Er moeten 25.000 handtekeningen komen Rotterdams Phil. Orkest heeft er genoeg van Nu loopt mijn motor pas echt lekker!. Protestactie tegen plan- Witteman Oppervlak maan minder steil dan men dacht Gouden ploeg ging dit jaar naar Noorwegen 0 Gen. Rikhey vertrokken ROXY de ras-sigaret puurvoor uw Portugees bedreigde met pistool mm lEDWE f 25.- m MAAND gast in Arnliei Tot ziens... bij de BP pomp! Prof. Minnaert meent: Nederlanders op 17de en 23ste plaats Hogere loongrens premie AOW Man met handkar „reed trein aan! Achttien maanden geëist V aderbekende dader te' zijn' V Minister Zijlstra spreekt op A.R.-con vent Soekarno V.N.-bestuurder Chevrolet Corvoir - Chevyll Novo Buick Buick-Compocï Pietersen en Do's DE ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 6 OKTOBER (Advertentie) Mi] 11 rij'-cfomeïn Is de buitenweg. Zc'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BR Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin in. *n Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dèt heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, weike van de 5 soorten benzine het beste bij UW motor past. aïfe Prof. dr. M. G. J. Minnaert, di recteur van de sterrenwacht der Utrechtse universiteit, heeft gis teravond in Utrecht voor het na tuurkundig gezelschap een lezing gehouden over de opleving van het maanonderzoek. Hij verklaar de, dat de kennis van de maan de laatste jaren een snelle ontwikke ling heeft doorgemaakt, deels dank zij de moderne meettechnie ken, deels dank zij de sterke prik kel van het ruimte-onderzoek. De wereldkampioenschappen ploegen die donderdag en vrijdag in Drcmten, Oostelijk Flevoland, zijn gehouden hebben een over winning te zien gegeven van de Noor Hans O Sylling. No. 2 werd de Fin Eero Aalto en de Ier W. G. Wright plaatste zich als derde. Van de beide Nederlandse deel nemers werd J. H. Burgers uit Zevenbergschenhoek 17de terwijl A. van Dijk uit 'sHeer Arends- kerke de 23ste plaats bezette. 's Avonds reikte minister mr. V. G. M. Marsjnen de prijzen uK aan de win naars: de gouden ploeg aan de kam pioen en een zilveren bokaal aan no. 2. Dat gebeurde in de Buitensociëteit in FLUORESCEREND (Vervolg van pag. 1) Ff ME USA gemsstraf met aftrek van voor arrest heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren geëist tegen de 31-jarige Portugees Edgar D. S. F., die op 16 april de bemanning van een KL.M.-vliegtuig door bedreiging met een (alarm)pistool trachtte te bewegen naar Oost-Berlijn te vliegen. In cockpit KoelMoedig Steekpartij in Den Hmtg;:' Advertentie A Advertentie 3;:»! HET Rotterdams Philharmoniseh Orkest heeft er genoeg van. Het heeft in de eerste jaren van rijn le ven zo onmenselijk hard gevochten voor zijn bestaan, het heeft nu een artistieke hoogte bereikt, waarop het trots mag zijn, het streeft met kracht verder omhoog. Nu krijgt het als „beloning" echter het rap- port-Witteman te slikken! Het R.Ph.O. heeft er echter genoeg van. Nu zal het van zich afbijten met pro testacties; met alles wat het maar kan aangrijpen. Het rapport-Witteman wil immers het R.Ph.O. gelijkschakelen met de provin ciale, kleinere orkesten, waardoor de salariëring van vele orkestleden, neer komt op een loonsverlaging. Natuurlijk zal dit kwalijke gevolgen met zich mee brengen: meer dan anders zullen or kestleden willen overstappen naar de twee orkesten, die in hogere klassen zijn ingedeeld, nl. het Residentie Or kest en het Concertgebouworkest, en met deze grotere doorstroming gaat al tijd een artistiek verlies gepaard. Dit moet dus verhinderd worden. Krijgt Rotterdam geen nieuw concertgebouw? Daarom zijn er tegenacties op touw gezet. De Vereniging tot instandhou ding van het R.Ph.O. richt zich tot alle muziekliefhebbers, tot alle Rot terdammers, tot alle inwoners van de steden, waar het orkest concerteert, om mee te doen. Overal zal men een vlammend rood protest zien hangen met de oproep: „Rotterdammers pro testeert!". Protestlijsten gaan met ingang van maandag overal rond, ook in de bedrij ven, om zoveel mogelijk handtekenin gen te verzamelen. Het publiek moet achter het R.Ph.O. staan en meehelpen met het protest. Dan kan eind oktober, als de actie afgesloten wordt de minis ter van O., K. en W. verteld worden, hoe het Rotterdamse publiek over de achteruitstellmg van zijn orkest denkt. Dat de gemeentelijke autoriteiten volko men steun verlenen aan het R.Ph.O. bewijst het prae-advies van B. en W., waarin verstrekkende financiële tege moetkomingen aan het R.Ph.O. beloofd worden, als het plan-Witteveen zou aan vaard worden. En ook de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland staan achter het verlangen van het R.Ph.O.. om niet achtergesteld te worden. Misschien zal De grondslag voor de studie tian een planeet is altijd een zorgvuldige topograf ie. Van bijzonder belang noemde prof. Minnaert daarom de jjrote kaart van de maan (schaal l 1.000.000) die op de sterrenwacht van Manchester wordt gemaakt en die gebaseerd is opongeveer,hon derdduizend fotografische -opnamen, gemaakt op de Pic-du-Midi in-tié Pyreneeën. Ondertussen is wel gebleken, dat het maanoppervlak veel.minder steil is dan men vroeger dacht. Prof, BQnnaert. zei, dat iemand die op de maan zotf landen De minster van financiën, prof dr. J. Zijlstra, zal zaterdagmiddag 13 ok tober. op het najaarsconvent van de Anti-Revolutionaire' Partij in ..Esplana de" te Utrecht, spreken over: „De achtergronden van de financiëel-econo- mische politiek". In de morgenbijeen- komst zal de voorzitter van de ARP, dr. W. P. Berghuis, het woord voeren. (Advertentie) Dë KOLEN- RADIATOR' met de 12 unieke eigen- schappon #>£LGRIM, óók voor olieiiaarden Zwolle, waar een volle zaal de wint' naar beloonde met ovaties, applaus en voetge trappel. In een korte toespraak zei de minister dat in deze twee dagen vriendschaps banden zijn gesloten tussen jonge boe ren uit tal van landen. Ook werd ge sproken door de voorzitter van de stichting wereldploegwedstrijden, mr. H. A. C. Middelweerd en de voorzitter van de wereldorganisatie, de heer W. Feuer- lein. De laatste toonde zich vol bewon dering over de IJsselsneerpoIders en zei nog nooit zoA ideale vlakte te hebben aangetroffen, voor deze wedstrijden. De prijsuitreiking en toespraken wer den feestelijk omlijst met koorzang, folkloristische dansen en toneelstukjes van plattelands jongelui uit verscheidene plaatsen in het land. De belangstelling voor de laatste dag van de wereldkampioenschappen was enorm. Het aantal bezoekers werö ge schat op ongeveer 40.000. De drukte op het wedstrijdterrein was overweldigend en .de grote verkeersstroom vanuit Kampen naar Dronten kon nauwelijks worden verwerkt. De nieuwe wereldkampioen is on danks zijn jeugdige leeftijd (21) een bekende ploeger. Viermaal werd hij nationaal kampioen van Noorwegen en 'hij kwam deze keer voor de derde maal uit op de wereldkampioenschap pen. In 1960 werd hij in Italië 7e en verleden jaar in Frankrijk derde. Bij Kon. Besluit is de loongrens van de Algemene Ouderdomswet (AOW) met ingang van 1 januari 1963 van ƒ3.250 op ƒ9.000 gebracht. Ook de loon grenzen van de Algemene Weduwen- en. Wezenwet (AWW) en de Algemene Kinderbijslagwet (AKW) zullen dan 9.000 bedragen. De loongrens geeft het maximale be-l drag van het inkomen aan, waarover! ingevolge de wetten premie wordt be rekend. Het K. B. heeft betrekking op de j AOW, maar door een automatisme in deze wetten geldt de hoogte van de loongrens eveneens voor de AWW en de AKW. Op een particulier overpad bij Nij- kerk is gisteravond een man met een handkar tegen de trein Amersfoort— Zwolle opgelopen. Hij werd gewond en moest naar een ziekenhuis in Amers foort worden gebracht. De trein kreeg 20 minuten vertraging. De daaropvol gende trein uit de tegenovergestelde richting kreeg eveneens een oponthoud van 20 minuten en werd voor wat het gedeelte Amersfoort—Amsterdam be treft, opgeheven. bepaald moeite zou hebben om aan de zwak golvende gezichtseinder goed ken bare punten te vinden. De oorsprong van de kraters is nog steeds een ge heim. De meeste specialisten denken thans dat sommige kraters uitgeoofde vulkanen zijn, terwijl andere zijn ont staan door inslag van meteorieten, Nieuw noemde hij - de ontdekking, dat het maanoppervlak fluoresceert. Voor het vaststellen van de temperatuur van het maanoppervlak zijn tal van metin gen uitgevoerd. De beste metingen, ge ven, -volgens prof. Minnaert, een. maxi mumwaarde van 116 graden Celcius boven en 153 graden onder nul. Uit de ze sterke temperatuurvariatie volgt, dat de oppervlaktelagen een uiterst slechte warmtegeleiding moeten verto nen. Dit klopt naar het oordeel van prof. Minnaert, geheel met het beeld van een fijne stoflaag in een lucht ledige omgeving. Prof. Minnaert acht het bestaan van grote .ijsmassa's op de maan bepaald mogelijk. In meteorieten komen kleine hoeveelheden water voor en als de maan -dezeifd» samenstelling -heeft, zon er, volgens hem, al genoeg water zijn voor een laag ijs met een dikte van 300 meter. Hij zei, dat het niet uitge sloten is, dat een deel daarvan nog asnwexig soa rijs in de valleien nabij de polen, die nooit door zonlicht wor den getroffen, of iets onder het opper vlak. De kennis van de maan is in korte tijd snel vooruitgegaan, aldus prof. Minnaert, en een nog veel rijker oogst belooft de verkenning met een raket die op de maan kan landen of er om heen kan cirkelen. Hij acht het in be ginsel mogelijk, met behulp van een dergelijke raket de scheikundige analy se van de raaangesteenten te laten uit voeren en hun radio-activiteit te bepa len. dan de minister van O K. en W. an ders gaan denken over het R.Ph.O.! Met de actie hoopt men ca. 25.600 handtekeningen te kunnen verzamelen, die volgende maand zuilen worden aan geboden aan de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Twaalf jaar geleden, toen er sprake van was dat het Residentie Orkest en het Rotterdams Fhiiharmonisch Orkest zouden worden gefusioneerd, heeft men een soortgelijke actie gehouden, die 20.000 handtekeningen opleverde, wat er vermoedelijk ioe heeft bijgedragen dat de toenmalige staatssecretaris mr. Cals zijn plannen herzag. schap va» Sukarno aan de Kostte gin te hebben overgebracht, zei hij „Dat Is niet juist. Ze was natuurlijk bijzonder geïnteresseerd in alles wat ik in de kwestie-Nieuw-Guinea heb gedaan en in alle inlichtigen, die ik haar daarover kon geven". De generaal, die thans zijn functie in New York weer gaat opnemen als lid van Oe Thants persoonlijke staf, sprak tenslotte de hoop uit, dat de toekomst zijn persoonlijke terugkeer naar Nieuw Guinea niet meer nodig zou maken. In een rede ter gelegenheid van de zeventiende Indonesische legerdag heeft president Soekarno er bij zijn troepen op aangedrongen niet de wapens neer te leggen, nu het probleem van West- Irian is opgelost. Hij deed een drim gend beroep op hen. stevig vast te blij' ven houden opdat „het Indonesische volk beschermd kan worden door een sterke gewapende macht", Soekarno oefende uitvoerige en scher pe kritiek op de Nederlanders wegens hun onwilligheid, in het verleden, om hun greep op West-Irian op te geven. Hij beloofde dat Indonesië zich tot het uiterste zou inspannen om West-Irian zo spoedig mogelijk te ontwikkelen, en de levensstandaard van de bewoners „op hetzelfde peil te brengen als dat van de overige Indonesiërs". De rede van de president werd voorafgegaan door een van de meest indrukwekkende wapenschouwingen die ooit in Indonesië op touw zijn ge zet. Afdelingen van alle onderdelen van de strijdkrachten namen er aan deel, en terwijl 8.000 manschappen langs Soekarno marcheerdenwaarbij verscheidene elite bataljons in Valle- dige. ,gevecht$kleding, dreunde pp de achtergrond 'voortdurend het geschut van de legerartillerie. Naar eerst thans is bekend geworden was prins Wan Waithayakon van Thai land, oud-voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N., de eerste keus van Nederland en Indonesië voor de functie van V.N.-bestuurder in Nieuw-Guinea. Maar deze oude diplo maat weigerde enige tijd geleden op de ze suggestie in te gaan omdat zijn ge zondheid mogelijk niet tegen het kli maat in het gebied bestand zou zijn, zo werd in gezaghebbende kringen in New- York gezegd. Oe Thans zoekt nog naar een kandidaat die voor beide zijden aan vaardbaar is, zo wordt vernomen. Zo als bekend treedt Jose Rolz-Bennett thans voorlopig op als V.N.-bestuur- der. R 1062 6 AMERICAN ui v r Een jaar en zes maanden gevan- teerstoren van Schiphol, op de- hoogte - - - - van de gevaarlijke situatie in zijn. vlieg tuig, waarna hij naar Schiphol terug koerste. Advertentie BABYPIANO'S: Nu hoeft u geen piano meer aan te schaffen, alvorens u weet of uw kinderen wel muzikaal zijn! Nu hóórt u: een splinternieuwe babypiano,.. En wilt u na bepaalde tijd kopen, dan krijgt u de helft van de betaalde huur terug. Vraag eens nadere inlichtingen. VERKOOP O.A. VAN SAUTER, MANTHEY, WUHLFAHR, RHEINBACH BODEGRAVEN, PR. HENDRI^STR. 12, TEL. (01726) 2188 De gebaarde Portugees, die te ken nen gaf uit politieke overwegingen te hebben gehandeld, werkte ongeveer een half jaar als bordenwasser in een van de, K.L.M.-keukens op Schiphol, ivaarna'hij ontslag nam. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hem wegens bedreiging tegen het leven na de maximuiueis van twee jaar tot een gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden, omdat de rechtbank be wezen achtte dat de Portugees het ten laste gelegde feit tweemaal heeft ge pleegd. Van dit vonnis ging hij in hoger beroep. De procureur-generaal, mr. J. H. Kemper, achtte het rechtbankvonnis be grijpelijk en de opgelegde straf nauwe lijks in verhouding tot de ernst van het feit. Bij het bepalen van de strafmaat (een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest) hield hij evenwel reke ning met de volgens de psycholoog dr. Hartsuiker en ook tijdens beide recht zittingen duidelijk gebleken verminder de toerekeningsvatbaarheid van de ver dachte. „Wellicht is bij helemaal krank zinnig", oordeelde de procureur-generaal over de verdachte, die tijdens de zitting voor he hof tweemaal op de grond viel en dè indruk wekte dat hij was flauw ge vallen. li De Portugees was op 16 april, .nadat hij bij de KLM ontslag had genomen, op een vliegtuig gestapt, dat via Zürich, Lissabon en Rio de Janeiro naar Sao Paulo zou vliegen. Toen het toestel bo ven Harderwijk vloog, stapte D.S.F. de cockpit binnen. Zijn rechterhand hield hij in zijn broekzak. „Zoals ze in gangsterfilms een pistool op iemand richten", getuigde gezagvoerder J. van Keppel voor het hof, die zich even als tweede vlieger H. F. Siers bedreigd had gevoeld. „Vlieg naar Oost-Berlijn", verordonneerde de Portugees de gezag voerder. Gezagvoerder Keppel stelde de ver- „Aan de koelbloedige bonding van de gezagvoerder en de bemanning is het te danken dat er niet de grootste onge lukken zijn gebenrd", vond de procu reur-generaal snr. Kemper, die eraan herinnerde hoe gezagvoerder Keppel de Portugees, die om politieke redenen nfet naar het Portugal van Salazar wil de terugkeren, aan een zoet lijntje wist ie honden. De president van het hof moest de verdachte, die opnieuw weigerde zich door een raadsman te laten bijstaan, enkele malen de mond, snoeren, omdat hij niet. terzake doende bijzonderheden ter sprake- bracht. Tweemaal wekte hij de indruk te zijn flauw gevallen. De laatste keer. nadat de president de uit spraak had bepaald op 19 oktober en de verdachte te kennen had gegeven dat hij nog -niet klaar was met zijn. „pleidooi" hij bleef hevig zuchtend op de grond liggen en- de president schorste de zitting. Uit het onderzoek door de Kaagse po litie is gebleken, dat de vader (d# '53- jarige koopman J E.) degene is ge weest, die de dodelijke steken, heeft toe gebracht bij de vechtpartij in het-café aan de Haagse Hoefkade op 29 septem ber jl. Zoals men zich zal herinneren ontstond daar een vechtpartij, waarbij de zoon van de caféhoudster werd ge dood. Het was onduidelijk wie gestoken had; er waren vijf verdachten (J.E,, zijn drie zoons en nag een vijfde man). In een rioolput werd het mes gevondte en sorteerproeven met een voerden telkens naar E. als de eigenaar van het mes. Hij heeft bekend. 00* VÖ0R OCCASIONS MET VOLLEDIGE GAHANtlL AUTOMOBIELBEDRIJF N V NIEUWE BINREHWEG 71-1? ROTTEROA'M TEL. Dl 0-35290 (Van onze correspondente) Driehonderdvijftig militaire oorlogs slachtoffers zijn vrijdag de gast ge weest van de Commissaris der Konin gin in Gelderland in diens fraaie Huis der Provincie in Arnhem, De hele dag hadden zij de beschikking over. het ge bouw, omdat de Commissaris ere-voor- zitter is van een Gelders comité dat de (Advertentie) belangen van de militaire oorlogStlaeW- offers behartigt. Dat comité bestond gis teren vijftien jaar. Op de viering van dit derde lustrum sprak de voorzitter van de Nederland se Bond van Militaire Oorlogsslacht offers,. mr. dr. W, K. J. J. van Ommen Kloeke uit Den Haag over de positie van de militaire oorlogsslachtoffers in deze maatschappij. Hij zei onder meer dat het werk van de Bond,, zelfs na 18 jaar na de oorlog, voorlopig nog niet ge- daan is, omdat er nog vele problemen vastzitten aan. de status van; het oorlogsslachtoffer. Hij wordt bijvoor beeld nog altijd niet opgenomen-in. «en pensioenverzekering. Zo lijkt de Neder landse Bioscoopbond te vergeten wat de leden van de Bond voor ons land! heb ben gedaan. In 1945 zei de Bioscoop bond, dat alle oorlogsslachtoffers' bun levenlang gratis de filmvoorsteHingen konden zien, maar men dreigt dafc'nu- te vergeten. Ook met de Spoorwegen moei er nog steeds gebedeld worden om faci liteiten. De heer Van Ommen Kloeke zei'dat de acties die in de loop der jaren, doos en voor de Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers zijn gevoerd tot een. groot ding hebben geleid: de stichtingvan een dorp op een bosterrein in Doorn, waar de zwaar gehandicapte, slachtof fers (met rugzenuwaandoeningen) zich helemaal zelf kunnen behelpen. De'spre ker noemde dit dorp volstrekt uniek in de wereld. Dat vond de Russische mi nister van Sociale Zaken, die hiér eéh» een bezoek bracht, ook. Hij merkte bij die gelegenheid alleen op dat het een beetje al te luxe naar Russische begrip pen was. De oorlogsslachtoffers hebben gltter- middag in Arnhem een krans gelegd bij het monument voor de gev'klUa strijders. Ze dineerden gisteravond ge zamenlijk in Musis Sacrum,

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2