. A. v. d. Griend—J. C. Onink O—2, 2. G. Velthm- zen—L. Vrijland 0—2, 3. A. Kanters— W. Sprayt 20, 4. j. van BeelenJ. Westerveld 20, 5. N, RijsdijkC. W. Sleeuwenhoek 2—0. 6. B. Maliepaard— M. .den Routing 2—0, 7. M. H. Kooij— J. P. v. d. Watering 2-—0, 8. C. Bode N. v. Erkel 1—1, 9. A. Sterk—L. Bree- voort 1—1, 10. B. van DrielA. Ris- seeuw 2—0, duurde lang voordat de eerste voorbij gangers, die gefascineerd voor haar raam hadden gestaan, de moed konden opbren gen aan de bel te trekken en haar woning te betreden. Maar toen eenmaal die schroom was overwonnen, kwam er loop. Maar mèt die loop misschien een tik keltje desillusie. Desillusie omdat men niet altijd bereid was of niet in staat bleek de materiële waarde van het kunst-, produkt juist te taxeren. Men werd ver tederd door het bijzondere dat zij presen teerde, maar men wilde dat bijzondere bezitten zonder zich daarvoor een gelde lijk offer te getroosten. Men zocht unica voor de prijs van fabrieksgoed. Ze beoefent een kunst die nog niet ten volle wordt gewaardeerd. En daarom kan zij van die kunst alleen niet leven. Om zich een nieuwe oven te kunnen aan schaffen, is zij gaan werken in een zieken huis. Deze dagen heeft saj een eigen hoekje op Femina, waar zij achter een draaitafel uit een vormloze massa de mooiste voor werpen tovert. Zij is een van de vrouwen, die vrouwen tracht te bewegen door schoonheid de sfeer en gezelligheid in huis te vergroten. Irene: Chr. Metaalbewerkers Bond, Filmvoorstellingen, 14 en 20. Jeugdhaven: Chr. Sportfederatie-Baan brekers. vergadering, 19.46, Musis Sacrum: Pers.ver. Wilton Fijen- oord. Filmavond, 20. Caïandstraat 121: Opening bankettabne ken Van der Vlies, 15. Lutherse kerk: Oranjestraat Bazar, 14- 17 en 19.30-22,30. Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, teL 86382 b.g.g. teL 115583 toestel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactie- aangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23, teL 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen bgg teL 115588). Belangrijke telefoonmnnmers: Brand alarm 89123; poll tie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek: -Van Westendorp, Singel, hoek Emm ast raat. AMSTERDAM, 3 oktober. Op de min of meer flauwe tendentie van de voor gaande beursdagen heeft het Damrak vanmiddag een krachtig herstel te zien gegeven voor de internationale waarden. De omvang van de handel in alle hoeken was iets levendiger dan vorige dagen. De vaste stemming was het gevolg van het feit. dat Wall Street dinsdag verraste met een flink koersherstel. Dit herstel ging gepaard met geringe omzetten. Vooral dit laatste was blijkbaar voor het publiek in Amsterdam aanleiding om niet overhaast met grote kooporders in de markt te stappen. Philips verbeterde circa vier gulden bij een opening op 138.20. Unilevers gaven een avance te zien van circa ƒ2.79 op 129,40. Beide fondsen ontmoet-, ten bij de opening enige belangstelling van lokale zijde. Kon. Olie 1.30 hoger op ƒ140.30. A.K.U. bleef wat achter_met een koerswinst van twee punten op353%. De vaste stemming van gisteren voor Hoogovens werd vandaag met de nodi ge kracht voortgezet. Dit fonds, dat de laatste tüd gevoelig in koers is gedaald, verbeterde op 532 ruim elf punten. De omzet voor de Hoogovenwaarden be droeg gisteren nominaal ƒ55.200; voor deze hoek een hoog bedrag. De Britse consul-generaal, die ook Groot-Britannië te Rotterdam, de heer J. H. Wright, die een dezer da gen, zoals gemeld, deze expositie bij Heetman opende, waarbij hij de ge schiedenis van de kroonjuwelen na ging. Zo vertelde hij, dat ze in 1649 door Oliver Cromwell werden omgesmol ten, vernietigd of verkocht. In 1661 besloot koning Charles II opnieuw een zelfde verzameling aan te leg gen en hij wist enkele van de juwe len te achterhalen. Een van de meest kostbare "én fraaie voorwerpen van de collectie, die in later eeuwen werd uitgebreid, is de kroon, die voor de kroning van George tot keizer van India werd ontworpen. Hij heeft een waarde van zeshonderdduizend gulden! De repli ca van deze kroon valt ook bij Heet man te bezichtigen, evenals om er een paar te noemen de Cullinan- diamant, die in 1905 werd gedolven; St. Edward's staf, waarvan men zegt, dat het oorspronkelijke exem plaar een stukje van het kruis van Christus bevatte; de rijksappel van de Koning en van de Koningin en het zwaard van staat met de juwe len, het kostbaarste zwaard ter we reld, rijk bezet met diamanten en ju welen. De originele Britse kroonjuwelen bevinden zich het mag als bekend worden verondersteld onder stren ge bewaking in de Tower óf London, in de Wakefield Towér. De zoge naamde „Yeomen of the Guard" (ook wel beafeaters geheten) houden de wacht. Eenmaal-lukte het iemand de juwelen te stelen. Het was kolonel Blood, die in 1671 zijn slag sloeg. Hij had er echter niet lang pleziervan, want nog tijdens zijn vlucht verloor hij ze. Om de aandacht op de expositie ie vestigen, heeft Heetman twee „na gemaakte" om even in stijl te blij ven Yeomen of the Guard voor de winkel geïnstalleerd. Dit tweetal, uitgerust met hellebaarden, wandelt een paar keer per dag over de Lijn baan. De expositie duurt tot het einde van deze maand. Zij werd ingericht door de kunstschilder Mathieu Fi- cheroux. De collectie arriveerde uit Ghana in Rotterdam én zal hierna naar Parijs, New York en Madrid gaan. Een dertigtal kunstenaars heeft dinsdag avond in Beatrix te Schiedam vergaderd om te komen tot een organisatievorm. In het vervolg zullen Paul van Ginkel, Her man Sey en Nico van Welzenes de leiding hebben van diverse evenementen. Het ligt in de bedoeling om kunstmarkten en exposities te gaan houden van grote kwa liteit, waarbij getracht zal worden brede belangstelling te kweken voor het werk van de kunstenaars in deze omgeving. Er komt daarom een reglement en een programma voor de aangesloten groep van schilders, grafici, beeldhouwers e.d. Er stond nog op het programma dat zater dag in de Koopmansbeurs aan de Lange Haven te Schiedam een kunstmarkt zal worden gehouden. Dat geschiedt dan ook, daarna gaat het trio aandacht besteden aan het winterprogramma. (Van een. onzer verslaggevers) Maandag vérgaderde de bestuurs raad van de Sehiedamse Gemeen schap. Tijdens deze vergadering werd pp voorstel van voorzitter F. A. de Wolff -de minimum-donatie voor het komende jaar verhoogd van vier naar vijf gulden. De algemene stijging der kosten maakte deze verhoging noodzakelijk. Daartegenover staat echter dat de do nateurs meer voorrechten zullen ge nieten dan tot nu toe. Naast de gratis toezending van het maandblad was reeds bepaald, dat donateurs voor familie of vrienden in het buitenland een abonnement kun nen nemen voor het luttele bedrag van ƒ2,50 per jaar. Thans is ook be sloten alle donateurs gratis een exem plaar van elke nieuwe druk van de Gids voor Schiedam te verstrekken. Het is begrijpelijk dat deze dienst verlening in. feite m^gr ten dele door W TOCH. -GEEN-tó-et MAAR SLECHT; n WIGLEVEN-PRODUCT Donderdag 11 oktober zal het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder lei ding van Eduard Flipse het seizoen 1982- 1963 te Schiedam openen met een concert in het Passagetheater, aanvang 20 uur. Solist is de nieuwe eerste concertmeester van het orkest Dick deReus. Het pro gramma is als volgt vastgesteld; Wage naar, Ouv. „Cyrano de Bergerac"; Brahms, Vioolconcert; Beethoven, Zevende sym fonie. Dick de Reus werd in 1923 te Amster dam geboren. Gp 17-jarige leeftijd be haalde hij het einddiploma van het Con servatorium en twee jaar later werd hem de „Prix d'Excellence" verleend. Tevens ontving hij de „Dudok van Heel" prijs van de Maatschappij Toonkunst te Am sterdam en behoorde hij tot de prijswin naars van het „Concours International d'Exécutión Musicale 1946" in Genève. Hij begon zijn carrière als eerste vio list in het Concertgebouworkest te Am sterdam. Van 1952 tot 1956 was hij eerste concertmeester van het Radio Kamer orkest te Hilversum en van 1956 tot 1962 eerste concertmeester van het Utrechts Stedelijk Orkest, Dick de Reus trad met alle Nederlandse orkesten als solist op en liet zich ook vele malen in het buitenland horen. Daarnaast geeft hü recitals, terwijl hij met de pianist Gerard Hengeve! d en de cellist Johan de Nobel het Nederlandse Trio vormt, dat regelmatig, ondermeer voor de radio, concerteert. Vanmorgen tegen vier uur heeft de politie op de Vlaardingerdijk in Schie dam de 19-jarige Duitser W. M., mess- bediende aan boord van een in Rotter dam liggend schip aangehouden. Hij reed op een damesfiets die hij in Vlaar dingen had gestolen. De jonge Duitser is in het hoofdbureau opgesloten. Adoertentie de donatieverhoging kan worden opge vangen. Tijdens dezelfde vergadering werd de heer P. Groenendaal, directeur van de Sehiedamse Gemeenschap, geïnstalleerd als lid van de 'bestuursraad. Hij zal in dit hoogste orgaan van de S.G. de sec tie V.V.V. vertegenwoordigen. Wat de in oprichting 'zijnde sectie vrijetijdsbesteding betreft, kon de voor zitter meedelen, dat het bestuur daar van voorlopig gevormd zal worden door de heer M. van der Nagel als voor zitter en mevrouw M. A. C. Taverne- van Campen en de heer P. Smit als leden. De in maart van dit jaar verschenen Gids voor Schiedam is uitverkocht. Dat is aanmerkelijk sneller dan verwacht werd. Maar het bewijst wel de onmis baarheid van dit handzame boekje in de stedelijke samenleving. Een nieuwe druk is inmiddels in voorbereiding en natuurlijk... beter en mooier dan' de vo- zigeT Nadgreïnttédedelingeri hierover zuU- •iènt nog'' vólgem Nag steeds liggen er op het bureau van De Sehiedamse Gemeenschap enige tijdens de vakantiekampen in Hoek van Holland verloren kledingstukken, bad tassen en linkerschoenen. Belanghebben den wordt met plezier inzage in de ver zameling gegeven. Een Rotterdamse delegatie onder lei ding van burgemeester mr. G. E. van Walsum brengt van 7 tot 10 oktober weer een traditioneel bezoek aan Bazel. Van het gezelschap maken o.m. deel uit de wethouders mej. J. Zeelenberg, R. Langerak, G. Z. de Vos en H. W. Jettinghof en gemeentesecretaris mr. J. C. Knap. Het bezoek aan de Zwitser se stad omvat o.m. een excursie door de' Jura, een tocht naar Münster en een rondvaart door de haven. Omtrent deze plaats staat echter nog niets vast. Wat wel vast staat is, dat de stichting de kosten van grond, bouw en inrichting raamt op ongeveer twee mil joen gulden. Volgens de thans daarvoor geldende richtlijnen meent de stichting dat het mogelijk zou kunnen zijn, met overheidsgarantie een lening te sluiten van 1.800.000 en dat er een bouwpre- mie van 150.000 zou kunnen worden verwacht. Dat betekent, dat zij zetf ƒ50.000 ter tafel rnoet kunnen brengen, eer er van een vastomlijnd bouwplan sprake kan zijn. Tegelijk met deze brochure is er dan ook aan de leden van de bij de stich ting betrokken kerken een oproep tot een financiële bijdrage gezonden en, daar deze kerken slechts kleine kerken zijn, rekent het stichtingsbestuur op een bijdrage van niet minder dan 50 per gezin. Omtrent deze bijdrage is het stichtingsbestuur optimistisch: brochure en oproep zijn slechts twee dagen uit en reeds nu is vijftien procent van de vijftigduizend gulden binnen! Over verschillende plannen zijn thans besprekingen gaande met de gemeente Rotterdam. Men denkt aan een opzet met drie gedeelten: een hoofdgebouw waarin de gemeenschappelijke ruimten en de dienstruimten worden onderge bracht, een vleugel met twee-kamer flats en een vleugel met verzorgingska mers voor één persoon en voor twee personen. Voorts is het de bedoeling bij de. ex ploitatie van het bejaardentehuis -. de uiterste "doelmatigheid te betrachten". Zo heeft men het voornemen, door middel van allerlei bijzondere technische voor zieningen de personeelssterkte tot een minimum terug te brengen, waarbij een zeer grote aandacht zal moeten worden besteed aan het vermijden van iedere vorm van inbreuk op het particuliere leven van de bewoners. Het is niet de bedoeling, dat dé maal tijden behalve één broodmaaltijd gemeenschappelijk zullen worden ge bruikt, men gaat er van uit, dat ont bijt en warme maaltijd op de kamers worden genuttigd. De stichting be schouwt een gedwongen gemeenschap pelijke warme maaltijd als een niet toe te laten inbreuk op het privé leven van de bewoners. In het hoofdgebouw zouden kunnen worden opgenomen de hoofdingang, een administratieruimte, een directiekamer, de grote conversatiezaal, de keukens en de-dienstruimten. De bovenverdiepingen zouden plaats kunnen bieden aan enige kleinere conversatie-, lees- en muziek kamers. Ook is gedacht aan een zieken afdeling. In de vleugel met de vrije fiats heb ben de ontwerpers gedacht aan ruim 25 twee-kamerflats, bestemd voor echt paren of twee samenwonenden, die ge heel zelfstandig een huishouden kunnen doen. Zo n flat bevat een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, douche, toilet, kastraimten en een overdekt bal kon. De andere vleugel zou plaats kunnen bieden aan vijftig kamers voor één of twee personen. Voor wat betreft de één persoonskamers denken de ontwerpers aan een zit-slaapkamer, een hal met aanrecht en toiletruimte en bergruim ten. De twee-persoonsappartementen zouden dezelfde voorzieningen kunnen krijgen, doch daarin is een zitkamer en een slaapkamer geprojecteerd. Op el ke verdieping zal een mime badgelegen heid voor gezamenlijk gebruik aanwe zig moeten zijn. Het is ook de bedoeling, dat in deze vleugel de kamers van het personeel en een aantal logeerkamers zullen komen. In het algemeen dienen de eigenlijke woonkamers zo groot mogetijk te wor den. Die mogen zeker niet neerdrukkend bekrompen zijn. De gemeenschappelijke ruimten, gangen en trappen zouden dan ruimtebesparend kunnen worden ontwor pen. Ter besparing van personeel wil men in het gebouw een of meer waskamers inrichten, waar volautomatische wasma chines en strijkmachines kunnen wor den opgesteld. Met deze toestellen zou den de bewoners zelf hun was kunnen doen, eventueel r.a technische voorlich ting van de zijde van het personeel. Het is de bedoeling van de ont werpers, dat het tehuis zo eenvou dig mogelijk van architectuur zal worden. Maar ook dat het zo doel matig mogelijk zal zijn ingericht en dat het zo veel mogelijk gerief aan de bewoners zal kunnen bieden, ech ter zodanig, dat de bewoners zoveel mogelijk zelf werkzaam zijn in hun eigen huishouding. DE directie van het Postdistrict Rotter dam zegt het met' onverholen, trots: „Vrouwen hebben de Rotterdamse post dienst gered. Als dé werving van vrou welijke postbodes begin - van dit jaar bij wijze van proef begonnen een mis lukking -was geworden, zou in de Maas stad.een noodsituatie zyn ontstaan. «Vrou- 'dieri zijnde redding van de postdienst ge wórden!"/En; dat- betékent, datijhst-jpiast- distrïct niet hèeftvhoéven overgaan, tot vermindering van net dienstbetoon-,Di recteur J. C. Kremer zegt: lrEr dreigden grote moeilijkheden, een zeer bénarde situatie stond voor de deur, maar op .het ogenblik mogen we vaststellen, dat we het in Rotterdam nog heel goed doen..". Bijna tachtig vrouwelijke postbodes (on geveer vijftien procent van .het totale aantal bestellers) zijn thans ingeschakeld bijij de besteldienst. Twaalf vrouwen zijn chauffeuses op postauto's, dertig vrouwen werken in de binnendienst en in de avonduren zijn ongeveer zeventig vrou wen op de sorteer-afdeling werkzaam., 9 In Schiedam zijn gevonden en te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9.00-12.30 uur en 14- 18 uur: ring met sleutels; stofbril; groene ceintuur; meisjesvest; witte sjaal; autoband: hondenketting; le ren want. (R); 'bruine aktentas met inhoud; legertas met inhoud; zwarte vulpen; in Bad Groenoord gevonden: herenhorloges; dameshorloges; hals kettingen; bedelarmbandj es; ringet- tjes en brillen. Te bevragen bij de vinders: étuie met sleutels, Van Ooij- en, B.K.-Laan 204b; rozenkrans, Bas- tiaanse, Dam 5; linnen tas met in houd. Visser, Van Limburg Stiram- straat 41; portemonnee, Dorsman, Pr. Bemhardlaan 76; suède dames schoen, Zwanenberg, Kievitslaan 51, Kethel; rieten mandje, Van Doorn, Broersveld 156; zilveren armbandje met bedeltjes, Louis, Nic. Beetsstraat 49b; blauwe sjaal, Kleiss. Kievits laan 55, Kethel; windjack, Beers, Van 't Hoffplein 17a; jongensjas, Ja neen, Schaperlaan 32; angora kindex- sjaaltje, v. d. Berg, Oosterstraat 24; houten autostep, Holster, Pernisse- (Van een onzer verslaggevers) Vanmiddag om drie uur opende de firma A. van der Vlies en Zoon een moderne koekfabriek in de Ca ïandstraat ïn het Sehiedamse indus triegebied in de Spaanse Polder. Hier door heeft het bedrijf van de familie Van der Vlies een mijlpaal bereikt. In 1890 is de grootvader van de huidige directeur H. B. van der Vlies begon nen in een bakkerijtje in de Kreupel- straat. Vader A, van der Vlies werk te later in Groenweegje en Van Ma- rumstraat. Toen de zoon in 1945 mt Duitsland terug kwam, kreeg luj de bakkerij in het Groenweegje als ar beidsterrein. Sinds tien jaar dreigt de stadssane- ring voor de panden in en om het Groenweegje. De heer Van der Vlies heeft tijdelijk kunnen werken in een industriehal in Maassluis maar hij is nu verheugd dat hij eèn moderne outillage in een moderne omgeving kan plaatsen. Zijn bedrijf maakt hoofdzakelijk spijsgebak, pensées, rondo's e.d. en tijdens de feestdagen ook banketletters ten behoeve van de verkoop door grossiers. Het nieuwe bedrijf is gevestigd in drie industriehallen die de Sehiedamse aannemer Van der Tempel naar ont werpen van de architecten Nuyt en Heikens uit Vlaardingen vervaardigde. Van der Tempel heeft zo al de zestig ste hal gebouwd. In de hallen van Van der Vlies moesten speciale voorzienin gen worden getroffen. Zo zijn 75.000 te gels tegen de .wanden en op de vloe ren aangebracht. Verder moest een speciale verf met een anti-oxydante worden gebruikt zodat de schimmel van het verstuivende meel geen kans krijgt tot ontwikkeling te komen. Het fabriekspand is gebouwd op 49 palen van twintig meter lengte elk. Er is een gaasmatoven van 12,5 meter lang geplaatst die 9000 koeken per uur kan bakken. Het gehele terrein omvat 1600 vierkante meter grónd, de fabriek heeft een oppervlakte van820 vierkante meter. Het geheel is. op de. begane grond geplaatst, verdiepingen kunnen niet worden gebruikt in dit bedrijf waar een dertigtal dames en heren werken. Van der Tempel sloeg vorig jaar 11 augustus de eerste paal, op 1 augustus van dit jaar werden de gebouwen afge leverd voor de inrichting. Een 75-jarige Duitse gast, de bakker G. Beming uit een plaatsje bij Boden- see, heeft het bedrijf vanmiddag in werking gesteld. De heer H. B. van der Vlies heeft namelijk aan deze man de beste herinneringen. Hij werkte bij hem van 1943 tot 1945, toen heeft hij hem als een goed mens leren kennen. Bo vendien zorgde de heer Benzing dat de 120 buitenlandse arbeiders uit het ar beidskamp dicht in de buurt steeds het dubbele rantsoen brood voor hnn brood bonnen hebben gekregen. Daarom heeft de heer Van der Vlies ook nu nog contact met de heer Benzing en hij is dan ook verheugd dat 'hij hem nu zijn nieuwe bedrijf kon tonen. straat 10b; kinderfietsje, Van Wijnen, Mariastraat 81a;' zwarte balhpoint, Lamens, Ampèrestraat 33b; bos sleutels, v.d. Heiden, Burg. v. Haa- renlaan 1246; ring met sleutels, Van Haasteren, Van Swindenstraat 55b; rood-grijze vulpen, De Jong, Lange Nieuwstraat 127; keeshond. Kamp, Verbrande Erven 19; zwarte spaniel, Dierenasyl, St. Anna Zusterstraat 33b; bruine boxer, Prins, Van Olden- barneveltstraat 140, Rotterdam; bromfietsslot, Mulder, Julianalaan 108a. In de Koopmansbeurs te Schiedam zal zaterdagmiddag een Kunstmarkt worden gehouden waar schilders, te kenaars e.d. uit Schiedam en omge ving hun creaties zullen trachten te verkopen. DE werving van vrouwelijke arbeids krachten is in Rotterdam een swcces geworden. In Den Haag, waar eveneens een campagne is gehouden voor de wer ving van vrouwelijke postbodes. Is de ani mo aanzienlijk minder. Voor. de binnen dienst bestaat in Den Haag overigens wel belangstelling,De vrouwen doen het uitstekend", zegt de heer Krémer. „Baat- om gaan wè door mét de 'werving.Öe postdienst heeft zeker nog 'ongeveer hon derd vrouwen nodig om de moeiljjkhedéQ in verband met- het'ernstige- tekort a0n (mannelijk) personeel volledig het hoofd te kunnen bieden. Voor.de maand. deeen|- ber, wannéér het dus weer bijzonder druk wordt, hopen, we, dat het aantal, postbo des groot genoeg zal zijn, om de bestel lingen zonder vertraging uit "té voeren?. IN.HET asfalteringsprogramma van. de afdeling bestratingen van gemeente werken van Rotterdam, dat nu tot uit voering komt, zijn weer tal van. straten en wegen opgenomen. Een asfaltlaag krij gen o.m.. de Pieter de Hoochwég, Goe- reesestraat, Bilderdykstraat en Da .Cpsta- straat en het gedeelte van de DordLtsé- straatweg tussen Motorstraat en Slinge. De druk bereden Dordtsestraatwég onder gaat tegelijk, in verband met de ontwik keling van de uitbreidingsplannen Lom bardijen en Zuidwijk, 'een profiel Wijzi ging. De Goereesestraat is oog vaneen oude klinkerbe3trating voorzien, Asfaltè- ring is noodzakelijk omdat de straat de verbinding vormt van de reeds geasfal teerde Pleinweg en Carnissesingel.' De nog met keien bestrate Pieter de Hoochweg maakt deeL uit van een druk ke route. De Bilderdijkstraat en dé. Da Costatstraat moeten ais hoofdwijkwegen de keien voor asfalt verwisselen. Met de asfaltering van het gedeelte van de 's-Gra- vendijkwal tussen Rochussenstraat én Droogleever Fortuijnplein is men-reeds begonnen. INENTING TEGEN POKKEN EN DIFTERIE - KINKHOEST - TETANUS - KINDER- VERUAMMING Op donderdag 4 oktober 1962 van 1.302.- n.m. zal ten huize van de Vlaardlngse huisartsen gelegenheid worden gegeven voor kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog ntet hebben bereikt en tegen difterie - kinkhoest - tetanus voor kinderen tot zes jaar. Kin deren geboren in 1962 kannen worden ingeënt tegen difterie - kinkhoest - tetanus - kinder verlamming. Men kan zich zonder voor afgaande aanmelding vervoe gen bij de huisarts. Het in entingsboekje of de inentings- kaart dient overgelegd te wor den. Inentlngskaarten zijn. voor zover nog niet verstrekt, gra tis verkrijgbaar bij de afdeling Bevolking. Stadhuis ingang Pa terstraat, alhier. Ouders, die hun kinderen twee jaar geleden volledig lie ten inenten tegen difterie - kinkhoest - tetanus of difterie, worden er aait herinnerd, dat deze kinderen nu voor een herinenting In aanmerking ko men. Hierdoor wordt de im muniteit weer met ongeveer twee jaar verlengd. Voor zo ver de kinderen de leeftijd van zes jaar nog niet hebben be reikt kan de herinenting wor den gegeven op bovengenoemd tijdstip door de huisarts, even eens op vertoon van inentings boekje of inentingskaart. I kaart. Puch is een ander;woord voer topprestatie, öat merk je meteen bij het1 starten van de motor. Die pittige motor, zo.pit- 'tig als de aanzwellende rotiels van eendrum-so- lo.Vraageengratisproef. rit bij: Vraag óók opt, de PUCH-kleu- renfolder met de leuke jazz- verrassing. Keuze uit vier sublieme modéllen. Atd. Motoren St. LIduinastraat 52, Telefoon 64313 Betaling desgew. in overleg. SCHICDAM-—

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1